eden nies, rmantels Maandag 17 October Oe Dochter van den Mennoniet. 2e sieuve aanval op de accijnzen ITIKELEPI No. 121. 36e Jaargang. 1898. ILUZOT <5 C\ Pirli, Gemeentebestuur. Binnenland. 33. li ds Etalage M, 'ARljg "■in r,',", Kill ÏASINS DU 1UTES ;mes die ons geïllug. |or het Wintersei. ngen hebben, dit te |omgaand gratis en francs vrij van alt* 17. verhooging. |s Rozen daal X. B. peeft de eer aan van Vlissingen It de verschillende enigingsgebouw I Vergaderingen vneelvoorstellingen, Ie bediening wordt pnbevelend, ter Meer. igmeisje a g d. St. Jacobstraat. K., van goede |g zich gaarne st bij kinderen, bureau Vliss. [DIENST MIDDELBURG- v.v ■we vm 4 50 5 55 I Van Zeilmarkt.- vra 15 nm 12 30 1 15 1 10 5 55 G 55 7 45 Zeilmarkt Vlissin gen op werkdagen) 12 35 1 20 2 05 6 7 7 50 tVENDIENST. 5 50 6 30 6 50 0 10— 10 20 10 40 1 10 1 30 2 220 4 20 5 10 530 :o. vm 6 6 40 7 20 9 50 10 10 10 30 n 12 10 1 20 1 40 30 3 50 410 4 30 1 8 8 30. m 3 25b) 3 55 1 55 2 15 3 25b) 3 45 10 0 r Breskens koog' Vlissingen naar takt. VLissmesciiE rtii nm. Prijs per drie maanden 1. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever: F. VAN DE VELDE Ji., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1 4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Telephoonnummer IO Abonnemcnts-Advcrtentiën op zeer voordcelige voorwaarden 8ij ito Courant behoort oen Bpepl. gmtoömlü MiHunroi. Eerste kennisgeving voor du loting van de Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen gelet op art. 28 en Volgende der wet van den 18 Augustus 1861, (Staatsblad no. 72) brengen ter kennis van belanghebbenden dat de loting der in dit jaar voor de Militie ingeschrevenen in deze gemeente zal plaats hebben ten raadhuize op Don derdag den 27 October 1898 des voormid dags te 10 ure dat gedurende vijf dagen te rekenen van den dag, waarop de loting heeft plaats gehad, tegen de wijze waarop zij is geschied bij Gedeputeerde Staten bezwaren kunnen worden ingebracht door belang hebbende lotelingen of door hun vader of voogd dat de bezwaren moeten worden inge diend door middel van een door de oooJige bewijsstukken gestaafd verzoek schrift op ongezegeld papier, onderteekend door hem die ze inbrengt, welk verzoek schrift bij den Burgemeester moet worden overgebracht tegen bewijs van ontvang dat op de navolgende dagen, telkens des voormiddags van 10 tot 12 ure, teu raadhuize zitting zal worden gehouden tot het opmaken van de getuigschriften ter bekommg van vrijstelling wegens broeder- dienst, of op grond van te zijn eenige wettige zoon, bedoeld in de 2e en 3e zinsnede van art. 53 van bovenbedoelde wet, als Voor Broederdienst Op Maandag den 31 October 1898 voor hen, wier geslachtsnaam begint met de letters A tot en met K op Dinsdag den 1 November 1898 idem als voren met de letters L tot en met R op Woensdag den 2 November 1898 idem als voren met de letters S tot en met Z. Voor Eenige Zoon Op Donderdag den 3 November 1898 voor alle lotelingen. Dat zij, die op zoodanige vrijstelling aanspraak maken, op gemelden tijd ten raadhuize zullen moeten verschijnen, ver gezeld van twee bij den Burgemeester bekende meerderjarige ingezetenen, terwijl op broederdienst reclameerenden zullen moeten medebrengen de bewijzen van geboorte van hen zeiven en van de nog in leven zijnde broeders, benevens het pas poort of ander bewijs van ontslag, of een uittreksel uit het stamboek, of een bewijs van werkelijken dienst van den broeder of de broeders, op wiens of wier dienst zij hunne reclame gronden. