Gem en gd N i en ws. een stuk gericht betreffende de Trans- vaalquaestie. Zulk een verspreiding mag zeker wel voldoende geacht worden om het Engelsch volk in te lichten omtrent het onrecht dat zyne regeering zou begaan indien zy tot een oorlog met Transvaal mocht besluiten. Leerplicht. Het hoofdbestuur van het Nederl. Onderw. Genootschap heeft weder in een adres aan de Tweede Kamer aangedron gen om het herhalingsonderwijs niet in het wetsontwerp op den leerplicht te schrappen. Voorts dringt het aan om aan jonge lieden die in loondienst zyn, het geregeld bywonen van het herhalingsonderwijs mogeiyk te maken en op eene afzonder- ïyke en billijke belooning van de onder- wyzers die met het geven van herhalings- onderwys zijn belast. Een tolverband met Daitschland. Onder de antwoorden, die de Avondpost op hare vragen over een tolverbond met Duitschland ontving, mag ook het vol gende Yan den heer J. E. Scholten, grootindustrieel te Groningen, lid dei- commissie voor de handelspolitiek, wel een plaats vinden. De heer Scholten schreef het volgende Voor enkelen industrieën evenwel, wier producten by invoer in Duitschland met aanzienlyke invoerrechten zyn belast zoo als bv. de aardappelmeelindustrie, zou een tolverbond van groot voordeel kunnen zyn, Nadeel zou het daarentegen brengen aan die industriën die hier te lande zyn ontstaan of een hoogere vlucht hebben genomen,tengevolge van het beschermend stelsel in Duitschland, en in het algemeen aan den handel, die zich veel beter onder een vrijhandelsstelsel dan onder een beschermend stelsel opheft." Daarentegen verwacht de heer J. F. Mutsaert Jr.,lid der firma Frans Mutsaert en Zonen te Tilburg en lid der commis sie voor de handelspolitiek, alle heil van het totstandkomen van een Duitsch- Nederlandsch tolverbond voor de Tilbur-g sche industrie en meent dat de nadeelen uit zulk een verbond voortvloeiende, niet opwegen tegen de voordeelen, die het geven kan. Bovendien ziet de heer Mut saert in deze zaak geen gevaar voor onze zelfstandigheid, maar is van meening dat de kansen klein zijn om dit tolverbond met Duitschland tot stand te brengen. Uit een overzicht van antwoorden aan de Avondpost gegeven, blykt nu dat de voorstanders van een tolverbond met Duitschland zeer in de minderheid zijn. Bijkstelefoondienst. Op de Staatsbegrooting voor 1900 worden gelden aangevraagd voor uit breiding van den Ryks-telefoondienst.Er wordt n.l. op gerekend in dat jaar nog bureelen te openen voor intercommunale en internationale telefonie teAlkmaar, Almeloo, Apeldoorn, Deventer, Enschede, Den Helder, Hengeloo, Hoorn, Leeuwar den, Maastricht, Middelburg, Roermond, Tiel, Venloo, Vlissingen, Zeist en Zutfen. In 1900 zal het aantal draden tus- schen reeds aangesloten plaatsen ver meerderd worden andere daarvoor in aanmerking komende plaatsen worden aangesloten. Een som van f 179.400 is bestemd gaf de noodige bevelen, als altijd kalm en bedaard. Nog voor zij was gezien, ylde zy weer naar hare vriendin, die nog steeds sliep. Zij nam by haar plaats en gaf zich aan hare gedachten over, die thans niet meer van vreeze, maar van geluk en hoop spraken. Toen de zieke ont waakte, kon zij opgeruimd en kalm met haar praten. Watson had den kapitein nogmaals opmerkzaam gemaakt op eene mogelijke afwyking van het kompas, maar- kon hem niet in zyne bezwaren doen deelen. Daarby viel het den stuurman op, hoe verward de kapitein antwoordde. Nu eens gaf hy Watson geiyk, dan weer voer hij heftig uit, om het