Woensdag DE LAATSTE TREIN. 3 Januari. No. 2 38e Jaargang. riek. 'uialo 95l(il 1100. ri VLISSITOSCHE COURANT. soorten Muzie eenige gehruili pARQUES, 29 Dec. uit Mafeking meldt ij 126 December(waarschij| oeld de aanval op Kngelschen 109 ml loeren hadden 2 dooüj Pry 3 per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by den Uitgever F. VAN DE VELDE Ji., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1-4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pry's slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt dagelflks, uitgezonderd op Zon. en feestdagen. Telephoonnummer IO. Abonnements-Advertentiën op zeer voordoellge voorwaarden. Dec. Uit het kamp vi |t bericht dat Woenl |Een terugblik op de Vredes-conferentie. tieefi White zich meesti n der heuvels om |:ftnancleele Gidsen na Kapitalist 1 argang 1899.) laudag- Woensdag ijdagavond. pste Beurseourantl Dar tijdig, nauw keur id |den franco per post Restantenlijst [Koloniën -j- extra poif ïntenier hrgang 1899.) De toestand der wereld na de met -zooveel ophef aangekondigde en zooveel weid hij 1-aiyatnit|be]0ven(je jiaagacge Vredesconferentie, mag wel als eene bittere satire op dien vrede-arbeid genoemd worden. Het klinkt immers als eene bittere satire dat Rusland, van wien de edelmoedige 'gedachte uitging opj een vredescongres te houden, honderden millioenen roebels vraagt voor uitbreiding van vloot en leger de mede ondergeteekend hebbende iogendheden Duitschland en Frankrijk lok gelden vragen om hunne vloten te |vererooten en Japan en Arperika, hoe er afgelegen ook, aan de beweging ededoen, ja dat zelfs ons vaderland, eiker regeering sprak van de prachtige •esuitaten van de Vredesconferentie, des- lettemin zijn leger en vloot wil ver teken. De Vredesconferentie heeft dus haar loei, om zoo al niet tot bepaalde ont- apening te komen, dan ten minste al rast op te houden met verdere versterking :n uitbreiding van leger en vloot, geheel :emister is veel gedebatteerd, veel inkt vermorst en het blijkt dat de :ijd nog niet rijp is voor het verheven oei dat de czaar zich voorstelde. Heeft du» de Vredesconferentie getoond lat zy machteloos staat tegenover de ewapeningskoorts onzer dagen, door iaat- zelve heeft zij ook reeds aanleiding :ot verwikkelingen gegeven. Men denke ilechts aan onzen gezant te St. Peters- iurg, wiens politieken dood zij ten ge had, aan de zaak der Jong-Turken, lie zulk een gerucht in den lande maakte b der regeering zooveel onaangename igenblikken verschafte, het buitensluiten de bladen velden 'an de Zuid-Afrikaansche republieken en van Gemeentelijke, 'an den Paus van de Vredesconferentie, rkelijke Leeningen. 00jn V8]er gemoederen gisting deed bonnementen^6(welke ,ntstaan> en laatstel«k de briefwisseling lelke maand kun- <Jen f^us, "H® °°k 'n het land een aangenomen bij de uiteenloopende stemming verwekte. Courant en aan de Waarom eene conferentie, die reeds mschieven bladen. |,ó6r ze Zjtting nam, met een bedenkelijk looldschudden werd begroet, omdat byna iemand aan eenig degelyk resultaat feloofde, toch gehouden werd, het zal el geweest zy'n omdat men althans ne poging wilde wagen in het belang |an den wereldvredeer zijn er ephtep |ie er eep zeer egoïstische gedachte aan a grondslag leggen, n.l. dat het Rusland iu te doen geweest zyn de mogendheden ind in de oogen te strooien ten einde |d te winnen om met zyne oorlogs- pustingen klaar te komen, wat dan pch wel een afschuwelijke komedie zou iopste Financieel! telde.d'i alles wat eel een enkel stukjl en moet, tevens onpa\ St en franco per post 31 Restantenlijst p. p. „él oloniën -)• extra port,| )Dll liUlüihliM Igang 1899.) laatsten Zaterdag] ie Maand. Uitlotingscourant,| nauwkeurig. Iin franco per post li oloniën -j- extra porto| AMSTERDAM. FEUILLSTON. :D6 Naar F. JA CO BS EK. 2.) Het spoorwegbestuur had gevreesd, |t de sneltrein, die des nachts ten aalf ure hier passeerde, zou kunnen pneeuwen in eene holte van den weg, zich achter het station bevond en krom den machinist met eene hulp- |lchine naar de bewuste plek gezonden. de heenreis was hij de holte reeds Passeerd; toen was nog alles in orde geweest zijn. Rusland behoefde immers, waar de andere mogendheden haar voorgingen in opdrijving hunner weer baarheid, naar