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 15 October 1898. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEICERKE. De Secretaris, G. J. BISSCHOP. BEKENDMAKING. Verkiezing van leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen; gelet op art. 10 van het Koninklijk i: i 11.1.1: r it. Naar K. BEBKOW. 7-) De verschrikkelijke man zweeg. Het gelaat van zijn pleegzoon was ver bleekt onder den vreeselijken eisch, hem gesteld op zijn voorhoofd ston den koude zweetdroppels. «Gij eischt een moord/ zei hij bevende. „Ik verlang wedervergelding! Was het iets minder dan een moord, dien besluit van den 4 Mei 1896 (Staatsblad no. 76) maken bekend dat op Woensdag den 16 November 1898 van des middags 12 tot des namiddags 2 ure, in een dei- benedenzalen van het raadhuis gelegenheid zal gegeven worden tot bet inleveren dei- stembriefjes voor het verkiezen van leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, ter voorziening in de vervulling der plaatsen van de leden die op 1 Jan. 1899 aan de beurt van aftreding zijn, (nl. de beeren C.M. Dommisse, J. Laöaaij, H. Loois, J. Verkuyl Quakkelaar en F. H. J. Wibaut), En is biervan afkondiging geschied waar het behoort, den 15 October 1898. Burgemeester en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, G. J. BISSCHOP. Verrassingen komen niet alleen voor op St. Nicolaasavond en intieme kransjes, men vindt ze soms op een gebied, waar het gewoonlijk vrij deftig en ernstig toegaat, bij voorbeeld op het gebied der wetgeving. Op dat gebiel zien we dikwijls vruchteloos uit naar voorstellen omtrent onderwerpen, die noodzakelijk regeling behoeven, voorstellen uitdrukkelijk toegezegd terwjjl andere, ongedacht en ongewenscht worden aangeboden. Een surprise op wetgevend gebied mag wel het kleine wetsontwerp heeten, tha.ns door de regeering by de Staten- Generaal ingediend, hetwelk ten doel heeft den accijns op wijnen en gedistil leerd opnieuw te verhoogen. Opnieuw zeggen wywant zelden, wellicht nooit, is een belasting zoo vatbaar voor herhaalde uitbreiding ge acht. Wijn en gedistilleerd hebben zoo menig gat gestopt en zijn, behalve een genotmiddel, zoo dikwijls een heerlijk middel geweest, altijd door de volksver tegenwoordiging met graagte aangegrepen om een Minister van financiën uit een moeielijken toestand te redden. Laat ons tot staving hiervan eventjes op het volgende wijzen In 1855 werden op den toenmaligen accijns op gedistilleerd twaalf opcenten gelegd. In 1863 werd die accijns, toen be dragende 22, tot 35, verhoogd, In 1865, dus maar twee jaar later, werden die f 35.reeds op f 50,— gebracht. In 1869 kwamen zij op f 53.— In 1877 werd dit bedrag op f 57,— gebracht. In 1885 ging men tot 60,— In 1892 tot 63.- En thans, thans wordt voorgesteld, men ziet dat het in later jaren met hij aan mijne verloofde beging Heeft hij mij niet jaren lang vrede, geluk en rust geroofd De zonden der vade ren zullen bezocht worden aan de kinderen tot in het derde en vierde geslacht; voor het leven van mijne verloofde dat van zijn zoon 1" Nog altijd zweeg Andreas. Hoe laag hij ook van nature zijn mocht koelbloedig zal ook de ongevoeligste mensch niet tot een moord kunnen besluiten. „Gij draalt met uw antwoord/ zei Josua na eenigen tijd, „goed, ik wil u niet overhalen. Er zullen nog wel andere middelen en wegen zijn, om mij op dat gevloekte geslacht te wreken. Zie het dan kalm mee aan, hoe uwe bruid door dien voor namen huichelaar verleid wordt, zet de gedachte aan Sulamith uit uwen zin, die dan nooit de uwe zal worden." „Houd op, vader", riep Andreas eensklaps buiten zichzelf, „houd op, waar was ik, dat ik niet aan Sulamith druppeltjes ging, een verbooging tot ƒ66 voor den hectoliter, terwijl de wijn, die belasi was met 20, per hectoliter, volgens dat voorstel met oene heffing van f 25.