Kerk- en Sclioolnieuws. Kechlszake n. Gemengd Nieuws. fllantrophie. Wie zaken drijft, doet dat in zijn eigen belang, en de Boer is juist de laatste, om zich te laten beetnemen door het praatje, dat al die moeite en al dat kapitaal in zijn voordeel wor- den besteed en gewaagd. Misschien zal er dan ook aanleiding bestaan om hulp te verleenen. 't Is goed dat we daartoe dan ook gereed zljn 6D niet op 't laatste oogenblik met de aanstalten beginnen. Doch men loopt in Nederland zoo heel licht gevaar van hetgeen we doen geweldig te overschat ten. De Z.A. vereeniging heeft tot nu toe 8 a 9 ton ontvangen en in de oogen van menigeen is die som ontzettend groot. In Afrika is dat slechts 75,000 P<1. st., misschien zoo ongeveer de kosten van de zittingen der beide Eerste Volksraden gedurende een jaar. „Bytyds gereed. Om dat doel te be reiken draag ik gaarne het mijne by voor de Emigratiemaatschappy, maar in vertrouwen op de helderheid van hoofd der mannen, die daartoe het initiatief namen, dat ze niets met het geld zullen doen, zonder volkomen zekerheid te hebben, dat de wyze van besteding daar ia gewenscbt. De Regeeringen der beide republieken moeten alles te zeggen hebben over den steun, dien Nederland veileenen zal. Het advies van „zaak kundige", „vertrouwbare,' „welinge lichte" personen geeft niets, want geen dier personen kan men euvel duiden, dat bp door zyn eigen bril kijkt. De beide volken zeiven moeten bij monde van hun vertegenwoordigingen, zeggen wat ze verlangen. „En indien zeniets verlangen, moeten wij in Nederland niets doen, maar geven elkander ons geld terug en ontbinden de iuaatsehappy, ,'t Is best mogelijk, dat ze niet ver langen, dat éen lichaam in Nederland een goed deel van hun grond in bezit krijgt. Grondbezit door vreemden is juist wat hun thans zooveel moeite veroor zaakt. „Hetzelfde moet voor alles gelden van alle pogingen om te helpen. Zij, die ge holpen zullen worden, moeten de wijze waarop geheel goedkeuren. Er moet hun zelfs geen aanleiding gegeven worden om te vermoeden, dat het bedekte doel is, hen opeen of ander punt van inzicht en overtuiging te doen veranderen, of Ne derlanders evenveel als Afrikaners te helpen. Wordt daartegen niet zorgvuldig gewaakt, dan zal de aangebrachte hulp geen bruggen leggen, maar een slagboom opwerpen tusschen de Republieken en Nederland. Voor bemiddeling. Van België uitgaande zal een adres dat in verscheidene landen ter teekening' wordt overgelegd, aan Mac Kinley, pre sident der Vereenigde Staten van Noord- Amerika, gezonden worden om diens bemiddeling in te roepen in zake den bloedigen oorlog tusschen twee der meest beschaafde landen der wereld. Dit adres is in ons land geteekend door het bestuur van den „Ned. Vrouwenbond ter inter nationale ontwapening." Examens. Binnenkort zal een examen worden gehouden voor de betrekking van deur waarder der directe belastingen. Er zijn hoogstens vijf plaatsen. Eene revue over de Visschersvloot. Aan H.M. de Koningin is, naar de N. R. Ct. verneemt, het verzoek gericht om in den loop van dit jaar eene revue te willen houden over de visschersvloot der Zuiderzee. Als H.M. hiertoe genegen is, zullen mogeiyk een paar duizend vaartuigen byeenkomen. Vlissingen 18 Januari. Men schryft ons uit Middelburg De Dinsdag- en Woensdagavond in de Concert- en Gehoorzaal vanwege de vereeniging Uit het Volk voor het Volk gegeven volksconcerten zijn uitnemend geslaagd. Beide avonden was de zaal overvol. De zang van de vier dames Nora Boas, Nella Gunning, Anna Lief- tinck en Harry van der Harst was onberispeiyk en evenzoo de pianobege leiding meestetlyk. Het zijn twee avonden geweest van ongekend vocaal kunstge- not, en de vereeniging kan met zeer groote voldoening op dio muziekuitvoe ringen terugzien. Uit het familiefonds H. B. te Middel burg is ontvangen door de afdeeling werkverschaffing van den Christelyken Volksbond