geen voorwendsel voor hare eigene meerdere bewapening te zoeken. Vertrek van onzen gezant uit Konstantinopel. De berichtgever van het „Berl.Tagebl3. schryfc aangaande dit veelbesproken vertrek het volgende «De gezant vertrok, zonder door den sultan in afccheidsaudientie te zijn ont vangen of zijn brieven van afscheid te hebben, hoewel hij er tweemaal om had verzocht. De redenen zijn zeer pikant. Ten eerste had v. d. Staal, een ietwat excentriek man, steeds geweigerd recht- streeks met het paleis te onderhandelen. Ten tweede is de sultan verstoord dat de Nederlandsche regeering aan de per sonen, die tijdens de Vredesconferentie met Tuvksche orden waren bedeeld, nog geen verlof heelt gegeven om die te dragen. En ten slotte hebben vermoede lijk de chinanes van de Indische regee ring tegen de Mohammedanen op Java bij den sultan den doorslag gegeven. „Van der Staal, die zich geheel liet leiden door zijn drogman (G. Keun), was trouwens een ook bij zijn ambtge- nooten niet precies bemind persoon.Men zou in den Haag beter doen met, in 't. belang van de Indische bezittingen, cleg kalief minder barsch te behandelen, „De zaak heeft hier begrijpelijk opzien gebaard.' Uit een Reutel-telegram blijkt intus- schen, dat de gezant den 29n door den sultan is ontvangen, nadat hy twee maal tevergeefs om audiëntie had ver zocht. Wat er Ygn liet overige waar is, zal nog moeten blijken. Nog eens het begin der 20e eeuw. Hoe is het toch mogelijk, dat de menschen zooveel woorden gebruiken om het ééns te worden, wgnqeer de nieuwe eeuw begint, zegt de Avondpost, Nu beweert De Standaard, zelfs dat het eene quaestie van usantie is. Hoe is de telling begonnen vraagt zij. Maar hierbij kan toch geen usantie te pas komen, want de telling begint immers by de geboorte van Jezus van Nazareth, die, voor zoover als zeker vastgesteld is, op den jongsten 25en December jqjst 1899 jaren geleden plaats had, Of wij nu vieren de intrede van de 30e eeuw, of het 19e eeuwfeest van Jezus' geboorte, dat zal toch wel op hetzelfde neerkomen. Welnu, dat eeuwfeest behoort niet eerder gevierd te worden dan op den 25en December 1900, want dan zou Jezus, als hij lichamelijk tot in dezen tjjd geweest en als inmiddels niets veranderd was Schilfer richtte nogmaals het hoofd op en luisterde. De stormwind was gaan liggen, doch buiten voor de deur hooide hy schreden naderen. „Daar is hij," zeide Schilfer in zich zelf en stond van zijn stoel op, „als hij werkelijk komt, kan ik dat als een goed voorteeken beschouwen." Een man met een grijzen baard in houtvesterskleeding was over den drem pel getreden en stampte de sneeuw klompen van zijne voeten. Ziezoo, daar ben ik," zeide hij, en hing zijne buks aan den muur. «Goeden avond, Schafer, hoe gaat het u wel Ik dacht reeds, dat gij ons geheel ver geten hadt en al3 het niet was De jonge man greep de hem toegestoken hand, schudde haar hartelyk en zeide gejaagd „Dus, gy' hebt mijn brief ont vangen, heer houtvester, het ia geen toeval, dat gy hier zyt De oude knikte bevestigend. „Natuurlijk heb ik voortgeleefd had, 1990 jaar oud zyn. Eerst dan begint de 20e eeuw van onze jaartelling. Dat men eerst eene week later, op den len Januari, het nieuwe jaar, en in dit geval de nieuwe eeuw, laat aanvangen, is inderdaad slechts eene algemeen aangenomen gewoonte, dateerende uit den tijd der Romeinen, wier jaar met den len Januari aanving, welke gewoonte bestendigd werd, toen in het jaar 525 de abt Dionysius de christelijke tydrekening invoerde. Het verschil van ëéne week is te gering, om reden te geren de' eeuw reeds met 1 Januari 1900, dat is 358 dagen te vroeg, te doen aanvangen, Eigeniyk moest het jaar op den fieri December, wanneer de zon het laagst staat en weer begint te rijzen, aanvangen, maar dit is ook slechts een verschil van eenige dagen. Qf Dionysius zich historisch vergist heeft en of de geboorte van Jezus en kele jaren vroeger heeft plaats gehad, doet hier niets ter zake, want wij heb ben slechts te doen met de vraag wan neer het tijdstip dier geboorte, zooals het door de christenen geloofd wordt te hebben bestaan, 1900 jaar geleden is. En dit is op 25 December 1900. Gaarne eeibiedigen wij de redenen, vermoedelijk van anderen dan tijdreken- kundigen aard, die