UITVERKI H EXCfrX Firma ia-laat R Advertentiën. Mej. A. Preeman, Makea fan Dauies- en Kioflereostomes, ID I worden tegei 1 IiAidrllol j F il U E. er Speoialiteit S T d CHTCMIS RSS m Ceï [HJÖorspr onkel PORTRETTEN pzoidleitó.m C, k. VAN DEft een bedrag van f 9300aan school F een bedrag van f 9350aan traktementen uitbetaald. Hiervan gaat volgens de nieuwe rege ling af 1 onderwijzer (school E) f 550. 1 hoofd (school F) 2000 dus totaal een bedrag van f 3250, terwijl noodig zal zijn een nieuwe onder wijzer aan school E (hoofdakte en wiskunde f 850,dus reeds eene directe bezuini ging van f 2400,(waarvan echter f 200,moet worden afgetrokken daar enkele onderwijzers(essen) tengevolge dei- nieuwe bepalingen met X Januari eenige verhooging zullen krijgen, zoodat de be zuiniging f 2200,— zal bedragen., terwijl na verloop van tijd ook nog de jaarwedde van mej. Bentinck, daar de plaats van deze onderwijzeres niet wedei vervuld behoeft te worden, ad f 950,bespaard zal kunnen worden. Hierbij is nog geene rekening gehouden met het feit, dat de woning van het hoofd van school F vrij komt, welker huur waarde laag geschat op f 250,berekend kan worden en waarvoor tegen dien prijs zeer waarschijnlijk wel een huurder ge vonden kan worden. Dit bedrag is echter niet door ons on der de bezuiniging begrepen, daar het ons billijk voorkomt de jaarwedde van het hoofd van school E wiens werkzaamheden en verantwoordelijkheid door de nieuwe regeling zullen toenemen, met f 200te verhoogen en mitsdien te brengen op f 2200. Voor een eventueelen opvolger zouden wij de jaarwedde in plaats van op f 1800 op f 2000willen bepalen, zoodat in later tijdpiog plm. f 200 a f 250meer bezuinigd wordt. Door deze regeling aan te nemen kan dus een totale bezuiniging in vergelijking tot den tegenwoordigen toestand van f 3600verkregen worden. De jaarwedden van het onderwijzend personeel zullen aldus geregeld moeten worden School E. a. Hoofd der school f 2000, (hoofdakte, wiskunde, 3 vreemde talen) b. 1 onderwijzerf 850, (hoofdakte en wiskunde, belast met onder- derwijs wiskunde.) 1 onderwijzerf 850,— (hoofdakte, belast met onderwijs in aard rijkskunde, geschiedenis en kennis dei- natuur.) 1 onderwijzeresf 850, (hoofdakte enDuitsch, belast met onderwijs in Nederlandsch en Duitsch.) 1 onderwijzeresf 850, (hoofdakte, Fransch en Engelsch, belast met onderwijs in Franseh en Engelsch.) 2 onderwijzers, elk (hoofdakte en Fransch.) 2 onderwijzeressen, elk (hoofdakte en Fransch.) d. 1 onderwijzer, (Fransch) 1 onderwijzeres (Fransch) e. 6 onderwijzers of onder wijzeressen, elk is het hoofd genoemd 800,— 800,— 600,— 600,— 500,— f2000. Sub vrije woning is volgens onze meening voor hem eene goede belooning. Het tegen woordig hoofd zou op de gronden, boven uiteengezet, f 2200vrije woning ver krijgen. Sub b, zijnde 4 vakonderwijzers en onderwijzeressen voor de drie hoogste leerjaren bedoeld. Eene aanvankelijke jaarwedde van f 850— die door de verhoogingen met f 50die wij evenals tot nog toe voor alle onderwijzers en onderwijzeressen wen- schen te behouden, tot f 1000kan klimmen, achten wij voor deze categorie van onderwijzers voldoende. Sub c is sprake van de onderwijzers en onderwijzeresen van het 5e en 6e leerjaar. Deze kunnen dus eene jaarwedde van f 950verkrijgen. Sub d is sprake van den onderwijzer en de onderwijzeres van het 4e leerjaar deze kunnen tot f 900jaarwedde be komen. Sub e worden de onderwijzers en onder wijzeressen voor de 3 laagste klassen ge noemd deze kunnen een jaarwedde van f 800verkrijgen. Hier wordt gesproken van onderwijzers en onderwijzeressen zoodat eventueel in de laagste klassen der jongensafdeeling onderwijzeressen benoemd kunnen