De Houtbaan. ml r. iV). 14. 38e Jaargang. i! 00 Woensdag 17 Januari. BiHMsck berichten. FÊUJWLiTOM. S? in dit flinke, n uitbundig toe cent bieden wij apanningslectuui' MEUR en TITIA d, 84 Verhalen, ng Grootvaders enz. Het is een echts 50 cent. rtellen en zeker uurtjes voor u, boeiend Verhaal 'at je heeiemaal en, Vertellingen illustraties, een gebied, verbe- idstoffen, garan- aan den inhoud o. 3 35 b) 4 05 b) skena ten hoog- minuten. Vlissingen naar rt. *6 23 10 7 39 6*10 4 •10 21 D •115 *1113 rs le g 2e kl. 22 125 310 3 48 44 J4 20 616 63 725 810 8 26 8 43 VLISSiniCiSCEE 31 HUT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIÊNvan 1 4 regels 0.40. Voor elkon regel meer 10 cent. - By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Groota letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. VerschQnt dageltyks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnummer IO. Abonnemonts-Advertentiën op zeer voordeellge voorwaarden. 's Rijks middelen. De maand December is voor de schat kist niet voordeelig geweest, daar zij toen f 92,000 minder ontving dan in die maand van 1898. In het geheele jaar werd daarmede de opbrengst f 130,756,307, zijnde f 5,674,000 meer dan in 1898 en byna 6 millioen boven de raming. Meer brachten op Grondbelasting f 108,000. Bedrijfsbe lasting f 282,000, Vermogensbelasting f 203,000 Invoerrechten f 390,000 de accijnzen op suiker f 659,000, zout f34,000, bier en azyn f 25,000 en ge slacht f 113,000 de waarborg f 15,000 zegel f 181,000, registratie f 636,000, hypotheken t 101,000 en successierecht f 3,434,000 domeinen f 11,000, posterij f 402,000, telegraaf f351,000, Staatsloterij f22,000, jacht en visscherij f 5000 en loodsgel den f 101,000. Slechts drie middelen gaven minder het Personeel f 23,000, de wijnaccijns f 810 en het gedistilleerd f 369,000. Volksweerbaarheid. Door eenige personen is besloten, een poging te doen tot het stichten van een groote vereeniging „Volksweerbaarheid", waarvan ieder, die aan het vrij en onaf hankelijk voortbestaan van ons vaderland is gehecht, lid zou kunnen worden, welke politieke of godsdienstige richting men overigens ook toegedaan mocht zijn. Na het zenden van de ontwerp statuten aan een klein aantal bekende personen werd door 49 personen, van nagenoeg alle richtingen, de uitnoodiging aangenomen en de helft daarvan woonde 13 Januari de oprichtingsvergadering te Utrecht bij. Oprichters zijn o. a. de heeren W. Hovy, J. de Koo, dr. A. Kuyper, J. H. W. Laarman, W. C. J. Passtoors, mr. C. J. Pekelharing, mr. F. J. M. A. Ree kers, dr. B. J. Stokvis, mr. M. W. F. Treub en mr. H. Verkouteren, te Am sterdam J. C. Fabius en J. C. van Marken, te Delft S. J. van den Bergh, dr. J. Campert, dr. C. J. Eggink, B. H. Heldt, jhr. mr. A. F. de Savornin Loh- man, A. L. W. Seyffardt en mr. E. A. Smidt, te 's Hage. In de statuten heet het doelde weer baarheid van het Nederlandsche volk te ontwikkelen door het bevorderen van lichaamsoefeningen, het opwekken tot Eene Scliwarzwalder geschiedenis, Naar A. v. FKEYDORF. 7.) En zich daarop tot den knecht wen end „Klaus en Wacher kunnen wel dadelijk met u mee komen, zoo erg regent het niet I Wij gaan met lantarens naar boven. Akst en bijl moeten zij ook Meebrengen.'' Marianne's blikken, die met stille bewondering aan den mond van den geliefde hadden gehangen, vlogen hei- Melijk over naar het gelaat van haar algemeene deelneming aan vrijwillige oefeningen in den wapenhandel en schietoefeningen en natuurlijk ook het uitgeven van geschriften en het houden van bijeenkomsten. Om de deelneming zoo algemeen mo gelijk te maken, is de jaarlijksche bij drage die men zelf bepaalt op ten-minste 25 cent vastgesteld. Grootere bijdragen zijn natuuriyk welkom. De namen der bestuursleden kan men vinden in ons vorig nummer. Indië. De „Javabode" schryft „De zuivering van ons gebied in Atjeh van personen, die invloed uitoefenen op de volharding in het nog luttele verzet tegen onze overmacht, gaat gestadig haar gang. Van het sneuvelen van pang lima Polem