G e mengd Nieuws. meer zoogenaamde weerbaarheidscorpsen ontstaan. Liefhebberij om te gaan schieten be staat er toch bij de meeste jongelui. Maar, met liefhebberij alleen komt men er niet. Wil men eene afdeeling oprichten dan komt er vrij wat meer kijken. Er moet een bestuur zijn dat zorgt aan alle for maliteiten te voldoen; er moet een schietbaan met kogelvanger ingericht worden, een schiettent kan moeielijk gemist worden, voor het opbergen en onderhouden van geweren en munitie is een geschikt persoon noodig, en is eindeiyk alles gereed, dan komt nog de groote factor „volharding." Hoe menige vereeniging, met opge wonden belangstelling tot stand gebracht, is niet te gronde gegaan of rekt haar treurig bestaan, tengevolge der laksheid barer leden I De weerbaarheidscorpsen hebben dit met alle liefhebberyvereeni- gingen gemeen. Op het platteland, waar hard gewerkt wordt in iederen stand, en waar men geen tijd heeft om uren lang in café's te zitten of te loopen lanterfanten, komt men er niet gemakkelijk toe om wekelijks een halven middag zoek te maken met schijfschieten. Het gevolg is dan ook dat de oefenin gen zeer onregelmatig worden bezocht en de lust om op te komen voor de trouwe comparanten er niet grooter op wordt. Zullen de weerbaarheidsvereenigingen nut stichten, dan moet dat anders worden, en omdat het hier geen pure liefhebberij geldt, kan dit ook zeer goed. Een radicale maatregel zoude zijn de rustende schutterijen ten plattelande op te heffen en daarvoor in de plaats te stellen weerbaarheidsvereenigingen, met verplichting voor alle weerbare mannen van 20 30 jaar om aan de schietoefe ningen deel te nemen. Zonder eenigen twijfel zoude dit 's lands weerbaarheid meer bevorderen dan het geknutsel met papieren schutters, waar mede op de gemeentesecretariën menig kostbaar uur moet worden zoek gemaakt. Als proef, zoude men reeds bestaande woorbaarhoidRcorpeon,dio boroid bevonden werden om daartoe mede te werken, in staat kunnen stellen om zonder contri butie, een groot aantal leden te werven en de noodige inrichtingen te maken om schietoefeningen en wedstrijden op grootere schaal te organiseeren. Persoonlijke en buurtsgewijze wed strijden zijn ten allen tyde de sterkste prikkels gebleken tot oefening, en vooral op plaatsen, waar nu reeds bij feestelijke gelegenheden schietwedstrijden altijd op het programma moeten voorkomen, zoude deze zaak zeker succes hebben. Raak schieten moet het doel zijn, en daarom bij de oefeningen een ruime plaats ingeruimd worden, als liggend, geknield en opgelegd schieten, zoodat ook bij de minder geoefende schutters de liefhebberij wordt gaande gehouden. Laat men de oefeningen houden op geschikte tyden en met niet te groote clubs, zoodat een ieder schutter een behoorlijk aantal schoten kan doen, dan is het te voorzien dat de zaak van 's lands weerbaarheid een groote schrede voor waarts zal doen. De Ongevallenwet. Waarschijnlijk zal deze door de als zij van het vuur kwamen, zij zou maar geduld hebben, vader moest zich eerst in de verandering indenken. En het beste was toch, dat hij ook Sepp liet wachten. Dat was in allen gevalle eene geruststelling. Den volgenden dag was het Zondag. De zon scheen aan den blauwen hemel en vrooljjk zag het dorp er in zijn feest gewaad uit. De gemeente Schapbach ligt verspreid over de bergen, sommige hoeven een half uur van elkander, en buurman is hij, wiens licht men kan zien flikkeren. In de omgeving der kerk staan de huizen dichter bijeen en vormen om de beek zelfs eene straat, en daar, waar het water