[z. DE ZWAARSTE STRIJD «WIS jzen. 31 October TIEL! Meter No. 127. 36e Jaargang. 1898. ebied. Maandag- Bij te Courant behoort een Bijvoegsel- Gemeente raad. knoei ïbende AKT. is Gas voor urn. ■li 1896.) is Gasjjloci- joopei- dan 'ff-1896.) ooiiiamlen Is enz. enz. ur worden geplaatst. Maliehuis. LRIJS die ons geïllus- |iet Wintersei- hebben, dit te :0T&Ci(, Parit. raand gratis en ■lies vrij van alle erhooging. ozendaal N. B. IENST :ddelbubg v.v vm 4 50 5 55 Zeilmarktvm nm 12 30 1 15 5 55 6 55 7 45 '.ilmarkl Vlissin- op werkdagen) 35 1 20 2 05 I— 7— 7 50 iNDIENST. .50 6 30 6 50 1020 10 40 1 30 2 220 |4 20 5 10 5 30 i 6 40 7 20 1010 10 30 |2 10 1 20 1 40 3 50 410 4 30 8 30. SHIMS. 25b) 55 5 5 5 b) ireskens hoog- 5 tl issi i,gen naar t. VLISSIKSCM COURANT prijs per drie maanden 1. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever: F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Telephoonnummer XO Ahonnements-Advertentiën op zeer voordeellge voorwaarden Zitting van Vrijdag 28 October. Voorzitter de heer jhr. ïur. A. A. van Doorn van Koudekerke, Burgemeester. Afwezig de heer Kloppers, wegens ziekte en de heer Bakker met kennisgeving. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. De heer Gewin brengt hulde aan den secretaris voor de door hem voorgelezen en nauwkeurige redactie der notulen dier zitting, waarmede de leden van den Raad blijken van instemming geven. De Voorzitter deelt mede een ontvangen schrijven van H. G. de Wit, te Arnhem, houdende kennisgave, dat hij zijne benoe ming tot. keurmeester alhier onder dank betuiging aanneemt, wat voor kennisgeving wordt aangenomen. Wordt overgelegd van de commissie van het bestuur van den Middelburg Vlissingschen rijweg, een afschrift vau de door voornoemd bestuur goedgekeurde rekening der ontvangsten en uitgai en van dien weg over 1897, bedragende iu ontvang f1597,875, in uitgaaf f 1348,665, alzoo met een goed slot van f 249,21. Wordt besloten tot den onderhandschen verkoop aan den heer Jae. Willemse, van 585,10 M2 gemeentegrond, gelegen aan de verlengde Glacisstraat, voor het bouwen van woonhuizen aldaar, ad f 6,de M2, alzoo tot een bedrag van f 3510,96 en f213,voor trottoirkosten. Worden ter goedkeuring overgelegd de begrootingen voor 1899 van a. de Kamer van koophandelb. het Gasthuis c. het Burger weeshuis en cl. het Algemeen armbestuur. Burg. en Weth. stellen voor de begroo ting van de Kamer van Koophandel goed te keuren zoo als die is ingediend, tot een bedrag van in ontvang en uitgaaf van 1435,— idem de begrooting van het Gasthuis, tot een bedrag in ontvang en uitgaaf van f21479,326; de begrooting van liet Burger weeshuis goed te keuren, na vermindering van art. 8 der inkomsten en uitgaven, ieder met f50,en wel op grond, $at bij d» be handeling der gemeentebegrooting van het het vorige jaar besloten werd de jaarwedde van den secretaris-rentmeester niet te ver- lioogen en Burg. en Weth. thans ook nog geen termen vinden die verhooging goed te keuren, waardoor de begrooting in ont vang en uitgaaf voorgesteld wordt te brengen op f7778,496; idem de begrooting van bet Algemeen armbestuur, met vermindering van art. 12 der inkomsten met f480.765, Art. 1 der uitgaven met f70,Alt. 9 dor uit gaven met f 0,11s. Art. 10 der uitgaven met f 2,32" en art. 11 der uitgaven met f480,76-, zoodat de ^begrooting in onlvang en uitgaaf zal bedragen f 12019,23s. De vermindering der inkomsten is een gevolg van het feit, dat de f 480,76sin de begrooting gebracht als nog te ontvangen van het Rijk, inmiddels ontvangen zijn en dus niet op de begrooting Voor 1899, doch op die van 1898 gebracht moesten worden. In verband hiermede moet art. 11 der uitgaven on nihil geraamd worden en zijn eenige andere artt. verminderd moeten worden, teneinde de begrooting in ontvang en uitgaaf sluitende te maken. Art 9 der uitgaven was foutief geraamd op f 50,53, daar het kwaad slot werkelijk f 50,416 bedraagt. FStmilTM. NAAR E. PESCHKAU. 