3T Twee Neven. EN ÖLfloT EISJES, Vrijda 25 November UIT BELGIE. men in N, No. 138. 36e Jaargang. 1898. FSQIOLLITON. J j;eieeil is 11 i e u w e en li ON. and el, 'eter" DOMMISSE. AHTIKE- :<l «leze le ERS Java-Rijst, ging van aard* uitzettingsver- ebruik aan alle ijgbaar in alle winkels uitalni- bussen van Jfc'/s 75, proefkar- lding van Czaar artons beschik- Vinxa J a va-Rijst, et i/oKG. Waar rechtstreeks te franco thuis, •es voor engros Phénix", ANDAM. EIT. ts. p. Ons. OOTE, istraat. N. 231. DE VROOM. Donderdag ids. «lende ENST DELBUBS v.v rm 4 50 5 55 Zeilmarktvm 12 30 1 15 55 6 55 7 45 markt Vlissin- p werkdagen) 1 20 2 05 7 7 50 ïDIENST. 0 6 30 G 50 - 10 20 10 40 30 2 220 20 5 10 5 30 - 6 40 7 20 1010 10 30 10 1 20 1 40 50 4 10 4 30 - 8 30. 55) tkena hoog- sit.gen naar YüNsiusnu: courant. Prijs per drie maanden 1. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever: F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfdo advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. VerschJJnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Telephoonnummer IO Abonncments-Advcrtentiën op zeer voordeelige voorwaarden. (Ingezonden.) Onlangs waren we in de gelegenheid een vergadering bij te wonen van Bel gische land bouwers,meest grensbewoners. Het onderwerp, dat er besproken werd, was de grenskxoestie. Het heette dan ook te zyn een meeling, want de aan kondiging luidde«meeting over het openen of sluiten der grenzen.» Men moest niet lang op de bijeenkomst zijn, om te kunnen raden tot welk resultaat de besprekingen zouden leiden, nl. volkomen sluiting der grenzen. De persoon, die hier de vergadering leidde, wist op een handige wjjze het den onge veer 150 boeren diets te maken, dat zy tocli maar met allen aandrang zouden verzoeken om volstrekte afsluiting van de Hollandsche grens. Wij willen in hoofdzaak eens mede- Geelen, wat we hebben opgeteekend gedurende de bijeenkomst en aan e#n en ander onze opmerkingen toevoegen. Het zal dan den lezers duidelijk zijn, hoe onze buren zoo ongeveer over de kwestie van den dag oordeelen. De leider, die dan ook hoofdzakelijk aan het woord bleef, begon met te ver tellen, dat door den provincialen raad Yan Oost-Vlaanderen eene commissie was benoemd, die den 9en Januari 1899 te Loochristie (bij Gent) zitting zou houden. Aan die commissie kon elke landbouwer in het byzonder en elke corporatie op landbouwgebied in het algemeen, hunne bezwaren mededeelen en wenschen te kennen geven met betrekking tot landbouw en veeteelt, welke mededeeiingen schriftelijk en mon deling kunnen geschieden. Hy spoorde de aanwezigen aan t- ch vooral niet te verzuimen aan dien oproep gehoor te geven en aan te dringen op sluiting der grenzen. Het was nu duidelijk, waar hij heen wilde. Een verdere bespreking was eigenlijk niet meer noodig, want overal zag men goedkeurend knikkeneen algemeen gemompel van„zeer wel», «precies wat we verlangden" enz., waar aan slechts enkelen niet meededen, bewees genoegzaam dat de geachte spreker zijn vriendjes in liet hart ge grepen had. Vol vuur gaf hij thans lucht aan zijn schijnbaar overkropt gemoed. „Wat" zoo sprak hij ongeveer „hebben we te geven om die 500 slachters te Gent, of de ongeveer 2000 beenhouwers in de geheele provincie Oost-Vlaanderen Wij slaan hen immers best, want wij tellen meer dan 5000 landbouwers in ons korps. Als we eendrachtig opkomen, kunnen we die lui, die ten hunnen voor- deele de grenzen wenschen open te houden, best overstemmen Dat is taal, daar zit kracht in. Maar zij getuigt niet minder van wij durven het gerust zeggen moedwillige onwe tendheid, zoo het geen bekrompenheid jnag heeten. Of Zou de spieker