Maandag ORANJEKLANTEN, DE WBUL igenLijfrept SEM. j gevraagd ÏAAG merk OLIFANT. t Bovenhuis 11 ij ij it. TSTBODE No. 109. 36e Jaargang. 1898. 19 September feuilleton. Bjj öeze Conrant behoort eea Bijvoegsel, r «adellik l ii uderdom. '^0^ I roor raaunen. roor tini^- 45 50 55 60 65 70 6 I 7 SA 8 39 9 57 11 18 13 51 10 - 13 am. e Klo»Hterl>al*riu. le gencxing. o onuitstaanbare pijnen rlingen uit het klooster oekingen en studiën op mschatbaren dienst be- nliig «Ier BalMeiiig. «iatlige kracht, om smartelijke pijnen te - en snijwonden, kneu- ïeest en voorkomt win- f 2,50. ot tt-rtltiiii ;ing voor vracht. voorkeur bewoner van 't genegen is des avonds, na bezigheden, in bovenge- eenige commis- en. M.P. bureau Vlissingsche nunt uit door sterkte d van kleur. Elke knot n een étiquette met ge- k „OLIFANT". ;oop te Vlissingen, bij STENAU, St. Jacobstraat. NET MEISJE, oud 24 zag zich gaarne zoo k geplaatst als BUFFET - intern, ook niet onge- huishouding behulpzaam ven letter P. V., boekh, Middelburg. Lange Walstraat I 170. e zindelijke esBellamykade, G no. 4 r 1398. IJD 1 55a)b) nm 3 25 en 6 20 2 2'iajb) 3 55 6 5 10 20 nm l 55b) en 4 50 10 40 2 15 b) 5 10 1155b)» 3 25 6 20c)g 12 15b) 3 45 6 40 g 3- vm 8 10 8 40 6,20 naar Breskens hoog ainuten. gen naar Borsaele en Ter- gelegd. 3 1415 4 7 44 8 4 2 80 8 46 6 5 7 30 1 8 4 27 6 46 8 5 1 42 2 40 6 24 7 39 2 20 3 46 6 7 1 28 5 10 7 5 7 31 2 10 5 54 7 52 *8 51 10 6 37 8 36 410 7 40 9 10 *9 56 ♦101 20 7 50 4 30 8 9 25 39 89 52 8 22 59 8 29 59 8 39 952 5 14 8 44 5 25 8 55 3i 9 4 10 7 5 42 9 12 - 551 9 25 6 3 9 34 1031 6 12 9 43 10 43 10 67 ♦11 naar Engeland over Vlis- sea reizigers voor België en pen 6 58 10 38, 2 I* 08 6 1 en 6 38 10 28 i 25 4 28)7 Z olaaa 7 50 11 40 3 10 5 40j» o 8 32j 12 22 8 50 6 26|8 8 48 12 38 4 13 6 4Üi6 7 9 5 112 5514 30(6 571 VLISSINGSCHE Prijs per drie maanden 1. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek- handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever: F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. HOTKANT. ADVERTENTIËNvan 1 4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfdo advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Yerschflnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Telephoonnummer ÏO Abonnements-Advertcntiün op zeer voordcellge voorwaarden Zij, «lie z.icli met 1 Oo- tober »|i «lc „Vlissingsche Conrant" abonneer»-», ontvangen van be«len tot «lien «latum {erscliijnende nummers gratia. Zóó noemde men eertjjds in de gen der republiek de wel eens ivat woelige lieden, die geen gelegenheid lieten voorbij gaan om hun afkeer te kennen te geven van het heerschende regeeringsstelsel die, bjj elke voorko- de gelegenheid, b.v. bij de geboorte van een prins of prinses, zich tooiden met de geliefde kleur en 't zjj in stilte, 't zij in 't openbaar, ijverden om Oranje weer „op 't kussen" te brengen. Niet altijd sproot de oranjegezindheid uit zuivere bron voort. Zucht naar persoonlijk voordeel of begunstiging, zucht naar wraak wegens achterstel - door de bovendrijvende partij, waren vaak in 't spel, meer dan wezenlijke vaderlandsliefde in de dagen der republiek was Oranje maar al te zeer een partijleus en de liefde voor het Oranjehuis een eigenschap van een deel van het volk. Sinds die dagen heeft deze eigenschap zich tot een deugd ontwikkeld. Voor quaestie «vóór of tegen Oranje" is ons geen plaats meer, sedert 1813 ons de onafhankelijkheid hergaf en Oranje aan het hoofd werd gesteld van de nieuwe constitutioneele monarchie. Onder dien regeeringsvorm en met Oranje is Nederland geworden wat het thans is, en de nog niet geëindigde feesten hebben bewezen hoe nauw de band is, die vorstin en volk verbindt. Neen, de quaestie „vóór of tegen Oranje" bestaat bij ons niet meer. Wanneer eens een ander huis, niet uit dat van Oranje voortgesproten, mocht geroepen worden tot den .Neder- landschen troon, dan zal het zijn omdat macht der omstandigheden er toe leidt, niet omdat het overeenstemt met den wil en de wenschen van het volk. Nederland is, behoudens enkele op zich zelf staande individuen, monarchaal