Polak. TBODE, Maandag* 10 October NEUTRALITEIT. De Dochter van den Mennoniet. k No. 118. 1898. MUUR 36e Jaargang. ;rem>e prijzen. Aanbevelend, ■{je ter Meer. Juffrouw wordt ge. nlijke slbaren leeftijd. Vlissingsche Courant. me Bovenwo. en Waterleiding, anaalstraat 46. a) nm 3 25b) 3 55 nm 1 55 2 15 3 25b) 5 3 45 8 10 8 40 naar Breakena hoog- van Vliaaii.gen naar gemaakt. •9 56 8 36 8 58 9 10 9 25 9 52 10 7 10 31 10 40 10 '10 4 711 5 *1012 1113 zigers le en 2e kl. 10 42 2 6 25 10 28 125 63 11 40 3 10 7 25 12 22 3 50 8 10 12 38 413 8 27 12 55 4 30 8 43 ÏLISSINGSCBE COURANT. te artikelen brieken. heeft de eer aan iek van Vlissingen dat de verschillende ereenigingsgebouw Vergaderingen Prijs per drie maanden 1. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever: F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfdo advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Telephoonnummer IO Abonncinents-Advertentiün op zeer voordeelige voorwaarden OOL' r o/üytJ/frj Tooneelvoorstellingen, iz. lette bediening wordt A M DIE N S T N an KIDDELBUBU v.v Remise: vm 4 50 5 55 en) Van Zeilmarktvm 11 45 nm 12 30 1 15 5 10 5 55 6 55 7 45 naar Zeilmarkt Vlissin- (alleen op werkdagen) nm 12 35 1 20 2 05 5 15 6 7 7 50 HAVENDIENST. vm. 5 50 6 30 6 50 9 40 10— 1020 10 40 nm 1 10 1 30 2 220 10 4 4 20 5 10 5 30 8 20. ïiavm 6 6 40 7 20 9 20 9 50 10 10 10 30 nm 12 10 1 20 1 40 0 3.30 3 50 4 10 4 30 7 30 8— 8 30. 1899. Neutraliteit is wezenlijk een heel mooi iets. Maar, dat iets kan toch wel eens jstig wezen ook. Men moet journalist wezen kran- I tenschrljver zeggen de lui gewoonlijk I - om dien last goed te leeren kennen, m te weten hoe de neutraliteit, anders gezegd onzijdigheid, in de praktijk zooal wordt opgevat. Bij voorbeeld De gedenkdag van een groot historisch teit breekt voor ere plaats aan. De redactie van het I plaatselijk blad vindt dat een uitmun- de gelegenheid om het feit in wezen gevolgen voor zijn lezers te schetsen maar hij heeft buiten waard, in dit geval den uitgever, I gerekend. Bij ongeluk is, wat de be iiordeeling van dat feit betreft, de plaats is twee kampen verdeeld, en de uitgever is doodsbenauwd, dat bet vijandige kamp hem zijn artikel ten kwade zal luiden. Zwijgen is 't consigne, 't Helpt niets of de redacteur al beweert, dat het artikel niets anders doet dan ver halen wat er gebeurd is en wat er uit voortvloeide, dat het dus zoo neutraal is als een pasgeboren schaap, dat niemand er zich aan stooten of ergeren kan. Men ten toch maar niet weten, hè En, de dag die de heldengestalten uit het verleden aan het levende geslacht toont en ten voorbeeld stelt, wordt doodgezwegen Er zijn voorbeelden bekend van uit gevers, die een artikel over opvoeding en onderwijs niet wilden plaatsen, omdat in dat artikel meer gevoel voor het lijden van dieren doorstraalde dan bij vele menschen (abonné's natuurlijk) wordt aangetroffen, enz. Een ander kreeg een klacht van een vader, dat in de courant bij de opgaven van den burgerlijken stand, afdeeling geboorten, te lezen stond «buiten echt geboren-" Ziet u, de kin deren kregen de krant ook wel eens ir. handen en dan zat vader met lastige vragen in het haar. En de uitgever? Hij liet de geïncrimineerde opgaaf van den ambtenaar getrouw weg, en, toen het wetsontwerp op het vaderschap en de afstamming der kinderen werd inge- diend, mocht er in het blad niet over gesproken worden. Van die bezoeken van vaders bleef men liever verschoond. Wel beschouwd is die heele neutrali teit die van de dienstbode, die zich bij Mevrouw kwam presenteeren, en op de vraag, van welke religie ze was, Naar K. Behkow. 