n THEE ËN Kachels, Haarden, KEUKENFORNUIZEN. R. F. HAARSMA. Restaurant „Gambrinus", i ■ai" laas sa Fijae tectum. GELAKTE EN EMAILLE HAARDEN. Onovertroffen Vulrggulaieur-lnzethaarilen. FAGG Cl!. Vulkachels en Calokieèkes 5 Ui J. li. H. DOMMISSE. T i: G 3D L I» L T ID V IJ U II 8 II ID It U ID X. Turf- en Kolenbakken. zaken kras aanpakt en met liet aan vragen van troepen op geen honderd man meer of minder ziet. Toen er eenige jaren geleden te Leeuwarden socialistische woelingen ontstonden, en de burgervader militaire versterking noodig achtte, vroeg hij niet meer of minder dan drie hatailloos voetvolk aan. De Minister van Oorlog, Seyffardt, die zich zulk een eisch niet verklaren kon, vloog met een extra-trein naar Leeuwarden, om in persoon den toe stand te overzien en zich te vergewis sen, of men inderdaad die troepen- massa behoefde. Toen hij alles in loco had opge nomen, werd den soldaten-veelvraat één bataillon toegestaan I Meer niet „Het zelfde ongehoorde verbruik zagen wij ook in den Haag Voor het bloemen-corso werd negen honderd man gerequireerd 1 1 Die arme sol daten hebben soms vijt en zes uren dienst gedaan Had men den wensch van den zeld- zamen soldatenverbruiker geheel in gewilligd, dan zou bij de blijde intrede onzer Koningin het gehééle Ilaagsche Bosch zijn afgezet. Wat zou dan die rit opwekkend voor de Koningin en haar gevolg geweest zijn. „Hoe het zij, de burgervader is over een en ander bij de begrootings- discussie gekapitteld, maar bij heeft ferm van zich afgebeten. Zelfs deed hij in zijne koele hoogheid en Noord- sciie stugheid eenigszins aan burge meester Roeet denken. Kort en krach tig gaf hij zijn standpunt aan, dat alle kritiek over politie-beleid, van wege den Gemeenteraad althans, af wijst. En toen hij zoo terdege de tanden liet zien, trokken de aanvallers zich terug; zoodat het oud-lid van de Provinciale Staten van Friesland, dat zijne pen voor zulk een lijvig stuk gescherpt eu kwistig in gal ge doopt had, weinig pleizier van zijn nijdigen aanval had. „Onze hoofdcommissaris, die in dit alles eene buitengewoon lijdelijke rol speelde eu tot werktuig verlaagd werd, gaat op die wijze onpleizierige tijden tegemoet. Met den vorigen bur gemeester, Jhr. de Beaufort, die de verpersoonlijkte voorkomendheid en vriendelijkheid was, een wandelende glimlach, kon men zoo heerlijk op schieten door dezen zelfstandigen, steilen, stuggen burgervader wordt men gemend en gestuurd." Eene verzuchting. Onder dit opschrift schrijft de heer A. Bredius uit Amsterdam het volgen de in de „N. R. Ct." Woensdag zag ik«deNachtwacht«weer op de oude plaats. Buiten scheen heerlijk en warra de zon daarbinnen in die grootezaal was het koud en somber. Klein, nietig,vuil, bruin, het doek dat één en al zon leek in zijn lijdelijke woning maar er boven schitterend de gouden letters, de gouden kapiteelen, het rood van de fries. Hoe plat leek de Schilderij weer Hoe is de tnsschenlucht er wtêr uit verdwenen. Is die hond rechts weggeloopen neen nog even ziet men er iets van. De jongen links bij de leuning ia weêr een twijfel achtige figuur geworden. Zoo ooit, dan stemde ik Woensdag in met Israiila' woorden die schilderij hangt daar «vermoord». Er was eens iemand, die vroeger altijd dadelijk het woord «vandalisme)) bij de band had. D-ze plaatsing van Rembrandt's mees terstuk is een groot vandalisme van de hoogere soort. Motorrijtuigen. In de afdeelingen der Tweede Kamer is, gevraagd, of de motorrijtuigen, die aan den bekenden wedstrijd deelnamen en voor welke alle rijkstolboomen geopend moeten zijn, geen tol moesten betalen en of de verschuldigde tolgel den later vergoed zijn geworden. Naar aanleiding van deze vraag merkt de „Zutph. Ct.» op, dat voor kunnen stellen, 't geen echter niet belet, dat ik de sombere voorgevoelens niet tot zwijgen kan brengen, die in eenzame uren steeds weder in mij opkomen.» «Informeer dan eens hier in Breslau men zal toch ook hier denkelijk wel baron Kurt van Eichenfels en den op perhoutvester Von Winterfeld kennen." „Dat mag ik niet doen. Wie deze beiden k.