n IJ V O E S EI. fc Bovenhuis ke Dienstbode. Vervolg Binnenland. Kachels Junker Ruh. nstbode fr van Maandag 19 September 1898, iVo. 109. Gemengd Nieuws. ngingamiddel voor aard- ia daarin gelegen, dat duur zijn om door het aardappelen koopt, men d water krijgt en zonder bestanddeelen, en het ia in 1 pond 3Vs maal neer voedingsstoffen alyse blijkt letmeel Voedingsstoffen 80 86.5 22,6 24 n voedingsstoffen bij het at 1 pond „Czaar Peter" Ien. vooral als men na geno Peter' en „Phénix"- vert. Zij worden in den firma C. KAMPHUIJS, i- en kruidenierswinkels ismaking. van Aanblijvende vulkachels in onberispelijke uitvoering met wijzer-regulateur mei een handvat om de kachel meer of minder hard te toen trekken. Voortdurend nieuwe, smaakvolle modellen. Meer dan 85,000 Kachels van Junker Ruh in gebruik. Prijscouranten en prospectussen gratis en franco. ||Jni!lïcr &Ruh Ijzergieterij Karlsruhe (Baden). II U U it. Lange Walstraat I 170. -IJSSEL, Breewaterstraat, 15 October eene .NOIJ, Badhuisstraat, len 1 November aanst. soenlijke ach kan omgaan. 1898. JD 55a)b) nm 3 25 en 6 20 25a)b) 3 55 6 5 nm 1 55b) en 4 50 2 15 b) 5 10 ib) 3 25 6 20c)g >b) 3 45 6 40 g 20 40 55 1! vm 8 10 8 40 ,20 naar Breskens hoog inuten. m naar Borssele en Ter- ilegd. 14)5 4 7 14 8 4 80 8 46 6 5 7 30 8 4 27 6 46 8 5 42 2 40 5 24 7 39 20 3 46 6 7 18 5 10 7 15 7 31 10 i 54 7 52 *8 51 10 37 8 36 0 7 40 9 10 *9 56 20 7 50 '0 8 S Q 9 25 '9 >2 0 y 8 22 59 3 29 8 39 952 14 8 44 15 8 55 U 9 4 10 7 12 9 12 - 5 9 25 9 34 10 31, 2 9 48 10 4) 10 57 *10 12 LI aar Engeland over Vlis- reizigers voor België en 6 58 10 38 6 38 10 28 7 50 11 40 8 32 12 22 8 48112 88 2 5 U2 65 2—14 08 1 25 4 28 3 10 5 40 8 50 6 25 4 18 6 40 4 80 6 57 6 5 71 8 2 8 6 7 BEHOORENDE BIJ DE VLISSIMSC COHRAI (Telephoonnummer 10 Het hoofdbestuur der post en tele graaf heeft de aandacht der postambte naren er op gevestigd dat aan het bepaalde bij art. 11 van het kon. besluit van 14 December 1895 (Stbl. No, 222), nopens de niet van Rijks lege Uitgegeven briefkaartformu- lieren, ook wat de gedrukte opschriften betreft, streng de hand behoort te worden gehouden. Zoo is er o. m op t e te zien, dat kaarten met het opschrift „Postkarte", welke in den la&tsten tijd in grooten getale zijn verspreid, noch in binnen landse!) verkeer, noch bij verzending uit Nederland iu het verkeer met het buitenland worden toegelaten. Willem Royaards heeft Woensdag morgen te Londen succes gehad bij zijn eerste optreden. Hij speelde de rol van een Duitscheriu het volksstuk Belle of New-York, van Shaftesbury. Royaards begint tnet die rol binnen veertien dagen zijn rondreis door de Engelsche provinciesteden. Vlissincren, 17 Sept. Gisteren kwam alhier ter reede het pantserdekschip „Holland", dat de vlootrevue op het Hollandsch Diep had bijgewoond. Het kwam heden morgen op de haven, voor het verifieeren der kompassen. Hr. Ms. flottieljevaartuig „Koetei" kvram gistermorgen op de haven tot het verifieeren der kompassen, waarna genoemde bodem vermoedelijk begin der volgende week van bier naar Indië vertrekt. Van 10 tot en met 16 September zijn aan bet strand alhier genomen 161 heeren- en 71 damesbaden, totaal 235 baden. Men schrijft ons uit Nisse. Deze week vond een arme schaap herder te Nisse des avonds een 9jarig knaapje schreiende op den dijk nabij ziine woning. Het ventje beweerde te Vliseingen een paardenspel ontloopen te zijn na grove mishandelingen on dergaan te hebben, doch eigenlijk thuis te behooren te 's-Gravenhage, waar hij door kermisgasten gestolen was. De schaapherder nam hem mede en verzorgde hem zoo goed hij kon. Den anderen dag bemoeide de gemeen tepolitie zich met de zaak, en kwam door een gebedenboekje op het spoor yan het werkelijk adres van den jongen, informeerde in zijne woon plaats en bracht den volgenden dag Pet ventje bij zijne ouders te Vlissin- gen. Zijne romantische avonturen, door