Gem e n gd N i e o w s. genis ailegt van zijn christelijk geloof, zonder zich te laten afschrikken door de spotternijen van den zich noemenden fijnbeschaafden Engelschman, die zichzelf zoover vergat, dat hjj in ruwe en lage spotprenten den waardigen President om zijn Bijbel en geloof belachelijk maakt. Het voik der Transvalere, als hij steu nende op ziju Bijbel, vindt in Oom Paul zijn afspiegeling. De geschiedenis leert dat het vertrouwen door zijn volk in hem gesteld, niet beschaamd is geworden. Vervolgens wijdde spreker eenige woorden aan de afstamming van Paul Kruger. 'tls eene uitgemaakte zaak, zeide hij, dat hij afstamt van zekeren Jacob Kruger, die in 1686 te Berlijn geboren werd en in 1713 door de Oost- Indische compagnie naar Zuid-Afrika werd gezonden. Spreker haalde ook aan het oordeel van de Fransche Figaro, die hem van kardinaal de Richelieu laat afstammen. Vervolgens deelde spreker mede dat toen de toestand in de Kaapkolonie ook voor den gezeten Boer onhoudbaar was geworden, de 11-jarige Kruger ook deelnam aan den „grooten trek" in 1836 en ruim zijn deel had aan de gevaren, gevechten en moeilijkheden aan dien „trek" verbonden. Op 16 jarigen leeftijd trad hij in dienst der Transvaalsche republiek, doorliep alle rangen in het leger en werd in 1865 tot den rang var, generaal bevorderd bij de verovering van Potehefstroom. Van 1861 1877 was hij vice-president der republiek. Hoe uitstekend hij zich als politiek leider tegenover de annexatieplannen der Engelschen verzette, de conventies van 1881 en 1884 toonen dit schitterend. De vooruitgang van Transvaal in velerlei opzicht is voor een groot deel zijn werk. De Regeering van Paul Kruger is inderdaad Transvaal ten zegen. Moeilijke dagen heeft hij beleefd bij en na Jame son's inval, toch waren het dagen van glorie en roem. Voor de opendeur politiek van Paul Kruger heeft Chamberlain, de man van het strak aangezicht, moeten strijken en vallen. Het is hem niet ge lukt de schuld op Transvaal te schuiven. Het onbeschaamdste egoïsme is te voor schijn gekomen en de wereld ziet het werkeloos aan dat het schoone Transvaal met den Oranje-Vrijstaat met al de rampen van den oorlog is ovei'goten. Boven dit alles staat de kalme, vast beraden, godvreezende Kruger, die het perfide Albion durft weerstaan en het zyn ultimatum zond. Treffende staaltjes deelde nu spreker mede uit het private leven van den grooten man, hetgeen somwijlen een daverend applaus uitlokte. Hij eindigde met er op te wijzen dat de Regeering van Paul Kruger ook ons doet zien dat do vreeze des Heeren het beginsel der wijsheid is ook voor de volken. Drie series schoone lichtbeelden wis selden het een en ander af. Wij werden in den geest verplaatst in de Kaapkolonie, bij P oude voortrekkers, in Natal (Durban en Elandslaagte) in Transvaal, Oranje- Vrijstaat, enz., enz. Toen de portretten van Paul Kruger, Joubert, Steijn e. a. op het doek verschenen, kwam aan het applaus schier geen einde en viel de dames-kapel „Wilhelmina" met het spelen van het volkslied van Transvaal onmiddellijk in. Patrimonium gaf een schoonen avond De andere boomen waren, zelfs op deze verhooging van het terrein, met onweer staanbaar geweld weggeslagen door stammen, die bij het glijden van den rechten weg waren afgedwaald. De stom pen er van verhieven zich nog boven den bemesten grond, als waarschuwende teekenen. Toch gold deze kleine heuvel als de minst gevaarlijke plaats om toe te zien. De knechten sprongen hier op, als door luiden roep van boven een stam werd aangekondigd. Van hier uit had men uitzicht op sommige gedeelten van de houtbaan, kon men de stammen naar beneden