Vrijdag* 30 September No. 114. 36e Jaargang. 1898. Gemeentebestuur. Gemeenteraad. VLISSIMSCHE COURANT Prys per drie maanden 1. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek. handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever: F. VAN DE VELDE Ji., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1 4 regels 0.40. Voor eiken regol meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Telephoonnnmmer IO Abonneinents-AdvertentiSn op zeer voordeelige voorwaarden bekendmaking. Benoeming van vaste commission uit den Baad. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen maken bekend dat in de Raadsvergadering van den IS September 1898 zijn benoemd tot leden der onderscheidene vaste commission uit den Gemeenteraad a. In de commissie voor de verorde ningen legen welker ovei treding straf is bedreigd, waarvan de Burgemeester ambtshalve voorzitter is, de heeren W. L. Winkelman, F. Delvoye, Mr. C. Bakker Czn. en W. N. Rottier; b. In de commissie voor de belastin gen, de heer Th. van Uije Pieterse, voorzitter, en de heeren S. Alter, A. A, A. E. Gewin, Mr. F. N. van der Bilt, en W. N. Rottier, leden c. In de commissie voor de financiën, de heer Th. van Uije Pieterse, voorzitter, en de heeren F. Delvoye, A. A. A. E. Gewin, Jos. van Raalte en C. A. Kalb- fleisch, leden d. In de commissie voor de fabricage, de heeren J. Verkuijl Quakkelaar, Jos. van Raalte, A. Loois, E. M. Chevalier en F. H. J. Wibaut e. In de commissie voor den reini gingsdienst, de heeren A. Loois en W. Rottier In de commissie voor de badplaats, de heeren Mr. F. N. van der Bilt, F. fl. J. Wibaut en E. M. Chevalier g. In de commissie voor de oudheid kundige verzameling, de heeren A. A. A. Gewin en C. A. Kalbfleisch En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den 29 Sept. 1898. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, G. J. BISSCHOP. BEDR1JFSBEL ASTING. Afkondiging van een kohier der bedrijfsbelasting, dienst 1898/99. De Burgemeester van Vlissingen, maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den rijksontvanger is gezonden, een door den directeur der directe belastin gen te Middelburg executoir verklaarde kohier wegens de bedrijfsbelasting, dienst de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorkoming van vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 29 Sopt. 1898. De Burgemeester voorn. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Zitting van Woensdag 28 September, Voorzitter de heer jhr. mr. A. A. van Doorn van Koudekerke, burgemeester. Afwezig de heeren Bakker met ken nisgeving, Kloppers wegens ziekte, en de heeren Wibaut en Kalbfleisch zonder kennisgeving. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede het van den directeur van het Kabinet der Koningin ontvangen navolgende schrijven aan den gemeenteraad /Ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin, heb ik de eer U de betuiging van Harer Majesteits erkente lijkheid over te brengen vcor de bij uw schrijven van 31 Augustus 1898 aan Hoogst Dezelve betoonde gevoelens van trouw en gehechtheid, ter gelegenheid van de aanvaarding van Harer Majesteits regeering een regeeringstelegram aan den Bur gemeester te Vlissingen van den volgenden inhoud «Hare Majesteit de Koningin-Moeder dankt den gemeenteraad van Vlissingen voor aangeboden heilwenschen. De Intendant van H.D. huis, (get.) DE RANITZ." wijders de verkregen goedkeuring van Gedep. Staten op de raadsbesluiten, be treffende den aankoop van onroerend goed, de beschikking over den post van on vooiziene uitgaven en het onderhoud van gemeente-eigendommen, en dat de kas en boeken van den gemeenteontvanger zijn opgenomen en in orde bevonden. Deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Worden overgelegdeen adres van den heer W. Klomp, commies bij den Burgerlijken stand dezer gemeente, waarin adressant te kennen geeft, dat hij zich in Augustus jl. gewend heeft tot Burg. en Weth met verzoek om ver hooging zjjner jaarwedde, waarop door hem eene afwijzende beschikking is verkregen. Thans herhaalt hij zijn verzoek aan den Raad, of mocht ook bij dezen over wegende redenen bestaan om zijn verzoek niet in te willigen, hem dan eene persoonlijke toelage wel te willen toe kennen een adres van den Algemeenen ker- keraad der Ned. Herv. gemeente, hou dende eerbiedig verzoek voortaan de jaarlijks terugkeerende kermis