EEN BOVENWONING Buiteolandsclie berichten. water te ïlissinoen. Brandverzekering Laatste berichten. Advertentiën. DeMeiMscle Assnrantie-Conipapie T E II IJ I II. Dienstbode De Stoomwasscherij, Bleekerij, Strij kinrichting en Chemische Was- scherij „DE VLIJT" te Middelburg, levert Na<te-, Droge- of geheel Op gedane Wasschen steeds netjes af. De berekening geschiedt naar verkiezing bij abonnement ot p. stuk. Afhaling en thuisbezorging da gelijks. Men vrage inlichtingen en prijsopgaaf. n en dien dag, op verschijnen in de lerberg, waar, na de kaarten werden asten een afstand nog een geruimen beurt aan hen was irstrekken. t is de volkstelling geschied overeen- regeering gegeven de geheele telling n Commissaris dei- aren ter provinciale ugnons, enz. Prometheus heeft svoedingsmiddelen, lillen daaromtrent chland. In Duitsch- vorden betrekkelijk gegeten, in Frank- correspondente uit ons in het najaar, de droogte, dezen mpignons had ge- er anders lederen ch ging zoeken dus een geregeld s alleen verbruikt lignons voor al zijn vleeschspijzen en jk bijna nooit ver- pignons voor. Dat Parys althans, er 1 champignons eet, soort, de agaricus ing ervan geeft in werk aan 1200 rs voor 7 millioen ions kweeken. Dit der den grond, in tusschen Meudon ïonbedden vormen 2 kilometer, alles ïgen. De tempera- téaumur, de lucht brengst is zeer ge- is te Strehlen by ks maar voor uit- jsmiddel-kweekerij van de creseon, heet nasturtium t ze er, van het ;ot het voorjaar aruikt de invoer millioen francs, lelijk van Parijs, met breede slooteu slib van die sloo- us de stekjes ge- ten tot een hoogte er met het water aren en tot April groen, idt men alleen te ote kweekerij van Franschman die mist in de meeste irs als de yersche lat buiten Frank- sl niet voorkomt, lourgogne, de slak vreemdeling ze al are roode wijnen y. Ook heeft Lyon rooter consumptie arijs wordt vooral er voor gekweekt, het zuiden ook soorten. Het best van den winter aamde slakkentui- cweekt en gemest, en ze alleen in de en Ulm in de vooral veel kans ze niet als vleesch voedsel voor den Noord-Duitschland tafel. Hotelhouder.) houden.» ïldig en balde de iet was een boos- e hij op den boer zeggen, neefik r den gek houdt. Ier in huis en in gedaan ik had in een betere zaak i altijd door hebt gehouden met de dien toon 1" riep en zich tegenover I man, een hoofd zyn door de zon J aat stond het haar rs gryzend. rordt vervolgd.) - Zwendel in den Truffel- handel. Onlangs werd te Périgueux op zeer eigenaardige wijze een bedrog „blootgelegd" door middel van Röntgen stralen. Een fabrikant van verduurzaamde levensmiddelen, zekere heer Laforest, deed verleden jaar bij een buitenman een niet onbelangrijken inkoop van truffels en verzuimde 's mans adres te vragen. Bij het schoonmaken (afborstelen) bleek echter al spoedig, dat er met die truffels een groote bedriegerij had plaats gehad, nameiyk dat ze loodkorrels be vatten en de gaatjes weer zeer handig waren dichtgemaakt met een voor dat doel zeer geschikt deeg. Den heer Laforest werd het voorval plotseling in herinnering gebracht, toen hij bij een zijner afnemers in de Rue Limogeanne, een boer ontmoette met een mandje aan den arm, in wien hij zijn truffel-leverancier herkende. Iiy sprak hem gemoedeiyk aan en vroeg, wat hij te koop had. „Dat zyn prima kwaliteit truffels mijnheer," was koopmans antwoord, zonder eenigszins te vermoeden met wien hy te doen had. „Er is 5 pond, en als u ze gebruiken kunt, zullen we het over den prijs wel eens worden." „Dat kan wel gebeuren, ga maar mee om ze te laten wegen", was het ant woord, dat den heer „L." plotseling in viel, en zonder erg volgde ons boertje den heer Laforest die hem bij een zijner