worden. Wanneer na verloop van tijd alle posten op de nieuwe school E volgens boven staande regeling bezet zijn en alle onder wijzers en onderwijzeressen hun maximum jaarwedde bereikt hebben, zal totaal aan jaarwedden uitbetaald worden a f 2000,— b - 4000,— c - 3800,— d - 1800,— e - 4800,— Te zamen f 16400, Hierbij is berekend, dat alle onderwij zers en onderwijzeressen niet alleen de maximum-jaarwedde verkregen hebben we gens verblijfjaren, doch bovendien, dat zij allen de hooidakte behaald hebben. In dit bijna ondenkbare geval, zou f 1G400,uitbetaald worden, terwijl thans (nu er 10 onderwijzers zonder hoofdakte zijn en nog 3 onderwijzers de maximum- jaarwedde niet bereikt hebben), reeds 'f 18650,uitbetaald wordt. Het bijna ondenkbare geval onder de nieuwe regeling verschilt dus reeds aan merkelijk met den bestaanden toestand, die volgens de bestaande verordening mo gelijk is, volgens welke als maximum eeu bedrag van f 19700,aan jaarwedden aan de beide scholen E en F uitbetaald kan worden. De nieuwe regeling zal dus voor de ge meentekas eene belangrijke bezuiniging m de uitgaven voor het onderwijs ten gevolge hebben. Waar deze bezuiniging gepaard kan gaan met eene zeer goede, zoo niet betere re geling van het ouderwijs aan de scholen E en F, daar zijn wij van oordeel, dat de gemeente, op wier hegrooting de kosten voor het openbaar lager onderwijs zeer zwaar drukken, deze gelegenheid met beide handen moet aanvatten. Met aandrang noodigen wij u derhalve uit uwe goedkeuring wel te willen hechten aan de voorstellen, die wij ter uitvoering van de boven uiteengezette denkbeelden aan uwe vergadering aanbieden. Deze voorstellen betreffen in hoofdzaak het besluit tot vereeniging der scholen E en F en eene wijziging der bestaande verordeningen. De andere punten, boven ter sprake febracht, betreffen veelal onderwerpen oor de schoolopzieners, het hoofd der school of ons college verder uit voeren. Wij hebben het echter wenschelijk geacht deze punten eenigszins in den breede te be spreken, daar wij meenden u hierdoor een juister denkbeeld te kunnen geven van aen toestand, die zal ontstaan, indien uwe vergadering tot de vereeniging der beide scholen besluit. Resumeerende stellen wij u voor 1°. te besluiten tot het vereenigen der scholen E en F, door het nemen van het hierbij gevoegd concept-besluit no. a. 2°. de verordeningen, regelende het getal scholen enz., en het getal onderwijzers enz., te wijzigen door uwe goedkeuring te hech ten aan bijgaand concept-besluit no. b. Vlissingen, 25 Nov. 1898. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen. (w.g.)VAN DOORN V. KOUDEKERKE. De Secretaris, (w.g.) G. J. BISSCHOP. Voor eensluidend afschrift De Gemeente-Secretaris, G. J. BISSCHOP. Wat eigenlijk „Kampioen" bcteekent. Het blad gewijd aan de belangen van den toeristenbond in Nederland, draagt den naam van „Kampioen." De opmerking is door de „Fiets" ge maakt dat deze naam zeer oneigenaardig is omdat „Kampioen" eigenlijk beteekent overwinnaar in wedstrijden en Van Dale in zijn groot woordenboek der Nederl. taal van dit woord de volgende verklaring geefteen kampioen is hij die in alle wedstrijden overwinnaar is gebleven. Als dus de „Kampioen" zijne lezers niet in den waan wil laten dat zijn naam niet beteekent „strijder", en hun het idee wil ontnemen dat onze sporters geen strijd meer behoeven aangezien zij in alle wedstrijden reeds overwinnaar zijn gebleven, dient zij aan den wenk van het zuster-orgaan gehoor te geven. Binnenland. Tweede Kamer. De minister van marine heeft in zijn antwoord op het Kamerverslag gezegd dat een onderzoek naar de resultaten van zijn bevel om op Zondag zoo weinig mogelijk inspectie en zooveel