en Oranjegezind. Oranjeklanten in den eigenlijken zin van het woord zijn er dus bij ons niet meer, Nu hebben we ze gekregen in den orutigenlijken zin, in de nieuwe betee kenis van het woord, en die beteekenis ia niet bijzonder aanlokkelijk. De ver kopen dagen hebben ons deze lieden 19.) »Eq«, meende lachend de Bologner professor, „in de bergen van uw eiland ?'aj wel zeer weinig gelegenheid tot Wnken zijn. Is de man der zake «nndig, en vooral kent hij ook Sardinië, Pan is mij zijn geleide zeer welkom." «Hij zal u geleiden, professor. Crespi slaat van morgen ai tot uw beschikking, "'j blijft natuurlijk hij ons eten Maar ook dit wees de kleine heer onder hoffelijke dankbetuiging af, daar 'J reeds een uitnoodiging van Bara- cMeri had aangenomen, zich verder weer eens leeren kennen en die kennis making valt gewoonlijk niet mee. Het zijn de luidruchtigste van aller.ze roeren zich dapper en ze hanteeren bij voorkeur de groote trom. Ze houden o zoo dol veel van Oranje en ze ver zoeken U, maar niet erg beleefd, om ook heel veel van Oranje te houden, en dat vooral te toon en en wel precies op den tjjd en de wjjze waarop het hun behaagt hun vaderlandslievenden geest te luchten. Behaagt U dat niet, dan wordt de Oranjeklant een Kees, die gromt en de tanden laat zien, en of schoon hij niet bijzonder moedig is, graag eens bijt, ter eere van Oranje Is het niet juist, dat de verloopen dagen ons deze lieden weer eens hebben doen kennen Het wachtwoord was „de vlag uit en versieren". En wanneer iemand op dit wachtwoord niet ant woordde, met andere woorden, wanneer deze of gene, omdat het met zijn per soonlijk gevoelen niet overeenstemde ofom andere reden niet mee deed of mee wilde doen, dan moest die hot onmid dellijk ontgelden. Sterk door het aantal, meestal begunstigd door nachtelijk duister en door de afwezigheid van de handhavers der orde, was een aanval gemakkelijk te ondernemen en waren noch de persoon, noch diens bezittingen veilig. Neem de dagbladen ter hand, en zie hoe zóo overal de afgeloopen dagen zich hebben gekenmerkt door wanorde en vernieling, door brutaal optreden en ruw geweld. Tegen zulk een streven, en vooral tegen een lijdelijk ondersteunen ervan behooren alle vrienden van vrijheid en orde ten krachtigste te protesteeren. We gevoelen niets voor die versierde en schreeuwende lui, die Oranje ergens in hun verhit brein hebben, maarzeker niet in het hart dragen die niet door trokken zijn van den geest der Oranjes, maar van hun eigen woelgeest. En dat zijn dan die menschen, voor wie de vaderen tachtig jaar gestreden hebben, hun bloed en hun leven en bezittingen hebben veil gehad, om ze de vrijheid te verzekeren waarop ze nu zoo trotsch lieeten te zijn. Die vrijheid, ze zijn er van gediend als ze alleen voor hen bestaatmaar, als 't er eens op aankomt, ook een ander van dat heerlijke schoteltje te laten proeven, dan komt de aap uit de mouw kijken. Denkt ge dat Oranje voor die lieden het zinnebeeld van orde is? Oranje is voor hen een naam, een klank of een kleur. Voor de deugden en de beteekenis van het Oranjehuis gevoelen ze evenveel als de rat voor een klem. Orde Het zijn de grootste vijanden van orde in de welwillendheid der heide heeren aanbevelend. NEGENDE HOOFDSTUK. Het verschijnen van Fernando della Pesca op Ornano had den ban opge heven, waaronder Eieonor», sinds den dag, dat zij het bericht van den dood haars echtgenoots ontving, verzonken lag. Zij had weinig gelegenheid gehad, Fernando te leeren kennen, zijn uiter lijk, zijn hartstochtelijkheid waren niet geëigend geweest, hem in haar oog sympathiek te doen zijn en de wilde bekentenis zijner liefde had haar ver rast en verschrikt. Zij wist, zooals allen in het dal der Tavignano, of meende te weten, dat hij Cesare d'Or nano haatte. De dood van haar gade riep dit met onweerstaanbare kracht in haar bewustzijn en onomstootelijk stond het voor haar vast dat hij de lastgever tot den moord was, tot op het oogenblik, dat zij in zijn manlijk gelaat en zijn open oog zag en zijn uit en vrijheid, en het zijn per slot van rekening de grootste vijanden van Oianje