Vrijda 21 October De Dochter van den Mennoniet. No. 123. 36e Jaargang. 1898. Binnenland. t c i 11.1.1: r o v VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.-. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek- handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever: F. VAN DE VELDE Ji., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1-4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzolfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. VerscliJJnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Telephoonnummer IO Abonnemcnts-Advertentiiin op zeer voordeellge voorwaarden Een artikel dat bezui niging toelaat. In de October-vergadering van de Société d'Economie Politique te Parijs is het manifest van den czaar betref fende ontwapening besproken en de vraag gesteld, welke de economische gevolgen zouden wezen, als de daarin aangegeven weg werd betreden. Bij die gelegenheid heeft de bekende statisticus de heer Alfred Neymarck de volgende cijfers in herinnering ge bracht Het totaal der Fransche staatsschuld bedraagt nu 35 h 36 milüarden francs (1 milliard 1000 millioen). Welnu, van 1814, d.i. na afloop der Napoleon tische oorlogen, tot 1870 hebben de budgetten van oorlog en marine 26 milliarden opgeslokt of gemiddeld 456 millioen per jaar. Van 1871 tot 1897 bedragen dezelfde uitgaven ruim 20 milliarden of 715 millioen 's jaars. Hierbij voege men de kosten van den oorlog van 1870, die berekend worden 12 milliarden te hebben bedragen. Maakt een totaal van 58 milliarden. Zegge 22 milliarden meer dan het totale bedrag der staatsschuld. Thans bedragen in Frankrijk, op een totaal budget van 3433 millioenen francs,de uitgaven wegens den dienst der staatsschuld, gevoegd bij die van oorlog en marine, 2180 millioen. Deze enkele cijfers, zeide de beer Neymarck, doen met éen oogopslag kenneD, welke de druk is der oorlogs kosten op de maatschappelijke wel vaart. Hetzelfde verschijnselgeldttrouwens, zij het ook in mindere mate dan in Frankrijk, in het algemeen van Europa. Het zijn de kosten der oorlogen en van den gewapenden vrede die de Europeeeche staatsschulden op huD tegenwoordige hoogte hebben gebracht. Bij het begin dezer eeuw was het gezamenlijk bedrag der staatsschulden 20 h 25 milliarden. In 1850 waren ze gestegen tot 47 milliarden, in 1869 op 68 70 milliarden, thans zijn ze geklommen tot ruim 130 milliarden. Europa moet tegenwoordig jaarlijks alleen voor rente en amortisatie der staatsschulden en voor de militaire uitgaven 12 milliarden opbrengen.Dat maakt ongeveer 37 francs per hoofd der bevolking, terwijl de kosten van het openbaar onderwijs in Europa dooreen genomen slechts 2 francs be dragen. Avondpost Jenever. Volgens de „Haagsche Ot." bracht de accijns op 't gedistilleerd in het jaar 1897 26,257,230 op. Vier jaren te voren was die opbrengst 208,000 hooger, Sedert 1883 Dam zij met 3,750,00') toe. Per hoofd der bevolking was de opbrengst 5,33 in 1897. Dit bedrag was r.a 1889, toen het 5,29 bedroeg, altijd hooger geweest, zelfs 5,59 in 1894. Behalve het jaar 1889 was Naar K. Bbjïo». 