'azijn n 15.33, 8.24. 9.25 10.—, 1.38,4.32. DE LAATSTE TREIN. b> No. 4. 38e Jaargang. IhOO. 5 Januari. Kamer Tan Koophandel ei Fahrielen. 18 9 9- 'EN, ït oog- op >et maken n O v e oor liuis. [DIENST JSIDDSLBÜ36 v.v f et ra 4 50 5 55 an Zeilmarktvni ma 12 30 1 15 |10 5 55 6 55 7 45 Zeilmarkt Vlissin- ba op werkdagen 12 35 1 20 2 5 7 7 50 8 35 tg-Maldegheia. p.) 8.25, 10.37, 1.18, 5,31, 6.9, 7.35, 5.51, 6,29. 8.10 1.3, 9.5, 9.45. 3 35b) 4 05 keus ten hoog- minaten. liasiugen naar It. VlISSIIiesCHE C0UBAMT. II ■cig" PrQa per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAM DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1-4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt do prijs slechte (weemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Yerschtjnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnnmmer IO. Abonncments-AdvcrtentiBn op zeer voordeellge voorwaarden. VERGADERING heden avond Donder dag 4 Januari, 's avonds ten 8 ure. Te behandelen zaken Benoeming Voorzitter en plaatsver vanger. Ingekomen stukken. Kamer van arbeid (verslag commissie.) I. Niet zonder gemengde gevoelens zetten wij ons aan de geschiedenis van het laatste jaar der negentiende eeuw het laatste, althans indien wij doen wat in de laatste eeuwen stellig gebruikelijk was en het jaar met de twee nullen als het eerste eener nieuwe wereldperiode aannemen. Zóó noemde men het jaar 1800 het eerste van de negentiende eeuw. Welk een verschil tusfehen het toen en het nuook in ons eigen, lieve vaderland. De eeuwenlange verwaarloozing van het gebouw der Staatsinstellingen had ons reeds gebracht op den rand van den afgrond, en terwijl de oorlogen der Fransche republiek reeds in volle kracht woedden, stond de ondergang der Bataaf - sehe republiek voor de deur en daarmede dat treurig tijdperk van onderdrukking en verval, dat ons toch ten zegen werd, omdat het ons louterde en vereenigde. Thans verheugen wij ons reed3 een lange reeks van jaren in de zegeningen van den vrede. De regeeringsvorm is duurzaam geregeld orde en rust kunnen worden gehandhaafd de welvaart neemt toe. Over het eerste regeeringsjaar onzer geliefde vorstin kunnen wij dan ook in vele opzichten tevreden zijn. Terwijl volken van den eersten rang, of die er voorheen toe gerekend werden, langzaam afdalen, begint Nederland eene meer waardige plaats onder de natiën in te nemen, al is het dan ook gelukkig niet door den invloed van vuur en zwaard. De bijeenkomst der ontwapeningsconfe rentie, te 's Hage gehouden, levert daar van een duidelijk bewijs. Reeds het jaar te voren was namens den keizer aller Russen het denkbeeld geopperd tot het houden dier conferentie, welks taak zou wezen, middelen te be ramen om de bovenmatige uitbreiding der militaire toerustingen te verminderen, tot gedeeltelijke ontwapening te komen, de scheidsrechterlijke uitspraak in geval van geschillen tusschen de volken uit te breiden en 'de bekende conventie van Genève te wijzigen en aan te vullen, r liULLiT1 Naar F. JACOB SEN. 4.) Haar vader moest vergeten hebben haar te sluiten. De hond had plotseling ppgehouden te blaffen en jankte zacht ierdoor herkreeg het jonge meisje haar tegenwoordigheid van geest. Het kon och ook een bekende zijn, misschien ien bode van haar vader of iemand uit let dorp. Marie vatte den sterken, pooten hond bij den halsband, terwijl iij in de andere hand het geweer hield. die betrekking heeft op het gebruiken van sommige oorlogswerktuigen, zoowel te land als ter zee. Op den 18 Mei kwam de hooge vergade- riugin het beroemdeHuis tenBoschbijeen. Over de daar gevoerde beraadslagingen is weinig bekend en de uitkomsten zijn in ieder geval zeer matig geweest. Behalve de wijziging der bedoelde Geneof- sche conventie, werd in hoofdzaak de instelling wenschelijk geacht van een internationaal Hof van Arbitrage, dat te 's Gravenhage zal zijn gevestigd, terwijl ook stappen werden gedaan, om later den arbeid der conferentie te doen voort zetten. Langzamerhand zijn de afge- vaaidigden der