De Houtbaan. IWONING 1Ö00 Donderdag IX Januari. U It. meid, >ode )ode D D No. 15. S8e Jaargang. Van week tot week. PIMÏLLSTM. WARREN, Groote ER, Koningsweg, 3. eene bekwame iet de wasch oni ten boerenstand, en met de wasch straat, MM 146, OETHEER, Wal- VENDIENST. 5 50 6 30 6 50 10— 1020 10 40 10 1 30 2 220 - 4 20 5 5 20 n 6 6 40 7 20 9 50 1010 10 30 12 10 1 20 1 40 0 3 50 4 10 4 30 8— 8 30. DIENST ÏIDDSLBtJiG 7.7 va 4 50 5 55 in Zeilmarktvm run 12 30 1 15 0 5 55 6 55 7 45 Zeilmarkt Vlissin- n op werkdagen 12 35 1 20 2 5 7 7 50 8 35 i-Xalilegliem, jd.) 3.25, 10.37, 1.18, 5,31, 6.9, 7.35, >.33, 8.24. 9.25 10.—, 1.38, 4.32, 5.51, 6,29. 8,10 1.3, 9.5, 9.45. &€OS&93. to. i 3 35b) 4 05 5 5 >h) 0 eaksus ten hoog- minuten. VJissingan uaar ■kt. •6 23 30 7 39 •10 4 ♦10 21 57*115 -11 13 ;era le 2e kl. 616 63 7 25 8 10 8 26 8 43 36 22 28 125 40 310 22 3 48 38 44 >5 j4 20 i VLISSINSSCHB MHBA1T. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naai- plaatsruimte berekend. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnummer IO. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Onze goede keizer Wilhelm van Duitschland heeft een fortuintje gehad, zooals hem nog maar zelden is te beurt gevallen, en men zou haast zoggen dat het aanhouden der Duitsche schepen door de Engelschen een lieve attentie voor Z. M. is geweest. Vrijdag, men kan er van verzekerd zijn, wanneer de zaak in den Rijksdag ter sprake komt, zal het lieve woordjes voor de Engelschen ïegenen, en de regeering zal wel in zeer vredelievenden en geruststellenden zin antwoorden, maar lacht ondertusschen in haar vuistje, want, de vlootuitbreiding komt er ditmaal met vlag en wimpel door 1 Het slepen van de „Herzog", met de ambulance aan br in de haven van Durban, heeft de -^daan, en men kan er ven., vergadering van drie u.. en vrouwen, te Hamburg, in (Jou. garten, waar de politiek van Engeland aan een strenge kritiek onderworpen werd en de noodzakelijkheid der vloot uitbreiding op bondige wijze werd betoogd, liet gevoelen van nagenoeg het gansche volk uitdrukt. Men kan zonder eenig bezwaar zeggen, dat de stemming in deze vergadering bepaald oorlogzuchtig was en dat de bewijzen van sympathie, die van alle zijden werdeu ontvangen, voor de Engelsche regeering als verplet terend waren. En de Duitsche regeering denkt er natuurlijk niet aan, om deze uitingen op de eene of andere wijze te onder drukken. Integendeel, zij zal zich door de volksopinie moeten laten leiden en niet kunnen rusten, voor zoowel zedelijk als stoffelijk door Engeland genoegdoening is gegeven. Het is merkwaardig om te zien, hoe het trotsche Albion, bedrogen in zijn hoop om den begeerden Afrikaanschen buit te bemachtigen, zich moet laten vertrappen op een wijze, die een ander volk, onder andere omstandigheden, geen oogenblik zou dulden. En toch hebben de Engelschen nu fortuin gehad, want zij hebben waar achtig een pleiziertocht gehouden in het vijandelijke land. Wel twintig mijlen ver hebben zij een uitstapje in Vrijstaat gemaakt, zonder een vijand te ontmoeten. Zelfs de Boerenpatrouilles lieten de onge- noode gasten met rust en, als men het wel beschouwt, zijn de Britten in dezen oorlog nog nooit zoo goed uit geweest. Doch, wat nu Er zal toch eens iets moeten gedaan worden om te trachten verandering in den toestand te brengen. Eene Sckwarzwalder geschiedenis, Naar A. v. EREYDORF. »Nu, die ruischt als een waterval 1* Daar kwam er een, die met geweldige kracht ver op de weide invloog. Daar lag een ander, waarop hij stiet en dien hij midden door spalkte. «Altijd beter, dan wanneer het een Vinger had gekost," zeide de boer, toen hij er bij stond en de schade berekende. «Maar gij hadt er voor moeten zorgen, ^®PPi dat de ander niet meer in den Bulier zal het met zyn dertig duizend man nog eens moeten probeeren en naar alle waarschijnlijkheid is hij al aan zijn moeiiyk werk bezig. Maar één ding is zeker, de Engelschen hebben weinig verwachting van den goeden uitslag hunner tamelijk