9.) Benigna zag dikwerf vorschend naar het doodsbleeke gelaat barer nichtzij zelve zei niets meer dan wat volstrekt noodig was tot haar, een onbestemd iets deed haar de vraag inhouden,die besten dig op hare lippen zweefde. Uren waren verloopen en nog was het vreeselijke Werk niet ten einde, altijd nog giDgen die beiden rond, troostend en helpend, er overigens sedert 1883 geen zoo gunstig als 1897. Het hoogste cijfer in de jaren 188397 is dat van 1894. Per hoofd, dus gemiddeld, is Lim burg het gunstigst: 1,97. Dan volgen Zeeland, 2,56, Brabant, 3,39, Friesland 3,41, Utrecht, 3,86, en Drenthe 4,04. Noord- Holland en Gelderland staan aange- teekend voor ƒ4,11 en 4,22. Over- ijsel komt tot 4,98. Groningen staat btfua bovenaan, met ƒ6,41. En Zuid- Holland houdt het record met 10,25. Maar natuurlijk is dit geen maatstaf voor het verbruik in de provincies, en volgt er alleen uit, dat verreweg de meeste branderijen in Zuid-Holland bestaan. In 1880 werden 650,184 bektolters gedistilleerd (van 50 pCt.) vervaar digd, alles uit graan, en in 1897 68G,04O hektoliters, waarvan 609,147 uit graan. Mazelen. Terwijl in ous land door velen aangedrongen wordt om de mazelen te schrappen van de lijst van besmet telijke ziekten, is in Frankrijk eene beweging op touw gezet 'om de ma zelen op de lijst der ziekten te bren- geD, waarop de Fransche epidenve- wet van toepassing is, en van welke lijst zij in 1893 waren geschrapt. Vooral geldt dit voor de vrijstelling der verplichte ontsmetting van voor werpen die met mazelenlijders in contact zijn geweest. De ondervinding leerde in Frankrijk, dat deze na gerni- men tijd opnieuw mazelenepidemlèn verwekten en dat het aantal personen door mazelen aangetast klom, naarmate de toepassing der ontsmettingsmidde len werd nagelaten. Sinds 1893 is in Frankrijk een belangrijke toeneming der mazelen waargenomen, zegt het Journal d'Hygièue", en het blad acht het wenschelijk dat de bepaling der epidemiewet in Frankrijk opnieuw op de mazelen toepasselijk worden ver klaard. Bevolkingscijfers, De bevolking van Nederland over schreed in 1897 de vijf millioen. In alle provinciën was vooruitgang te bespeuren, gemiddeld van 1,53 pet. Van de groote steden breidde zich de bevolking het meest te Rotterdam uit met 4,31 pet. In Leiden was de toeneming slechts 0,63 pet. De aanwas der bevolking vanNederland in 1897 wordt toegescbreveu niet aan vermeerdering van het aantal der ge boorten, maar aan afneming van het sterftecijfer. Het percentage der levend gehorenon bleef toch dalend eu bedroeg 3.25 tegen 3.2-7 pet. in 1896. tiet sterf- te-cijfer is echter iq de laqtste jaren belangrijk sterker gedaald. Het beliep in 1897 niet meer dan 16,9, en in dit opzicht staat ons land bijna boven aan in de rij der Europeesche landen. Het aantal huwelijken was m'nder dan in vorige jaren. Van de cijfers der sterfte naar de doodsoorzaken kan gemeld worden dat de sterfte aan keel- en longtering en zooveel zij konden. De zon neigde reeds ter kimme, toen een der artsen bij Benigna kwam, om haar naar een verwijderden hoek van het slagveld te roepen, waar baar hulp uoodig was; bij alle geneesheeren, die haar kenden, stond de werkdadige, onvermoeide raennoniete in groot aanzien. „Wacht mij hier, Sulamith1', zei Benigna tot het meisje, „of beter nog, ga met een paar ziekendragers naar dat kleine boschje ginds, ik geloof, dat ook daar gewonden liggen. Wij vinden elkaar weer hier bij de popu lieren." Haastig ging zij met den arts op weg naar de aangeduide plaats, waar men haar noodig had, om bij eene operatie bijstand te verleenen. Dat duurde langer dan zij gedacht had met eenige bezorgdheid keerde zij naar de populieren terug, waar Sula mith haar wachten zou. Van het meisje was nog niets te zien, Benigna keek onderzoekend