Uitgewogen Groenten Van Vollenhoven's STOUT Hoogwater te Vlissinp. Tehuis voor Meisjes, Bierbrouwerij,, De Gekroonde Valk." Verkrijgbaar bij Joh. de Jonge,Middelburg Gemengd Nieuws. Laatste berichten. Advertentiën. Amsterdam—D >rdrecht. ird wordt, wat len mogelijk ia, ren. sft, is het derde an een Tilburg, t best geslaagde eer Bigot stelde onverdienstelijk Jk door zijn lie- iding tot opwek- gevoel en werd ijkheid door het bliek in de zaal gevolgd. n van le en 2e Handspuit hebben ngemeld. uur is de werk- le Kalkhokstraat ider den invloed eerde, naast een niterplein alhier :n, door eenige an eene roeiboot na gebracht- in heer De Haan ndige, dr. Beijers ne ernstige ver van den drenke- advies van ge- het gasthuis is oestand van den gevaar is. It dat het Bo den 15 Februari len. dienstbode door een warme stoof, verschroeid en indwonden beko- voor haar leven elmd te zijn ge- gekomen te zijn, eds grootendeela kort een post- n, althans indien m te wijzen pand rnden wordt en Jvereenstemming G. van Deinse, en van Zeeland ter, wonende te an den Minister om te willen ttsrekening zoo verdieping van .al Hulst Axel- ïtworpen en tot voor de kleine vordt of zoo eerstvolgende end mocht blij- oorloopige voor af Hulst naar mover bruikbaar dbouwproducten aan het kanaal langs kunnen erslag 3aets, in som) dat zij kon ichrik zat haar enant een stoel gebruikte. Hij ging voor me de tafel tegen- is „Het doet moet storen, t en plicht Men heeft ons in de Prui- gespeeld, en met Pruisisch gebracht. p antwoord te recht op den dan had me- ht alles bekend liet. Maar dat bij de heeren wisten toch, chen niets gaf. Et vervolgd,,) „Mi nljge streken van Zeeland welbekend, begaf zich Vrijdagmorgen half 6 van zijn woonplaats Ertvelde naar het station Ert- velde Rieme, om vandaar de reis per spoor voort te zetten. Onverhoeds werd hij door drie kerels aangegrepen die hem van zijn portefeuille inhoudende 3700 francs, beroofden. Geheel ontsteld liep de beroofde man naar het dorp waar hij de politie met het gebeurde in kennis stelde. Bij onderzoek ter plaatse ingesteld zijn gevonden eer. mes, 2 knoopen, die de beroofde tijdens de worsteling van de kleederen zijner aanvallers getrokken hebben. Mochten deze voorwerpen der politie het spoor wijzen tot opsporing van die straatroovers. Het vorige jaar werd de Ned. Herv. Kerk te Philippine wegens bouwvalligheid afgebroken. A.s. zomer zal nu aldaar een nieuwe kerk gebouwd worden, die be langrijk kleiner zal zijn dan de vorige. Kerk- en Schoolnieuws. Ned. Herv. Kf.rk. Beroepen te Oud- Gastel (toez.) en te Uitwijk en Waard huizen de heer P. de Looze, cand. te Zierikzee. - Te Zierikzee is op byna 73jarigen leeftijd overleden de heer C. P. Buyze, emerituspredikant. 42 jaar was de over ledene predikant bij de Ned. Herv. Gem. Van 1855 tot 1861 te Kleverskerke en daarna van 1861 tot 1 Juli 1897 te Hulst. Te Rotterdam is een 20jarige jongman van de loopplank van het s.s. Clironde te water gevallen en verdronken. Zijn lijk is niet gevonden. In het depot der stoomververij en chemische wasscherij van Gebr. Klein te 'sHage is brand uitgebroken. De winkel is uitgebrand en het bovenhuis leed groote schade. Het lijk van den knaap uit de Bloemstraat te 's Hage, dat, in verband met eene vermoedelijke mishandeling, ter gerechtelijke schouwing naar het Academisch ziekenhuis te Leiden werd opgezonden, is van daar teruggebracht en ter aarde besteld. De Belgische regeering heeft aan de Nederlandsche justitie uitgeleverd M. 0., landbouwer te St. Geertruid, ver dacht van poging tot moord op een meisje. Hij is in de gevangenis te Maastricht opgesloten. Een volksteller in een gemeente bij Breda schrapte (volgens „de Tijd') op een der kaarten het woord „kweeke- ling" en zette er voor in de plaats „onderwijzerbediende De ijsfeesten te Leeuwarden, die waren bepaald op 21, 22 en 23 Januari, zijn wegens den dooiacht dagen uitgesteld. Dan mout het natuurlijk vriezen. Te Amsterdam is in de Hoedema- kerstrnat o-.