OE LAATSTE TREIN. Donderdag- 4 Januari. il in sterken Drank. S8e Jaarprang. Gemeentebestuur. FEtllLLSTON. Van weak tot wesk. !Ho. 3 lfcOO. YLISSIWMIE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. -«•» i/ft, süs*.v] Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. ADVERTENTIÉN van 1-4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groot6 letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Telephoonnummer lO. Abonnements-Advertentlën op zeer roordeellge voorwaarden. Vaststelling tarieven gebruik Zeehon- denwerf en Keibank. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend dat door den Raad dezer gemeente in zijne vergadering van 29 December 1899 vastgesteld zijn de navolgende tarie ven, welke in werking treden met den 1 Januari 1900: A. voor het gebruik van de Zee- hondenwerf. Eenig artikel. Voor het gebruik van de Zeehonden- werf tot het teren en het doen van kleine herstellingen aan roeibooten, sloe pen, visschersvaartuigen en dergelijke zal voor iedere roeiboot, sloep, visschers- vaartuig en dergelijke tien centen per dag betaald moeten worden. B. voor het gebruik der Keibank. Eenig artikel. Voor het gebruik van de Keibank zal betaald moeten worden o. voor zeeschepen ter grootte van '220 Ms en daar beneden 18,— 221 tot en met 260 M! 24,— 261 850 30,- 351 en daarboven voor zoover deze van de Keibank ge bruik kunnen maken 36, Door betaling van dit tarief mogen de schepen vier achtereenvolgende dagen van de bank gebruik maken. Langer dan vier dagen van de bank gebruik makende zal daarenboven per dag betaald worden in de lste categorie 4,50. 2de „6,-. 3de 7,50. jj 4de a 9, b. voor binnenvaartuigen vijf cent per M5 en afgescheiden van den tijd van gebruik. e. voor scherpe vaartuigen, zooals Kotters, Schoeners en dergelijke ter grootte van 220 M3 en daar beneden 3, 221 tot en met 260 Ms 6, 261 350 9,-. 351 en daarboven, voor zoover deze van de bank ge bruik kunnen maken. 12, en afgescheiden van den tijd van gebruik. Voorts herinneren zij belanghebbenden, dat het verboden is van de Zee- hondenwerf of de Keibank gebruik te maken zonder zich vooraf gewend te hebben tot den Gemeente-Bouw meester. Vlissingen, 30 December 1899. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, G. J. BISSCHOP. Verzoek om vergunning tot verkoop van sterken drank in 't klein. Burg. en Weth. van Vlissingen gelet op art 5 der wet van 28 Juni Naar F. 3 A COB SE Jf. 8.) En nu werden ook op het station de lampen uitgedaan. De stationschef liep voorbij en zeide „Alle heil en zegen, heer houtvester Mohlmann, sluit binnen. Wilt gij den geheelen nacht hier buiten blijven staan? Ik zou zeggen, bij deze koude ligt men het liefst in de veeren." t Ja. gij hebt gelijk," antwoordde Ullrich verstrooid. „Maar wat ik keggen wildeIs u zoo straks niets 1881 (staatsblad no. 97), zooals die is' gewijzigd bij de wetten van 23 April 1884 (Staatsblad no. 54) en 16 April 1885 (Staatsblad no. 78) doen te weten dat by hen zijn ingekomen lo. een verzoekschrift van het Bestuur der Burger-Sociëteit „WILHELMINA", te Vlissingen, om vergunning tot den verkoop van sterken drank in 't klein in perceel wijk F 84, aan de Ritthem- sche Markt. 2o. een verzoekschrift van P. D. BOXMAN, te Vlissingen, om vergunning tot den verkoop van sterken drank in 't klein in perceel wijk F 90, aan de Lange Walstraat. Vlissingen, den 2 Januari 1900. Burg. en Weth. voornoemd. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, G. J. BISSCHOP. Terwijl men zich nog steeds warm maakt over de beantwoording der vraag, of de negentiende eeuw al of niet ge ëindigd is, mogen wij wel zeggen dat, zoo de twintigste inderdaad begon, dit onder zeer ongunstige voorteekenen was. Willen wij niet al te ver vooruit loopen en ons voorshands bepalen tot den nieuw ingetreden tijdkring, dan moet het hooge woord er uit, dat deze zich zoo ongun-tig mogelijk inzet, 't Is waar, er is alle nciop, dat de toeleg van hen, die het Britsche Rijk tot den kwaden stap brach ten om de hand uit te strekken naar den lang begeerden buit, zal mislukken, maar hoeveel hoop wij ook hebben dat de nieuwe veldtocht, die onder Lord Roberts tegen de verbonden repu blieken, evenmin zal gelukken als de eerste, daarin ligt dan toch opgesloten, dat deze rampzalige oorlog nog wel het geheele jaar duren kan, en, met eiken dag dat hij langer duurt, neemt het gevaar voor verwikkelingen toe. Voor Engeland is het te hopen dat zich nergens, waar zijn gezag geldt of heet te gelden, in de eerste maanden moeilijkheden voordoen maar mocht dit wel het geval wezen, dan is het nauwiyks denkbaar, dat zich geen vreemde mogendheid in de zaak mengtwant Engeland heeft den mogendheden successievelijk allen een vlieg afgevangen en alle liggen ze op den loer om het beestje te heroveren. Terwijl de Boeren onverdroten voort- arbeiden aan hunne versterkingen in Natal, waar ze Buller eerdaags met dertig duizend man tegenover zich zullen zien, komt het bericht, dat lord Roberts be sloten zou hebben om eene troepenmacht te ontschepen in de Sint Luciabaai, dus ten zuiden van de Portugeesche bezit- opgevallen Ik verbeeldde mij, dat hier op het starion of daar buiten iemand ronddoolde, die er niet hoort.» De chef bedacht zich een oogenblik. „Zoover ik weet niet, heer houtvester doch ja, wacht eensOngeveer an derhalf uur geleden zag ik iemand achterlangs loopen ik dacht, dat het de stoker van Schilfer was. Wat dacht gij dan, meneer Ullrich De spreker wendde langzaam het hoofd om. „Wat dacht gij dan herhaalde hy nog eens. „Niets," antwoordde de ander, terwijl hij zijne buks opnam „dat wil zeggen, denken kan men zich van alles, en het is al meer gebeurd, dat zij het ons juist in den Oudejaarsnacht gelapt heb ben. Goeden nacht, meneer de chef, ga maar gerust naar bed. Ik ga er op uit per slot is toch ons aller leven in Gods hand.' Onder de eerste boomen van het woud lag het huis van den houtvester. Zijn district breidde zich tamelijk ver uit tingen, om dan van daar door Zoejoe- land, waarschijnlijk door het stroom gebied van de Zwavte en de Witte Umvolosi, naar de oostelijke grenzen van den Vrijstaat te marcheeren en aldus den lang beraamden inval in de verbonden republieken te doen. Niettegenstaande aan dit bericht waarde wordt gehecht, komt het ons geheel onaannemelijk voor. Indien het de be doeling is om, met de versch aangevoerde troepen, dus met ongeoefende en onge disciplineerde soldaten, door het van spoorwegen ontbloote Kafferlaud te trek ken, waar de Boeren, uit het Zuidwesten van Helpmekaar oprukkende,gemakkelijk den doortocht kunnen beletten in de passen van het hooge gebergte aan de grenzen, dan kan dit plan nauwelijks in de hersens van een man als Roberts opgekomen zijn. Mocht men de andere legercorpsen, die nog terug kunnen, aan den tocht willen doen deelnemen, dan zou dat zeer veel tijd doen verloren gaau en geeft men aan de verbondenen veel te veel de handen vrij om op eenig succes te kunnen hopen. In ieder geval zou het een paar maanden kunnen duren, eer de nieuwe veldtocht begint. Wat kan er in dien tusschentijd al niet gebeuren 1 Het is een opmerkelijk verschijnsel met hoeveel verachting men zich alom van Engeland afwendt. Van de hoog geroemde neutraliteit schiet, als men het wel beschouwt, al bittér weinig over. De regeeringen mogen zich onzijdig houden, zy kunnen noch willen de uitin gen smoren van die onverdeelde sym pathy die alom voor de strijders voor de' vrijheid ontwaakt. Het is een gevoel van bewondering en eerbied. De volken zijn er van overtuigd, dat de geïsoleerde toestand der republieken een onrecht wordt, hun door de geheele wereld aan gedaan, en dat zij als oorlogvoerende partijen behoorden te worden erkend. Eene beweging is dien geest achten wij