Twee Neven. Vrijdag 30 December ISo. 153. 36e Jaargang. 1898. FiemiiTON. ed. 1ISSE. Gemeenteraad. zal op EB, ien van ;an den •gelee. Iger» puis" men \t.) yoor 14, -Rijst, Iran aard tingsveT- Lik n^n a^e in alle s uitslui van 2llz kroefkar van Czaar s beschik- lava-ïtijst £G. Waar Jtstreeks te Lnco thuis, lor engros pix"i AM. kens hoog» gingen naar f6 4ö! 04 *10 12 1 5 *il 13 le en 2e k 58 618 25 63 10 7 25 50 8 10 6 8 26 22 8 43 YLÏSSIMSCHE CöllRAYT. Prijs per drie maanden ƒ1. Franco per post f 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever: F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËN van 1—4 regels f 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naai' plaatsruimte berekend. Versubjjnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Telephoonnummer IO Abonnements-Advertentlün op zeer voordeelfge voorwaarden. Zitting van Woensdag, 28 Decem ber 1898. Voorzitter de lieer jhr. inr. A. A. van Doorn van Ivoudekerke, burgemeester. Afwezig de heeren Verkuyl Quakkelaar, en Chevalier roet kennisgeving, en de heer Kloppers. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat de kas en de boeken van den gemeente-ontvanger op 9 December jl. zijn opgenomen en in orde bevonden een schrijven van mej. J. J. Pleune houdende kennisgeving, dat zij hare be noeming als onderwijzeres aan school A aanneemt en waarschijnlijk met 1 Februa ri a. s. in functie zal treden de verkregen goedkeuring van Ged. staten op de raadsbesluiten betreffende den verkoop en de onderhandsehe verkoo- ping van gemeentegrond. Deze mededeelingen worden voor ken nisgeving aangenomen. Worden overgelegd'. een adres van de Slagersvereeniging alhier, houdende verzoek geheele of ge deeltelijke afschaffing van het keurgeld op slachtvee en vleesch, op grond, dat vol gens art. 254 der gemeentewet duidelijk bepaald is, dat hoegenaamd niet meer keurgeld mag geheven worden, dan vol strekt noodzakelijk is tot bezoldiging van de ambtenaren daarmede belast. Besloten wordt dit adres te stellen in handen van Burg. en Weth. om advies een rapport van het chemisch onder zoek van den heer C. G. Baert, apotheker, betreffende de bepaling van de zuiverheid en lichtsterkte van het gas, waarvan het resultaat is Lichtsterkte, gemiddeld aantal kaarsen 17.1. Z ft a vul, 17,27 gram per 100 M*. Ammoniak, 1,07 gram per 100 M3. Koolzuur, 1,43 vol. Zwavelwaterstof afwezig. Volgens contract moet de licht sterkte bedragen 15 kaarsen en mag koolzuur voor 2 ammoniak 10 gram per 100 Ms, zwavel 60 gram per 100 Ms als conclusie maximum aanwezig zijn De Voorzitter stelt voor dezen staat vol gens welken de lichtsterkte van het gas aan de gestelde eischen voldoet, voor kennisgeving aan te nemen, waartoe wordt besloten. de rekening en verantwoording van de commissie van liefdadigheid, belast met het beheer der Bank vau leening te Vlis- singen over het dienstjaar 1898, tot een bedragin ontvang en uitgaaf van f 15470. met een goed slot van f 3586,23. Wordt besloten deze rekening en verant woording, waarbij een verzoek is om aaa den 2den boekhouder, den heer P. J. Hendrikse, gedurende 3 jaren een wacht geld toe te staan van f100 'sjaars, te stellen in handen van de commissie voor financien en van B. «n W. om advies. Wordt overgegaan tot het benoemen van leden voor de Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. Ter vervulling van de vacature, ont staan door het vertrek van den heer J. H. van Munster, worden voorgedragen de heeren F. H. J. Wibaut