eden den N. A K ussingen MS. n lARDEN, tardsn. lienstbode V ï'ijda 14 October Dochter van den Mennoniet. No. 120. 36e Jaargang. 1898. srmantels. Msvrouw g kr stuk, van Let GODIN te Laeken. il de Etalage ITJKELEN FÈRES |>n. IRNUIZRN |e prijzen. li li M I] V, keuze. "O |o k k a d e, L. 104. D EEN |es: Badhuisstr. 143. MDIE NS T >a MIDDELBURG v.v use: vm 4 50 5 55 Van Zeilmarktvm 45 nm 12 30 1 15 10 5 55 6 55 7 45 r Zeilmarkt Vlissin- een op werkdagen) 12 35 1 20 2 05 6 7 7 50 AYENDIENST. 5 50 6 30 6 50 0 10— 1020 10 40 1 10 1 30 2 220 4 20 5 10 5 30 20. vm 6 6 40 7 20 9 50 1010 10 30 12 10 1 20 1 40 .30 3 50 4 10 4 30 0 8 8 30, UISSIUSI'BE COURANT. .-it'/ID» 'ik Prijs per drie maanden 1. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek- handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever: F. VAN DE VELDE Ji., Kleine Markt, I. 187. AÜVERTENTIËNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Telephoonnummer IO Abonncinents-AdvertentiSn op zeer voordeelige voorwaarden Binnenland. 's Rijks financiën. In stemmen voor Waarheid en Vrede" geeft dr. Bronsveld eene be schouwing over dit onderwerp die wel de kennismaking waard is, omdat zij rekening houdt met de moeielijke omstandigheden waarin zich tegen woordig een minister van fiüanciën bevindt. „Het volk stelt aan den Staat en aan de schatkist steeds hooger eischen •- schrijft de heer Bronsveld doch verzet zich steeds krachtiger tegen verhoogde belastingen. Wie wijst hier een uitweg? Het onderwijs in al zijn geledingen kost schatten, en eischt hoe langer hoe meer. De uitkeering aan bijz. scholen bedraagt ook een belangrijke som. Velen willen op dit hoofdstuk bezuinigingen. Maar zij worden niet gevonden ten koste van 't gehalte van het onderwijs. Tot de „groote" dingen, waarin ook een klein volk groot kan zijn, behoort toch ook liefde voor kennis, kunst, wetenschap. Om zich staande te kun nen houden in den algemeenen wed ijver op ieder gebied moeten wij een wel onderwezene natie zijn. Overschat ten doen wij het onderwijs niet, maar wel achten wij het onmisbaar voor een volk als het onze. Noodig is het, al is het voor ons niet het ééne noodige. Wij lazen dezer dagen de stelling vermeerder de welvaart, en het on derwijs volgt als van zelf. Maar voor nijverheid en landbouw, voor handel en welstand is het noodig, dat wij de jeugd degelijk onderwijzen. Wij kun nen dan ook zeggenverbeter het onderwijs, en gij bevordert de welvaart. De minst ontwikkelde volken zijn ook de armste. Wel moet de regeering zinnen op, en komen tot het afsnijden van alle weelderige takken. Waarom moet een openbare school zooveel duurder zijn dan eene bijzondere? Maar nog eens het onderwijs moet goed wezen. Onze jongelieden moeten bruikbare menschen worden in deze onze merkwaardige dagen en toe standen. Zij moeten hun weg kunnen vinden ter zee en te land, op den akker en in de werkplaats, in fabrieken en op kantoren. God geve aan de regeering des lands wijsheid, om hier het echte en rechte te treffen." De heer Ketelaar en zijn toost. Bet Kamerlid voor Amsterdrm V, de heer Ketelaar, heeft tijdens de vergadering van het Nederlandsche Onderwijzersgenootschap te Wagenin- gen de gevoeligheid van bladen van verschillende richtiDg opgewekt door dien hij, toen een heildronk op onze Koningin werd ingesteld, hij bleef zitten, maar toen een toost op de koningin van Engeland uitgebracht werd er waren Engelschen aan tafel opstond. I. I I I. I. I'. T O V Naar K. B e b k o w. 6.) Zij nam zijne