zijne medelijdende nieuwe vrien den voi belangstelling aangehoord en natuurlijk verder verspreid, bleken ellen uit zijn jeugdig maar vindiugrijk drein gesproten te zijn. Gedurende de 2e helft der maand Augustus jl. is aan het postkantoor 'lhier de volgende brief ter verzending outvangen, geadresseerd aan onbeken den; L,. Hoogerwerf, Rotterdam. Ingevolge een besluit van den vori gs Minister van Marine, jhr. van "ijk, zijn aan verschillende groote fabrieken in ons land o.a. ook aan «de Schelde* alhier, eenige machinist- leerlingen gedetacheerd om zich Practisch te bekwamen iD den machi nebouw en aanverwante vakken. be kapt. P. J. Geill, commandant 'an de 2e comp. 2e bat. 3e reg. inf. ,e. Middelburg, is met ingang yan X October benoemd tot kapitein van speciale diensten bij bet garnizoen aldaar. De Donderdag te Goes gehouden optocht bij gelegenheid van de viering van de iuliuldigingsfeesten had een groot aantal bezoekers naar de stad gelokt. De optocht slaagde uitstekend, bij was dan ook fraai te noemen. Het des avonds gegeven volkscoucert werd zeer druk bezocht en bet ten half tien op de Groote Markt ontstoken prachtig vuurwerk had duizenden op het Markt plein verzameld. Vrijdag werd op de Westwal bij de Ambachtsschool een Wilhelminaboom geplant, terwijl des avonds weder een volksconcert werd gegeven. Dienzeifden avond gaf bet muziekkorps der dd. schutterij van Middelburg een concert in den tuin van de sociëteit „Van Ongenucbten Vrij." Het concert viel zeer in den smaak van bet opgekomen publiek. De optocht bestond uit drie afdee- liugen. Het eerste gedeelte stelde voor het tijdperk van Willem den Zwijger, bet tweede gedeelte bet tijdperk van prins Erederik, en de derde groep dat van stadhouder Willem III. De deelnemers zagen er kranig uit en de costumes waren friscb. De tweede afdeeling, het allegorische gedeelte, trok de aandacht door vele schoonversierde zegewagens. Gedurende drie uur trok de optocht door de versierde stad. De illuminatie was schoon, en vooral muntte het stadhuis uit. Men schrijft uit Bruinisse De hitte der laatste dagen heeft weer haren invloed doen gelden op den mosselhandel. Veel mosselen zijn afge keurd geworden, en de bestellingen zijn ook belangrijk minder dan eenige dagen geleden. September is gewoon lijk een zeer drukke maand, doch de overal heerschende warmte werkt zeer nadeelig. Te Tholen is een 14-jarig meisje, dat in de rivier de Eendracht was gevallen en reeds in levensgevaar verkeerde, door het moedig gedrag van den brievenbesteller Joustra aldaar gered, daar hij oDdanks den sterken stroom zich onmiddellijk te water begaf. Men schrijft ons uit Zeeuw6ch-Vlaan- deren O. D. Nu de avonden weer wat langer beginnen te worden, benuttigen de veesmokkelaars deze weer met heime lijk binnenvoeren van melkkoeien op Belgisch grondgebied. Hoewel de ambtenaren streng toezien, kunnen zij toch niet verhoeden dat meermalen twee of meer beesten tegelijk over de grenzen gebracht worden. Het spreekt van zelf dat zij die dit ongeoorloofd bedrijf uitoefenen, hiermede aardig wat verdienen. Men schrijft ons uit Hulst De firma Gauverit De Kanter te Amsterdam wilde petroleumverlichting te Hulst vervangen door eene electri- sche, tegen zeer billijke voorwaarden. De firma heeft reeds elk gezin een voorloopig inschrijvingsbiljet doen ge worden. Naar men zegt zouden ge meente en kerkbesturen er mee inge nomen zijn. Er bestaat dus alle kans, weldra de ellendige straatverlichting te Hulst vervangen te zien door eene naar de eischen des tijds. Het is te hopen, dat deze onderneming meer succes behale dan de voor ettelijke jaren aangelegde gasverlichting, die maar een kort bestaan heeft gehad. De werkzaamheden aan den kerk toren vorderen goed. De toren staat reeds in evenwicht. Het gevaarlijke van 't werk is reeds voltooid. Het geraamte bij den voet nog geleidelijk vernieuwd en de herstelling van onzen toren behoort reeds tot het verledene. Men meldt ons uit Overslag Maandagmorgen werd de Belgische douaan, Mr. De Dekkere van Wacbte- beke, naar buiten geroepen door 2 arbeiders, die naar hun werk gingen. Deze brachten den ambtenaar in de nabijheid zijner woning bij een koe. Het bee.