-nt, weet ook op welken voet ik met hen sta ik zou nieuwsgierige vragen moeten beantwoorden die voor mij pijnlijk konden zijn. Boven dien zal men hier ook niet zoo nauw keurig op de hoogte zijn mijn vader, door de jicht verlamd, heeft sinds jaren geen gasten onder zijn dak ge zien de eenige, die hem nog bezocht, is graaf Waldringeu, en die woont niet in Breslau.» „Graaf Waldringen», herhaalde R-inhard peinzend, terwijl hij den kastelein, die juist voorbijkwam, de el ige kan overreikte. „Deze naam motorrijtuigen geen tolgeld mag worden geheven. Ook kruiwagens, handkarren, fietsen passeeren 's rijks tollen vrij van tolgeld. Niet de rijtui gen, maar de daarvoor gespauuen trekdieren ziju belast. De minister zou dus gevoeglijk kunnen antwoorden, dat bet tolgeld betaald zal worden als de automobielen nog eens terugkomen met paarden er voor. Vee-invoer in België. Omtrent den invoer van melkkoeien herkomstig van Holland via De Clinge en de wijzigingen iu de openingsuren der tolkantoren, deelt de Moniteur Beige het volgende mede Te rekenen met 15 November 1898 wordt de invoer van melkkoeien, uit Holland verzonden, toegelaten via De Clinge, mits met naleving der voor waarden vermeld in het ministerieel besluit van 4 October 1898 A. Te lande hulpkantoren van De Clinge (dorp), den len en 15en van iedere maand, van 9 tot 11 uur B. per spoorweg kantoor van De Clinge (-talie), op dezelfde dagen, van 11 tot 12 uur. De koeien op het hulpkantoor van De Clinge (dorp) aaugeboden, zullen onder de bewaking van den veearts van bet toezicht, M. Declercq, geleid worden tot de stallen voor tuberculi- nisatie, opgericht in de nabijheid van het kantoor De Clinge (statie), waar zij tien dagen in quarantaine gehou den en na verloop van dien tijd aan de inspuiting met tuberculine ouder worpen worden. Grensregeling. Verschillende Kamerleden hebben in de afdeelingen, bij het onderzoek der begrootiug van Binnenlandsche Zaken, gewezen op de noodzakelijk heid, intijds de grenzen uit te zetten van stedelijke gemeenten, waar be volking en bebouwing zich sterk uit breiden. Geschiedt dit niet, dan ont staan abnormale toestanden, die later niet gemakkelijk weer in het rechte spoor zijn te brengen. Zoo worden thans te 's Gravenhage plannen be raamd om „eene wijk te doen verrijzen, waarvan de bewoners te gelijk de voor- deelen zullen kunnen genieten,verbon den aan het wonen onder eene platte landsgemeente, en die, welke de onmiddellijke nabijheid van eene groote stad medebrengt». Deze aanhaling uit een onlangs verschenen prospectus achtte men treffend duidelijk. Atjeh, Het N. v. d. D. ontving het volgen de telegram van haren Indischen cor respondent „Toekoe Moeda Latif, het hoofd van het verzet in Plantens heeft zich onderworpen." Wij moeten, zegt het blad, gelooven aan een seinfout, omdat de naam Plantens, als die van een landschap in Atjeh ons niet bekend is. Door den minister van oorlog zijn, met het oog op de afschaffing van de dienstvervaiiging bij de militie, de voorschriften ter verdere uitvoering van de wet betrekkelijk de nationale militie herzien. Door den minister van oorlog is bepaald dat de soldaten bij de infanterie alleen op Zon- en feestdagen in het open baar zullen verschijnen gewapend met het zijdgeweer. De korporaals zullen echter altijd met dit wapeu versierd moeten zijn. De korporaals schijnen dus volgens den minister van oorlog van een vredelievender natuur te zijn dan de soldaten. De Ilaagsche Ct. moet dit bericht, zooals het zegt, tot zijn spijt tegen spreken. herrinnert mij aan het schoonste uur mijns levens, liet was kort voor onzen afmarsch naar Katzbach, toen ik gravin Sabiua von Waldringen leerde kennen. Een allerbekoorlijkst meisje. Of zij zich mijner nog herinnert Zij gaf mij