— zal worden getroffen. De accijns op wyn zou dus verhoogd woiden met f 5.— per hectoliter, alzoo eene vermeerdering van 25% van de bestaande belasting. De oorzaak van dit regeeringsvoorstel is gelegen in de omstandigheid, dat er voor de uitkeering, door het Rijk aan de gemeenten te doen volgens de wet van Mei 1897, nog al veel meer zal benoodigd wezen dan bij aanvang geraamd werd, en dat op het oogenblik, geen ander middel is, om aan de be- noodigde zestienhonderd duizend gulden te komen dan accijnsverhooging. Met de indiening van een klein wetje en de behandeling daarvan in de Staten- Generaal is men klaar. Toch had men waarschijnlijk niet verwacht, dat liet eenvoudige wetsont werp zoovele pennen en monden in beweging zou hebben gebracht, als werkelijk is geschied. Van alle kanten wordt het voorstel aangevallen. Die aanval betreft intusschen nagenoeg uitsluitend den wijnaccijns. Werkelijk is dan ook de verhooging van dezen accijns het voorname doel van het ontwerp, want, wat de belasting op gedistiiloerd betreft, verwacht de regeering, dat de verhooging het ver bruik zal doen afnemen en dus de belastingopbrengst doen dalen. Inderdaad is dit ook niet onwaar schijnlijk. Het is een feit, dat de opbrengst de belasting op den zooge- naamden sterken drank minder wordt en dit kan aan niets anders worden toegeschreven, dan aan de ijverige pogingen van al die welbekende ver bonden en vereenigingen, die zich aangegord hebben om het gebruik of althans het misbruik van sterken drank te bestryden. Onze slecht ingerichte drankwet heeft weinig uitgewerkt, de ijverige arbeid der drankbestrijders des te meer, en elke verhooging van den accijns is voor hen als het ware een bondgenoot. Met het oog hierop zou men met grond kunnen vragen, hoe de regeering die het toch om meer geld te doen is, er dan toe komt, deze vorhooging van accijns op gedistilleerd voor te stellen 9 Waarschijnlijk is zij van meening, dat aanvankelijk toch wel eenige meerdere opbrengst te verwachten is, en die verwachting komt ons niet ongegrond voorwant, dit althans staat vast en wordt door de ervaring op overtuigende wijze geleerd accijnsverhooging alleen dacht? Neen, gij hebt gelijk het moet geschieden hij zal sterven." In hunne opgewondenheid hoorden de beide mannen den zwakken kreet niet, die bij Andreas' laatste woorden zich in het aangrenzend vertrek liet hooren. Met werkelijk onuitstaanbare kalmte gaf de mennoniet aan het werktuig van zijn wraak het noodige onderricht. Op zijn langst na zes weken zou hij met den aanvullingstroep het regiment worden nagezonden en dan zou in het eerste gevecht het oogenblik komen, om het duivelsche plan uit te voeren. „Dus weet gij nu alles", eindigde Josua Karstens zijne toespraak, „ga nu mee naar oom, hij wil u vóór uw vertrek nog graag spreken Een oogenblik nadat zij wegwaren, werd de deur van de voorraadkamer geopend en keek een spookachtig bleek meisje naar buiten. Sulamith was daar geweest om schoon linnen op te bergen en had op die wijze de is niet in staat het drankverbruik te doen verminderen. Slechts dan zou dit mogelijk wezen, wanneer de prijsver hooging van dien aard ware, dat het produkt werkelijk