vrienden, den scheikundige Dorsène, bracht. Nadat de heer Laforest zijn vriend onder vier oogen, met een paar woorden op de hoogte der zaak gebracht en geïnformeerd had of met behulp der x-stralen eventueel bedrog te ontdekken zou zijn, geleidde de heer Dorsène zijn bezoeker naar zijn laboratorium. De boer was versteld van die omge ving. „Kyk hier," zeide de chemicus, in middels op den Röntgen-toestel wijzen de, „dat is een nieuwe weegmachine waarmede men ook over de kwaliteit van uw truffels kan oordeelen." „Geef me uw mandje eens aan.» De eerste truffel die onder de machiige stralen kwam, werd doorschijnend als kristal en gaf 2 3 donkere vlekjes te zien, die loodkorrels waren. In de tweede truffel zag men duidelijk een spijker en het gat waardoor hij was ingebracht. Plotseling richtte de heer Laforest zich tot den truffelventer (die ook lont begon te ruiken) met den uitroep «Ik heb me dus niet vergist, jy bent de schurk die my verleden jaar bestolen heeft. Wij zuilen onmiddellijk de politie halen De boer verloor echter het hoofd niet, sprong op zyn mand toe, vloog de deur uit en de trappen af, ondertusschen den vooruitgang in de wetenschap ver- wenschende, waardoor het al moeilijker en moeilijker wordt gemaakt, om be hoorlijk den oplichter te kunnen spelen In een der Engelscho illustraties van 6 Jan. 1. 1. komt een gedicht voor van den gelauwerden dichterAlfredAustin waarvan de hoofdstrekking is neergelegd in den regel „Who fights tor England, fights for God". (Wie vecht voor Engeland, vecht voor God.) Een der lezeressen van de Prov. Gr. Ct. wenscht God te veranderen in Gold (Goud), als zynde dit in alle opzichten meer in overeenstemming met de waar heid. Aan de Westminster Gazette heeft zekere Robert Williams het volgende geschreven „Onze soldaten, krijgsgevangenen der Boeren, hebben verklaard in handen te zyn gevallen van edelmoedige, edele en ridderlijke vrienden ik wil niet zeggen van vijanden. De Boeren bewyzen dat zy hun vrijheid waard zijn. Met eene eerlijke en loyale behandeling van onze zijde, kan bij dit volk in gene genheid veranderen de vijandschap tegen hen opgewekt door staatkundigen van het minst allooi, wier werk is het hart van duizenden Engelschen smartelijk te doen bloeden, zooals generaal .Toubert zegt." Jingo. „Waarom vertel jij mij zulke grillende stories van die oorlog Haarsnijder„Hoe steiler jou hare rys, hoe gemakkeliker kan ek dit knip." De door den lord Mayor van Londen geopende inschrijving voor de slachtoffers vau den oorlog in Zuid-Afrika is reeds tot 6'/3 millioen gulden gestegen. Volgens de Bloemfontein Express zouden in het leger van White zich vele gevallen van insubordinatie voordoen en zou hij zich genoodzaakt hebben gezien veertig van zijne soldaten die weigerden aan hunne meerderen te gehoorzamen, te doen fusilleeren. Naar men zegt heeft de Engelsche regeering zich tot de Fransche Creusot- maatschappij gewend om hare kanonnen te koopen, maar kreeg zij een beslist weigerend antwoord. Men weet wat de Boeren met hunne Creusot-kanonnen doen. Men zegt dat de keizer en de keizerin van Duitschland in de maand April Rome zullen bezoeken en zich vervolgens op de Hohenzollern zullen inschepen om Egypte te bezoeken. Daags na den dood van Bismark sloop een Hamburgsche photograaf de sterfkamer van Bismarck binnen en kon eene photografie van den rijkskanselier nemen. Hij maakte zich gereed de afdrukken te verkoopen, toen de erfge namen lucht van de zaak kregen. Zij beschouwden het feit als eene beleediging aan de nagedachtenis huns vaders en vroegen aan de rechtbank vernietiging der plaat en van de reeds getrokken proeven. De rechtbank stelde de familie van Bismarck in 't gelyk. De