met zijn 5000 en zooveel volgers ook kans zien, om de zooveel duizenden arbeiders, kleine burgers en in het bijzonder de Bewerkt door AMO. C.) Het zonderlinge gedrag van dezen man, met wien hij vroeger steeds op vertrouwelijken voet had gestaan, moest hem wel bevreemden en verontrusten, het scheen hem by na toe, alsof hem een schuld op de schouders geladen was, waarvan hij zelf geen vermoeden bezat. Een dienstmaagd trad met een mand vol hout binnen, de kastelein volgde haar, hij plaatste de brandende kaais op tafel en vulde uit de flesch, die hij had medegebracht, een hoog glas met rooden wijn. stedelingen te overstemmen? Want een feit is het, dat de vleeschprijs, na een rationeele sluiting der grens, aanmerkelijk in de hoogte zou gaan. En zou de anders zoo opvliegende Gentenaar het gedoogen, dat een zjjner eerste levens middelen hem als het ware ontnomen of althans slecht voor hem bereikbaar werd Wjj gelooven het niet en met ons de vele veehandelaars, die beter dan iemand anders weten kunnen, hoeveel levend vleesch wekelijks uit ons land België binnengaat en waarvan een groot deel ter consumptie voor de Gentsche bevolking dient. Zie zoo, dat was een steen van den man zijn hart, maar ook een van het onzo. Wjj- kunen nu ruimer adem halen en zullen even hooien, wat ons verder werd aangeboden. De geachte spreker deelde vervolgens mede, dat hij een vragenlijst bij zich had, welke door de bevoegde overheid aan de gemeentebesturen, Iandbouw- commiteiten en particulieren was ver zonden. Het was de bedoeling van de stellers der vragen, dat ieder, die zulks verkoos, ze naar zijn goeddunken zou beantwoorden. Het plan van deze vergadering, anders gezegd meeting, was dan ook, om na een gemeenschappelijk overleg, de ant woorden zóó in te kleedenals met het gevoelen der meerderheid was overeen te brengen. Het was echter jammer, dat de verdienstelijke leider vergat te zeggen, dat hij de meeste reeds volgens zijn eigen goedvinden had ingevuld, wat al gauw bleek, maar waarvan hij de waarheid dan ook achterop erkende. Enfin, het kwam er hier nu toch minder op aan, of dat beekje schrijfwerk vóór of tijdens de bijeenkomst was geschied. Immers-zoo heel toevallig, pasten al die antwoorden .juist op „het gedacht der vrienden", of laten wij liet anders zeggen „dat gedacht der vrienden" wist zich onder de hand „des vriendeiijken vriends" zoo mooi te plooien, dat alles, met een heel klein wijzigingetje soms, in orde kwam Enkele der vragen zuilen we hier verkort neerschrijven en de antwooiden even beknopt invullen. Wij zullen dan tevens in de gelegenheid zijn om te bewijzen, hoe mooi de boeren hier gevaar liepen zich zeiven te vangen, m. a. w. dat ze neen moesten zeggen, in weerwil dat ze van liet tegendeel overtuigd waren. Vraag 1. Welke maatregelen stelt ge voor, om ons vee te vrijwaren tegen besmettelijke ziekte, ontstaan door invoer van Hollandsch vee? Antw. Smokkelen totaal beletten. Mond en klauwzeer wordt vooral ver spreid door gesmokkelde beesten. Deze laten overal ziektekiemen na. Hoe men liet smokkelen dan wel liet best zou beletten Het blijkt herhaal delijk, dat de douanen niet bij machte zijn, al doen ze nog zoo ijverig dienst, het kwaad te stuiten. En wat nu voorgesteld werd? Lezer schrik nietElk zou voor douaan spelen. Wie een smokkelaar ontmoette, zou het recht hebben hem staande te hou den,zijn beest af te nemen en de gewone „Welkom hier, baron," zeide hij met een hartelijkheid, die op Egor, een wel- dadigen indruk moest maken „ge zult hier veel veranderd vinden, doch houd het hoofd maar boven water, men moet de zaken niet altijd zoo donker inzien." Met een bevende hand greep