azijn R U V O E UUR I va si Maandag 8 Januari 1900, Ao 6. Te Jtuur [Vervolg Binnanlaïid. hmagazij] lemeentebestuur. 1900. D D Kerk- en Sclioolnieuws. Gemengd Nieuws. BKHOORENDE BIJ DE UJ LISSINGSCHE 101 RUT (T elephoonnummer 10) |EN VOORKAMEfij bevragen Nieuwen." [ingericht BENEDEN-1 lisstraat, voorzien vaJ |ling. Adres Bureau! HAVENDIENST, vm. 5 50 6 30 6 5(i [9 40 10— 1020 10 40 lm I 10 1 30 2 220 4 4 20 5 5 8 20. via 6 6 40 7 20 I 20 9 50 10 10 10 30 bib 12 10 1 20 1 40 3.30 3 50 4 10 4 30 7 30 8 8 HO |A M DIE N 8 T en JUDMLBm 7.r Remise.- vm 4 50 5 55 n) Van Zeilmarkt.- vm 45 nsa 12 30 1 15 510 5 55 6 55 7 45 laar Zeilmarkt Vlissin- lalleeu op werkdagen 1 nm 12 35 1 20 2 5 6 7 7 50 8 35 frïlMBSaWET. Vleenen van vergunningen tot. het op- lichten, van inrichtingen, welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burg. en Weth. van Vlissingen elet op art. 8 der Hinderwet rengen ter algemeene kennis, dat bij besluit van heden de ondervolgende ramingen zijn verleend o. aan het bestuur van de Coöpera- e broodbakkerlj „de Broederband", te delburg tot het oprichten van eene kerij in een te bouwen perceel aan Verbindingsweg, Badhuisstraat en beinstraat. 2o. aan de Gebrs. A. enJ. Klijberg een gasmachine van 11 p.k. in per il wijk I 191a aan de Vlamingstraat. Gissingen, den 5 Januari 1900. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, G. J. BISSCHOP. xens-Maldegliesu, ^ichtijd.) 8.25, 10.37, 1.18, Sluis 5,31, 6.9, 7.35, 135, 5.33, 8.24. 9.25 1.42, 10.—, 1.38, 4.32, Irug 5.51, 6,29, 8.10 |.6, 8.3, 9.5, 9.45. msmiais, nm 3 35 b) 4 05 1 55 2 15 3 25b) 3 45 8 10 8 40 Breskeaa ten hoog- 15 minuten, ran Vlissingen naar maakt. Burgemeester en Wethouders van ssingen roepen bij deze sollicitanten naar de betrekkingen van le en 2e .cbinistblj de Stoombrandspuit, waar- In behoudens nadere goedkeuring door I a Gemeenteraad, een vaste jaarlijksehe I dage verbonden is van 50 voor den len machinist en 25 voor den 2e n ichinist. Inlichtingen zijn te bekomen bij den iperbrandmeester. ;De sollicitatiestukken op zegel in te iden aan den Burgemeester vóór den ie Januari 1900. Burg. en Weth. van Vlissingen, N DOORN VAN KOUDEKERKE. Dé Secretaris, G. J. BISSCHOP. 8 8 7 30 7 31 8 52 *6 23 De vrijzinnige kiesvereeniging „Alge meen Belang» hier ter stede vergaderde gisterenavond tot het stellen van een 1 tndidaat voor het lidmaatschap van lm gemeenteraad, en wel in het He I strict (vacature H. M. Kloppers). I Van de zeven gestelde candidaten ter bespreking voorgesteld, verkreeg de leer J. P. Vermaas, arts, de meeste I iemmen. I De voorzitter deelde nog mede dat I e vereeniging 8 leden had verloren I door vertrek naar elders, 2 door I verlijden en 2 door bedanken doch I at zich een lid had aangemeld, die l!P zijn voorstel werd aange- I iomen, zoodat de vereeniging thans I rit 183 leden. Dat de voorzitter aan liet einde van de vergadering de leden I snspoorde om toch den 30 Januari I .k. trouw ter stembus te gaan, behoeft Ivel geen betoog. 9 56*10 4 *10 12 10 57 *11 5 *11 13 izigers le g 2e kl. 36 28 40 222 138 J 55 22 125 310 3 48 44 .,4 20 616 63 7 25 8 10 8 26 8 43 Men meldt ons I Door de onvermoeide werkzaamheid I 'an het comité (gevormd 19 Oct. 1899 I lit de Gymnastiek- en Schermvereeni- I 'ingen in Vlissingen) is een gewestelijke I lymn.- en Schermwedstrijd tot stand I jekomen. De eerste wedstrijd in dien Itak van sport zal gehouden worden 13 en 14 Januari a. s. in het gebouw van 13en heer G. ter Meer, Rommelkade. I De Schermwedstryd heeft plaats Za terdag 13 Jan., waarna een feestconcert aan alle deelnemers wordt aangeboden. De Gymnastiek-wedstrijd begint Zon dag 14 Jan. des nam. 2 uur en zal jVoorafgegaan worden door een optocht poet muziek door Vlissingen om 12 uur [(indien zulks wordt toegestaan). Na afloop van den wedstrijd wordt door het comité een feestmaaltijd aan alle deelnemers aangeboden daarna heeft te circa 8 uur tot sluiting van den wed strijd, uitreiking der prijzen plaats, ge volgd door een soiree amusante. Daar reeds verschillende vereenigingen hunne modewerking toegezegd hebben en er door het comité moeite