-,!, da: gesmokkeld was, scheen door de smokkelaars aan zijn lot over gelaten te zijn en was dermate in eene sloot geraakt, dat t.w-e paarden bene vens eenige mannen goed werken moesten, om het op den begaueu grond te breDgen. Het was een bekaifde koe d e levend 600 K.G. woog. Zoo'n vangst mag voor den betrokken ambtenaar een goed buitenkansje genoemd worden, daar bij, na afrekening der onkosten, 45 pet. der opbrengst ontvangt. Meu schrijft ons uit Sluis Dezer dagen had onder deze ge meente een verschrikkelijk ongeluk plaats. De beer J. J. Coorebyter uit Brussel die de zomermaanden te Kuocke (badplaats) doorbrengt, was op de jacht. Zijn geweer sprong uiteen en ver brijzelde hein vier vingers van zijn linkerhand. Hoewel spoedig genees kundige hulp verleend werd, vreest men toch voor het behoud van zijn band. Hij werd eerst per tilbury vervoerd, doch het schokken kon hij niet verdragen en is toen in een ge sloten rijtuig van den heer E. de R. (belangeloos door dien heer afgestaan) naar zijn villa te Knocke gebracht. Kerk- en Schoolnieuws. Tot ieeraar iu de natuurlijke historie aan bet gymnasium en de hoogere bur gerschool voor jongens te Leiden is benoemd dr. Z. Th. Diehl, directeur der hoogere burgerschool te Goes. Men schrijft ons uit Middelburg Den 24 dezer zal hier ter stede eene vergadering worden gehouden van de Vereeniging van onderwijzers en onder wijzeressen, belast met de opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen ia Zeeland. O.a. zal op die vergadering door den heer K, Veldkamp, te Groningen, een voor dracht worden gehouden over spraakleer, RECHTSZAKEN Voor de rechtbank te Middelburg stond gisteren terecht J. H. B., ontslagen postdirecteur te IJzendijke, thans te Middelburg in hechtenis, beklaagd van in zijne betrekking van directeur van het post-en telegraafkantoor te IJzendijke zich te hebben schuldig gemaakt aan ver duistering van geldeD, Het O. M. eisohte tegen beklaagde 2'/i jaar gevangenisstraf. Te Veenendaal is een blok van 6 woningen verbrand. Alles was verzekerd, uitgenomen 2 inboedels. Te Soheveningen, is de heer P., ban ketbakker te Vlaardingen, in het gedrang dat ontstond onder de menigte die van het vuurwerk terugkeerde, doodgedrukt. Donderdagnacht werd te Delft de fraaie baldakijnversiering voor het huis vau den president der feestcommissie in brand gestoken, zoodat deze geheel is afgebrand Drie weken geleden werd een vracht rijder vermist van Huyns en Striens op Leeuwarden, terwijl ziju kar met honden onbeheerd op den weg werden gevondeD. Thans is zijn lijk gevonden aan den Strien- ser weg, aan den slootkant, doch op het droge, onbegrijpelijker wijze op een plaats, waar dagelijks honderden in de onmiddel lijke nabijheid voorbijgaan. Blijkbaar heeft de man zich onwel gevoeld en is hij aan den slootkant gaan liggen. Zekere Pilaerts uit Herkenbosch, die zich eergisteren op zijn fiets te Susteren (L.) bevond, wilde aldaar voor een kar met paard uitwijken, toen het paard eensklaps schichtig werd, hem omver wierp en met het voertuig over hem reed. P. was ter stond een lijk. Een vrouw in Den Haag wierp eer gisteren op de Paviljoensgracht een persoon, met wien zij eerigen tijd had eaamgewoond, vitriool in de oogen. Het bijtend vocht j geraakte in liet linkeroog. De getroffene werd naar het Ziekenhuis gebracht ter I verpleging. Een juffiouw aan zwaarmoedigheid lijdende is dienzelfden dag uit de eerste j verdieping van een der perceelen in de v. Dijckstraat gesprongen, maar werd door twee politiedienaren opgevangen. Hendrik de Jong leidt na zijr.e in vrijheidstelling het oude leventje. Hij