de brug voorbij is en niet meer schuimt en bruist, weerspiegelt het de oude bruine galerijen en uit bouwsels. Ook de brug was met kransen be hangen en nu flikkerden brandende kaarsen daarover, gedragen door eene processie van Sehapbacher jong e meisjes, Tweede Kamer aangenomen wet eerst na Paschen bij de Eerste Kamer in be handeling komen. Het Orkest van het Concertgebouw te Amsterdam onder leiding van W. Men gelberg, is door de directie der Musica- lischen Gesellschaft te Keulen uitgenoo- digd aldaar in Maart een concert te geven. Vllssingren 11 Januari. Door de antir. kiesvereeniging alhier is gisteravond voor het lidmaatschap van den raad met bijna algemeene stemmen tot candidaat gesteld de heer J. Bos Az., houthandelaar alhier, die deze can- didatuur aannam. Met de nachtboot Koningin Wilhel- mina der Mij. Zeeland kwam heden ochtend alhier van LoDden aan H. K. H. de hertogin van Albany met gevolg, die met den aansluitenden sneltrein hare reis naar Stutgart voortzette. Door het centraalbureau van de tele foon alhier zijn in het afgeloopen jaar 27371 aansluitingen tot stand gebracht. Haar wij vernemen is de weg welke Zondag bij der, optocht door de stad (des namiddags te 12 uur) door alle tot don Gymnastiek- en Schermwedstrijd uitge- noodigde vereenigingen met twee mu ziekkorpsen zal genomen worden, als volgt Rommelkade, Hooikade, Houtkade, Nieuwe brug, Dokkade (rechtsaf), Lamp- sen—de Ruiterstraat, Koningsweg, Dok, Nieuwe Kolvenierstraat, Glacisstraat, Badhuisstraat en terug, Walstraat, Nie- wendijk, Beursbrug, Bierkade, Groote Markt (rond.) TerugIJzeren brug, Bellamykade, Nieuwendijk, Zeilmarkt, de Roode brug,naar'tVereenigingsgebouw. Men schrijft ons uit Middelburg: Gisterenavond werd door het Tivoli- gezelschap uit Rotterdam opgevoerd het blijspel „In Oorlogstijd!" De schouwburg was slechts matig bezet. Het stuk werd op uitstekende wijze vertolkt, waartoe alle acteurs en actrices het hunne bij droegen .Vooral na het 3e bedrijf hadden zij luide bijvalsbetuigingen in ontvangst te nemen. Het Tivoligezelschap treedt nu dezen winter nog slechts eenmaal hier ter stede op. De meisjes uit het weeshuis te Goes zullen eerstdaags een verloting houden van handwerken, waarvan de geheele opbrengst bestemd is voor de slachtoffers van den oorlog in Zuid-Afrika. Door een jachtopziener te Goes is een otter geschoten die niet minder dan 15 KG. woog. Het dier had een lengte van 1,20 M., en dus mag het dan ook met recht een goede vangst genoemd worden Misseghers,verdacht van den bekenden moord te Koewacht, is weer naar de gevangenis te Middelburg teruggevoerd. Hij blijft alles ontkennen. allen in feestgewaad en met een kroon op het hoofd. Hoe bont en vroolijk kwamen de roode en blauwe rokken uit, de groeno of lila voorschoten en de bonte zijden halsdoeken met de breede tranje onder de sneeuwwitte halskragen. Daarbij de vlechten met lange, roode linten, die vroolijk in den wind flad derden. Het was een boeiend gezicht tegen den groenen achtergrond, deze boerenprocessie, zooals zij de brug over ging, terwijl het water al deze kleuren gerimpeld en dooreenloopend teruggaf. De dochter van den Elzenboer, Mari anne, was ook onder de twaalf. Maar zij, anders steeds een van de vroolijksten en gezondsten, zag er van daag ver moeid en afgemat uit. "Wel kroesde zich het blonde haar om het witte voorhoofd en stond ook haar het lint, dat de I kroon op het hoofd bevestigde, zeer goed. Wel lag de witte, gerimpelde kanten kraag onder even ronde, jeug dige wangen, als altijd, maar dezen ontbrak