liefderijke voorzorg dankbaar opinniger dan vroeger sloot zij zich bij den eerwaardigen grijsaard aan, dien zij van het eerste "ogenblik af zoozeer had vereerd. Ook aan haar vader ontging hare neerslachtigheid niethet was echter een vreemde blik, vol haat en onder drukte grimmigheid' waarmee hij De heer Ketelaar heeft iu de Bode, het orgaan van den Bond van Ned. onderwijzers zijn standpunt aldus uiteengezet na gezegd te hebben dat niet op de koningin van Engeland, maar dat het Engelsche volkslied werd gezongendat hij 't verkeerd vindt in neutrale vereenigingen, waar van zooals bekend is, personen van alle richtingen spreken, diergelijke toosten uit te spreken. Wanneer de redacteur van het Nieuwe Schoolblad aan een maaltijd ten zijnen huize een toost op de Koningin wil uitbrengen, zal hij (Ketelaar) gaarne meedoen en opstaan daar hij H M. het beste toe- wenscht, maar in een neutrale vak- vereeniging is een toost op de Koningin niet op zijn plaats. Dit standpunt gaf „de Tijd" aan leiding tot de volgende kantteekening: «Het wordt met de «neutraliteit» hoe langer zoo dwazer. Tot dusver sloeg zij enkel op verschillen van godsdierutigeu of kerkelijken aaid. Gaat evenwel de uitleg ging van den heer Ketelaar op, dan ziet het er met onze openbare aohool als „nationale" school al heel vreemd uit. Men zal er de Koningin dienen te negeeren I» Dat van antirevolutionaire zijde ook een protest zou volgen, was te be grijpen omdat de heer Ketelaar bij de herstemming openlijk door de „Stand." werd aanbevolen en met behulp van diens geestverwanten in de Kamer werd gebracht. Het Nieuwe School blad op dit feit wijzende, drukt zijn overtuiging uit dat de antirevolutio naire bladen wel niet nalaten zullen den genialen leider rekenschap af te vragen, en de Edesche Ct. vraagt: hoe kunnen zulke mannen nog op den steun der geloovigen rekenen, hoe kunnen christenen nog op zulk een man stemmen Ook de „Nederlander" het orgaan der vrij-aotirevolutionairen,is het tegen gevallen dat de man die zijn mandaat in de Kamer aan den steun der anti revolutionairen dankte, er zulke radi cale gevoelens op na houdt.Zij teekende daarbij aan «Het gold een herstemming tuseohen de heeren Pierson en Ketelaar.De Stand, en het Centraal-Comité bevalen den heer Ketelaar aan, iets waartegen wij teen protesteerden, onder aanbeveling van mr. Pierson. Prof. Fabius, die bij eerste stemming de antir- oandidaat was en wiens stemmen voor een deel op den hem Ketelaar overgingen, schrijft, misschien wel mede onder den indruk van dit treurig feit, in zijn jongste werk, dat bij sommige christenen «allengs de voornaamste grief tegen conservatisme en liberalisme wordt, wat veeleer hun eenige verdienste is, dat zij niet tot het uiterste voortschrijden». Nog meer Coöperatie. Te Utrecht is eergisteren een ver gadering gehouden van apothekers uit verschillende deelen des lands, waarin door mr. A. Slotemaker uit's Graven- hage eene uitvoerige toelichting werd gegeven omtrent een plan tot stichting eener coöperatieve vereeniging van apothekers hier te lande. Na langdurige besprekingen is tot de stichting van zoodanige vereeniging veeltijds naar zijne dochter keek. „Kom met mij mee, Andreas, ik heb iets met u te bespreken», zei Josua den dag vóór het vertrek van zijn pleegzoon tot dezen. De knaap volgde zijn aangenomen vader naar diens kamer, op de boven verdieping naast de voorraadkamer gelegen. De mennoniet nam plaats, en wenkte Andreas insgelijks te doen. „Ik behoef er u niet aan te