Gemengd Nieuws) tatiejaar 3.698 per dagkilometer. "Wy berekenden onze ontvangst op/ 2.3pei dagkilometer. Zoowel onze uitgaven als onze ont vangsten zijn zoo voorzichtig mogelijk in rekening gesteld, wij kunnen aanwij zen, dat met het verkeet van heden pl m. f 4.900.- jaarlijks aan afschrij ving of vernieuwingsfonds afgedragen kan worden, dit fonds dus na tien jaren zal kunnen bedragen 49.000. - Het zal U duidelijk zijn, dat wij en met ons alle mannen van zaken na bovenstaande toestanden en cijfers over wogen te hebben, niet begrijpen hoe de heer hoofd-ingenieur komt tot den eisch van en blijven wvj, ook gesterkt door de adviezen van de heeren Njjzmk en Guichart, bij ons beweren, dat onze berekening der levensvatbaarheid be zwaarlijk op goede gronden kan weer sproken worden. Gaarne erkennen wij, dat de ideale financieele toestand van Breskens- j Maldeghem ook voor ons het ideaal dei- toekomst is. Het gaat ons met de richting van onze tram als met den molenaar, zijn zoon en den ezel in de fabel van La- fontaine. De eene wenscht Vlissingen-Middel burg -Gapinge-Domburg de andere Vlissingen - Middelburg -Grijpskerke Domburg; de derde Middelburg -Kou dekerks - Domburg de vierde Vlissin gen - 't Zand-Serooskerke -Domburg of Vlissingen - Biggenkerke - Gry pskerke -Domburg. De heer hoofdingenieur is nu ook ai een beetje omgekomen en komt over Poppekerke naar Domburg. Wij zijn van oordeel, dat wij ien molenaar niet moeten navolgen, maar ons houden aan ons plan, trouwens met enkele veranderingen, ook de plannen Tak van Poortvliet, van Lynden, Spren- ger J. C. Lantsheer, "W. H. de Bruijn van Melis- en Mariekerke, van Geeveke, Gompertz, Snouck Hurgronje, Koning, Schotel. Gerugsteund in ons oordeel doorland- bouw- en door tram vakmannen, zoude het eene onvergefelijke fout onzerzij s zijn, als wij de eenvoudige, in aanleg en onderhoud weinig kostbaar zijnde lijn langs den duin voet lieten varen, Zoute- lande "Westkapelle prijsgaven om eene in aanleg dure, in onderhoud kostbare, eigen baan door den polder te maken, eene baan die niet aan de streek zoude kunnen geven, hetgeen wij haar willen bezorgen. Tegenover het advies van den heer hoofdingenieur stellen wij het advies van een Zeeuw, een vroegeren bewonei der streek, van een man, wien de wel vaart van Nederland in het algemeen, van Zeeland, van de streek in het bij zonder, ter harte gaat. Deze schrijft ons „Hoezeer ik de adviezen van den heer H." hoog stel en zijn werkzaamheid m 't' algemeen een zegen noem voor de provincie Zeeland, moet ik eene uitzon dering maken voor zijn advies over de tram Vlissingen-Domburg. Naar mijne overtuiging is de grondgedachte van het advies, voor zooverre het loopt over de juistheid der keuze van richting, uit economisch oogpunt beschouwd, ten eenenmale onjuist. De heer H. blijkt onbekend met de beweging, welke zich in den allerlaatsten tijd in verschillende gedeelten van ons land openbaart om smart zich van haar meester. Gezeten aan de voeten van tante Suze, deelde zij deze alles, zonder eenige terughouding, mede. Alles, haar angst en vrees, werd aan de ondervindingrijke oude dame ver teld. Nu was het Laura, die zwak en moe deloos daar neerzat 1 Maar tante Suze streek met haar hand liefkozend over de lokken van haar nichtje en zeide troostend „Houd je bedaard, mijn lieve ling John zal wel niet dadelijk heen gaan. Een dokter kan zoo maar niet vertrekken; hij heett allerlei plichten te vervullen, die hem een plotseling heen gaan beletten. En hij vindt maar niet zoo spoedig een ander om hem te ver vangen. Een man van Johns karakter handelt steeds met bedachtzaamheid." Zoo troostte tante Suze haai- met allerlei drogredenen. Op een morgen ging zij in het geheim naar de woning van doctor Marlow, daar gerust wa3 over