zien schieten en hun nader] komen gadeslaan. Al§ laatste beschut ting waren hier, evenals op bepaalde afstanden langs de geheele baan, diepe kuilen gegraven, meer lang dan breed, veelal begroeid met mos en onkruid. Als er gevaar dreigde, kon men daarin zijn toevlucht nemen en den stam over zich heen laten vliegen. Slecht gemutst, en met pijn in het vol afwisseling te genieten, een succes voor de vereeniging en den spreker. De collecte voor de nagelaten betrek kingen der gesneuvelde Boeren bedroeg f 30,08. Met dankgebed en het zingen van Ps. 7211 werd deze vergadering gesloten. Transvaal Comité. Ingekomen b ij dragen. Bij den heer van Unen, gecollecteerd door H. op het zilveren feest van P. /4,68'/ü of met de vorige opgave f 3307,18V>. Door de Roomsch katholieke kiesver- eeniging alhier wordt bij de a.s. ver kiezing van een lid van den gemeenteraad in het He district (vacature H. M. Kloppers) geen candidaat gesteld. Bij de inschrijving voor staanplaatsen op de kermis te Middelburg was het hoogste bod voor een stoomcaroussel f1117, terwijl gerekend was op minstens f 1800 het bod werd daarom door B. en W. van de hand gewezen, zoodat de kermisgangers het dit jaar aldaar zonder stoomdraaierij zullen moeten stellen. Ook de inschrijving voor een groote beignet- en wafelkraam is niet aanvaard. Alleen een inschrijving van f 347 voor een hippodrome en die van f 73 voor een scheepjesmolen werden aangenomen. Vermoedelijk bestond er voor B. en en W. aanleiding om te denken, dat de „trust" van kermisreizigers de prijzen bij afspraak had gedrukt, en hebben zij op deze doelmatige wijze aan die coalitie een gevoelige les willen geveu. HCt.) Men schrijft ons uit Sluis De Varkensverzekeringmaatschappij hield Zaterdagavond hare jaarlijksche vergadering. Uit de rekening bleek dat de ontvangsten 625,92'/2 en de uit gaven f88,45 bedroegen. Van de 54 leden waren 33 tegenwoordig, die be sloten het inleggeld op ƒ1, de contributie op 15 cent per maand en per varken en de uitkeer bij het verlies van zoo'n viervoeter op 35 cent per KG. te blijven betalen. Met algemeene stemmen werden de heeren H, Bakker en J. Remijn als voorzitter en secretaris herkozen. Tegen den huisknecht van baron Van C. aan de Koninginnegracht te 's Hage, ten wiens huize op een nacht in de afgeloopen week diefstal werd ontdekt, is procesverbaal opgemaakt onder verden king zich te hebben schuldig gemaakt aan het wegnemen van flesschen wijn uit den kelder door her forceeren van de afsluiting van het wijnhok. Zoowel de huisknecht als diens vriend, die aangehouden is, als verdacht zich op den bewusten nacht in bedoeld huis te hebben bevonden, zijn, na een ver blijf van een paar dagen, op het politie commissariaat, in vrijheid gesteld. Te Harmeien is een man door een trein aangereden en gedood. Te Arnhem zijn 15 schooljongens door het ijs in de Walburgergracht haar door zijne buitensporigheid van den vorigen dag, was Sepp meegekomen. Vruchteloos had hij gisteren avond, toen het dansen geëindigd was, op Vincent geloerd, om nog eens een woordje met hem te spreken de lafaard zou zoo iets wel vermoed hebben en liet zich niet zien. Wrevelig was Sepp daarop weer naar de kroeg teruggekeerd, en hoe hij vervolgens tehuis was gekomen, wist hij zelf niet meer. Van het nacht werk aan de houtbaan hoorde hij tot meerder verdriet eerst laat in den mor gen, toen de boer hem liet roepen. „Hij had noodig werk aan den zaag molen, en als de boer toch aan Vincent de baan had toevertrouwd, moest die er nu ook maar alleen voor zorgen." De boer hield niet van veel praatjes. Hij liet veel over zijn kant gaan, als het geen kwaad konmaar als