voornaamste mogendheden te 's Gravenhage aangekomen om namens hunne regeeringen de genomen besluiten te bekrachtigen. Terwijl de zittingen der conferentie onder veel belangstelling plaats hadden, arbeidde de volksvertegenwoordiging aan den stapel der ingediende wetsvoorstellen maar evenmin zonder groote resultaten. De aanneming door de Tweede Ka mer van de wet tot verzekering van de werklieden tegen ongelukken in sommige bedrijven, mag wel in de eerste plaats worden genoemd, maar van een afgedane zaak is tocli nog geen sprake, en wat er wezenlijk tot stand kwam,is betrekkelijk van minder gewicht, al is het op zich zelf niet onbelangrijk, zooals de afschaffing der Rijks land- en watertoilen, de verbetering van het Noordzeekanaai, het aanleggen van een visschershaven t.e Scheveningen, de uit breiding der mogelijkheid om tot her ziening van strafvonnissen te geraken, enz. Zeer veel bleef echter onafgedaan en, terwijl de langzame wijze waarop de Kamers werken, voortdurend stof tot ergernis gaf, vond de houding der regee ring tegenover de volksvertegenwoordi ging en tegenover het buitenland, in de Kamers, dikwijls ernstig bewaar. Stem mingen over wetsontwerpen of gedeelten daarvan vielen meermalen in het voor deel der regeering uit, omdat zij op min of meer bedekte wijze met heengaan dreigde. Vooral h'are houding in zake de Vredes conferentie vond ernstig bezwaar. Men had algemeen gehoopt dai de regeering meer krachtdadig ware opgetreden om de beide Zuid-Afrikaansche republieken ter conferentie te doen uitnoodigen. Men nam het haar ook ernstig kwalijk dat zij niet kon of wilde beletten, dat de vertegenwoordigers der zoogenaamde Jong-Turksche partij en van de Armeni sche christenen, die tijdens de vredes conferentie hier te lande kwamen spreken over de gruwelen der Turksche regeering, Daar werd de kamerdeur opengestooten. Op den drempel stond een jonge man, van ongeveer vijfentwintig jaar, slank en krachtig gebouwd, doch in eene kleeding, die hem los en achteloos om het lijf hing. Hij droeg een korte bruine jas en broek, om den hals had hij een dikken doek en ep het zwarte haar een ouden vilten hoed. Zijn gezicht was knap, doch bleek, ingevallen en bezaaid met donkerqvbaardstoppels een eigen lijken baard droeg hij niet. Zooals hy daar onbewegelijk op zijn ruwen, knoestigen stok geleund stond, maakte zijne verschijning niet juist den indruk van een gewonen landlooper, maar had veeleer iets raadselachtigs, iets afschrik wekkends. .Goeden avond, Marie," zeide hij zacht en nam den hoed af. Thans kon men zien, dat zijn haar zoo kort moge lijk geknipt was, wint overal scheen de lichte huid er door. •Goeden avond, Marie," zeide hij nogmaals. «Mag ik by u in de kamer te 's Gravenhage op allerlei wijzen wer den bemoeilijkt. Gelukkiger was de regeering in Indië, waar de Atjehsche krijgsbedrijven, met zooveel tact en beleid gevoerd, meer dan gegronde hoop geven, dat rust en orde in dat deel der aan ons gezag onder worpen landen eerlang voor goed zullen terugkeeren. De benoeming van generaal Rooseboom tot gouverneur-generaal van Nederlandsch Indié wekte nog al tevre denheid en schijnt voorhands een goede greep te zijn geweest. Over het algemeen kunnen wij op den loop der gebeurtenissen in ons vaderland met eenige voldoening terugzien. Er was althans een vrij opgewekt leven op elk gebied, al hadden de uitkomsten dan ook schitterender kunnen zijn. Eene discussie, Bij de discussiën in de Eerste Kamer over den aankoop van het paleis van prins Frederik te 'sHage voor rechts- gebouw heeft de regeering verklaard, dat dit paleis niet groot genoeg is om het tegelijk te doen dienen om er vergade ringen te houden door het Internationale Hof van Arbitrage, dat zooals men weet aldus is ten minste beslist— am de 2 jaar vergaderen zal. Dit geval geeft den Haa~schen brief- schrijvei van het ütr. Dbh Je volgende ontboezeming in de pen „Heere, heerewat zal dat 't dus druk krijgen. Ja, ja, onder 't maaltijden komt de eetlust. Een paar jaar geleden zou