3.) Er was moeielijk iets tegenstrijdigers 'e vinden, dan die broer en zusier. ''enigna een beeld van versteend Plichtsgevoel, zonder warm leven en echte goedheid des harten Tobias een eerwaardige grijsaard, vol diep gtevoel en mildheid, een Johanneskop "jet zilverwit haar. Sulamith voelde z;ch van af den eersten dag tot haar ten antwoord gafnoch roomsch noch protestant te wezen, maar nut- teraal Met andere woorden, ze was niets, ofschoon ze later toch bekende het geloof te hebben, dat het vleesch beter is dan de beenen. En waarlijk, bij de meeste lieden is de hooggeroemde onzijdigheid niets anders dan dat geloof. Schipperen, allemansvrindje spelen alle partijen ter wille te zijn, door weg te blijven of te zwijgen, met een stille gedachte aan den wel dierbaren zak, dat heet neutraliteit De spotvogel sloeg de plank zoover niet mis, toen hij het nuZtrallteit noemde. Onzijdigheid wordt in den regel niet als eene deugd aangemerkt,en wij meenen reeds te hebben aangetoond, dat zij het ook veelal niet is. Het kan somtijds gewenscht wezen, zich van het uitspreken van een oordeel, het zich aansluiten bij zekere groep of partij te onthouden. Het kan ook zeer licht voorkomen dat eene zaak ons niet belangrijk genoeg voorkomt om, ter wille van deze, ons gevoelen tegenover dat van een ander te stellen. Evengoed is het verklaarbaar dat men soms, vermoeid van den strijd, naar rust haakt, naar toegeven en naar onthouding, al zou men voor zich zeiven den loop der dingen uenigszins anders wenschen. Op die wijze toegepast is de neutraliteit noch een deugd, noch een ondeugd. Zij kan echter wel degelijk een deugd en dus door plicht geboden zijn. Zie eens, op velerlei gebied is, en moet er steeds zijn, wrijving van ge dachten door verschil van belangen, van meeningen inzicht. Zal het wel zijn, dan moet het goede en het ware juist uit die wrijving voortkomen. Dan mogen en moeten wij er ook aan deelnemen, moeten wij partij kiezen, althans een eigen welgevestigde meening hebben en den moed onzer overtuiging, al moge somtijds het eigen ik daardoor wat achterstaan. Maai', wij mogen daarbij niet vergeten, dat niemand de waarheid in pacht heeft. Wij zijn allen zoekenden, allen strijders. Wij zijn niet beter dan onze tegenpartij omdat w(j van haar verschillen. Die geen geestverwanten zijn, mogen daarom nog geen tegenstanders of vijanden worden genoemdaltijd zal er iets zijn waarin zij overeenstemmen, iets waarin zij te zamen kunnen streven naar een gemeenschappelijk doel. Altijd is er een zeker gebied, waarop zij elkaar kunnen ontmoeten. Dat noemen wij, het neu trale grondgebied. Op dat grondgebied veel en gaarne oom aangetrokken en merkte weldra op, dat zij zijn lieveling was. Tobias hield spoedig meer van zijne beminne lijke nicht, dan van iemand anders ter wereld, misschien wel, wijl haar jeugdig schoon gelaat hem aan eene andere herinnerde, die sinds laDge niet meer was, aan een teeder kindergezicht met zacht, blond haar, dat sinds vele, vele jaren op het dorpskerkhof rustte. «Laat het kind gaan", herhaalde hij, toen Benigna nog altijd geen lust scheen te hebben, om het gevraagde verlof te verleenen, «zij mag niet verkniezen onder ons oude lieden. Zij vindt toch bij ons niet de vreugde en afwisseling, die aan haar leeftijd toe