1 zonder reden. Maandag 12 Juni. Een treurige instelling. No. 136. 37e Jaargang. 1899. BpnCgnlMotrttsilijmpl. rimt-xiTON, Ja. 45 30 10 15 15 15 55 15 ird 8, 15, 12, 0, v >5 m 15 15 5 1 VLISSINGSCRE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50 Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bjj den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1-4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt dagelijks, nitgezondcrd op Zon- en feestdagen. Telephoonnummer IO II Abonnements-Advertentiiin op zeer voordeelige voorwaarden. II. (Slot.) De opzending van veroordeelde bede laars en landloopers naar eene Rijks werkinrichting geschiedt, zooals uit den aard der zaak volgt, slechts indien zij tot werken in staat zijn. De wet gaat hierbij uit van het standpunt dat wie niet werken kan van zelf armlastig moet worden dat zij, die wel kunnen arbeiden, in de werkinrichting kunnen gewend worden aan een geregeld, arbeidzaam leven, om daarna, verbeterd en met meer kans van slagen, in de maatschappij terug te keeren. Er is weinig menschenkennis en kennis van den werkelijken toestand noodig, om de zwakte in te zien van den grond waarop deze redeneering rust. De bevolking der Rijkswerkinrichtingen wordt gerecruteerd niet uit hen die langs natuurlijken weg tot armoede vervallen zijn, maar uit hen die het zijn uit luiheid, dronkenschap en andere ondeugden. De meesten dezer lieden verkiezen het beroep van bedelaar boven den eerlijken arbeid. Zeer veie anderen hebben de macht niet meer om zich op te heffen uit den poel waarin zij ver zonken zijn. Wij hebben hier te doen met de onnatuurlijke, onherstelbare armoede, die zal voortduren, zoolang het onoordeelkundig geven voortduurt en de bedelaar niet gedwongen wordt zich in een vast centrum van verblijf op te houden. Dat de bedelaar zijn meestal niet onvoordeelig bedrijf, al zijn daaraan dan ook eenige nadeelen verbonden, slechts voortzet zoolang die nadeelen niet zwaarder wegen dan het genot der bandelooze vrijheid, van het leven vrij van alle maatschappelijke verband, dat hij lijdt, is gemakkelijk genoeg te be grijpen. Worden die nadeelen in zekere omstandigheden door hem te zeer gevoeld of bezwijkt hij onder den verlammenden invloed van den drank, dan weet hij met tamelijk veel zekerheid, dat een rustig verblijf hem door een kwaden tijd hier zal helpen. De strafwet komt hem te gemoet. Het verboden feit is spoedig op in het oog loopende wijze gepleegd, de straftijd even spoedig ondergaan en daarna is er gelegenheid in de Rijks werkinrichting op zyn verhaal te komen. Men wane niet, dat het verblijf in de kolonie den bedelaar of landlooper altijd even gemakkelijk valt. Hij moet w e r- 21.) «Tante, houd op I Gy gaat te ver viel Laura haar in de rede, terwijl zij haar krachtig bij den arm greep. „Wat gaat ge beginnen 7 Gij zult dit verschrik kelijk geheim toch niet aan John open baren „Ja zeker, dat is mijn plan I" ant woordde Suze koud. „Dacht gij dan, dat ik de groote erfenis van mijn neef vrijwillig aan hem zou laten, aan hem, die er niet het minste recht op heeft Dacht gij werkelijk, dat ik het nog langer kon verdragen, dat de laatste en eenige bloedverwanten van den over ledene hun leven onder bekrompen ken, leeft natuurlijk zeer matig, wordt gedwongen tot een zeer geregeld bestaan en mist ook in andere opzichten zijn vroeger schier grenzelooze vrijheid. Maar men vergete niet, dat die leefwijze een genezenden invloed heeft. Zij doet langzamerhand een ander, meer beha- gelijk gevoel in het lichaam ontstaan. Men gewent ei' zich spoedig aan zonder dat evenwel de trek naar het vroeger leven geheel verdwijnt. De overgangen van den eenen toestand in den anderen zijn te groot en de ge volgde methode is de eenige ware oorzaak, dat de gestichten in het geheel niet aan hunne bestemming beantwoorden en dat zij niets wezenlijks tot verbetering der bevolking en tot afneming van de plaag van het pauperisme bijdragen. De gebreken van het stelsel bestaan vooral hierin 1. De straf op het bedelen en het landloopen gesteld, eene hechtenis van ten hoogste twaalf dagen, is veel te gering voor hen die het feit plegen, kennelijk met de bepaalde bedoeling om op Staatskosten te leven. Deze straf heeft niets afschrikkends, wegens de kortheid van duur. De gevangenis is een doorgangshuis, dat naar de meer welkome kolonie voert. 