Twee Neven. Maandag' 30 Januari Bianenlandsche berichten. Kacheikolen. Protectie maet er komen. GOOTE, ÏNDE MISSE ZOON No. 25. 37e Jaargang. 1899. Gemeentebestuur. bstraat. JADING M D IE N S T as MI DDELBURG v.v vm 4 50 5 55 Ttu mure.- Van Zeilmarkt 45 run 12 30 1 1 5 10 5 55 6 55 7 45 ar Zeilmarkt Vlissin- Heen op werkdagen a 1235 1 20 2 05 6 7 7 50 IAVENDIENST. m. 5 50 6 30 G 51! 40 10— 1020 10 40 1 10 1 30 2 2 20 4 4 20 5 10 5 30 20. vm G 6 40 7 20 9 50 10 10 10 30 nm 12 10 1 20 1 40 3.30 3 50 4 10 4 30 30 8 8 30. 0 ens-Maldeglieui. chtijd.) 8.25, 10.34, 1.18, uia 5,31, 0.9, 7.35, 5.30, 8.10. 12, 10.—, 1.38, 4.32, ug 5.51, 6,29. 8.10, 7.43, 8.32. TDIENST rg en Rotterdam. MiddbJV.Rotter.l am. j 'am. 8.15 7.30 j I 8.15 Middelburg. v. Zierikz. d. Middb, 's morg. 's midd, iaterdag 28 7.2.— iondag 29 7.50 laandag 30 7.50 2. )in8dag 31 7.50 2.— nm 3 25 b) 3 55 m 1 55 2 15 3 25b) 3 45 8 10 40 aar Breakena hoog' ran Vliaaingen naar smaakt. 6 46 88 *7 30 *8 5 7 31 *8 50 *9 56 *6 40 *10 4 *10 12 *1057 *11 5 *11 13 reizigers le en 2e k 0 37 1 58 6 18 0 28 1 25 63 140 310 7 25 222 3 50 8 10 2 38 46 8 26 2 55 4 22 8 43 VLISSIMSCEE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50 Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Ji., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels f 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnnmmer IO Abonnements-AdTertentlSn op zeer voordeellge voorwaarden. BEKENDMAKING. K i e z e r s 1 ij s t. De Burgemeester van Vlissingen noodigt de mannelijke inwoners der ge meente, die vóór oj op den 15 Mei 1899 den leeftijd van vijf-en-twintig jaren bereikt hebben en die niet tn de gemeente Vlis- singen aangeslagen zijnhetzij over het voile dienstjaar 1898 in de grondbelasting voor een bedrag van minstens f 1,of naar een of meer der vijf eerste grondslagen der personeele belasting hetzij over het volle dienstjaar 189798 in de vermogensbelasting of in de belasting op be drijf8- en andere inkomsten, en die meenen aanspraak te kunnen maken om geplaatst te worden op de lijst aanwijzende hen die bevoegd zijn tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad, uit om vóór den 15 Februari 1899 lo. Indien zij in eene andere gemeente aangeslagen zijn, hetzij over het volle dienstjaar 1898 in de grondbelastin j (in die gemeente 'alleen of in meer gemeenten te zaraen tot een bedrag van ten minste één gulden) of over het volle dienstjaar 1898 naar een of meer der vijf eerste grondslagen der personeele belastinghetzij over liet volle dienstjaar 189798 in de vermogensbelasting of in de belasting op bedrijfs- en andere in komsten, daarvan door overlegging der voor vol daan geteekende aanslagbiljetten te doen blijken 2o. zich overe nkomstig de daartoe vast gestelde formxdieren aan te geven A. indien zij als mede-eigenaar over 1898 aangeslagen zijn in de grondbelasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde nalatenschap en het aandeel in dien aanslag minstens één gulden bedraagt en de aan slag ten volle betaald is, onder overlegging van: het aanslagbiljet of een door den ont vanger gewaarmerkt duplicaat daarvan, eene opgaaf van het bedrag van het aan deel in den aanslag en van de noodige bescheiden ten bewijze van het gemeen schappelijk bezit. (Model no. II). B. indien zij als hoofden van gezinnen of als alleenwonende personen op den 31 Januari 1899 sedert den 1 en Augustus 1898 bewoond hebben krachtens huur éen huis of een gedeelte van een huis, waarvoor met of zonder bij behoorenden grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per wéék berekend, ten minste heeft bedragen de som voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waai het huis gelegen is, vermeld m de bij de Kieswet gevoegde tabel (voor Vlissingen f 1.75 per week) (Model lila); C. indien zij als hoofden van gezinnen of als alleenwonende personen op den 31 Januari 1899 sedert den 1 en Augustus 1898 bewoond hebben krachtens huur in dezelfde ge meente achtereenvolgens twee huizen of gedeelten van huizenvan elk waarvan met of zonder bij behoorenden grond of lokalen en bijgebou