DE ZWAARSTE STRIJD Woensdag O November No. 131. 36e Jaargang. 1898. kclamatie de de Turken evenals zij [ogendheden istantinopel (Turkije het Juaestie te (gelijk, maar 1M) die ver fde wateren Irlogsdrukte fhe vloten. Gissingen lov. linnik, irn. [l9 j.-H. IW. Ekltera, e, jm. 28 j. Ij. - P. F. |n der Steen, 27 j. en L. J. ie Roo, jd. 28 j. en |F. van de sins, jd. 53j. |geb. Assel- gub. Bran- |eb. Hout- Hariot, d. pben, d. z. A. C. Manui l'evre, geb Brandes, llenberg, z. S. J. [levenloos.) Ilr, vrouw van Dis, ed. van L. 5 m. |egts, 59 j. H. A. 4 m. barl", gez. Iliier aan, |emd naar gezaagde i en De Is* vertrok Inaar Vlis- lartij boek- rna naar lilo. stuks. zijn als Jen R.k. en een *10 12 1113 kl. 6 25 63 7 25 8 10 8 27 8 43 VLISSISGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever: F. VAN DE VELDE Ji., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTTËNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzolfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grooto letters cn cliché's worden naai' plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- cn Zaterdagavond. Telephoonnnmmer IO II Ahonncmcnts-Advcrtentiën op zeer voordeelige voorwaarden Binnenland. Bezuiniging. Met zeldzame eenstemmigheid dringt de Kamer op zuinigheid asn in de financiën des lands, die werkelijk geen rooskleurig beeld vertoonen. Men kan dan ook als de begrooting van financiën aan de orde komt, tal van amendementen verwachten. Maar dan kan het ook licht gebeuren dat bezuinigingen voorgedragen worden die niet in het belang van het alge meen zijn. De Arnh. Ct. raadt daarom de regeering aan goed uit de oogeu te zien of de voorgedragen posten ter vermindering der begrooting wel aan dat verei3chte voldoen en is van oordeel, dat bezuiniging van de re geering moet uitgaan omdat zij het best kan beoordeelen weike posten bezuiniging toelaten zonder schade voor 's lands belang en waar eene uitgaaf, hoe wenschelijk op zich zelf, tot een volgend dienstjaar wachten kan. Wien 't ernst is met groote en kostbare sociale hervormingen, be hoort daarvan blijk te geven door ten krachtigste te helpen bevorderen dat de schatkist ook in staat zij aan die kooge eischen te voldoen. En er is geen doeltreffender middel dan de grootst mogelijke zuinigheid op de regelmatig wederkeerende uitgaven. Mocht de regeering onverhoopt niet het initiatief nemen tot beperking der uitgaven van het allernoodzakelijkste, dan moeten de vrijzinnig-democrati sche afgevaardigden tegen haar tot de grootst mogelijke zuinigheid mede werken. „Twee wenscben, zegt het blad, worden in het Voorloopig verslag uitgesproken op welker vervulling in- tusscheu wel kan, eu zoo noodig ook zal worden aangedrongen, omdat de regeering zelve ze in uitzicht stelde de herziening der kieswet en de wijziging van het in 1897 onder de pressie van den minister van Houten in de gemeentewet opgenomen nieuw art. 243, hetwelk bij de regeling der gemeentelijke directe belasting elke progressie in den aanslag verbiedt." Hoogstwaarschijnlijk zal de minister van financiën waar de drang naar bezuiniging ook onder de politieke vrienden onbewimpeld wordt uitge sproken, daaraan voldoen en hier en daar aan de begrootingsposten wat snoeien, maar of daardoor de cijfers aanmerkelijk dalen zullen, is zoo grif niet aan te nemen. Een meer afdoende bezuiniging zou zeker verkregen wor den, indien ook de overige ministers hunne eischen matigden, want ook hunne budgetten dragen naar men zegt, de sporen van opdrijving van uitgaven. Dat het den minister van fiuanciën gelukken zal zijne collega's daarvan te overtuigen, is ia deze omstandigheden zeer te wenschen. Gelijkstelling van vrouwen ook in de titulatuur in offiiciële stukken. Door de bestuursleden der //Vrije NAAR E- PESGHKAU. 