tegenover gestelde te betoogen, en het duurde geruimen tijd vóór hy tot kalmte kwam. en op de gewone vriendelyke wyze de zaak besprak. Hy was het eindelijk ge heel met zyn stuurman eens, dat geen voorzorgsmaatregel mocht worden ver ruimd en zeil zou worden geminderd, voor het tot stand brengen van inter nationale telefoonverbindingen, nl., 2 verbindingen tusschen Amsterdam en de Belgische grens by Esschen, ten be hoeve van het toenemend verkeer met België eene verbinding tusschen Amsteï - dam en de grens bij Babberich, ten be hoeve van het verkeer met Duitschland eene verbinding tusschen Maastricht en de grens bij Bocholz ten behoeve van het internationaal grensverkeer van Maastricht met Aken en omliggende plaatsen en eene verbinding tusschen Delfzijl en Groningen en eene tusschen Groningen en de grens bij Nieuwer- schans ten behoeve van het internatio naal grensverkeer met Emden en om liggende plaatsen. Koffieoogst. Biykens een telegram van den gou verneur-generaal van Ned.-Indië van heden, wordt de gouvernements-koffie- oogst op Java voor dit jaar thans ge raamd op 207,000 pikols. (Slct.) Inhuldiging der Koningin. Op de staatsbegrooting was hiervoor uitgetrokken 100.000. Het is nu ge bleken dat deze begrooting met ƒ713, 47 en een halven cent overschreden ie, welk tekort nu uit den post van onvoor- iene uitgaven moet worden aangevuld. Atjeh. Aan de N. R. Ct. werd uit Batavia geseind dat het hoofd van Djolok Besar is gevangen genomen en de troepenmacht die te Djamboe Ajer was, naar Segli is vertrokken. Deze Tengkoe Bentara Pekan, radja van Djolok Bezar op de oostkust van Atjeh, heeft een zeer dubbelzinnige rol gespeeld en ons veel last gegeven.Thans is het woelige hoofd onschadelijk ge maakt. Een tweede telegram luidt dat te Segli de luitenants van Doorn en Haren- carspel gewond werden. Strijd tegen de zeehonden. Men weet dat deze vischdieven in bedenkelijke mate toenemen tot groote schade der visschers. Door den minister van waterstaat is nu voorgesteld een proef te nemen met het uitloven van premiën, zooals vroeger ook geschiedde, en wel door aan te moedigen het dooden dezer dieren met schietgeweer. In den loop van 1900 wenscht de re geering aan te stellen drie inspecteurs twee adjunct-inspecteurs en een opzichter bij de arbeidsinspectie, omdat uitbreiding volstrekt noodig is. Bij de Tweede Kamer is een verzoek, schrift ingekomen van de verschillende R. K. geestelijken van het dekanaat Bladel, houdende een klacht over de sa menstelling der commissiën, die te 's- Hertogenbosch en Arnhem met, het af nemen van de examens voor de hoofd akte L. O. zijn belast. Door den Burgemeester van den Haag is aan het comité voor de betoog ing voor leerplicht aldaar vergunning gegeven tot 't houden van een optocht, voorafgegaan door een muziekkorps en met ontplooide banieren, op Zondagnamiddag 1 October om bij de frissche bries niet te veel vaart te loopen en het schip by een plotseling opkomend gevaar goed onder stuur te houden. Toen de noodige zeilen geborgen waren, trok de kapitein zich weer in de kajuit terug, terwijl hij over hoofd pijn klaagde, waaruit Watson zijne vreemde houding zocht te verklaren en bleven de beide stuurlieden alleen op het achterdek. Watson trad op den ander toe. „Als gy het nog eens waagt," zeide hij dreigend, „juffrouw Steineck door uwe onbeschaamde blikken lastig te zijn, zal ik rekenschap van u vragen en u den lust daartoe voor altijd benemen.» Hy had gelijk gehad, den ander een lafaard te