hij begreep, dat iets gebeuren moest, dan bleef het daarbij. Op een toon, waartegen niet te praten viel, zei hjj „Sepp, gij gaat mee Gij gezakt. Drie lijken zijn reeds opgehaald, men vreest dat er nog een of twte jongens verdronken zijn. Zondagavond werd in een winkel iu de Molsteeg te Amsterdam ingebroken en is door opensluiting van een con- trolecassa en een ijzeren kistje eenig geld daaruit gestolen. De Zuiderzee zit weer vol drijfijs. Zeilschepen kunnen niet meer varen en de stoombooten ondervinden veel be lemmering. Tal van schepen naar Fries land, Holland en Groningen bestemd, worden voor Lemmer opgehouden door het jjs. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat het stoomschip Prins van Oranje van de Nederland nog altijd niet terecht is. De Sumatra, op haar thuisreis te Port- Said gearriveerd, heeft de Prins van Oranje niet gevonden,en ook de Koningin- Regentes, die op haar uitreis thans te Padang is aangekomen, heeft niets van het schip bemerkt. Volgens „de Soc.-Dem." moeten twee arbeiders op de fabriek van den heer P. Regout te Maastricht plotseling zonder opzegging, ontslagen zijn, nadat hun vaders waren gekozen tot leden dei- kamer van arbeid. De heer Fray, secretaris der ge meente Haringkarspel (N.-H.), heeft vol gens een bericht in 't „Nieuws", thans voor de achtste maal in zijn leven medegewerkt aan de tienjaarlijksche volkstelling. Het eerst deed hij dit bij de telling van 31 December 1829. Men zal niet algemeen weten, dat de algemeene volkstellingen al van 1829 dagteekenen. Maar evenmin zal 't al gemeen bekend zijn, dat er in ons land een gemeentesecretaris is van omstreeks 90 jaar. Een gezin te Haarlemmermeer, dat door het overvaren van hunne schuit in zeer armoedige omstandigheden ver keerde, ontving van H. M. de Koningin eene aanzienlijke gift. De Limburger Koerier bevat de volgende curieuss advertentie Dankbetuiging. Aan familie en vrienden welke ons, bij gelegenheid van de 25jarige ambts betrekking als Burgemeester, Veldwach ter en Kantonnier gefeliciteerd hebben, onzen hartelijksten dank. Simpelveld, 13 Jan. '99. De Burgemeester J. L. VAN WERSCH. Het verhaal dat de Koningin voor zich, de Koningin-Moeder en het geheele paleis-personeel de volkstellings-kaarten zou ingevuld hebben, blijkt fantasie te zijn. H. M. heeft haar eigen tel kaart door haar particulieren secretaris laten invullen, die van de Koningin-Moeder is ingevuld door den intendant van haar Huis, terwijl het paleis-personeel er zelve voor zorgde. De verhalen die door officieren en manschappen van het Engelsche leger in Zuid-Afrika aan de Engelsche bladen medegedeeld worden, luiden dikwerf ontzettend. Zoo schreef een geniesoldaat in Methuen's leger het volgende omtrent den slag bij Magerfontein (11 December) „Sommige officieren van den genees kundigen dienst vroegen om vrijwilligers, om de dooden te begraven. Een twintig tal van ons bood zich aan. Het eerste graf werd dertig voet lang en drie voet diep gegraven en we legden er 53 Schot ten in 34 alleen van de Black Watch. Het was ijselijk en wij allen knielden onder ons werk. En toen de lijkdienst weet, dat wij alle man noodig hebben. En het is wel noodig voor u, dat gij dat ding goed leert Thans stond de boer op den kleinen heuvel, vanwaar men een goed deel van de baan kon overzien en de stam men zien aankomen. Hij had zijne pijp in den brand, want het duurde nog wel een half uur eer de anderen boven waren en konden beginnen. Bergopwaarts was Vincent, gegaan met de beide houthakkers, die dezen nacht met hem ge verkt hadden en die met het glijden goed bekend waren. Toch wilde Vincent zelf er bij zijn, als de