No. 125. 36e Jaargang. 1898. Woensdag 26 October OE ZWAARSTE STRIJD 110070 barbaarach- estuur van dezen De bladen der de onzinnige ultan zoo slaafach mde de conserva- t" hem een edel hervormer - an langs. in aanmerking in Turkye tegen- gen aan Duitsche den, die vroeger n. wordt druk aan beid on dat wel erhaalde offlcieele geen bijzondere heerscht. Daarbij dat de regcerlng van de Fransclie en als deze haar overgaan tot de nd,den Franschen a veroverde, ou Rusland de geraden hebben, kalm te houden Kretaquaestie te aan dien wenseh ook alle vrees ngeland. nog niet zeker ntie wel te St. ebben. Mogelijk, Men zegt dat zal oproepen een ed, een dito van len deskundige, 'raing van Kreta ollen gang. zer dagen zeven gen die eenige ord hadden. Als Engelsche sol- erkje vrijwillig itsche regeering de geruchten Keizers, is door geantwoord (jat ejd verkeert en heeft geloopeu. n Vlissingen 2 Oct, Stontbamer, jm. r, jd. 18 j. 1. van der Sluijs, ij, jd. 25 j. n H. Terwoert, wedr. 26 j. en 3 j. rn Duijn, geb. Voogd, geb. Konink, geb. ekke, geb. Ova, Dingen) anse, geb. Timmer- geb. Adamse, de Btjkviel, geb. Wijnand, geb. Prqost, 4- rlouw, z. if- er Peljl, 4- - poor, d. J. 4. - M- J. 1. - P. Kluijf- d. (levenloos), en Hove, 4. 4er Kuijl, z. ts, 4. 8 rn. GEN r vevtvokken r Antwerpen, rtrokken bet van Middel ten. ber. per kilp ~r 104 stuks. IENST DDELBÜBO v.v vra 4 50 5 55 Zdhnarkt.- vrA w }2 30 1 15 5 55 6 55 7 45 ilmarkt Vlissin- op werkdagen) 35 1 20 2 05 7 7 50 NDIÈNST. 50 6 30 6 50 1020 10 40 1 30 2 220 20 5 10 5 30 6 40 7 20 1010 10 30 10 1 20 1 40 50 4 10 4 30 8 30. VLISSINfiSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1. Franco per post 1.15, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek- handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever: F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Telephoonnummer IO Abonneinents-Advertentllin op zeer voordeclige voorwaarden Binnenland. Nog steeds het rijke Holland. Dat Holland nog steeds een rijk land is en de Duitscber nog in zijn recht ie als hij met allen eerbied tegen den „steinreicben" Hollander opziet, ja dat ons vaderland als het op de Jubbelijes aankomt, eene voorname plaats bekleedt zelfs onder de rijkste landen, blijkt uit een beursstatistiek van de verhandelde en ter beurze ge noteerde fondsen in geheel Europa, waarvan het totaal is 450 milliard francs, verdeeld als volgt Groot Brittanje 182 6, lluitscbland 92, Frankrijk 80, Rusland 25.4. Oosten rijk Hongarije 24.5, Italië 17.5, Ne derland 13-6, Belgie 6.1. Denemarken 2.7, Roemenië 1.2, Noorwegen 9.7 enz. Wanneer men nagaat dat Duitscli- land 52millioen zielen telt en Nederland naar dezelfde verhouding met slechts 9 milliard zou behoeven te schitteren op deze lijst, dan maakt het met zijn 13 milliard toch een rijk figuur. Frankrijk dat 42 millioen inwoners heeft, is met 80 milliard ook rijk aan eftecten. Naar den maatstaf van Duitschland zou het slechts ruim 67 behoeven te bezitten. Maar naar dien van Nederland ruim 103, tegen Duitschland ruim 141 milliard. Als men echter de opbrengst van de in ons land ingevoerde vermogens belasting tot maatstaf van ons natio nal vermogen neemt, komt men tot een geheel auder resultaat. Een onzer ministers van financiën heeft dit verschijnsel voldoende verklaard, toen bij bij het verdedigen zijner begrooting zijue verbazing te kennen gaf dat zoovele vermogenden in Nederland precies een vermogen van dertien I duizend gulden bezaten en dus aan de belasting ontsnapten. Adres tegen verhooging van den accijns op gedistilleerd en wijn. 1 Ook