Gemengd Nieuws. Leerplicht. Te Utrecht is Dinsdagavond een door een aantal vereenigingen belegde leer- plichtmeeting gehouden. De zaal was ongeveer voor de helft bezet. Een drietal sprekers betoogden de wensehelijkheid en noodzakelijkheid om paal en perk te stellen aan het school verzuim door invoering van den leer plicht. De heer Z. C. A. Zelvelder, arr. schoolopziener, betoogde dat vooral nu, in de krachtige arbeidersbeweging onzer dagen, voor het volk goed onderwijs een eerste vereischte is. De heer Th. M. Ketelaar, lid dei- Tweede Kamer, bepleitte invoering van den leerplicht van het standpunt van den onderwijzer, terwijl de heer J. A. Gerhard de algemeene beschouwingen aangaf, waaronder een leerplichtwet doeltreffend werken kan, en die tevens op de sociale beteekenis van een leer plichtwet wees. De spreker toonde zich een voorstander van schoolvoeding en schoolkleeding en van een absoluut ver bod van kinderarbeid. Aan het debat werd o. a. deelgenomen door den heer R. Husen, die de sprekers op verschillende punten bestreed. Ten slotte werd een motie ten gunste van leerplicht voorgesteld en met groote meerderheid aangenomen. De vergadering was toen reeds een weinig verloopen. Een waarschuwing tegen anoniem verpakte levensmiddelen. (Zoogenaamde Volkschocolade.) Het Maandblad tegen de Vervalschin- gen schrijft Wij kochten in een der achterwijken der hoofdstad een bus „Volkschocolade" welke tegen een veel te hoogen prijs verkocht wordt, en onderwierpen den inhoud aan een nauwkeurig onderzoek. Het bleek ons dat wij te doen hadden met een mengsel van méel, cacaoschii- len en kleurstof, waarbij een weinig cacao gevoegd was. Dit meDgelmoes werd nog wel aanbevolen voor zieken en zwakken, doch zal hoogstens als hoendervoeder in aanmerking kunnen komen. Blijkbaar had de fabrikant zich geschaamd zijn naam op de bussen te plaatsen, want nergens werd de her komst vermeld. Het behoeft geen betoog dat het publiek, nog wel het minderver- mogende weder eens het slachtoffer dezer exploitatie wordt, daar men geen voldoende waarde voor zijn geld krijgt niet alleen, doch bovendien een gedeel telijk onverteerbare en daardoor voor velen niet onschadelijke stof. Wij maken van deze gelegenheid ge bruik om in ernstige overweging te geven, wettelijke voorschriften in het leven te roepen, ten einde den fabrikant of verkooper te dwingen, zijn naam of fabrieksmerk op de verpakkingen van levensmiddelen of dranken te plaat sen. Wij gelooven daardoor een krach tig middel te verkrijgen om verval - schingen of geknoei tegen te gaan. Wie zich wel wachten zou, zyn naam te verbinden aan vervalschte of ondeugde lijke artikelen, geneert zich in geen enkel opzicht om deze in anonieme ver pakking door anderen te doen verkoopen, zoodat hij bij ontdekking de schuld op een ander kan werpen. Het publiek kan, in afwachting van wettelijke maatregelen, intusschen krach tig helpen door verpakte artikelen zonder gedoold, maar nergens had hij die inwen dige stem kunnen ontvluchten; overal meende hij Dora te hooren en haar ernstig gelaat te zien. Als hij hier van daan ging, zou hij van alles af wezen. In een andere landstreek, in een andere omgeving zou hij weer de man van vroeger dagen worden hij had er de middelen voor de middelen Met een honend gelach stond hij op. De betere stemming was weder vervlo gen, en de booze geest had hem weer in zijn macht. Nu luisterde hij aan dachtig alles was stil in het bosch, de toppen der boomen ruischten