3.) „Eu eene Behre mag zich zoo iets veroorlooven. Het is een oud huis met solied vermogen en in de puntjes, wat het ophouden ran den stand be treft. Johanna is wat puntig en scherp, maar het huis Behre is boren verden king en zij, als de laatste van haar stam, zal altijd de eer van het huis ophouden.* De commissie voor de financiën rap porteert ten opzichte van de ingediende begrootingen het volgende Een lid wijst oij de algemeene beschou wingen er op, dat de subsidiën der drie instellingen van weldadigheid steeds stijgen, lil verband hiermede stelt hij de vraag of bij het beheer wol de noodige zuinigheid betracht wordt. Een ander lid deelt deze beschouwing en is van oordeel, dat eene andere admi nistratie bepaald noodig is er moet controle zijn, deze ontbreekt thans nagenoeg geheel. Hij is overtuigd, dat bij eene betere ad ministratie met goede controle bezuiniging mogelijk is. Men dient deze zaak echter flink aan te pakken. Een derde lid wijst er op, dat controle toch reeds uitgeoefend wordt doordat jaar lijks de rekeningen in den Raad komen. Hiertegen wordt opgemerkt dat deze controle niets beteekent. Men dient deze quaestie direct aan te vatten. Tegen de sub a genoemde begrooting heeft de commissie geen bezwaar en ad viseert zij tot goedkeuring. Begrooting Gasthuis. Een lid stelt voor den post der inkom sten, huur van het pesthuis, ad f 250,— te schrappen en uit te trekken op nihil en de subsidie met f' 250,;te verhoogen. Het Gasthuis is eene gemeente-instelling van weldadigheid. Gaat men hiervan uit en neemt men aan, dat de bezittingen van het Gasthuis aan de gemeente behooren, dan is de gemeente eigenares vau het pesthuis (waarop de huur betrekking heeft) en is het dus een ver keerde toestand dat de gemeente voor liet gebruik van het pesthuis huur betaalt aau het Gasthuis, Deze quaestie dient thans eindelijk te worden opgelost. Vandaar het voorstel. Overigens adviseert de commissie tot goedkeuring van het voorstel van B. en W. die voorstellen op deze begrooting do aangewezen wijziging niet aan te brengen Zij" zullen echter onderzoeken 1. aan wien het pesthuis behoort 2o. waarvan en sinds wanneer de ge meente den huurprijs van f 250 betaalt. Naar aanleiding van dat onderzoek zullen zij voorstellen bij den Raad zoo noodig indienen. Betreffende de begrooting van het Bur gerweeshuis, stelt een lid voor da jaarwedde van den secretaris-rentmeester gelijk door regenten wordt voorgesteld, met f 50 te verhoogen. Drie andere zijn hiertegen, zoodat het voorstel verworpen wordt. De commissie adviseert mitsdien met 3 tegen 1 stem tot goedkeuring der begrooting gelijk die door B. en W. wordt voorgesteld. Burg. en Weth. blijven zich tegen verhooging van voornoemde subsidie verzetten en handhaven hun voorstel. Ten opzichte van de begrooting van liet Algemeen armbestuur adviseert de comm. tot goedkeuring der begrooting overeen komstig het voorstel van B. en W. Naar aanleiding