de Ned. Vereeniging tot af~ 1 schaffing van sterken drank heeft j bezwaar tegen deze verhooging en die i bezwaren nedergelegd in een adres aan de Tweede Kamer. Tegen de verhooging wat het gedistilleerd betreft, komt zij op, omdat de Staat weer meer afhankelijk wordt van den opbrengst van dien accijns, terwijl liet noodig is, dat hij zich in zijn optreden tegen het alcoholisme volkomen vrij gevoelt en geen fiaan- cieele overwegingen hem van zeer ingrijpende maatregelen tegen het drankgebruik weerhouden. Accijus op het gedistilleerd keurt de Vereeniging af als eene inkomst uit de volksellende. Wel zijn er, erkent zij, minder be zwaren tegen een verhoogden accijns op den wijn, maar toch is er dit bezwaar tegen aan te voeren dat de Staat door verhooging van den accijns I ook tegenover dezen drank zijne vrijheid van handelen weer prijs geeft. Van alle zijden dus bezwaren tegen liet ontwerp des ministers. Wij zijn FEUILLETON:. E. PESCHKAU. 1.) »Ik spreek er niet gaarne over", begon mijn oude vriend, terwijl zijne ■■/ïïaileukjnd starende oogen begonnen Je glanzen. „Neen niet gaarne. Maar >k ben u de geschiedenis schuldig en zal ze u geven. Wat hebt gij eigen- J'jk wel gedacht, toen wij elkaar I indertijd zoo onverwachts in Weenen outmoetten? Hebt gij mij mijne benieuwd wat deze zal aanvoeren om ze te ontzenuweü. Van splinter en balk. Onder dit opschrift schrijft de Haagsche briefschrijver van het „N. v. d. D.«: Onder de papieren, die in mijn brievenbus geraken, vond ik dezer dagen ook een verzoek om deel te nemen aan den zeer sympathieken strijd tegen het uitmoorden van vo gels ten behosve van de versiering van dameshoeden. een strijd, waarvoor ik mijn volle instemming betuig, maar die, dunkt mij, alleen dan zal slagen, als men jiich tegeu de modemakers keert, daar de meeste vrouwen anders toch zeggen Ge hebt eigenlijk wel gelijk, maar 't is nu eenmaal de mode en dus. (Dat adagium kent men van sleepjaponnen, korsetten enz Maar nu vernam ik toevallig, dat, evenals in andere plaatsen, ook hier de vrouwen en meisjes die de dames hoeden opmaken, in een aantal zg, „ateliers'1 (anders gezegd werkhokjes) van 's morgens vroeg tot laat in den avond, en soms zelfs diep in den nacht, moeten zitten piekeren, in strijd met de Arbeidswet (een reeds bestaande wet dus) en met allicht even noodlottige gevolgen voor haar menscbenleven, als de veerenmode voor dat der vogeltjes. Zou 't niet goed zijn, als die bond tegen de gruwelmode of desnoods een andere bond van menschen met een hart eerst eens aan die vrouwen dacht, en daarna aan de vogeltjes 'k Ben een dierenvriend op en op, en 'k gruw van mishandelingen, ook van vogeltjes; maar toch gruw ik nog meer of althans nog eerder, van mishandelen van menschen en van slavernij onder den naam van „vrijen arbeid." Halfloon. Prof. Treub heeft in het Sociaal Weekblad het betoog geleverd dat het niet aangaat voor coöperatieve vereenigingen gepensioneerden tegen minder loon dan waarop hun arbeid in billijkheid aanspraak heeft, in dienst te nemen. De gepensioneerde die zijn diensten voor halfloon aanbiedt,miskent daarmede de waarde van zijn arbeid, de vereeniging die van die diensten voor halfloon gebruik maakt, ontvangt bedeeling in den vorm van onbataalden arbeid. „Eene coöperatieve vereeniging is geen philautropische inrichting, waar men geld of werk cadeau geeft, uiaar een onderneming die van dit grondbeginsel uitgaatgoed loon voor goed werk." „Ons Belang" orgaan voor de coöperatie in Nederland, is het hiermee met den heer Treub eens. Het zegt: „Is er dus iemand, die