den Haai- hart klopte van tot de teelt van kool, ajuin en aardap pelen in het groot, naast groententeelt, over te gaan. Men (de deskundige tuinbouw-leeraren) onderscheidt tegenwoordig tusschen ex tensieve en intensieve tu'nbouw-cultuur. De extensieve is de teelt van aard appelen, ajuin en koolde intensieve die van groenten en vruchten. De eerste vindt men thans in de z.g. „Streek" en aan „den Langendijk op zeer groote, steeds zich uitbreidende, schaal wordt daar kool (ook ajuin en aardappelen) verbouwd. Er zijn reeds enkele gemeen ten, waar geen enkele hectare met land- gewassan en bijna geen weiland meer aangetroffen wordt. En de kring breidt zich uit. Nu weer is men te Hugowaard aan den gang gegaan. De welvaart neemt daar tegenwoordig zeer toede arm besturen hebben bjjna niet meer te be- deelen. Alles is er leven en beweging. In de districten Alkmaar, Enkhuizen en Hoorn vooral, vindt men de extensieve cultuur. Er is in Schermerhorn een cur sus opgericht voor de tuinbouw-cultuur, met het doel om ook de intensieve tuinbouw-cultuur daar ter hand te doen nemen. Zie, dien weg moet het uit, ook op Walcheren. De tuinbouw moet den land bouw voor een groot deel gaan vervangen. En de grond is ontegenzeggelijk op Walcheren de bewijzen liggen voor het grijpen geschikt, zoowel voor- extensieve als voor intensieve cultuur. Over het Westland behoef ik wel niet veel te melden. Wat daar geschiedt, is in geheel Nederland genoegzaam bekend en niet onbekend is zeker ook, dat in de laatste drie jaar, door de coöperatie en het markten-systeem, de knoeierijen en bedriegerijen, welke voor het West- land de markt in Engeland bijna hadden doen verloren gaan, hebben opgehouden. Die cultuur herleeft thans weer. Nu komt mij de tram een onmisbaar hulpmiddel voor op Walcheren, waar weinig of geen binnen-waterwegen zijn, (wanneer zal men de watergangen voor kleine, platte, open groentenschuiten bevaarbaar maken zal de tuinbouw- cultuur tot ontwikking komen. Snel en goedkoop vervoer zijn hoofdvoorwaarden. Hoe minder overlading, hoe beter. En nu zal juist de geprojecteerde richting van de tram het eerst en 't best dat doel doen bereiken. De kleine perceelen, de zeer kleine bedrijfjes liggen juist in 't gebied van de geprojecteerde tram. De aardappe len-cultuur bestaat daar reeds en zal door de tram tot groote ontwikkeling komen. Daarnevens echter zal men on getwijfeld, zoowel voor intensieve als voor extensieve tuinbouw-cultuur, uit nemend geschikte of geschikt te maken gronden aantreffen juist om en bij de ontworpen tramlijn. En dan noemde ik nog niet de bloem bollenteelt, welke vermoedelijk op de zavelgronden van Biggekerke en Koude- kerke zou kunnen gedijen, even goed als tusschen Wassenaar en Castricum, in welke beide gemeenten de bloem bollenteelt op eenigszins uitgebreide schaal door mij is waargenomen. Alle overige voordeelen van de ge kozen richting mij niet onbekend ga ik voorbij. Dat voor mjj is het zwaarst wegend argument de tuin- bouwcultuur als geknipt juist voor de zenuwachtigheid, toen ze de trappen be steeg. Hoe zou hij haar ontvangen en wat zou zij opgeven als reden voor haar bezoek? Onwillekeurig moest zijdenken aan den laatsten keer dat zij in dit huis was geweest, en juist die gedachte was het, die haar zoo ontstemde. Nu lag de dierbare man, wiens geluk zij toen had willen behartigen, reeds maanden lang onder de koele aarde, en tot hem, dien zij toen zoo gekrenkt had, tot hem kwam zij nu als een smeekende Doctor Marlow was niet thuis. De bediende vertelde verder, dat de dokter de laatste dagen zelfs niet erg wel was hij was echter zijn gewone bezoeken gaan doen, en dat was op ditoogenblik lang geen lichte taak, daar er in de stad veel zieken waren. Daarom kon de dokter ook niet een reisje maken om zich een weinig te ontspannen. Geen zijner collega's was nu in staat hem te vervangen. Tante Suze haalde verlicht adem. Nadat zij den bediende verzocht had den streek, door welke de geprojecteerde tram loopen zou." Onder 't afdrukken nam de commissie kennis van het derde advies van den hoofdingenieur dd. 22 Juni jl. Zij ant woordt daarop het volgende Dit advies geeft ons aanleiding Uwe Vergadering te wijzen op de zoo geheel verkeerde inzichten die de Hoofd-Inge- nieur in de exploitatie van ondernemin gen schijnt te hebben. 