-k het vierde huis ingestort, dat trouwens reeds op vallen stond. De influenza is aldaar aan het afnemen. Het sterftecijfer is thans tusschen 160 en 170, terwijl het in een der weken van December 480 geweest is. De infanterist Pitou komt in een vroolijke stemming binnen. Terwijl hij door de gang loopt, roept hij uit al zijn macht: „Linkervleugel voorwa-a-a-rts marsch Adjudant Triston (opent een deur) .Vier dagen politiekamer voor den mi licien Pitou, wegens het nabauwen van den kapitein door te balken als een ezel® - Plaats voor de jongen. Van de achttien leden waaruit thans het kabinet Salisbury bestaat, zijn twaalf de zeventig voorbij en hebben vier den zeventigjarigen leeftijd bereikt. De jongste is 49 jaar oud. Lord Salisbury is 70, Halsbury 75, Chamberlain 64, Goschen 69, de hertog van Devonshire 67. Men weet dat de bladen de oude mannen uit het kabinet willen hebben. De hertog van Sommerset heeft in een aan de Morning Post gezonden brief aangedrongen op het gebruik van dum dum kogels. „Men voert geen oorlog met glacé handschoenen, schrijft hij het doel van den oorlog is zooveel vijanden mogelijk "et leven te benemen en de overige ongeschikt te maken voor het overige van den veldtocht. Naar mijn gevoelen is het onbegrijpe lijk dat als wij een kogel hebben dum-dum, welke aan die voorwaarde beantwoordt, dat wij onze troepen in zulk een nadeeligen toestand tegenover onze vijanden stellen alleen om onze vijanden genoegen te geven en hier te lande aan ziekelijKe gevoeligheid. I-onilcu. De laatste schattingen stellen de be volking der Engelsche hoofdstad op 6l/3 millioen, met een jaarlijksche toename van 80,000 zielen. Elke drie minuten wordt een mensch geboren, en elke vijf minuten sterft er een. Londen bevat meer joden dan Pale stina, meer Schotten dan Edimburgb, meer Ieren dan Belfast, meer katholie ken dan Rome. De totale lengte van zijn straten be draagt ongeveer 13000 kilometer. Drie percent van de bevolking wordt beschouwd zonder middel van bestaan te zijn. De registers der politie bevatten de namen van 220,000 „gewone" mis dadigers. Londen verbruikt per jaar 400,000 ossen, anderhalf millioen schapen, 8 millioen stuks gevogelte, 400 millioen pond visch, 500 millioen oesters, 500 millioen liter bier, enz. Londen drinkt jaarlijks voor 250 mil lioen aan drank op 38000 dronkaards komen voor den magistraat. Het school- budget bedraagt 33,750,000 gulden en dat der openbare liefdadigheid 37,500 000 gulden. Door den Parjjschen geneesheer dr. Thébault is een serum tegen drankzucht ontdekt, welk middel door een com missie van de Geneeskundige Academie onderzocht wordt. Dr. Thébault geeft zijn serum niet uit als een middel dat alle drankzuchtigen geneest. Hij noemt het alleen een afdoend wapen ter bestrijding van de alkohol- manie en dan nog maar in het tydperk dat de alkoholzucht niet is ingekankerd, in welk geval het serum van geen kracht is. De alcoholomaan, niet in dit stadium verkeerende, verliest echter door de toe passing van dit middel den smaak van alcohol, die zelfs in tegenzin kan over gaan maar hij