mogelijk vrijaf te geven, zeer bevredigend waren, en dat een onderzoek bewezen heeft dat het vervangen van het oorlam door eenig ander genotmiddel door de minderen niet gewild is. Hij overweegt nu om de premie op het niet-drinken van het oorlam te verhoogen en daardoor de onthouding aan te moedigen. Hij heeft de overtuiging dat dit genotmddel voorals nog aan boord van oorlogschepen niet zonder schade aan den dienst geheel kan gemist worden. Wij voorzien dat deze verklaring van den minister niet zonder piotest van de zijde der geheel-onthouders zal blijven. Voorts heeft de minister gezegd dat voordenbouw van eenstoomloodsvaartnig, krachtig genoeg om in alle wind en weer op de Noordzee dienst te doen, ongeveer 160,000 noodig zullen zijn. In de Kamerzitting van gisteren is het voorstel van den heer E. Fokker om de som van 7927 te weigeren voor een nieuw archief en een nieuw gebouw met vier bureaulokalen te Middelburg, met 61 tegen 31 stemmen verworpen, nadat door den heer Lucasse gewezen was op de ongeschiktheid van vele ambtenaarsvertrekken en de minister den onhoudbaren toestand van het ge bouw had aangetoond. De heer Fokker ging bij zijn voorstel van het denkbeeld uit, dat de behoefte niet gebleken was en de restauratie der Abdij naar een vast plan behoort uitgevoerd te worden. De begrootir.g van justitie is met 63 tegen 3 stemmen aangenomen. De brug over de Moerdijk. Van deze brug gaat de legende dat zij voortdurend zakt, zelfs wordt soms daarbij eene maat aangegeven volgens welke de brug reeds lang geheel moest verdwenen zijn in het slijk van het 1-Iollandsch diep. Nog zijn er menschen wien een zware steen van het hart gewenteld is, als zij er heelhuids over zijn gekomen. Misschien zullen wel alle ongerustheid en angst verdwijnen nu de minister van waterstaat op eene vraag in het Kamer verslag aangaande deze zaak geantwoord heeft, dat het verkeer veilig kan geschie den, daar de pijlers op voldoende wijze tegen uitzanding verzekerd zijn en jaar lijks meermalen door herhaalde en ton deel periodieke peilingen gezorgd wordt op de hoogte te blijven van den toestand van den rivierbodem om de pijlers van die spoorwegbrug. Doen zich ergens minder gunstige verschijnselen voor, dan wordt, zegt de minister, nog voordat de verschijnselen van dien aard zijn gewor den, dat het veilig verkeer over de brug het minste gevaar zou loopen, overgegaan tot uitbreiding of versterking der bodem bezettingen om de pijlers. Waar zooveel zorg aan deze aange- legendheid besteed wordt, zal er wel geen grond meer zijn voor het geloof dat de brug steeds zakkende is. Vrouwelijke ambtenaren. De minister van waterstaat heeft een pluimpje gegeven aan de vrouwelijke telefonisten voor de verdienstelijke wjjze waarop zjj haar taak verrichten. Hoewel dit ook bij post- en telegraafdienst het geval is, meent de miuister echter dat die dienst in zyn vollen omvang voor vele vrouwelijke ambtenaren wel wat zwaar is. Op het gebied van post- en telegraaf dienst is dus nog geen sprake van equivalentie der vrouw en schijnen dus hare krachten niet tegen die van den man op te wegen. Eene les voor hen die beweren dat de vrouw voor alle betrekkingen geschikt zou zijn. Atjeh. Aan het Handelsblad werd Donderdag uit Batavia geseind dat eene poging om Toeankoe Mohammed te venassen mis lukte, dat twee mindere hoofden gevan gen genomen werden, Toekoe Pjoet Toenghoeb zich heeft onderworpen en bij de overstrooming te Toelang twee menschen verdronken zijn. Examens. De rijkscommissie tot het examineeren van machinisten aan boord van koop vaardijschepon, heeft in hare zitting, te Amsterdam gehouden, uitgereikt het diploma C aan de heeren F. H. Blom, C. J. F. van Zwol, G. van Loon, A. Kruk en A. A. van de Ven het diploma B aan de heeren W. Smit, G. C. van Nouhuys, G. van Joolen, A. van Heek, J. H. van Luyk, G. J. Pieper, J. van der Vorm, F. II. Bonk en J. Fenenga het diploma A aan de heeren F. van der Vorm, M. P. de Koster, H. Muller, J. M. A. van Poelvoorde, F.C. Ileylman, J.A. van den Berg en W.H. vanLindonk. 