van de uitgebrachte rap porten wordt op voorstel van B. en W. de begrooting voor de Kamer van Koophandel zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Evenzóo de begrooting voor liet Gasthuis, ten opzichte waarvan de Voorzitter mede deelt, dat het pesthuis in der tijd aan het gasthuis in eigendom is voorgedragen. Naar aanleiding daarvan vraagt de heer Van Raalte of het Gasthuis, eene instelling van weldadigheid, al of niet. behoort onder de gemeente-eigendommen, of dat het een particulier eigendom is. De heer Kalbfleiscli zegt dat dit onder werp al meer aan de orde is geweest en raaut den heer Van Raalte aan daaromtrent eens te raadplegen de indertijd uitgegeven „Wie weet, waartoe zij nog Diet eens komtHare scherpte scheen mij dieper te zitten, dan alleen de zucht om geestig te zijn het kwam mij veeleer voor als de uiting van een hartstochtelijk in zichzelf verdeeld gemoed. Misschien eene liefde, die ongelukkig eindigde „PapperlapapAls gij onze jongelui kendet, zoudt gij nooit op dat id«« komen. De eenige, wien zij niet uit de hoogte behandelt, is dokter Horst en die kon haar vader zijn en is bovendien geen man om op te ver lieven." „Maar buiten haren kring zijn er toch ook nog jonge mannen „Doch die bestaan eenvoudig niet voor eene patricische jonkvrouw uit K." Het scheen mij toe, dat luitenant Gruber het karakter van Johanna even weinig begreep, als de beau monde van K. zulks deed, en daarom brak ik het gesprek af. De lichtzinnigheid, waarmee hij haar beoordeelde, deed plaatsbeschrijving van VKssiugen door den neer Winkelman, Bij de beraadslaging over de begrooting van liet Burgerweeshuis stelt de heer Kalbfleiscli voor de jaarwedde van den secretaris-rentmeester met f 50 te verhoogen. Regenten van het weeshuis deden dit reeds ten vorigen jare, omdat zij overtuigd zijn, op grond van de veie werkzaamheden aan die betrekking verbonden en de verant woordelijkheid, die op hem rust, vergeleken met de bezoldiging aan andere betrekkingen verbonden, deze geenszins voldoende is. De heer Verkuijl Qualkelaar verklaart zich tegeri dit voorstel, op grond reeds ten vorigen jare die verhooging van jaarwedde door den Raad werd afgestemd, en de toe stand dezelfde was als nu. De heer Rottier gaat méde inet liet voor stel vau den heer Kalbfleiscli. Hij vindt het salaris vau dien ambtenaar veel te laag en acht liet daarom billijk zijne jaarwedde te verhoogen. De heer Van Uije Pioterse verklaart zich mede tegen het voorstel en ziet geen reden om tot de verlangde verhooging van jaarwedde over te gaan. Na verdediging van het voorstel door den lieer Kalbfleiscli, wordt dit iu stem ming gebracht en aangenomen inet 7 tegen 6 stemmen. Voor stemden de hebreu Kalbfleiscli, Gewin, Rottier, Delvoye, Winkelman, Alter en Loois. Tegen de heeren Van der Bilt, Ver kuijl Quakkelaar, Van Uije Pieterse, Che valier, Wibaut en de heer Van Raalte. De begrooting, in stemming gebracht, wordt hierop aangenomen met 8 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Van der Bilt, Van Uije Pieterse, Chevalier, Wibaut en Van Raalte. Burg. en Weth. stellen voor de te verleenen subsidiën 1899 vast te stellen, als volgt die van het Gasthuis -u* f 14600 Burgerweeshuis - 7450 Burgerl. armbest, 10500 Alzoo wordt besloten. Behoudens nadere bekrachtiging door de wet waarvoor bij de hooge regeering de noodige stappen gedaan zijn voor het dienstjaar 1899, wordt besloten over te gaan tot heffing eener plaatselijke belasting op het gedistilleerd op dezelfde grondslagen als laatstelijk zijn vastgesteld bij raadsbe sluit van 22 Septemb. 