rond, om onder de aan ziekten der ademhalingswerktui- gen, acute en chronische, in de laatste jaren eene verblijdende neigiDg tot dalen vertooneu. Daarentegen wijzen de cijfers voor kankersterfte op eene langzame stijging; ook de cijfers aan hart- en vaatziekten nemen, toe, van 2 per 10.000 in 1890 tot 4,4 in 1897, Een haven te Scheveningen. Door den gemeenteraad van 's Gra- venhage is een subsidie aangevraagd van f 300.000 voor den aanleg van een zeehaven voor visschersvaartuigen te Scheveningen. In afwijking met vorige plannen zal de haven voor bomschuiten dienen en zoo diep zijn dat deze er met gewoon laag water kunnen binnenkomen. Gedeputeerde Staten hebben over deze aanvraag een gunstig advies uit gebracht. Examens. Aan het op gisteren aangevangen Examen van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden in Ne derland werd deelgenomen door 79 caudidaten voor het Boekhouden6 voor Duitsche 3 voor Engelsche 1 voor Nederlandsche en 1 voor Fransche handelscorrespondentie en 1 voor Stenografie (systeem Gabelsberger- Schwab), Voor de verkiezingen voor de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland te Rotterdam, zijn aldaar in district III candidaat gesteld de heeren J. W. HeiD van Rockanje (lil>.) en ,T. M. Voor hoeve (antir.) Dat cr overgroote belangstelling is in Indié in mijnzaken blijkt o. a. uit het feit dat bij het departement waar onder mijnzaken ressorteeren, in ééne maand 3000 aanvragen tot vergunning van opsporing inkwamen. Aangezien nu per maand hoogstens 300 aanvragen gedaan worden, kan men wel begrijpen dat het grootste deel van die aanvragen lang op antwoord zullen moeten wachten. Van 4000 handteekeuingen voorzien, is door den gepensioneerden kapitein Kleian aan den Gouverneur generaal een verzoekschrift aau H. M. de Konin gin overhandigd om oprichting van een instructie-bataljon mat bijbehoo- renden cursus vooï de opleiding van officieren in ludiis De Gouverneur- generaal heeft aan adressanten geen andere verzekering kunnen geven dan dat hij zijn best zou doen het verzoek te steunen, indien uit Nederland advies werd gevraagd. Vlissingen, 30 Oct. Voorstellen van Ged. Staten van Zeeland. Op de lijst der te behandelden za ken in de najaarsvergadering der Provinciale Staten van Zeeland van 1898, komen o. m. de volgande punten voor Mededeeling van het adres, door Gedeputeerde Staten aan H. M. de talrijke pleegzusters hare nicht te zoeken tevergeefs. Sulamith moest elders bezig zijn. Daar hoor een kreet, zooals de doodsangst dien doet slaken, weer klonk over het slagveld was dat niet de stem van Sulamith De anders volstrekt niet zenuwach tige mennoniete voelde zich door eene ongekende vrees bevangen van opge wondenheid bevend ijlde zij naar de plaats, vanwaar de kreet weerklonken had. Aan den zoom van een boschje, dat zij juist wilde voorbijgaan, trad haar een arts tegemoet. «Zoekt gij uwe nicht?" vroeg hij vriendelijk. „Ik zag het meisje voor eenige oogenblikken met den oppasser van een officier van het derde regiment dragonders voorbijgaan. Ik meen, dat het de oppasser van meneer Von Gunthersberg was." Met een korten groet ging hij verderBenigna hoorde hem nauwe lijks ademloos bereikte zij eene open Koningin ter gelegenheid Harer In huldiging aangeboden. Mededeeling, dat de gemeentebe sturen in Zuid-Beveland besloten hebben tot afkoop van den tol op den weg van Goes naar 's Gravenpolder. Adres van den Raad der