Ote n gd N i v 11 w 8. Hogerhuizen aan de gevangenis te onttrekken, maar om de socialisten een hak te zetten. Gedebatteerd werd er niet veel. De heer Staalman ontbrak en niemand trok partij voor hem in deze vergadering die dus naar het scheen, alleen uit zijn tegenstanders bestond. Atjeh. Toekoe Oemar heeft men nog altijd niet te pakken hij weet nog maar steeds door de mazen van het net dat hem dicht omspannen houdt, te glippen. Volgens de Java Ct. ageert hij met groote slimheid tegen ons en is hij goed op de hoogte van onze bewegingen. Wie hem op de hoogte onzer bewegin gen houdt, wordt echter niet gemeld. Hij is nog te Waslah, alwaar bij de monding van den rechteroever loop graven moeten gemaakt zijn. Heel op zijn gemak schijnt hij echter daar niet te wezen, daar hy zijn vrouwen naar Boebeen heeft gezonden. Posterijen. In 1889 bedroeg het aantal door de posterijen hier te lande geïnde wissels 770.152 stuks, voor bijna 4 millioen waarde. In 1897 was het getal gestegen tot 2.410.000, de waarde tot 27 l/a mill. Volgens de Standaard hoopte dr. Kuyper 10 Dec. op de „Rotterdam" zich naar Nederland in te schepen. Te Amsterdam is een stoomvaart- maatschappii opgericht tot het in de vaart brengen van stoomschepen voor de vrachtvaart en tot het onderhouden van geregelde diensten. Voorlóopig zal een schip worden aangekocht van 5000 ton laadvermogen. Als directeur der maatschappij treedt op mr. A. Tak van Poortvliet. Vlissinffen, 13 Deo. Bij de beschikking van den minister van marine is met ingang van 1 Januari 1899 aan den loodsschipper le klasse G. A. Ketting op het door hem daartoe gedane verzoek, eervol ontslag uit den Nederlandschen loodsdienst onder toekenning van pensioen verleend, en werden met ingang van denzelfden datum bevorderd tot loodsschipper le kl., de zeeloods H. C. A. van der Eijk; tot zeeloods, de loodskweekeling der le klasse, W. Fleurbaay; tot loodskweeke ling der le klasse, de loodskweekeling der 2e klasse, Tiggelman, en tot loods- kweeling der 2e klasse, de matroos M. Pot. Daar de kon. Mij. „de Schelde" over het onlangs door haar gekochte kerkge bouw van de gereformeerde kerk aan den Peperdijk alhier, zeer spoedig de vrije beschikking wenschte, is men overeengekomen dat „de Schelde" den 2 Januari e.k. in het gebruik komt. Dientengevolge zullen de godsdienstoefe ningen gedurende den bouw van den nieuwe kerk met kosterswoning en consistorie, in een ander lokaal gehou den worden. Men schrijft ons Zondag j.l. had in de concertzaal van den heer Stof koper de opvoering plaats van het sensatiedrama Dreyfus, door het tooneelgezelschap van het paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. Niet tegenstaande dat stuk gedurende de kermis reeds tweemaal is opgevoerd, was de ruime, vriendelijke zaal stamp vol. Ieder der bezoekers zal met ons instemmen, dat de artisten een zoo druk bezoek ten volle verdienden. Als om strijd werden door alle spelenden de rollen meesterlijk vervuld en allen wisten door houding, gebaar en woord de verschillende snaren des harten te treffen. Wij denken hier in de eerste plaats aan de scènes, waarin Dreyfus en diens echtgenoote de hoofdrol specl- dn zij vooral wisten op 't gemoed der aanwezigen te werken en in menig oog zagen wij herhaalde malen een traan blinken. Het publiek bleef dan ook niet in gebreke om door krachtig applaus van zijne goedkeuring te doen blijken en meermalen de artisten voor 't voet licht te roepen. „De eer der familie" is de titel van het stuk, dat j.l. Maandag-avond door hetzelfde gezelschap werd opgevoerd. De eischen, aan deze opvoering gesteld, schijnen ons nog zwaarder dan die in het drama van den vorigen avond, maar wij durven met gerustheid verklaren, dat ook nu weer door de altisten too- neelen werden voorgesteld, waarvan de vertolking onze geheele goedkeuring wegdroeg. En alweer zouden wij de eereplaats gunnen aan Mevr. Marie Polharst, die in haar zware rol de zoo groote