in Amerika wonende Fenians, verbitterde vijanden der Engelschen, zijn naar men zegt, voornemens een inval in Canada te doen om dit aan Engeland te ontnemen, maar daarmede te wachten tot den tijd dat het niet zoo koud is als thans en dus het zomerseizoen daar voor uit te kiezen. De pest heeft in Oporto reeds 108 personen doen sterven. Kaffers in Engelschen dienst. „Waar zullen wij nu woor den vinden om uitdrukking te geven aan de afschuw en verfoeiing, welke elk beschaafd mensch vervult bij het ver nemen, dat onze beulen niet schroomen, moorddadige inboorlingen aan te dry ven om weerlooze vrouwen en kinderen koelbloedig te vermoorden Het ver haal uit Rustenburg is afgrijselijk En geland kan dit nooit vergelden. Door massa's huurtroepen vertrapt te worden om de bloote reden, dat wy goud en diamanten in onzen aardbodem hebben, is wreed en afschuwelijk. Dat dan nog zwarten aangevoerd worden om half verlaten districten leeg te plunderen en uit te moorden, daar staat ons ver stand bij stil. „Kunnen onze broeders in de Kaap kolonie zich langer buigen onder een gouvernement, dat zulke dingen doet Intuschen komt van 4 dezer een be richt uit Rustenburg, dat de inboorlin gen na het gevecht te Sekwani gedwee zijn geworden en in menigte naarLincbwe teruggekeerd zijn. Men heeft honderden Martini-Henrygeweren gevonden. De verlaten hutten van de Kaffers zijn mijlen ver iangs de rivier vernield. De inboorlingen hebben zoo'n les ont vangen, dat het lang zal duren, voor zij weer hofsteden van Boeien zullen plunderen. (Bloemf. Express.) AFRIKA. Het moet gezegd worden dat generaal White al het mogelijke doet om het hem dreigende lot van te moeten capituleeren te ontgaan, maar helaas, de uitvallen, die hij met dat doel onderneemt, baten niet,en de gordel, dien de Boeren om zijne verschansingen getrokken hebben, wordt steeds enger, maar naarmate de tijd met beslistheid nadert dat de bezetting zich onderwer pen moet, worden ook tegelijk de aan vallen der Boeren krachtiger, alsof ze dit tijdstip bespoedigen willen. Niet lan ger geleden dan Zaterdag vielen de Boeren zijn stellingen aan in grooten getale en met de grootste dapperheid en kracht. Zij namen eenige verschansingen op den Wagenheuvel in, maar de be zetting dreef ze ook steeds terug. Er werd lang en hardnekkig van weers. zijden gestreden. Een punt der Engel sche stellingen door de Boeren genomen, werd in de schemering onder een hevigen regenstorm hernomen met de bajonet. White seinde verder dat de troepen uitgelaten waren over hunne zegepraal en over den dienst, dien zy de Konin gin hebbsn bewezen. Nu dat verstaat zich als de overwinning zoo zeldzaam is. De Boeren moeten weer volgens White groote verliezen geleden hebben veel grooter dan de Engelschen. De lyst is echter nog niet opgemaakt, en dus kan er nog wel eenige wyziging in het verlies cijfer komen. De ervaring heeft wel een meer aangetoond dat de eerste Engel sche berichten van overwinningen niet te vertrouwen zijn. De Temps gewaagt daarentegen van een gerucht dat Ladysmith in handen van de Boeren en generaal Buller aan de Toegela verslagen is, en dat de de Engelsche regeering besloten zou zijn een expeditieleger van 100.000 man te mobiliseeren, om uit de bemanning landingsbrigades te vormen. Jammer dat de Temps in den laat- sten tijd door berichten te verspreiden, die later niet bevestigd waren, niet meer vertrouwbaar is. Generaal Buller is nu tot optreden in staaf, daar hij nu kan beschikken over al de.door hem gevraagde troepen, bene vens over 80 stukken veldgeschut en 60 stukken scheepsgeschut. Aan de uitrusting ontbreekt dus niets. Als nu de „mannekens" ook maar be antwoorden aan de verwachting die men