heeft men thans de bewijzen in handen en de pretendent-sultan kan het nergens meer uithouden in korten tijd werd hij uit Peusangen en Sawang opgedreven naar Geudong, vlak in de buurt van onze post Lho Seumaweh. Het doel van generaal van Heutsz' uit stapje daarheen is dan ook vrij duidelijk. Van eene afschaffing der schutterij in Indië zal voorloopig wel niets komen. Indië zal zijne schutterij behouden, maar men zal den dienst voor de schutters zooveel mogelijk verlichten. Er zijn misschien grootere plannen voor de weerbaarheid onzer koloniën in den maak. Bij Kon. besl. is de heer N. H. van der Lee, arts, benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid 2e kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst van bet leger in Ned. I., en de met verlof hier te lande aanwezige kapitein der genie van het leger in N.I. C. de Vries, ter zake van lichaamsgebreken met ingang op 1 Februari, eervol uit den militairen dienst ontslagen met toekenning van pensioen. Aardbeving in Indie. Zooals wij reeds meldden, heeft eene aardbeving in de Preanger-regentschappen vele verwoestingen teweeggebracht. Naar men zegt is Soekaboemi half ver nield en de spoorweg beschadigd. Ge lukkig zijn voor zoover bekend is, geene personen bij de ramp omgekomen. De N, R. Ct. voegt bij dit bericht het volgende Soekaboemi, hoofdplaats van het di strict Goenoeng-Paranh (Preanger Re gentschappen) en sedert 1870 bij de reorganisatie der LPreanger, hoofplaats van de afdeeling Soekaboemi, zetel van een assistentresident, ligt aan de spoor weg tusschen Buitenzorg en Tjiandjoer. vader. Nu moest hij toch zelf wel inzien, dat Vincent een heel ander en flinker man was dan Sepp. Maar vader zei niets. Hy knikte alleen toestemmend. Een geslepen lach gleed om zijn mond het had toch zijne goede zijde, dat Vincent op Marianne verlietd was. Als omstreeks middernacht een vreem deling over den berg door het bosch was gegaan, had hij aan spoken of ten minste aan houtdieven moeten denken. Van uit de verte klonk van den dorpstoren het middernachtelyk uur zwarte wolken trokken jagend door de lucht en zonden af en toe nog een stortbad naar beneden, maar ook de maan kwam van tijd tot tijd te voor schijn en wierp een vaal licht tusschen de boomen door. Aan de bladeren hingen du'zc.meii zware droppels, die door den wind over de aarde werden afgeschud, en bosch en veld zogen het lang ont beerde vocht in. Te midden daarvan Het is een groot regelmatig aangelegd en bijzonder net dorp, met een goede aan de aloen-aloen gelegen pisanggrahan die de plaats van een logement kan vervullen. Natuurlijk vindt men er het personeel en de inrichtingen die met een afdeelingshoofdplaats er onafscheidelijk aan verbonden zijn. De hoogte van Soeka boemi boven den zeespiegel is ongeveer 600 M. De omstreken zyn bekoorlijk (Veth.) Het dorp ligt aan den zuidelijken voet van het bergmassief van den Gedeh, een der uitgestrekste vulkanen van Java, dat in omvang het Tengerbergte naby komt. Behalve de nog werkzame Gedeh in engeren zin, die omhoog gedreven is door een vulkaan welks kraterranden hem nog aan de zuidoostzyde in een wijden halven cirkel omringen, behoort daartoe de uitgebrande Pangerango, uit welks krater zich weer de Mandelawangi heeft opgeheven. De Gedeh heeft herhaaldelyk streken in zyn omtrek verwoest door uitbarsting van puin en modder, maar- volgens Veth is er van lavastroomen geen spoor meer te ontdekken de kracht om groote massa's stoffen tot dien gloeienden,vloeibaren toestand te brengen waarin zij langs de kraterhelling afstroo- men, is ook aan den Gedeh niet meer eigen. Hevige aardbevingen hebben in dat deel van Java, o.a. plaats gehad in 1847, 1879 (Tjiandjoer) September 1880 (Buitenzorg enz.) Het is zeer moeielijk, wegens de aanwezigheid f an groote vul kanen hier uit te maken of een bepaalde aardbeving ook soms van vulkanischen oorsprong (of wel tectonisch) is geweest is zij locaal, dan kan het nog bovendien een instortingsaardbeving geweest zijn, (Encycl v. Ned. Indië.) Staatsexploitatie