men tevreden zijn geweest met een rechtsgebouw van een paar ton, en nu is er in een paleis van 2/, millioen nog niet eens ruimte voor wereldrechters, die eens in de twee jaar een proces zullen krijgen. Intusschen het behoedt onze schatkist voor een nieuwe uitgaaf. Het huis van Groen van Prinsterer, waarin nu de rechtbank zit, zal voor het Internatio nale Hof worden bestemd (dus door de mogendheden van ons worden gekocht) en daarmee is althans het gevaar ver vallen, dat de Regeering, omdat ze nu toch eenmaal dat huis beschikbaar had, aan een of ander departement de „drin gende" behoefte aan meer archiefruimte raad van bestuursvergaderzalen,admi- nistrateursbureaux enz. ontdekte-met de daaraan verbonden kosten van meu- bileering met Smyrnatapijten voor de goedkoopte, haarden van 250 voor den stijl, betimmeringen enz. Onze gezant te Konstantinopel. De correspondent van de N. R. Ct. komen? liet is koud buiten, bitter koud. En ik bevries bijna in mijne dunne kleeding." Het meisje stond nog steeds onbe wegelijk, alleen liet zij onbewust den hond los, die daarop onder vroolyk ge blaf tegen den man opsprong en de pooten op diens schouders legde. Deze streelde het dier den kop en drukte voor een oogenblik het gelaat in zijn zacht velzijn onvaste oogen namen eene weemoedige uitdrukking aan. „Gij kent mij, oude vriend," zeide hy zacht, „en gij zoudt mij niet weer naar buiten jagen in den duisteren nacht. De menschen willen niets meer van mij weten ik draag immers een brandmerk op het voorhoofd." Thans kreeg ook het meisje de spraak terug. Zij zei,te het geweer kalm tegen den muur, doch bleef midden in de kamer staan en vroeg „Waar komt gij van daan, Jozef Ik had niet gedacht, u ooit weer te zien. Gij ziet er niet best uit." geeft omtrent het gebeurde met onzen gezant te Konstantinopel eene geheel andere lezing dan het Vaderland. Hij zegt dat de gezant zich tweemaal naar Jildiz heeft begeven om den Sultan per soonlijk zijne terugroepingsbrieven te onderhandigen, doch niet in audiëntie ontvangen werd, ofschoon de Sultan, terwijl de Nederlandsche gezant te ver geefs wachtte, beide keeren wel andere hoofden van diplomatieke missies heeft ontvangen. De gezant werd bovendien slechts door tolken uitgeleide gedaan, terwijl het anders de gewoonte is een aanzienlijk vertegenwoordiger der regeering daartoe aan te wijzen. De Sultan bepaalde zich des morgens met een adjudant van het gezantschap jhr. van der Staal goede reis te laten wenschen en hem de zilveren en gouden medaille van de Imtiaz orde (orde van voortreffelijkheid) te laten overhandigen. Indië. Er loopt een gerucht dat onder de inlanders in Britsch Noord-Borneo een algemeene opstand is uitgebroken, die zich van de Westkust naar het binnen land heeft verspreid. Er is gewapende politie heengezonden. De onkosten voor het sleepen enz. van het flottieljevaartuig Borneo, dat op weg naar de Mapiaeilanden nabij Doreh de schroefas brak, hebben meer dan 4 mille bedragen.Aan de Kon. Paketvaart- maatschappij voor het sleepen tot Ambon ruim 1500 guldengratificatie aan den gezagvoerder v. d. W. voor de goede maatregelen, genomen bij het sleepen 1000 gulden in huur 2 dagen van een particulieren stoomer door den resident van Ternate met vrij gebruik van gouv. steenkolen ongeveer 2000 gulden. Het laatste om het gouv. stoomschip, ge- station neerd te Ternate, dat een reisje maakte, op te zoeken, ten einde berich ten naar Makassar over te brengen. „Waren de oostelijke gedeelten van onzen archipel telegrafisch verbonden» zegt het Bat. Weekbl, „de uit gaven zouden heel wat minder hebben bedragen, en bij ernstige ongevallen spoediger berichten kunnen gegeven en hulp verstrekt worden." Voor Ceram is tot nu toe ruim f 11,000 ontvangen aan giften en inschrijvingen. Qf het genoeg is voor de behoefte? Een nieuw blad. Door den kermisreizigersbond „Ons belang" zal een vakblad worden uitge geven met den titel: „De Hollandsehe Komiek Ons belang." Op groote schaal uitte zich de deelneming wel niet,want De