behoudt den smaak voor wijn en krjjgt zyn eetlust en krachten terug. De toepassing van dit serum is dooi den uitvinder alleen nog maar gedaan als wetenschappelijke waarneming. Bij de reeks meer of minder sterke drank zuchtigen zijn verschillende resultaten verkregen, zoo o.a. vermindering ven den lust tot drinken bij een absinth liefhebber. Bij allen echter is verbete ring in den toestand geconstateerd. Het middel wordt nog niet in den handel gebracht, noch aan andere ge- neesheeren ter toepassing afgestaan ;maar zoo een patiënt zich onder behandeling wil stellen, kan hij dit te Parijs komen doen, zoo, na een voorafgaand onder zoek de uitvinders hem voor genezing vatbaar achten. Dat dit niet voor alle gevallen is, volgt reeds uit hstgeen hier boven werd gezegd. Dr. Th. waarschuwt ernstig tegen de fantastische berichten en verhalen, die door sommige Parijsche bladen over dit serum gegeven waren. Bij de vijanden van Dreyfus is de haat tegen dezen nog steeds even diep. De Patrie schreef naar aanleiding van de met 44000 handteekeningen bedekte petitie van de Aurore om recht voor Dreyfus aan de Kamer te vragen, het volgende „Eenige honderden dwazen hebben zich laten vinden om een petitie te tee kenen, vragende „Recht voor Dreyfus Wij, wij ook, hopen dat recht zal geschieden en men eindelijk den man, tweemaal wegens verraad veroor deeld, zal ophangen. Woeste zeden. Sedert eenigen tijd ligt de Bulgaarsche bevolking van een dorp in Macedonië, Mirawzi, met haar pope overhoop. Een paar dagen geleden brak weer twist uit, de Bulgaren maakten zich meester van den priester en na hem een brandstapel te hebben doen beklim men, dien zij op de openbare markt opgericht hadden, verbrandden zij hem levend. De moderne veldslag indruk van een oorlogscorrespondent in Zuid- Afrika. Men ziet niets geen soldaten en geen rook. Het eenige wat men ziet is het stof, door de kogels opgejaagd, de ka nonnen, waaruit bommen worden ge schoten, en het springen van de bommen. Daarbij hoort men een helsch gedruisch soms als van een millioen bomketels tegelijk een aanhoudend tra-ra-ra, met liet Lom-bom van de kanonnen en het scherperegeluid van de maxims,hotchkiss, nordenfeldts en dergelijke er tusschen door. Het is een ontzettende verwarring van geluiden. Elk kanon heeft een ver schillend geluid en iedere bom suist of fluit op haar manier bij het vliegen door de lucht. Maar men ziet zooveel beestachtige tooneelen en hoort zooveel zieldoordrin gende kreten en geluiden, dat men op het laatst er aan gewoon en er tegen gehard wordt. AFRIKA. Nu Sir Redvers Buller in aanraking met den vijand is gekomen, heeft de Engelsche censuur eindelijk aan de correspondenten veroorloofd iets (niet alles) aangaande zijne krijgsbewegingen mede te deelen, die hij ondernam om Ladysmith te ontzetten. De afdeeling van Warren is den lOen dezer van Estcourt vertrokken naar Frère. Te Frère sloot zich deze afdee ling aan bij de colonne van Buller, en al de troepen hebben samen den llen dezer Frère verlaten. Deze troepen wor den gevolgd door een vier honderd wagens en 5000 transportbeesten, wat aan de colonne eene lengte van 19 mjjl geeft. Daar echter zekere doorwaadbare plaatsen smal en siykerig zijn, kan slechts één wagen tegelijk overgebracht worden. Te Chieveley is een aantal troe pen achtergelaten om de Boeren te be letten bij Colenso de Toegela over te trekken. Daar by het overtrekken dezer rivier de regen in stroomen neerviel en zij daardoor zeer gezwollen was, kostte de overtocht ontzettend veel