wanhopige onderneming; want er zyn strenger maatregelen ge nomen dar ooit om te voorkomen dat men in Europa het fijne van de zaak te weten komt. Deze inderdaad schandelijke geheim zinnigheid van het Engelsche bestuur zal toch ongetwijfeld weer zijn goede zijde hebben. Het spreekt toch wel van zelf, dat men die afsluiting van een hoek der wereld, voor het overige deel er van, behalve voor zich zeiven, op den duur niet kan toelaten, en ook hier komt de pressie weder van Duitschland. Geen wonder, want het gedrag der Engelschen tegenover de mail booten bevat ook een groot gevaar voor de -'-«"ie correspondentie. ""-uin zal in deze haar des te iw. zake de neutraliteit zulk een correcte houding kan aannemen. Immers, het verzoek tot de firma Krupp te Essen, om een misschien voorge nomen toezending van wapens, geschut, munitie of eenig ander oorlogsmateriaal aan ééne der oorlogvoerende p a r t ii e n te staken, is zoo correct mogelijk en volkomen waardig eene regeering die er prijs op stelt, dat hare onderdanen tot een behoud van strikte neutraliteit meewerken maar, men weet intusschen zeer goed wien deze schoen past I Het zal Engeland vergaan naar zijn werken. Of zou men meenen, dat de staking in zoo menig bedrijf, de ellende die er het gevolg van is, de opdrijving van de pryzen der noodzakelijke ver- bruiksartikelen, op den duur zonder protest zullen worden gedragen Bijna ongeloofelijk schijnt het, dat iemand in deze dagen nog kan vast houden aan een ideaal van vrele, en toch doet dit verschijnsel zich voor op eene wijze, die onze opmerkzaamheid niet mag ontgaan. Het is dezelfde vorst, die het aanzijn schonk aan de helaas meer beruchte dan beroemde Vredes conferentie. Het is de keizer aller Russen, die nog weer eens in het openbaar, in een openbaar geschrift althans, zijn innige wensch heeft te kennen gegeven, aan alle volkeren de weldaden van een waarachtigen en duurzamen vrede te verzekeren. En al moge nu de jonge vorst, door zyn geërfde positie, door zyn omgeving en door de omstandigheden, wel eens weg lagga nu naar ginds en blaas ik blijf nu hier.» Inmiddels was ook Vincent naar be neden gekomen. Die twee daar boven verstonden hun vak hij kon hier beter helpen. Maar Sepp had er geen lust in, om nevens Vincent te werken en wilde misschien ook niet hooren hoe de boer dezen prees. „Nu ga ik naar boven," zeide hij. „Of de knechts het verder wel goed zullen maken, als niemand op hen toe ziet, weet ik toch ook niet." Voor de eerste maal knikte de boer hem tevreden toe en spoedig was Sepp tusschen de boomen verdwenen. Het werk ging verder zyn gang. Na korter of langer tusschenpoos dreunde het in de bergen, alsof een onweer zich ontlastte en schoten de witte slangen naar beneden. Reeds waren aan beide zyden van de weide massa stammen opgestapeld, die aan den weg werden opgeladen en weggebracht. gedreven worden in een richting, die niet overeenstemt met zijn woorden en die de zijne niet is, toch doet het ons goed zulke woorden te vernemen, waar in deze op staatkundig gebied zoo droevige tijden het geloof aan zulke zware proeven onderworpen wordt en de hoop zoo dikwijls wordt beschaamd. De wapens af. Er zyn idealisten, die nota bene in dezen tyd, zouden willen dat Nederland geen gelden meer besteedde tot zijne verdediging door middel van geweld of moordwerktuigen, daar de eerbied, die een arbeidzaam en rechtvaardig volk in een omgeving van beschaafde staten afdwingt van zijn naburen, meer waar borgen zou schenken voor het behoud van zijne onafhankelykheid dan het be zit van een groote vaardigheid in het dooden van menschen. •"-«Hot- blijkt de heer D. A. -l-Ul aldus Dat blad heeft echter uc terechtgezet door zijn leer te verklaren als een uiting van ziekelijke overgevoelig heid. Het provoceeren van den oorlog moge immoreel zyn, een beschaafde natie onwaardig, geschillen behoorden door het recht, niet door het zwaard te worden opgelost, maar dat alles wettigt de con clusie van den heer van Eek