'tls toch natuurlijk dat elke onder neming tracht, zoo spoedig mogelijk hare bouw en oprichtingswaarde terug te brengen tot de werkelijke innerlijke waarde. By elke onderneming zal men dus jaarlijks uit de winst zoo veel mogeiyk voor afschrijving reserveeren. In ons geval wordt afgeschreven '/s der bouw waarde door de afschrijving van het bedrag der subsidiën. In ons geval is de vraag, hoeveel moeten wy, na die eerste afschrijving verder jaarlijks rekenen voor afschrijving en vernieuwingsfonds De brief van den heer Guichart geeft u het cyfer 't welk deze heer in ons geval noodig oordeelt, namelijk eene jaarlijksche afschrijving van 2l/3 pCt. van de na, afschrijving van de subsidie overblijvende balanswaarde. Gesteld nu, dat alle balansposten door afschrijving tot nihil gereduceerd waren, dan zullen de bestuurderen, rekening houdende met het feit dat onder exploi tatiekosten, reeds begrepen zijn onder houd en gedeeltelijke vernieuwing van rollend materieel en van weg en werken, (zie brief Directeur Nijzink), daarom niet minder reserveeren voor vernieuwings fonds dan de deskundige tramvakmannen (Guichart en Nijzink) noodig oordeelen. Met ons zult U moeten toegeven dat het betoog en de veronderstelling van den heer hoofdingenieur op zeer zwakke voeten staat en daaraan 'niet de minste waarde is te hechten. Ten slotte zegt de commissie dat zij in de richting van de door haar aangege ven lijn niets kan veranderen en deze lijn den eersten schakel vormt van het tramwegnet dat volgens de dooi haar geraadpleegde deskundigen op Walcheren noodig is, en verzoekt zij de Prov. Staten' haar met kracht te steunen in haar pogingen om de streek en de provincie tot meerderen bloei te brengen. Concert Grand Hotel. Het gisterenavond door het stafmuziek korps van het 3e regiment infanterie, in garnizoen te Bergen op Zoom, gegeven concert was, ondanks het minder aan gename weder, zeer druk bezocht. En geen wonder, want welk muziekliefheb ber zou niet gaarne een weinig koude trotseeren om van de zeldzame gelegen heid te genieten dit uitstekende korps te hooren Ook gisteren hield het zijn goeden naam weder zeer hoog. De heer Barbe bood ons een heerlijk programma aan, bestaande uit niet minder dan drie fantaisiën over opera's, twee ouvertures, eene wals, een klein aanvullingsnommer en als eerste nommer een marsch. De heer Barbe heeft reeds lang gebroken met de gewoonte de concerten met een militaire marsch (Pas Redoublé)teopenen, zoodat het publiek nu niet meer zeggen kan „Och dat eerste nommer is toch maar een marsch." Hij opent in den regel met een Marche Solennelle of zooals gisteren met eene groote Marche dokter te vertellen, dat zij er geweest was, ging zij, geheel gerustgesteld, naar huis. De eerstvolgende dagen brachten tante en nicht door met het maken van toe bereidselen voor de ontvangst van de lieve gasten. Laura had niet veel tijd om zich aan droeve gedachten over te geven. Op een prachtigen Augustusmorgen had Laura het geluk haar geliefde ouders te mogen begroeten. Zulke tooneelen vermag geen pen naar waarheid te be schrijven. Laura wist, toen haar hoofd aan de borst harer moeder rustte, toen de hand van haar vader haar over de lokken streek, dat zij nu weder