voor een bepaald werk in de coöperatieve ver eeniging de gewenschte geschiktheid bezit, dan behoort de coöp. vereeniging ruwheid kwalijk genomen „Ik merkte alleen dat gij vreeselijk opgewonden waart. Gij scheent mij iemand, die er kan toe was, zich een kogel door het hoofd te jagen. En het was geen nieuwsgierigheid, waar- mee ik mij aan u opdrong «Vergeef mij Ik weet het. Maar ik voelde mij zoo ellendig, dat ik mij aan niemand meer kon aansluiten, zelfs niet aan den vriend mijner jeugd. Thans, nu er jaren over zijn verloopen, wil ik u mijne geschiedenis vertellen, opdat gij althans mijne vroegere opgewondenheid niet verkeerd beoor deelt." Gij kent K. en weet, dat het een groote fabrieks- en garnizoensstad is, die door vreemden zeer weinig bezocht wordt.lie omgeving is vlak, eentonig,en in de stad ziet men slechts fabrikanten, scboorsteenen, arbei ierskazernen en de eenvormige huizen der fabrieken, geen oude, schilderachtige gebouwen, geen hem te benoemen en zijn loon te be palen in overeenstemming met het werk dat hij op zich neemt zonder te vragen is die man gepensioneerd en kan hij 't niet voor wat minder doen Nederlandsehe kunst. Het Amsterdamsche conservatorium- quartet, bestaande uit de heeren Cramer, Spoor, Hofmeester en Mossel, heeft te Berlijn een gunstigen indruk gemaakt in de muziekwereld met de uitvoering van een kwartet van Haydn, een van Beethoven, en een van Schumann. De uitvoering dier stukken wordt door bevoogde kunst rechters uitstekend genoemd. liet muzikale licht komt dus niet meer uitsluitend uit Duitschland. Verpleging krankzinnigen- Het getal der in verschillende ge stichten opgenomen krankzinnigen nam in de jaren 188296 toe met 1149 tot 1941. Het percentage der verpleegden nam dus toe van 1,1 per 1000 in 1883 tot 1.48 in 1896. De bevolking steeg in genoemde jaren van 4-223,065 tot 4.928.658. Atjeh. Een officieel bericht uit Atjeh van gisteren luidt t „Den 19 en 20 dezer veel tegenstand ondervonden in Matang Koli. Twee officieren en vier militairen beneden dien rang werden ongevaarlijk gewond. De vijand had totaal eej en zestig dooden. Tengkoe Tjih.k Gedong en de beruchte Toekoe Baroet „utuveideu in het gevecht van den 15 dezer." Een telegram van gisteren aan het Edb. luidde ln Kerti heeft de legertrein her haalde klewangaanvallen te verduren gehad waarbij 30 dwangarbeiders zijn gewond. De vijand had 39 dooden. Onzerzijds werden de luitenants Van Bakel en Luchsiuger licht gewond. De tocht naar Samalangan is opge geven. Het blad teekent hierbij aan De officieren waarvan in dit telegram sprake is, zijn de le luit. der inf. W. van Bakel, gedetacheerd bij het leger in Ned.-Indië, en de 2e luitenant der infanterie H. M. Luchsinger. Eerstge noemde officier heeft in bet begin van den veldtocht tegen Pedir reeds een maal een aanval afgeslagen op een transport, dat hij van Segli naar Garoet geleidde. Dit geschiedde op den 3en Juni. Ook toen leed de vijand aanzienlijke verliezen, doch ditmaal zijn wij zeiven er met, gelijk toen, zonder kleerscheuren afgekomen. Het laatste gedeelte van het telegram doet vermoeden dat de weergesteldheid steeds ongunstiger wordt, waardoor verdere operaties worden bemoeilijkt. Berichten in de vorige telegrammen 'nebben daarop reeds gewezen. Een flink legaat. Door den onlangs overleden oud sierlijke, bevallige villa's, niets wat ons ook maar eenigermate poëtisch kan stemmen. Lange rechte straten, in het midden hst marktplein met het stadhuis, op welk plein eiken Zondag voormiddag de muziek van het regiment speelt. Dan is er, bij goed weder, groote