noch kos ten gespaard zijn, belooft dit sportfeest in alle deelen te zullen slagen. Gelijk uit achterstaande advertentie blijkt za! a. s. Dinsdag door de vereeni ging oTivoli-schouwburg" in het Ver- eenigings-gebouw het blijspel: „De Vriigezellenbond", van l.udwig Fulda, opgevoerd worden. Dit stuk werd, naar wij vernemen, een paar jaren geleden voor het eerst door het „Nederiandsch Tooneel" opgevoerd en trok toen steeds voile zalen. De keus van dit stuk mag weder als een gelukkige aangemerkt worden, daar het vol gezonden humor is en niemand aanstoot kan geven, terwijl de inhoud er niet minder degelijk om is. Het is een stuk dat hartelijk doet lachen om de wijze waarop de quaestie trouwen of niet trouwen, wordt behandeld. Wij vertrouwen dat ditmaal eene goede opkomst het bewijs zal geven dat een goed stuk, door uitstekende kunstenaars opgevoerd, ook hier tdoor het publiek gewaardeerd wordt. Gisterenmorgen is ter hoogte van het station 's Heer Arendskerke een goe derentrein ontspoord twee wagons liepen buiten de rails. Per'soonlijke ongelukken kwamen niet voor. De treinenloop uit Vlissingen ondervond nog al eenige ver traging. Men schrijft ons uit Hulst Gedurende het laatste kwartaal van 1899 werden aan de weekmarkt te Hulst gebracht 5 paarden, 326 Btuks rundvee en 351 varkens. Van de premiën voor den grootsten aanvoer van rundvee werden toegekend, de eerste aan L. d'Hooghe te St. Jansteende tweede aan P. Lust „Jagertje", gemeente Grauw, de derde aan H. Vergouwen te St. Jan steen en de vierde aan H. Roeland te St. Jansteen voor den respectieven aan voer van 100, 62, 49 en 30 stuks. Ger. Kerken. Bedankt voor het beroep te Monnikendam door ds. J. Zijp, te Koudekerks. Te Tiel is thans een groote sterfte onder de kinderen, hoofdzakelijk van 1- tot 6-jarigen leeftijd. Dinsdag werden er niet minder dan elf begraven. De ziekte begint met roodvonk, kinkhoest of keel ontsteking en veroorzaakt den dood vooral door longverlamming. In enkele gezinnen liggen 3 a 4 kin deren op sterven. Woensdagmorgen is te 's Herto genbosch het lijk opgehaald van den agent van politie Van Manen, aldaar, die in den nacht, hetzij dan by ongeluk of langs misdadigen weg, aldaar in de haven is geraakt. Men beweert omstreeks 4 uur in bedoelden nacht, in den omtrek van de plaats, waar het lijk gevonden is, het signaalhoorn van een agent te hebben gehoord. I De man was kort geleden gehuwd. I Volgens een bericht in „Arm I Friesland» is de vorige maand in een j gehucht bij Echten (Fr.) in de wandeling 1 „de stad Metz» genaamd, een vrouw door honger en koude bezweken. Er was niets in het armzalige huisje over geen turf, geen kruimel eten de ouders en de kinderen hadden zelfs geen hemd aan. Al eenige dagen te voren had de vrouw vruchteloos om ondersteuning ge- vraagd aan een der armvoogden. Te Vianen is een 47-jarig man door de duisternis misleid, in de sluis gevallen en verdronken. Bij Voorschoten is een wagen van een trein van het Hoil. spoor uit de rails gelaakt, De treinenloop ondervond daardoor eene belangrijke vertraging. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Te Sappemeer liggen de meeste abonnés der Ned. Bell. Telephoon- Maatschapplj met deze overhoop en hebben ten slotte hun abonnement opgezegd. Te Dordrecht is de oudste inge zetene, de Heer Atse Joosten de Boer, rustend koopvaardijkapitein geboren op 24 Maart 1798 te Joure Dinsdag overleden. Aan een particulier schrijven van een der officieren van Hr. ?ls. Fries land te Durban is het volgende ontleend Behalve de Friesland liggen hier op de reede, die zeer onstuimig is, de Engel- sche kruiser le klasse Terrible, een j schip van 15,000 ton en pi. 800 I koppen, alsmede een tiental trans port- schepen. De iandingsdivi3ie der Terrible is naar het front, evenals de bezettings troepen alhier, waarvan het overschot onder de bevelen staat van den comman dant van genoemd oorlogschip, die aan den wai als militaire commandant fun geert. Wij zijn hier geïntroduceerd in de Engelsche club, die keurig is inge richt. Alleen aan de officieren is het vegund aan wal te gaan. Onze, commandant, de