Gemengd Nieuws. Van «ene zijde, die zeker wel niet minder geloofbaar is, wordt beweerd dat dit gerucht geheel in strijd is met de waarheid. Baron Sweerts de Landas, die destijds lid van den raad van Ned.-Indië was, verzekert dit in het Handelsblad. Rijksmiddelen. In de maand Mei hebben de Rijks middelen opgebracht f 12.263.529, tegen 10.523.867 in dezelfde maand van 1898. Over de eerste vijf maanden van dit jaar beloopt de opbrengst 49,344,357, het i/ll der raming is t 52,082.123. Over het algemeen genomen is de maand Mei voordeelig voor de schatkist geweest. Ook was dit het geval met de loodsgelden die met bijna 8 pet. voor uitgingen. De bedrijfsbelasting bracht 4 ton meer, de vermogensbelasting onge veer f 86.000 boven de raming op. Wyziging Gemeentewet. Naar de N. R. Ct. verneemt wordt eene wijziging van art. 243 der ge meentewet door de regeering voorbereid. Dit artikel luidt aldus Hoofdelijke omslagen en andere plaat selijke directe belastingen worden gehe ven naar grondslagen, die voor een redelijken maatstaf van het inkomen der belastingschuldigen te houden zijn. Als grondslagen kunnen niet uitslui- teud worden aangewezen een of meer grondslagen van de personeele belasting oi van de andere in de zesde zinsnede van art. 240 bedoelde rijks directe belastingen. Leger en Marine. Bp kon. besluit zijn, met 1 Julilo. de kapiteins bij het korps mariniers J. J. Reeringh en H. J. Romenij op pensioen gesteld, en het bedrag van het pensioen bepaald, voor eerstgenoemde op f 1380 en voor laatstgenoemde op f 1600's jaars 2o. bevorderd tot kapitein bij het korps mariniers, de eerste-luitenants van dat korps J. P. A. Termaat en L. de Jonge Oudraat. Examens. In October zal een examen gehouden worden voor de betrekking van adspi- rant-landmeter bij het kadaster, voor ten hoogste 15 plaatsen. De St. Ct. No. 137 bevat verdere bijzonderheden. Het Schoolblad bericht, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken te kennen heeft gegeven, van elk der commissiën voor het akte-examen voor onderwijzer een verslag van het door haar afgenomen examen te verwachten. Het opmaken van zulke verslagen was tot nog toe wel bij de examens voor de hoofdakte, maar niet bij de onderwijzersexamens regelverscheidene commissies lieten het na. Vlissintgen 15 Juni. Het Bestuur der Vereeniging tot be vordering van het vreemdelingenverkeer heeft het gelukkige denkbeeld gehad om door de inzending van eene groote reclameschilderij op de geneeskundige tentoonstelling te Arnhem aan Vlissin- gen- badplaats meerdere bekendheid te doen geworden. Men kan zich voor de vitrine van 1 af moet maken. Eén raad wi ik je echter gevenbedenk, dat men altijd het ijzer moet smeden als het heet is. Zulk een gelegenheid keert zelden, mis schien nooit terug. Dus moedig en dapper er op los, mijn jongen, en als gij mij noodig hebt, dag en nacht ben ik tot uw dienst Je bent goed,Nelly," fluisterdeDurney. Daarna riep hij plotseling met stralende oogen uit: „Gij hebt gelijk, ik ben een dwaasDie niet waagt, die niet wint Kom mij spoedig eens opzoeken,Nelly En met opgeruimd gelaat nam hij af scheid. Aan het voorgenomen bezoek van mevrouw Montrose aan haar broeder zouden echter hinderpalen in den weg gelegd worden. Hij kwam haar n.l. eenige dagen later met bedroefd gelaat ver tellen, dat Laura plotseling ziek gewor den was en, zooals juffrouw Suze hem juist in vertrouwen had medegedeeld, scheen de toestand van uur tot uur te verergeren. Zyn zuster wilde er meel den heer Mestdagh waar de schilderij thans geplaatst is vóór hare afreis naar Arnhem,overtuigen dat het denkbeeld van het bestuur bij de samenstelling er van goed' uitgewerkt is. De vreemdeling die een bezoek aan