pantoffelparade, waar men komt om te zien en gezien te worden en waar de stadsnieuwtjes worden besproken. Voor een gelijk soortig doel dient ook de schouwburg, de hoofdkerk en het wandelpark buiten. Het interessantste van K. zijn echter de meDschen of liever de gegoede burgers en de patriciërs, dat, wat men zou kunnen noemen de beau monde, en wie aanleg en lust heeft om men- schen te bestudeeren, kan, als bij in die kringen wordt toegelaten, daar prachtexemplaren vinden. Wat mij betreft, ik was toen nog te jong, te levenslustig, te genotzuchtig. Ik dweepte met eene mooie natuur, met komedie, muziek en schilderkunst hoogleeraar bij de Polytechnische school, dr. G. F. W. Baehr, is bij uitersten wil zijn geheele vermogen groot 100,000, bemaakt om daarvoor eene beurs te stichten „de beurs van Lorenz Ludwig Baehr," welke strekken zal tot bekostiging van het onderwijs aan leerlingen aan de Polytechnische school, die getoond hebben een uitstekenden aanleg voor de wiskunde te bezitten. De beurs zal beheerd worden door den raad van bestuur van genoemde school De Koninginnen zijn gisteren van het Leo naar Arolseu vertrokken. Bij haar vertrek werden zij o.a. op het perron begroet door den burgemeester van Apeldoorn, den heer I1.P.J. Tutein Nolthenius. Hare Majesteit de Koningin-Moeder zal op de terugreie van Wurtemberg een kort bezoek brengen aan hare tante, de Prinses-Moeder van Wied te Neuwied. Zij zal daar 24 uur ver blijven en den lsten November op het Loo terugkeeren. Da Tweede Kamer komt op 15 November te 11 uur in openbare ver gadering bijeen. Zij zal dan de werk- zaamheden in de afdeelingen voort- zetten. De heer mr. A. van Delden, lid der Tweede Kamer, is sedert eenige dagen bedlegerig wegens overspanning. Hem is volstrekte rust door zijne genees- beeren aanbevolen. Voor het oogen- blik baart zijn toestand geen zorg. Aan het grootste gedeelte van de miliciens der infanterie van de lichiing 1898 wordt van 29 dezer tot 28 Februari verlof verleend. Het hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw zal een adres aan de Koningin zenden om represaillemaatregelen tegen Belgie te nemen ter oorzake van de onvoldoende openstelling der grenzen. Ook bij de te Grave plaats gehad hebbende loting had remplaceering door vrijwilligers plaatst. De belanghebbenden uit Deursen, Dieden, Huiseling en Ravenstein hadden bijeengebracht voor 5 vrij willigers f 2000 en voor 2 reservisten 200. De hoogste bijdrage beliep 525, de laagste 40. Vlissingen, 35 Oct. Door den directeur-generaal der S.S. is eene eervolle vermelding toegekend aan H. K. Voerman, machinist alhier, wegens betoonde oplettendheid. Zondagavond j.l. werd door het tooneelgezelschap van Mevrouw Bak ker, in het Vereenigingsgebouw alhier, een voorstelling gegeven van het ik zou mij het liefst in eene wereld stad hebben bewogen. Ik had pas de militaire academie van Weener- Nieuwstad verlaten en was o zoo gaarne te Weenen in garnizoen geplaatst. En nu was ik te K., eene stad, waar men weinig op had met officiereu. Ik geloof, dat mijn overste gelijk had, toen hij zei, dat de inwoners meenden dat alle officieren jacht maakten op meisjes met geld. De burgerij van die stad vormde een soort van aristocratie, maar zoo stijf en trotsch in hare uitsluiting van anderen, als nauwelijks de Weener adel is. Hun godheid is bet geld, het solide bezit, en niet eens de beste aristocratische namen, waarop de rijk dom anders zoozeer belust is, hebben in K. uitzicht. Geld is de eenige waarde-meter, en wiens buidel met boven allen twijfel verheven is, die wordt