wen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week gerekend, ten minste beeft bedragen de som voor de gemeente of het ge deelte der gemeente, waar het huis gelegen is, vermeld in de bij de Kieswet gevoegde tabel (voor Vlissingen f 1,75 per week) (Mode-11 HIA) D. indien zij als hoofden van gezinnen of als alleenloopende personen op den 31 Januari 1899 sedert den 1 en Augustus 1898 bewoond hebben krachtens eigendom, vrucht gebruik of huur eenzelfde vaartuig, van ten minste 24 kubieke meter (Model IV); E. indien zij op den 31 Januari 1899 sedert den 1 Januari 1898 bij denzelfden persoon, dezelfde onderneming of openbare of bijz.instelling in dienstbetrekking werkzaam zijn en als zoodanig over bet jaar 1898 een inkomen genoten hebben als voor de gemeente of bet gedeelte der gemeente waar zij wonen, vermeld is in de bij de Kieswet gevoegde tabel (voor Vlissingen f 450.met dien verstande, dat bij de berekening van bet inkomen ad f 450, vrije woning of inwoning berekend wordt op f 87,50. vrije kost en inwoning op f 300,en enkel vrije kost op f 212,50, (Model V) F. indien zij op den 31 Januari 1899 44.) „Dat was slechts een list die mij ge legenheid moest aanbieden, om uw hout vester eens in het verhoor te nemen, In waarheid ben ik beambte der geheime politie te Breslau en als zoodanig belast met het onderzoek betreffende de. ver denking die op u rust. Uw tegenwoordige kamerdienaar is insgelijks gearresteerd en dat wel wegens onderschepping van meerdere brieven die baron Egon aan zijn bruid verzonden heeft. Deze onder schepping is ongetwijfeld door u bevolen £twoi'den4 wellicht ook weet de kamer* sedert den 1 Januari 1898 als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn en als zoodanig over bet jaar 1898 een inkomen genoten hebben als voor de gemeente of gedeelte der gemeente, waar zij wonen, vermeld is in de bij de Kieswet gevoegde tabel. (Voor Vlis singen zie bet vermelde bij de letter E). (Model VI) G. indien zij op den 1 Februari 1899 in het genot zijn van een door eene open bare instelling verleend pensioen van een gelijk bedrag als bet inkomen voor de ge meente of bet gedeelte der gemeente, waar zij wonen, vermeld in de bij de Kieswet gevoegde tabel. (Voor Vlissingen f 450,—(Model VII); H. indien zij verkeeren öf in bet geval sub E öf in dat sub F en bovendien in bet geval sub G, en hun inkomen of pen sioen afzonderlijk minder bedraagt dan in die gevallen vereischt wordt, doch door samenstelling van het inkomen en bet pensioen bet vereischte bedrag bereikt wordt. (Voor Vlissingen f 450,—) (Model VIII); I. indien zij op den 1 Februari 1899 sedert den 1 Februari 1898 den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100,(nominaal) inge schreven in de Grootboeken der Nationale tichuid. (Model IXa) J. indien zij op den 1 Februari 1S99 sedert den 1 Februari 1898 den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 50.ingelegd in de Rijkspostspaarbank (Model IX/;). K. indien zij voldaan hebben aan de eischen van bekwaamheid door of krachtens de wet gesteld voor de benoembaarheid tot eenig ambt, voor de vervulling van eenig bedrijf of beroep. (Model X). Verder wordt de aandacht eropgevestmd dat zij, die verkeeren in de gevallen hiervoren vermeld onder letter B of D en reeds op de kiezerslijst voor 1898 voor komen en nog betzelfde huis of gedeelte van een huis bewonen of eenzelfde vaar tuig in gebruik hebben, zonder nadere aan gifte op de kiezerslijst voor 1899 worden gebracht, tenzij zij eene der voor de kies bevoegdheid gestelde eischen verloren heb ben of op 1 Februari 1899 hebben opge houden inwoner van Vlissingen te zijn dat zij, die verkeeren in de gevallen biervoren vermeld onder letter E, F of H, en reeds op de kiezerslijst voor 1898 voor komen, indien zij nog te Vlissingen wonen, vóór den 8 Februari 1899 van den Burge meester eene aangifte-biljet ontvangen, dat door hen vóór den 15 Februari 1899 inge vuld moet terugbezorgd worden ten Raadhnize Bureau Bevolking dat zij, die verkeeren in de gevallen biervoren vermeld onder letter G, I, J of K en reeds voorkomen op de kiezerslijst voor 1898, zonder nadere aangifte op de kiezerslijst voor 1899 gebracht worden, tenzij zij eene voor de kiesbevoegdheid gestelde eischen verloren hebben of opge houden hebben inwoner van Vlissingen te zijn en dat de verschillende modellen voor de aangifte kosteloos verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Seeretarie, Bureau Bevolking. Vlissingen, den 28 Januari 1899. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Laat ons dit artikel aanvangen, met de opmerking, vol overtuiging uitge sproken, dat we die komst met blijd schap zullen begroeten. Twijfelt men of die opmerking ons dienaar iets meer te zeggen aangaande dien plotselingen val van dat schilderij op liet sterfuur van uw oom. Dat deze val, die ten doel had een geweldig leven te weeg te brengen, niet aan een toeval toe te schrjjven was, zulks is aan geen den minsten twijfel onderhevig, evenmin als na de beken tenis van uw houtvester nog twijfel achtig kan zijn, dat gij de poging tot moord op uw neef goedgekeurd of mis schien wel bevolen hebt." „En dat alles moet ik mij onder mijn eigen dak laten welgevallen riep Werner woedend. „De verklaring van een vagebond." „De verklaring van een vagebond, wiens hebzucht ik niet bevredigen wilde" „Die verklaringen worden voldoende gestaafd door een document, dat zich in mijn handen bevindt," ging de beambte voort. „Dat Holter den regimentsbrief geschreven heeft, is bewezen, hij was zoo slim om het voorschrift, dat ge hem gegeven hadt te bewaren, en dit papier ernst is, dan zullen wij gaarne trachten dien twijfel weg te nemen. Alleen willen wij onzen lezers vooraf de vriendelijke opmerking maken, dat het maar de vraag is, in welken vorm of, met betrekking tot welke zaak, men de bijzondere bescherming der regeering en de hoede der wet zou wenschen in te roepen. En daarmede zal misschien de twijfel wel reeds aan het wankelen zijn ge bracht. Of zouden onze lezers werkelijk kunnen gelooven, dat wij bekeerd zijn van ons innig geloof in de zegeningen van den vrijen handel, en ons zouden geschaard hebben onder de voorstanders van dat treurig stelsel, waarvan de ge breken en de gevolgen duizendmaal zijn aangetoond, dat ons dwingt, ter wille van onze beurs, aan de producten van eigen bodem de voorkeur te geven boven die van vreemden bodem Neen, en toch, de vrije handel beleeft kwade tijden. We zagen het immers reeds de Standaard, welks hoofdredac teur uit het buitenland is teruggekeerd en de leiding der politiek weer op zich nam, begint al een beetje te juichen. „Het kan niet lang meer duren, of we moeten komen tot verhooging van invoerrechten." Waarom niet wel, voor de door alle partijen beloofde wet op de pension- neering is geen geld in kas. Directe belasting kan men niet meer krijgen. Pensioen, zonder Staatsbijdrage, is bij den tegenwoordigen stand van het loon onmogelijk. Nu moeten we immers wel den weg opgaan, dien de Standaard ons al lang heeft aangewezen Minister Sprenger van Eijk heeft al dubbeltjes geslagen uit de invoerrechten. Minister Pierson, die tusschen twee haakjes zijn kleine verhooging van den wijnaccijns niet krijgt, zit met de handen in het haai- en kijkt uit naar de grenzen. „Zuster Anna, ziet gij nog niets komen „Jawel", zegt de stem van een ultra liberaal afgevaardigde, „de manufac- tuurtjes Troostrijke gedachte voor heeren protectionisten, dat ze van dien kant ook al zoo'n flinke hulp krijgen. Protectionisten in dubbelen zin des woords zijn ze. Immers, de pension- neering der werklieden is bescherming, bescherming in den besten zin van het woord zouden wij zeggen, en deze protectie zal nu het middel zijn om een andere te verkrijgen, sinds lang zoo vurig begeerd, het invoerrecht, verhoogd en uitgebreid op buitenland- sche waren, waartegen de binnenland- sche_nijverheid concurreert. Er is in den laatsten tijd nog al veel twijfel gerezen of de sociale her vormingen schijnbaar met zooveel zorg behartigd en zoo krachtig voorbereid, wel tot stand zullen komen. Geen wonder, daar in deze zaak wel het allerminst aan de geldquaestie is ge dacht, en juist deze