niet. Met het feit voor oogen, dat nog steeds oorlogen te wachten zijl, verdient het wél aanbeveling het gevoel van afkeer aan te kweeken voor dengene, die uit eigenbaat een oorlog provoceert, maar niet de tegenweer tot behoud van een bedreigd volksbestaan in een opgedrongen oorlog als van minder hoog zedelijk ge halte voor te stellen. Van een gezond en krachtig volk is niet te verlangen en, gelukkig, ook niet te verwachten, dat het zich zonder verzet zal laten vertrappen. Het schouwspel, dat Trans vaal ons te zien geeft, is verheffend, wijl het ons leert welk een kracht ook van zedelyken aard. een volk zelfs in den oorlog kan ontwikkelen, dat op on rechtvaardige wijze bedreigd wordt in zijn bestaan. Ongevraagd advies. De Haagsche Ct. maakt de opmer king dat overste de Wit en de N. R. Ct. in samenwerking voortgaan aan de Engelschen goeden raad te geven ten aanzien van hunne krijgsverrichtingen tegen de Boeren en voegt er bij Nu kwam er een stam naar beneden, waarvan het boveneind was afgebroken. „Weer een verspeeld," bromde de boer „maar zoo iets kan gebeuren." Den volgenden stam was een groot stuk uit de zijde geslagen en de daarop volgende was wederom zonder spits. „Daar is iets niet in orde," riep Vin cent, en wilde rerds tegen de baan op. Maar de boer schreeuwde hem toe „Wacht, eerst blazen, dat ze niet meer glijden, anders kon het je het leven kosten. Viermaal van beneden is het teeken." „Dat is niet uitgemaakt," antwoordde Vincent; „als van hier niet „gereed" wordt geblazen, laten ze er geen af, dat weten zy." Sepp zal nu halverwege zijn, die merkt allicht, waar het hapert," zeide de boer. Maar Vincent liet zich niet terug houden. ,,'t Is beter, dat ik met Martin ga zien. Als een zijbalk verschoven is, en daar lijkt het wel naar, kan een ,'t Schijnt al te veel van dien deskun dige gevergd, dat hij de bewijzen van zyn beter inzicht beware tot de Britten van zijn raad - ten nadeele van de Boeren —niet meer kunnen proflteeren. Gelukkig dat Britsche eigenwaan voorkomt, dat men te Londen en in Zuid-Afrika van de wenken gebruik maakt." m Een Protest van Onderwijzers, Door eenige hoofden van scholen te Amsterdam is het volgende schrijven gezonden aan het hoofdbestuur van het Ned. Onderw. Genootschap „Ondergeteekenden, gewone en alge- meene leden van het N. O. G., hebben met groote verontwaardiging kennis ge nomen van het feit, door verschillende bladen meegedeeld, dat een onderwijzer op de laatste algemeene vergadering van den Bond van Ned. Onderwijzers de hoofden van scholen heeft genoemd „het schuim van den onderwyzersstand'', wel ke schandelijke uitdrukking wel een protest van de bestuurstafel uitlokte maar overigens bij de vergadering (volgens de verslagen) stoimachtigen byval vond. hfit hoofdbestuur diguen mcu komst, waar men niet schynt te kunne», beletten, dat een zeer groot deel van de leden van het N. O. G. op zoo on gehoord brutale wijze worden aangevallen en beleedigd". De Ongevallenwet. Naar aanleiding van een door de Vereeniging van Neder]werkgevers aan de Eerste Kamer gezonden adres om dit wetsontwerp niet aan te nemen, op grond dat het te veel centraliseert en de gelegenheid heeft afgesneden tot eigen verzekering, schrijft het Handelsblad „Ook wij betreuren, dat geen enkel der amendementen ten gunste van eigen risico door de Tweede Kamer is aange nomen. Maar het komt ons voor, dat het beroep door de Vereeniging op de Eerste Kamer gedaan, wel geen succes zal hebben en ook niet de geschikte weg is om het doel alsnog tebereiken. Afstemming der wet zou zeer vermoe delijk ernstige staatkundige gevolgen hebben, die voor het land niet gewenschl zijn. Ook van het verworpen voorstel van den heer Op ten Noort nl. dat de Eerste Kamer van de Regeering de belofte zal vragen om bij wetswijziging nog de zelfverzekering te verkrijgen was, dunkt ons, weinig te verwachten. De Regeering heeft zich daartegen wel niet schrap gezet, maar toch niet kun nen erkennen, dat zulk een regeling de voorkeur