een zekeren steun en bescherming gevon den had tegen eiken aanval van leed en smarte. Tante Suze stond gedurende de eerste begroeting stil en bescheiden op eenigen afstand van haar gasten. Na alles wat er gebeurd was, voelde zij zich niet zeker van de achting haars broeders. Haar onrust behoefde echter niet lang uit de een of andere opera, in ieder geval met. een Marche van hoogere muzikale waarde dan het gros der militaire marschen. Zoo hoorden wij dan gisterenavond als eerste nommer La Reine de Saba, Grande Marche, van Gounod, die met entrain gespeeld, het publiek dadelijk weder deed gevoelen, dat het dezen avond van goed uitgevoerde harnioniemuziek zou kunnen genieten. De moeielijke, vooral voor een har moniekorps lastig uit te voeren, ouverture van Mendelssohn's Sommernachtstraum werd zeer fijn gespeeld. Vooral een compliment aan de eerste clarinetten. De wals van Koedel „Daniels" getiteld, is een niet te lange, doch zich door niets bijzonders onderscheidende concert- wals. In de Grande Fantasie over de opera „Roméo et Juliette" van Gounod, door den heer Barbe voor zijn korps gearrangeerd, had de solo-pistonnist ge legenheid te over om te toonen dat hy meester op zijn instrument is. Wat deze opera van Gounod betreft, zij staat verre achter bij zijn Faust, en ook by zijn Philemon et Baucis." Toch bevat de partituur zeer schoone gedeelten, waaruit, zooals gisteren be wezen werd, de heer Barbe voor zyne fantaisie eene goede keuze gedaan had. De tweede afdeeling opende met de ouverture„Die lustigen Weiber van Windsor", gevolgd door eene fantaisie overde Hugenoten, van Meijerbeer. Beide werken werden nagenoeg vlekke loos uitgevoerd. In het bekende lied van Luther in laatstgenoemd werk had de eerste pistonnist het ongeluk zich even te vergissen. Een lief fijn nommer is Massenet's „Dernier Sommeil de la Vierge" door den heer Barbe voor liar- moniemuziek gearrangeerd. Met de door Bouwman zoo prachtig doorgewerkte, maar aan de executanten zeer hooge eisclien stellende, Fantaisie over Wag ner's Tannhauser werd het concert schitterend besloten. Nog slechts eenmaal dezen zomer en we', op 23 Augustus, zien wij dit korps hier terug. Moge het weder dan eens medewerken om te genieten zooals gisterenavond. Hedenmiddag te 12 uur kwamen per stoomtram van Middelburg een 200 kinderen van de Christelijke school te Goes, die hedenmorgen per trein te Middelburg waren aangekomen. Het doel van dit uitstapje was een bezoek aan het strand alhier. Het muziekge zelschap „Hosanna" uit Goes, directeur de heer Beste, was mede tegenwoordig. Ten 4 uur vertrok men weder naar Goes. Hedenmorgen marcheerde het 4e bataljon, vergezeld door de stafmuziek van het 3e Regiment Infanterie, uit Beigen op Zoom, naar het oefeningster rein. Gedurende de rust werden door genoemd muziekkorps eenige nummers ten beste gegeven. Na afloop der oefening werd weder met de muziek aan het hoofd de terugmarsch naar de kazerne aanvaard, alwaar de troep om li5/, uur arriveerde. Bij het vertrek en de terug komst was een talrijk menigte aanwezig. Zondag 9 Juli is de vereeniging der «Vrije Antwerpenaren' te Antwerpen voornemens een ple zierreis naar Vlissin gen en Middelburg te doen. Ook de te duren. Do houtvester sloot zyn zuster in de armen en verzekerde haar, dat hij sedert tijden niet zoo verheugd en gelukkig was geweest. Een zware last viel tante Suze van het hart. Nu eerst kon zij zich recht verheugen over het wederzien van haar verwanten. De eerste dagen waren geheel gewijd aan wederzijdsche vragen en mededee- lingen. Daaraan scheen geen einde te komen. De herinnering aan den over leden neef en zijn plotselingen dood wierp nu en dan wel eens een donkere schaduw op hun blijde stemming. De houtvester vroeg herhaaldelijk naar John en