26 candidaten hadden zich aangemeld. De Koninginnen zijn Donderdagmiddag te 31/, uur van hot Loo te 's Hage teruggekomen. De Koningin-moeder liep nog eenigszins gebrekkig met behulp van een stok. Door de regeering is aan prof. J. Krans te Delft opgedragen een onderzoek in te stellen naar de weiken in de Solo vallei, bij de uitvoering waarvan zooals bekend is, de begrooting met vele millioenen overschreden werd. De aanstaande zitting van de militie raden zal zoo schrijft men aan de N. R. Ct voor sommigen eene onaangename verrassing opleveren. Het was de gewoonte bij remplaqanten- kantoren in de overeenkomsten van plaatsvervanging ook den opvolgenden broeder te vrijwaren van den dienst. Het geval toch kon zich voordoen, dat een plaatsvervanger na een jaar dienst als deserteur werd afgevoerd of uit den dienst weggejaagd; in zoodanig geval behoefdo niet door don vervangen loteling een andere plaatsvervanger te worden gesteld en behoefde de vervangene ook niet zelf op te komen, maar verviel het recht van vrijstelling wegens broederdienst voor den opvolgenden broeder, die dus voor den dienst bij de militie werd aangewezen; doch krachtens de overeenkomst moest in dergelijke gevallen door liet rornplagantenkantoor in de dienstvervanging van den opvol genden broeder zoo die was ingeloot worden voorzien. Deze verplichting kunnen de rempla- (jantenkantoren echter na de afschaffing van de plaatsvervanging natuurlijk niet meer nakomen, en sommige vaders zullen dus hun zoon, dien zij door het koopen van een plaatsvervanger voor een ouderen broeder meenden bevrijd te heb ben, nu toch als milicien in dienst moeten zien treden. Een middel om daaraan te ontkomen, is er niet. Vlissingen, ÏO Deo. Enkele jaren geleden werd in Frank rijk een zeeman die 35 schipbreukelin 'gen en 10 a 12 drenkelingen gered had openbaar gehuldigd en van het geval zelfs melding gemaakt in de Nederland sche bladen. Wij behoeven echter niet zoo ver te gaan om zulk een schittc rend voorbeeld van menschenliefde te vinden, want in ons midden loeft een man, wiens lijst van menscheureddingen niet minder groot is dan van den veel geprezen Franschen zeeinan.Wij bedoelen den kwartiermeester van het Ned. loods wezen E. van Hoepen, die den 13eu dezer den dag herdenkt waarop hij vóór dertig jaar bij dut loodswezen zijne be trekking aanvaardde. Dat Van Hoepen in dat lange tijds verloop menigeen uit doodsgevaar gered heeft elk Vlissinger kan liet ons vertel len maar zeker is het niet zoo algemeen bekend dat dit getal zoo groot is, en daarom meenden wij er met grond op te mogen wijzen. Voor handelscorrespondentie Duitsch is te Amsterdam geslaagd de heer H. G. Caljouw van Vlissingen. De schipper A. van 't Hof, te Ierseke heeft eene gunstige beschikking ontvan gen op zyn verzoekschrift voor het openen van een overzetveer van de Kanaalstraat naai de aanlegplaats der penny boot, niet alleen met het doel den weg naar het station te verkorten, maar ook om de gevaarlijke en moeilijke passage over de sluizen te vermijden. Er zal dus binnenkort in een lang ge voelde behoefte voorzien zijn. Bovendien zal de geringe prijs van 2 cent de per soon zeker voor niemand een bezwaar opleveren. De heer G. B. Dommisse, muziek onderwijzer, is voornemens Vrijdag 16 December eene uitvoering met zijne leerlingen te geven. Ditmaal