zeer zwaar zal wegen bij den altoos durenden min gunstigen toestand onzer financiën. De geldquaestie, dat is de klip, waarop de nu is in myn beziter zal licht te constateercn zijn, of ge de regels eigen handig geschreven hebt." Werner wendde het gelaat af, al zijn tanden groeven zich diep in de onder lip het viel hem onbeschrijflijk moei lijk zijn woede te onderdrukken. „Heeft Holter den brief vervalscht, gelijk hij beweert, dan zal hij ook wel mijn handschrift vervalscht hebben om de schuld op mij te laden", zeide hij schouderophalend. „Dit uit te maken zou de zaak zijn van het gerecht," antwoordde de beambte, terwijl graaf Waldringen fluisterend met Egon en den oppasser stond te praten, die voorWerner slechts koele en verachte lijke blikken hadden „het betreft hier eene vervalsching, eene onderschepping van brieven en eene poging tot moord. Ik zou mij genoopt zien, om u op de getuigenis van uw werktuig te laten arresteeren, wanneer baron Egon von Eichenfels mij niet verzocht had zijn naam te spartn. Wanneer ge vrijwillig oil el dringend noodzakelijke hervormingen in het belang der minderbedeelde klassen nn dreigen schipbreuk te lijden. En nu is het gemakkelijk genoeg om te zeggen met de invoerrechten zullen we het krijgen; rechten op graan rechten, op manufacturen, rechten op. ja, ten slotte ongeveer op alles wat er vatbaar voor is. En op wiens hoofd komt dan het eerst en het meest het gevolg neer, wanneer de beschermende binnenlandsche nijverheid de buiten- landsche heeft geweerd en alle prijzen zijn verhoogd zonder dat de loonen verhoogd zijn Dat kornt neer op het hoofd van den werkman, die het minst draagkracht bezit en dus het meest moet betalen Welk een zegen zal de pensionnee- ring van werklieden zijn, tot zulk een prjjs gekocht En dan spreekt men van pensionnee- ring, alsof er niets anders te doen viel! Kan leerplicht langer uitblijven Moeten de werklieden niet verzekerd worden voor ziekte en ongevallen en voor den ouden dag Moeten de ver waarloosde en verlaten kinderen niet worden verzorgd Moet de armver zorging niet ter hand worden genomen? Dat alles staat nu op het papier maar het moet werkelijkheid worden En dan vleie men zich niet met de hoop, dat het met de kosten zoo'n vaart niét loopen zal. Niet eenige duizenden, niet een paar millioen, maar vele millioenen zijn met dat alles gemoeid en, we haasten ons er bij te voegen, met vele millioenen zijn die dingen niet te duur gekocht, en wie het hart op de rechte plaats zit, wie de nooden en behoeften der wer kende en minderbedeelde klassen kent, wien naastenliefde geen bloote klant is, wie denkt aan onze lang verwaar loosde staatsplichten, aan den verloren nationalen in onvruchtbaren partijstrijd doorgebracht, dien is geen offer te zwaar om dat alles in werkelijkheid te ver krijgen. En daarom zeggen ook wij met klem en nadrukbescherming moet er komen. Bescherming van den be scherming behoevende, den hulpbehoe vende, den misdeelde, den zwakke, een edeler bescherming dan die, schijnbaar met het oog op de nooden der schatkist, schijnbaar met het doel het belang der volksklasse te beharti gen, in waarheid de ^egepraal eener staatkundige partij en ae persoonlijke belangen van die tot deze partij be- hooren, bij voorkeur voor oogen heeft. Over de totstandkoming van zooveel wat in het belang onzer minder be voorrechte klassen wordt voorbereid, en, helaas, over den prijs waarvoor het zal moeten worden gekocht, wacht ons wellicht een hevige strijd. Wij voor ons, die deze maatregelen beschouwen als de natuurlijke vruchten onzer staatkundige ontwikkeling, die men kan vertragen wellicht, doch nim mer tegenhouden, wij wanhopen niet aan de eindelijke zegepraal der be ginselen van het nieuwe staatsrecht, van het erfdeel afstand doet en het kas teel op z\jn laatst morgen voor immer verlaat, dan zal het onderzoek tegen u en uwe bedienden niet verder voortge zet worden en wel alleen daarom niet, omdat er geen vlek op den naam eener familie valle, di6 nimmermeer kan uit- gewischt worden. Wilt ge deze voor waarde niet aannemen, dan noopt ge mij om