noemen. Zonder het te wagen een woord tegen te spreken en in on machtige woede, begaf de tweede stuur man zich langzaam naar voren. Het was hem zeker duidelijk, dat zijn zoo veel krachtiger tegenstander met hem gemakkelijk spel zou hebben. teneinde een motie, aan te nemen dooi de vergadering in het „Gebouw voor K. en W.", over te brengen naar het gebouw der Tweede Kamer. schap werd verstoord, doch was spoedig weer voorloopig hersteld. Vlisslnffen 25 Sept. Ook te Goes ligt ter teekening het adres van den Bierhuishouders-bond aan den minister van binnenlandsche zaken, waarin o.a. betoogd wordt dat de drank wet zeer onbillijk in hare uitwerking is gebleken. De bond wenscht dat de ver gunning voortaan persoonlijk zal zijn en dat deze worde verleend tegen eene matige betaling, en gevangenisstraf worde geëischt tegen vervalsching van alcoholische dranken. Aan den dijk te Ouwerkerk (Schou- wen-Duiveland) is eene flesch gevonden met een briefje, waarop het volgende geschreven stond „Thrown off of the La Marguérite 22nd August 1899, bij Visken of Chatford." De aan den toren en de kerk te Oud- Vosmeer door den bliksem aangerichte schade is geheel door assurantie gedekt. Over enkele dagen zal met de herstel ling begonnen worden. Zaterdagnacht brandde te Wemeldinge het café de Vriendschap totaal af. Alles is verzekerd. Men schrijft ons uit Ter Neuzen De kermis ia weder voorbijAlles heeft weer zijn gewonen gang van zaken hernomen. Wat er nog aan herin nert, zijn eenige kramen en tenten ende bres in de portemonnaie der kermishouders. En die laatste zal wel groot zijn, als we in aanmerking nemen dat verschillende inrichtingen en gezelschappen die in vaste lokalen op traden, de heele week door groot be zoek trokken. Hevige regenbuien, storm en hagel, wat in de vorige week voor kwam, werkte niet mede om eene goede stemming te behouden, maar 't weertje liet zich ook nog al eens van den gunstigsten kant zien, vooral den laat- stten dag, Zaterdag, toen des namiddags de hoofdstraten overvol waren met kermishoudende inwoners en vreemde lingen. Van verstoring der orde verna men we niets. Met spijt wordt alhier vernomen dat de heer L. J. van der Moer eerst vóór 3 weken benoemd, zijn ontslag heeft genomen als wethouder wegens gezondheidsredenen en ambtsbezigheden en dat eene poging om hem op dat be sluit te doen terugkomen, geen resultaat h&d. Velen hadden met instemming zyn optreden als wethouder begroet. Zaterdagnamiddag kwam alhier binnen met bestemming naar Gent, het Eng. stoomjacht „Alberta", met den Ko ning van België aan boord. Gedurende het schutten wandelde Koning Leopold op het dek, en had blijkbaar veel aan dacht voor de kleeding onzer boerin netjes die langs de schutsluis passeerden. Naby het station Hulst zyn Zon dagmorgen, even voor dat de eerste trein uit Ter Neuzen daar aankomt, 11 langs de spoorlyn staande telegraafpalen door den bliksem getroffen en gedeelte- lyk verbryzeld. De telegrafische gemeen- Watson had de wacht tot acht uur des avonds. Eer hij die aan den tweeden stuurman overgaf zorgde hij nog, dat de beste en vertrouwdste matrozen op dei. uitkijk werden gezet en scherpte hun de grootste opmerkzaamheid in. Tegen den avond scheen de mist minder dik te worden. Hy veroorloofde althans een uitkyk over honderd schre den, en in de hoop, dat hij spoedig nog meer zou opklaren en wijl het betrek kelijk goed weer was, ging Watson iets geruster ter kooi. Om middernacht had hij weer de wacht, en wijl het er dan