7-) Het was mij alsof mijn bloed in de aderen stolde, het lag als lood zoo zwaar op mij, ik was niet in staat eenige beweging te maken, De professor bewoog zich niet. De handen in de zakken, zijne oogen op mij gericht, zoo stond bij onbewegelijk daar. Ik hoorde hem steunend ademhalen. Vrouwenvereniging" is aan alle ministers een adres verzonden, waarin zij verzoeken, voortaan in alle stukken en bescheiden, gericht aan vrouwen, te gebruiken denzelfden titel zonder daarbij in aanmerking te laten komen het al of niet gehuwd zijn of de positie, waarin zich bevindt de per soon, aan welke die stukken of be scheiden worden gericht. Zij doen dit verzoek, wijl het haar voorkomt, dat, waar voor den burger slechts wordt gebruikt ééu titel, er geeu grond is om verscheidene te bezigen voor de burgeres. Bovendien is deze gewoonte reeds gedeeltelijk ingevoerd, doch veroor zaakt het niet volgen van dit voorbeeld door allen, dat aan dezelfde rijksin stellingen op tweeërlei wijzen wordt gehandeld. Zoo ontvangt iedere vrouw van de directie der Rijkspostspaarbank de haar toegezonden berichten onder denzelfden titel, aangezien op de gedrukte slechts één benaming voor iedere sekse voorkomtdoch waar de titels worden bijgeschreven, bezigt men nu eens //Mejuffrouw" dan weder «Mevrouw", vaak zelfs voor dezelfde persoon. Ook op de stukken betref fende de belastingen komt zulks voor. Adressanten hopen, dat de ministers dit verzoek, hetwelk kosten noch moeite veroorzaakt, wel zullen in willigen. Eenzelfdo verzoek is door genoemde dames verzonden aan de Broederschap van notarissen en de Broederschap van candidaatnotarissen. Wij zien ook eene vredelievende oplossing dezer quaestie te gemoet. Mocht dit ook zoo met de quaestie van het met „mevrouw" of „juffrouw" in het dagelijksch leven zijn. Bescherming. In de Haagsche Courant schrijft Observator daarover het volgende Reeds lang kwam bij mij de gedachte op, waarom onze Regeering, om in de be hoeften der schatkist te voorzien, niet meer praetisch te werk gaat, ten-einde tevens de algemeene welvaart te bevorde ren en tal van fabrieken, met hare duizen den werklieden, voor ondergang te be waren. De tot nu toe gevolgde methode, om de grenzen als 't ware geheel open te stel len voor de reeds zoo beschermde industrie onzer buren, zonder de minste te-gemoet- koming voor onze binnenlandsche nijver heid, staat gelijk met zelfmoord I Reeds zijn 9r stemmen in dien zin op gegaan men heeft toen echter wederom bewezen, totaal onpractisch te zijn, en wel door invoerrechten voor te stellen op granen. Juist dit moet niet plaats hebben. Geen voedingsmiddelen belastdie moeten ge heel vrij zijn en blijven. Maar ik zou willen voorstellen lo. afschaffing van alle nog bestaande accijnzen op voedingsmiddelen, dus op zout, suiker, enz. 2o. geheel vrije invoer van alle onbe werkte grondstoffen, welke niet in ons land voorkomen, zooals steenkool, meta len, petroleum (ongeraffineerd), hout, enz. 3o. hoogere rechten op alle bewerkte artikelen, zoowel op het gebied van machinerieën, als kleeren, schoenen, linnen, Plotseling keerde hij zich om en sprak met zijne assistenten. Zij volgden hem naar het raam, waar zij zacht met elkaar spraken. Zuster Beatrice kwam bij mijn bed en zeide//Bid." Op dit oogenblik boorde ik de schel van de buiteudeur en