treden op de klassen A en B. Klasse A zal een zestal kleine liederen zingen van Verhulst, Bènoiten anderen. Klasse B zingt eene groote cantate „de Jaargetijden" van G. Wou ters Jr. Jn deze, uit 4 afdeelingen bestaande cantate, worden lente, zomer, herfst en winter bezongen. Hot geheel bestaat uit tweestemmige koren, afgewisseld door enkele solo's en trio's. Zooals altijd heeft deze uitvoering plaats voor de ouders der leerlingen en genoodigden. Voor belangstellenden zul len, op aanvrage, en zoolang de voorraad strekt, kaarten te verkrijgen zijn. De minister van binnenlandsche zaken heeft benoemd tot secretaris bij den geneeskundigen raad voor Zeeland en Westelijk Noord-Brabant de heer J. J Berdenis van Berlekom, arts te Mid delburg. Men schrijft ons uit Middelburg De werken voor het verbeteren van het rioolstelsel zijn thans opgeleverd en blijken werkelijk eene verbetering te zijn. Alleen is 'tmet de bestrating die deze ondergrondsche werken hebben achter gelaten, treurig gestelddeze is vooral op de kaaien zeer slecht en op menige plaats, o. a. op de Houtkaai zijn ware modderpoelen de duidelijke teekens hiervan. Het voor rekening der Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" alhier gebouwd volksbadhuis is thans geheel klaar. Het zal binnenkort voor het publiek ter bezichtiging gesteld en in Januari geopend worden. Bij kon. besluit is pensioen verleend aan J. van de Velde, wed. M. W. J. A. of M. J. W. A. de Vos, brugwachter aan het kanaal door Zuid-Beveland. Men meldt ons uit Overslag Van wege liet heerschon van mond en klauwzeer in de Belgische greusge meenten Wachtebeko en Maldeghem zijn de Nederlandsche grenzen langs Overslag en omliggende gemeenten gesloten voor weiden enz. van Belgisch vee. De heer B. Dijken, commies-ont vanger aan liet grenskantoor alhier, is in diezelfde betrekking benoemd aan het kantoor llolterhook, gemeente Ubergen (Gelderland). Voor de betrekking van veldwach ter alhier zijn reeds verscheidene lief hebbers. Zoowel mondeling als schriftelijk hebben zich een 15-tal liefhebbers aan gemeld, nietegenstaande het salaris slechts f200 bedraagt. Heele en halve varkens (geslacht) mogen in België ingevoerd worden, mits betalende 15 centimes per Kg. Vrijdag avond werd een Belgische slachter, die een half varken wilde binnensmokkelen, bekeurd door de douanen. Aan het kantoor gebracht, werd het vleesch gewogen, welk gewicht ruim 60 Kg. bedroeg. Met betaling van 11 maal de rechten, plus den wederkoop van vleescli en ktuiwagen, komt de slachter er op zyn minst af, wat, alles bij elkander gerekend, een aardig sommetje voorden man zal zijn. Men schrijft ons uit Zuiddorpe Sedert eenige jaren waren de post duiven van den lieer G. Allefs te Koe wacht bekend als puike prijsvliegers. Er waren dan ook weinig piysvluchten, waar hij mot zijn duiven niet verschei dene prijzen behaalde. Eindelijk kwam het zoo ver, dat andere liefhebbers niet aan de prijsvluchten wilden deelnemen, zoodra genoemde Allefs onder de mede dingers behoorde. In den laatsten zomer werd deze van vele prijsvluchten in om liggende gemeenten eenvoudig buiten gesloten. Dit deed de liefhebberij voor de postduiven bij den man verminderen, die daarom besloot zijn diertjes in liet openbaai te verkoopen Zulks ia nu Donderdag 11. te Koewacht geschied. Hoewel er van heinde en ver koopers waren opgekomen, werden er toch geen groote sommen besteed. De eerste duif werd verkocht voor 52 frank. Dit scheen de beste te zijn, want de prijs der andere varieerden van 5 tot 20 frank. In het geheel heeft de Allefs van zijn postduiven (22 oude en 17 jonge) ruim 300 frank gemaakt. De zaak van den 22jarigen De Vos uit Moerbeke, die