Woensdag 15 Maart No. 63. 37e Jaargang. 1899. FEUILLETON. VLISSINGSUÏÏE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever: F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNyan 1-4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. VerschJJnt dagelflks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnnmmer IO Abonnements-Advertentlën op zeer voordeelige voorwaarden. Nieuwe kazernes. Nu men tegenwoordig voor de ver dediging van ons land meer waarde be gint te hechten aan een goed geoefend volksleger, de zoogenaamde levende Strijdkrachten, en het vroeger zoo hoog geprezen stelsel van verdediging achter zoogenaamd onneembare stellingen en vestingen, dat reeds aanzienlijke som men verslonden heeft en nog grooter sommen voor de voltooiing eischt, be gint te verouderen, is de quaestie ge vezen of de tegenwoordige kazernes wel voldoende ruimte zullen aanbieden als werkelijk tot eene uitbreiding der leger macht wordt overgegaan. Zooals van zelf spreekt, zijn ze geen van allen ge- feuwd met de bestemming om nog meer troepen te huisvesten dan ze nu herbergen kunnen, en zou het dus noodig zijn öf nieuwe te bouwen öf de bestaande aanzienlijk te vergrooten. Dat dit alles veel geld moet kosten, ligt in de rede, maai- eenmaal de be hoefte gebleken zijnde, zal men de daar toe gevraagde gelden wel niet minder goed besteed achten als die voor ge weren, kanonnen, uniformen, schoeisel, enz. Den toekomstigen verdediger des lands zal men toch wel geen goede woning willen onthouden. „Nog al meer uitgaven duswie weet hoeveel tonnen gouds weder van lie reeds zoo gedrukte belastingbetalen- den zullen gevraagd wordenroept misschien menigeen dit lezende, zuch tend uit. Gelukkig weet de bekwame militaire schrijver van het „Vaderland" balsem in de wonde te gieten door er op te wyzen dat er middelen bestaan om den financieelen druk door den bouw van nieuwe kazernes opgelegd, aan zienlijk te verminderen. Hij zegt dat de kazernes bij een vationeele toepassing van het volks legerbeginsel niet meer zullen zijn vaste woonplaatsen voor zekere troepen die een bepaald nummer op hun jas hebben, maar slechts de tijdelijke verblijfplaat- Jen nu eens voor dit dan weer voor een ander troependeel, zoodat in den loop van een jaar meer troepen, scholen en cursussen achtereenvolgens van de zelfde kazernes gebruik kunnen rnaken, waardoor het aantal nieuw te bouwen kazernes aanzienlijk minder wordt. Geeft dit nu reeds eene groote besparing, eene andere aanzienlijke bezuiniging wordt aangebracht door de manschap pen te huisvesten in barakken, die van Wellblech ijzer vervaardigd,uit elkander VRIJ BEWERKT DOOB -AGVIIO.. 10.) Men verhaalde zelfs dat de Booze ®eest op zekeren avond bij een bivak- *uur der jagers verschenen was en met Uebaren een stuk vleesch verzocht had, hem bereidwillig gegeven werd, jaarna hij ijlings verdween, zonder dat bet een der Trappers inviel, hem tegen te houden of te ondervragen. Charles Larnon had steeds met een bigeloovigen glimlach de schouders op kunnen genomen worden en verplaats baar zijn en betrekkelijk weinig geld kosten. Bij de bezetting van Bosnië werden ze door de Oostenrijksche troe pen als hospitalen gebruikt. Zulke barak ken kunnen tijdelijk de kazernes ver vangen. Gaat men tot den bouw van kazernes over, dan wil de schrijver dat ze niet mondjesmaat worden gebouwd met het oog op de tegenwoordige behoefte, maar men ook rekening zal houden met het on derbrengen van veel meer troepen in de toekomst. Men moet dus niet doen zoo- als met zekere groote sluizen geschiedde, waarvan al xeer spoedig bleek dat ze niet voldeden aan de eisohen van het stijgend verkeer. Ten vierde is er nog een middel dat volgens den schrijver niet mag veron achtzaamd worden en dat gelegen is in het belang, dat provinciën en gemeenten hebben bij de aanwezigheid van kazernes en andere wapenplaatsen binnen haar gebied. Dat de gemeenten niet