vooral op aankwam, goed uit te zien, wilde hij beproeven eerst nog wat te slapen. Elize was inmiddels bij hare vriendin, die zich iets beter gevoelde, blyven zit ten en had haar wat voorgelezen. Zij gebruikte ook, op haar verzoek, in hare hut het souper. Zij was gewoon zich om tien uur naar kooi te begeven, maar vooraf, als het weder zulks toe liet, een kwartiertje aan dek te gaan, In eene te Ter Neuzen gehouden ver gadering van de vrijwillige brandweer is besloten een brandspuit te koopen, ge dreven door motorkracht.De Vereeniging was hiertoe in staat dank zij den steun dien zij zoowel van het gemeentebestuur als van particulieren heeft ondervonden. Eene zoodanige spuit is van veel een voudiger constructie dan eene stoom spuit en kan door 6 man bediend worden. De dienstbode te Boskapelle, die op 25 Aug. jl. bij het vuur aanmaken zulke ernstige brandwonden bekwam, is dezer dagen ten huize harer moeder te Osse- nisse na verschrikkelijk lijden, overleden. De 21-jarige ongehuwde moeder te Westdorpe die een kind van het man nelijk geslacht, waarvan zij bevallen was, om het leven bracht, is naar Mid delburg overgebracht. Zy heeft reeds bekend. Te Hoofdplaat komen meerdere geval len van de zoo gevreesde diphteritis (keelziekte) voor, waarvan reeds enkele met doodelyken afloop. Verschillende lijders zijn met „heil-serum" ingespoten, en de uitstekende resulten blijven geluk kig niet achterwege. Vanwege de Veieeniging tot bevor dering van ooft- en tuinbouw in Wes telijk Zeeuwsch-Vlaanderen zal in 1900 in September te Schoondijke eene ten toonstelling gehouden worden waarvoor, behalve 30 medailles, nog verschillends geldprijzen zullen worden uitgeloofd. De bliksem is Vrijdag en Za terdag op verschillende plaatsen in geslagen. Te Zwaagdijk sloeg hij in het huis van een wegwerker, maar bescha digde alleen den schoorsteen. Te Blok ker bij Hoorn werd een koe gedood en te Texel verscheidene schapen getroffen. Te St. Maartensdijk, sloeg hij in een met koeien en hooi gevulde schuur van de weduwe Geluk. Het vee isgered, de land bouwgereedschappen zijn deels vernield. Een met kunstmest geladen tjalk, bestemd naar St. Maartensdijk is te Gorishoek door den storm uit het vaarwater geraakt, lek gestooten en gezonken.De opvarenden zijn gered. De lading was verzekerd. Te Enschede heeft een gasont ploffing plaats gehad in de kleedkamer van het tooneel eener nieuwe zaal,waarin een concert dooi de Burgerharmonie zou gegeven worden. In de kleedkamer werden verwoestingen aangericht, in de zaal heerschte onder het publiek een paniek. Een 12tal personen werden ernstig gewond, allen misten haar en baard. Gelukkig was geen van allen levensgevaarlijk gewond. De oorzaak van het geval was dat een gaspijp na het ge bruik niet afgesloten was. In eene buurt te Delft bijgenaamd „de Pluimpot" gebeurde het volgende met een echtpaar dat zich dikwijls aan drank te buiten begaf. In benevelden toestand had het paar zich te bed be geven, toen de vrouw wakker werd en nog in roes veikeerende, haar man den inhoud van een petroleumkan over het lyf goot. Gelukkig werd deze wakker toen zijn wederhelft een lucifer aaDstak. Met eene eventueele roostering niet ge diend, sprong de man uit het bed, gaf haar een duchtig pak slaag en joeg haar de deur uit. wat frissche lucht te happen en met den kapitein te praten, die de gewoonte had, geregeld tot elf uur aan dek te blijven. Hedenavond had zij te meer behoefte aan frissche lucht, nu zij den geheelen tijd in de