moeilijkheden glansrijk overwon en ons toestanden voor oogen bracht, zooals die alleen door meesters in de kunst kunnen vertolkt worden. Hiermede wenschen wij vooral niets af te dingen op het spel der overige acteurs. Wjj hebben een paar avonden van dramatisch kunstgenot gesmaakt en zeker zijn wij de tolk van zeer velen, wanneer wy het verdienstelijk gezelschap van het Paleis voor Volksvlijt een welgemeend tot weerziens toeroepen. Men vergunne ons nog een enkel woordje. Zondagavond dreigde al ons genot bedorven te zullen worden door de schrille kreten (van protestvan een zuigelinggelukkig heeft het ventje zich nog al goed gehouden. Och, moeders, laat dat goedje toch in zijn bedje slapen en overweeg toch eens, dat ge het genot van honderden menschen dreigt te ver gallen. Den tweeden avond echter was 't erger. Wij hadden in de zaal verbazend veel last van den souffleur. Wanneer die mijnheer zich zou willen bepalen tot souffleeren en dit niet zoo luid te doen, waarlijk hij zou het aandachtig luisterend publiek een grooten dienst bewijzen. Zondag jl. werd in de groote zaal van het Vereenigingsgebouw door het gezelschap van mevrouw de wed. Bakker voor een goed bezette zaal ten tooneele gevoerd „Gaston van Frankrijk" of „De man met het ijzeren masker.". Ook in dit stuk, getrokken uit den roman van dien naam, kon men zien dat reeds in vroeger tijden de toestanden in Frank rijk wat de regeeringsdaden betreft, veelHe wenschen overlieten. De onvermoeide pogingen van den protestantschen edelman „D'Aubigne" om den „Man met het ijzeren masker", zoo genaamd de tweelingbroeder van Bode wijk XIV, uit zijne gevangenis te bevrijden, leden allen door de strenge bewaking schipbreuk en eindigden dan ook met diens dood in de gevangenis. De groote bijvalsbetuigingen waren de blijken van tevredenheid van het publiek voor de vertolking van de verschillende partijen vooral die van Gaston. Ook was deze voorstelling in tegen stelling met zooveel andere vóór twaalf uren afgeloopen, wat wij dat gezelschap in 't vervolg ten zeerste kunnen aan raden. den moge, het proces tegen den onder kruiper begin ik in elk geval. Van alle zijden moet de aanval plaats hebben, met de meest rnogelyke energie moet de strijd gevoerd worden, de tegenpartij mag niet op adem komen." „Kalm, kalm, Egon", viel de oude heer hem sarcastisch in de rede. „Wij zijn hier niet op het oorlogstooneel. Een proces kruipt met de langzaamheid van een slak voorwaarts, de kwestie zal je nog menigen slapeloozen nacht bezorgen. Ais ik in jou plaats was, bleef ik bij het regiment." „Ikheb reeds mijn ontslag genomen." „Een officier, die het IJzeren Kruis op de borst draagt, wordt met open armen weder aangenomen." „Daaraan twijfel ik ook niet, maar zoo spoedig kan ik mijn besluit niet nemen", antwoordde Egon. „Bovendien ook is mijn tegenwoordig heid hier noodig, mijn regiment ligt ver van hier verwijderd en de dienstplichten zouden mij beletten, mijn zaak met die In de Zondag jl. gehouden vergadering van de afdeeling „Uit Voorzorg" der werklieden-vereeniging „de Schelde" werd het vijfjarig bestaan dier afdeeling herdacht. Door den voorzitter dier af deeling, den heer C. Komijn, werd nadat de vergadering was geopend, aan den heer D. Maas, als souvenir voor de wijze waarop hij gedurende vijf jaar lang de belangen der vereeniging geheel belan geloos had behartigd, een fraaien fauteuil met zilveren inscriptie 'aangeboden, die dankbaar werd aanvaard. Voor deze afdeeling, welke zich ten doel stelt, de ziek geworden leden welke geen andere uitkeering genieten dan die der werkliedenvereeniging, eene extra energie te behandelen, waarmede het geschieden moet." De oude dienstbode bracht op dit oogenblik de dampende soep. Egon stond op en voerde zijn bruid naar de tafel. „Laat ons dit onverkwikkelijke thema thans laten rusten", verzocht Rosa vrien delijk, „over eenige dagen zullen er, naar wij hopen willen, nieuwe ontdek kingen gedaan