herin neren", begon Josua na een kort zwijgen, vol verwachting, „wat ik sinds uwe kindsheid voor u gedaan hebdat ik u als een eigen zoon heb aangenomen, toen uwe ouders gestor ven waren, dat ik u gelijke rechten en gelijke aanspraken gaf als mijne dochter, op alles wat ik bezit, ja, dat ik u Sulamith zelve, die gij bemint, tot vrouw wil geven en u dus tot mijn erfgenaam wil maken." „Ik weet het, vader; ik heb niets vergeten." „Waarom ik zulks deed, kan u besloten. Het doel is de aanschaffiog in 't groot van stoffen, iu de apotheek benoodigd, onder behoorlijke contróle, op de hoedanigheid, en om,met behoud van een billijk salaris voor hun arbeid, door de leden-apothekers de middelen goedkooper aan het publiek te kunnen afleveren. De leden moeten twee aan- deelen van f 500 ieder verwerven, ren tende 5 pCt. Wat verder als winst gemaakt wordt, kan door hen tot kapitaalvorming worden gebruikt. Reeds is een kapitaal van 60,000 hijeen. De winstverdeeling is aldus vastge steld 20 pCt. voor pensioen- en zieken verzorging der beambten, 20 pet. voor het bestuur, 10 pet. voor reserve, 50 pet. voor de leden ia evenredigheid tot hun verbruik. Schoolvergaderingen. Door het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers is een adres gericht aan den minister van Binnenl. Zaken, waarin dezen wordt verzocht zijn invloed aan te wenden in zake het houden van schoolverga deringen, opdat in alle gemeenten van het Rijk verplicht worde gesteld, dat het hoofd der school met het overige personeel op geregelde tijden vergaderingen houdt, waarin behaive de zaken, genoemd in artikel 21 van de wet tot regeling van het lager onderwijs, ook de tuchtmiddelen wor den behandeld. Met dit verzoek dus wordt in het adres gezegd beoogt het hoofd bestuur niet, dat de bevoegdheid, die in genoemd art. 21 aan het hoofd wordt toegekend, komt rrnjde school vergadering. Dat zou in strijd zijn met de wet. Maar het acht bespreking van de daargenoemde zaken en de tuchtmiddelen door het geheele perso neel van zóó groot belang voor de school, dat het die wenscht, zelfs al mag het gevolg van de gehouden bespreking niet zijn een besluit, waar van niet mag worden afgeweken. Gaarne zag het hoofdbestuur tevens verplicht gesteld, een verslag van de gehouden schoolvergaderingen aan burgemeester en wethouders te zenden. De Sultan van Siak. Eenige dagen geleden ging het gerucht dat de sultan van Siak op zijne terugreis een bezoek zou brengen aan den Grooten Heer te Konstanti- nopel. Menigeen maakte dit lezende, zich beducht over dat bezoek, vooral in verband met het gerucht dat in de Mohammedaansche wereld in 't ge heim gewerkt wordt voor eene aaneensluiting van alle stammen met het doel de heerschappij van de Halve Maan te bevorderen en de Muzelman nen overal in de wereld van de heer schappij der Christenen te verlossen. Gelukkig kan het Dagblad uit goede bron de angstigen geruststellen. Het deelt het volgende mede Den ln dezer vertrok de aultan uit Nijmegen naar Frankfort, in gezelschap van een der leden van de firma Katz Brothers te Singapore. Toen was nog niet onverschillig zijn. Ik heb geen dank van u verlangd, verlang dien ook thans niet, maar één dienst eisoh ik nu van u voor al de weldaden, die gij van mij ontvingt, een dienst, dien niemand mij bewijzen kan, dan gij. Geef mij uw woord, dat gij aan mijn verlangen zult voldoen.» «Ik zweer het u, vader, wat gij wilt, zal geschieden." „Goed dan", het gelaat van den mennoniet nam eene uitdrukking aan van bijna