van hen koestert. By Colesberg wordt nog voort durend gevochten, maar de Engelschen komen er niet verder mee, daar de Boeren hunne stellingen behouden. De verliezen van het Suffolk-regiment dat btj Rensburg zoo gehavend werd, worden opgegeven als 7 officieren en 30 man gedood en ongeveer 50 gevan genen. De corresponiient van het Engelsche blad de Globe, die een beschrijving gaf van den slag bij Magerfontein, beweert dar er tusschen den opperbevelhebber lord Methuen en generaal Wauchope die de brigade Hooglanders aanvoerde, die zulke verliezen in den slag leed, verschil heeft bestaan over de beste manier om de Boeren aan te vallen. Lord Methuen dreef zijn gevoelen door. Wauchope's laatste woorden, toen hy aan de spits zijner brigade viel, terwijl deze door een kruisvuur op ruim 250 M. neerge- maaid werd, waren„Om Godswil, mannen, veroordeelt mij niet hierom." De correspondent voegt er bij dat by de snelle opeenvolging van frontaanvallen op een 'onzichtbaren, stevig verschansten vyand de soldaten den moed begonnen te verliezen. ENGELAND. Men zegt dat de docu menten omtrent Chamberlain en zyne clique bekend gemaakt, door zyne mede ministers zeer kalm zijn opgenomen en tot geene verwijdering hebben geleid, maar dat zij op het publiek een geheel anderen indruk hebben gemaakt, die wel eens noodlottig op het lot der re geering kan werken. Het is te hopen dat die documenten die uitwerking zullen hebben en Engeland zijne mis dadige staatslui kwijt zal raken. Minister Balfour heeft te Manchester een redevoering gehouden over den te- genwoordigen oorlog, waarvan hy ouder gewoonte, het ontstaan wij't aan de Boeren. Hij legde ook eenige merkwaar dige bekentenissen af, nl. dat Engeland de slagvaardigheid der Boeren onder schat had, den oorlog onvoldoende voor bereid had ondernomen en zij de on gelukkige insluiting van Ladysmith niet had kunnen voorzien. De inval van de Boeren op Britsch grondgebied is niet van dien aard dat de grootste bloodaard er zieh ongerust over behoeft te maken. De regeering heeft aan de generaals volmaakt de vrije hand gegeven. Het is een oorlog tot verdediging van Engelands Afrikaansch rijk, die tot het einde zal voortgezet worden zoodat een dergelijke oorlog nooit meer in Zuid-Afrika zal behoeven gevoerd te worden. De minis ter bespotte ten slotte de voorspellingen uit den vreemde, als zou de ontbinding van het Britsche ryk ingetreden zyn. AMERTKA. Bij den senaat der Ver. Staten is door Pettigrew eene motie ingediend, waarin de regeering wordt gemachtigd bemiddeling aan Engeland en de Zuid Afrikaansche republieken aan te bieden. Dinsdag 9 Jan. 8,— Woensdag 10 9,23 Donderdag 11 10,32 Vrijdag 12 11,28 Zaterdag 13 12,08 Zondag 14 12,32 Maandag 15 1,05 Volle Maan Per Telegraaf. 's-GRAVENHAGE. Aan het departe ment van marine is geen bericht ont vangen omtrent het sneuvelen of over lijden van een zeeofficier aan boord van de „Friesland'', wat de commandant voorschriftmatig verplicht is. Evenmin is van de Engelsche regeering eenige mededeeiing ontvangen omtrent de ver wikkeling met een Engelsch oorlogschip, wat toch zeker zou geschied zijn. Ver halen omtfent verwikkeling schijnen dus niet geloofwaardig. Het aangehou den ss.„Herzog" had aanvullingsvictualie voor de „Friesland" in, die trouwens tot Mei van leeftocht is voorzien. Men twijfelt niet of die neutrale lading zal, evenals de ambulance en haar materieel, worden doorgelaten. Door den voorzitter der Tweede Kamer zyn als Commissie van voorbe reiding voor de wetsontwerpen volks huisvesting en volksgezondheid benoemd de heeren Drucker, van Alphen, Goekoop, Kolkman en Heldt. Deze commissie koos den heer Drucker tot voorzitter. Oorlog in Zuid-Afrika. 