f 1000, de vereeniging tot werkverschaffing aan Zeeuwsche blinden 225, het Genootschap der moederiyke weldadigheid f 225, de vereeniging Kindervoeding f 225,en het Israëlietisch kerkbestuur f50, terwijl de Vereen, tot het bezoeken der armen 750 en uit het Schorerfonds f 400 ontving. Men schrijft ons De bevolking van Zierikzee is in 1899 weer met 5 personen verminderd en bestond op 31 December 1899 uit 3239 mannen en 3589 vrouwen, totaal 6828 zielen. De vijf grootste Zeeuwsche steden telden alzoo op 31 December Vlissingen 19034 zielen. Middelburg 18855, Ter Neuzen 8163, Goes 6925, en Zierikzee 6828. Vlissingen en Zierikzee mogen gerust de uitersten genoemd worden; eerstge noemde wat vooruitgang, laatstgenoemde wat achteruitgang betreft. Te Axel zijn twee bestellingen van brieven per dag afgeschaft. Men is daar over zeer ontevreden; vooral voor een plaats van ruim 4000 zielen is eene betere postregeling een gebiedende eisch. Men hoopt dan ook dat het gemeente bestuur in dezen toestand verandering zal brengen en mede zorg zal dragen dat zoo spoedig het hulpkantoor door een postkantoor zal worden vervangen. Men heeft daartoe in die gemeente het volste recht. Ned. Herv. Kerk. Ds. J. Dommisse, te Waalwijk,die 4 December jl. zijn 40-jarige evangeliebediening vierde, heeft tegen 1 Mei emeritaat aangevraagd. De RotterdaiuscUe gtftuiengster. De verdediger der weduwe Sörensen pleitte eergister voor de rechtbank te Rotterdam gebrek aan bewijs, dus ontslag van rechtsvervolging vragende. Uitvoerig antwoordde daarop het O. M. nogmaals wijzende op al de omstandig heden, die 't onaannemelijk maken, dat iemand anders dan bekl. het arsenik heeft toegediend, en op de gebleken feiten, waaruit volgt, dat bekl. de moor den pleegde om de assurantiegelden meester te worden. Ten slotte gevraagd, of zij zelve nog iets te zeggen had, betoogde bekl. in den breede, dat zij alleen ter wille van haar jongste kind de kamers heeft gehuurd by de inhuldigingsfeesten enkele dagen na de sterfgevallen. Zij mag niet haar woord breken te genover haar man en zal dus geen nadere aanwijzingen geven, zei ze verder. Zij zit liever tien jaren in de gevange nis, dan op de eer van een man een smet te werpen. Den gruwelyken laster van verschillende getuigen zou zij niet nader aantoonen. Niet alleen de eer van haar man, maar ook van anderen zou zij ophouden, en daarom niet spreken. Zeker heeft zy wel eens in geldnood gezeten, maar dat kwam omdat haar man soms acht weken geen geld mee bracht. Maar zoo iets kan den beste gebeuren het is haar toch uit diensten in Rotterdam bekend, dat de groote lui hun schoorsteen-garnituur verkochten, om een diner te kunnen geven, en hoe dikwijls komt het voor, dat diezelfden hun dochters verkoopen, om aan geld te komen Bekl. verdiepte zich daarna in nog meer byzonderheden over haar eer en die van haar man, tot de voorzitter er een einde aan maakte. Uitspraak over 14 dagen. Te Almelo heeft een bakkersknecht door onvoorzichtigheid zijn kameraad, een 16jarig jongeling, met een oud pistool in den linkerslaap getroffen. Niet minder dan 24 hagelkorrels moest de genees heer er uit verwyderen. De gewonde bevindt zich vrij goed. Tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt. Te Haarlem is een jongentje van I 12 jaar wandelende uit Den Haag aan- gekomen, om daar, met medeweten van zijn moeder zooals hy zeide - I een familielid op te zoeken. Hy kon dat - echter niet vinden, en daar hij geen geld op zak had, wandelde de knaap maar weer terug, tot hy te Bennebroek uitgeput werd aangetroffen. Nadat hem wat eten was verstrekt, zette men hem op de tram naar Leiden. De gevallen van influenza te Am- sterdam beginnen te verminderen. Te Utrecht is de 15-jarige knaap H. M. van Andel, leerling van een kost school te Deventer, plotseling verdwenen. Omtrent de vermoedelijke aanleiding tot deze verdwijning wordt het