moeite. Ver scheidene driften waren zoo slijkerig, dat de infanterie met pontons moest overgebracht worden. Buller heeft reeds eenige berichten omtrent den strijd, die aangevangen is, medegedeeld. Generaal Warren heeft na zijn goed gelukten overgang van de Boven-Toegela getracht de Boeren in te sluiten bij Acton Homes, maar dit is hem naar 't schijnt niet gelukt. Lord Dundonald's ruiterij rukte ook vooruit en verjoeg de Boeren van eenige kopjes in de nabfjheid van Acton Homes, waarbij deze eenige verliezen, (o.a. krijgsgevangenen) leden. Vermoedelijk vormden deze kopjesslechts een vooruit geschoven verschansing en niet de eigenlijke stellingen der Boeren. Waarschijnlijk ook hebben de Boeren zich gedrongen gevoeld deze kopjes te ontruimen hun stellingen die de Engel- schen nog te vermeesteren hebben, zijn uiterst sterk en maar niet zoo voor 't nemen dus. De Boeren hebben dus op de komst der Engelschen gerekend en van verrassen kan dus bezwaarlijk sprake zijn. In ieder geval is reeds Zaterdag zeer ernstig gevochten nabij den Spio'enkop, die voor de Boeren eene treffende his torische herinnering is, daar hij de heuvel is, van waar de voortrekkers, nadat zij de Drakensbergen waren overgetrokken, voor het eerst het toen nog barbaarsche Natal verkenden en met welgevallen beschouwden. Dien dag waren de schansen dei- Boeren voortdurend aan een beschieting blootgesteld. Generaal Lyttelton's brigade rukte op en bezette een kopje 1800 M. van de stelling der Boeren te Brakfon tein, terwijl een compagnie die met de luchtschippersafdeeling voortrukte, ont vangen werd met zwaar geschut uit de verschansingen van de Boeren.De Boeren behielden hunne stellingen.De Engelschen verloren daarbij 2 dooden, 12 gewonden en 2 vermisten. Het gevecht bij Ven- sterspruit (Spioenkop) een stroom die van Acton Homes naar het zuiden tot aan de Toegela loopt, kostte den Engelschen aan gewonden 11 officieren (van wie er 1 is overleden) en 279 soldaten verloren. Buller noemt dit verlies niet zwaar. Dan moet het zeker duizenden tellen voor liet dien naam verdient. Den volgenden dag (Zondag) was generaal Warren aan de beurt. Onder een hevig gevecht dat den geheelen dag duurde, gelukte het hem zijn linkerflank twee mijlen vooruit te brengen, Buller, die dit bericht seinde, voegt er echter voorzichtig bij, dat het terrein zeer moeielijk is en dat daar het vechten aldoor heuvelop gaat, het moeilijk is auwkeurig te zeggen hoeveel gewonnen is. Toch gelooft Buller dat de Engelsche werkelijk vorderingen maken. Dat „ik geloof® maakt wel een zonderlingen indruk. Aan de Modderriver schijnen de Boeren volgens Engelsche berichten aan het verliezen te zijn door het bombardement van de Engelsche kanonnen, die dus weer superieur zouden zijn aan die der Boeren. Generaal French deed den 19en dezer een demonstratie in de richting van Hebron, maar ook die demonstratie schijnt zijne positie niet verbeterd te hebben. Het beleg van Ladysmith wordt in de laatste dagen krachtiger dan ooit voort gezet. De Boeren gebruiken daarbij nieuwe kanonnen die bommen werpen van 20 centimeter, maar volgens de stereotype uitdrukking slechts weinig schade doen en slechts drie man kwet sten. Het garnizoen wacht met blijdschap opde eindelijke bevrijding, en het gedonder van het geschut en de ontploffing der granaten, dat te Ladysmith duidelijk gehoord wordt, voorspelt hun dat het uur van ontzet zeer nabjj is. ENGELAND. De regeering heeft aan de Amerikaansche de volgende verklaring gericht omtrent wat zij verstaat onder