niet meer te doen plaats hebben. Instemming met dat adres was betuigd door het bestuur der Vereeniging tot bevordering van christelijk ondeiwijs, het bestuur der Nat. Chr. geheel-onthoudersvereeniging, het bestuur der afd. Vlissingen van de Nederl. Zondagschool vereeniging, het bestuur der Christelijke jongelingsver eeniging „Gelijk aan het Mosterdzaad", het bestuur van Patrimonium, afd Vlissingen en het bestuur der Gerefor meerde vereeniging „Soli Deo Gloria." Hierbij waren nog overgelegd vier adressen van adhaesie, als van het bestuur der Vereeniging van bijzonder lager onderwijs op gereformeerden grond slag, van den kerkeraad der Engelsche Hervormde gemeente, van het bestuur en onderwijzend personeel der Zondagschool Samuel," en van de gecombineerde ver gadering der kerkeraden van de geref. kerken A en B een adres van het bestuur der afd. Zeeland van den Algemeenen Nederl. Politiebond, houdende beleefd doch dringend verzoek het daartoe te leiden, dat de tractementen Van de gemeente politie ten minste ƒ500 'sjaars bedragen en verder bij opklimming, naar gelang hunner dienstjaren en plichtsbetrachting, te brengen tot 700, behalve vrije uniformkleoding een adros van 19 bewoners van het laatste gedeelte van de Hobeinstraat, houdende verzoek om nog een lan taarn in die buurt, en een adres van 40 bewoners van het achterste gedëelte van de Hobeinstraat en van een deel van de Bouwen Ewoutstraat, houdende verzoek lo dat de hoofdbuis van de riooleering voldoende worde doorgetrok ken 2e dat de modderpoel aldaar wor de opgeruimd. Wordt besloten het adres van den heer Klomp te stellen in handen van de financieele commissie ter behandeling bij de gemeente begrooting, het adres van den Alg. kerkeraad in handen van Burg. en Weth. om advies te stellen en de twee laatst voornoemde adressen ter zijde te leggen, als zijnde op onge zegeld papier ingediend. Naar aanleiding van het besluit van den Raad tot opheffing van de Bank van leening met 1 November a. s stellen Burg. en Weth., overeenkomstig het advies van de commissie van toe zicht en beheer van genoemde Bank voor aan den heer Chr. van der Poel met ingang van 1 November a. s. eervol ontslag te verleenen al3 eerste boek houder bij de Bank. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. Wordt overgegaan tot het benoemen van de leden der vaste commission uit den Raad en worden benoemd a. in de commissie voor de veror deningen tegen welker overtreding straf is bedreigd, waarvan de Burgemeester ambtshalve voorzitter isde heeren W. L, Winkelman, F. Delvoye, Mr. C. Bakker Czn. en W N. Rottier b. in de commissie voor de belastin gen, de heer Th. van Ujje Pieterse, voorzitter, en de heeren b. Alter, A. A. A. E. Gewin, Mr. F. N. van der Bilt en W. N. Rottier, leden c. in de commissie voor financiën, de heer Th. van Uye Pieterse voorzitter, en de heeren F. Delvoye, A. A. A. Gewin. Jos. van Raalte, en C. A. Kalbfleisch leden d. in de commissie voor de fabricage, de heeren: J. Verkuijl Quakkelaar, Jos. van Raalte, A. Loois, E. M. Chevalier en F. H. J. Wibaut e. in de commissie voor den reini gingsdienst, de heeren A. Loois en W. N. Rottier in de commissie voor de badplaats, de heeren Mr. F. N. van der Bilt, F. H. J. Wibaut en E. M. Chevalier g. in de commissie voor de oudheid kundige verzameling, de heeren A. A. A. E. Gewin en C. A. Kalbfleisch. Ter benoeming vaneen onderwijzeres aan school A (hoofd de heer Landsman) worden voorgedragenmej. A. A. G. Marx, onderwijzeres te Ritthem, mej. J. J. Pleune, te Woudrichem en mej. A. M. Contant, te Warnsfeid en met 10 stemmen als zoodanig benoemd, mej. A. A. G. Marx, de benoeming ingaande met den dag der indiensttreding. Mej. Pleune verkreeg 1 stem. Ter benoeming van een lid der Ge zondheidscommissie worden voorgedra gen de heeren artsen J. Beijers en P. van der Slooten, en met 9 stemmen als zoodanig benoemd de heer J, Beijers, zijnde 1 stern op den heer P. van der Slooten uitgebracht en een van on waarde. Komt in behandeling het adres van den heer N. J. de Veij, koffiehuishouder, houdende verzoek het sluitingsuur der tapperijen enz. inplaats van op 12 uur te bepalen op 1 uur. Burg. en Weth. van meening zjjnde, dat er geene termen aanwezig zijn om aan dit verzoek te voldoen en tot eene wijziging van art. 150, 1ste lid der Algemeene verordening van Politie over te gaan, stellen voor afwijzend te be schikken op het adres van adressant en brengen daarbij nog in herinnering, dat op den 20 Februari 1897 op een gelijkluidend verzoek van de Vereeniging van koffiebuishouders enz. genaamd „Eendracht" alhier, afwijzend werd be sloten. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burg. en Weth. aan genomen. Wordt besloten tot het verleenen van vergunning tot het leggen van voetbrug gen over de sloot vóór hunne woningen aan het Kerkhofvoetpad aan P. Lou- werse, C. H. Stormezand en I. Hubregtse tegen betaling door ieder hunner van 1.— 'sjaars. Voorts wordt nog besloten eenige perceelen bouw- en weiland, gelegen aan den Singelweg, na expiratie van den pachttijd, 25 November e. k. we derom voor 7 jaren onderhands te ver pachten aan de Mij. tot exploitatie van gronden op dezelfde voorwaarden als waarop zij voor het eerst werden verpacht. Ten slotte verzoekt de voorzitter Burg. en Weth. te machtigen van de 39 follicitanten naar de betrekking van keurmeester van het slachtvee en vleesch, eenigon hunner te laten over komen, ten einde hen door een gediplo meerden veearts een examen te laten afnemen. Alzoo wordt besloten. Daarna werd de zitting gesloten. Binnenland. Tweede Kamer. Het ons toegezonden telegram stipte met enkele woorden de houding aan door mr. Troelstra tegenover het adres van antwoord op de troonrede aange nomen. Nauwkeuriger weergegeven luidt zij'in hoofdzaak, dat mr. Troelstra op de heerschappij der bezittende klasse wijzende, beweerde dat zij ter hatijhaving van hare positie schitte rende feesten gaf om het volk zijn juk door glorie te doen vergeten, alleen uit zucht naar persoonsvereering en door speculatie op de zucht naar uiterlijk plaatsvertoon, teneinde hare macht over het onderworpen volk te vergrooten. Overigens betoogde hij op historische gronden dat Oranje populair is geworden als hoofd der oppositie tegen de geldaristocratie, maar dat sedert Oranje dienaar is ge worden van de bezittende klasse het niet meer is voor de rechten vsn het volk tegenover de bezittende klasse. Sedert het Oranjehoven geen kapitalis tische leuze meer is, heeft die kreet een andere beteekenis. De persoon der Koningin moet buiten het geding gelaten worden. De heer Troelstra doet in ridderlijkheid voor eene jonge vrouw, koningin of arbeidster, niet onder. Ziju strijd is gericht tegen het stelsel om de macht der bezittende klassen te vermeerdereu en die der arbeidersklasse te verminderen en daarom voelt hij even weinig voor de monarchale republiek in Frankrijk als voor de republikeinsche monarchie hier te lande, want in beiden heerscht de bezittende klasse. De inhuldigingsfeesten waren, de heer Troelstra ontleende deze beschou wing aan een paar buitenlandsche bladen, niet indrukwekkend omdat ze ontsierd werden door baldadigheden tegen niet-Orangisten. Het volk hielp haaraan mede uit onwetendheid. In het belang der volksmoraliteit moeten de feesten niet dikwijls terugkeeren, vooral ter wille van de veiligheid van hen, die niet meedoen. Uit veler oDt- houdiug kwam voorts de heer Troelstra tot het besluit dat de deelneming aan de feesten niet algemeen geweest is, en hij beklaagt zich over den dwang van patroons tegenover werklieden die geen Oranje droegen. Dat de beweringen van mr. Troelstra duchtige tegenspraak en wederlegging vonden zelfs de heer Heldt bleef niet achter weten wij reeds. Slechts wij zen wij nog aan op hetgeen de heer De Klerk hem toevoegde, nl. dat de heer Troelstra waar hij het volk en de werklieden bij de feesten eene slaafsche rol toedicht, hij diezelfde werklieden bij de verkiezingen geen lummels noemt. Gekozen tot lid der Prov. Staten te Fraueker de heer H. Kamstra (antirev.) met 2346 stemmen;de heei H. de Koe (liberaal) verkreeg er 2184. Verhooging begrooting Binnen landsche Zaken. Op deze begrootieg zijn verschillende posten in verband met eene reeds vroeger genomen beslissing der Kamer verhoogd. De begrooting van Binuenlandsche Zaken moest worden bezwaard met be langrijke uilgaven, waaromtrent reeds vroeger in overleg met de Kamer een beslissing werd genomen. Zoo is bv. meer uitgetrokkenruim 28,000 voor de herstelling der ge bouwen van de provinciale griffie van Noord-Brabant48,000 voor een nieuw gebouw voor de Rijks kweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam 7000 voor het personeel en ƒ98,000 voor gebouwen en mate rieel der Polytechnische School ƒ64,000 voor de Rijkskweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen 9000 voor het personeel, belast met het toezicht op de gebouwen van onderwijs 37,000 voor gebouwen der Rijkslandbouwschool; ƒ18,000 voor subsidiën ten behoeve van het onderwijs in land- en tuinbouw enz. 60,000 voor de gebouwen der Rijks landbouwproefstations; ƒ31,000 voor het Rijks zuivel-contrólestation. Voorts is ƒ60,000 uitgetrokken voor de in 1899 te honden 8e volkstelling. 