zelf, die men bedenken kan die steenen smijtende Oranjeklanten. Er is een schier ongemerkte strooming in de maatschappij,om dienOranjeklanten, in het algemeen belhamels van hun soort, een klein zetje te geven. Het publiek steunt ze bij hun heilloos werk, door met een leuk gezicht toe te kg ken, en de openbare macht toont, dat ze ter gelegener tijd de kunst verstaat om niet al te streng op te treden. Waar zich dit verschijnsel ook vcordoe, het moet streng en openlijk worden afgekeurd. In het Nederland der Oranjes mag geen plaats wezen voor dwang en wanorde. Geen genade voor een rustverstoorder, want de rustverstoorder is een vjjand der maatschappij. Geen genade, in dit land der vrijheid, voor wat de vrijheid bedreigt I Binnenland. Christelijk historische politiek. De verkiezing te Weesp waar het weder stond tusschen vooruitstrevende liberalen en antirevolutionairen, en waarbij de christelijk-historischen hun steun onthielden aan de antirevolutio nairen, die «zoowel de roomschen als de socialen willen behagen", heeft dr. Bronsveld in zijn „Kroniek" van deze maand aauleiding gegeven eenige beschouwingen to w jden aan dit sameDgaan van zijne partij met hen, die in vele opzichten regelrecht tegen over haar staan. „Op den duur, zegt dr. Bronsveld, hopen wij echter niet voor dit dilenina geplaatst te worden. Sprekende niet uit naam maar als een lid van de christelijk-historische partij, druk ik het vertrouwen uit, dat bij volgende verkiezingen het aantal onzer eigen candidateu grooter wezen zal en deze in herstemming zullen komen. In elk geval zullen de liberalen concessies doen moeten, zullen zij op nieuw ge stemd worden dóór de christelijk- historischen. Hoe dichter zij nr deren tot de radicalen, hoe verder zij wijken van ons. Wij hopen, dat de mannen, die wij onze geestverwauten mogen noemen, aan de verspreiding van hun denkbeelden ook in den naderenden winter door het houden van voorle zingen en het verspreiden van degelijke, populaire lectuur hun beste krachten zullen wijden. Wij moeten ons volk voorlichten. Het moet onttrokken worden aan den invloed van de „Standaard", die, al is het met eenige wijziging, voortleeft in bladen als de „Nederlander" en de „Gereformeerde Kerk". Wij moeten ook er tegen waken, dat onder den naam van christelijk-historisch allerlei denkbeel den worden verkondigd en aanbevolen, die wortelen in het antirevoiutioniare beginsel, waar de ch ristelij k-histori het hart komende woorden hoorde Daarna kalmeerde het oproer in haar ziel, het bloed bruiste minder heet door hart en hersenen, de hartstocht week voor zachte droefheid over den doode. Wel was ze nog Corsicaansche ge noeg, om ook thans nog naar den moordenaar te zoeken, maar het ver langen, de daad te wreken, had door het ontbreken van een bepaalden per soon, waarop ze dat kon richten, veel van zijn kracht verloren. Over den uitslag van het onderhoud tusschen haar en Fernando, was haar vader niet minder verheugd dan de oude Pesca en allen, die tot de beide familiën in betrekking stonden. In zachte woorden toonde haar vader haar het gevaarlijke harerdwaling, die licht een onschuldige tot offer had kunnen kiezen, en dit maakte een geweldigen indruk op haar van natuur zoo teedere ziel. Huiverend zag zij in, dat de zinnen verbijsterende hartstocht, haar bijna tot moordenaar schen zich tegen hebben verklaard. In de residentie, in de tweede koopstad des rijks en elders maakt men zich aan dit misbruik van onzen naam gedurig schuldig, eu, zijn wij wèl onderricht, dan wil men in Friesland beproeven een partij te vormen die, onder den naam van christelijk-histo risch, zal aanbevelen een program, dat e"enmin door Groen van Prinsterer als door VaD der Brugghen zou zijn aanvaard. De chrirtelijk-historische kiezersbond is er nu eenmaal. In een dagblad dat te Brussel verschijnt, werd hij onlangs in een Lettre de Hollande nadrukkelijk van de Lohmanisten en Kuyperisten onderscheiden. Trouwens ieder weet, aan welke fractie van onze kiezers hij denken moet, als er sprake is van christelijk-historischen. in het boekdeel, dat aan de vertegen