nau welijks hoorbaar, de vogels zwegen, als hadden zij dit afgesproken Mieles gelaat kreeg een geheel andere uit drukking. De smartelijke trekken van het ontwaakt geweten, de hoonende brutaliteit waren verdwenen zijn geheele wezen droeg nu den stempel van list en sluwheid. Voorzichtig keek hij naar alle kanten rond en daarbij scheen zijn scherpe naam of fabrieksmerk eenvoudig te wei geren, zelfs indien een verlokkende lage prijs tot koopen uitnoodigt. Men bedenke dat gewetenlooze fabrikanten juist de minvermogenden die zoo dikwijls zonder argwaan of nadenken het goedkoopste koopen, tot mikpunt hunner praktijken kiezen, onverschillig of daardoor de volks gezondheid en welvaart ernstig schade lijden. Vlissinffen 6 November. Trans vaal - Comité. Ingekomen b ij dragen. Bij den burgemeester, van N. N. f 0,50. Van mej. J. D. f 2,50. Bij den heer Callenfels, van N. N. f 5, Bij den heer Snellen, van den heer J. S. f 2,50. Bj) den heer Florschütz, inzameling biljart-club „Ons Genoegen", onderafdee- ling van de werklieden-vereeniging „De Schelde" f 6,23. Totaal f 16,73, of met de vorige opgave f 2357,9472- Men verzoekt ons het volgende te melden Zaterdagavond was het in de zaal van den heer Stofkoper wêer eens recht ge zellig. De alhier bestaande scherm- en tooneelvereeniging „Prinses Wilhelmina" gaf onder leiding van haar directeur, den heer Hanssen, voor een overgroot aantal genoodigden hare eerste soiree in dit seizoen. Uitgevoerd werden een 9tal schermnummers, benevens een kluchtspel in 2 bedryven, getiteld „Het verloren Testament." De schermnummers werden zoowel door de aspirant-leden als door de leden zelve, goed en accuraat uitge voerd, waardoor het bewijs geleverd werd dat zij zich gedurende den zomer flink hebben geoefend. Het komediestukje liep ook goed van stapel. Dat de avond, en zeker ten genotge van de aanwezige schoone sekse, met een geanimeerd bal werd besloten, behoeft zeker geen betoog. Aan de weduwen van de twee con ducteurs, die bij het spoorwegongeluk alhier het leven verloren, is het volle bedrag van het traktement dat hunne mannen genoten, als pensioen toegekend. Als bewijs dat de opgewektheid om voor de nagelaten betrekkingen van onze stam verwanten strijdende in Zuid-Afrika, iets bij te dragen nog onverflauwd is, kunnen wij melden dat op Woensdag 13 December a.s., alhier een liefdadigheids concert zal worden gegeven door de zangvereenigingen „Looft den Heer" en „Vlissing's Mannenkoor", den zangcursus van den heer G. B. Dommisse en de nieuwe orkestvereeniging „Kunstmin" in het lokaal van den heer W. Stofkoper, dat voor deze uitvoering gratis zal worden afgestaan. Het Transvaalsch Volkslied zal door al de vereenigingen to zaam worden gezongen, terwijl de zangcursus zal op treden met de operette „Zèfira",waarna de overige gezelschappen zich zullen doen hooren. De opbiengst is geheel ten bate van de nagelaten betrekkingen der in Zuid-Afrika omgekomen Boeren. Men schrijft ons uit Middelburg: De gemeenteraad heeft Zaterdag na vier zittingen, de gemeentebegrooting blik in wijden kling het geboomte te willen doordringen. Met de hand aan het geweer, het lichaam een weinig voorover gebogen, iedere spier gespannen, elke zenuw in trilling, stond hij een oogenblik onbeweeglijk. Toen sloop hij voorzichtig verderdaarbij zette hij den voet op de plekjes waar mos groeide, vermeed het kraken van dor hout, boog de takken ter zijde en bracht ze achter zich weer bij elkaar zonder eenig