oorlogscontraban de Wat betreft de quaestie om te weten of voedingsmiddelen als oorlogcontrabande moeten beschouwd worden, denken wij dat voedingsmiddelen die uit een vijandelijk land zijn ingescheept, slechts als zoodanig kunnen beschouwd worden als ze voor de vijandelijke troepen zijn bestemd. De eenvoudige veronderstelling dat zij voor de vijandelijke troepen zouden zijn bestemd, is niet voldoende om ze als oorlogscontrabande te doen beschouwen. Daarom is het noodig dat bewezen wordt, dat zij werkelijk bestemd zijn voor vijandige troepen op het oogenblik dat het beslag gelegd is. Per Telegraaf. 's-GRAVENHAGE. De opening dei- conferentie over het intern. Privaatrecht in den Haag is bepaald op 29 Mei. De Hooge Raad heeft heden art. 22 van het reglement op de visschershaven te Ymuiden verbindend verklaard en den reeder, die zonder vergunniDg visch vervoerde anders dan naar de Rijks- vischhal, veroordeeld tot f 5 boete. Uit een brief van 14 December van dr. Lingbeek aan het hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis blijkt dat de eerste ambulance allerhartelijkst te Pre toria ontvangen is.Kruger bleek de komst zeer op prijs te stellen. Prof. Korteweg en Dr. Vinkhuyzen blijven voorloopig te Pretoria waar het Transvaalsche Roode Kruis een basis-hospitaal gaf, be stemd ter opneming van patiënten uit Ladysmith, Het overige der ambulance vertrok 15 Dec. naar de Boeren om Ladysmithzoo noodig zou een deel naar Oranje-Vrijstaat worden gedeta cheerd. Allen zijn gezond en vol moed. Oorlog in Zuid-Afrika. SPEARMANS-KAMP, -21 Jan. Na gisteren den geheelen dag gestreden te hebben, waren de generaals Glery en Hart 91 M. (100 yards) vooruitgekomen. Het gevecht werd heden hervat, de Boeren hadden in den nacht hun rech tervleugel teruggetrokken. De Engelschen namen heden drie stellingen van de Boeren. Omtrent Warrens troep geen bericht. Onder de gewonde officieren op Zaterdag zijn kolonel Hamilton, majoor MC. Gregor, luitenant baron kapitein Blount. Het regiment Lancaster en regiment Ieren moeten ontzettend ge leden hebben. Maandag 22 Jan. 4,38 Dinsdag 23 5,35 Woensdag 24 6.47 L.Kwartier. Donderdag 25 8,16 Vrijdag 26 9,38 Zaterdag 27 10,44 Zondag 28 11,35 Zeetijdingen. Het Duitsche Rijkspoststoomschip „Admiral" kapitein Zemlin, der Deut- sche-Ost-Afrika-Linie, arriveerde heden morgen alhier ter reede, komende van Hamburg, ter inscheping van een 60 tal passagiers voor Zuid-Afrika bestemd. GeDoemd ss. zette na inscheping zijn reis voort. ♦•♦•♦•■♦■•♦•♦O* IPuiïs© SNIJBOONEN i SPINAZIE p- 5 0,18 lu cent SPERCIEBOONEN I zonder water 20 ct Wed. J- CL H. DOMMISSE, Bellamykade. Een HEER, z. b. b. h. h., vraagt tegen 15 Febr. Gemeu bileerde Kamer met Pension. Brieven met prijsopgaaf, onder letters V. d. W., bureau van dit Blad. Offerten zonder prijsopgaaf komen niet in aan merking. Aagje Dekenstraat N. 231, zes huizen van de Nieuwe Kolvenierstraat. GEOPEND iederen Zondag-, Woensdag en Donderdagavond. werken voor- en achteruit, voortreffelijk fabrikaat, wordt zoo door niemand ge leverd in prijs, in kwaliteit, in afwer king. Koopt nergens vóór deze gezien te hebben met 5 jaar garantie. Prijzen 24. 27.50 en 40.— contant. Uitsluitend F 72. W. GELDOF, St. Jacobstraat jCw OU^L, L?UTC*CL l O 0 CJU fTV cd? I V 1'J iluLt. r •5 yuwtAaf Jr j oo onderscheidt zich door aangenamen smaak, Rijkdom aam Extract, d. i. Voedzame Bestanddeelen tegenover gering gehalte aan alcohol. Wordt door tal van geneeskundigen aanbevolen.

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 3