u als gevangene naar Breslau te laten brengen, u en uw beide bedien den. De gendarmen zijn in de nabijheid, zij kunnen binnen een half uur hier zijn. Hebt gij nog iets aan deze ver klaring toe te voegen, baron Von Eichen fels „Neen," antwoordde Egon, zijn neef den rug toekeerende, „mijn eer verbiedt mij iedere onderhandeling met dezen man. Ik laat hem bedenktijd tot mor gen middag, neemt hij ons voorstel niet aan, dan behoeft hij ook niet meer te rekenen op eenige verschooning mijner zijds, want ik beschouw hem dan niet alleen als een earloozen bedrieger, maar en wij gelooven niet aan een zegepraal, gekocht met wat aan den anderen kant met die beginselen geheel in strijd zou zijn. Eene zaak vooral strekt ons hierbij tot troost. De verhooging der invoertarieven, die, in het begin natuurlijk de inkomsten der schatkist ruimer zou doen vloeien, zou nimmer in staat zijn de millioenen te dekken, die de kosten der gezamenlijke sociale hervormingen zouden eischen. Dus wordt, van nu af, hervorming van ons financiewezen, in het belang der sociale hervormingen, een dringende en onafwijsbare eisch van den tyd. De tijd van den lappendeken is voorbij. Het zetten van nieuwe lappen op het oude kleed moet tot de geschiedenis behooren. De meeste zoogenaamde kleine middelen zijn uitgeput. De rijwiel belasting is wellicht de laatste van dien aard geweest. De verhooging van dsn wijnaccijns kon al geen genade meer vinden. De directe belastingen wegen overzwaar en haar opbrengst kan alleen stijgen door toenemende volkswelvaart. Protectie moet er komen, protectie in den door ons bedoelden zin, opdat de volkswelvaart en de volkszedelijkheid bloeien maar het geld, dat de bescher ming van het waarachtig hulpbehoevende kost, mag niet gevonden en, dit althans is ons een troostgrond, kan, kan in de verte niet gevonden worden in het stelsel van beschermende rechten, dat aanvankelijk enkele takken van nijver heid ten goede komt, en ten slotte het algemeen op onevenredige wijze schaadt. Grondige hervorming, niet van ons belangstelsel, althans niet van ons be lastingstelsel alleen, maai- van onze Staatshuishouding, dit moet voortaan de leus van alle weidenkenden zijn. Wij moeten breken met het stelsel van altijd meer uit te geven, om dan het. ontbrekende met kunst en vliegwerk, soms door de onzinnigste middelen bij elkaar te schrapen. Onze weelderige huishouding moet op meer bescheiden voet worden ingericht, en het is de regeering, die daarin vóór moet gaan, door de begrooting van middelen en uitgaven op andere wijze in te richten. Zonder deze gedragslijn, ernstig gewild en ernstig uitgevoerd, kunnen wij een gezonden toestand van ons volksleven in de naaste tijden niet verwachten. Neutraliteitsschennis op eene openbare school te 's Hage. Over het onderzoek in deze zaak inge steld door B. en W. van 's Gravenhage, deelden wij reeds het een en ander aan de Haagsche Courant ontleend,mede. Dit verslag van het Haagsche blad vertoont echter afwijking van dat de Residentie bode, in welk blad zooals men weet op deze neutraliteitsschennes werd gewezen. Dit blad vermeldt uitvoeriger de met de leerlingen behandelde onderwerpen en geeft als zoodanig opLuther, het Kloosterleven, den z.g. handel in aflaten, de beide laatste als opheldering van het gedrag van Luther en van den drang tot hervorming voorts is behandeld de reis van Luther ook als den moordenaar mijns vaders." Werner wilde wederom woedend op stuiven, doch zijn blik ontmoette ern stige, dreigende gezichten, en bovendien maakten de heeren aanstalten om de kamer te verlaten. „Denk niet, dat een heimelijke vlucht u zou kunnen redden," nam de be ambte nogmaals het woord, „de schande zou u volgen en in uw vaderland kondet ge niet meer terugkeeren, gij zoudt in het buitenland niets anders zijn dan een verachte bedelaar. Ik kan u slechts den raad geven om ons voorstel aan te nemen en een beroep te doen op de genade van uw neef." De heeren hadden de kamer verlaten, graaf Waldringen wendde daar buiten zich tot Reinhard. Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1899 | | pagina 1