ongevoelig zijn voor het bezit van eene door troepen bewoonde kazerne, bewijst o.a. de jam merklachten die aangeheven worden als het garnizoen aan de eene of andere plaats onttrokken wordt. De schryver wijst vervolgens op Zwitserland, waar het Rijk slechts enkele, nog niet alle voltooide kazernes en magazijnen bezit, terwijl daarentegen de kantons, gemeenten of corporation over niet minder dan 21 kazernes, groote Swhiet- en oefeningsterreinen be schikken. Al deze kazernes en terreinen moeten aan bepaalde voorwaarden voldoen. Voor het onderricht worden nu de troepen in den regel, als zij niet te talryk zyn, in de voorbanden kazernes ondergebracht. De Bond vergoedt dan aan de eigenaars der kazernes, als met hen geen meer algemeene overeenkomst gesloten mocht zijn, een bedrag van 10 a 15 centimes per dag en per man voor het gebruik. Dit op ons eigen land toegepast, zou het vierde middel om de noodzakelijke uitbreiding van kazerneering, stalling en wat daaraan annex is, niet te zwaar op de schatkist te doen drukken, hierin bestaan dat de provinciën, de gemeenten en particulieren voor hun rekening kazernes met toebehooren bouwden en onderhielden, zoomede schiet- en oefe ningsterreinen inrichtten, waarvoor dan het Rijk een soort huurprijs zal hebben te betalen. Het onderhoud zou dan ook van hun nentwege moeten geschieden (in Zwit serland heeft elke kazernebezitter een z.g. „kazernenverwaltung)," allicht wat goedkooper dan thans onder de vaderlyke gehaald als men hem het sprookje van den man met het doodshoofd verhaalde en hij geloofde dat dit wezen slechts in de verbeelding van Indianen bestond, die een slecht geweten hadden. Nu echter was hy, tengevolge van eigen ondervin ding, tot andere gedachten gekomen, daar hij zelfs zijn levensbehoud aan het geheimzinnig® wezen te danken had. Overigens wist de jonge Franschman el even veel van als de rest. Hij stond hier voor een raadsel, dat hij, ondanks alle scherpzinnig nadenken, niet kon oplossen. Slechts enkele dappere Indi- aansche opperhoofden, de Zittende Stier in de eerste plaats, koesterden geen vrees voor den Boozen Geest, ja, het Choctaw-opperhoofd smachtte naar het oogenblik, waarop hy dien geesel zijns volks de scherpte van zyn tomahawk kon doen voelen. Hij maakte daarvan geen geheim tegenover Charles Larnon, die by deze gelegenheid te weten kwam wat de oorzaak van den haat van het opperhoofd was de man met het doods zorgen onzer genie, die bij de troepen die de kazernes tegenwoordig bewonen, daarvoor allesbehalve gunstig staat aan geschreven. De Zwitsersche „kazernen verwaltung" zorgt ook voor het schoon houden der kazernes met burgerperso neel, voor de keukens in den recruten- tijd, voor de opleiding van militaire koks, voor de cantines met „bediening," alles baantjes waarvoor in Nederland te veel de miliciens moeten worden ge bruikt. En 's winters, als de kazernes leeg staan, heeft het Ryk er geen omzien naar, terwyl de eigenaars zorgen dat zy In het voorjaar weer in goeden staat zijn gebracht. Voorts blijft 't geld, dat aan bouw en onderhoud wordt besteed, in de gemeente en in de provincie. Wal denken onze gemeente- sn provinciale besturen er van? vraagt de schrijver ten slotte. Is het oogenblik niet daar om eigen belangen eens goed te behartigen en doet „het Rijk" niet verstandig als het mo gelijke aanbiedingen in dezen toestand met beide handen aanneemt? Candidaatnotarisaen. Op 1 Januari 1899 waren er in Ne derland 989 candidaat-notarissen. Daar van zijn er in andere betrekkingen 384 werkzaam (o.a. 102 by de registratie, 58 bij de gemeenteadministratie en 47 by de rechterlijke macht, enz. blyft voor het notariaat 605. Trekt men hiervan nog een SOtal af, die, zonder een bepaalde andere positie te hebben, vóór 1880 geëxamineerd zyn en over 't geheel wel niet meer voor een benoe ming in aanmerking zullen komen, dan blyven er 525 candidaten, die eenmaal notaris hopen te worden. Neemt men aan, dat er hiervan allengs nog een vierde afvalt, dan is de tyd, die men gemiddeld moet wachten, ongeveer 13 jaai. 