Vlissingen brengt, wordt in een 27 tal schoone afbeeldingen den weg gewezen dien hij slechts te volgen heeft om al de merkwaardige punten, die zich in de badplaats voordoen, te leeren kennen. De zeer net uitgevoerde photografïën, die gezichten bevatten o.a. op ons fraaie station, het hotel Zeeland, voornaamste gebouwen der stad, boulevard, bad hotel, villa's, strand en duinen, en een paar Walehersche boerentypen bevat, zijn door den heer Preuniger, photo- graaf, belangeloos ten gebruike afge staan, terwfjl de heer Mestdagh van zijne zijde evenzeer belangeloos zorgde voor-glas en schoone omlijsting. Behalve de schilderijen zijn ook een aantal brochures naar de tentoonstel ling gezonden in welke in beknopten vorm inlichtingen gegeven worden om trent alles wat voor bezoekers van Vlis singen noodig is te weten. Waar zoo als in dit geval, zoo flink wordt geijverd voor de belangen onzer badinrichting, meenen wij dat er aan leiding is om het bestuur en hun die medewerkten, een woord van lof niet te onthouden. Er wordt in elke bad plaats tegenwoordig zoo gewerkt om bezoekers te trekken, dat elke poging van hier aangewend om naar buiten te werken, onze sympathie verdient. Onze beste wensch i» dat de schilderij haar doel niet zal missen en tot een drukker bezoek aan Vlissingen moge leiden. Het op de terugreis zijnde ss. „Wil lem, Prins van Oranje" der My. Zeeland, dat Dinsdagmorgen van hier vertrok, en een reis in den dagdienst vervulde, had gisteren morgen op l'/2 uur afstand van Queenboro het ongeluk het deksel van zijn hoogen drukcilinder te breken, waardoor het genoodzaakt werd het anker uit te werpen. Terstond werd een sloep met 4 matrozen en den 2e officier Troelstra uitgezet, die na 3 uur te hebben gezeild, om 4 uur ongeveer den Pier bereikte, waar 2 sleepbooten ont boden werden om gemeld ss. naar daar terug te sleepen. Intusschen nam de dagboot „Duitsch- land, die gisterenmiddag van hier ver trok, met oponthoud van 1 uur,de reizi gers, mail en bagage over en stoomde met dezen naar Queenboro door, waar door zij heden morgen met het ss. „Koningin Wilhelmina" alhier konden worden aangebracht. Gisterenmiddag is aan de werf der Nederl. Scheepsbouwmaatschappij te Am sterdam te water gelaten het tweeling- schroefstoomschip Van der Parra. De stoomwerktuigen werden vervaardigd door de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" alhier. Ze zijn van het com- pound-systeem. In de Provinc. Geld. en Nijm. Courant wordt omtrent de waarschuwing van de Middelburgsche Kamer van Koophan del tegen het vervangen van suiker door saccharine-tabletten, die door enkelen in dien zin is opgevat, dat het gebruik van saccharine voor de gezondheid nadeelig zou zijn, het volgende gezegd van weten maar hy beweerde zeer ge haast te zyn en liep meteen naar het huis van Marlow. Daar trof hij de groot ste wanorde aan. Gordijnen en kleeden waren af en opgenomen alles zag er ongezellig uit. Dr. Marlow zoo zei de huisknecht, was op reis gegaan. Spraakzaam als deze huisknecht was, vertelde hij aan James, dat de dokter den vorigen middag met zijn advokaat naar Milwaukee gespoord was, om de huizen, hem door zijn vader nagelaten, te verkoopen. Slechts de villa wilde hij behouden. De doktor was immers geen man van zaken en wilde zich daarom ineens van al die beslommering ont doen. Bovendien had hij gezegd, dat hij, zoodra de zomer aanbrak, een reis naar Engeland en Duitschland wilde onder nemen. Binnen twee dagen zou hij van Milwaukee terug zijn. Zonder een woord te spreken of iets te vragen, hoorde hij den man aan. John wilde dus weg misschien voor - -en tydEn daarvan had hij hem „Niets is minder waar. Men heeft slechts willen doen uitkomen, dat