gemeente Hoedekenskerke om een renteloos voorschot voor wegverbetering. Adres van den heer A. Lantsheer c. s. om een subsidie voor een stoom tramweg van Vlissingen naar Dom burg. Adres van den Raad der gemeente Veere om een subsidie ad 325 in de kosten harer huishouding voor 1899. Adres van den Raad der gemeente Nisse om een subsidie ad 222,50 in de kosten harer huishouding voor 1899. Stemming over het amendement van den heer Hammacher en over het voorstel van Gedeputeerde Staten betreffende de subsidieering van de Maatschappij tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw in Zeeuwsch Vlaanderens westelijk deel voor een snoeicursus. Advies van Gedeputeerde Staten omtrent het voorstel van den heer J. H, C. Heijse, lid der Staten, tot wij ziging van art. 102 van het algemeen reglement voor de polders of water schappen. Voorstel van Ged. Staten tot vrij verklaring van den calamiteuzen Stad-Philippinepolder. Idem tot het verleenen van een subsidie aan de Vereeniging „School voor land- en bouwkundig teekenen" te Tholen. Idem tot nadere regeÜDg der jaar wedde van den ambtenaar, belast met bet beheer der Provinciale fondsen. Idem tot nadere regeling der jaar wedde van den bibiiotheoaris en tot vaststelling der helaoning voor den concierge, tevens bediende hij de Provinciale bibliotheek. Idem tot het pensionneeren van W. F. Harte, agent van den Provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde te Neuzen. Idem tot vereeniging van de polders Anna Jacoba en Willem tot éen water schap. Idem tot het verleenen van een renteloos voorschot voor wegverbete ring aan de gemeente Westdorpe. Idem tot het verlengen van den termijn voor het in exploitatie brengeD van den stoomtramweg van Brouwers haven naar Steenbergen. Idem tot het verlengen van den ter mijn voor het in exploitatie brengen van den stoomtramweg van Hulst naar Walsoorden. Idem tot bet verleenen van een subsidie aau de Maatschappij tot be vordering van Landbouw eu Veeteelt in Zeeland ten behoeve der paarden fokkerij. Tot sluiting der zomeroefeningen hielden enkele leden der soherpschut- tersvereeniging VlissiDgen", alhier, Dinsdagnamiddag j.l. op de baan van 150 M, een onderlingen wedstrijd. De prijzen werden behaald als volgt plaats in het boschje, beschenen door de laatste stralen der ondergaande zon. Het gouden licht trilde door de twijgen, glipte langs de boomstammen en wierp een helderen glans op de bleeke, strakke gezichten van hen, die hier den laatsten strijd hadden gestreden. Hier beneden dood en verwoesting, daar boven eeuwige vrede diepe heilige rust. Maar Benigna zag niets van de prachtige natuur om haar been, voelde niets voor den hemelschen vrede van dezen stillen avondstond; door duizend angsten gedreven was zij hier gekomen, maar het schouwspel, dat haar hier wachtte, was voldoende om haar meerdere minuten tusschen de boomen als versteend te doen blijven staan voor de groep in hare nabijheid. Op den door bloed gedrenkten grond, over een der dooden heen geworpen, lag zij, die zij zoo angstvol zocht Sulamithde armen van het meisje omklemden zijn halshare wang, le prijs door den heer H. dePagter met 52 punteD, 2e prijs door den heer I. Andriessen met 45 punten, 3e prijs door den heer J. C. Struijk met 44 punten, 1. s. 8, 4e prijs door den heer M. Visser met 44 punten, 1. s. 6, 5e prijs door den heer S. M. Polak met 40 punten, terwijl den heer H. N. Rotteveel de consolatieprijs