duivelachtigen haat, „ik heb uwe belofte. De dienst iswreek mij aan mijn vijand 1" Met wijdgeopende oogen zag Andreas zijn pleegvader aan. „Aan uw vijand? Hebt gij dan een vijand „Ja, ik heb een vijand», riep Josua Karstens wild uit, „een vijand, die mijne jeugd heeft vergiftigd, die mij het geloof aan de menschheid heeft geroofd, mij over de zee heeft gedreven, aan wien ik wraak moet nem«n, al zou het ook mijn ondergang zijn. beslist, of de inscheping aan boord van de Duitsohe Lloydboot «Bayern» te Genua of te Suez zou plaats hebben wel dat met dat schip de terugreis naar Indië zou ge- Bcbieden. Hoogst onwaarschijnlijk is dus het ge rucht van een tueschentijdech bezoek aan Kouetantinopel de tijd daarvoor ontbreekt, omdat de «Bayern» reeds 18 dezer Genua verlaat. Bovendien is de Siakeche sultan niet in het bezit van een officieel geleide-sohrijven, en het zou tegen alle gebruiken strijden, dat hij zonder van dit document voorzien te zijn toch Konetantinopel aandeed. Vee-invoer in België. Nader wordt ter kennis van belang hebbenden gebracht, dat de openstel ling der Belgbche grenzen voor melkvee voorshand i uitsluitend betreft koeien, die reeds gekalfd hebben, en dat de quarantaine is gesteld op minstens 10 dagen. Gebogen onder ridderorden. De heer G. Pallain, gouverneur van de Banque de France te Parijs, is benoemd tot grootkruis in de orde van Oranje-Nassau. De heer Pallain, die vroeger direc teur-generaal der invoerrechten was eD sedert 1 Januari zijn tegenwoordige betrekking bekleedt, verheugt zich wel in de gunst van de buitenlandsche Regeeringen. Verleden week meldde de Revue diplomatique zijn benoeming tot grootkruis in vier buitenlandsche orden; het jongste nummer deelt mede, dat Pallain benoemd is tot groot - officier in de orde van den Dubbelen Draak van China, tot grootkruis in de orde van Oranje-Nassau, tot groot officier in de orde van Nicham Iftikar en tot ridder le klasse in de orde van Sint Anna van Rusland. Straatbelasting. Te Delft heeft het Dag. bestuur door zijn besluit om bij den gemeen teraad een ontwerp tot straatbelasting in te dienen, een heftigen storm tegen zich opgewekt. Het regende ingezonden stukken in de pers, adressen aan den gemeenteraad,en zelfs werd in een druk bezochte openbare protestvergaderiDg van zeer vele Delftsche ingezetenen besloten een adres aan den gemeen teraad te zenden. Voor het Dag. bestuur was het geen verblijdend verschijnsel dat in den gemeenteraad de meerderheid zich tegen de belasting verklaarde. Men ziet weder hier de uitspraak bewaarheid dat als de Nederlander aan zijn beurs gevoeld wordt, hij niet zooals in de politiek slaperig of onver schillig is. Atjeh. Aan de „N. R. Ct.werd gisteren geseind Het 2e bataljon, het 3e eskadron en een reservebatterij keeren den 25sten naar Java terug. Een regeeringstelegram van dien dag luidt „Van een tot acht dezer Pasangan Hoor mij aan. Om mij te hegrijpen, moet gij mijne levensgeschiedenis kennen. Ik was in mijne jeugd een wilde, hartstochtelijke knaap, wien de zachte en verzoenende leerstellingen van onzen godsdienst reeds toen niet naar den geest waren en die liefst soldaat ware geworden, of althans iets, waarbij het leven een bont en avontuurlijk verloop had. Mijne ouders en broeder Tobias trachtten mijn wilden zin te matigenik zou de boerderij overnemen, die u eenmaal zal toebehooren, ik zou trouwen en een bedaard huisvader worden. Lang had ik daar geen zin in, tot de liefde mij een streek speelde. Ik zag hier in