de levendige, frissche kleur en Voor een paar weken werd een waker bij een oesterput te Ierseke betrapt op het ontvreemden van een zak met oesters. De dader heeft zijn vonnis niet afgewacht, maar is met de noorderzon verdwenen. Men denkt dat hij naar Amerika is gevlucht. Een broer die niet gunstig be kend staat, is eveneens verdwenen. Heden nacht is te Schoondyke brand ontstaan in den steenen windkorenmolen van de Hulster aldaar. De molen is totaal uitgebrand, alles was verzekerd. De molen was enkele jaren oud. Kerk- en Sclioolnieuws. Ned. Herv. Kerk. De heer dr. Pos thumus Meyes,predikant by de Ned. Herv. Kerk te Middelburg, komt voor op het drietal naar Amsterdam. Door B. en W. van Amsterdam zijn ter benoeming van een hoogleeraar in de godgeleerdheid thans (in alpha- betische volgorde) voorgedragen dr. A- Bruining, te Krommenie, dr. Y. H. Groenewegen, te Rotterdam en dr. P. J. Muller, te Haarlem. Verkoopingen en Aanbestedingen. Den 26 Januari zal aar. het gebouw van het prov. bestuur te Middelburg worden aanbesteed het gewoon onderhoud en het doen van herstellingen en ver nieuwingen aan de kweekschool voor- onderwijzers en de Rijksleerschool te Middelburg. Te Bredenbroek, gem. Geudringen, heeft de landbouwer Semhout, in een vlaag van godsdienstwaanzin zich den rechterarm afgehakt, daar hij zich had voorgenomen een offer te brengen. Vooraf had hij beproefd ziju vrouw en een zijner kinderen ten offer te bren gen, wat gelukkig werd belet. De N. R. Ct. meldt het volgende uit Eibergen Een wielrijder met een sigaar in den mond reed dezer dagen met een flinke vaart over den weg, toen hij een eigen aardig warm gevoel op den rug bespeurde. Stil houdend sloeg hem de vlam van zijn brandende jas om het hoofd en kon hij zich nog juist bij tijds van zijn jas ontdoen, die van achter totaal was doorgebrand. Een wolk van rook teeken- de den weg waarlangs hij gereden had, zoodat menschen die hem hadden gezien elkaar hadden toegeroepen „den steet in brand en merkt der niks van." Een vonk van de sigaar moet in zijn kleeren geraakt zijn en door de zuiging naar achteren zijn doorgebrand. Omtrent den brand in de meubel fabriek der firma Allan te Rotterdam meldt men nader het volgende Eergisteren middag 12 uur was nog steeds een stoomspuit in werking om de ruïnes en de houtloo lsen nat te hou den. Van gemeentewege werden de wankelende muren met brandhaken omvergehaald. De firmanten hopen bin nen 2 a 3 weken het werk te hervatten. Vyf volledige ameublementen stonden ter aflevering gereed, benevens eene betimmering, hutten, lavatories enz. voor het te Feijenoord in aanbouw zijnd stoomschip „Kocing Willem II.Het aantal werklieden varieerde van 160 tot 170 man. De assurantie is als volgt de oogen zagen niet vroolijk in het rond. De kaars was door den wind uitge doofd, doch zij lette er niet opeerst toen haar buur haar met den elleboog aanstiet en vroeg „Marianne, wilt gij niet weer aansteken zag zij er naar. Op hetzelfde oogenblik vloog een blos over haar gelaat en schitterden de oogen. Haar blik had dien van een ander ont moet, en e n vriendelijke, heimelijke groet vloog over en weer. Bij den ingang van het kerkhof, waar een breede trap heenvoerde, onder een beschuttenden boom, stond, eenigszins verwijderd van de andere mannen en jongelingen, Vincent. Hij had al zijn goed in een koffer gepakt en in de herberg „de Kroon" in bewaring gegeven en nu droeg hij wederom het ruime buis met den korten broek en de blauwe kousen, de schoenen met groote gespen en den breeden, slappen hoed, en