en J. H. 1'. Walraven eu met 11 stemmen als zoodar.ig benoemd de heer F. H. J. Wibaut Vervolgens worden herbenoemd de heeren Jos. van Raalte, met 11 stemmen P.de Maret Takmet 12 st. enJ.G. vauNiftrik met wie respectievelijk waren voorgedra gen de heeren B. Reiinvaan, H. G. van Meurs en R. F. Winkelman. Bewerkt door AMO. 21.) „Hoe is dat mogelijk zeide hij. „Hoe kan en mag de regimentscomman dant zulk een leugen in de wereld stu ren „De brief is vervalscht!" „Wat zeg je,en wie is nu erfgenaam „Mijn hoogst achtenswaardige neef, baron Werner von Eichenfels." „Maar dan is hij ook de vervalscher „Zeg dat niet zoo luid," spotte Egon „ook een schurk kan in de oogen dei- wereld nog een man van eer zijn, wan Ter vervulling van de vacature in het college van regenten voor het Gasthuis, ontstaan door het overlijden van den heer J. A. de Wolff, worden ter benoeming voorgedragen de heeren J. G. Geijsen en C. F1 Maenhoudt en met 8 stemmen als zoodanig benoemd de heer J. G. Geijsen Bij deze stemming verkreeg de heer Maenhoudt 1 stem en waren 2 stemmen in blanco, en 1 van onwaarde uitgebracht wegens periodieke aftreding als regent van voornoemd gesticht wordt met alge- meene stemmen herbenoemd de heer J. van de Sande, met wien was voorgedragen, de heer H, F. Rekkers, die 1 st. verkreeg. Als regentes van het Gasthuis wordt wegens periodieke aftreding met 10 stemmen horbenoemd. mevrouw Mest- dagh-Dommisse, met wie was voorgedra gen rnej.J.Bouvin, die 2 stemmen verkreeg. In plaats van wijlen den heer J. A. de Wolff, wordt tot lid der commissie van de Leenbank met algemeene stemmen benoemd de hoer J. van de Sande worden wegens periodieke aftredingen met 11 stemmen herbenoemd de heer J. Be- kaar, met wien was voorgedragen P. de Maret Tak, die 1 stem verkreeg; id. mevr. Dommisse-Rekkers als regen tes van het Burger-weeshuis, met 7stemmen met wie was voorgedragen mevr. Mestdagh- Muldtr Drenth, op wie 4 stemmen waren uitgebracht en 1 van onwaarde; id. de heer C. F. Maenhoudt, met 9 st. met wien was voorgedragen, de heer J. H. Houbaer, op wie 3 stemmen waren uit gebracht; id. de heer I. Harder, als lid van de commissie der Zeemans- en Visschevbeurs, met 11 stemmen, met wien was voorge dragen de heer J. Lagaaij, óp wien 1 stem was uitgebracht. Wordt besloten tot den onderhandschen verkoop aan de firrna G. P. Fey en W. Stroo van 255 M2 gemeentegrond, telegen aan de Kasteelstraat 4 f 4,50 e Ms, alzoo tot een. bedrag van f 1147.50 en 114,75 voor fcrofcfcoirkosUen, idem aan den heer Jac. Willemse van 121,875 Ms gemeentegrond aan de ver lengde Coosje Buskenstraat a f 8 do MV alzoo tot een bedrag van f 975.en f 158,86 voor trottoirkosten idem aan den heer A. Hanewinkel van 116,125 M2 gemeentegrond, gelegen aan voormelde straat A f 8.de M2, alzoo tot een bedrag van f 929 en f 158,86 voor trottoirkosten idem aan den heer Th.Kamermans jr. van 115,375 M2 gemeentegrond, gelegen als boven A f 8,de M2, alzoo tot een be drag van f 923 en f 158,86 voor trottoir kosten In beschikking op een adres van de Kon. Mij. „de Schelde", houdende ver zoek aan haar in koop te willen afstaan een gedeelte van den Peperdijk, gelegen voor het gebouw der Gereformeerde kerk B wordt besloten bedoelden aange- vraagden grond niet meer voor den openbaron dienst bestemd te verklaren en dien grond ter grootte van 105,39 M2 aan adressante in koop af te staan tegen den prijs van f 1,per M2 alzoo voor eene som van f 105,39. De openbare zitting gaat hierop over in