volgende gemeld De moeder van Van Andel, te Utrecht woonachtig, is weduwe, terwyi een notaris te Deventer als toeziende voogd fungeert, Eenigen tijd geleden heelt deze laatste van de rechtbank vergunning verkregen den zoon aan den invloed der moeder te onttrekken, die geestelijk j overspannen was, en plaatste hom op een kostschool. De moeder, die intusschen tot de Roomsch-katholieke kerk was overge- gaan, kwam hiertegen in verzet en in tweede instantie werd de moeder in haar voogdyschap hersteld. Nu de knaap verdwenen is, wordt vermoed, dat hij, met eigen goedvinden, door een familielid ergens wordt ver borgen gehouden. In deze meening is men versterkt door de ontvangst van twee anonieme brieven uit Londen, waarin gemeld wordt, dat de jonge man tot zijne meerderjarigheid in eene Protestantsche omgeving zal blijven. Het stoomschip „Prins van Oranje" is door de „Prinses Sophie" opgespoord en gevonden met gebroken krukas. Hot is gesleept naar Padang. Aan boord was alles wel. Op 1 Januari brak op een afstand van 145 Duitsche geographische mijlen aan boord van de „Prins van Oranje" de schroefas. De „Prinses Sophie", die 12 Januari van Padang naar Nederland vertrok en, teneinde de „Prins van Oran je" op te sporen, van de directie der Stoomv.-Mij. „Nederland" order bekomen had de route te nemen in afwijking van de in dit seizoen gewoonlijk gevolgde noordelijker route, had daardoor het ge luk, de „P. v. O." aan te treffen en dit stoomschip, na het over een afstand van 132 Duitsche mijlen te hebben gesleept, behouden te Padang binnen te brengen. Voor de „Prins van Oranje" is te Ba tavia een reserve-schroefas voorhanden. Waartoe een occasional al niet be zield wordt, om geld machtig te worden, schrijft het „Utr. Dbl.," blijkt onder anderen uit het volgende een verhaal ons door zoo eenen gedaan. Heden middag te half vier viel een zekere J. B., wonende in de Walsteeg (te Utrecht), op een schuit willende stappen, nabij de Weerdsluis in het water. Gelukkig slaagde de drenkeling er zelf in op den wal te komen en spoedde zich naar huis zal men denken, neen, naar ons bureau om van het gebeurde melding te doen. Druipnat stond hij daar. Op onze vraag, waarom hij maar niet liever onder de wol gekropen was, gaf hij ten antwoord „Ja, meheer, maar dan strij ken ze me 't geld voor mijn neus weg." We kregen haast meelij met den man. Hortend en stootend kwam alles wat hij vertelde er uit. Bovendien vertoonden zijn wangen zoo'n paar verdachte kleurtjes, dat wij hem dringend den raad gaven, zoo spoedig mogelijk naar huis te gaan en zich in bed te verwarmen. Blijkbaar had hij niet eens kleeren om zijn natte kleeding te vervangen. Slechts een hemd had hij thuis gevon den, vertelde hij, om dit aan te trekken. En wat is nu by onderzoek gebleken. Dat van het geheele verhaal bij de bevoogde autoriteiten, zoo o. m. een sluiswachter, die den man er uit had willen halen, en daartoe in het water gesprongen zou zijn, geen jota bekend was. Misschien, wij wagen dit te gissen, heeft hij zich een puts water over het hoofd geworpen en is toen naar ons bureau gesneld Wel moge het hem dan zijn bekomen Te Helden bij Venlo is eergisteren de 64-jarige landbouwer L. S., bezig zijnde hooi naar beneden te werpen, van den zolder gevallen en op een steenen vloer terecht gekomen. Eenige oogenblikken later stierf hy aan de gevolgen. Op 1 Januari was de bevolking van Rotterdam gestegen tot 319.866 zielen, d. i. 10.557 meer dan een jaar te voren. Een echtpaar te Boxtel dat pas 2 jaar gehuwd is, mag zich reeds in een ruimen huwelijkszegen verheugen, daar het nu reeds in het bezit is van 5 kin deren. Het vorige jaar werden er twee thans d ie kinderen geboren. Als dat zoo doorgaat. Als de gemeenteraad het goed vindt, zullen in den Haag aan eenige in aanleg zijnde straten de namen van be kende personen uit de Z.A. Republieken gegeven wórden. Volgens