2. De herhaling van denzelfden loop der zaken wordt den ontslagene veel te gemakkelijk gemaakt. Evenmin als het korte verblijf in de gevangenis, heeft hei meer langdurig vcrbiijf iu de kolonie iets, wat hem zoolang mogelijk van een op nieuw plegen van het strafbare feit terughoudt. 3. De Staat, die den verpleegde in de bedelaarskolonie loslaat, waarin zij hem in het belang der maatschappij eenigen tijd deed verblijven, trekt geheel de hand van hem af en handelt alzoo vierkant tegen het belang dieï- zelfde beschaafde maatschappij, met wie de ontslagene onmiddellijk weer in botsing komt. Hij vergroot het gevaar hiervoor, door hem, door uitkee- ring van geld, een betrekkelijke en tamelijk ongekende weelde te doen genieten. Het ware voorzeker gemakkelijk ge noeg, om de hechtenis langer te doen duren en vooral om by herhaling zwaarder straffen op te leggen. Even gemakkelijk ware het, om geene onvoor waardelijke uitkeering van de uitgaans- kas aan de ontslagenen te doen of geene uitkeering te doen plaats hebben aan hen zelf. Maar de quaestie van het Staatstoezicht over ontslagenen is moei lijk, zoolang de Staat, die met groote kosten de Rijkswerkinrichtingen onder houdt, niet een stap verder gaat en een bepaald verblijf aanwijst, waar voort omstandigheden voortzetten Alles, alles zal hij teruggeven, zelfs zijn naam "Wie zal mij beletten hem deze zaken te onthullen, wie, vraag ik 7" „Ik, tante, ik zal u dat beletten 1" Indrukwekkend en beslist klonk Laura's volle stem door de kamer. Haar grijze oogen schitterden en haar rechterhand omklemde met vasten greep den arm van de doodelijk verschrikte oude dame. «Nooit, zoolang ik mijn invloed kan doen gelden, nooit zal er een letter van alles, wat gij mij daar hebt toevertrouwd, weder over uw lippen komen Ik heb u liefgehad, tante, teeder en innig, als de zuster mijns vaders, als een edel- denkende vrouw Maar deze liefde zou zich van u afwenden, als gij John het geheim van zijn geboorte ontsluierdet Ik zou mij vol smart en afschuw van u moeten afkeeren, indien gij in staat waart dat te doen." Diep ademhalend hield zij op. Tante Suze had de handen van verbazing in eengeslagen en staarde, zonder van die durend zij vertoeven, van wie het be wezen is, dat zij in de gewone maat schappij zich geen bestaan kunnen ver zekeren. In een land, zoo rijk aan bezittingen in andere werelddeelen als het onze, is evenwel de quaestie van het pauperisme, in den zin waarin wij die hier bedoelen, volstrekt niet onoplosbaar. Kolonisatie van hen die reeds een- of meermalen tot de Rijkswerkinrichting werden ver wezen, is zeer goed uitvoerbaar. Immers, de Staat zou ook daar hetzelfde moeten doen, wat hier geschiedtnamelijk, onder bekwame leiding arbeid verschaf fen maar die arbeid zou een ander doel hebben, namelijk langzamerhand den overgang tot den vrijen arbeid te vormen, waardoor zich van zelf eene blijvende bevolking zou vestigen. In eene dergelijke kolonie zouden ook zij eene plaatsing moeten vinden, die, zich aan bedelarij of landloopei'ij schul dig gemaakt hebbende of deswege ver oordeeld, zelven het verzoek deden om naar de overzeesche kolonie te worden overgebracht. Het kan onze bedoeling niet zijn, eene uitgewerkte schets te geven van de wijze waarop eene dergelijke kolonie zou behooren te worden ingericht om het land van een der grootste plagen te verlossen, maar tevens de hopeloos verarmde bevolking op te beuren en in de toekomst den grond te leggen voor eene geheel nieuwe, V "^schaafde en nijvere bevolking. Onze overtuiging staat echter vast dat wij op den duur op geene andere wijze zullen kunnen ontsnappen aan het gevaar van niet langer aan het drei gend pauperisme het hoofd te kunnen