moet eenigen tijd te Ostende vertoefd en gedurende zijn verblijf aldaar eene aanzienlijk persoon ten huwe'ijk hebben gevraagd. Hij tracteerde haar zelfs op champagne, dien hij eenigen dagen te voren gestolen had. Aan eene herbergierster deed hij een hnwelijbsvoorstel. Het schijnt zeker dat de Jong, na de moorden te Gent ge pleegd, te Antwerpen heeft gewoond, van waar hij trachtte eene vrouw mee te lok ken naar het huitenlaud. Men zegt dat meu juweelen heeft ont dekt, die hem hebben toebehoord. Kon m>n maar eens zeggen dat men hem had I —Een ouzer bekende componisten schrijft het U.Dbl., werd den 31 Augustus het slacht offer vau een zakkenroller, die' hem zijn gouden horloge met ketting ontfutselde. Dezer dagen te Scheveriingen zijnde, stond hij op de tram naar Soheveningen en zag een kleiu heertje op de tram staan, die een gouden ketting droeg, precies op den gestolene gelijkende. Hij deelde zijn argwaan aan een paar Haagsche schilders mede, die ook op de tram stonden. Een van hen beduidde hem, zich Btil te houden, en vroeg aan het mannetje of hij ook kon zeggen hoo Iaat het was. De man voldeed daaraan heel beleefd. Maar toen hij op den koop drukte en het deksel opensprong, zag onze compooist zijn naam en de inscriptie in het deksel staan. In ziju zenuwachtigheid greep hij horloge en ketting beet, en het mannetje liet zich van de tram zakken en verdween in de boschjes, zich verontschuldigend dat hij het horloge te Amsterdam, «voor een prikkien gekocht had. Tegen een persoon te Achtkarspelen (Fr.) is proces-verbaal opgemaakt omdat hij als hij op iemand iets aan te merken had, deze zijne aanmerkingen met krijt op deuren en vensters schreef en daarbij bijbelteksten voegde. Deze soort van openbaarmaking van ongereohtighedeD viel niet in den smaak, van daar het proces-verbaal. De „Telegraaf» vermeldde het over lijden van den heer Is. van Rennes, lid van den gemeenteraad vau Utrecht. De N. R. Ct. ontving daarop van het «over leden, raadslid het volgende briefje. ,Het bericht in de Telegraaf over mijn overlijden is zachtst genomen, voorbarig.Ik ben niet dood en hoop zelfs hedenmiddag de gemeenteraadsvergadering bij te wonen. Is. van Rennes, Utrecht, 15 September. Voor de gemeente 's Gcavenhage hadden de straatversieringen gedurende de feesten niet enkel eene aangename zijde.Er is voor de versieringen zooveel aan het plaveisel der stad bedorven, dat de begroo- tingpost voor de bestrating met f 7800 is moeten verhoogd worden. De koningin heeft f 5000 geschonken aan de algemeens armen te 's Hage. De ontzaglijke menshenmassa, die men in Amsterdam verwacht hoeft, is niet gekomen, zegt de „Amst. Ct.» Wel ziju er bij „Kras» dagelijks 40,000 50,000 personeD door hel tourniquet gegaan, maar natuurlijk wie komt nu ook in Amsterdam en niet bij «Kras»? Daar staat tegenover, dat er hötel- eu caféhouders zijn, die zich niet in zoo'u druk bezoek hebben mogen verheugen, en hoe vreemd het ook klinken moge, in 't centrum der stad zijn goede hötels, die niet eens alle kamers verhuurd hebbeu gehad. Trouwens, het vervoer van gasten per trein is zeer tegengevallen, eu de uitge breide extradienst bleek zoo goed als geheel overbodig. Er ziju extra-treinen uit Utrecht aangekomen met plaats voor ongeveer 600 menschen, die maar 20 passagiers hadden. Volgens een betrouw bare opgave, zijn er in de feestweek, naar schatting aau de beide stations pl. m. 25,000 menschen aangekomen, waarvan er hoogstwaarschijnlijk niet meer dan 10,000 iu de stad zijn gebleven. Op Zondag vó6r de feesten ver voer den de trams te Amsterdam 137,000 personen. Het grootste dagvervoer waarop tot heder. gewezen kon worden, was 117,000 op den Tweeden PinkBterdr van 1895. Een opzienbarend voorval had eer- gisterenmiddag omstreeks twaalf uur op den Maliesingel te Utrecht plant Daar wandelde, naar men mededeel-, omstreeks dien tijd een dame met en vierjarig kind