eene met gesloten deuren. Na heropening der zitting komt in behandeling het door B. en Weth. in de vorige zitting van den raad gedane voorstel tot reorganisatie van de scholen E en F. Burg. en Weth. leggen hierbij óver het volgende gewijzigde voorstel tot voor noemde reorganisatie met verzoek dit in verband met hun primitief voorstel in behandeling te neme». Dit gewijzigde voorstel, luidt als volgt neer hg het masker slechts go.ed weet te dragen. De vervalsching is bedriege- lijk, de brief is uit Frankrjjk verzonden, er kon wel geen twijfel in de ziel van mijn vader oprijzen, zijn toorn over mijn desertie moet onbeschrijfelijk geweest zijn, het vermoeden ligt voor de hand dat deze de oorzaak van zijn plotselin- gen dood geweest is. Al heeft mgn neef de vervalsching ook al niet zelf gepleegd, dan heeft hij deze toch ont worpen en bevolen, en dat heb ik hem dan ook in zijn gezicht gezegd." „En welk antwoord kreeg je „In den beginne kronkelde de sluwe diplomaat zich als een aal, hjj ontkende alle schuld, maar eindelijk toen ik hem de vreeseljjke beschuldiging in het aan gezicht slingerde, wees hij mij ruw de deur." „En wat nu vroeg Reinhard, uit wiens oogen de toorn flikkerde. „Wil je nu van de erfenis voor goed afstand doen „Waarachtig niet, al kreeg ik de ge- Overeenkomstig het door den Raad in zijne zitting van den 1 December jl. ge- nomen besluit, hebben B. en W. hun j voorstel tot reorganisatie der scholen E en F om advies toegezonden aan den heer districts-schoolopziener,den heer arrondisse- ments-schoolopziener en de commissie van toezicht op het lager onderwijs alhier. i De districts-schoolopziener deed hun zijn gevoelen omtrent het voorstel kennen bij zijn schrijven van 29 November jl. A 00 no. 555. Uit dit schrijven, dat hierbij wordt overgelegd,zal blijken, dat deze sclioolauto- riteit hun voorstel met groote ingenomenheid begroet en dat hij zich vleit, dat de Raad hun voorstel zal aannemen, dat een dei- hoogste maatschappelijke belangen raakt en deze op uitnemende wijze tracht te behartigen. De opmerking aan het begin van het schrijven, vermelden B. en W-, deelen wij geheel de komma, die in ons voorstel niet voorkomt, is bij vergissing in liet afschrift geplaatst. Het was on is echter ook onze bedoeling het onderwijs in de fraaie handwerken aan eene vakonderwijze res op te dragon. Afgescheiden van de omstandigheid, dat geene der onderwijze ressen op het oogenblik aan school F verbonden, de bevoegdheid heeft onderwijs in vak T te geven, komt het ook ons voor, dat het met het oog op de inrichting dei- nieuwe school E niet mogelijk zal zijn dat onderwijs aan een der daaraan verbonden vak- of klasse-onderwijzeressen op te dragen. Een afzonderlijke onderwijskracht voor vak T zal noodig zijn, voor wie de weinige lesuren in aanmerking nemende, eene bezoldiging ad f 25 voldoende zal blijken. Ook de arrondissementsschoolopziener hecht, blijkens zijn hierbij overgelegd schrijven van den 7 December jl. no, 191 zijne volle goedkeuring aan het voorstel, welks aanneming hij zeer in het belang van het onderwijs acht, daar liet moet gelden als eene verbetering van het on derwijs en als zoodanig zijn warme aan beveling verdient. Evenals beide deskundigen op onder wijsgebied, heeft ook de commissie van toezicht op het lager onderwijs ons, blij kens hare missive van 8 Dec. no. 21, die hierbij gaat, bericht, dat zij onverdeeld ingenomen is met ons voorstel en zich van de uitvoering zeer veel goeds in het belang