komen." „Nu, mijnentwege", antwoordde Be nigna onwillig, haar werk opnemend, „als gij het beter meent te weten, is bet mij wel. Ik zou echter wel eens willen weten of broer Josna mij zijn kind heeft gegeven, om er een christe lijke, getrouw haar plicht doende te verkeeren, er elkaar veel te ontmoeten en te trachten er elkaar te eeien, te achten en lief te hebben en samen te arbeiden aan wat niet verdeelt, maar vereenigt, dat isde deugd der neutra liteit. Vooral in de zedelijke wereld is nieta zoo vreeselijk als koude,onversch lligheid, gebrek aan belangstelling. Vooral daar is het zoo diep treurig, dat zoo velen „er zich liever buiten houden," dat ze liefst toezien, zich niets van al die dingen aan trekken, dat ze o zoo bezorgd zjjn voor hun wel dierbare rust en maar liefst zouden verkeeren in een omgeving, waarin al dat gewrijf en geschrijf niet voorkwam en alles maar blauw blauw gelaten werd. We zijn begonnen met een trekje uit de wereld der dagbladpers, in onzen tijd van zoo groote beteekenis. Ook daar kan de neutraliteit een deugd we zen. Een dagblad kan neutraal zijn, dat wil zeggen, zich geen partij stellen in de groote staatkundige en kerkelijke vraagstukken, omdat het aan partijbladen niet ontbreekt en omdat er een onzijdig gebisd is, waarop men zeer nuttig kan zijn. De ondervinding leert dat deze neutraliteit zeer gewaardeerd wordt. Juist in de neutrale pers vinden wij zoo menig ernstig gemoedelijk woord, vinden wij zooveel wat opbouwt en vereenigt, wordt zoozeel stof verwerkt op zedelijk gebied, die gretig wordt ge nuttigd door hen, die in woeling en strijd op hun post zijn, maar ook nog iets anders verlangen dan wrijving en strijd alleen. We weten het wel, ook hier zijn ongunstige uitzondelingen. Er is een pers die alles doodzwijgt aan den eenen, alles prijst en looft aan den anderen kant, naarmate van den thermometer van het stoffelijk voor- en nadeel. Ongunstige uitzonderingen, waar vinden we ze niet Gelukkig nog wanneer ze den regel bevestigen. Misschien zullen de uitzonderingen minder zijn wanneer we al onze achting bewaren voor den onzijdigen man en aan alle neutrale weerhanen den rug toedraaien. Binnenland. Matiging in de uitgaven. Dat onze fiuanciëe'e toekomst vol strekt niet rooskleurig is door de rustelooze uitzetting van uitgaven en voor een groot deel ook door het buitensporig opkomen voor locale be langen van sommige Kamerleden, die 's lands belang achter stellen om zich bij hunne kiezers een wit voetje te verschaffen, is helaas een feit dat vrouw van te maken, dan wel een ijdel, lui wezen, dat uren lang in het bosch omdoolt." Kennelijk boos verliet zij de kamer hoe zjj anders ook den baas in huis mocht spelen, zij wist, dat zij niet tegen haar broeder op kon en dat hij nooit op zijne woorden terugkwam. Sulamith was dadelijk, nadat zij weg was, op haar oom toegevlogen en had haar beide armen om zijn hals geslageD. «Oom, ik houd toch zooveel van u De oude man legde zijne hand zacht op hel hoofd van het meisje. „Gij moet ook leeren van tante Benigna te houden, mijn kind», zei hij. «Zij is goed van harte en braaf, maar zij heeft een lang, moeielijk leven achter zich en heeft nooit met kinderen kunnen omgaan." „Maar, oom, gij kunt het wel en hadt toch ook geen kinderen." „Toch wel, kleineik had een kind, een lief, heel lief meisje. God nam moeilijk kan tegengesproken worden. 