niet onwaarschijnlijk. Vooral op merkelijk is het, hoe alom de gemeen ten zich ten gunste der verbondenen uitspreken en haren straten de namen toekennen der meest gevierde vrijheids helden. Amerika belegt monstermeetin- gen, brengt millioenen dollars voor de Boeren samen en dwingt de Engelsche ronselaars om hunne kantoren te sluiten. En Engeland moet dat zien en hooren maar wanneer de een of andere kleine mogendheid iets doet of laat begaan, dat minder aangenaam klinkt door den Londenschen mist, dan zal men de poppen aan het dansen zien. Trouwens, de mogelijkheid van quaes- ties met de groote mogendheden is evenmin uitgesloten. Eén quaestie is het was met lage pijnboomen bezet, hier en daar afgebroken door openingen en moerassige plekken. Achter het woud, bijna een myl ten westen van de hout vesterswoning, lag het geboortedorp van Schilfer, naar de andere zijde was het een half uur gaans naar het station, en andere menschelijke woningen waren er niet in de nabijheid. Ullrich bekommeide zich weinig om de eenzame ligging zijner woning hij wist, dat zulk eene afzondering van de wereld aan zijne bbtrekking verbonden was, en daarbjj kwam hij op zijne zwerftochten nog vrij dikwijls met men- schen in aanraking. Marie zag zich echter geheel tot de vier muren beperkt. Sedert die ODgeiukkige geschiedenis met Braun had de houtvester zich ook geen gezel meer gewenscht, en zoo gevoelde zich het jonge, levenslustige meisje dikwijls onuitsprekelijk verlaten op de eenzame heide onder de ruischende pynboomen. En dat vooral nu, op dezen Qudejaara- er alvast, die van het in beslag nemen van levensmiddelen (meel) door de En- gelschen, in een Amerikaansch schip voor Transvaal bestemd. De Amerikaan- sche bladen hebben alvast geprotesteerd tegen deze daad, waarvan het recht wel min of meer twijfelachtig is, maar die tegen Engeland» vroegere meening in- druischt. Wij zullen zien wat de Ame- rikaansche regeering doet, die vroeger ook al of niet zoo heel vriendelijk tegen Transvaal was. Maar, de bordjes worden verhangen, en we zijn nog maar aan het begin Onze gezant te Konstantinopel. Het blijkt weer een praatje te zijn dat tusschen Nederland en de Porte een gespannen verhouding bestaat en naar aanleiding van die wrijving onze gezant uit Konstantinopel vertrok zonder zijne afscheidsbrieven te hebban ingediend. De zaak heeft zich volgens het Vaderland heel wat vreedzamer toegedragen. Het is waar dat de heer van der Staal hoe wel hij tweemaal om een afscheidsau. dieutie had verzocht, niet door den Sultan werd ontvangen, maar dat werd veroorzaakt door een ongesteldheid van Abdoei Hamid, terwijl onze gezant ver trekken moest wegens reeds te St. Petersburg gemaakte schikkingen voor de ontvangst bij den Czaar. In elk geval zegt het blad, heeft de zaak geene beteekenis en is van ontstemming van den Sultan geen spiake, en is het wej opmerkelijk dat hier de raad gegeven wordt den Sultan minder barsch te be handelen, terwijl anderzijds telkens aan onze regeering is verweten dat zij zich voor den Sultan verdeemoedigt. Het blad zegt reden te hebben om te vermoede11 dat bet verhaal in het Berl. Tagebl. uit onzuivere bron is voortgekomen en de bepaalde strekking heeft den afgetreden gezant onaangenaam te zijn. En hiermede zal het incident wel gesloten zyn. m Eerste Kamer, Om de betrekking van commies-griffier der Eerste Kamer hebben tot dusver ge vraagd de heeren jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, adjunct-commies bij het hoofdbestuur der Post en telegraaf, mr. J. C. A. Everwijp, adjunct-commies by het ministerie van Waterstaat, mr. T. R. J. E. Stoop en mr. H. J. M. de Vries, allen advocaten. Leger en Marine. In den ouderdom van 40 jaar is te avond. Een dienstmeisje hield zij er niet op nade werkzaamheden in de kleine huishouding waren spoedig ver richt, en nu zat Marie in de huiskamer naast de