den Duitschep keizer bewogen hebben, de nieuw-, eeuw van 1 januari 1900 af te rekenen, en de toe gevendheid van den Paus, om het be gin van de twintigste eeuw dan maar tweemaal te houden, maar wij verwach - ten dat in de Christelijke Kerk de 25 December 1900 de groote eeuwfeestdag zal zijn en dus van ?elf de twintigste eeiiw op den 1 Januari 1901 beginnen zal. Indië. In het Bat. Nbl. leest men Het gebruik van petroleumresidu hij de stoomschepen wordt weor algemeen. D,p gaedkoopere prys en de groote voor raad die in een schip geladen worden kan, brengen de stoomvaartmaatschap pijen een niet onbelangrijk voordeel op, vooral thans, nu de concurrentie op het vrachtvervoer zoo scherp is geworden. Door eenige maatschappijen zijn nu be reids aanvragen gedaan tot het huren van terreinen te Tandjong Priok, ten einde aldaar tanks te bouwen voor de berging van residu, de vergunningen wel verleend zullen worden. Ook op onze stoomschepen hebbende proeven met het stoken met petroleum - residu gunstige resultaten gehad. Vaardigheid in het spreken van eqne vreemde taal. Bij de examens Duitsch L.O. is dit- hem ontvangen, heden voormiddag. Marie," zei ik tot mijne dochter, „hij kan zijne locomotief niet in den steek laten, wat dunkt u er dus van, als gij eens meegingt, om met uw ouden aan bidder op het nieuwe jaar te drinken „Nu, en wat heeft zij geantwoord De houtvester ging met den rug tegen de kachel staan en haalde zijne pijp uit den zak. „Zij heeft niets geantwoord, Schafer. Maar kom, daarom behoeft gy het hoofd nog niet te laten hangen, zoo iets moet zijn tijd hebben. Mohlmann, een grog „Het is reeds zoo'n lange tijd," ant woordde Schafer met een zucht. „Het is waar, ik heb nooit weer bij haar aangehouden, maar wat zou dat ook gegeven hebben Zy beeft het mij zoo ondershands duidelijk genoeg laten mer ken, dat die ander haar nog altyd in het hoofd speelt." „Dietwistzoeker?" bromde de houtvester. „Neen, man, dat kan ik niet gelooven. Het meisje schaamt zich voor u, wyl gy om harentwille maal gelegenheid gegeven aan de can- didaten bij wie de vaardigheid in 't spreken in den loop van het examen niet voldoende was gebleken, hunne practische kennis te toonen door voor de vui^t gedurende eenige oogenblikken over een gegeven onderwerp te spreken. Volgens het oordeel .der commissie moest geconstateerd worden dat dooi de mannelijke candidaten althans aan de practische oefeningen in het spreken en iü de mondelinge voordracht over 't al gemeen niet die zorg wordt besteed, die tegenwoordig nog meer dan vroeger van den onderwyzer eener vreemde taal, ook van hare eerste elementen, moet gevorderd worden. Examens, De minister van financiën brengt ter kennis, dat op nader te bepalen datum, een vergelykend examen zal worden gehouden voor kommies 4e kl. der directe belastingen, invoerr. en acc., op een jaarwedde van f 480 voor honderd plaatsen, welke in 1900 of later moch ten openvallen. Voor benoeming komen alleen in aan merking zy, die een gezond lichaams gestel hebben en die ongehuwd en niet beneden 2} noch boven 28 jaar zyn.De hoogste leeftijd voor gepasporteerde onderofficieren, die tenminste 12 jaren militairen dienst hebben, is 34 jaar, en voor gepasporteerde onderofficieren of andere militairen, die ten-minste 6 jaren dienst hebben, 30 jaar. Zij, die eerst na October 1900 23 jaar worden, kunnen aan dit examen geen deel nemen. Het examen loopt over lezen en schrij ven, de vier hoofdregels der rekenkunde met geheele getallen en tiendeelige breuken en het metrieke stelsel. Indien de aspiranten ook bekend zijn met wiskunde of vreemde talen, wordt hun de gelegenheid gegeven daarvan te doen blijken. Tevens zal ook op nader te bepalen datum, een examen voor de betrekking van deurwaarder der directe belastingen voor ten-hoogste vijf plaatsen worden afgenomen. De verzoekschriften om toelating tot voornoemde examens moeten voor 15 Februari bij het departement van finan ciën zyn ingekomen. Bij de inspecteurs der dir. bei. zyn nadere inlichtingen te bekomen. Het rijwiel vroeger en thans. De Spectator beschrijft de ontwikke lingsgeschiedenis van het rijwiel aldus: „Wy hebben moeten bibberen op den hoogen tweewieler, om die na ons kwa men in het zadel te helpen van den gemakkelyken