zijn, die tot een nieuwe beraadslaging aanleiding zullen geven en tot zoolang is alle spreken daarover onvruchtbaar. Je hebt weinig geschre ven, Egon van je dappere daden weten wij nog- zoo goed als niets, wil je ons nu eens vertellen, op welke wijze je het kruis verdiend hebt." Egon voldeed volgaarne aan dit ver zoek, de herinnering aan zijn wapen feiten deed hem de ergernis vergeten, en daar hij aangenaam vertelde, zoo luisterden beiden met steeds wassende spanning naar hem. Het middageten was reeds lang ge- uitkeering te verstrekken, had de heer D. Maas vijf achtereen volgende jaren de zieken bezocht. Door de afdeeling „muziek" werd deze vergadering met eenige nummers opge luisterd, welke zich even als altijd gaarne daarvoor beschikbaar stelde. Een familie hier ter stede heeft een brief terug ontvangen, die was afgezon den in Februari 1896. Deze brief was naar Amerika gezonden en als onbe stelbaar had hij na eerst een reisje van bijna 3 jaar om de geheele wereld ge maakt te hebben, de plaats van afzen ding weer kunnen terugvinden. Gemakkelijk te begrijpen dat eene zeer vreemsoortige en talrijke collectie poststempels dezen brief illustreerden. Wij kunnen reizigers met den stoom tram toch niet genoeg aanraden, vooral niet uit te stappen vóór de tram stil staat. Gisteren avond met de laatste tram die om 10.15 uit Vlissingen ver trok, sprong aan de Keersluis wederom een persoon juist in de verkeerde richting er uit, en maakte hierbij op niet onzachte wijze kennis met de harde straatkeien. Gelukkig bekwam deze persoon geen letsel; wij deelen het geval dan ook alleen mede als eene ernstige waarschuwing. Men schrijft ons uit Middelburg In de gisteren alhier gehouden ver gadering van de afdeeling Walcheren van de Zeeuwsche Maatschappij van landbouw en veeteelt werd medegedeeld dat van de firma Thompson Co., eigenaren van de stoom-export-varkens- slagerij te Vlissingen, was ontvangen een boekje, getiteld Wenken betreffen de het fokken en voederen van varkens. Naar aanleiding hieraan meende de voorzitter, de heer W. H. de Bruijn van Melis- en Mariekerke, de leden wel op het nut van dit boekje te mogen wijzen, en moedigde hij ook deze af deeling aan om het vokken van varkens te bevorderen. Men schrijft ons uit Nisse Den 76-jarigen gemeenteveldwachter, A. Erasmus te Ovezand, die met 1 Februari a.s. den gemeentedienst hoopt te verlaten, is door den raad aldaar eene jaarlijksche subsidie van f230 verleend. Te Hoofdplaat hebben eenige inge zetenen een fraaie lichtkroon ten geschen ke aangeboden om in de gerestaureerde kerk aldaar opgehangen te worden. Uit St. Jansteen schrijft men aan de Ter Neuz. Ct. In de laatste dagen maken eenige Belgen er weder hun werk van de jonge denneboomen van hunne saprijke toppen te berooven. Voor de enkele centen, welke zij daarmede verdienen, berokkenen zij den eigenaar een groote schade, want een jonge denneboom, van zijn top ontdaan, groeit niet recht meer in de hoogte, maar gaat zijtakken vormen. Eigenaars en politie waken trouw op deze vreemdsoortige dieven, doch het mag hun niet gelukken de daders in Nhanden te krijgen. Eenige eigenaars hebben hunne denne boomen laten verven. Geverfde knoppen schijnen in den handel geen waarde te hebben. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaande- ren aan de „Tel." Als een bewijs hoeveel suikerbieten dit jaar in dezejstreek weer gegroeid zijn,kan dienen, dat alleen aan de gemeentelijke haven Klein Huisenpolder te Zaamslag 8.215.620 KG. werden ingeladen en op de weegbrug te Graauw 6.999.670 KG. werden afgewogen, tegen 4.312.3„0 KG. in het vorige jaar. Rekent men hierbij de ontzaglijke bruikt, de tafel was afgenomen, de opperhoutvester had reeds zijn tweede pijp opgerookt, en nog maar steeds vertelde Egon, terwijl Rosa's blikken onafgewend aan zijne lippen hingen. Het was van lieverlede donker gewor den in de kleine, gezellige kamer. Egon herinnerde zich thans, dat hij nog een