2 LONDEN, 9 Jan. De achtste divisie zal 11 Januari worden ingescheept naar Zuid-Afrika. Het bericht dat wapens in beslag zijn genomen aan boord van een schip op de Theems is onjuist. Bij het hoofdcomité van het Roode Kruis is bericht ontvangen, dat passagiers van de Bundesrath per eerste gelegenheid naarDelagoabaai kunnen vertrekken.Zulks is ook van de Herzog te verwachten. MODDERRIVIER, 9 Jan. De Holland- sche kolonisten die bij Sunnyside gevan gen genomen zijn, worden naar Kaapstad opgezonden om terecht te staan LONDEN 9 Jan. Het hoofdkwartier in Ladysmith is tot puin geschoten. Lord Methuen heeft 3 pontonbruggen over de Modderrivier geslagen. De Boeren zyn op 3 mijlen afstand van zyn kamp. Van generaal Buller geen offfeieel nieuws. Zeetijdingen. Heden namiddag alhier binnenge komen het Duitsche s.s. „Siegmund", kapitein Krohn, van Greaker (Noorwe gen), en de Engelsche schoener „Ade laide, kapitein Frembeth, van Antwerpen (om ijzer te laden voor de tinfabriek.) Ma rktbericliten. Viissingen, 9 Januari. Boter 0,95 a 1,10 per K.G. Eieren f7,60 a 0,00 per 104 stuks. Heden overleed onze geliefde Echtgenoot en Vader PETRUS DE KLERCQ, na voorzien te zijn van de H. Sa cramenten der Stervenden, na een langdurig lijden, in den ouderdom van 43 jaren. Viissingen, 7 Januari 1900. "Wed. DE KLERCQ- Leenhouts. P. DE KLERCQ. Strekkende tot algemeene enby- zondere kennisgeving. Heden overleed tot onze innige droefheid onze geliefde Vader, Be huwd- en Grootvader, de Heer JOHANNES NAEREBOUT, in den ouderdom van 82 jaren. M. VISSER. E. M. VISSER Naekebgut. J. VISSER. P. M. VISSER. M. VISSER. E. VISSER. J. VISSER. Amsterdam, 6 Jan. 1900. Onderge teekenden betuigen hunnen hartelyken dank voor de vele blijken van deelneming, bij het overlijden hun ner geliefde eohtgenoote en moeder on dervonden. Tevens dank aan den WelEd. Heer Dr. C. A. DUYVIS en Mej. A. EVE RAARS, verpleegster, voor de genees kundige hulp en bijstand de overledene bewezen. Viissingen, 9 Jan. 1900. C. BOSSCHAART en Kinderen. Opgericht in 1776. Verzekert op eigen en op Amsterdamsche Beurspolis tegen zeer billijke Premie en op gunstige voorwaarden, Gebouwen, Fabrieken, Werkplaatsen, Pakhuizen, Boerderijen, Inboedels, Winkelinventa rissen en Koopmansgoederen, tegen alle gevaren van Brand, veroorzaakt door vuur, onweer, gasontploffing enz., enz., alsmede alle schade daaruit voort komende. Beurspolis biedt de meeste zekerheid. Inlichtingen en Premieopgaaf worden gaarne verstrekt door den Hoofd-Agent II. F. TAS OIJF.Si, Glacisstraat, N. 196. Te bevragen by J. WARREN, Groote Markt. TERSTOND een flinke benoodigd. Adres bureau dezer Courant 25 Jaren garantie -ipde door tr.ii nieuw uitqevonden wottiij gedeponeerde Toon-Bni- en Luchtkiepveeren mijner Con cert Trek-Harmonica'e. Zuivei gestemde prachtwerken, 35 cm hoogmet allerbeste en de meeste accoordcn, 10 toonen,2 bassen, 3 deelige sterke dubbelbalgen met hoekbeschermert en dicht- bouders veel nikkelbeslag,Ör§6l muziek, kosten in gegarandeerd 3 koorlfl slechts fi. 3. 3 koorifl, 3«c,htc registers fl. 3.80, 4 koorig, 4 echte registers ft. 4.75. 6 koorifl, 6 echte re- gisters f|. 7.65. 2 rijen met 21 toonen fl. B.gO. b»lbefleleJdi»B 3D ets. extra. Zeer elegante sglidjjl Accoord-Cithers uitsluitend beste kwaliteit mij 3 Manualen fl. 2.—, met nualen kosten slechts f|. 4,fv> met toebehooren. Toesending onder rembours. Ver pakking vrij, erkend beste handleiding voor sslf- onderricht cn KataloguS van alle muziekinstrumen ten gratis. Porto 60 cents. Kleine Harmonica's vaa af fl. 1.50 tot fl. 2.70 worden eveneens geleverd. HERMANN SEVERING, Neuenrade. Westfalen.

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 3