1894 en goedgekeurd bij kon. bed. van 4 November 1894. Komt in behandeling het voorstel tot vaststelling van verordeningen op de heffing en invordering van den Iloofde- lijken omslag. Het door de commissiën voor belastingen en financiën dienaangaande uitgebracht rapport luidt als volgt Algemeene beschouwingen werden niet gevoerd. De art.gewijze behandeling van de ver ordening op de heffing geeft, aanleiding tot de volgende opmerkingen Art 1. Een lid vindt het bedrag van f 80,000 voor maximum veel te hoog liij geeft toe dat liet hier slechts geldt het bepalen van een maximum, doch uit neemt niet weg dat, door dit maximum zoo hoog te stellen, allicht het denkbeeld wordt gevestigd, dat de mogelijkheid bestaat een Hoofdelijkon omslag tol, een zoo hoog cijfer te heffen. Dit denkbeeld moet geen wortel kunnen schieten, daar het een verkeerden indruk zou tewoog brengen, waar een dergelijke opbrengst, de draagkracht der gemeente verre te boven zou gaan. Temeer is liet gevaarlijk, omdat allicht later het Rijk, indien voor eene buitengewone subsidie in de kosten der mij onaangenaam aan, en ik wenschte niets meer over haar te hooren, hoe verlangend ik ook was, om iets nader van haar te weten. Wij scheidden. Gruber ging eeD koffiehuis binnen ik slenterde opnieuw wat rond en kwam ten slotte voor de derde maal bij het huis met de gesloten jaloeziein. Inmiddels was de avond gevallen. De straat, vroeger stil en ledig, toonde nu eenig leven. Meest waren het dames, die ik tegen kwam, vrouwen en meisjes in lange mantels gehuld, die naar den schouwburg gmgen. Dat ik allen goed opnam, spreekt van zelf. Ik hoopte toch het smalle, bleeke gelaat weer te zien, dat mijDe gedach ten geheel vervulde. Het toeval was mij weder niet gunstig jk zag Johanna niet. Eu het huis van mevrouw Behre was nog even stil en gesloten als des middags. De deur ging niet open. Een paar malen liep ik de straat >p' het oog op den financieelen toestand der gemeente zeer wel mogelijk is zou zeggen,laat de gemeente eerst den Hoofdei, omslag tot het in de verordening genoemde maximum opvoeren. Werd dit beweerd, dan zou blijken dat een Hoofdelijke omslag tot een bedrag van f 80,000 voor Vlissingen veel te be zwarend is. Op deze gronden geeft het genoemde lid in overweging het cijfer aanmerkelijk lager te stellenmocht men later na jaren onverhoopt meer moeten en misschien meer kunnen heffen, dan is het altijd nog tijd het maximum liooger te stellen. Andere leden deelen dit gevoelen en zijn eveneens van oordeel, dat men geen cijfer moet opnemendat hooger is dan de belas tlngschuldigen,althans in de naaste toekomst naar billijkheid .zullen kunnen opbrengen. Een ander lid gaat met deze beschou wingen niet mede. Hij vindt een bedrag van f 80,000 niet te hoog, integendeel acht hij dit cijfer zelfs zeer rationeel, met het oog op ae mogelijke afsokalllug vau de belasting op het gedistilleerd. Het is slochts een maximum. Blijkt later, dat het cijfer te hoog is, dan kan men het nog verminderen. Een lid blijft het maximum gevaarlijk achten en stelt voor inplaats van f 80,000 f 60.000 te lezen. Dit wordt met 6 tegen 2 st. aangenomen, zoodatbesloten wordt te adviaeeren in dezen geest. Art. 7. Een lid vindt f 25 te laag en stelt voor dit bedrag te verhoogen tot f 50, waardoor vooral de laatste