tamelyk langen marsch te doen had, hij moest opbreken, wilde hij nog bij schemering thuiskomen. Wei werd hem logies in de houtvesterij aangeboden doch hij moest dit van de hand wijzen. Jochem wachtte op hem en bovendien wilde hij heden nog met Grundmann spreken, om te informeeren naar het verblijf der onderschepte brieven. Met de belofte, den volgenden dag weer te zullen komen, nam hij afscheid. Rosa en de opperhoutvester deden hem nog een eind uitgeleide, en toen scheid den zij, waarop Egon met snellere schreden zijn weg voortzette. Het was kalmer in zijn binnenste geworden, de haat tegen zijn neef hoeveelheden, welke te Tenieuzen en te Walsoorden scheep gaan en die, welke per spoor en per as verzonden worden, dan kan men zich een denkbeeld vormen van het hooge belang, dat de suikerbie tenteelt voor deze streek uitmaakt. De meeste bieten gaan naar België, andere naar de suikerfabriek te Sas van Gentterwijl, vooral dit jaar, van wege de „Vereeniging van landbouwers, die suikerbieten verbouwen" veel bieten naar Brabant worden verzonden". De pogingen door den heer Tak uit Rotterdam aangewend om het onder Saeftingen op de Wester-Schelde gezon ken aakschip Leonora te lichten, zijn mislukt. Thans zal aan enkele andere firma's gevraagd worden dit werk te verrichten. Gisteren zonk het aakschip van L. Faasze, te St. Philipsland. De opvarenden zijn gered. Bij de politie te Philippine werd Maandag morgen aangifte gedaan, dat 's nachts inbraak was gepleegd in 't huis bewoond door de weduwe J. R. in de kom der gemeente. Er werd een be drag van ongeveer vier gulden vermist. Men meldt ons uit Zuiddorpe Hoewel er in verschillende couranten reeds gewaarschuwd is tegen lui, die geldstukken van zeker jaartal willen inwisselen, zijn er toch nog altijd mensehen, die zich door de valsche praktijken dezer lui laten foppen. Zoo kwam er Zaterdag 1.1. bij een herbergier ster alhier eene vreemde vrouw, die vroeg om Belgische nikkelstukken van 10 centiemen, dragende het jaartal 1863, voor 6 cent per stuk te koopen. Toen de stuivers voor den dag gehaald werden, hielp de gedienstige vrouw natuurlijk een handje, maar o wee toen de vreem delinge vertrokken was, ontwaarde onze herbergierster tot haar schrik, dat ze voor ruim anderhalven gulden opgelicht was. Bij de Staatsspoorwegen is benoemd tot surnumerair de heer .J. Dijke, van Arnemuiden. Kerk- en Sckoolnieuws. Ned. Hebv. Kerk. Bedankt voor het beroep te Heinkenszand door ds. C. v. d. Hoeven Jr. te Domburg idem te Hasselt (Overijsel) door ds. J. A. van Boven te Oud-Beijerland. Bedankt voor het beroep naar Stave- nisse door den heer E. B. Couvee, cand. te Leiden. Het moet thans vaststaan dat in het voorjaar zal worden overgegaan met den bouw van eene nieuwe kerk der Ned. Herv. Gem. te Kerkwerve. De heer J. H. Klooster, onderwijzer aan de leerschool der kweekschool te Middelburg, slaagde te 's Gravenhage voor akte M. O. wiskunde K I. RECHTSZAKEN Door de Arrondissements-Recht- bank te Middelburg is heden o. m. ver oordeeld wegens diefstalP. W. S., 19 j., tot 3 m. gevangenisstraf. De heer J. O., hoofd der openbare, school te Waarde, die door de Rechtbank te Middelburg wegens het plegen van onzedelijke handelingen tot één jaar gevangenisstraf is veroordeeld, waarbij hem tevens voor 5 jaren de bevoegdheid tot het geven van onderwijs werd ont nomen, is tegen 1 Juli a.s. uit zijne tegenwoordige betrekking ontslagen. Eenigen tyd geleden besloot de Raad juist in tegenovergestelden zin. Thans is, zooals bekend is, de beklaagde in liooger beroep gegaan. maakte meer en meer plaats voor een onbeschrijfelijke verachting, die den storm in zijn binnenste temperde. Aan den zoom van het bosch, daar, waar het voetpad op den grooten weg uitkomt, zag Egon plotseling weder den vagebond tegenover zich, dien hij den vorigen dag reeds ontmoet had en omtrent wien Jochem zijn sombere ver moedens te kennen had gegeven. Jozef Holter lag op den bemosten