's Rijks Middelen brachten in Februari f 8,265,342 op, tegen f7,873,378 in Februari 1898, en in de eerste twee maanden van dit jaar f 17,009,548, tegen f16,359,497 in 1898. In al de verschillende groepen was in Februari de totaal-opbrengst iets hooger dan verleden jaardir. belastin gen f 57,000, invoerrechten f 12,000, accijnzen f 114,000, indirecte belastingen f 149,000, post f 29,000, telegraaf f 26,000, loodsgelden f 8000. De jeneveraccijns bracht in Februari f30,000 minder op. De opbrengst van het successierecht was f 132,000 hooger. hoofd had namelijk ook diens vader om het leven gebracht. Eenige dagen nadat de gebeurtenissen, die wij in de vorige hoofdstukken ver haalden, plaats hadden, bevond Charles Larnon zich weder in de kolonie, waar zijne tegenwoordigheid dringend nood zakelijk was. De kolonisten zetten groote oogen op, toen hij hun verhaalde, dat er een Indianen-oorlog dreigde uit te breken, waarvan de omvang vooreerst nog niet te overzien was. Hij vreesde en met reden, dat de Apaches in de eerste plaats beproeven zouden Libre ville in hunne macht te krijgen. Hia- kowa koesterde een byzonderen wrok tegen hem, daar hij de oorzaak was dat de Choctaws geen deel aan een opstand namen. Bovendien lag Libreville vlak aan de grenzen van het gebied der Indianen, verscheidene dagreizen van het naast- bijgelegen garnizoen verwijderd. De dokter verzweeg zijne medebur gers het gevaarlijke van den toestand niet en er werd besloten alle mogelyke Het voordeel van herstellings oorden. Dit is tweeledig. Ten eerste strekken die herstellingsoorden ten bate dei- lijdende menschheid en ten tweede hebben de aandeelhouders ook meestal geen reden van klagen. Die van de „Trom penberg" althans niet, want over 1898 is hun een dividend van 25 p.ct. toe gekend. Posterijen. De St. Ct. No. 61 bevat een kon. be sluit omtrent de uitwisseling van brieven en doosjes met aangegeven waarde De brieven met aangegeven waarde zijn onderworpen lo. aan het port en recht der aangeteekende brieven2o. aan een reeht van verzekering van 27s cent voor België, 5 cent voor Duitschland en Groot-Britanniê en Ierland en 12Vs cent v°°i' de overige landen, voor elk bedrag van 300 fr. of gedeelte daarvan aangegeven waarde. Dit recht wordt voor andere landen dan Groot- Brittannië en Ierland verhoogd met 5 cent per 300 fr, of gedeelte daarvan voor elk vervoer over zee. De doosjes met aangegeven waarde zijn onderworpen lo. aan een port van zooveel maal 25 cent, als 't getal landen bedraagt, waarover het vervoer zich uitstrekt, verhoogd by vervoer over zee, met een port van 50 cent voor elk land, dat aan dit laatste vervoer deelneemt 2o. aan een recht van verzekering als voor brieven is bepaald, behalve dat voor de doosjes naar België een recht van 5 cent voor elk bedrag van 300 fr. of gedeelte daarvan wordt geheven. De porten en rechten zyn bij vooruit betaling te voldoen. Examen. In April zal een vergelijkend examen gehouden worden aan het departement van oorlog voor onderofficieren, dingende naar eene benoeming tot klerk bjj bovengenoemd departement. Zy die aan het examen voldoen, worden achter eenvolgens by het departement werk zaam gesteld als tijdelijk schrijver op een toelage van f 0.50 per dag, om later misschien voor eene definitieve benoeming in aanmerking te komen. Veevervoer naar België. Bij beschikking van den minister van Waterstaat, is bepaald, dat met ingang van 14 Maart, voor het doorgaand ver voer van rundree uit Nederland naar België zullen gelden de volgende bepa lingen Geen rundvee mag ten vervoer worden aangenomen, tenzij voor elk stuk aan de spoorwegonderneming zijn ter hand voorzorgsmaatregelen te nemen om zoo noodig een aanval te kunnen weerstaan. De verdedigingswerken werden versterkt en des nachts werden er