van het enderwijs voorstelt. Het voorstel geeft echter aan de com missie tot eene opmerking aanleiding, die zij aan ons college in nadere overweging aanbeveelt. Zij betoogt ill. in haar advies de wenschelijkheid van althans de moge lijkheid te openen, dat het stelsel der co- educatie reeds in de 6 eerste leerjaren toegepast kan worden. Hoewel zij zich niet ontveinst, dat er wellicht in den eersten tijd bezwaren aan verbonden zijn, om ook reeds in de 6 eerste leerjaren de jongens en meisjes bij elkaar te plaatsen, zoo wil zij hieraan toch den pas niet afgesneden zien, maar als principe aangenomen zien, dat liet stelsel der co-educatie voor alle leerjaren in toepassing kan komen. Is dit eenmaal aangenomen,dan is het een kwestie van uitvoering, hoe en wanneer het principe toegepast zal worden. Naar het oordeel der commissie is het echter niet wenschelijk dat de verordening aan eene toepassing van het stelsel der co- educatie in alle leerjaren in den weg staat. De commissie, die eenparig voorde co educatie is, ziet in de doorvoering van dat principe in de geheele school nog een froot voordeel gelegen voor het onderwijs, ehalva die, waarop reeds in ons voorstel gewezen is en nader in de drie bovenge noemde adviezen aangeduid wordt, nl. dit, heele hel tegenover mg te staan", ant woordde Egon, den kellner wenkende, om de ledige kruik weder te vullen. „De lafaard en schurk kan van rechts wege slechts met de zweep getuchtigd worden Had ik de karwats in de hand gehad, bij den hemel, ik zou zijn ge zicht wel geteekend hebben." „Daarmede zou je niets bereiken," onderbrak Reinhard den vriend, „langs den gewelddadigen weg kan je neef niet uit zijn erfdeel verdreven worden." „Dat weet ik," ging Egon voort, „en ook weet ik, dat zelfs een proces mij moeilijk in mgn rechten herstellen zal. Om den woordelijken inhoud van het testament te leeren kennen, moest ik hierheen reizen,het document ligt bij het gerecht, en een afschrift beweert mijn neef niet te bezitten. Mtjn bruid en haar vader hebben mij bovendien aan geraden om met een advocaat over de zaak te spreken en zoodoende kwam ik gisteren alhier aan." „Gisteren reeds vroeg Reinhard dat het mogelijk zal worden, inplaats van gelijk thans liet geval is, te hebben eene overbevolkte klasse aan school E en een zeer weinig bevolkte klasse aan school F, te vormon twee parallel klassen van jongens en meisjes bij elkaar met een normaal getal leerlingen. Naar ons oordeel valt er voor dit denk beeld der commissie van toezicht op het lager onderwijs, dat wij ernstig overwogen hebbenzeer veel te zeggen Wanneer men eenmaal het stelsel der co- educatie aanneemt als te zijn een goed stel sel en een in het belang van het'onderwijsen van de kinderen en wij vertrouwen dat hieraan door uwe vergadering vooral ook na de krachtige pleidooien der buide schoolopzieners nietgetwijfeld zal worden dan is zeker een geleidelijke ontwikkeling van liet stelsel zeer aan te bevelen. En deze is te verkrijgen door de eo- educatie reeds in het eerste leerjaar te doen aanvangen en geleidelijk te doen voortduren. Hierdoor komt het beginsel ongetwijfeld meer tot zijn recht en zal ook liet onderwijs gebaat worden. Wij hebben dan ook gemeend het denk beeld van de commissie van toezicht op liet lager onderwijs te moeten overnemen en ons voorstel indien geest te moeten wijzigen. De districtsschoolopziener vereenigt zich blijkens zijn hierbij overgelegd schrijven dd. 14 December jl. met het gevoelen der