kapitein ter zee Römer heeft zich door den consul laten presenteeren aan den gouverneur van Natal te Pietermaritzburg en werd be leefd, doch koel ontvangen. Door den uittocht van de Engelschen en van vele vreemdelingen uit Johannesburg is de bevolking hier zeer in aantal toe genomen. Als curiosum deel ik u nog mede, dat de censuur onze brieven heeft geopend, waartegen door den Hollandschen consul is geprotesteerd eD wat daarom nu wordt nagelaten. In de Crispijnlaan te Rotterdam werd een bedelaar met een houten been door politieagenten aangesproken. Daar hij op een kennismaking met de politie niet gesteld was, wilde hij zich uit de voeten maken, en daar zijn houten been hem daarbij hinderde, wierp hij het weg. Nu bleek hij zoo goed ter been, dat de politie-agenten hem niet konden inhalen. De Dord. Ct. ontleent aan een particulier schrijven uit Pretoria het volgende Voordat de oorlog begon en toen de berichten kwamen, dat er gepantserde treinen werden klaar gemaakt te Dur ban en Pieter Maritzburg, was iedereen hier bang voor die dingen. Doch nu geven ze er niets meer om, want de Boeren hadden in hun domheid toch gauw gezien, dat bij die knappe Engel schen de gaten in den trein niet goed waren. Die gaten namelijk zijn door de staalplaten allemaal horizontaal ge boord, zoodat je enkel iemand er door raken kunt op een afstand tusschen de 1200 en 2000 yards. Zoo is nu weder gebleken, dat de Boeren goed gezien hadden uit het nemen van den laatsten, die van Pieter Maritzburg afkwam tot ontzet van Ladysmith. De trein werd 's morgens in de vroegte opgemerkt door een vijftigtal Transvaalsche burgers, die er op uit waren, om een station vlak bij Pieter Maritzburg te bezetten. Zij wisten, dat hij niet ver kon stoomen in de richting van Ladysmith, omdat de rails daar waren opgebroken. Om de rails op te breken vóór hem aan den kant van Pieter Maritsburg was geen tijd meer, doch nu legden zij een groote klip onder de rails en kleine klippen er boven op en toen gingen zij met 25 aan eiken kant. Zij wisten toch, dat de Engelschen hen niet konden schieten, want over de wagens kijken, durven zij niet. Het was een waagstuk, doch het gelukte. De locomotief stond in het midden van din trein, aan den kant van Lady smith 7 wagens en aan den kant van Pieter Maritzbuig 4, doch die waren ledig en liepen over de klippen heen, die op de rails lagen, en ook de loco motief, doch de andere wagons liepen uit het spoor. Een minuut of tien pro beerden de Engelschen te schieten op onze burgers, die zij op een afstand van 2000 meter zagen, doch toen zij begrepen, dat zij die niet konden raken hielden zij op. En zij dachten zeker, dat die Boeren niet nabij durfden ko- meD. (Doch die Boeren wisten wel, dat dit dit niet noodig was). En toen begon nen de Engelschen uit de wagens te klimmen. Doch verbeeld je hun ver bazing, toen zij van alle kanten werden doodgeschoten door de 50 Boeren, die vlak bij hen lagen en die zij niet had den gezien. Witte vlaggen hadden zij niet bij zich, iets dat buiten hun gewoonte is en daarom staken de officieren hun han den op. Hierop hield het schieten op en werden zij gevangen genomen. Gis teren (18 Nov.) zijn die hier aangekomen en opgeborgen tot nader order Te Antwerpen heeft een persoon van den muur van een café een telefoon toestel met wat er bij behoort, losge maakt en het onder den arm mede genomen. Hij heeft hel niet teruggebracht. Het nieuw gebouwde jacht van koningin Victoria is den 4en dezer be proefd, maar zoodra het te water ge laten was, helde het naar stuur boordzijde over en bleef in dien toestand. Er is een ernstig conflict uitgebro ken tusschen den opperbevelhebber van het Britsche leger, lord Wolseley, en den minister van oorlog, den markies van Lansdowne. Zij bestoken elkander heimelijk in de pers de een geeft den ander de schuld van de gebrekkige leger- organisatie, die door den oorlog in Zuid- Afrika zoo duidelijk aan het licht is ge treden. Volgens loopende geruchten zal de oneenigheid tusschen beide hooge autoriteiten er vermoedelijk toe leiden dai een hunner aflxeedt. Guérin is door het Hoog Gerechts