wachten uit gezet. Ammunitie en voorraad van spjjs was er genoegzaam voorhanden en eene pomp in het midden der kolonie zou in het noodige drinkwater voorzien. De laatste veldvruchten werden binnenge haald en in de schuren geborgen. Men zag dus betrekkelijk kalm de dingen die komen zouden, tegemoet. De dagen verliepen en geen Indiaan liet zich zien, ook niet als vriend, zooals dat sedert jaren geschiedde. De kolo nisten verflauwden echter niet in hunne waakzaamheid, daar ze zeer goed wisten dat de Roodhuiden nimmer te vertrou wen waren. Charles Larnon deed ook zijn best om de gewapende macht van Libreville te vermeerderen, en hjj sloeg den Trappsrs, die in de kolonie hun ammunitie kochten, voor, gedurende deze onrustige dagen binnen Libreville te blijven. De meesten namen dit voor gesteld twee, door een geëxamineerd veearts ingevulde en onderteekende, gelijkluidende certificaten van het bij de beschikking gevoegde model, welke niet langer dan 12 uren vóór het tijd stip der aanbieding ten vervoer zijn afgegeven. Van deze certificaten zal het eene exemplaar op het station van verzen ding bewaard moeten blijven, terwijl het andere met de overige papieren, welke de zending rundvee begeleiden, tot het laatste Nederlandsche spoorweg station zal moeten worden medegezon- den, ten einde aldaar bewaard te blijven, en desverlangd aan den districts-veearts ter inzage te worden gegeven. Leger. De majoor A. F. A. Huberts, van het 6e regiment infanterie te Breda, zal optreden als voorzitter van de commissie belast met het afnemen van het toela tingsexamen voor de cadettenschool. Een nieuwe gouverneur-generaal. Als de man die de meeste kansen heeft om den tegenwoordigen gouverneur- generaal van der Wyck op te volgen, wordt genoemd E. C. baron Sweerts de Landas Wyborgh, oud-lid in den Raad van Indië. Zijn gezondheidstoestand en die zijner echtgenoote moeten echter van dien aard zyn, dat hij een beletsel zou zijn om eventueel die betrekking op zich te nemen. De Nederlandsche opera. De heer Orelio heeft verklaard dat hy zich terugtrekt als directeur dier opera omdat hij vreest dat er niet genoeg zaam kapitaal zal bijeenkomen en ook omdat hjj vreesde dat hij op den duur zich met zjjn mededirecteur niet zou kunnen verstaan. De zaak zal echter niet opgegeven worden. Tot nu toe is voor f 16,000 ingeschreven. Zijn echter vóór 15 April de nog te plaatsen f 85,000 niet gevon den, dan gaat de zaak wel door. De fabrikanten de Regouts te Maastricht, zoo bekend geworden door de parlementaire enquête die eenige jaren geleden naar de toestanden in fabrieken en werkplaatsen gehouden werd, heb ben ook een bezwaarschrift ingediend bij de Tweede Kamer tegen het gewij zigd ontwerp betreffende de weltelijse verzekering tegen de geldelijke gevolgen van ongelukken. Zy vinden het beginsel in de wet neergelegd, voortreffelyk hunne an tecedenten in aanmerking genomen, kon men moeieljjk een ander gevoelen ver stel aan, onder anderen zekere Jacquet Leroy, bonthandelaar van beroep, die wist te verhalen, dat de Indianenopstand een voldongen feit was. Hij zelf wa» ter nauwernood aan de Apaches ontko men, die reeds enkele afgelegen land hoeven overvallen en de bewoner» ver moord hadden. Deze mededeeling was een treurige tijding voor de kolonisten. Men zal zich herinneren dat de Trapper Jean Houdance den Franschman beloofd had het gevelde hert naar de kolonie te brengen. Hij had die belofte vervuld en Charles Larnon vond het wildbraad by zjjne terugkomst in zjjn blokhuis. Om hem daarvoor te bedanken en ook uit belangstelling in den belangwek- kenden man, wilde Charles hem voor stellen, zoolang de Indianen-opstand duurde, zjjne eenzame woning te ver laten en in de kolonie verblijf te hou den. Charles Larnon begaf zich daarom op zekeren namiddag naar het blokhnis van den Trapper. Na een wandeling van omstreeks twintig minuten door het

Vlissingse Courant | 1899 | | pagina 1