bieden. Vreemd genoeg is het, dat in die richting nimmer ernstig naar een uitweg is gestreefd. Onze overtuiging staat vast, dat zelfs indien uitsluitend eene vrijwillige kolonisatie met Staats hulp mogelijk werd gemaakt, reeds, als wij het zoo mogen zeggen, genoeg stoom ontsnappen zou, om de drukking in de samenleving voelbaar minder te doen worden. Onder de maatschappelijke vragen van den dag, mag aan deze quaestie wel een zeer voorname plaats worden toe gekend. Een oordeel over de wet op de leerplicht. Door den heer A. H. Gerhard werd in eene te Amsterdam gehouden ver gadering, welke door de afgevaardigden woorden iets te begrijpen, in het ernstig gelaat van het jonge meisje. „Laura, kind, bedenk wat gij zegt, tot wie gij spreekt I De verschrikkelijke geschiedenis heeft u te veel aangegrepen. Ziet gij dan niet in, dat gij en uw ouders wettige ertgenamen zijt van mijn neef 7 Een groote zonde zou ik begaan tegenover u, indien ik den vreemdeling in het bezit liet van hetgeen hem niet toekomt. Meisje, maak mij niet krank zinnig, door zulke woorden te spreken Alles wat gij zegt, spruit voort uit uw onbaatzuchtig, edel hart. Dat is alles zeer mooi, als men het in boeken leest voor het practische leven echter is het onzin In zulke gevallen is het uit met de grootmoedigheid, daar, waar het een levensquaestie geldt. Het behoeft mij immers slechts een woord te kosten, en hy doet vrijwillig afstand van alles daarvoor ken ik hem te goed, want hij is trotsch, en juist in zijn hoogmoed wil ik hem treffen. Ik verlang ook niets anders, dan dat hij vrijwillig al zijn van een aantal werklieden- en onder- wijzersvereenigingen en door de Kamer leden H. van Kol, mr. P. J. Troelstra en Schaper werd bijgewoond, de volgen de beschouwing over de wet op den leerplicht ten beste gegeven. Spreker begon met te zeggen dat de belangstelling van de onderwijzers iiï 't onderwijs in de laatste jaren zeer toegenomen is. Dat goed onderwijs een wapen is in den strijd om geluk werd vroeger maar half door de arbeidersorganisaties ver moed daarom werd er ook niet door haar met kracht voor gestreden. Thans is dit anders geworden. Slechts een goed opgeleid geslacht kan met goed gevolg den economischen bestaansstrijd voeren onderwijs is het beste middel om den arbeider vrij te maken. Doel van dit congres is, vervolgde spr., het onderwijs te verbeteren. Des te eer gingen wij tot dit congres over nu het wetsontwerp is ingediend op den leerplicht. Leerplicht zelf berust op een democratisch beginsel, omdat het leidt tot economische vrijmaking. De heer Gerhard gaf vervolgens een historisch overzicht van het staats onderwijs hier te lande en van den leer plicht. In 1872 sprak het Nederl.Onderw. Genootschap zich uit voor den leerplicht met verbod van kinderarbeid. Ook het „Nut" verklaarde zich voor leerplicht, maar de arbeiderspartij stond hier bui ten, Vele arbeiders beschouwden het onderwijs als iets, dat boven hun be grip ging. Slechts dan stelden zij er belang in, als er een of andere politieke strijdvraag mede verbonden was. Dit congres nn beoogt de belangstelling dei- arbeiders voor het onderwijs op te wekken. Wat de heer Gerhard onder leerplicht verstaat, omschreef hij aldus „Onder leerplicht worde verstaan de plicht a. tot het geheel doen doorloopen van een volledigen schoolcursus, om vattend minstens zeven leer- of cursus jaren, uiterlijk beginnende op 6-jarigen leeftijd b tot het doen doorloopen na beëindiging daarvan van een minstens twee-jarigen vervolgcursus. Het zooge noemd „huisonderwijs' hieronder te begrijpen, mits het aan bepaalde eischen voldoet. Waarom hij zeven cursus-jaren eischt, is niet om de kinderen een aantal jaren in de school te doen zijn, maar hen een minimum graad van kennis en ontwikkeling te doen verkrijgen, waarvoor een zoo lang verblijf in de school noodzakelijk is, Het groote schoolverzuim wijt de heer Gerhard niet alleen aan de ouders, daar vooral in de groote steden niet rechten opheeft. Stil en zonder opzien te baren zal deze voor u zoo