dat hij weer moed had gevat, bewees de anje lier, die er op prijkte, en die op een feestdag niet mocht ontbreken. f 55,000 op de gebouwen der stoom- meubelfabriek; f 28,755, machineiiën, vaste en losse gereedschappen, werk tuigen, enz.f 67,000, tapij[goederen, meubelstoffen, diverse grondstoffen, meu belen in voorraad en in bewerking, koper, glas, enz. De influenza te Amsterdam heer cht in nog veel erger mate dan in den winter van 1889/90, toen het aantal sterfgevallen ook zeer groot was. Het gewone sterftecijfer is 150 a 160 menschen per week. In de vorige week was het volgens het Handelsblad ge klommen tot 413, waarvan 59 gevallen aan influenza te wijten waren, 99 aan acute, 39 aan chronische ziekten der ademhalingswerkLuigen en 29 aan tering. Verder zegt het blad Op alle begraafplaatsen is het dan ook bijzonder druk heel den dag door volgen de lijkstaties op de wegen daar heen elkaar op en vaak komen er drie, vier of meer te gelyk aan. De begrafenis ondernemingen kunnen het werk haast niet afop zoo'n sterfte is het personeel niet berekend, waarby nog komt, dat ook onder de aansprekers veel, zeer veel zieken voorkomen. Want is het aantal personen die sterven groot, dat der zieken is verbazend. De doktoren rijden van 's morgens tot 's avonds hun patiënten af, zonder rust, voortdu rend maar van den een naar den ander, en nog kunnen velen er dan maar juist komen. Een dokter, behalve op zijn spreekuur, thuis te zullen treffen, daar is in deze dagen niet meer op te reke nen hij is op ziekenbezoek, wanneer men zich ook aan zijn woning aanmeldt. Overal zijn zieken het personeel van ieder kantoor, van elke maatschappij, uit elke werkplaats is, doordat er een of meerdere personen van ziek zijn, kleiner dan gewoonlijk bij de politie en de brandweer bijvoorbeeld zijn onge veer 16 pet. van het aantal manschap pen ziek van verschillende bakkers- personeelen, die door de influenza al zeer sterk bezocht worden, zelfs 22 tot 30 pet., enz. En het gevolg daarvan is, d.it de niet-zieken die in deze dagen ook nog lang niet allen gezonden kunnen genoemd worden - nog wat harder moeten werken dan anders, vooral de apothekers Gisterenochtend is een stukadoor te Gennep van een stelling gevallen, waarbij hij op het hoofd terechtkwam en voor dood werd opgenomen. De on gelukkige laat eene vrouw met 5 kin deren na. Het getal ongevallen te 's-Hage waarvan, ingevolge art 12 der Veiligheidswet, aangifte is gedaan ge durende het jaar 1899, bedroeg 365. De spoorwegbeambte F. S. aan het station te Roermond, heeft uit Amerika van een bloedverwant een erfenis gekregen van 60 a 70 duizend gulden. De vraag is onlangs gesteld of een gevangene trouwen mag. Men herin nert zich wat daarover te doen is ge weest. De persoon in kwestie, Blanche M. V., door de rechtbank te 's Hertogen bosch veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf wegens het afleggen eener valsche getuigenis in eene strafzaak, en zich nog in hechtenis bevindende, is nu in ondertrouw opgenomen met jhr. V. Zondag jl. had de eerste huwelijks afkondiging voor de pui van het stad huis te 's Hertogenbosch plaats. In de jongste Gemeenteraadsver gadering van Veenendaal is het voorstel gedaan de gelden der gemeente, berustende bij den ontvanger, tegen inbraakschade te verzekeren. Hoewel de voorzitter toezegging deed het in overweging te zullen nemen, achtte hij het voorstel onnoodig, wijl er De processie van de meisjes ging nu niet, zooals anders bij doop of bruiloft, verderop naar de hooggelegene kerk. Zij draaide af naar links, op