commissie en eveneene dearrondissements- sclioolopziener blijkens zijn missieve dd. 15 December jl. no. 195, mede hierbij overge legd, zoodat wij ook ten opzichte van deze kwestie ons op de instemming der drie schoolautoriteiten, wier advies ingewonnen is, kunnen beroepen. Wijhebben ons voorstel zoodanig gewijzigd, dat de geheele school E zal worden eene ge mengde school voor jongens en meisjes, verdeeld in twee in plaats van in drie afdee- lingen, nl. afdeeling A (6 laagste leerjaren.) afdeeling B (3 hoogste leerjaren.) AfütucK»^ A ..al Wsfaatn uil O parallel klassen en afdeeling B uit 3 klassen. De verdeeling der leerlingen van de 6 eerste leerjaren over de 12 klassen moet natuurlijk aan het hoofd der school worden overgelaten, die daarbij met de verschil lende onderwijskrachten rekening zal moeten houden. Het hoofd der school zal na moeten gaan, of hij reeds dadelijk met den nieuwen cursus 18991900 de jongens klassen en de meisjesklassen wil splitsen en zoo gemengde klassen wil vormen,of dat liij voorloopig slechts enkele jongens uit de talrijke jongensklassen in de meisjesklassen wil plaatsen. Dit is echter een kwestie van uitvoering, hoofdzaak van het gewijzigde voorstel is echter de mogelijkheid te ope nen het stelsel der co-educatie ook reeds in de 6 laatste leerjaren toe te passen en zoo doende klassen te vormen met een normaal aantal leerlingen. Op het oogenblik is liet aantal leerlingen in de klasse 1 tot 6 aan de scholen E en F, als volgt klassen. school E. school F. 1 38 29 2 33 20 3 40 27 4 44 24 5 38 15 6 33 13 Vooral met het oog op de klassen 4, 5 en 6 is dus, gelijk u uit het bovenstaande zal gebleken zijn, ons gewijzigd voorstel in het belang van het ouderwijs, daar die klassen gevormd zullen kunnen worden tot parallelklassen met respectievelijk 34 en 14, 27 en 26, 23 en 23 leerlingen. Daar het ons in het vervolg van tijd wenschelijk voorkomt om het onderwijs in verwijtend. „Ja. Ik was bij aankomst vermoeid en ontstemd en wilde jou daarom niet opzoeken. Van morgen heb ik mij naar het gerecht gespoed, het document werd mij voorgelegd. Het is zeer kort en bevat slechts de enkele bepaling, dat Werner von Eichenfels de geheele nalatenschap erven zal. Ik nam er af schrift van en ging daarmede naar een advocaat, wiens meening en raad mij niet bemoedigden. Het testament was zelfs rechtsgeldig, zeide hij daar het vermogen niet van mijn moeder atkom- stig was, had mijn vader er naar wille keur over kunnen beschikken. Het tes tament kon echter omgestooten worden, zeide hij ook, wanneer ik het bewijs leverde, dat het door bedriegelijke middelen verkregen was. Het was vol doende, wanneer ik bewees, dat baron Werner het regimentsschrgven ver valscht of ten minste van deze ver valsching kennis gehad heeft, 't geen mij echter moeilijk vallen, ja wellicht het. 4e, 5e cn Ge leerjaar die alsdan ge vormd worden door jongens en meisjes van 11—15 jarigen leeftijd aan onderwij zers op te dragen, hebben wij ook voorge steld art. 9 eenigszins anders vast te stellen, dan oorspronkelijk was voorgesteld. Door daar, waar sprake is van de ver schillende onderwijskrachten, steeds te spreken van onderwijzers of onderwijzeres sen, wordt de mogelijkheid geopend om bij elke vacature na te gaan, of een onder wijzer,dan wel eene onderwijzeres benoemd zal worden. De verordening laat de keuze vrij, wat vooral ook met het oog op den bestaanden toestand noodig is, doch, naar wij ons voorstellen, zal met der tijd het