grond onder de boomen, met de brandende pijp in den mondtoen hij den rit meester ontwaarde stond hij aarzelend en achteloos op. „Wat voer je hier uit vroeg Egon, die zich terstond den argwaan van zijn oppasser herinnerde. „Niets", antwoordde Holter bedaard, „ik wilde alleen maar wat uitrusten, dat is alles." „Zijn je papieren in orde „Om u te dienen, ritmeester. Overigens zal men een braaf soldaat niet kwalijk gezind zijn, die voor zijn koning en Brand te 's Gravenhage. Zon dagmiddag tegen half vier is te 's Gra venhage een noodlottige brand uitge broken in de broodfabriek aan het Groenewegje, op den hoek van den Gortmolen. De brand breidde zich in korten tijd zoodanig uit dat de beide stoomspuiten uit de residentie met de Scheveningsche stoomspuit onvoldoend bleken om hem te blusschen. Een groot deel der fabriek is vernield, en het kostte groote moeite de aangrenzende woningen te behouden. Bij het omverrukken van een muur, noodig om den brand te stuiten, viel een deel op een der brandwachts, die- zwaar gekwetst naar het ziekenhuis werd vervoerd. Later toen het gevaar geweken was, werd nog onder het puin een tweede zeer zwaar gekwetste brand wacht gevonden en bleek dat nog een derde vermist werd, die echter later gevonden is. Een vierde werd in levens gevaarlijken toestand naar het gasthuis gebracht. De fabriek stuitte natuurlijk hare werkzaamhedenmaar verschillende particuliere bakkers boden aan de depot houders van brood te voorzien om te voorkomen dat de werklieden buiten verdiensten zouden zijn. De schade aan gebouwen en werktui gen is zeer groot. Alles was op de Amsterdamsche beurs verzekerd. H.M. de Koningin liet door een ordonnans-officier inlichtingen over den brand inwinnen. Uit latere berichten blijkt dat een der nachtwachts, Seketeris, is overleden. Zijn kameraad Verkruysen is even eens overleden. Ook werd het lijk van den koetsier-brandwacht Brouwer, ongehuwd, met gebroken schedel van onder het puin gehaald. De bakkerij in de fabriek kon gisteren werken. Een groot aantal telefoondraden in de nabij heid der fabriek zijn vernield. Een zestienjarige jongen, die in de Hogendorpstraat te Amsterdam door een paar meisjes voor den gek gehouden werd, werd driftig en trok een zakmes je, waarmee bij een der speelsche juffers even trof. Dat gaf aanleiding tot het zich snel verbreidend gerucht dat: de „steker" gepakt was. De politie had den jongen namelijk naar het bureau gebracht. Zelfs de rechterlijke macht kwam op de been. De ware toedracht van het geval hielp de burgerij spoedig uit de spanning. Te Zeijge is de groove landbouw- schuur van den varkenshandelaar D. Schrijven geheel afgebrand. Vier vette varkens, 15 biggen en de oogst werden een prooi der vlamman. Alles was echter verzekerd. In een beek te Amersfoort is het lijk van den wachtmeester der huzaren Zeiss gevonden, die door de duisternis misleid, in 't water viel. Hij laat vrouw en zes kinderen achter. De jongen uit Lekkerkerk, die on langs op de groote veemarkt te Gorinchem vermist werd, is gebleken verdronken te zijn. De spinner H., die Zaterdagmorgen 4 schoten loste op den heer J. B. I.ede- boer te Enschede, zonder dezen te treffen, is gisteren gevankelijk naar Almelo over gebracht. Zaterdagnacht heeft vrouw Van der Ploeg te Doorn na een huiselijken twist, getracht haar man in den slaap den hals af te snijden. De man werd zwaar gewond. De vrouw is gevankelijk naar Utrecht vervoerd. Zaterdagochtend zou de woning, bij zekeren H. te Enschedé in huur, worden ontruimd uit kracht van een vonnis. De deurwaarders waren van een flinke politie-macht vergezeld, omdat H. als een woesteling bekend staat, en eergiste renavond reeds schoten had gelost om vrees aan te jagen. Bij de ontruiming was H. niet tegenwoordig. Toen even wel de heer J. B. Ledeboer per rijtuig vaderland gevochten heeft." „Kun je bewijzen, dat je soldaat geweest bent?" vroeg Egon, wiens wantrouwen aangroeide, naarmate hij langer