't Is voor een minister van financiën om wanhopend te worden, want telkens nieuwe belastingen uit te schrijven om te korten te dekken en bronnen te vinden om nieuwe uitgaven te dekken, gaat niet. Mr. Pierson zelf toch moest erkennen dat voor het oogenblik de grens van het draag vermogen der natie bereikt is. Er zal dus wat anders moeten bedacht worden om aan dien zorgelijken toestand een einde te maken en dat zal wel zijn dat de Tweede Kamer die de koorden der beurs in handen beeft, streDg toezie of de voorgestelde uitgaven te rechtvaardigen zijn en, zooals de „Nederlander" zegt,de ministers dwingt de tering naar de tiering te zetten, d. i. geeue uitgaven te doen die oneven- redig zijn met de financiëele draag kracht van ons volk. Doet de Kamer dat niet dan komt zij haar plicht niet na. .lntusscheu", zegt genoemd blad, «vreezen wij, dat geen enkele post zal worden geweigerd. „Evenals de ministers door allerlei uitgaven voor te stelleD, zich gaarne vrienden maken, hebben ook vele Kamerleden er belaDg bij, „hunne kiezers" ter wille te zijn. Voor elke uitgaaf is natuurlijk altijd veel te zeggen. Het nuttige en aangename is meestal niet weg te redeneeren. En die ééue uitgaaf doet het 'm Diet. Waar zóóveel wordt uitgegeven moet men zuinig zijn neen, kan dit beetje er nog wel bij „Maar het geheel der uitgaven wordt uit het oog verloren, en als dan ten slotte de minister komt met een ver- hoogiug van belastingen om daaruit al die zoogenaamde kleine uitgaven te betalen, dan is Leiden in nood. Doch de schuld van den minister is het niet, want die staat voor een deficit. En zij die de belasting noodig gemaakt hebbeu door maar alles goed te keuren, zijn vaak niet meer te vinden. Voor een goed deel zijn zij reeds van het staatstooneel verdwenen. „Zullen de Kamerleden dit jaar den moed hebben, om de belangen van allen te stellen boven die van tal van bijzondere personen en corporaties „Wij hopen het van harte, al ge- looven wij het niet." Verbetering Noordzeekanaal. De minister van waterstaat heeft zijne medewerking toegezegd om eenige werken van Rijkswege te doen uit voeren tot verbetering van het Noord- zeekanaal. Deze werken zijn de vervanging van de draaibrug in den Rijterweg te Velsen door een stoom- pontveer de vervanging van de beide spoorwegbruggen over het kanaal door nieuwe draaibruggen, eene doorgaande verruiming van het kanaalprofiel tot eene bodembreedte van 50 meter, ter diepte van 10,30 M. A. P. Voor die verbeteriugen zijn noodig 7 k 8 millioen gulden, terwijl gerekend wordt dat het geheele werk binnen 8 èt 10 jaren zal voltooid ziju. ze van mij, tegelijk met hare moeder, maar ik loof Zijne genade, dat Hij mij, al was het slechts kort, door mijne goede vrouw en mijn kind zoo gelukkig heeft gemaakt. Als ik u aanzie, lieveling, denk ik dikwijls, dat mijne dochter op u moest geleken hebben, ais zij zoo oud was geworden als gij, daarom hield ik van het eerste oogen blik af zooveel van u. Maar ga nu, kleine, vroolijke woudvogel, ik zal uw vader zeggen, als hij terugkomt, dat ik zelf u heb uitgezonden." Sulamith ijlde met vlugge schreden henen eenmaal slechts op den weg naar het bosch vertraagde zij haren loop en een verwijtende gedachte vloog terug tot den weiwillenden oom. Zou hij haar wel het gewenschte verlof gegeven hebben, zoo hij gewe ten had, wat haar zoo machtig naar het bosch trok? Sinds hun eerste samentreffen had zij den jongen baron dagelijks gezien was het toeval, was het opzet, dat De gemeente Amsterdam zal hiertoe tien procent der uitgaven voor