Egon het glas on dronk het in een enkele teug leeg. „Dat waren de eerste verstandige woorden," antwoordde hij, „doch ga nu even zitten en vertel mij alles, ant woord mij eerlijk en rond op mijne vragen „Strakjes" zeide Grundmann met een waarschuwende blik op de dienstmaagd, die nog met de kachel bezig was. «De baron zal zeker hier soupeeren „Ik denk tenminste hier te over nachten." "Sta mij dan toe my nog eenmaal te verwijderen, teneinde in de keuken mijn bevelen te geven. „Dat is niet noodig, ik neem alles voordeelen op te strijken. En of dit voorstel bijval vond? Algemeen. O, Sancta SimplicitasWaar moest het dan heen Het werd immers een formeele oorlog aan de grenzen. Stel je voor Er zullen eenige schoone Hollandsche koeien gesmokkeld worden, 'tls om te watertanden. Gauw eenige lui bij elkander gescharreld en er op af. Paf. paf, klets, klets I Och neen, on- noozele menschen, dat kan u toch geen ernst geweest zyn, toen ge zoo mooi, als geen automaat het u na zou doen, ja kniktet. Genoeg hierover, wij zouden misschien de scherts te ver diyven. Wy komen tot de tweede vraag Vraagt ge het sluiten van do grenzen voor mager en vet vee? Antw. Voor mager en vet vee. Vol gens het tractaat tusschen Nederland en België kunnen de grenzen alleen gesloten worden onder voorwendsel (sicvan besmettelijke ziekte. Is dit tractaat ge ëindigd, dan volkomen sluiting. Wij willen nu een groot gedeelte van wat zooal gekeuveld is, overslaan, omdat het toch van minder belang is, en ons bewys leveren, waarvan we boven spraken. Vooraf willen we nog opmer ken, dat als een afdoend middel, om het smokkelen te beletten, ook genoemd werd het houden van een inventaris over liet geheele land, een zoogenaamden „burgerlijken stand" voor het vee, iets wat thans alleen langs de grens ver plichtend is. Er werd gerekend, dat daarvoor nagenoeg 5000 ambtenaren zou den noodig zijn. Proficiat jongelui, die hunkeren naar eene betrekking. Als het rijk u dan maar goed betaalt, dan is 't nog niet erg. Toch scheen dat voorstel bijval te vinden. Het meerdere dat aan belasting zou moeten opgebracht worden voor die penrièiikkerszou wel uit den koesral komen. En nu ons bewijs. Het l'gt in het antwoord der volgende vraag. Beschouwt gij koppeling (kruising) van Hollandsch en Belgisch vee als voordeelig of nadeelig voor onzen veestapel? Hiei en daar hoorde men voordeelig zeggen f er deed zich een algemeen ge- momp-1 liooren, waaruit duidelijk bleek, dat men kruising als voordeelig beschouw de. Maar de man voor zijn katheder was er als de kippen bij. „Mannen vergalop peert je toch nier. Dit is immers maar een strikvraag. Want kijkt eens hier. Zoo ge kruising voordeelig acht, zijt ge ook verplicht den invoer van Hollandsch vee toe te laten. Want hoe kunnen wo ter wereld kiuisen mot Hollandsch vea, dat we niet hebben Ja, dat schenen de geachte vrienden ook te begrijpen. Maar wat nu Geen nood. „Wij hebben ons immers voor sluiting der grenzen verklaaid. Welnu, welnu, dan moeten we de kruising van Hollandsch en Belgisch vee als nadeelig voor onzen veestapel beschouwen, in weerwil dat we goed weten, dat ze voordeelig is. Aldus werd besloten. En die nu nog zegt, dat dit geen logica is, weet er niets van. Geachte lezers, laten wij het voor ons zet ven en ook voor de Belgen hopen, dat naar dergelijke onzinnige antwoorden voor lief." „Neen, neen, baron, ik ken mijn plicht en zal niet lang op mijn terug komst laten wachten." Jochem trad binnen, hij bracht den mantelzak, de dienstmaagd had zich inmiddels verwij derd. Egon maakte het zich zoo gemak kelijk mogelijk, en toen de kastelein weder binnentrad, zond hij den oppasser de kamer