sac charine geen voedingswaarde heeft doch daarom is het nog niet schadelijk. Integendeel, de Firma H. M. van Haaren, Smidstraat (te Groningen,) die de saccha rine-tabletten met veel succes te dezer stede debiteert, toonde ons eene verkla ring van geneesheeren uit alle landen van Europa onder wie ook velen uit Nederland, o.a. prof. Stokvis te Amster dam - dat saccharine volkomen onscha delijk is en in de grootste hospitalen en universiteits-klinieken, alsmede in de huishouding on in de industrie algemeen aangewend wordt. Tot geruststelling van hen, die door het genoemde bericht op een dwaalspoor waren geraakt, meenen wij dit hier te moeten mededeelen." Gisterenavond ankerden in de buiten haven alhier 8 Fransche torpedobooten. Heden middag 12 uur vertrokken zij weer zeewaarts. Men schrijft ons uit Middelburg Wij vernemen dat de heer L. K. van der Harst JJ.z. die bedankt heeft voor de de liberale kiesvereeniging „Gemeente belang" in het ine district gestelde candidatuur, toch van liberale zijde weer in dit district (voor hetwelk hij thans zitting heeft) candidaat zal gesteld wor den. Ook in het Ie district is de heer van der Harst candidaat gesteld. Men schrijft ons uit Middelburg: In eene gisterenavond gehouden ver gadering van de vereeniging »Uit het Volk Voor het Volk" werd door den nieuwen voorzitter, den heer L. K. van der Harst J.Jz., herdacht het overly den van wijlen den voorzitter mr. G. N. de Stoppelaar en daarbij in herinnering gebracht al wat door dezen in het belang der vereeniging werd gedaan. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren H. J. G. Hartman, W. Ilivolen en A. F. H. C. Mes. Door den voorzitter werd medegedeeld dat in den loop van den a. s. winter een solisten-avond zal worden gegeven voor de leden en op een anderen avond voor het volk, waarin zullen optreden 3 leerlingen van de kon. muziekschool te 's Gravenhage, de dames Boas, piano, Harry van der Harst, alt, en Oudshoorn, violiste. Opgevoerd zal worden de kinder-cantate „Leidens Ontzet." Nog werd medegedeeld dat de ver eeniging zich in het vervolg meer zal wijden aan het houden van tentoon stellingen, bijv. van Delftsch aardewerk, platen, honden, pluimgedierte enz. De heer F. M. Wibaut die ook vanwege de arbeiders-partijen te Middel burg was aangezocht voor eene candi datuur van den gemeenteraad, heeft verzocht thans niet in aanmerking te komen. 'I' Naar het huis van bewaring te Mid delburg is overgebracht A. B., te Osse- nisse wonende, die in den nacht van 11 op 12 dezer uit minnenijd aan zekere C. een steek met een mes in den buik heeft toegebracht. De toestand van de gewonde is levensgevaarlijk. Te Ierseke is tydelijk teruggekeerd een oud-ingezetene dier gemeente die in geen woord gesprokenWas de ver wijdering tusschen hen beiden werkelijk reeds zoo groot geworden, dat elk spoor van vertrouwen geweken was Pijnlijk was zijn hart aangedaan. En dat John juist nu weg was Ontevreden richtte Durney zijn schre den naar huis. Op de trap ontmoette hij een der in het hotel logeerende gasten, een ouden, praatzieken man, dien ieder zooveel mogelijk ontweek, omdat men tenminste een half uur aan hem vastzat. Onmiddellijk liep deze op James toe en riep jammerend uit Weet gij het reeds, meneer Durney Vóór een uur bracht Ann, het kamer meisje, mij de droevige tijding. Ik beef nog aan al mijn leden I" „Ik weet van niets, meneer Stokes Wat is er gebeurd riep de jongeman zeer ongeduldig en verschrikt uit. Plotseling echter werd hij bleek en sprak, met een gelaat dat wanhoop uit drukte „Mijn hemel, het is met haar met juffrouw Laura toch niet erger Amerikaanschen zeedienst den oorlog tusschen Amerika en Spanje heeft mede gemaakt. 