hof van den Franschen Senaat veroor deeld tot 10jaar gevangenisstraf ineen vesting. Buffet, de secretaris van den hertog van Orleans, en Dérouiéde tot 10 jaar verbanning. Een Russisch genie-officier heeft als zijn gevoelen te kennen gegeven dat in den tegenwoordigen oorlog de hand van Duitschland zichtbaar is. Hij wijst daartoe op het bekende telegram van keizer Wilhelm aan de Boeren, op diens bezoek aan zijn grootmoeder, waarvan het gevolg was dat mr. Chamberlain de Boeren als oorlogvoerende partij moest beschouwen; op de Duitsche bladen, die dikwijls de eenige zijn die ware berichten omtrent den oorlog geven, die zoo in lijnrechte tegenspraak zijn met de duistere dépêches van het War Office en van de meeste bladen in Engeland. „Generaal Joubert is ziek" zegt de schrijver vervolgens. Wie beveelt gedu rende zijne beterschap Wij kennen zjjn staf niet. Het leger zou dan zon'der hoofd zijn, als niet andere Boeren- en buitenlandsche officieren met die buitengewone kunst aanvoerden, die wij eiken dag met meer bewondering gadeslaan. In de onberispelijke organisatie van dat leger, in de bedaarde en wiskundig zekere bewegingen gevoelt mijn solda- tenhand een „ijzeren hand,en het zou mij niet verbazen als ik eenmaal mocht hooren dat dat „ijzeren hoofd" te Potsdam te vinden is, dat men in kalmte in het kabinet te Potsdam de strategische be wegingen bestudeert die door den tele graafkabel van Delagoabaai dui/.enden Engelschen hebben vernietigd en het leger van generaal Roberts kunnen ver nietigen. Maar ik ben soldaat en met de politiek heb ik niets te maken." Eene boerin vergezeld door hare dochter, is nabij Wasca (Hongarije) door eene bende wolven aangevallen. Beide vrouwen werden door de wolven ver slonden. Op den zondvloed wach tende. Een inwoner van New-Haven (Vereenigde Staten) bouwt op hetoogen- blik een ark van Noach op den top van een heuvel in de omstreken der stad. God heeft, aldus verzekert hij, hem ge openbaard dat de Vereenigde Staten, zooals het overige van de wereld, voor hunne misdaden en goddeloosheid door een nieuwen zondvloed zullen gestraft worden, en hem bevolen een ark te bouwen voor hem en een twintigtal andere menschen, die genade hebben gevonden in de oogen des Heeren. Om getrouw te blyven aan de over levering meende de man eerst zijn ark te maken naar het model van die van Noach, maar na rijp nagedacht te hebben, heeft hij er liever den vorm van een hedendaagsch jacht aan gegeven, waar mee men meer kans heeft om gered te worden. Hij zal nu op zijn heuveltop op den zondvloed wachten, dien hij voorziet dat in den a.s. zomer komen zal. AFRIKA. Welke waarde aan de En gelsche overwinningsberichteu der laatste dagen te hechten is, de Times, het jingoblad bij uitnemendheid, zegt het ons al is het slechts door den nood gedrongen, kort en krachtig in de vol gende woorden „Het zou onzinnig en kinderachtig zijn te beweren, dat de geringe voor- deelen van onze wapenen bij Dordrecht, Colesberg en Sunnyside eenigen merk baren invloed zouden hebben op den militairen toestand. Deze hangt van andere factoren af, die door deze kleine voordeelen niet veranderd worden. Gene raal White is nog te Ladysmith inge sloten, waar ingewandziekten en koorts in toenemende mate woeden. Buller staat nog ten zuiden van de Toegela, Kim- berlei is niet ontzet en Methuen niet bij machte op te rukken. Zoolang deze toestand niet geheel en al veranderd is, kunnen wij ternauwernood hopen, de republieken op hun eigen gebied de slagen toe te brengen, die waarschijnlijk noodig zullen zijn om den oorlog tot het eenige einde te brengen, dat het Britsche rijk kan aannemen." En nu is Colesberg, waaarnaar de En gelschen naar het luidde, de handen slechts behoefden uit te steken om het in bezit te nemen, in het bezit der Boeren, terwijl van Lord Methuen leelijke noten gekraakt worden, nl. dat hij door gebrek aan vervoermiddelen niet verder kan voorttrekken. Ook het bericht om trent den zegetocht van kolonel Pilcher is niets dan bluf. De dappere kolonel was haast het kind van de rekening

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 5