daarop eene stem, die mij door de ziel drong, de stem van Johanna. Die stem is de laatste indruk, waar van ik herinnering heb. Toen ik weer tot bezinning kwam, zag ik alleen de zuster. Het was bijna doodstil en bijna duister om mij heen. «Zuster Beatrice", fluisterde ik, «waar ben ik? Wat is er met mij voorgevallen Zijt gij het of zijt gij het niet heb ik gedroomd «Gij leeft", antwoordde zij, „en zijt gered Alle gevaar is voorbij. Blijf slechts rustig. Gij moet slapen." „Zuster Beatrice, wie heeft mij gered „Professor Horst. Maar nu moet katoenen en wollen artikelen, en dit in den vuisten zin, waardoor 't mogelijk zou worden, onze binnenlandsche industrie niet alleen te doen bestaan, maar zelfs opnieuw tot bloei te brengen 4o. zeer strenge contrêle op smokkel handel van uit het buitenland, vooral op 't gebied van gedistilleerd. Gaarne zag ik ook enkele zaken, die onzen vroeger zoo bloeienden handel in boter en kaas benadeelen, bv. margarine, wat zwaarder belast. Mijn voorstel is niet, om in een ander uiterste te vervallen en zóo hooge rechten te heffen, dat onze Nederlandsche indus trie als 't ware een monopolie zou ver krijgen om alle prijzen naar welgevallen op te jagen dit mag niet. Voldoende zou zijn, in plaats van 5 pCt., bv. gemiddeld 15 van de waarde te beffen. Gaat men Wel en onpartijdig na, dan zouden, volgens mijn voorstel, inde schat kist in de particuliere industrie ten zeer ste gebaat worden. Ik durf zelfs beweren, dat het mogelijk zou zijn, enkele, nu veel drukkender belastingen geheel of gedeelte lijk of te schaffen. Nederland kan niet worden geholpen door theoretische beschouwingen, wel door practiache maatregelen. Lastige Auslander. Men schrijft uit Lonneker aan de Zwolsche Ct." In den laatsten tijd ondervinden de Hollanders, die niet aan den militie- plicht hebben voldaan, in Duitschland, vooral hier in de grensgemeenten, alle mogelijke onaangenaamheden. Het is bekend dat alleen tot de loting voor de nationale militie in ons land wor den toegelaten ingezetenen, zoodat jongens, wier ouders of voogd buiten lands wonen, hun verplichtingen niet kunnen nakomen. Verder bestaat er een overeenkomst met Duitschland, waarbij is bepaald dat Hollanders vrijgesteld zijn van militiedienst in Duitschland en Duitschers eveneens in Holland. „Sedert kort wordt er hier over de grenzen en voornamelijk in Gronau anders over gedacht. Men schijnt het daar niet best te kunnen aanzien dat een jongen nergens aan de na tionale militie deelneemt dat is iets abnormaals, waartegen ten strengste moet worden opgetreden. Een jong- mensch nu, dat in zoo'n geval verkeert, krijgt gewoon weg een aan zegging dat hij binnen korten tijd zorg heeft te dragen Duitscher te worden, of anders over de grenzen wordt gezet. Het Duitscher worden houdt natuurlijk in zich, dat men voor de Duitsche militie wordt aan gewezen. Is men nu hiervan niet gediend, en zoo gaat het den meesten, dan krijgt men na den gestelden tijd een schrijven van den burge meester, waarbij men wordt uitgewe zen, en wel als lastige Auslander. Het niet voldoen derhalve aan de aanzegging om Duitscher te worden is in zoo'n geval voldoende om als lastige Auslander gebrandmerkt te worden. Deze uitwijzing bevat tevens, dat men nimmer meer in de gemeente mag komen, zelfs niet om er te werken; bij overtreding volgt gevan genneming.» gij een lepel medicijn nemen en dan slapen niet denken Zij gaf mij den drank en ik sliep in. De volgende dagen bracht ik nog meest sluimerende door, maar als ik wakker was, doorstroomde mij meer