de pastorie aan. Daar wachtten haar reeds de school kinderen en de leden van den gemeen teraad. De geestelijken, die uit de buurt waren overgekomen, en do vertegen woordiger van den bisschop waren reeds in vol ornaat de pastorie binnengetreden, om den nieuwen pastoor af te halen en hem, gevolgd door alle deelgenooten van het feest, in zijne hem nu toever trouwde kerk te geleiden. Vincent, vroeger lid van het koor, ging ook nu weer op het orgel. Daar werd hij vroolijk begroethij was steeds iemand om op te steunen nu hoorde men zijne heldere stem boven allen uit. Vooral Marianne herkende die dadelijk en haar hart klopte. Diep geroerd vatte zij al haar wenschen, al haar verlangen in een innig gebed bijeen, zich en hare liefde onder Gods hoede stellende. Zij dacht daarbij, hoe Sepp maar zelden ter helaasbijna nooit eenig bedrag van belang in kas was Te Brussel is eene vrouw in 1 hechtenis genomen, die diefstallen in het groot bedreef. Men vond in haar woning meer dan 500 gestolen voorwerpen. Naar het te pas kwam, oefende Hubertine Theijs het beroep van kamenier, keukenmeid, of werkvrouw uit en had aldus de ge legenheid bekend te worden met huizen, waar het meest voor haar te halen was. Nu en dan nam ze ook een anderen naam aan. Van Lord Kitchener, den nieuwen chef van den staf van het Engelsche leger in Zuid-Afrika, wordt verteld dat 1 hij een onoverwinnelijken afkeer van I vrouwen heeft. Zjjn haat tegen de schoone sekse gaat zoo ver dat hij weigert getrouwde mannen in zijn dienst J te nemen. Hij bezoekt slechts gezel schappen als hjj er niet van buiten kan. Men heeft een statistiek opgemaakt I van den tijd, dat sommige volken in de behoeften hunner bevolking kunnen 1 voorzien, dus zonder toevoer uit den I vreemde. Volgens deze statistiek kunnen Rus- I land en Oostenrijk voor een onbepaalden 1 tijd hierin voorzien, Frankrijk geduren- 1 de elf maanden, Duitschland drie hon derd elf dagen, Italië twee honden! negen-en-negentig dagen, Spanje twee honderd negentig dagen. Wat Gioot-Brittanje aangaat, na hon- derd zoven-en-tachtig dagen zijn zijne I nationale hulpbronnen uitgeput en zou I het bijgevolg geheel moeten afhangen van den toevoer uit zijne koloniën of uit den vreemde. Het is, lezen wij ergens, niet te verwonderen dat de Engelschen overal oorlogs-contrabande zien. Hunne overwinningen zeiven zijn niets dan contrabande. De Jugend wijdt aan Lord Roberts, „den laatsten „Grand General", het vol gende gedicht Auf allen Wegen, O Grau'n, Sind die Kollegen Verhau'n Nach bestem Brauch Die Buren lauern im Felde. Warte in Balde Hau'n sie Dich auch 1 Uit een brief van een marinier, die behoort tot de marine-brigade bij Lord Methuen, blijkt dat de Engelsche officieren allemaal met ge.xoe.zr op schoxiI der in de gelederen meemarcheeren, om te voorkomen dat de scherpschut ters van de Boeren hen tot doelwit kiezen. De Koln. Ztg. teekent met de vol gende woorden het succes dat Engeland tot nu toe met den Zuid-Afrikaanschen oorlog heeft behaald: hun nederlagen, de vernietiging van hun militair aanzien, de verkoeling van de Amerikaansche vriendschap, de ergernis van Duitschland over het inbeslagnemen van zijn schepen en de dreigementen van Rusland. Zooals men weet, zijn de Duitsche „Bundesrath" en „General" door de En gelschen aangehouden, omdat zij contra band aan boord zouden hebben, o. a. uiteengenomen kanonnengeschut. Het blijkt nu, dat met deze schepen door een Darmstadter machinefabriek zijn verscheept de machines voor een groote spiritusbranderij voorOo3t-Afrika. Daartoe