deze werken benoodigd, bijdragen. Bond tegen den vogelmoord. Als een verblijdend verschijnsel dat ook in ons land zich meer en meer stemmen verheffen tegen de barbaar- sche mode om de hoeden der dames met vogellijkeD te versieren mag genoemd worden de oprichting van een «Bond tot bestrijding van den Vogelmoord" te 's Hage, waarvan het bestuur is samengesteld uit eenige aanzienlijke dames uit de Hofstad. De contributie is gesteld op minstens 0,50, dus geen bezwaar om tot een goed doel mede te werken. Waar het kwaad in de hoogere standen bestrijding vindt, is het te te hopen dat die strijd zich niet tot die standen alleen zal bepalen, maar ook in andere standen de overtuiging meer en meer zal veldwinnen en een gebruik na te laten dat aan duizenden vogelen het leven kost en reeds som mige van de fraaiste soorten tot den ondergang gebracht heeft. Bovendien als de dames hare hoeden weDschen te versieren, zijn er honderd audere diDgen die daarvoor dienen kunnen. Neerland's Vlag. Vele ontslagen militairen van de beide takken der Nederlandsche krijgs macht vinden werk aan militaire in richtingen, Rijkswerven, enz., maar lang niet alien kunnen daar plaats bekomen. Om de overblijvenden te "óeipen is te Amsterdam eene Vereeni- ging opgericht onder den naam „Neer- lands vlag," in de verwachting aan vragen van werkgevers te oDtvangen, wanueer zij eenige vacature te ver vullen hebben. In de artikelen 2 en 3 van het reglement der Vereeniging wordt de wijze waarop zij hoopt werkzaam te zijn, aldus omschreven Art. 2. Geldelijke ondersteuning te verleenen ligt niet op den weg der Vereeniging. Art. 8. De oud-militairen, die op de hulp der Vereeniging een beroep doen, worden ingeschreven in een boek met aanteekening van alle gegevens en bijzonderheden, welke te hunnen aan zien te verkrijgen zijn van de depar tementen van Oorlog en van Marine of uit andere bronnen omtrent hunnen leeftijd, diensttijd, laatst bekleeden graad, hunne speciale geschiktheid voor deze of gene betrekking, de reden van hun ontslag uit den dienst, het resultaat eener geneeskundige keuring deze gegevens worden nader aangevuld met de narichteD, inge komen of ingewonnen nopens liet gedrag en de plichtsbetrachting, door hen betoond in betrekkingen hun door toedoen der Vereeniging bezorgd, enz. Vast staat dat hij, die, door tus- schenkomst der Vereeniging aan een betrekking geholpen zijnde, deze ver liest tengevolge vau misbruik van sterke drank of wangedrag van welken aard ook, nooit meer op hulp der Vereeniging te rekenen heeft. hunne wegen hen steeds weer te zamen'brachten George deed nauwe lijks moeite, zich er over te misleiden, dat hij thans alleen in het bosch ging, om er Sulamith aan te treffen, dat de met haar verprate uurtjes tot de aangenaamste van zijne vacantie behoorden. Het leven op het slot was voor hem nog eentoniger dan anders. Zijn vader, sinds vele jaren reeds weduwnaar,hield weinig verkeer met zijne buren en al was het ook dat hij om zijns zoons wille in George's verloftijd vele bezoe ken met hem aflegde, dit jaar scheen hij, door andere dingen,andere zorgen vervuld, er minder aan te denkeD, om bij te dragen tot het genoegenvan den jongen officier.George vond zijn vader over het algemeen veel ernstiger en afgetrokkener dan vroeger hoe goedig hij ook hem,zijn eenigen en geliefden zoon, steeds be jegende, het was alsof een donkere wolk, die het gelaat zijns vaders

Vlissingse Courant | 1898 | | pagina 1