destijds een zijden horloge - band ik draag dien nog op het hart, en zij zeide mij, dat zij mij nimmer vergeten zou, doch wat beteekenen zulke beloften „Ik zal je daaromtrent zekerheid verschaffen», antwoordde Egon, van wiens voorhoofd de sombere schadu wen maar niet wijken wilden. „Sabina von Waldringen moet mijn vrouw worden, aldus verlangde het mijn vader, niettegenstaande Rosa Maria von Winterfeld reeds mijn bruid was. De duivel hale die oude histories!» ging hij voort, terwijl hij met de hand schielijk langs het voorhoofd voer waarachtig, het ware voor mij nog maar beter geweest, wanneer ik op het slagveld mijn rust gevonden had.» liet stoffelijk overschot van mr. Van Itelden is Donderdag geheel naar den wensch des overledene met den grootsten eeuvoud tiaar zijne laatste rustplaats gebracht. Geen bloemen, geen kransen op de kist, geen toe spraken bij de geopende groeve, maar eene groote menigte belangstellenden bij den stoet. Verschillende autoritei ten, leeraren van verschillende onder wijsinrichtingen waren tegenwoordig. Kamerleden otbraken geheel, waar schijnlijk tengevolge van het Afdee- lings onderzoek. Te Deventer zal tengevolge van het overlijden van mr. A. van Helden op 22 November eene verkieziDg en zoo noodig eene herstemming plaats hebben op 6 December voor de Tweede Kamer. Uit het verslag vau de behandeling der zaak van de beleediging van Allard Dijkstra voor het gerechtshof te Leeuwarden, zegt de «N. R. Ct.», blijkt, dat het Tweede Kamerlid Staalman de terechtzitting bijwoonde. Uit zijn blad Extia tijding blijkt, dat bij Gatze Haitsms, bij wien de inbraak te Brilsum gebeurd is, Sieds Jansma, die een der inbrekers door de ramen geworpen heeft, en Allard Dijkstra, die door mr. Troelstra als een der daders van de inbraak wordt aange wezen, over de zaak is gaan hooren. Aan de Nijmeesche muziekschool is verbonden als leerares in bet hygië.tisch en methodisch spreken (behandeling van tpraakgebreken)mej Emma de Jong. (Zie verder het Bijvoegsel.) Aan het bureau van politie zijn als gevonden gedeponeerd een zilveren BROCHE en een PATERNOSTER. Advertentien, A Maandag 14 November "21 hopen onze geliefde Ouders (F" xr* CORNELIS BOTTING PIETERNELLA JOHANNA LOUWS, «3K hunne 25 jarige Echtvereeni «K ging te herdenken. Vlissingen, 12 Nov. 1898. Hunne dankbare Kinderen. JANIS BOTTING. xe* j2< JACOBA BOTTING. ADRIA AN BOTTING Ondertrouwd J. VAN HEEMSTEDE OBELT en MARY CREMER. Amsterdam,) lg Vlissingen, Algemeene kennisgeving. Getrouwd J. W E Y L en S. HORNEMANN, die ook namens wederzijdsche familie, hunnen dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Vlissingen, 7 November 1898. 3. e. ^te^out, p.p. c. „Kom, kom, praat niet zoo moede loos, mijn dappere ritmeester, die den dood in het aangezicht heeft gezien, zonder een spier van zijn gelaat te vertrekken I" zeide Reinhard, thans een vroolijken toon aauslaande. „Hoe je lot ook loopeu moge, biedt het moedig het hoofd. Wanneer je vader het eervolle teeken der dapperheid op je borst ziet, dan zal hij zonder een'ge twijfel zijn armen voor je ontsluiten en alles is vergeven en vergeten „Mocht je gelijk hebben», zeide Egon, terwijl zijn schitterende oogen over de gasten dwaalden, wier aantal allengs grooter werd. „Ik zou dit ook hopen, wanneer ik niet wist, dat mijn neef baron Von Eichenfels zich in de wom'og mijns vaders genesteld had. Deze sluwe diplomaat zal vermoedelijk wel zijn uiterste best gedaan hebben om de klove tusschen vader en zoon te verbreedeD, dit is bij mij aan geen den minsten twijfel onderhevig. Nadat hij zijn fortuin in de residentie heeft Heden overleed, na een kortston dige ziekte, onze jongste lieveling GASPARÜ LAMBERTUS PETRUS, in den aanvalligen leeftijd van drie jaren. Vlissingen, 11 Nov. 1898. G. L P. FLORSCHUTZ en kinderen. DEC. Heden overleed, na een onge steldheid van eenige weken, onze geliefde Zuster en Tante Mej. PIETERNELLA SUZANNA SMITH, in den ouderdom van 81 jaar. Vlissingen, 11 Nov. 1898. Namens de familie, ANNA M. SMITH. ADRIANA M. SMITH. Voor de vele blijken van belangstelling, betoond op 8 Nov., betuigen onder- geteokenden, mede namens hunne kinderen, hunnen hartelijken dank. Vlissingen, 12 N'ov. 1898. C. STROO. A.P STROO Meijnderts. Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank voor de vele blijken van be langstelling op 'Ion 5en dezer onder vonden. Vlissingen, 12 November 1898. J. L. DE KONINK en Echtgenoote. Voor de vele treffende blijken van deelneming in het smartelijk verlies onzer onvergetelijke Echtgenoote, Moeder en Behuwdmoeder, betuigen ondergo- teokenden hunnen innigen dank. Vlissingen, 12 November 1898. J'. B. ZIETSE, kinderen en behuwdkinderen. Plat du Jonr van 12-4 uur, 40 ct. Dinsdags en Vrijdags Erwtensoep. i Dagel. versche gebakken Visch. MüNCHNER on DOETMUNDER BIEREN worden in de bekende echte Münehner Potten getapt. Beide Bieren ook g e- b o 11 e 1 d verkrijgbaar. Aanbevelend, H. MA TE FIS. I. bericht aan belanghebbenden dat, gedurende de Wintermaanden, de geschiktste tijd van poseeren is van 103 uren. Specialiteit voor KIJVEEFl- GENFtE-POFt TEETTE2V. Middelburg, St. Janstraat H 202. De naam HORNBY heeft door de alombekende H. O. den besten klank in het gekeele land verkregen, geen wonder dus dat het gehruik van de Hornby's Puddingpowder met den dag toeneemt. Er is dan ook geen beter merk. Vraag uwen winkelier. Overal verkrijgbaar. Prijs per pakje 10 cent. Dönszelmann Cie., Oostmaaskade 35, Rotterdam. Importeurs. Dm E N geurige waterhoudende ijl diverse prijzen. Bellamykade G No. 5. Handel in Prima Rookworst, Hutspot, Reuzel per K.G. GO cent. Prima IIAM van 12 cent per ons, enz. Specialiteit in ZULT ot ROTLRHAMWORST. Aan het bureau der Vlissingsehe Courant belast men zich met de plaatsing van Advertentiën in alle Dag-, Week- en Advertentiebladen zonder verliooging van prijs. in diverse soorten, van de beste Fabrieken. DF. REKENDE DEGELJKE K E C K N.F0 R NU11E N in elke gewenschte afmeting tot concurreerende prijzen. en alle aanverwante Artikelen in ruime keuze. doorgebracht, is hij door zijn verwarde financieele omstandigheden wel ver plicht om de rol op te nemen van „erfenisjager", en hij bezit het twijfel achtige talent om haar met de routine van een ervaren comediar.t te spelen." „Welnu, dan zal je terugkomst hem wel dringen ziju biezen te pakken,» antwoordde Reinhard;" verlies den moed maar niet en houd het hoofd flink boven water," „O, daaraan zal 't niet liggen, Rein hard," knikte Egon, „doch laat ons scheiden. Ik ga naar het logement, om eenige uren rust te nemen, wanneer de rusteloos woelende gedachten mij deze weldaad ten minste gunnen morgeD, bij het krieken van den dag, aanvaard ik den laatsten marsch.» „Schenk mij dan dezen avond je gezelschap nog", zeide Reinhard, den handdruk zijns vriend beantwoordende. „Laat ik dat liever niet doen," her nam Egon, „want waarachtig, je zondt niet veel aan mij hebben. Je verwacht hier oude vrienden, die je sinds je vertrek niet meer gezien hebt, zij zijn mij vreemd, en de vreugde van het weerzien wil ik niet verstoren. Maar ik houd je aan je woord, je hebt beloofd, me op te zullen zoeken, ik verwacht je dus zeker.» «Daar kun je op rekenen. Egon. Zoodra ik mijn zaken hier heb afge daan, kom ik, en wellicht dat mij dan nog het geluk ten deel valt Sabina von Waldringen weer te zien." „De ontmoeting met haar is licht te bewerken. Kom maar spoedig, de rest zal zich dan wel van zelf vinden. En tot zoo lang vaarwel Nog eenmaal drukten de vrienden elkander de hand, waarop de ritmees ter met opgeheven hoofd het lokaal verliet, de groeten, die denkelijk meer zijn orde dan wel zijn persoon golden, vriendelijk beantwoordend terwijl Egon aan een ander tafeltje plaats nam, waaraan eenige burgers in een druk gesprek zaten.Wordt Vervolgd

Vlissingse Courant | 1898 | | pagina 2