niet meer kon vallen onder ieders bereik. Eene regeeiing, die de zedelijke be langen van het volk met alle kracht zou wenschen te behartigen, zou dien weg kunnen inslaan om het pogen der drankbestrijders te bevorderen. Zij zou dan echter dit zedelijk doel niet kunnen bereiken zonder geldelijke opofferingen, en dus zou het in de eerste plaats de vraag wezen, of voor het verlies, door verminderde accijnsopbreugst veroor zaakt, eene voldoende vergoeding te vinden ware. Maar ook in dit laatste geval zou de maatregel op zich zelf het doel niet geheel bereiken of een geneesmiddel worden aangewend, niet beter dan de kwaal. Men denke een oogenblik aan die onnaspeurlijke wegen van den smokkel handel, die zich in al zijn kracht zou ontwikkelen, en niet minder aan de groote verleiding tot vervalsching. In dit laatste zou een verschrikkelijk gevaar gelegen zijn, dat zelf nu reeds te duchten is. Zal een verhooging van den accijns op gedistilleerd, met het bepaalde doel om het verbruik tegen te gaan,weikelijk eenige kans van slagen hebben, dan moet zy gepaard gaan met een deugdelijk toezicht op de fabricatie en oen haast volmaakt douanestelsslvoortreffelijke, maar zeer kostbare maatregelen. Eén ding Is toch zeker, dat we niet op den ouden voet met herhaalde verhooging van den jeneveraccijns kunnen voortgaan. Eens zal daaraan in elk geval een einde moeten komen. Hoogstwaarschijnlijk zal zich dan de vraag ter ernstige overweging voordoen, of niet, naar het voorbeeld van Zwitserland, een staatsmonopolie ten onzent mogelijk en wenschelijk is. In 't algemeen mogen wij er geen voor standers van zijn, dat de Staat als industrieel en koopman optreedtop een gebied, waarbij zoo hooge belangen voor het volk betrokken zijn, moet, dunkt ons, op dien regel een uitzondering worden gemaakt. De Rembrandts tentoonstelling voor het. volk nog ontoe gankelijk. In de Telegraaf wordt door C. in overeenstemming met wat wij dien aangaande reeds opmerkten, geklaagd over den hoogen prijs, die de poorten dezer eenige schoone tentoonstelling geheele onderhandeling mee aange hoord. Wie haar op dit oogenblik had gezien, zou geschrokken zijn van de vreeselijke verandering in haar uiterlijkieder kinderlijke trek was van het jeugdig gelaat uitgewischt, slechts wanhopige vastberadenheid was op haar gezicht te lezen. Zacht en onhoorbaar sloop zij de trappen af, om haar eigen kamer op te zoeken. Toen zij de deur der woonkamer voor bij ging, hoorde zij hoe haar oom aan Andreas een psalm voorlas. „Mijn vader en mijne moeder verlaten mij, maar de Heer neemt zich mijner aan», klonken zijne woorden, waarbij Sulamith haar hart voelde beven. „Moeder, o moeder, gij hebt uw kind te vroeg verlaten, en mijn vader zij huiverde„o barmhartige Hemel, help mij hem te redden, neem mijn leven voor het zijne, bescherm hem, och, hem alleen." Geen traan kwam in de strakke oogen van het meisje, onderwijl zij voor duizenden gesloten houdt, Hij zegt daarbij het volgende. «Waarom blijft de Rembrandt-tentoon- atelling toch zoo duur vragen zich eiken dag honderden jonge schilders, jonge ambtenaren, onderwijzers, bedienden van handelskantoren, kortom duizenden kunst liefhebbers af, die niet in staat zijn den hoogen entrée-prijs te betalen, welken de commissie meent te moeten eischen. On getwijfeld, de oommissie heeft geld noodig om de bosten van vervoer der schilderijen en de verzekering-premie te betalen. «Maar aan den aüderen bant staat, dat er reeds een vrij groot bedrag aan entróe's is