klassen gebaat zullen worden. Dit denkbeeld wordt door andere leden ondersteund. Een ander lid vindt aftrek van een gelijk bedrag voor alle klassen on billijk, hij zag liever bepaald, dat er '/20 korting gegeven werd inplaats van gelijk nu '/ïo-Waar inde midden-en hoogste klassen do opvoeding van een kind zeer voel kost, veel ineer in verhouding dan inde laagste klassen daar komt bij aftrek vau 1' 25 voor alle klassen een verkeerde regeling. Deze beschouwingen worden door de an dere leden niet gedeeld. Het voorstel om den aftrek op f 50 te be palen wordt in stemming gebracht.Hierover staken de stemmee, wijl 4 leden er zich voor en 4 leden tegen verklaarden. Een lid heeft bezwaar tegen den aange nomen leeftijd van 18 jaar en stelt voor dien weder te bepalen op 23 jaar, zulks vooral met het oog op de dochters, die gemeenlijk niet, gelijk de zoons van boven 18 jaren eigene verdiensten hebben. In stemming gebracht wordt dit voorstel met 6 tegen 2 stemmen verworpen. Bij art. 15 wordt vooi-gesteld het derde lid te schrappen daar men in deze bepaling vermeent strijd te zien met art. 228 der ge meentewet, dat bepaalt den verjaringtermijn van vorderingen ten laste der gemeente, en hierop inbreuk zou worden gemaakt. De verordening op de invordering gaf tot geen opmerking aanleiding. Burg. en Wetb. geven in antwoord hierop te kennen ,dat zij zich met het lid der commissie dat verlaging van het maximum wenschelijk acht, vereenigen en nemen het voorstel der commissie over, zoodat voorgesteld wordt in art 1 der verordening te lezen f 60,000 inplaats van f 80,000. Ten aanzien van art. 7 verklaren B. en W. zich tegen de verhooging van het bedrag van een kind boven de drie tot f 50 en handhaven hun voorstel op de in de memo rie van toelichting aangegeven gronden Door e en verhooging tot f 50 zouden inde laagste klassen tal van aangeslagenen geheel vrijgesteld worden, wat nn niet wensche- op en neer en daarop sloeg ik, aan het eind gekomen, het voetpad aan de achterzij er van in. De zon was ondergegaan alleen aan den westelijken horizon was de lucht nog rozig gekleurd voor het overige was de hemel somber getint. Een koele wind streek over het veld een zwerm kraaien vloog schreeuwend voor mij op. Anders was alles stil en doodsch. Heel in de verte trok als een schaduwbeeld, zoo langzaam, dat men den voortgang nauweliiks op merkte, een tweespan over den akker een boer, van het ploegen huis waarts keerende. Misschien was het dit eenzame, herfstachtige beeld, of het invallen van de duisternis, verlammen! als de gedachte aan den dood, wat mij eens klaps zoo alle hoop ontnam. Er was immers niets gebeurd, wat mij zoo kon ontstemmen. Toch had ik op dat oogenblik een gevoel, alsof mijn droom van geluk, dien ik in de laatste lijk voorkomt. Zij zijn van oordeel, dat hun voorstel alleszins billijk is en dat er voor verdere ontlasting der laagste klassen, waarop liet voorstel tot verhooging tot f 50 neerkomen zou, geen de minste grond is. Burg. en Weth. zien geen enkele gegronde reden om den leeftijd tot 23 jaar te verhoo gen en handhaven hun voorstel. Art. 15. B. en W. kunnen zich met het voorgestelde te dien opzichte goed ver eenigen. Tot behandeling dier verordening over gaande, worden eenige algemeene beschou wingen daarover gevoerd en wordt overge gaan tot eene artikelsgewijze behandeling daarvan. Art. 1. waarin het maximum door B. en W. is teruggebracht op 60000. Wordt zonder discussie