en meer het behagelijke gevoel van den herstellende. Ik zag van tijd tot tijd professor Horst mij bezoeken eindelijk kwam hij niet meer. Toen ik dokter Lowhold naar hem vroeg, zeide deze „Gij zijt er immers boven op en nu kan ik het wel verder alleen af. Spoedig zult gij weer ge heel beter zijn." Het was zoo, mijne genezing ging verder geregeld een goeden gang en eindelijk mocht ik mijne kamer ver laten. Mijne woning was gelijkvloers aan den tuin en dit maakte een eersten uitgang gemakkelijk. Hoe wel gevoelde ik mij, toen ik met langzame schreden voor de eerste maal weer onder den blauwen hemel ging- En met welke Kilometerboekjes. Men schrijft uit Eist (Betuwe) aan de „Avondpost": In het begin der vorige week is weder proces-verbaal opgemaakt tegen 2 ingezetenen wegens het per H. IJ. S. M. reizen naar Arnhem met een kilo meterboekje der Staatsspoor, genomen vóór 1 October 11. Om geverbaliseerd te worden moesten zij echter de conducteurs naloopen. Laatstleden Vrij dag deden weder drie ingezetenen op gelijke wijze deze reis, doch werden thans door de conducteurs, hoewel dezen op boekjes werden gewezen, ongemoeid gelaten. Klachten over onze Spoorwegen. In het Afdeelingsonderzoek over de Waterstaatebegrooting zijn heel wat klachten geslaakt, over het beheer onzer spoorwegen. Er werd geklaagd over de scherpe concurrentie die de Staatsspoor en H. IJ. S. M. elkander aandoeu ten nadeele van het publiek, waarbij gewezen werd op de ge schiedenis der kilometerboekjesover de gebrekkige aansluitingover de slechte verlichting in de waggons het gemis van retirades, speciaal in de waggons 3e klasse, en op lange trajecten te langen arbeidsduur van het spoorwegpersoneel, dat ook geen voldoende Zondagsrust geniet. Al deze gebreken hebben menig lid dat vroeger tegen Staatsexploitatie gekant was, doen inzien dat de tijd gekomen is dat de Staat de spoorwegen naast en zelf de exploitatie ter hand neemt. Er waren ook leden die het wensche lijk zouden achten dat dewerkman meer van de spoorwegen zou kunneD gebruik maken door een verlaagd spoorweg tarief en dat bij het vaststellen der dienstregeling zou worden gelet op het school- en marktbezoek van het platteland naar de steden. Nog werd de slechte dienstregeling op de Staatsspoor op den dag der legerrevue, zeker niet zonder grond, ter sprake gebracht en gewezen op noodige verbeteringen der stations te Arnhem en Deventer. Aan den minister van waterstaat zal ook gevraagd worden op welke gronden hij het noodig acht een adjunct-inspec- trice voor den arbeid aan te stellen eD wat haar werkkring zal zijn. Als die zich bepaald tot toezicht op vrouwenarbeid heeft men er vrede mede, maar daaruit mag nog niet worden opgemaakt dat men wie zijn die «men?"zou instemmen met de denkbeelden over gelijkstelling van vrouwen en mannen, in de congressen der onlangs te 's Graveuhage gehouden tentoonstelling van vrouwenarbeid ver kondigd. Opruiming. Dezer dagen heeft de directeur der Exploitatie-Maatschappij aan deafdee- lingschefs ter schrif e'ijke beantwoor ding de volgende vragen gericht Namen van het personeel. Achter eiken naam op te geven den rang en welke werkzaamheden oogen zag ik naar het frissche groen en ademde ik de warme lucht in. Daarop bracht men mij de koffie buiten en de courant. Johan had een grooten leunstoel aangedragen en hulde mijne beenen in een deken, alsof ik een kind was. Ik lachte hem uit, maar ik was werkelijk blii als een kind. Daar viel mijn blik op eene aan kondiging in de courantprofessor Horst was overleden. Eene