beteekenis- voile verandering plaats hebben. Uw brave vader zal op zyn ouden dag een ryk man worden en voor u, mijn lieve ling, staat dan de wereld open." Met groote teederheid sloeg Suze de armen om het jonge meisje. Maar heftig rukte Laura zich los en riep, terwijl een donkere blos van verontwaardiging haar gelaat bedekte „Geen woord meer, tante Gy belee- digt mij en mijn vader, gij bezondigt u Want in plaats van boete te doen voor uw schuld van vroeger, zoudt gij ver leid door uw blinden haat, een nog ver schrikkelijker zonde op uw geweten laden. Wilt gij de herinnering aan den dierbaren afgestorvene in eere houden, terwyl gij den zoon, dien gij hem een maal als zijn eigen kind aan het hart hebt gelegd, dieri hij gedurende zijn geheele leven met teedere liefde heeft bemind, nu ruw en liefdeloos van u stoot' Thans, nu hij zijn plicht heeft genoeg scholen aanwezig zijn om alle kinderen, die onderwijs behoeven, op te nemen. Een gevaarlijk geschenk noemde spreker het nu bij de wet voorgestelde herhalingsonderwijs. Thans gaat nog geen tiende deel dei- schoolkinderen op de herhalingsschool en nog niet de helft daarvan heeft de lagere school met vrucht doorloopen. De tegenwoordige herhalingsschool is dan ook slechts een inhalingsschool. En de nu voorgestelde herhalingsschool dreigt door dezelfde oorzaak nog in grootere mate het peil der lagere school naar benedeD te halen. Een vervolgonderwijs gedurende 2 jaar na het voleindigd hebben van den werkelijken leerplichtstijd, noemt spr. een matigen eisch. Het zwaarste moet evenwel wegen de goed volbrachte lagere zevenjarige schoolcursus. De heer Bergmeijer verklaarde dat de leeftijdsgrens tusschen 6 en 15 jaar is gesteld om een einde te maken aan de volksdwaling dat het kind op 12jarigen leeftyd is „uitgeleerd/ ook al heeft het de geheele school bij lange niet door loopen. Daarom moest vooral aan de cursusjaren worden vastgehouden. De heer Troelstra verdedigde zijne bekende stelling dat het schoolverzuim een gevolg is van den slechten econo mischen toestand der ouders. Drytt men de kinderen desniettemin met den nolitiestok naar de school dan zal mer daardoor hoogstens voor de verwaar loosde kinderen opkomen. Hij verwacht slechts resultaten van leerplicht als de kinderen voorzien worden van kleeding en voeding. (Nog enkele stappen verder en men zou komen tot scholen als in Sparta, waar het kind geheel ten laste van den staat kwam.) Verder wilde hy dat aan scholen, die niet voor een voldoend aantal kinderen zorgen, de rijkssubsidie werd geweigerd. Het bleek tevens dat mr. Troelstra al zeer ongunstig denkt over het wets ontwerp op den leerplicht door dit ministerie ingediend. Hij zeide o. a. liever vier jaren nog te wachten on dan iets goeds te krijgen, dan dezen minister in de gelegenheid te stellen een wetsontwerp er door te krygen, dat niet meer is dan een paskwil. Hierby kan het gelaten worden daar het geschrevene genoeg is om te doen zien wat de sociaal-democraten over het ontwerp-Borgesius denken en hoe hunne houding in de kamer zal zijn als het in behandeling komt. gedaan en u tot speelbal heeft gediend, nu wilt gü u van hem ontslaan, nu hij u nutteloos en lastig wordt 7 En dat alles, omdat gy den Mammon aanbidt Is dan in uw hart alle gevoel voor ge rechtigheid en medelijden met den on- gelukkigen man uitgestorven 7 Hoe kan hij, die van de zaak niet afweet, het helpen, dat hij in uw hand slechts een werktuig was 7 De hand, die hem in dat onzalig uur in dit huis heeft gebracht, heeft nu niet meer het recht hem zijn goeden naam te ontnemen en hem door smadelijke onthullingen het hart te breken. Gij moogt en zult het nooit doen, tante Suzebesloot Laura op bevelenden toon. De oude dame was onder deze woor den in elkaar gekrompen. Bleek als een lijk zat zij in haar leuningstoel. Elk woord uit dien reinen mond klonk haar als een dondeislag in de ooren. Ten tweeden male werden hare wenschen en plannen verijdeld, Zij zou een ver achte vrouw zyn, van wie ieder zich

Vlissingse Courant | 1899 | | pagina 1