kachel en hield een naaiwerkje in de handen. De naald gleed echter steeds langzamerhand door het goed en rustte ten laatste geheel, terwijl het meisje het aardige, blonde kopje naden kend achter tegen den stoel leunde en het werk bekeek. Dat zou een stuk van haar uitzet hebben kunnen wezen. Twee jaar gele den had zy er ernstig aan gedacht, doch die opbruisende jongelieden ver nietigen soms in een enkel oogenblik eens anders levensgeluk. Altijd en altyd weer moest zy aan dien knappen jongen denken, wien het groene jagerscostuum en het donkere snorretje zoo goed stonden. Als hy maar niet die rustelooze uitdrukking in zyne oogen had gehad, doch dat kwam van zjjne oploopendheid. Marie moest onwillekeurig de oogen Amsterdam overleden de kapitein van het Indische leger J. A. Oudemans. Bij Kon. besluit is aan den 2e luit. H. J. van Eyk, van het 3e regiment vestingartillerie, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit den militairen dienst; den le luit. W. H. Beijen, van het wapen der infanterie, thans op non activiteit met ingang van 1 Jan., op zijn verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend genoemde officier, met ingang van 2 Januari voor den tijd van 5 jaren, be noemd tot reserve-eerste luitenant by dat wapen en wel bij het 3e reg. infanterie van dat wapen. Atjeh. De Java Ct. van 5 December meldt Blijkens een door de regeering van den civielen en militairen gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden ont vangen telegram werden de operatiën in Peusangan door vele regens en over stroomingen belemmerdde uitgezon den patrouilles ontmoetten in het ge bergte geen vijand het aldaar betrok ken bivak werd voor langer verblijf verbeterdtusschen Tjot Pi en het strand is alles rustig. In Meureudoe en Pedië is het even eens overal rustig, ook daar valt veel regen. Het ffit bescherming van den weg aanleg naar Samalanga bij Poetoe Ara in Oost-Pedië betrokken bivak werd op geheven, daar die weg gereed kwam de zich aldaar bevindende compagnie van het 3e bataljon keerde naar Kota- radja terug. De colonne uit Tapa Toewan verdreef de vijandelijke bende uit de kloof Kroeng Aloe Pakoe, waarbij 3 inland- ache mindere militairen onbeduidend ge wond werden, terwijl de vijand 6 doo- den achterliet, zoomede 1 beaumont- en 4 voorlaadgeweren. Volkstelling. De Zondagsrust aan het Departement van Binnenlandsche Zaken heeft Zondag niet als naar gewoonte kunnen zijn, zegt het N. v. d. D. Aan de afdeeling, belast met de voorbereiding van de volkstelling was men een groot gedeelte van dien dag aan het werk, omdat voor de uit gifte van de telkaarten nog veel mate rieel en vele inlichtingen werden ge vraagd. Een buitengewone omstandigheid bij deze 10-jarige volkstelling is, dat, tengevolge van de vorst en het daardoor nog gesloten zijn van verschillende wa teren voor de scheepvaart, vele schippers niet in hunne woonplaatsen konden sluitenhet was toch een aange naam gevoel geweest, zoo het voor werp van aanbidding te zijn en de hartstochten aan te wakkeren. Zij was immers jong en zelf ook verliefd. Hoe koel daarentegen was de ander geweest, en hoe gelaten had hy twee jaren lang gewachtAls hij niet eene enkele maal zijne locomotief voor een uurtje in den steek kon laten, om tot haar te komen en haar eene enkele vraag te doen, dan had zyne liefde ook niet veel te be- teekenen, dan mocht by, wat haar be trof, alleen verder rijden tot aan het einde van de wereld. Deze en dergelijke gedachten gingen het meisje door het hoofd, doch zij werd er niet kalmer door. De storm huilde ook al te zeer om het huis en deed de asch uit de groote kachel in de kamer stuiven. Ongelukkig degene die thans zonder beschutting rondzwierf Haar vader zat immers goed en wel in het station en liet zich zijne grogje goed smaken, en hij had gezelschap

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1