ten deel viel. Denzelfden avond werden de prijzen in het café van den heer Struijk door den heer Andriessen met eene korte doch krachtige toespraak den winners uitgereikt, waarin de aanwezige leden aangespoord werden het volgende jaar wederom de schietoefeningen trouw bij te wonen, wijl bij hen de animo niet ontbreekt, en zoodoende een goed voorbeeld te geven aan hunne tragere mede-leden. Ofschoon deze bijeenkomst geen officieel karakter droeg, dient toch even vermeld, dat de aanwezige leden van dit samenzijn hebben gebruik gemaakt om over den tegenwoordigen toestand der vereeniging eens van gedachten te wisselen. Gisterenmorgen had alhier de aanbe steding plaats van de levering van levens middelen, brandstoffen en andere behoeften voor het jaar 1899 ten behoeve van het gasthuis. De laagste inschrijvers waren rundvleesch P. de Landmeter t 0.51, spek (inlandsch gerookt) dezelfde f 0.47, versche boter J. Andriesse 1.07, marga rine N. Zandee f 0.57, alles per kilogr., gort (gesticht) A. Polderman f 10. gort (spijsbereiding) dezelfde 8,25 per hectoliter, x'ijst J. G. H. Dommisse ƒ0.15, zout J. B. van der Schaaf f 0.05s/t, per kilogr. groene erwten A. Polderman ƒ10,50, bruine boonen dezelfde 11.35 per hectol. suiker C, M. Dommisse f 0,40 per kilo gram, aardappelen (1 Nov.1 Juli e.k.) A. Botting 2,87 per hectoliter, koffie le halfjaar P. Visser 0.90 per kilogram, brandhout N. B. Bijleveld ƒ5.60 per stère, steenkolen (Engelsche) J. G. H. Dommisse 1.15, steenkolen (Ruhr.) dezelfde 0,72, per hectoliter, korte turf N. B. Bijleveld f 5.59 per 1000, zeep J. Goetheer ƒ0,12, stijfsel N. Zandee f 0.16 per kilogram, stroo (tarwe gesneden) A. Polderman 0.06 per kilogram. Gisterenmiddag had alhier de aan besteding plaats van de levering van levensmiddelen, brandstoffen en andere behoeften voor het jaar 1699 ten behoeve van het Burgerweeshuis. De laagste in- schrij\ ers waren rundvleesch C. A. Edelman f 0.55, spek (inlandsch) P. de Landmeter 0.48 per kilogr, gort A. Polderman 10'par hectoliter, lijst G. M. Dommisse Zoon 0.15, zout J. B. van der Schaaf 0,05s/<, per kilogram, groene erwten (Walcher- sche) A. Polderman 11.bruine boonen denzelfde 11,50 per hectoliter, suiker J. Goetheer ƒ0.39 per kilogram, aardappelen 1 Nov.1 Juli A. Botting f 2.93 per hectoliter, steenkolen (Engelsche) J. G. H. Dommisse 1,25, steenkolen (Ruhr) de zelfde 0.72, korte turf N. B. Bijleveld 5.00 per 1000, zeep N. Zandee 0.12, stijfsel G. M. Dommisse Zoon 0.16 per kilogram, stioo (tarwe) gesneden A. Polderman 0.0G per kilogram. Terwijl gisteren morgen, naar de M. Ct. meldt, de werklieden, die bezig waren aan de reparatie van het ss. bijna nog bleeker dan die van den doode, vleide zich aan de zijne, naast baar stond, met gevouwen handen, waarop tranen neerdroppeldeD, de op passer van George bij het lijk van zijn heer. Benigna had geen verdere opheldering noodig. De ontzettende angst van hare nicht, hare in den laatsten tijd zoo veranderde gemoeds gesteldheid waren haar nu volkomen duidelijk. Langzaam trad zij nader, hare stem klonk eigenaardig echo-, hare hand beefde, toen zij, op het meisje wijzende, zeide„Help mij het kind van het lijk verwijderen." Met geweld moest men de armen van het bewustelooze meisje van den hals van den doode losmakende oppasser snikte luide, terwijl hij hielp om Sulamith op een aangeroepen draagbaar te leggen. Wordt vervolgd..)

Vlissingse Courant | 1898 | | pagina 1