gaf zijn verwondering te kennen, dat hij zich nog niet had vertoond. Tante Suze gaf haar broeder, heel ge heimzinnig op Laura wijzende, een wenk die hem dadelyk alles duidelyk maakte. Toen mevrouw Marlow en haar dochter ter ruste waren gegaan, bleef tante Suze nog heel wat tijd praten met haar broe der, en spoedig was deze geheel op de hoogte van den toestand. tooneelkring „Nut en Vermaak» aldaar zal een pleizierreis naar Vlissingen doen met het stoomschip .Goliath." Als voorbehoedmiddel tegen de telken jaren terugkeerende gevreesde varkens ziekte hebben op Schouwen verschillen de landbouwers hunne varkens ingeënt. Men schrijft ons uit Terneuzen Met 1 Juli wordt alhier gevestigd eens bui ten-sociëteit waartoe reeds 143 leden zijn toegetreden. Het reglement is vastgesteld en een bestuur van 7 leden gekozen. De heer Geill, burgemeester, werd benoemd tot eere-voorzitter, welke benoeming door hem werd aanvaard. Men meldt ons uit Overslag Gisteren werd bij een landbouwer op het Belgisch gedeelte van ons dorp een koe afgemaakt. De veearts constateerde bij de keuring miltvuur. Na de noodige verzorgsmaatregelen genomen te hebben, werd het beest in een diepen put ge-J- dolven. Het is te hopen, dat deze ge-V' vaarltjke besmettelijke veeziekte zich niet verder uitbreide. Men meldt ons uit Zuiddorpe Dienstbodentrouw en gehechtheid van arbeiders aan hun werkgevers kwam vroeger, beweert „men»algemeen voor, doch behoort thans volgens denzelfden „men" tot de gunstige uitzonderingen. Een bewijs dat deze stelling niet alge meen w;ft.v is, heeft ons de arbeider M. de Moor, alhier, geleverd. Deze man, die dezer dagen op zes en zeventig- jarigen leeftijd overleden is, heeft ge durende vijf en zestig jaren onafgebro ken op dezelfde hofstede en by dezelfde familie gearbeid. Op elfjarigen leeftijd ging hij als koewachter op de hofstede thans bewoond door den landbouwer F. Termote, in dienst bij den echtgenoot diens eerste vrouw. Kerk- en Schooliiieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Burgk op Schouwen (toez.) de heer Hopster, cand. R. Kath. Kerk. De 17 Juli zal dooi den bisschop van Breda de nieuwe R.K. kerk te Sluiskil worden ingewijd. De heer A. Verschuur, doctorandui in de Ned. letteren, die benoemd is tot leeraar aan de H. B. School met 5 jarigen cursus te Amsterdam, is geboor tig van Goes,oud-leerling van de Rijks kweekschool te Middelburg en boven dien verschillende jaren onderwijzn aan de Rijksleerschool aldaar. Verkooplngen en Aanbestedingen De uitslag van de eergisteren aa het departement van Marine gehoudei aanbesteding van den bouw van he opnemingsvaartuig voor Indië was, da ingeschreven hebben de maatschapp „De Maas" te Rotterdam, voor f 342,50(1 en de heer P. Smit Jr., te Rotterdam voor f346,500. Gisterennacht zijn twee hofstedi onder Groesbeek afgebrand. Bij di brand op een der hofsteden, die va Theunissen, kregen drie zoons leven gevaarlijke wonden allen zijn overg bracht naar het ziekenhuis te Nijmege Den ouden houtvester kwam het ve haal, hem door zijn zuster gedaan, een roman voor. Hij, de eenvoudi man, zou als bij too verslag bezitter z geworden van een groot vermogen 1 I dat vermogen lag voor hem en z zuster bij een der eerste advocaten v Chicago te zijner beschikking, het heele vermogen zijns neefszelfs renten van den tijd die na den do van dezen waren verloopen, waren bijgevoegd 1 Tante Suze deelde ven mede, dat zij het bericht van de - beschikking over het vermogen eenige dagen ontvangen had, maai de beslissing daarover had willen w ten, totdat haar broeder zelf in Chij zou zijn zij liet aan dezen geheel l naar goedvinden te handelen. Het bele, goedhartige gelaat van den ou heer was by dit verhaal steeds n ernstig geworden.

Vlissingse Courant | 1899 | | pagina 2