van spoorwegen. Door prof. Treub is in eene vergadering van de Ned. Vereeniging van spoor- en trampersoneel te Utrecht o.a. gezegd, dat elk jaar dralens met 't naasten van de spoorweglijnen den Staat 273 millioen kost. Tegen de contracten met de Mij. tot Expl. der spoorwegen bestond nog het groote bezwaar dat er geen enkele bepaling in voorkomt ten gunste van het personeel. Voor de Boeren. Bij de Ned. Zuid-Afrika vereeniging is tot nu toe ingekomen 927,825,16. By het Transvaal-comité te Batavia kwam in ƒ36,000. De Javabode meldt dat uit Indië een 20tal jongelieden naar Transvaal zijn vertrokken om met de Boeren te strijden- klonken echter huiveringwekkende byl- slagen en uitroepen, dan van boven van den berg, dan van beneden uit de diepte hier en daar doken flikkerende lichten op en donkere gestalten ijlden haastig heen en weer. Spoken konden het niet zijn, want de klokslag éen dwong hen niet ter rustezij werkten voort tot aan het doorbreken van den eersten zonnestraal. Daarop werd het stil en slechts het morgenconcert der vogels klonk steeds luider door de twijgen. Na het inspannend nachtwerk hadden de menschen behoefte aan eenige uren rustbovendien had de regen alles zoo doornat gemaakt, dat de zon eerst den boel wat moest opdroogen, opdat de baan niet al te glad en daardoor gevaar- lyk zou zijn. Het was, volgens landelijke bereke ning, reeds bijna in het midden van den dag, tien uur, toen de boer met zijne helpers op het weiland kwam, aan den uitloop van de houtbaan. Het bestuur der Liberale Unie is voornemens eene beweging ten gunste van het ontwerp-leerplicht in 't leven geroepen. Zaterdag hield het met dat doel een vergadering. De bevolking van Rotterdam bedroeg op 31 December 319.866 zielen. In de St. Ct. wordt medegedeeld het „Verslag van het weduwen- en weezen - fonds der officieren van de landmacht in Ned. Indië over 1898." Het kapitaal van het fonds bestond op einde 1897 uit f3,594,415, op einde 1898 uit f3,896,152 en is dus gedurende 1898 vermeerderd met f211,737. Aan pensioenen, gratificatiën en onder standen werden in 1898 uitbetaald in Indië f298,647, in Nederland f646,449, te zamen f 910,066 aan begrafeniskosten in Indië f1600, in Nederland f3845. Het getal gebeneficieerden was op 1 Januari 1899 931 weduwen, 542 kin deren van weduwen, 36 kinderen van hertrouwde weduwen, 107 weezen. Te 's Hertogenbosch is eene vergade ring gehouden van alle Nederlandsche leerlooiers en lederfabrikanten. De ruime zaal was goed bezet. Ruim 500 looiers van alle oorden des lands waren opge komen. Door den voorzitter weid namens het comité de volgende motie voorgesteld en aangenomen De vergadering van ruim 500 leer looiers gehouden te 's-Bosch op 11 Jan. 1900, gehoord de debatten, overwegende dat tengevolge de enorme prijsverhoo- ging der huiden,waardoor de lederindus trie, vroeger winstgevend, thans tot eene zoo ongelijke verhouding tot het leder is gebracht, dat verbetering drin gend noodig is, zich geheel aansluiten de by de motie aangenomen in de ver gadering te 's Bosch op 28 Dec. jl,, besluit als uitgangspunt aan te ne men de gemiddelde najaarsprijzen van 1899 en deze te verhoogen met 15 pet. voor de soorten zool en overleder die eertijds 65 cent per 1/s KG. of minder golden, met 10 pet. voor de duurdere soorten en met 5 pet. voor het paarden- leer en machtigt het uitvoerend comité bekendheid te geven aan dit besluit. Rechtszaken. In de Zaterdagmiddag voortgezette zitting der Rotterdamsche Rechtbank in zake de drievoudige vergiftiging werden de geneeskundigen gehoord, die de over ledenen hebben behandeld. Aan de zeer uitvoerige mededeelingen dezer genees- heeren ontleent het N. v. d. D. als hoofd zaak het volgende Van hier uit had een flinke voetgan ger nog byna een uur te gaan, om op het smalle voetpad naast de baan de hoogte te bereiken. De baan zelf liep, op geen enkel punt zeer steil, hier en daar met meer of minder heliing en dikwijls van richting veranderend, naar dat de berg zulks eischte, onregelmatig naar beneden. Nooit