't Spreekt van zelf dat de man heel wat te vertellen had. Men meldt ons uit Zuiddorpe Een verrassing. De vorige week vond de arbeider P. H. alhier, 7 eieren van een in deze streek als „marool" getitel- den en algemeen voorkomenden water vogel. Daar de eieren de zoogenaamde waterproef glansrijk doorstonden, stopte de gelukkige vinder ze in zijn knapzak en watertandde reeds bij de gedachte, dat moeder de vrouw er bij zijn thuis komst een lekkeren eierkoek van bakken zou Groot was evenwei zijn verwondering toen hij 's avonds in zijn knapzak 7 jonge vogeltjes en even zooveel ledige doppen vond. Betreffende den moordaanslag te Os- senisse vernemen wij nog dat de dader A. B. geheeten, bekend heeft de daad te hebben gepleegd. Hij is een gepas- porteerd O. I. militair die thans in Holland werkt en naar men zegt opzette lijk was overgekomen tot volvoering van het gepleegde feit. De verslagene had verkeering met hem gehad en hem geschreven dat zij nu in den echt met een ander wilde treden. Nu wilde hij zich wreken. Kerk- en Schoolnieuws. Voor de betrekking van onderwijzer aan de openbare school te Sluis, op een jaarwedde van 550, hebben zich 3 sollicitanten aangemeld, en dat nog wel nu eerst onlangs de examens voor onderwijzer zijn gehouden. De heer K. T. Immens te Oost burg komt voor op de voordracht voor hoofd der school te Casteren. Verkoopingen en aanbestedingen. Afloop der verkooping, gisteren ge houden, ten overstaan van den notaris W. S. Bosch, alhier No. 1. Het Hotel en Café-restaurant, genaamd „Brittannia," met erf en tuin aan het Droogdok, wijk L no. 9, sectie D no. 1403, groot 1 are 70 centiaren. Hoogste inschrijver dhr. W. Lagaaij Iz. voor f 7950. No. 2. Het huis en erf mede aan het Droogdok, wijk L no. 9a, naast vorig perceel, sectie D no. 1402, groot 95 centiaren. Hoogste inschrijver dhr. W. Lagaaij Iz. qq. voor f 3970. Combinatie van beide perceelen. Hoogste bieder W. Lagaaij Iz. q.q. voor 11.970. No. 3. Het huis en erf met plaats en tuintje aan de Aagje Dekenstraat, wyk N no. 70, sectie A no. 752, groot 90 centiaren. Hoogste inschrijver dhr. J. Andriessen voor f 2855. Hoogste bieder dhr. L. Hendrikse voor 3150. No. 4. Het winkelhuis en erf aan de Groote Markt, wijk C no. 58, sectie E no. 741, groot 32 centiaren. Hoogste inschrijver dhr C. Sanderse voor f 2016. Kooper dhr. J. B. van Hilst qq. voor 2417. Een karreman bij den reinigings dienst te Zwolle is bij zijne werkzaam heden onwel en in de gracht gevallen waaruit hij spoedig werd opgehaald. Kort daarop stierf hij. In het gehucht Oostappen zijn geworden Spreek spoedig Stokes wilde hem niet zoo spoedig tevreden stellen. Hij verdraaide de oogen, zuchtte diep en sprak eindelijk fluiste-- rend „Kom mee 'naar beneden, in het salon, meneer DurneyDaar kunnen wij beter praten dan zal ik u woord voor woord vertellen wat Ann „Loop naar de maan met Ann stoof James op. „Ik heb geen tijd Wat is er met Laura gebeurd „Zij is waarlijk een lief meisje. Het zou zeer jammer zijn maar gij zijt zoo bleek als een doode, meneer Durney 1 Nu, dr. Morton, die hedenmorgen bij de patiënte is geweest, constateerde keelziekte in den hoogsten graad „Lieve hemel 1" kermde James, ter wijl hij zich aan de leuning van de trap vasthield om niet te vallen. „Hoe is dat mogelijk Vóór een paar dagen zag zij er nog frisch en gezond üit „Zeker, maar de maand Mei is ge vaarlek in Amerikadat weet de jonge drie groote boerderijen afgebrand Eenige varkens kwamen daarbij om, doch h-.