den 20 November den gemeente- en onbezoldigden rijksveld wachter A. A. Verdurmen uit Overslag verraderlijk in den buik heeft gestoken, tengevolge waarvan deze is overleden, zal in Belgis berecht worden. De schermutseling had nl. plaats even over de Hollandsche grens. Kerk- en Schoolnieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Seller- penisse de heer 0. van de Voort van Zijp, oand.te Hilversum te Oudelande de be r J. M. Lammere, cand. te Helder idem ie Waterlaml kerkje (toez.) de heerH. Brink, cand. te Ruinerwold. Aangenomen bet beroep te Breskens door den heer R. Meeuwenberg, cand. te Doorn. De commissie voor het openbaar onderwijs te Rotterdam heeft een circulaire aan de onderwijzers en onderwijzeressen gericht, waarin dezen op bet hart gedrukt wordt als zij in het huwelijksbootje willen stappen, dit te doen buiten hun vacantio-tijd De commisie had opgemerkt dat de kuwe- welijken van ouderwijzers en onderwijze ressen in den regel in de vacantiee gesloten worden. Zij zal, tenzij er overwegendu redenen bestaan om anders te besluiten, geen verlof terleenen tot een huwelijk op tijden dat de onderwijzers in de school behooren te zijn. Voor het examen als apothekersbe diende is te Zwolle geslaagd da heer O. W. de Vos, van Zaamslag. Het hoofdbestuur der vereeniging van christelijke onderwijzers en onder wijzeressen in Nederl. en de O. B. heelt aan den minister van binnenlaiideche zaken een adres gezonden in zake de pensionneeriug der bijzondere onderwijzers. Afschrift er van heeft het doen toe komen aan de leden der beide Kameis, met het verzoek de zaak te steunen. Verkoopingen en aanbestedingen Aan het gebouw van het prov, bestuur van Zeeland te Middelburg wen! gisteren aanbesteed bet inrichten tot doorvaart van de tweede opening van de brug in den Postweg over bet kanaal door Zuid- Beveland. Ramirg f 31,400. Minste inschrijver de beer W. Dekker te Veere voor f 29.780. Nog werd ingeschreven door de heeren P. van Beers voor f 32.135 C. van Beers Pz. f32,100; M. L. Huson f31,200; J. J. Krijger f 31,100 F. N. de Rooy f 30,990. Allen zijn alhier woonachtig. Op 22 December zal te Kadzand worden herbesteed het maken van oever- werken door zinkwerk en steenbestoiting aan de waterkeering van het calamiteuze waterschap Tienhonderd en Zwarte polder. Raming f 11919. Deze herbesteding wordt gehouden om dat Ged. Staten de eerst gehouden be steding niet hebben goedgekeurd. Geboren JOHANNA HELENA, dochter van H. C. HEEMSKERK en J. II. DA ENEN. 's-Gravenhage, 9 Dec. 1898. Bevallen van een Meisje, (levenloos CHRISTINA SCHRIER, echtgenoote van PI ETER VERBOVEN. Vlissingen, 8 Dec. 1898. zich hier gevestigd hebbende, beveelt zich beleefd aan tot het Provooststraat 264, hoek Nieuwstr. De School van de Engelscbe kerk voor kleine Meisjes, wordt op denzelf den voet voortgezet door Mej. A. M. FREEMAN, Provooststraat, H 264, die zich minzaam aanbeveelt, jVERBUURE/ 13 kw i Daar bo venstar waren door mij versch te leveren, te Door eoii nette mijner geachte cllèn Depót bij Mej. de Gre waar van af lieden alle g d E 15,000 dankbetuigingen er Men yrage tevens g| tot dusverre het elite Maagkwaal .ïo. De Vries, Ven en Bellettrie, - ~w Gesol ADVERTENT1EB Prijs per kwarts, buiten met verhoogiiu Uitgaaf van de Naa I Raadhuis straat 3, A rust Eet in uw gezin eiken moiq en alle drie nemen bij U Deze goede raad is n .FZtTJJDElST1 Bevestigd te Amster Opgericht en Kon. go, 1865. Maatschappelijk kap mot ruime reser Directeur J. L. EL Verzekert Spiegelruiten, wone Ruiten enz., tegen h breken, ontstaan door onvo kwaadwilligheid, straatrumi lage premiën. De Hoofdagent voor Zee Cooqje Buskenstra j\

Vlissingse Courant | 1898 | | pagina 2