ouderwijs in de hoogere klassen bij voor keur aan onderwijzers, dat in de lagere klassen aan onderwijzeressen moeten worden opgedragen, eene regeling, die geheel in overeenstemming zal zijn met art. 25 (lei- wet op het lager onderwijs. De veranderingen, die een gevolg zijn van de wijziging van ons voorstel in den geest, van dat der commissie van toezicht op het lager onderwijs zijn in liet. concept besluit b met rood aangegeven. Ook in besluit a is nog eene wijziging door ons gebracht, in zoover dat wij n thans voorstellen de vereeniging der scholen E en F te doen ingaan den 1 Februari 1899 in plaats van den 1 Jan. a.s. Met liet. oog op het belang van deze zaak en op de in acht te nemen formaliteiten, kwam het ons eerder gewenscht voor in dezen niet overijld te werk te gaan. Onder aanbieding van al de over deze kwestie gewisselde stukken hebben wij de eer u te verzoeken uwe goedkeuring wel te willen hechten aan ons voorstel tot reorga nisatie der scholen E en F. De commissie voor de financiën adviseert tot aanneming van dit voorstel van Burg. en Weth. De Voorzitter de beraadslagingen over dit voorstel openende, waaraan geen dei- leden deelnam, werd het gewijzigde voor- -1 vii.il cn Weth. Huridui huuftlelijke stemming aangenomen, waarop de verschil lende desbetreffende verordeningen zooals die door Burg. en Weth. waren gewijzigd, mede zonder hoofdelijke stemming werden aangenomen. Na aanneming dezer voorstellen wenschte de Voorzitter de gemeente Vlissingen geluk met de genomen besluiten, welke naar hij meende, zeer zeker zullen strekken tot den verderen bloei van het onderwijs te dezer stede. Op voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten ten behoeve van den voorgenomen schoolbouw te verkoopen lo. het kapitaal per resto nominaal groot 6400, ingeschreven op het grootboek der 3 p.ct.nat. schuld ter name van de gemeente Vlissingen 2o. ten behoeve van de gemeente Vlissin gen eene geldleening aan te gaan, groot ten hoogste f 30,000, volgens een nader onder goedkeuring van Ged. staten van Zeeland vast te stellen plan, en 3o. de sub 1 en 2 bedoelde opbrengst na der te regulariseeren inde gemeentebegroo- ting 1899. Wordt besloten tot overname van de navolgende voor militair gebruik ongeschikt geworden kazernemeubeïen enz., als 60 kribben of kleediiigkastjes en 6 geweer vakken idem tot het beschikken over den post van onvoorziene uitgaven tot een bedrag van f 78. In beschikking op het adres vanM.Goote houdende verzoek hem vergunning te ver- leenen om gebruik te mogen blijven maken van een voetbrug, liggende voor en toegang gevende tot de perceelen MM no. 28i en g totaal onmogelijk wezen zou. Niettemin gaf ik mijn besluit te kennen, om on verwijld het proces te beginnen, doch de uitvoering daarvan leed schipbreuk op de hooge som, die de advocaat als voorschot vroeg. Hij zeide mij ronduit, dat het proces zeer veel geld zou kos ten en dat ik hoogst waarschijnlijk wel niet in staat zou wezen, om deze kosten te dekken, en hij kon uit eigen mid delen niet zulk een hooge som beste den aan een zaak, die hij al vooraf als verloren moest beschouwen." „En jij zelf hebt dat geld niet „Neen." „Nu, dan zal ik het je geven 1" „Jij antwoordde Egon verwondeid. „Zei je me vroeger niet, dat het in je kas ebbe was „Zoo was het vroeger," bevestigde Reinhard. „Mijn vader bezat ter nauwer- nood zooveel, dat hij mij de universi teit kon laten bezoeken. Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1898 | | pagina 1