eerste stammen werden afgelaten. Inmiddels waren de knechten beneden bezig de dwarsbalken van de lange uitloopbaan met vet in te smeeren. Sepp stond geheel aan het einde van de baan, bij de paarden hij zou er voor zorgen, dat de afgelaten stammen zijwaarts werden gesleept. Beneden was alles gereed en in af wachting. Eindelijk weerklonk een werd gehouden, nadat we ze er allen in gelegd hadden, vielen er drie of vier flauw, terwijl de anderen zoo hard huilden, dat de predikant nauwelijks te verstaan was. In een anderen brief uit generaal Gatacre's kamp, leest men over de neder laag bij Stormberg (10 December) „Ik schrijf u, nadat ik dertig uur geloopen en gevochten heb. Wij verloren den slag en werden teruggedreven. Het was een tweede Majoeba. Na een ge- forceerden marsch naar Stormberg open den de Boeren, tot onze verrassing, het vuur van de heuvels. Zij maaiden ons weg als gras. Toen wij trachtten de heuvels te beklimmen, vielen onze man nen onophoudelijk. Ons regiment ver loor 380 man en de Rifles 491. Wij hadden geen tijd om de gewonden weg te halen. We moesten vechtende wijken en we waren zwak en afgemat na dertig uur strydens. Wij moesten om ons leven loopen, om dekking te vinden, want de Boeren bestormden ons met kogels, toen we de heuvels afliepen. De generaal huilde als een kind en riep „Mijn God, wend Uw oogen niet af van myn arme mannen." In Exeter-Hal! te Londen is Dins dagavond eene meeting gehouden over den vrede, die door ongeveer 350 per sonen werd bezocht, terwijl honderden geen toegang konden krijgen. Ze werd bijgewoond o. a. door Stead, Massin- gham, het parlementslid Souttar en andere bekende vrienden der Boeren. Motiën werden met algemeene stemmen aangenomen om den oorlog te brand merken als een schande voor het chris tendom, een schandaal tegen de be schaving, en om een beroep te doen op de regeeringen van Engeland en Trans vaal om door rechtstreeksche onderhan delingen of door een scheidsgerecht een eervollen vrede te sluiten, overeenkom stig de op de Haagsche Conferentie aan genomen beginselen, en ten slotte om Chamberlain's wanbeleid te veroordee- len, die den oorlog rechtstreeks heeft uitgelokt. Zoo lang deze minister is, verklaaide de vergadering herstel van den vrede voor onmogelijk. Een ^Engelsch „cabinet noir De (Parijsche) Matin zegt met volkomen zekerheid te weten, dat de diplo matieke valiezen, door de onzijdige Regee ringen van hun vertegenwoordigers in Zuid-Afrika ontvangen, door de Engel schen worden geopend, waarna zij den inhoud ten deele vernietigen en alles weer dichtmaken. Het blad zou nadere inlichtingen kunnen geven, „als het niet zelf het vakgeheim te bewaren had." Volgens de Matin zouden ook de over Louremjo Marques gaande diplomatieke stukken door een Engelsch „cabinet noir* worden doorsnuffeld. Het blad verzuimt er echter bij te vermelden, waar dat ongemerkt zou kunnen geschieden. „Ulk" over het in beslag genomen schip de General". „Arme Engelschen 1 Eindelijk hadden ze nu eens een werkelijken „General" en dien hebben ze weer losgelaten Het verlies der Engelschen. Het totale verlies der Engelschen in Zuid- Afrika is naar een laatste schatting Gedoode officieren 91 gewonde offi cieren 293 gevangen officieren 100 gedoode onderofficieren en soldaten 893 gewonde idem 3692 door ziekte ge storven idem 183 krijgsgevangen idem 3276. Totaal 8528 verloren mannen. In de Fransche kolonie Algiers is veel sneeuw op de bergen gevallen. Telegraaf en spoor kunnen niet werken. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw meer dan een meter hoog. Te Parijs zijn met Nieuwjaarsdag 25 millieen kaartjes aan de postkantoren hoornroep een, twee drie maal I »Nu is de boel in orde! Nu komt de eerstel" riep een van de knechts; de lieden maakten dat zij hoogerop uit den weg kwamen en zagen vol spanning naar boven. Minuten lang bleef het nog rustig, hoewel de stam reeds onderweg was, want heel in de verte hoorde men zijn gedonder. Daarna vernam men weer alleen de echo, doch bijna onmiddellijk daarop een dreunend gesuis en als een witte slang schoot de stam tusschen het groen naar beneden, verdween weer en kwam weer te voorschijn. Thans, sneller dan de bliksem, schoot hij den wachtende voorbij. „Nu, daar zat vnur achter!" riep de boer vergenoegd. „Men kon er met geen stok naar slaan," vulde een der knechts aan en sprong naar beneden, de anderen na, die reeds op de weide met spitse haken den stam, die nog altijd in beweging was, trachtten tegen te houden. ontvangen. Dit is 5 millioen meer dan het vorige jaar. Quesnay de Beaurepaire heeft zijn ontslag genomen als lid van de „Li gue de la Patrie framjaise." Te Valencia in Spanje is in een cir cus een brand uitgebroken, die zich mede deelde aan het hok van de leeuwen. De door een paniek aangegrepen menigte ontvluchtte den circus on verspreidde zich door de straten. Die paniek was het hoogst toen men vernam dat twee leeuwen ontsnapt waren. De agenten en gendarmen zetten de wilde dieren met revolverschoten achter na. Een werkman die beproefde een er van tegen te houden, werd ernstig gewond. Den directeur van den circus Maller, gelukte het een der leeuwen te grypen en in zijn kooi te sluiten. Wat den tweeden betreft, deze nam de wijk op een dak. Maller wist met behulp van eene leeuwin den leeuw in zijn kooi te doen terugkeeren. Maller is ten gevolge van den door- gestanen angst en opgewondenheid bed legerig geworden. G -durende dien tijd werd de brand gebluscht. De tent is volkomen ver nield. Vele vrouwen zijn flauw gevallen. Een griffier zonder ar men. Bij het gerechtshof te Perolle in Italië is tot griffier benoemd de lieer Dallari, iemand, die zonder armen en met slechts één been geboren is. De nieuwbenoemde, die thans 25 jaar oud is, werd reeds zeer jong bevorderd tot meester in de rechten en heeft een zeer fraai handschrift. Hij schrijft met het stompje van zijn rechterarm. Met een houten been loopt hij zeer ge makkelijk. Naar een Engelsch reiziger ver haalt zijn de inboorlingen van Nieuw- Guinea niet gevoelig voor kleuren. De inboorlingen der Lifa-eilanden merken ze zelfs niet op. Bij andere bestaan slechts woorden om de roode kleur aan te duidenhet geel wordt niet goed onderscheiden, het blauw bestaat niet. Te Kiwaï wordt blauw en zwart door hetzelfde woord aangeduid. Ook bij vroegere volken, b.v. bij de Grieken, schijnt geen verschil tnsschen beide kleuren gemaakt te zijn. Men vindt eene herinnering daaraan in Virgilius die de onweerswolken blauw noemde en de paarschkleurige zwart. De blauwe kleur schijnt eene over winning van de beschaving te zijn. De vermaardste bokser in Amerika is John Sullivan. Hij heeft als bokser van professie twee en half millioen gulden gewonnen. Thans is hij echter betrekkelijk arm en moet nu om in zijn behoeften te voorzien, een café houden in New-York. Sedert tien jaar was hij bij alle boks wedstrijden en won handen vol gouds, maar geen waarde van het geld kennende, gaf hij het ook met volle handen uit. Dit ijdele en losbandige leven putte zijne krachten uit en toen hij weder als bokser optrad, zag hij van het bokserschap af, tot hij eindelijk caféhouder werd. Nu is hij weer in goede gezondheid en op den goeden weg om rijk te worden en hij is ook zonder boksen tevreden met zijn positie iu de