beperkte hut had doorgebracht, en daarbij hoopte zij Watson nog te spreken, wyi zij meende, dat hij de wacht had. Toen zij aan dek kwam, zag zij echter niemand. In de meening, dat de mannen, die zij zocht, naar voren waren gegaan, om te zien of de uitkijk zijn plicht deed en om zelfs eens uit te zien, leunde zij over de verschansing en keek droomende naar de voorby drijvende golven. Terwyl zij daar stond, scheen het plotseling helder te wordenzij keek naar boven en was aangenaam verrast. Aan den hemel glansden de sterren, de nevel was weggevaagd, en terwijl zij aan Watson's gezegde dacht, dat daarmee alle gevaar ophield, ademde zij verlicht. De gezichtseinder breidde zich merkbaar uit; men zag hoe in de verte deschui- Zooals bekend is heeft Henri Polak een civiele akte ingesteld tegen F.Domela Nieuwenhuis, eischende een schadever goeding vanf 1000, wegens den in de Vjfy i Socialist gepubliceerden laster dat Polak zou hebben geknoeid met de juweliers Thans heeft Domela Nieuwenhuis aaj zijn tegenpartij bekend gemaakt dat niet I hij, maar Sam. W. Coltof de schrijve, van het bewuste stukje was. (Sociaaldemocraat.) De dienstweigerenae milicien Wend- I is naar Alkmaar overgebracht onr zijnemilitaire gevangenisstraf uit te zitten I Op zijn verzoek om gratie, zegt dt ,N. R. Ct.", is nog geen beschikking genomen. In het archief der Ned. Herv. meente te Eibergen berust een stuk waar uit blijkt, dat nog in 1694 een vrout van daar naar Oudewater ging om ziet op de waag te laten wegen, en dat magistraat yan Oudewater de verklaring I afgaf, dat haar „gewigte met de natuer f lycke proportie haars lichaems wel js accorderende", blijkbaar om het gerucht I te weerspreken, dat de vrouw een helt I was. Maar de kerk heeft het haar ze«t kwalijk genomen, dat zij tot „zulke ijdeh I en onnuttige proeven" haar toevlucht I nam haar werd door den kerkeraad tot straf het deelnemen aan het Avondmaal verboden. De burgemeester van Ouddorp 1 een gift van 250 van H. M. ii(| Koningin-Moeder ontvangen, ter onder-1 steuning van behoeftige lijders aan terie in de buurtschap, denOuden Oostdyk. I Op de adressen van sympathie uit I Den Haag aan mevrouw Dreyfus komt I ook de onderteekening voor van Carrière I dat is te zeggen van een der aldaar wonende naamgenooten van den i ringscomnrissaris bij den krijgsraad te Rennes. Zaterdag zijn weder van Rotterdam I een tiental sleepbooten stroomopwaarts vertrokken. Van enkele sleepbooten i dit reeds de tweede reis. Naar men vet-1 zekert neemt het aantal bondsleden den dienst hervat, steeds toe en vertrok-1 ken weder eenige met sleepbooten. 'tMoet op een der scholen te An-1 sterdam gebeurd zijn. Een onderwyzer had zijn jeugdigs leerlingen van Tollens gesproken, ook a dichter van ons volkslied. Eenige dagt later repeteerende, vraagt hij aan eet] zijner discipelen Welk lied heeft hij ook alweer gemaakt?| Geen antwoord. Och, jullie kennen 't allemaal. Kom, je weet 't wel, kom kom Carlieneke, antwoordden er drie| te gelijk. In de contramine. Om geheugen is gewoonlijk dan het sterkste als wij iets vergeten willen. Geld bij zich dragen. Wie veel in de wereld heeft omgezwor ven, zou omtrent iemands nationality zekerheid kunnen krijgen door de manisi waarop hy zijn geld bii zich d Terwyl de Franschman zich van ec: eenvoudig leeren zakje bedient, dat e in 't minst niet opvallend uitziet, oe daarin het noodige kleingeld en eei goudstukken te bewaren, gebruikt Duitscher een mooie zijden beurs, gij schenk van de