in de valsche oogen van den vagebond keek. „Menigeen is niet datgeen, wat by schijnt te zijn en voorgeeft, en er zit niet altijd in iedere uniform een braaf soldaat." „Volkomen waar, ritmeester, maar men mag ook niet in iederen menseh, die een gelapte jas draagt, zoo maar terstond een vagebond vermoeden antwoordde Plotter, het rossige hoofd onbeschaamd naar achter werpend. „Uw oppasser heeft mij gisteren zwaar belee- digd, doch ik wil hem dat maar niet verder kwalijk nemen. Wie goed zijn brood heeft en vrij van zorgen is, wordt allicht overmoedig, doch hij moest toch niet zoo lichtvaardig met zijn verdacht makingen om zich heen werpen, mijn geduld raakt ook eens uitgeput, en ik raad niemand om het ernstig op de proef te stellen." Wordt vervolgd.) den Hengeloschen weg werden 5 schoten op hen der hem te treffen. Een licht gewond. De familie 1 H. het huis opgezegd. I schikking van de justitie Te Haarlem is eene bij eene opvoering door de 1 opera van de „Faust." 1 slechts de helft van het ori| was en de overigen te Ai bleven waren. De aanw lieden weigerden te spelen| hun en hun die te Arnst; gebleven waren, liet we uitbetaald. De heer Van weigerde eerst aan dezen doen, maar liet zich tocli la het loon uit te betalen. Naar men zegt was de den strijd dat het orkest in tijd minder zijn best had den directeur allerlei kleine o| heden aan te doen. Wat de dier „kleine onaangenaam wij niet. Tot recht verst; zou dit echter wel noodig toch wel geen plagen plagen geweest zijn. De Parysche advoc; ceau, bekend uit het proct verdediger van 1' Aurore, i^ Dagblad verloofd met ei jonge dame. Nabij Doetinchem i koopman uit ttortmund een aangekocht om daarop een terij te houwen. Prof Marken uit Leid leden week te 's Hage een houden over het ontstaan en dalen op de aardopperv Om er een denkbeeld v; hoe onbeduidend eigenlijk z ste bergen en diepste ze Montblanc is 5000 M. h< de middellijn van den aard veer 13 millioen meters; spreker er op, dat de one: een appel nog veel te gr die der aarde na te boots zich van dezen een betei vormt door de oppervlakte schaal. De bergen, rimpel oppervlakte, zijn nu nieuwere zienswijze o samentrekking van den gif afkoelenilen inhoud der aan hel omhulsel, de aardkor wordt, barst en rimpelt, wt| verder door verwering en wordt voltooid. Cordang heeft uit Ne voordeelige aanbiedingen waar hij waarschijnlijk sp< zal gaan om o.a. tegen Mi v Taylor en den winner van schen wedstrijd te rijden. I vervolg van zijn eigen mac making en wel van petrole wielen gebruik maken. Succes. Dokter heeft u succes gehad van te Scheveningen Mevrouw„Uitstekend, beide dochters zijn geëngag; In het Duitsche adels zich een 14-jarige jongen a of groom, „bereid om zich lijke bestraffing te onderwerj Volgens een Belgisc onze koningin in April of 1 prins Wilhelm von Wied ii treden. Deze huwelljksaankondi echter alleen uit het buiten Waarmede zich d staf van Frankrijk be De hoofdredacteur van d Cornély deelt mede wat van het Fransche leger gezegd over de bewering de het voor Dreyfus op te generalen staf en het leger „Wat is die generale staf lijk zeide de kapitein. 1 staf en het leger, dat zijn lijke organen der legeraanvc nu iemand die gezamenlij der legeraanvoeringen aan niet. U „Wat men aanvalt is van den generalen staf bureau, dat juist niets heef met de legeraanvoering, ei officieren zelfs geen uitsluit^ werk verrichten. „Zij vertalen, pluizep grapheeren, schrijven in bekijken stukken door een plakken brokstukjes van papieren op, die uit verdac •zijn gehaald zij schrijven t agenten in het buitenland pen brieven, doen heimelijk gen. Zij doen, in één v behalve wat militairen doen „Zij zijn vertalers, photo; veurs, teekenaars, schriftkur Jk nalisten, opplakkers, politi 4ylen zyn al wat men w militairen. „En dan nog iets zoodraj „boite" zijn zoo noemt eieren van het leger, den ge houden de gewone rt| bevordering voor heil op. j\

Vlissingse Courant | 1898 | | pagina 2