maatschappij. R AFRIKA. Het Duitsche Milit. Wochen- blatt, dat reeds meermalen beschouwin gen over den toestand in Zuid-Afrika gaf. oordeelt dat thans ook voor de Engelschen de toestand nog zeer ongun- Eindelijk lag hij stil. De paarden werden er voor gespannen, om hem zijwaarts te slepen. Eerst als alles be neden in orde was, mocht een nieuwe stam worden afgelaten, en om het sein daartoe te geven, nam de Elzenboer zelf den koehoorn ter hand en blies, langzaam den toon uitzettend, daarin. Kort daarop volgden van boven weer de drie kortere signalen. En wederom schoot er een stam voorbij. „Die schommelt te veel, die gaat niet goed!" zeide de knecht; want de stam draaide en wond zich, en bereikte het doel nog maar ter nauwernood. Dat mocht niet, want het lange, rechte eind beneden was er juist voor aangelegd, dat de stammen hierop hun vaart zou den verspillen. Menige stam bleef echter eerder liggen en moest dan met de paarden worden gehaald. En elke stam, die beneden kwam, werd dadelijk beoordeeld „Kijk eens, dat is een kerelDien daar zou ik niet present willen hebben.» (Wordt vervolgd.) te uit stig 'is en ^al Dord Kitchener hiervan over I Natal, waar Bulier divis-ie heeft doen kom hiermede in verband sta; j der operaties geen betei schapen. Generaal Joubert schij j blad niet van plan te I van Buller uit het net hen gespannen heeft, f pen, en de vraag is of dit man van Buller wel geli schijnt de capitulatie 1 door gebrek aan ammun 3 telijke ziekten en het dat veel uitwerking heef I zijn. Zoodra Ladysmith Boeren groote versterkin hebbon de Engelschen I den zich steeds meer stand der Kaapsche Boer Het onaangenaamste 5 sche operaties is, dat I commando's der Boeren ij gen over een groot deel de bi] Victoria-West en I Gatacre en French, heen ken en de positie der gevaarlijk maken. De terugtocht der I Gatacre uit Cyphergat w blad eene manoeuvre generaal tot een verdei het noorden te verleider 5 zelfde noodlottige ervarin hebben als bij Stormberi In het westen is de Mafeking blijft ingeslote op ontzet. De kritieke to berley is intusschen ver uitbreken van typhus onder de bezetting. Lo nog voor de Modderrivier meer ingesloten door de zich tevreden stellen me veldstukken te beschie den gespannen toestand, bevindt, niet beter maak De verkenningen van waarbij hy twee onbi vechten met de Boere: het vermoeden ontsta; Methuen aan een aftocht of Westen denkt. Men zegt dat Lord Ki toestand op het oorlogste de, zeide „de wagen is Het wordt bevestigd doo wing van het blad. Van het oorlogstoonee gemeld dat generaal W; gela is overgetrokken en sedert hun nederlaag dezer zich vooral bezig positie ten noorden en dysmith te versterken, zich, ingeval Buller hen den terugtocht te kunnen zijn in groote getale ron zullen, naar men vermo aanval op de stad doe: nederlaag met de grootei de Engelschen hun toe; hebben, schijnt dus niet hun gemoed gewerkt te Toch wordt niettege fraais beweerd dat wel Engelsche dep. van oo: is ontvangen van een nederlaag van Buller, man en 100 kanonnen schen Colenso en Springf daarbij ontzettende verlie ontvangst der noodlott generaal White Ladysmi; delijk overgegeven hebbe vlag boven de stad wapp nog bij gemeld datJoub; s om 60 treinen voor he Engelsche zieken en gew Londen in de militaire verslagenheid heerscht van Chamberlain zeker tement van oorlog bew stilzwijgen, wat natuurli beid niet doet verminde; Uit Berlijn wordt ook toestand dei Engelschen wanhopend is, maar nad aangaande ontbreken. Wij geven dit bericht De ervaring heeft ri Halen aangetoond welk die sonsatietijdingen te De Natal Advertiser

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2