geluid te veroorzaken en zoo kwam hij achter een boschje, waar hij bleef staan en weer vrijer adem schepte. Het zweet parelde in groote droppels op zyn voorhoofd. Hij keek in het rond en knikte tevreden Hier was het Ginds, drie schreden verder, aan den voet van die kleine hoogte, lag een met mos begroeid stuk rots gesteente, als bij toeval rustende op eenige onregelmatig gevormde steen blokken. Miele sloop daarheen de wilde bessestruiken kraakten onder zijn voet. Hij bemerkte dit nauwe- voor 1900 vastgesteld op een bedrag van 547,457,2972 in ontvang en uitgaaf. Het maximum der opcenten op de hoofdsom der personeele belasting werd verhoogd van 70 op 100. Naar aanleiding van het door den heer J. W. del Campo, genaamd Camp, grond eigenaar te 's-Gravenhage, aan de Prov. Staten van Zeeland gericht adres tot vereeniging van de polders Willem, Anna Jacoba en Kramers tot één waterschap, stellen Ged. Staten voor het adies voor kennisgeving aan te nemen en mochten de Prov. Staten intusschen een voorstel tot vereeniging der polders wenschen, dan achten Ged. Staten het noodig dat Prov. Staten zich vooraf uitspreken op welke wijze die vereeniging dient te geschieden. Vrijdagnacht is bij de Eendracht in de Schelde gezonken het ijzeren tjalk - scheepje van Constant Dhont, van Boschkapelle, met bieten geladen. Het schip is verloren. Men schrijft ons uit Ter Neuzen In de maand October kwamen hier met bestemming voor onze haven 36 zee schepen, metende 73,809 M!, en veitrok- ken van hier 32 zeeschepen. Met bestemming naar Gent werden opgeschut 78 schepen, metende 200,401 M3, terwijl komende van daar afschutten 91 schepen. Binnenvaartuigen werden 849 op- en 786 afgeschut. Zaterdag kwam hier in zinkenden staat in de kade het ijzeren aakschip „Laetitia Mea', schipper Roon, van Osse- nische na bieten geladen te hebben voor Selzaete, welk schip op den Westerhaven dam alhier was geloopen en daarby een lekkage had bekomen. De lading is tot op een klein deel na op den wal gelost, waarna het lek is dichtgemaakt en de bieten voor verder vervoer ingeladen. Uit Ter Neuzen werd het volgende aan de N. R. Ct. geschreven Heden lazen we in uw blad een bericht, als zou de heer S. J. van Wijck, vroeger hoofdonderwijzer te Heerenveen, tegen de Engelchen uitgetrokken en zelfs gewond zijn. Wij kunnen u mede- deelen, dat dit zeker op een misverstand berust. Gisteren ontvingen wij een brief van hem, gedateerd 8 October, waarin hij ons meldt, dat wel de school gesloten, doch hij niet uitgerukt was, maar te Krugersdorp bleefnatuurlyk volgens dien brief. Te Groede is een Transvaal-comité gevormd, waarin 16 jonge dames zitting hebben. In onze provincie is voor Transvaal en het Roode Kruis reeds over de f 10,000 gecollecteerd en aan vrijwillige giften ontvangen. Kerk- en Schoolnieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Renesse en Noordwelle ds. P. H. ICaptein, te Oterleek. Bedankt voor het beroep te Boven- smilde en Serooskerke, door den heer P. Steinz, cand. te Sluis. Ger. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Meliskerke door ds.Meijer, te Borger. Ds. J. van Dijk te Doetinchem heeft aan de Tweede Kamer een adres lijks, de begeerigheid deed hem alle vrees voor gevaai vergeten al ware het zijn ondergang, hij kon dien aan drang niet weerstaan. Met inspanning van al zijne krachten schoof hij hijgend het rotsblok ter zyde. Twee-, driemaal moest hij aanzetten, eer hij er mee klaar was Nu lachte hij boos aardig Onder dezen steen zou niemand naar zijn geheim komen zoe ken. Hij ging op de knieën liggen, woelde haastig in de struiken tusschen de kleinere blokken, en haalde een brie- ventasch te voorschijn, die hij een paar seconden met zichtbare ontzetting be schouwde. Het was de tasch van Dora's vader. Hij had die dikwijls in de han den van den houtvester gezien, ja, hij had Als brandde het leder in zyn hand, wierp hij de tasch op den grond, maak te ze open en nam er iets uit, dat hij vlug in zijn uniformjas verborg. Nu veegde hij met de mouw het zweet van zijn voorhoofd weg, maakte een paar gezonden ten gunste van het wetsontwerp op den Leerplicht. Voor het examen boekhouden M.O. K, X 11 te'sHagezijn 4 candidaten ge ëxamineerd en afgewezen. Te Havelte heeft eene dame zich met een schaar in de hand gewond. De hand zwol op en thans is de dame overleden. Reeds vroeger zijn een zuster en een van haar broers aan bloedvergif tiging overleden. Uit Dordrecht bericht men aan de N. R. Ct Zaterdagvoormiddag te half elf had in de lithographische metaalwarenfabriek der firma Ruttenburg Van Zanten een geweldige ontploffing plaats, waarvan de slag tot ver in de stad gehoord werd. Nagenoeg alle ruiten in de fabriek werden verbrijzeld en ook aan het dak werd zeer groote schade toegebracht. De talryke in de fabriek werkende personen kwamen er zeer goed af. Slechts een drietal kregen ernstige, doch niet gevaarlijke wonden aan het hoofd, veroorzaakt door glasscherven, waar mede de geheele fabriek als 't ware bezaaid was. Ook kregen eenige anderen onbeduidende schrammen, doch ove rigens liep alles zonder ongelukken af. De materieels schade is zeer aanzienlijk. Hoe de ramp is ontstaan, ligt geheel en al in 't duister tot nog toe. Zooveel schijnt wel zeker, dat de ontploffing het hevigst was in de nabijheid der- moffel, een toestel waarin het geverfde blik wordt gedroogd. Aan de daarin liggende verwarmingsbuizen is echter niets te zien, evenmin als aan het vuur. Door den schok werd de moffelwagen naar voren geschoven en het deksel weggeslingerd. Ook aan den gasmotor, die aan de andere zijde der fabriek staat, is niets bijzonders te zien. Deze machine bleef gewoon doorloopen en is na de ont ploffing dadelijk stil gezet. Het ongeval veioorzaakte natuurlijk groote ontsteltenis onder de werklieden niet alleen, maar ook onder de om - wonenden. In enkele naburige woningen zijn ruiten gesprongen. In een drietal naast elkaar staande huizen te Bergen op Zoom is ingebroken. In het eerste namen de dieven veel goud en zilver mede, in de beide andere was de oogst zeer schraal. Van de daders geen spoor. Te Hellendoorn is een arm oud vrouwtje overleden die sedert jaren door de diaconie werd ondersteund. Men vond bij haar een som van 1600. Te 's Hage is door het Comité der N. Z. A. Vereen, reeds ruim 31,000 ontvangen, te Rotterdam 40.000. Volksmond. „Flink vechten toch ook soms die Engelschen in Natal, niet waar „Ja, maar het is toch een heel andere moed dan die van de Boeren. Het is er een met een f." Er is sprake om het Amsterdamsch A-Capellakoor weer te doen optreden.Wie dan als dirigent zal fungeeren, is niet bekend. Een natuurlijk middel tegen koude handen en voeten. Dit bestaan uit ka mergymnastiek. Slechte bloedsverdeeling is gewoonlijk de oorzaak van deze kwaal en wordt het best door kamergymna- stische oefeningen verholpen. Wie dus aan koude handen en voeten lijdt, moet dagelijks eenmaal zoowat 15 a 20 minuten lang, gymnastische