zou men denken, konden de lange stammen daar onge hinderd hunnen weg vervolgen. En toch hadden ze maar ruim vyf minuten noodig, om beneden te komen, als alles in orde was. Het was Vincent echter meermalen gebeurd, dat ze onder weg bleven hangen I De baan was slecht aangelegd en niet steil genoeg, beweerde hij dan. „En als zij steiler was, dan kwamen de meeste stammen beschadigd beneden. Het gaat nu al met duivelsgeweld. Het moet aan iets anders liggen," zoo ver dedigde de boer zich. Maar jaren geleden had hij een rad over zyn been gehad en daarvan een styve knie gehouden, Dl'. M. P. Schuten, die Cathaiina Sörensen behandeld heeft. Tydens de ziekte en na den dood had hij geen ziekte met stelligheid als oorzaak kunnen aanwijzen. Na het onderzoek op het lijk is hij van meening, dat al de door hem waargenomen verschijnselen zijn te ver klaren uit vergiftiging door arsenicum. Op eene vraag van den verdediger of zulke hevige diarrhee en braking ook bij andere ziekten kunnen voorkomen, antwoordt Dr. Schutte bij cholera, maar dan terstond en niet zooals hier eerst na eenigen tijd. Typhus is uitgesloten wegens afwezigheid van koorts. Dr. J. Post, die bij Cohen geroepen was, omdat Dr. Van der Hoeven zoo ver af woonde, kon geen stellige aan- wyzingen omtrent diens dood geven. Wel heeft hij aan vergiftiging door arsenicum gedacht, doch had dat denk beeld laten varen, omdat er geen bloedige urine en ook geen braking of diarrhee te constateeren was. Dr. J. van der Hoeven Jr., had bij Cohen geen verschynselen van vergif tiging waargenomen en daarentegen aan zelfmoord gedacht, op grond van diens gedrukten gemoedstoestand. Dr. Schutte, had Cohen jaren lang behandeld hij had gemeend dat deze een inwendig gezwel had, doch de uit komst der sectie maakt het onwaar- schynlijk dat liy daaraan zou gestorven zyn. Eene zeer sterke dosis arse nicum kan by hem den dood veroor zaakt hebben. Dr. De Snoo, heeft indertyd drie jong gestorven kinderen van Sörensen en later Sörensen zelf behandeld. Hij heeft toen gedacht aan apoplexie en vond den loop der ziekte zeer eigenaardig. Overigens herinnert htj zich van S. zeer weinig. Bij een onderzoek voor eene levensverzekering voor kleine verze keringen gaat zulk een onderzoek, vol gens getuige, altijd oppervlakkig —heeft hij een goede geneeskundige verklaring afgelegd. Op een vraag van den verdediger antwoordt Dr. d. S., dat de verschijn selen by de sectie wijzen op arsenicum vergiftiging. De zitting is geschorst tot Maandag, wanneer Dr. Simon Thomas gehoord wordt. VlissinffeIQ Januari. Transvaal-meeting, Gisterenavond hield de afdeeling Patri monium hare aangekondige Transvaal- meeting, die door een overtalryk publiek werd bijgewoond. Nadat der Boeren krljgspsalm (Ps. 68) was gezongen en de vergadering met gebed was geopend, schetste de heer W. Jonker Jr., van Rotterdam, het leven van een der grootste staatsmannen van onzen ttjdPaul Kruger, die zich de belijdenis des Woords niet schaamt, maar in openbare verga deringen zich daarop durft beroepen, en zelfs in het diplomatiek verkeer getui- zoodat al te steil stijgen voor hem geen zaak meer was. Htj kon zelf de baan dus niet meer onderzoeken en nazien en moest zich op zyn meesterknecht verlaten, die verklaarde dat alles in orde was. Dezen nacht was hij beter onderricht geworden, maar dat baarde hem nu geen zorge meer hij had het niet beter kunnen treffen met Vincent. Dat was een pracht van een kerel. Nu wilde hy toch eens zien, hoe de stammen naar beneden vlogen. Vergenoegd leidde hij beneden, altyd nog aan de helling van den berg, die hier, ongeveer een kwartier boven het dal, groote parkachtige vlakten en velden had, de voorbereidingen tot het werk. Hier was de uitloop van de houtbaan. Voor het einde liep de baan reeds een paar honderd schreden geheel effen. Diep insnydende in de belling van den berg, scheidde zij van dezen een kleinen, afzonderlijken heuvel af, waarop nog slechts een paar pynboomen stonden.

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1