uit. «Wanneer mijnheer de baron maar een halfjaar vroeger teruggekeerd ware," klaagde Grundmann, «veel zou dan anders geloopen zijn. Ge weet het immers zelf, genadige, heer, de afwezige die zich niet verdedigen kan, heeft altijd onge lijk, daar kost het niet veel moeite om aan te klagen en het vonnis te vellen." „Wanneer gij wilt dat ik u begrijp, moet ge u duidelijker verklaren," ant woordde Egon met gedwongen kalmte. Sinds hot voorjaar heb ik geen tijding van hier ontvangen, van alles wat na dion tijd hier is voorgevallen, weet ik hoegenaamd niets." door het hooger bestuur niet geluisterd wordt. Wij weten allen, dat België èn ons fokvee èn ons mestveo niet kan ontberen. Wekelyksche aanhalingen door de dou anen bewyzen ons het veelvuldig smok kelen van fokveede groote transporten slachtvee in gesloten wagons direct naar de slachthuizen spreken nog duidelijker en ten overvloede deelt onze Regeering in de Tweede Kamer mede, dat sedert de heropenstelling der grenzen met quarantaine op twee dagen 1150 zegge elf honderd en vijftig - melk koeien naar dat land zijn uitgevoerd. En dan durft men nog aandringen op algemeene sluiting, 'tls om te lachen. Er mocht eens een Ghineesche muur kunnen gebouwd worden, zooals vele Belgen het willen. Binnen enkele maan den waren vleesch-, boter- en melkprijzen tot ongekende hoogte gestegen. Van alle kanten werd ach en weegeroepen. In de steden kwam het misschien tot een opstand. Maar zoover zal het nooit komen, want van een Chineeschen muur kan geen sprake zijn, m. a. w. België zal den invoer van Hollandsch vee nooit totaal beletten kunnen. X. Binnenland. Tweede Kamer. In de zitting van gisteren werd de beraadslaging over de Indische begrooting voortgezet. De minister van koloniën achtte de bestaande troepenmacht op Atjeh voldoende tot handhaving dei- rust en huldigde de verdiensten van leger en bestuur in zake de voorbereiding der pacificatie. Ernstig ontraadt hij terugtrekken uit Atjeh na de verkregen gunstige resultaten. De heer Van Kol ziet in het voort duren van den oorlog gevaar voor ons bestaan. De heer Van Vlijmen consta teerde, dat de Kamer en de regeering het einde van den oorlog verlangen op de thans gevolgde wijze. Het algemeen debat is geslotenhij artikel 1 werd verworpen een voorstel van dhr. Van der Zwaag tot vermindering van liet tractement van den gouverneur-generaal. De heer Ketelaar heeft eene motie voor gesteld om de wenschelijkheid der ver mindering tot op 100,000 gulden uit te spreken. Meten met twee maten. Men weet dat aan onzen minister van financiën op welke gronden ech ter valt misschien moeilijk te bewijzen het voornemen wordt toegeschreven een voorstel te doen tot belasting van tabak. Van protectionistische zijde wordt sterk tegen dit voornemen geprotesteeid, in een blad van die richting zelfs de veizuchting geslaakt, dat de minister wel niet zoo hardvochtig zal zijn om den werkman zijn „pruimpje" te willen ontnemen. Dat zou zeker bar zyn, maar als de minister nu eens aan den drang van protectionistische zijde toegaf en beschermende maatregelen invoerde waardoor de werkman duurder brood en „Ik kan me dat denken," hernam de kastelein, men wist hier immers niet, waarheen men schrijven zou.» »Dus men heeft verteld, dat ik dood was „Dat weet ik nietniemand wilde er zich over uitlaten, liet heette alleen, dat ge niet meer bij de huzaren waart en ik geloof dat dit den baron zaliger het laatste restje in het hart heeft ge geven. „Is mijn vader dood?" riep Egon ont steld uit. Grundmann knikte zwijgend, een diepe zucht ontsnapte aan zijne lippen. ,,'t Was in April," zeide hij zacht, «op zekeren morgen vond zijn kamer dienaar