aangenomen, Eveuzoo de art, 2 tot en met 6. Bij art. 7 zegt de heer van Raalte, dat het aoor Burg. en Weth. aangevoerde hem niet overtuigd heeft van liet onbillijke van dit voorstel dat in de commissie voor do financiën is besproken. Hij stelt daarom voor het cijfer van f 25 op f50 te brengen, op grond het hem voorkomt, dat menschen met een klein inkomen en een groot gezin zooveel mogelijk van belasting moeten worden vrijgesteld worden of zooveel mo gelijk daarvan ontlast. De heer Verkuyl Quakkelaar zegt, dat door de aanneming van dit voorstel niet alleen de kleine man zou worden ontlast, maar ook zij, die een betrekkelijk groot inkomen hebben en veel kinderen hebben te verzorgen, wat op de andere belasting schuldigen niet weinig zou drukken. De heer van Raalte zegt, dat een man die het geluk heeft met acht kinderen ge zegend te zijn en een inkomen heeft van f 650, wel vrijgesteld mag worden. De heer verkuyl Quakkelaar voert hiertegen aan, dat de hoofden van groote gezinnen reeds worden ontlast door de opheffing van de belasting op het gemaal. De Voorzitter zegt dat door aanneming van het voorstel van den heer van Raalte de belasting met f 5000 zou verminderd worden, wat ernstige gevolgen voor de gemeente zou hebben. De heer Kalbfleiscli verklaart tegen het voorstel van den heer van Raalte te zullen stemmen op grond hij dit van nadeeligen invloed voor de gemeente- financiën acht, Ook de heer van Uije Pieterse verklaart zich tegen dit voorstel, wijl hij een aftrek van f 25 voldoende acht. Evenzoo de heer Delvoije, omdat bij aanneming van dit voorstel de midden klassen nog rneer zullen gedrukt worden. De werkman wordt reeds voldoende ontlast, wat-de burgerij betalen moet. Ook in deze dient men de billijkheid in het oog te houden Nadat de Voorzitter er nog op gewezen had dat bij de nieuwe verordening de laagste klassen aanmerkelijk zullen worden veriicht, wordt het voorBtel van den heer van Raalte in stemming gebracht en met 9 tegen 4 stemmen verworpen. Voor stemden de heeren Gewin, Rot tier, Loois en van Raalte. De overige artt. worden achtereenvolgens zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd en daarna de geheele verordening zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Evenzoo de verordening op ue invordering. Alsnu komt aan de orde de behandeling der gemeentebegrooting voor 1899. Burg. en Weth. stellen voor, alsnog de navolgende wijzigingen te brengen in de gemeentebegrooting van 1899. Inkomsten Is. Hoofdstuk II, Art. 1 te verminderen met f2,175, en mitsdien te ramen op f2876,13s; deze vermindering staat in uren gedroomd had, niets was geweest dan zelfmisleiding en als lag het leven nu zonder kleur en licht eindeloos voor mij. Langzaam liep ik op het begroeide pad vooruit ik dacht niet meer aan de mogelijkheid Johanna te zien. Eensklaps echter was het, alsof het rondom mij vroolijk en licht werd ik stond als vastgeworteld en vermocht geen woord te uiten Johanna stond voor mij, in de geopende tuindeur. Zij droeg een zwart wollen kleed hare handen, achteloos neerhangend, waren gevouwen. Het mooie, smalle gezichtje scheen mij nog bleeker en ernstiger dan gisteren, de oogen nog grooter en donkerder. Terwijl ik nader trad, waren hare oogen strak op mij gericht en toonde niets in hare trekken, dat ik haar verraste. „Mejuffrouw", stamelde ik eindelijk verward, welk eeue onverwachte ont moeting ik ben verrast

Vlissingse Courant | 1898 | | pagina 1