het dorp een meisje, schoon als geen andere, lief en vriendelijk als een zonnige morgen en zij werd mijn verloofde. Dat waren gelukkige dagen. Ik geloof, als ik Margaretha tot mijne vrouw had gekregen, dat ik dan goed en zacht was geworden, zooals mijne ouders mij wilden hebben. doorkruist, waarbij nagenoeg geen tegenstand werd ondervonden. Toekoe Tjibik is naar het gebergte gevlucht. Den negenden kwamen de troepen te Telok Semawé terug. Expeditionaire Java-colonne zal den vijf-en-twintigsten dezer terugkeeren. „Voor blijvend actief optreden worden voorloopig twee bataljonsAtjeh-troepen in garnizoen gelaten." De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de marine begrooting de heeren Van GijD, Goekoop, Tydeman, Staalman en Merkelbach. Het aan 's Rijks werf te Amsterdam te bouwen pantserschip zal ingevolge machtiging van de Koningin den naam dragen van „Koningin Regentes." De stoomwerktuigen en ketels van genoemd pantserschip worden aan de Koninklijke Maatschappij ,,De Schelde" vervaardigd. Onder overweging, dat het wensche- lijk is, maatregelen te nemen, ten einde 's Rijks kas, desgevorderd, tijde lijk te kunnen versterken, is de minister van Financien bij kon. besluit gem&chligd tot de uitgifte van schat kistbiljetten en schatkistpromessen tot een gezamenlijk bedrag van f5,000,000, rentende 37j pCt. Naar men uit goede bron meldt, heeft de maatschappij „Suriname" haar eerste goud gevonden. Te Nijmegen zijn twee giften elk van 1000, ingekomen voor de op richting van volksanatoria voor borst- lijders in Nederland. „Is de Vivisectie in het belang der menschheid is de titel van eene brochure uitgegeven door den Nederl. Bond ter bestrijding van Vivisectie, waarin met aanhalingen ec uitspraken van autoriteiten op geneeskundig ge bied, wordt betoogd dat de vivisectie (het nemen van anatomische proeven op levende dieren) niet zooals de voorstanders beweren, de wetenschap bevorderd en tot belangrijke ontdek kingen heeft geleid, dat zij niet voor de medische en chirurgische praktijk of voor het ouderwijs noodig is en voor de hoogere dieren in den regel niet pijnlijk, maar noodeloos wreed is. Wie van dit onderwerp meer wil weten, raden wij de lezing aau dezer belangwekkende brochure die verrijkt is met een voorwoord van prof. dr. J. Rees en in den Haag op de drukkerij „Vrede" wordt uitgegeven. Ter aanvulling van het bericht over het spelen van het Wilhelmus door mili taire muziekkorpsen,schrijft de N.R.Ct. Aangezien bij de revue voor H.M. de Koningin door de muziekkorpsen het Wilhelmus op verschillende wijze werd gespeeld, is door den minister Dat mocht echter niet zoo zijn. Op het slot daar ginds leefden toen maals nog de oude barones en haar zoon, de tegenwoordige vrijheer Von Gunthersberg. Hoor, wat was dat f" zei de spreker eensklaps, „is hier naast iemand in de kamer?" „Ik heb niets gehoord, vaderhoe zou dat ook Sulamith is bij oom, het volk is op het veld wie zou er dus binnen zijn „Nu dan, die vrijheer, vervloekt moge hij zijn 1 hij was het, die mijn ongeluk bewerkte. Hij stal mij mijne verloofde, om haar, nadat hij haar met mooie woorden had gevleid, in haar ongeluk te verlaten. Uit den vijver van het slot haalde men haar lijk op; in hare vertwijfeling, door hare ouders verstooten, der schande prijs gegeven, had zij een einde ge maakt aan haar leven. Ik ben toentertijd bijna krankzinnig geweest, slechts vervuld van de gedachte, mij op haar nietswaardigen verleider te

Vlissingse Courant | 1898 | | pagina 1