oefeningen doen. Deze zijn van zeer werkdadige uitwerking en kunnen van de plaag dei- koude handen en voeten spoedig voor goed afhelpen. De Vrouwenwereld. aanteekeningen op een papier, dat in de tasch lag, en verborg toen alles weer op de oude plek. Voordat hij het groote rotsblok op zijn vorige plaats terugwen- telde, versterkte hij zich met een teug brandewijn uit zijn veldflesch, voltooide verder zyn werk en wischte alle sporen uit die hem konden verraden. Daarop greep hij zijn geweer en keerde terug langs denzelfden weg dien bij gekomen was. Toen hij, door het kreupelhout vooit- sluipende, nog eens omkeek, scheen de zon hem een seconde lang in het gelaat. Miele wankelde. De zonde zon 1 Wilde God hem toonen, dat Hij het oog op hem gericht hield Hij klappertandde, sloeg geen acht meer op de krakende takken en holde als een vervolgd hert het pad langs dat naar Tannenrode voerde Zoodra hy was verdwenen en het geluit zijner voetstappen niet meer hoor baar was, kwam er iemand te voor schijn, die zich achter een dikken boom op den heuvel had verscholen. Het Vrees voor vergissing Tusschen moeders. Beste mevrouw, wat benijd ik u tweelingen. Ja, maar dat heeft ook zijn lastige zijde. Als b.v. een van beiden iets heeft uitgehaald, moet ik om zeker te zyn allebei kastijden, wil ik mij niet vergissen Een tweede ambulauce van het Roode Kruis zal naar Afrika vertrekken Zij zal onder leiding van dr. Koster be staan uit 12 a 13 personen en waar schijnlijk den 25en dezer vertrekken en is bestemd voor Afrika. Voor de ramp aan den steiger te Antwerpen wordt algemeen de Staat verantwoordelijk gesteld. Men zegt dat tijdens de Van Dijckfeesten reeds gebleken is dat de brug in zeer slechten toestand verkeerde. De justitie stelt een onder zoek in. Te Brussel heeft de Fransche conférencière madame Sévérine, die in de Dreyfuszaak voor de zaak van het recht ijverde, in de zaal der Alhambra ten gunste van Transvaal gesproken. De spreekster was echter lijdende en kon hare redevoering niet eindigen, daar zij ineenstortte en weggedragen moest wor den. Het publiek ging heen in treurige stemming. Slechts een dikke heer ging onder luid protest de vijftig cents bij het bureau terugvragen, die hem den toe gang verschaft hadden. Gisteren ochtend is de Belglca te Antwerpen onder een ongeëvenaard en thousiasme verwelkomd. Een der passagiers van de Belgici, luitenant Lecointe, stuurman, gaat trou wen. Bij zijn vertrek had hij zijn ver loofde achtergelaten, die zeker heel wat angst heeft moeten uitstaan in de twee jaar, die de Belgica voor zijn reis noodig had. Het gaat te Antwerpen goed met de collecte voor de Boeren. De Belgische minister van finan ciën heeft de tot dusverre bestaande douane-voorschriften voor buitenlandsche wielrijders aan de Belgische grenzen op geheven. Van de vreemde wielrijders wordt alleen nog maar verlangd dat zij zich als leden van een wielersbond of vereeniging kunnen legitimeeren, en wel door een kaart, die buiten het portret van den houder ook het ledennummer der vereeniging en het merk van het rad bevat. Menigeen heeft ietwat ongeloovig ge glimlacht over de genaturaliseerde En- gelsche muilezels die met kanonnen enz. er van door zyn gegaan en daar door het Britsche legerkorps deden in rekenen. Dit is echter ten onrechte. In legerkampen zijn zulke panieken onder de rij- of lastdieren, soms met z»er ernstige gevolgen, zoogenaamde „stam pedes", inderdaad meer voorgekomen. Niet alleen wordt er al een