het Dbl. heeft H. M. de .Koningin aan de vrouw van den on trouwen bewaarder van Hr. Ms. zilver kamer geld gegeven voor de inrichting van een zoutevischwinkeltje, waarin zij nu trachten zal voor zich en haar vier kinderen den kost te verdienen, terwijl haar man in de gevangenis is. Het rijwiel zal spoedig doorgedron gen zijn in de verstafgelegen landen, in streken, waar de beschaving nog niet den voet heeft gezet. Een Duitsch onderzoeker heeft zich eenige maanden geleden op zijn rywiel in het hartje van Australië gewaagd. Een ander heeft den Bismarck-Archipel bezocht, waar menscheneters wonen. Ofschoon veel beschaafder, scheen men op Java niets van het rywiel te willen weten. Maar nu zijn onder don invloed der nieuwere denkbeelden, niet alleen de bewoners van Batavia, maar ook die der naburige dorpen, tot het gebruik van het ij wiel overgegaan en is dit hun gel iefdst tij d verd rij f gewor den. Javaansche mannen en vrouwen rijden met waren hartstocht en reeds spreekt men van wedstrijden te Sa- marang. Nog sterker, in deze stad is een fabriek van rijwielen opgericht, die goede zaken maakt met den verkoop van rijwielen voor f 75, die echter meer licht dan stevig zijn. Een particulier schrijven van 24 December jl., van de Nederlandsche am bulance, aan boord van de „Herzog', meldt o. a. „Te Zanzibar verlaat ook de boot de Engelsche rechter mr. Collinson, die eerst voor een spion was aangezien. Deze heer was zoo tevreden, dat gedurende de geheele reis niemand tegenover hem zinspelingen had gedaan omtrent de voortdurende nederlagen der Engelschen, dat hij zelfs dr. Schelkly, die deel uit maakt van de Nederlandsche ambulance, op de terugreis te logeeren heeft ge vraagd. Het Londensche Zuid-Afrikafonds is in de laatste week gestegen tot f 6.804.000, en daarenboven ontving de Lord-Mayor nog voor het City-vrij- willigersfonds f 1.284.000 en voor de vluchtelingen uit de Transvaal f2.040.000 samen dus ruim 10 millioen gulden. Twee berichten uit het hoofdkwar tier der Boeren bij Ladysmith 27 November. Het gros is zoo kort in de nabijheid der militaire posten van Ladysmith, dat het vee en de paarden in ellendigen toestand zijn, en buiten bereik der wachten rondloopen. DeVry- staters namen 300 stuks vee, door een paar bommen tusschen het vee en Lady smith te zenden, waarop de troep weg liep naar de Vrijstaatsche lijnen. Gisteren werden op dezelfde wijze 100 stuks vee genomen. Het was iets onbegrijpelijks voor de republikeinen waarom de trein van Lady smith naar het hospitaal- en burgerlijk kamp zooveel uitstapjes in den nacht maakt. Verleden week vertelden eenige Kaffers dat de officieren en manschappen beurten nemen om in het neutrale grond gebied te slapen, ten einde weg te komen van de hitte en den stank in de etad. De Times bevat brieven van een officier uit Lord Methuen's leger over de slagen aan de Modderrivier en bij Ma- j gerfontein. De officier spreekt onbewim peld zijn afkeuring uit over het krijgs beleid van Lord Methuen. Wy hadden zooveel van hem verwacht, schrijft hij, maar nu heeft niemand meer vertrouwen in hein. In den slag aan de Modderrivier lag de officier met zijn mannen den heelen dag in de brandende zon plat op den grond onder het vuur van den vijand en geen bevel kwam erzij wisten niet wat te doen. En zoo heeft hij nog een groot aantal aanmerkingen, waarvan wij de waarde niet kunnen beoordeelen. Het merkwaardigste is, dat de Times de brieven opneemt. Dat spelt voor Lord Methuen weinig goeds. Daily Mail bevat het verhaal van een reservist bestemd voor den oorlog in Afrika, dat weer een staaltje bevat hoe de Engelsche regeering voor hare soldaten zorgt. De reservist werd in een kamer van de kazerne te Woolwich gehuisvest, bestemd voor 19 personen, maar waarin nu 27 waren, zoodat daar ook geen voldoend aantal bedden aan wezig was, een deel op den grond moes ten slapen. Dat was