verdient boven de hare. Zij alieen het toch niet goed weer in orde brengen." En zoo trad er nu een lange pauze in. Middelerwyl was het middag geworden. Marianne kwam met eene meid, om den mannen het eten in korven te brengen, want men wilde, nu alles zoo mooi ging, geen uur laten verloren gaan. „In een oogenblik is er een half uur ver morst en het loon gaat door," zeide de boer dikwyls. De korte, toevallige rust was echter wel verdiend. Met zijne knechten maakte hij het zich gemakkelyk op een der stammen ieder met een aarden pot met soep tusschen de knieën, lieten zy het zich zoo goed smaken. Vruchteloos had Marianne rondgezien, of niet een, voor wiens pot zij bijzonder zorg had gedragen, van haar gediend wilde zijn. Dat ook nu juist hij daar boven in de hoogte moest zijn Daar heen ging later de meid alleen. Met de handen op den rug stond Marianne voor haar vader en keek hem zai dus stellig zulk een belofte niet willen doen. Iets geheel anders heeft echter veel eer kans van slagen. Het staat immers vast dat in de Tweede Kamer op 17 Nov. jl. een meerderheid bestond ten gunste van zelfverzekering. Dat geen der amendementen in dien geest werd aangenomen, is alleen veroorzaakt dooi de faute inexcusable zooals wij het destyds hebben genoemd van de heeren Kuyper en Lohman en hun vrienden, om, na verwerping van hun voorstellen, te stemmen tegen dat van den heer De Beaufort c. s.,-waarin voor een belangrijk deel aan hun wenschen werd tegemoet gekomen en waarbij de Regeering zich stellig zou hebben neer gelegd. Wil men dus nog wijziging der wet, alvorens zij wordt ingevoerd waar mee nog heel wat tijd gemoeid is dan is de aangewezen weg deze, dat van eenige leden der Tweede Kamer het init'atief daartoe uitga. Laten de heeren De Beaufort en Kuyper de handen in eenslaan en een regeling ontwerpen waarmede de Regeering, op grond van hare ge'bleken houding, vrede zal kunnen *- ~V\hpn„ J",v' worden, wan- slaging bij ue n,e,o^ licht komt, dat zulk een voorstel ook by dit college op den steun der meerder heid mag rekenen. Dit is naar ons voorkomt de practische weg, welke ingeslagen be hoort te worden tot bereiking van het gewenschte doel. Verwerping door de Eerste Kamer zou enkel leiden tot onbe paald uitstel en, zooals de heer Kuyper op 13 Dec. bij het motiveeren van zijn stem zeide, „verminkten, wedu wen en weezen zouden het gelag be talen." Reclame, Aan het N. v. d, D. wordt uit de Hofstad geschreven In het wachtlokaal waar de Hagenaar zyn waterleidinggeld komt betalen, is de wand verfraaid met een paar van die aardige prenten, waarmede levens verzekeraars, fabrikanten van sigaretten, handelaars in cacao e.a. de aandacht op hun waar trachten te vestigen. Sedert een paar jaar is dat zoo en het publiek vond 't wel aardig, aardiger dan de barre lijst van boeten bv., die de wachtende in een belastingkantoor voor tijdverdryf kan bestudeeren. Maar onze haudelskamer heeft nu ontdekt dat daar in ongeoorloofde bevoorrechting schuilt. Vermoedelijk had een concurrent ge vraagd, er zyn prent by te mogen han- lang aan, zonder een woord te zeggen. Eerst toen hij zich den mond had afgeveegd en haar pot en lepel had teruggegeven, zeide hij „Er is al een boel hout benedenhet schijnt van daag goed te gaan 1 „Ja, maar wij willen den dag niet voor den avond loven 1 Het heeft ook al weer wat gekost 1" Daarbij wees hij op de drie beschadigde stammen. Juist kwam Vincent terug. „Goeden dag, Marianne," riep hij haar opgewon den toe. Daarop zich tot den boer wendend ,,'t Was al, zooals ik gezegd heb. Halverwege den berg was een balk een beetje uitgeschoven. Wy hebben hem weer naar binnen gebracht. Het verwondert my wel, hoe het daar juist kon zijn, wijl het 't rechtste eind is 1 Het is gelukkig, dat wij naar boven zijn gegaan, want een eindje verder was een veldkei op de baan gerold." „Dat Sepp dit niet gezien heeft," dacht de boer en vroeg luide „Is het nu weer in orde

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1