goval van verhaald in Xenophons's „Anabasis', maar 't is ook eenige jaren geleden voorgexomen in het kamp te Aldershot in Engelanddaar ontstond toen een nachtelijke paniek onder de paarden, die, alles stukslaande, zich losrukten, als razend door het kamp renden en groote schade aanrichtten. Voorts geeft, toevallig, juist nu „Har per's Weekly" een prent van een der Filippijnsche eilanden, waar de Ame- rikaansche voorposten linie een ernstigen aanval te doorstaan had van door het vuren dol geworden karbouwen, die ook voor geschutvervoer gebezigd werden. Naar men zegt zal kolonel Picquart binnenkort in het huwelijk treden en wel met miss Whyte, die tot eene zeer geachte protestantsche familie behoort, welke aan de familie der Sadi-Carnots is verwant. Men verzekert dat André Lebon, als beul van Dreyfus bekend, niet meer was de candidaat. Ook zijn gelaat was bleek, ook hij scheen te wankelen toen hij den heuvel voorzichtig afdaalde en met gespannen aandacht in het rond keek. „Ik kan mij niet vergissen, mompel de hij. „Hier het rotsblok, die heu vel met drie dikke eikeboomen op den top hij heeft zijn geheime berg plaats goed gekozen. Zonder reden gaat niemand hier van het gebaande pad het bosch in Hij kwam daar vandaan ik zal eens zien, waar ik uitkom, als ik mij op dezelfde plek door het kreupelhout heen werk." Hij volvoerde dit voornemen en kon een kreet van verbazing niet onder drukken toen hij zag, dat hij uitkwam op de plek waar het pad naar Tannen rode den weg naar Friedersheim kruiste. bjj de Senaatsverkil candidaat in zijn worden. Te Munchen viele lijst van den Otte van Beieren I| Wat zou hij dasf Koning Alexl een oogziekte, waar j zou kunnen volgerf streng verboden. In het gehurj afstand vanNizza, i M. gebouwd, is een weggevoerd. Alvorens naar h| den de ouders he in eene wieg gd roofvogel, die reedsT rond de woning v| bet kind ontvoeren had hij op dezell varken weggehaald| Men verbeelde ouders, toen zy Het is hun niet lieveling op het spcj De kosten vd Rusland naar Sïba millioen berekend. Maar Siberië gal tegemoet welke cl rechtvaardigt. Een Amerik heer Sloper, koeste| ledaagsch plan on westelyk Amerikal van de westkust f metelijken verga| welke men den beslag te nemen. Dl eenvoudig een kan| Staten) te graven oceaan stroom uit to verdrijven. 't Is om het beven, het denkbl waarvan het minstj gemiddelde tempera gebied met eenige Gelukkig dat het nieur nog in droon bovendien wel nietj nen gebracht wordj dat de Golfstroom M. diep is, kan md pen welk reuzen| gegraven worden doel te geraken, die zouden talloozel Europa behoeft ongerust te zyn. (Wordt vervolgd.) AFRIKA. Volgen zitten de Boeren b| en zouden de Enge weder een volkol hen bij Besters Hil verhaal luidt„ze slagen en leden J geheele kamp were overrompeld en ve| spoedige bericht Londen. Op het zuidelijkl legen Colenso rukt! Boeren aan en stl een heuvel op bij G| Colenso en Lad> beschoten zij Lad| en Colenso in schieten zij volgend niet hun zwaar gesl Je bommen over da lezen we later welj dit berichtdit ij beurd. Een posttrein andere ontsnapter] Boeren en kwame Colenso aan. De ge deelden mede dat| Mauser-geweren geschut gebruiken. Bij Colenso is I tusschen de voorp| en der Boeren. Na geweerschoten troj thet verlies van êelschen hadden eene overwinning. Nog een dergelijke] Waar eene Eng< Boeren krijgsgevaj waait dus den zeilen, waar zij k overrompeling va| °P de zegepralen Behaald. Be berichten

Vlissingse Courant | 1899 | | pagina 2