bloedver- giftiging, die hij bij eene operatie had opgedaan, had hem binnen vier-en- twintig uren weggenomen. Ongeloovig staarde ik op het papier, de letters dansten mij voor de oogen. Daarop las ik de aankondiging nog eenmaal woord voor woord, liet het hoofd hangen en weende Toen er een paar maanden sinds den dood van professor Horst verloopen waren, schreef ik aan Johanna of zij mij veroorloofde haar te bezoeken. door den genoemde worden verricht eu of deze ijverig is en voor zijne functie geschikt. Verder eenige vragen batrekking hebbende op een voorgenomen bezui niging, in dien zin bv. of één ambte naar 't werk zon kunnen verrichten, waarvoor thans meerdere- worden gebezigd. De bedoeling is dan om beter salaris toe te kennen aan hen, die voor hun taak zouden berekend blijven. Het hoofdbestuur der Vereeniging van Schoolhoofden heeft een adres gericht aan den minister van Binnen!. Zaken, waarin het als zijn vaste overtuiging uitspreekt, dat thans het verplicht stellen van schoolvergade ringen zou zijn ten nadeele van het onderwijs, en daarom verzoekt aan liet verlangen van het bestuur vau den Boud van Ned. Onderwijzers niet te voldoen. Gisteren is te Deventer overleden het lid der Tweede Kamer mr. A. van Delde.n. Hij was van 1872 1874 lid van het kabinet GeertsemaVan de Putte, en trad af tengevolge van de verwerping van een voorstel tot verlaging van den census. In 1880 werd hij voor de tweede maal lid der Tweede Kamer voor Deventer en bleef dit bijna gestadig tot aan zijn dood. Mr. van Delden was geen veelspreker, maar zijne bekwaamheden werden hoog gewaardeerd. Aan het voorbereidend militair onderricht wordt, volgens de „Tel.« over het geheele land deelgenomen door ruim 10.000 jongeheden. Om te komen tot de cupper ten thousand» (de bovenste tienduizend) moet men, volgens de statistiek der Vermogensbelasting, hier te lande de vermogens van even boven de f 100.000 meetellen. Die „bovenste tienduizend" bezitten samen zoowat 75 pCt. van het be lastbare vermogen, dat bier te lande ongeveer 5430 miliioen beloopt, dus 4100 miliioen of, door elkaar, ieder om-ea-bij 4 ton. Naar de Arnh. Ct. uit goede bron verneemt, zal met Mei aanstaande de instructiebatlerij van Arnhem naar Bergen op Zoom worden overgeplaatst. Vlissingen, 8 Nov. Solisten-Concert. Het concert, gisterenavond door de Arnhemsc'ne Trio-Vereeniging met medewerking van mejuffrouw Emma de Jong, altzangeres uit Frankfort, gegeven, was zser slecht bezocht. Dit was in de eerste plaats jammer voor de executanten die ons veel goeds deden hooren en een talrijker opkomst van het publiek hadden verdiend. In do tweede plaats is hot jammer voor de afwezigen. Zij toch Zij antwoordde mij „Waarde vriend! Ik wil uwe vraag met een kort verbaal beantwoorden, eene schets van mijn leven. Dan zult gij veel begrij pen, wat u tot dusverre raadselachtig scheen, en ik ben er zeker van, dat gij zien zult, dat gij u eenmaal even zeer vergist heb, als ik mij zelve misleidde. Toen ik u voor tien jaren leerde kennen, was dokter Horst mij sinds lang bekend. Hij was de eenige man uit mijne omgeving, op wien ik niet uit de hoogte neerzag. Wat oor zaak was van zijne kleinachiing van het menschdom weet ik niet. Zij uitte zich ook niet zooals bij mij in bitterheid, eu slechts zelden roerden wij dit onderwerp aan, want hij was altijd gesloten en weinig spraakzaam. Toch was onze overeenstemming in denkbeelden de oorzaak van de vriend schappelijke verhouding tusschen een zooveel onderen man en het jonge

Vlissingse Courant | 1898 | | pagina 1