ontvangen en dat ook bij een vermin derde entree door grooter bezoek, ruim schoots vergoed zou worden wat door den lageren prijs per persoon zou worden ingeboet. Ook de Amsterdammers, die nu juist niet in deze dure tijden zoo fliuk bij kas zijn, om eenige guldens te bunnen missen, hebben aanspraak op het bezichtigen der tentoonstelling, zoowei ethisch ais ook we! degelijk in rechten. «De Rembrandt-ten toonstelling wordt gehouden in het Stedelijk Museum, dat wil zeggen in een gebonw dat ons allen toebehoort, ook de minder rijken. De eigenaars, die de stukken hebben afgestaan, zulien dit niet gedaan hebben uitsluitend voor de menschen die het goed kunnen betalen, doch Koningin Victoria en Keizer Wilhelm b.v. schonken de meesterwerken in bruikleen waarschijnlijk voor het geheele Nederlandsche volk. Een man als Rem brandt heeft door zijn eigen leven getoond, dat talent, gevoel en geldelijke rijkdom niet altijd samen behoeven te gaan. «Vrees voor te grooten aandrang behoeft niet te bestaan. Ten eerste kan men de openingeuren verlengen en b.v. van 's morgens acht tot 's avonds vijf uur open houden. Ten tweede zou men zeer goed bij een te groot bezoek den toegang voor eenige uren kunnen sluiten. „Doch znlk een aandrang is niet te voorzien. Een rijksdaalder en een gulden is beslist voor velen te dunr. Buitendien is de tentoonstelling geen kermie-glaasjes- spel waar men een poosje kijkt en dan weer heen gaat. Wie een beetje voelt voor Rembrandt wil minstens eenige malen een paar uur rustig beschouwen. „En de massa indrukken is te oveiwel- digend, dan dat men, zonder zich te ver moeien, langer dan 2 uur daags zich in de tentoonstelling kan ophouden. Indien men een kaart beschikbaar stelde voor 6 dagen f 1,50 en dagkaarten voor f 0,25 zou men aan den wensch van duizenden vol doen. «Hoe staat het met het bezoek van leerlingen van de ambachtsscholen, de scholen voor kunstnijverheid, de hoogere klassen der Hoogere Burgerscholen en Gymnasia „Hebben de directeuren dezer inrichtin gen reeds gepoogd om van deze zeldzame, wellicht nooit weerkeerende gelegenheid, het opkomend geslacht met den vorst onzer schilders dan uit muffe schoolboekjes te doen kennis maken, partij te trekken? «Rembrandt is in ons midden, maar voor duizenden sluit men zijn paleis met een zilveren tolboom af." Er bestaat echter kans dat aan den wensch van C. en van velen met hem zal gevolg gegeven worden, nu de Amsterdamsche gemeenteraad bij het Bestuur dier tentoonstelling een verzoek zal indienen om den prijs op 50 ets. te brengen. Wij zullen het toejuichen als de Raad slaagt en het daardoor mogelijk maakt dat Rem- met bevende handen en vliegenden adem toebereidselen maakte voor hare vlucht. „Ik moet, ik moet naar hem toe", fluisterde zij, „ik moet hem waarschu wen, hij mag niet vallen door moor denaarshand." Den volgenden dag vertrok Andreas. Schijnbaar onbewogen hoorde Sulamith haar vader aan, toen deze haar ver klaarde, dat zij hem van nu af als haar verloofde moest beschouwen en dat, als hij gelukkig uit den oorlog kwam, hun huwelijk kort daarop zou plaats vinden. Zij was onverschillig omtrent alles, wat om haar voorviel de ontdekking, die zij gedaan had, had haar voor jaren verouderd. Zij had thans slechts één doel voor oogen, zoo spoedig mogelijk te vluch ten. Een week na het vertrek van Andreas kwam hiervoor eene gunstige gelegenheid. Haar vader en haar oom waren voor acht dagen naar een ver af wonenden bloedverwant ver-

Vlissingse Courant | 1898 | | pagina 1