behooren o. a. een aantal niet ingepakte smeedyzeren buizen van groote doorsnede Hebben misschien, zou vragen de Duit sche bladen, de Engelschen die buizen voor geschutdeelen aangezien kerke kwam, en nu wel weer in de herberg bij het bier zou zitten, of in het dal aan het kegelen zou zijn, wat den Heer niet welgevallig kon wezen, zoodat het haar ook onmogelyk was, hem in haar gebed op te nemen. De godsdienstoefening duurde heden langmet ontroering luisterde de ge meente naar de prachtige intreerede en nog lang nadat het orgel verstomd en de menschen weer buiten waren, was de preek het onderwerp van hun gesprek. De vrouwen en meisjes bleven bijeen bij den kerkhofsmuur de jonge mannen stonden in afzonderlijke groepen niet ver van daaraf en toe kwam wel eens een overloopen en Vincent zou hier zeker ook zeer welkom zijn geweest, maar hij stond meer eenzaam en van verre by de brug met den meester te praten, dien hij van vroeger zeer goed kende. Wordt vervolgd.) Den 8en dezer wer< soleum te Charlottenburf jaardag gevierd van den zerin Augusta. Van elf ut de dragers van prachtif den keizer gewacht, die f voorbeeld van stiptheid is Weldra verspreidde zici 1 dat er ernstige tijding waren. Wilhelm had zi< Bülow begeven. Om tw a verscheen de keizei met De hand van den gehein drukkende, was zijn eerst Engelschen hebben weer*1 pen aangehouden." Dit voorval duidt gene stemming aan het Hof h Het gerucht dat k met zyne vrouw in het Rome en van daar naa wordt officieel tegengesp een dwaas verzinsel geno Voor Déroulède is de Paris - les beaux contrent eene inschr om hem een voorwerp geschenke aan te bieden i voor ruim 12000 frs. get De koningin-regentes een besluit geteekend, jarige kroonprins van E ii ridder van het gulden wordt. Durban. De Avo aan een particulier schi gende omtrent deze plaat Durban is een mooie natuurschoon in de omg< rijkbegroeide heuvels zijn gebouwd. Zoo nu en dan Velp en Oosterbeek den prachtige vergezichten ov rivier is ook schilderach schiet ziet men hooge be Durban heeft eenigsz peeschen indruk men openbare gebouwen en t kerkjes. Ruime straten prachtige winkels. De mo straat is de Weststreet. I toffelparade, en dames er er te paard, tusschen e tuigjes, getrokken door i Kaffeis, sommigen met zelfs met horens versi middel van vervoer vin nog een paardentram. 's Avonds is er muzif waar men met bussen geld in te zamelen voor slachtoffers voor den schreeuwende jongens r het eenige, dat op straat herinnert. Men is volst den indruk van wat zoo er heerscht een opge stemming. Het klimaat is hier zi 't Is wel warm, maar niet die drukkende hitte In Mozambique hebben donkere uniform aangi kunnen we hier best ve AFRIKA.Roberts en Kite als plaatsvervanger vat[I als chef van den staf, dezer te Kaapstad aangek derheid der Engelschen met de komst dier beroei legerhoofden de tegenspo scharen in Zuid-Afrika in zegepralen en de tocl nu wezenlijk volbracht optimisme wordt echt door velen niet meer grijpen dat Roberts en dezelfde gebreken in het strijden hebben als Bulli raals in hot noorden df Het schijnt wel d regeering successievelij die ongelukkig tegenovei weest zijn, vervangen bericht ten minste dat baar zal worden gemaal bevelvoerende generaal van zijn bevel wordt zal diens instructie w niets dan overwinningt Van het oorlogstoonee al byzonder schraal. D< suur schynt zoo nu en rusten van haar knipai Het nieuws bepaalt richt dat de Engelsi verkenning van uit Ste gedaan en zij zoo geluk te ontdekken dat de Bc

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2