aan den arm. Plotseling kwam van den Tolsteegsingel een rijtuig aandraven, waarin eeu heer a veter Bij de dame gekomen, hield U8 ku de paarden in de heer verliet het rijtuig eu trachtte de dame, waarschijnlijk zijn vrouw, het kind te ontrnkken. Daarin werd hij geholpen door den koe. d, daarbij tegen de dame de woorden uitte „Den man behoort het kind". Na lat "eer eu kiud ia het rijtuig hadden plaats ge nomen, reed het pijlsnel weg. De dame scheen erg opgewonden, zij begaf zich echter, zonder alarm te maken, in tegen overgestelde richting huiswaarts, Voor de politie te Amsterdam is tot nu toe bij de verschillende commission ontvangen ongeveer f 16,000. Bij gelegenheid van de luhnldigim; feesten te Geertruidenberg, ontving i r onder-officier, korporaal en so: iaat aid", r in garnizoen, van den heer N. Ai!.; J directeur der Ned. Wijn-Import-Export- Maatschappij, een halve 11 each wij.. Dat de maaschappen eene derge! j tie op prijs stelden, bewezen wel de talrijke aubades, welke de heer Aliard va;, hen ontving. Schuiten vol groen worden aan da asohstaal te Amsterdam aangevoerd, uit alle deelen der stad, in zulke massa's, dat de verbrandingsovens niet in staat zijn, alles te verslinden. Op verschillends ge deelten der belt zijn daarom stapels opgericht, die in de open lucht in brand worden gestoken, de eenige wijze om spoe dig van den ballast af te komen zonder dat de andere werkzaamheden er onder lijden. De serpentines verdwijnen in de wagen vrachten vuil, die allerlei kleuren vertoo- nen. De serpentines versieren zelfs nog de aschbelt De confetti, dio zijn spoorloos verdwenen. De massa papier, welke bij deze versie ring is gebruikt, moet naar verhouding zeer overtreffen de hoeveelheid» tijdens andere groote feesten, zegt de «Tel.» Daarentegen is de hoeveelheid sparregroen verminderd, zóó zelfs, dat, naar verzekerd wordt, enkele met dit groen beladen sche pen naar andere plaatsen moesten vertrek ken om hun lading kwijt te raken. En in die plaatsen moest nog met verlies worden verkocht. Als voorbeeld werd ons gegeven dat van een schipper, die zijn bosseu aanbood voor 30 cents, spoedig zijn prijs moest verlagen, daarna zijn lading nog niet van de hand kon doen en deze eindelijk in een andere plaats aan den man moost brengen tegen 7 oents per bos. Door verschillende bladen wordt ver meld dat onlangs twee vreemde officieren en twee ingenieurs van de beroemde fabriek van Yarrow opzettelijk uit-Engeland .over gekomen zijn- om de machines van tien hier aan de Maatschappij »de Scheld o« gebouwden kruiser Zeeland te bezichtigen. Electrisclie eigenscHappe; van Uavcn en vederen. Ais men nadenkt over de vraag, waarom natte haren en vederen bij het drogen niet a elkaar kleven, maar zich weder regelina' verdeelen, komt men tot het vermoed dat de aparte stralen der vederen electrise worden en dus elkaar nfstooten, als ue reepen van een goudblad electro coop. Uit proeven is gebleken, dat lo. Vederen door beweging iu de lucht electrisph worden. 2o. dat donsveeren en haren negatisve electriciteit aannamen, als zij gewreven worden over de deltharen of aan den bovenkant van de dekveeren. Dekveersn ea vleugelveeren hebben, als zij in normalen toestand voor elkaar gewreven worden, aan den bovenkant, positieve aan de onderzijde negatieve electriciteit. De waarschijnlijke uitwerking dezer ladingen is een doelmatigo stand en ver deeling van haar eu veerhuid, dat wil zeggen eene gelijkmatige verdeeling van de gelijksoortige electrischa en elkaar daardoor afstootende donsharen of veren, waardoor eene slechte warmtegeleideude laag ontstaat en ten anderen wordt da aantrekking geboren va,-, de no,sik dekharen of veeren met de ne, 1 donsharen of veeren, waardoor eene i 1 oppervlakkige laag ontstaat, die water on andere zaken keert; en eindelijk de vaste hoornvorm tot stand komt: Uit eor.e

Vlissingse Courant | 1898 | | pagina 5