2000 voor de toevoeging aan den directeur-generaal van landbouw van een hoofdambtenaar, eene subsidie van 500 voor de examens der Ver eeniging voorgemeentebelangen, /4000 voor een hoogleeraar in de psychiatrie (zielgeneeskunde), gelden voor uitbrei ding van bet getal beambten aan de universiteit te Leiden, enz. Een verzuim. In de Ilaagsche Kroniek van de „N. Gron. Ut." leest men het vo'gende Misschien is het uw aandacht ont snapt, maar opmerkelijk is 't feit, dat van de „Vereenigde zitting der Staten- Generaal", ter inhuldiging van H. M. de Koningin te Amsterdam op 6 Sept. gehouden, in de „Handelingen" nog geen verslag is verschenen. Toch was het officieel een buitengewone zitting, waarvan het officieele verslag evengoed als dat van sluiting en opening der Staten Generaal moet worden gepubliceerd. Men had echter verzuimd, den direct mr van den steno- grafisthen dienst, tevens verslaggever van de „Ned. Staatscourant", van deze bijzondere vergadering kennis te gevenneen, erger, toen hij, zelfs geen uitnoodiging outvangen hebben de om de plechtigheid bij te wonen, inlichtingen inwon omtrent de wijze, waarop het officieel verslag zou ver schijnen, werd hem geantwoord, dac er geen verslag van zou komen. Dat was een dwaling natuurlijk. Want in de Vereenigde zitting van Zaterdag jl. werden de notulen van de ver gadering van 6 Sept. voorgelezen en onwettig, door een hoogstens 50 leden der beide Kamers, „ttnfahig" om een besluit te nemen, goed gekeurd. „Met die goedkeuring van de notulen blijkt dus, dat de plechtigheid in de N. Kerk wezenlijk een Kamerzitting was, waarbij de aanwezigheid van den heer Steger, hetzij dan met of zonder zijn stenografenkorps en geheel afgescheiden nog van de bur gerlijke beleefdheid om een man van zijn rang, verdiensten en ouderdom, zelfs ai ware zijn tegenwoordigheid ex officio niet noodzakelijk, vereischt werd. Thans verneem ik, dat men dezer dagen nog een verslag van de vergadering te Amsterdam zal opmaken en aan de „Handelingen" toevoegen. Dan is, althans naar het uiterlijk, aan den eisch voldaan.» Eigen Schuld. Er is een tijd geweest dat Nederland de eenige Europeesche mogendheid was die in Japan toegelaten werd, de eenige die er handel op mocht drijven en daarvan de vruchten pluk ken. Hoe is dit alles veranderd. »Toen", zegt de heer J. Bierens de Haan in een artikel over Japan in de N. R. Ct., „Japan ontwaakte, zijn wij hier van daar gegaan, zonder eenig spoor achter te laten en vrij wel vergeten. Wij hadden hier alles kuuneu zijn en zijn hier totaal nietsgeen Hollaudsch schip vertoont zich hier meer. Ons con3ulaals- en gezantschapswezen zijn hier al even treurig ingericht als in Siam en Chinakortom het is een doodsche slaap naast het leven. Dat van de Japansche energie wat op ons overging." Nederland heeft dus geslapen en andere natiën hebben van dien slaap gebruik gemaakt om Nederland te berooven van den invloed dien het ontegenzeggelijk in groote mate in Japan bezat. Toepassing van het plan-Coolen. Te Tilburg heeft het stelsel van den Helvoirtscheu notaris Coolen, feitelijk neerkomende op eene ont duiking der wet tot invoering van den persoonlijken dienstplicht, reeds een begin van toepassing gevonden. In de raadszitting van eergisteren was nl. ingekomen een adres van 21 vaders, moeders en voogden van jongelingen, die dit jaar moeten deelnemen aan de loting der nationale militie voor de gemeente Tilburg, verzoekende eene toelage van f 10Ó voor iederen jongeling, die zich dit jaar als vrijwilliger bij de militie aanmeidt en daarbij wordt toegelaten en ingelijfd. De Raad besloot in zoo verre aan dit verzoek te voldoen, dat aan iederen militie-vrijwilliger eene toelage van f 80 uit de gemeen tekas zal worden verstrekt. Bijzonder onderwijs. Als vermoedelijke bijdrage in de jaarwedden van onderwijzers aan bij

Vlissingse Courant | 1898 | | pagina 1