rover. gewond zijt geworden. Maar zeg, is het u dan nog ernst met de zaak „Een tijdlang heb ik het opgegeven," zeide de machinist. „Maar nu heb ik mijne vaste aanstelling gekregen, en zit mij die oude geschiedenis weer boven in het hoofd. Ais men zoo dag in dag uit het land doorreist, nu eens in Ham burg is en dan weer in Frankfort, komt zoo langzamerhand het verlangen naar een eigen tehuis op. Mijne locomotief wil ook hare rust hebben. Waarom zou een mensch dan niet denzelfden wensch koesteren Het leven in een kosthuis is ongezellighet eten smaakt op het laatst ook niet meer." De houtvester knikte. „Ja wel dat ken ik." „En ik heb het meisje lief als myn oogappel," ging de machinist voort. „En zoo dacht ik, wijl het van daag juist zoo treft, dat er in het oude jaar nog wel iets gebeuren kon. Als Marie met u mee was gekomen dat stond tus- schen de regels wel in den brief nu, gij weet het immers wel, heer „Uil den hoogen en gevaarlijken bicycle heeft zich trapsgewijze ontwik keld het gerieflijke „karretje" van heden, waarbij als tusschenvormen zijn te be schouwen de „veiligheidswieiers" (de „Kangeroe" en zijn namaaksels), uitge vonden ten dienste van hen die alreeds op den hoogen tweewieler een arm of been hadden gebroken. „Wie op den hoogen bicycle reed (die van 50 60 inch) brak hel zweet uit van angst uit, maar het publiek bewon derde den held. Anders verging het hem die op een „safety" kwam aanrollen.Hij werd door het publiek uitgejouwd en zelfs volwassenen riepen hem toe: „Kerel, schaam je toch." „Nu lag het in de orde der dingen welke geschiedt onafhankelijk van 's menschen wil, dat de angstige rijder op den bicycle en de bespotte rijder op de safety zoolang moesten volhouden tot het ontwikkelingsproces genaderd was tot de „rover." „Sedert rijdt niemand meer op den „hooge". Maar wie toen slechts knikte, dat het niet prettig was of dat je er te warm op werd, kreeg op zijn baaitje. Ter wille van het voortschrijdend proces moest de bieielist met biy gelaat zijn rijwiel bestijgen als hij in zijn hart het onding verwenschte. Wat een marteling was, moest-hy een genoegen noemen. De man moest lijden voor hen, die thans zoo prettig van hun evenwicht verzekerd zijn. „Sedert rijdt ook niemand meer op een „safety." En hoewel het rijden op de „rover" vry wat gemakkelyker is, dat het rijden op een veiligheidskieler was met zijn groot en klein rad en weinige stabiliteit, toch wordt geen roverrijder uitgeiachen.Het ontwikkelings proces is tot stilstand gekomen, de vol making is bereikt, de automobiel komt het rywiel terzijde. „De wielrijder heeft op een schryver voor dat hij in zijn „vlucht" aan geen „ruimte" gebonden is. Uit den wielrijder kwam voort de wielrenner. Het rennen, eerst een genoegen, werd spoedig een beroep. De krachten werden steeds meer ingespannen, de afstanden grooter. Tienmaal de baan, honderdmaal de baan, duizendmaal de baan. 10 KM. langs den weg, 100 K.M., 1000 KM. Van Parys naar Brest en terug, 50 uren op het rijwiel. Verbetering van records, 24 uren in het rond, 3 dagen in het rond, 6 dagen in het rond. Slechts weinigen kunnen zich een voorstelling maken van een dergelijk inspannen van krachten. De domme menigte dacht dat de kunst enkel in de beenen zat en niet voor een groot deel ook in de hersenen.Kampioenen kwamen en verdwenen. Eerst het stede houtvester, wijlieden zijn gewoon met stoom vooruit te gaan, en dan zouden de passagiers van den sneltrein er nog eens van opgekeken hebben, dat hun machinist zoo lustig het nieuwe jaar inreed." De beide mannen klonken met hunne glazen en inmiddels sloeg de klok elf. „Ik had het gaarne gezien," zeide de houtvester, „dat weet God. Maar het laatste uur willen wy ons toch niet door de droefgeestige gedachten laten bederven men kan immers niet weten wat de toekomst brengt. Op uw welzyn, SchaferWat was dat Van buiten klonk een geluid, alsof daar iemand met den voet langs den muur slierde. De beide mannen luister den scherp toe, doch alles bleef verder stil. „Het zal mijn stoker geweest zyn," zei de machinist, „hy stookt buiten de machine op. «Toch niet voorby het perron?" „Neen, achter in de loods.» Ullrich stond op en liep naar het

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1