-i overige vee werd gered. Alles is ver zekerd. Te Doetinchem brandde een deken- en wattenfabriek totaal uit. De schade is door assurantie gedekt. De brand in de Deelensche heide is thans gebluscht. Te Doorwerth is in een der bos- schen op het landgoed Duno het in ver ren staat van ontbinding verkoelende lijk van een vrij net gekleed man gt vonden, naar gissing tusschen de 30 en 40 jaar oud. Hij was gekleed in kam- garen jas, broek en vest, flanellen hemd, overhemdje met roode das, waarop een anker, benevens gele bottines en zwarten deukhoed met bruine voering, waarin een cirkel was gedrukt, waaruit zilveren stralen gaan; aan den rand der voering zwarte letters, waarvan het schrift on duidelijk is, vermoedelijk A. H, W?tt. Een gedeelte van den baard was nog zichtbaar, kleur rossig. Op het lijk werd gevonden een knipmes, een portemonnaie zonder geld, zakdoek, waarvan de kleur niet was te herkennen, en een lederen riem. Onder het lijk werd gevonden een revolver, waarop nog 2 schoten. Na schou wing is het naar de algemeene begraaf plaats aldaar overgebracht. Men meldt aan de N. R Ct. uit 's-Gravenhage Bij de politie komen zich dagelijks personen aanmelden, die meenen aan wijzingen te kunnen doen,leidende tot de opsporing van het vermiste knaapje van Wezel. Bij onderzoek is echter steeds gebleken dat die aanwijzingen op misverstand be rustten. Nog eergisteravond werd dooi de politie op verzoek te vergeefs gedregd aan het water aan de Bierkade en gister ochtend werd wederom een brief ont vangen, dat het knaapje te Santpoort ge zien zou zijn in gezelschap van een man. Het signalement van dat kind kwam echter geenszins overeen met dat van het vermiste jongetje. Naar het Volksdagblad mededeelt, hebben B. en W. van Amsterdam bezwaar gemaakt tegen de toelating vanmej.R, Vos als lid der Kamer van Arbeid voor de confectievakken en wel op grond, dat zij geen zitting kan nemen in de Kamer voor arbeiders, daar zij, voor eigen rekening werkend en niet voor een patroon, niet gerekend kan worden tot de arbeiders. Mej. Vos is tegen deze beslissing m beroep gegaan bij Gedeputeerde Staten. By 't onlangs te Arnhem gehouden examen voor deurwaarder der directe belastingen heeft van de twaalf sollici tanten geen enkele aan de eischen vol daan. Terwijl men vroeger den ouder dom der bewoonde aarde op duizend millioenen van jaren schatte, bewijzen nieuwe onderzoekingen, dat onze planeet de eigenschappen, noodig voor het leven der planten- en dierenwereld, eerst sedert veel korteren tijd bezit. De be roemde Engelsche natuurkundige Lord Keivin trekt uit verschillende feiten en verschijningen de conclusie dat de aarde eerst voor 20 tot 40 millioen jaar vast werd. Daarmee was echter nog niet aan alle voorwaarden voor bewoonbaar heid voldaan. Eerst moest een zekere afkoeling der aardoppervlakte volgen. Toch meent de Engelsche geleerde uit het voorhanden zijn van eenige lagere plantensoorten in de heete bronnen van het Yellowstonepark (in den N.-Ameri- kaanschen staat Wyoming) te mogen afleiden, dat reeds in de eerste eeuw der vaste aarde lagere planten op haar konden groeien, zelfs wanneer de atmos feer geen vrije zuurstof bevatte. Deze planten leverden, volgens hem, in ette lijke honderdduizend jaren zooveel zuur stof door hun ademhalingsproces op, als noodig was voor vorming der dieren wereld. Uit de omstandigheid dat alle dame nog niet. Overigens vertelde Ann mij, dat juffrouw Laura de vorige wi de zieke kinderen van de waschvrouw heeft opgezocht in haar armoedige wo ning, waar de geheele kinderschaar keelziekte lijdt. Nu is zij zelf ziek dat arme, lieve meisje 1" „Kent gij dr. Morton vroeg Durney, na een oogenblik peinzens. »Of ik hem ken antwoordde da oude heer, terwijl hij zich vol zelfbe wustzijn oprichtte. «Ik bedoel, of hy u bekend is als een uitstekend arts, dien men vertrouwen kan 7" (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1899 | | pagina 2