met den nek aangezien. En zoo opende zich voor mij, den armen officier, die gpen credietbrief kon af- drama „Sergeant Renaut» en het nastukje, getiteld „de revue van den dokter." De zaal wa3 op alle rangen goed bezet en de stukken werden tamelijk goed ten tooneele gebracht en door het publiek davereud toegejuicht Een woord van lof komt toe aan den heer Gerlach in de rol van Jean Renaut en aan zijn echtgenoote in de rol van Madeleine. Wij kunnen echter niet nalaten aan de dames actrices den raad te geven, wat luider te spreken en aan de directie geen stukkeu van titel te veranderen, wat met «de revue" alias„bet spreek uur van den dokter" wel bet geval was. De pauzes wat minder gerekt zouden het genot van zoo een avond □iet weinig verhoogen, aangezien het niet iedereen convenieert tot na midder nacht in een schouwburglokaal te vertoeven. Wij twijfelen niet of menigeen zal dezen winter meermaals zijn schreden richten naar het Vereenigingsgebouw, teneinde zich eenige oogenblikken aangenaam te verpoozen. Men schrijft ons uit Middelburg Uit bet 9e jaarverslag der vereeni ging van kindervoeding alhier, blijkt dat in dit jaar in het geheel 31606 portiën warm eten werden verstrekt tegen 5458 portiën in het vorige jaar. De prijs per portie bedroeg 0,0951 tegen 0,0962 in het vorig dienst jaar. Da totale ontvangsten bedroegen 3340,38 en de uitgaven 3344,67. Gisteren had hier ter stede de loting voor de nationale militie plaats. H getal ingeschrevenen was dit jaar bijzonder hoog, nl. 184. Het onderwerp waarover de heer prof. M. W. F. Treub uit Amsterdam a. s. Zaterdag in het Schuttershof eene lezing zal houden, is: Minimum-loou en maximum-arbeid in bestekken van uit te voeren gemeentewerken. Bij Kob. Besl. zijn benoemd tot rechter-plaatsvervanger in de arr. rechtbank te Zierikzee mr. A. J. F. F'okker, advocaat en procureur aldaar, en mr. J. C. van der Lek de Clercq, advocaat en notaris aldaar. Bij Kon. Beslzijn tot voorzitter en burgerlijke leden van de onderscheidene militieraden en tot hunne plaatsver vangers, voor de lichting der nationale militie van 1899, benoemd in de Prov. Zeeland tot voorzitter, J. H.C. Hevse, lid der Provinciale Staten plaatsvervanger, jhr. C J. J. H. van Teylingen, idem tot lid dr. A. van der Swalme, lid van den gemeente raad van Middelburg plaatsvervan ger, mr. A. P. Snouck HurgroDje idem. Bij den overweg vóór het station RillandBath werd gisteren door trein 83 S.S. een wagen, beladen met sui- kerpeeën, aangereden. De voerman sprong nog juist bijtijds van den wagen; de paarden sloegen met de overblijf selen van den deerlijk gehavenden wagen op hol. Door dit ongeval werd geveD, dan ook nergens eene deur. Ik deed er ook geen moeite voor. In den eersten tijd had ik zooveel te doen, dat ik blij was met een paar uurtjes rust. Daarna had ik het gezelschap mijner kameraden, die zich hier meer dan elders aaneensloten, en ook nog den schouwburg, die niet kwaad was, en op welk punt ik niet verwend was. En later, toen de dienst lichter werd en er meer vrije tijd overbleef, het jonge bloed rumoerig begon te worden en de levenslust een uitweg zocht toen toen viel er een vonk in het kruit, die mij alles deed vergeten. Ik werd verliefd Het was in den schouwburg, dien ik reeds drie, vier maal bezocht had. Dien avond zou er eene nieuwe heldin optreden. Men gaf Phèdre van Racine in de vertaling van Schiller en het huis was goed bezet. Meest dames en daaronder tot mijne verwondering veel joDge. Men is zoo streng in K., dat Sardou en Dum&s er niet mogen

Vlissingse Courant | 1898 | | pagina 1