een of andere liet! vrouwenhand, die ze heeft vervaardigt De zoon van Albion draagt zijn mara] mon los bij zich, goud, zilver, 1 alles bij elkander in den rechter broei] zak. Als hij er wat van noodig I haalt hij grootscheeps een handvol va: den schat te voorschyn en zoekt gewenschte munten uit.Broeder Jonathri stopt zijn bundel banknoten in een lange, smalle brieventasch, waarin zijl greenbacks, zijn Noord Amerikaansil papiergeld, mooi glad uitgespreid kunne: liggen. De halfbeschaafde kapitalist Zuid Amerika verbergt zijn dollars ii die mende golven overliepen en hoe nrt| slechts aan bakboord een donkere aan den horizon stond. Waarschij#| de nevel, die de van stuurboord kom® de wind daarheen had gedreven en of gehoopt. Terwijl Elize met een opgeruid gemoed uitkeek, voelde zij zich plot* ling van achteren omvat. In het eers: oogonblik meende zij, dat het Wat*1 was en voelde zij zich aangenaam ol' roerd. Vol ontzetting zag zij dadelif' hare dwaling in. „Heb ik u eind# mijn duitje?-' klonk een ruwe, heest® stem in haar oor. Zy beproefde om hulp te roep® maar een vreemde hand snoerde W* de keel zoo dicht toe, dat zij alleen gorgelend geluid kon uiten en bij1 haar bewustzijn verloor. (Wordt vervolgd van sluw voor Een Ita knoopt zi bonten za manier 1 plaats verbergt. Iets Spanjaard laarz of in dc zijn gordel, voorzien, bereikbaar, volksklasse yen in zijn vernuftigste onmogelijkste jcleeren ver"- ook bij den 3Che moejik voor zijn kopeken bijeengespaarde pels naait. zijn 1 Een veget eene zitting van het te Londen, zag men gen man de tribune grijsaard verklaarde sedert 65 jaar vegetal nooit ziek geweest w; zyne maaltijden was OntbijtHavermi aardappelen. Groente dag. Middagmaal. Tvvei rijstkoek, vruchten, Avondeten. Brood thee. Nooit geestryke dr; Napoleon bestelde dag een paar laarze te Parijs, die hem vei ning van 1000 franc: Dat scheen Z.M. i „Welnu, zeide de my dan maar myne la Na hoflaarzenmake: werd hij geruineerd sleepte zich met m zijn geboortedorp bij Elzas. Hy nam de kro Zij waren oorzaak van de gemeente die van den grooten Napc verpleegd werd. Hij medeburgers en tot oi ten gemeentehuize. Nu zijn ze verkocb eigenaar te Altkirch Onder de 35 gesticht te Peru voor het meerendee idioten, bevindt zich aan verlamming lyc geen woord heeft ges) doet en in eene soor met hooi, zijn leven Op 18jarigen leeftiji een zonnesteek getro het land werkte van z Tengevolge van dezen Ewings eene verlam nooit hersteld is. De om zoo te zeggen i slagen en sedert ge groeid. Tot verleden jaar lukkige geene kleerr draagt hij een hen altyd in een deken ge Te Berlyn zyn wier contract nog to weer voor de volgende tegen 120,000 mark, maand. Zaterdag werdti nieuwe gevallen van In het geheel waren 7 gevallen en 1 sterfg FRANKRIJK. Dreyfu deren weergezien een schok, dat jaren, dat zijne door verminderd weer zoo guur geword< geworden is een zacht zoeken. Naar men zegt Dreyfus gebruik maken van den vorst van heelen winter op 'e brengen. De talrijke vrienden hem kwamen bezoeken, Picquart, konden niet ti Hetzelfde lot trof respondenten, die braakt zouden hebben. Een correspondent is de woning van Dreyfus 'eggen, Waar bij twee zusters van L.^„ Mevrouw Valabrègues, en mevrouw '°t de familie van d Aller gelaat was °°gen straalde ®en glimlach op Dreyfua. N°g worden a Eerwacht en dan, zusters byeen B wed- gez is. Mo een een Dreyi ben. is yfus by Dreyfi ues, Matl de kap opg geluk het ge andere zullen i zyn.

Vlissingse Courant | 1899 | | pagina 2