aangesprokene streek zich ovor het korte haar en lachte schamper. „Vindt gij werkelijk, Marie, dat ik er niet goed uitzie En ik kom toch regel recht uit de gevangenis en heb slechts een kleine wandeling bij twaalf graden koude gemaakt, alleen voor de dwaas heid, u te kunnen begroeten. Neen, neen, gij behoeft niet bang te zijn, dat ik uitgebroken ben, Marieik zou het gaarne gedaan hebben, doch de muren waren te stevig. Eindelijk lieten ze mij in genade gaan en gaven mij alleen een dwangpas mee op den weg, direct van Celle naar Hamburg zonder oponthoud. Ik ben een beetje van den weg afgegaan, doch wat doet men al niet uit liefde, Marie Hij zeide deze woorden onverschillig en zonder nadruk, en trad eene schrede nader. „Wat wilt gij hier vroeg het meisje terugdeinzend, „ik heb niets met u te maken, en mijn vader is niet te huis." „Dat maakt niet uit," antwoordde hij er werd 'slechts voor f 500 aandeelen genomen. Het schijnt althans naar den tilel te oordeelen, dat deze bond zijn belangen en grieven op komische wijze den volke zal bekend maken. Of dit altijd moge lijk zal zijn, is te betwijfelen, waar de ervaring op kennisgebied niet altijd stof tot vroolykheid Spoorwegtoestanden. De minister van waterstaat heeft nu weder een adres van de Kamer van Koophandel te Rotterdam ontvangen, waarin vooreerst een klacht voorkomt over de gebrekkige inrichting van het station D.P. aldaar, maar voornamelijk de aandacht gevestigd op de algemeene grieven, die het geheeie reizend publiek in Nederland heeft tegen den tegenwoor- digen toestand en verzocht wordt de noodige maatregelen te nemen om in den toestand verbetering te brengen. De lectuur over de spoorwegellende in den vorm van vertragingen, verwar ringen, ontsporingen, ja nog erger,heeft in de laatste dagen een omvang gekre gen, dat men zeker elke poging toejuicht die tot verbetering kan leiden. Dat er, „something rotten" in het spoorwegbe- heer is, kan wel niet ontkend worden Onbestemd. De minister van koloniën heeft een som van 300 ontvangen, zonder nadere toevoeging dan „voor Indië!" Het post stempel luidt's Graveuhage, 30 Decemb. 1899. Hoe moet de minister dit geld aan zijn adres bezorgen Een bal aan het Hof. Op het bal ten hove waren eergister avond de beide Zuidafrikaansche repu blieken vertegenwoordigd door dr. Leyds en dr. Muller, die opvallend vriendelijk werden ontvangenDr. Leyds werd door de koningin herhaaldelijk toegesproken. Ook de Turksche ambtenaren, die de Vredesstukken zijn komen teekenen, waren genoodigd. En verder waren er de ambtenaren en andere personen met hun dames, in grooten getale. Ter weerszijdan van den ingang der balconzaal waren geplaatst het levens- groote door Wily Martens geschilderde portret van de koningin-moeder in groot toilet, met diadeem, en het vroeger door denzelfden schilder vervaardigde portret van koning Willem III als admiraal. In een anderen salon hangen een schil derij van de vlootrevue op het Hollandsch Diep, door van Domraelshuizen, en dat van de inhuldiging van koningin Wil- helmina in de Nieuwe kerk te Amsterdam gelaten, „met uw vader heb ik niets te maken. Hjj zou mij misschien de deur uitgooien, doch ik ben zooveel minder geworden, dat zulks mij vry onver schillig zou zijn. Gy wilt dus niets meer van mij weten, Marie? Ik had my dat wel kunnen denken, maar ziet ge, men verleert in de gevangenis ook het den ken. Op de vier grijze muren van de cel staat niets geschreven, en iets anders komt ons niet onder de oogen. Zoo leeft men daar dan in het verleden, Marie, en dat was schoon. Ik geloof, dat gy mij hebt lief gehad, veel meer dan dien andere Hij brak af en over zjjn verwilderd gelaat gleed een sombere glimlach. Daarna ging hij voort „Verdiend heeft hij het, maar eigen lijk was het dom van mij, dat ik hem met het mes kittelde. Zonder die ge schiedenis zoudt gfl de myne zijn ge worden, en nu zie ik aan uwe oogen, dat gij bang voor mij zijt." „Ja," zeide zij zacht, „ik ben bang

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1