hem dood in bed, de genadige heer was zacht ingesluimerd „En wie beheert nu het goed? vroeg Egon na een lange rustpoos, gedurende welke hij eenige malen met groote schreden de kamer had doorlnopen «Baron Werner von Eichenfels men beweert dat hij universeele erfgenaam is." vleesch zou eten, hoe zou men dat dan vinden? Een „pruimpje" toch kan, hoe ongaarne ook, gemist worden, maar levensmiddelen niet. Maar, 't is waar ook, door een belas ting op de tabak worden geen grond eigenaren gebaat, slechts zou eene bloeiende industrie daarvan het slacht offer zyn. Zonderlinge uitnoodiging. Door den afgevaardigde Van der Zwaag is in de Kamerzitting van eer gisteren by de algemeene beschouwin gen der Indische begrooting de krijg in Atjeh ongemotiveerd genoemd, terwijl hij ten slotte den heer de.Visser die dezen oorlog zoo warm verdedigde en het aanvallend optreden in Atjeh het eenige middel achtte om tot den vrede te komen, uitnoodigde om zelf naar Atjeh te gaan vechten en dit niet anderen voor hem te laten doen. De heer Van der Zwaag had even goed die uitnoodiging kunnen richten tot al de Kamerleden die het met den heer de Visser eens zijn. Aangezien dit bijna al de leden dei- Kamer zijn, zouden alleen de heer Van der Zwaag met zeer enkelen overblijven om voor 's lands belangen in de Kamer te strijden. Een dure misrekening. Bij de beraming der werken aan de Solo-vallei in Indië heeft men zich ettelijke millioenen misrekend. '„Zoo iets kan alleen in Indië plaats hebben", meenden velen. De heer P. II. van der Kemp heeft echter in de „Telegraaf" aangetoond dat men zicli in Nederland ook wel eens grof misrokend hoeft. Hy wijst daarbij op den Rotter- damschen Waterweg, waarvan de kosten werden geraamd op 6,500,000, maar die tot nu ruim 36 millioen vorderde, en op het Merwede-kanaal dat 8X/B millioen boven de begrootiug kustte. Verder zegt hij „In plaats van het in 1892 voor de Solo-werken geraamde eindcijfer van achttien milioen, ramen nu de inge nieurs daarvoor achtendertig millioen, met de nadrukkelijke waarschuwing, dat ook dit nog kan, en waarschijnlijk zal tegenvallen. Doch voor don Hollandschen Water weg, waar de gelegenheid tot opneming toch zooveel gunstiger was dan in Indië, is men tot meer dan zesmaal de oor spronkelijke begrooting gekomen. „Het zij verre van mij om nalatig heid, zoo die plaats gevonden heeft, aldus te willen verschoonenzegt de heer Van der Kemp, „doch hierin mag, evenmin als voor andere incidenten, geen aanleiding worden gevonden voor denigreerende generalisation. Protest van Israëlieten. Dr. Dünner, opperrabbijn bij de Nod. Israël, gemeente te Amsterdam, heeft aan zijn vermogende geloofsgenooten den raad gegeven om bijzondere Israëiietisch# scholen op te richten omdat z.i. de stond voor de tafel en vulde zijn glas, zijn tanden groeven zich diep in de onderlip in, het vuur der veront waardiging straalde uit zijne oogen, die vol koortsachtige verwachting op den kastelein rustten. „Wanneer men dat beweert, dan moet er ook na den dood mijn vaders een testament gevonden zijn", zeide hij „is dit het geval geweest „Ik geloof van ja, de kamerdienaar heeft't ten minste gezegd", antwoordde de kastelein, met de vlakke hand zijn rooden neus wrijvend. „De roode Jacob is nog altijd op het slot, gij kent hem, baron, hij spreekt thans nog over een onverdienden smaad, dien ge hem aan gedaan hebt en dien hij niet vergeten kan." „Had ik destyds den spion maar neer geschoten", stoof Egon op. „Ver sla ik zeker de plank niet mis, wanneer ik vermoed, dat hij een gewillig werktuig van mijnneef is gewoe3t." „Ik kan daaromtrent werkelijk niet

Vlissingse Courant | 1898 | | pagina 1