nog het er niet, want de reservisten bleven da lang zonder behoorlijk voedsel, en h linnengoed, dat men hun verschafte, w geheel onvoldoende. Gezondheidsman regelen ontbraken bijna geheel. Gehet dagen lang bewoog de reservist zich de kazerne, zonder dat iemand notk van hem nam. Gelukkig had hij g, en kon dus in zijne behoeften voorzie Na verloop van eene week kon hij zi, een handdoek en een stuk zeep verscha fen. Zij, die geen geld hadden, moest honger lijden en in de afzichtelijks- onzindelijkheid leven. Toch wordt' ve wacht dat de mannen zich op de para in een nette uniform zullen vertoont- wat in deze omstandigheden totaal o» mogeiyk is. Ten gevolge dezer behandeling zjj; verscheidene dezer reservisten gedeset teerd. Zijt gij Chamberlain Een oud heer werd eergisteren a von te Brussel op straat aangesproken dor een persoon, die hem op hoogen toe vroeg of hij Chamberlain was. De heer wilde zijn naam doen ken nen, toeD de andere hem een geweldige opstopper toediende. Toen keerde <j aanvaller zich om en gaf een andere; voorbijganger een schop, roepende Smerige Engelschman 1 Nog verscheidene andere personen kregen van 't zelfde laken een pak, toen eindelijk de politie kwam, wie het gelukte den zinnelooze, onder belofte van hein naar Transvaal te voeren, naar he: gasthuis te brengen. Waar een misdadigers-album niet al goed voor is 1 Een rechter van instructie te Part ontving onlangs een brief van een be droefde weduwe, die hem schreef, dat zy geen portret had van haren diepte- treurden man, die pas overleden was. Hij was maar eens in zijn leven ge photographeerd en dat was door dt justitie, toen hij eens „een dwazen streek» had begaan. De treurende vrouti verzocht nu om dat portret. En de rech ter, „straf van hand, maar lieflijk van gemoed", onthield die weduwe dien troost niet. In het dorp Malo-Oezenskaja, in het gouvernement Samara, is onderden dienst het dak van een kerk ingezakt. 49 menschen kwamen om, 8 werden zwaar en 60 licht gewond. Te Chemung (Ver. St.) heeft een drama onder Z9er ongewone omstandig heden plaats gehad. Een kapper, door zijne vrouw verlaten, zwoer dat hij zijn mededinger dooden zou. Deze kwam ongedacht in zijn winkel om zich te laten scheren. Daar zijn baard aanmer kelijk gegroeid was, herkende de kapper hem niet dadelijk, en slechts nadat hij hem één wang had geschoren, bemerkte hij dat hij den minnaar zijner vrouw voor zich had. Zijn eerste gedachte was hem onmiddellijk te dooden, maar hij bedacht zich dat dit oneerlijk zou zijn, daar de ander hem het scheren vooruit betaald bad. Diensvolgens schoor de kapper hem ook de andere wang en de kinhij wiescb zorgvuldig zijn gezicht met een spons af, bespoot het met een welriekend vocht, kamde hem en slechts nadat het toilet van zijn klant geheel voltooid was, sneed hij hem met een enkelen slag den hals af. De man was dadelijk dood. Vrouwenwapenen. Volgens een Milaneesch blad bezit de vrouw vier wapenen de tong, de nagels, de tranen en de flauwten. AFRIKA. Van groote krijgsbewegingen bij de Toegela wordt nog niets gemeld. Wat wy vernemen van Engelsche zijde bepaalt zich tot het magere bericht dat eergisteren te Chieveley en Frère een allerhevigst schieten in de richting van Springfield gehoord werd, en dat bij eene verkenning door de Engelschen jl.Maan- dag bij de Toegela gedaan, één soldaat gewond werd. Volgens deze berichten zou dus de groote slag nog niet gele- 'verd zyn, maar men kan uit wat reeds gemeld werd, opmaken, dat hij niet lang op zich zal laten wachten, indien niet reeds het zware vuren te Chieve'ey en Frère gehoord, als eene aanduiding mag gelden dat de aanval op de Boeren werkelijk reeds begonnen is. Gatacre's operation in de Kaapkolonie bepalen zich nog steeds tot verkennin gen, de hoeveelste reeds, is moeilyk te zeggen. By een eerste verkenning bij

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2