woordigers van de buitenlandsche pers wordt aangeboden, komen zij ook voor als een bijzondere groep. Men eer biedige dus ook hier des naasten eigendom, en neme geen naam aan, die eens anderen is. De liberale partij staat aan den voor avond van gewichtige gebeurtenissen. Op haar toekomst kan de christelijk- historische partij grooten invloed heb ben. Onze hoop voor de ontwikkeling van ons volk is voor een goed deel hierop gebouwd, dat de waarlijk goede aspiraties van het liberalisme den doop ontvangen van het christelijk beginsel. Werd-onlangs beweerd, dat men in ons land slechts drieërlei universiteiten behoort te hebben gereformeerde, roomsch-katholieke en revolutionaire wij aanvaarden die voorstelling niet. Zij is uit partijzucht voortgekomen, en ziet de werkelijk heid, bewust of onbewust voorbij. Wij willen geen der drie genoemde kwalificaties aanvaardeD, en weten, dat wij een groot deel van ons volk hier aan onze zijde hebben. De uitslag der verkiezing te Weesp heeft ons moed gegeven. Ons volk, dat prijs stelt op zijn Kerk en het Evan gelie, wil niet clericaal zijn en niet revolutionair. Oordeel uit het buitenland. De buitenlandsche journalisten, ge durende de inhuldigingsfeesten in Nederland zoo gastvrij ontvangen, heb ben, op enkele uitzonderingen na, niet alleen een zeer gunstigen indruk van de feestvieringen opgedaan, maar ook van volk en land een goede herin nering behouden. Het doel eene ge oorloofde reclame voor ons land te maken, is dus bereikt. Uit de vele gunstige oordeelvellingen nemen wij die van den correspondent der Times" over, die zegt dat het hem getroffen heeft hoe de jonge Koningin, tot dasver achteraf gehou den, dadelijk eu volkomen berekend bleek voor de taak, die zij op zich had genomen. „Zelfs Maurits, toen hij op zeventienjarigen leeftijd het erfdeel van zijn vader moest aanvaardeD, kan dat niet gedaan hebben met grooter zelfbeheersching en vasteren wil." ster had gemaakt en zij dankte den hemel, dat zij daarvoor was bewaard gebleven. Intusschen doorkruiste Beppo nog immer de wouden en hergen van het eiland, vast besloten, het vergoten dierbare bloed te wreken en niet twijfelend, dat Antonio het moordwerk tuig was geweest. De ellendeling moest met bewijzen overtuigd en voor alles tot de bekentenisgebracht worden, wie hem den dolk in de hand had gedrukt. Dagelijks hoopte hij op het ingrijpen der geheime politie, die hij door Fran cesco Piëtri op Antonio gewezen had, en hij was ontstemd, dat zich van die zijde geen enkele werkzaamheid liet bemerken. Antonio Crespi was Daar zijn kudden teruggekeerd, huisde in de eenzame wouden en heiden of in de hut, die hem met zijn schoonzuster en haar dochtertje tot verblijf diende, waDneer zijn herdersambt hem niet in 't v «Uit een geschiedkundig en constitu tioneel oogpunt zegt de correspondent verder ie het Nederlandsche volk van dezen tijd een allerbelangrijkst onderwerp van studie en een haast eemg voorbeeld van koningsgezindheid met republikein- sche insteiiingen yereenigd. Holland is nog heden ten dage, wat het inderdaad drie eeuwen lang geweest is, een gemeene- best met een erfelijk hoofd. In weerwil van onderbrekingen en wijzigingen zijn de Vereenigde Provinciën sedert den moord van hun grooten leider Willem van Oranje in 1584 in den grond altijd een republiek gebleven maar een republiek met een souverein hoofd uit het heldengeslacht van den stichter der natie. Wij weten in Engeland hoe volkomen goed de instellin gen, door het volk gemaakt, kunnen be staan naast trouw en verknoebtbeid aan een onde dynastie. Maar in Nederland heeft men deze samenvoeging nog verder gebracht dan in Engeland. Op dit oogen blik ie de trouw van de Nederlanders, niet enkel aan de persoon maar ook aan het Huis van hun jonge Koningin, even krachtig als wij ooit bij onszelf hebben waargenomen. Bij onze jubileumfeesten was niets dat de eenstemmigheid en harte lijkheid te boven ging van het Oranje Boven, zooala dat thans klinkt uit den mond van mannen, vrouwen en kinderen in Nederland. Deze koningezindheid is echter geheel zonder de feodale en kerke lijke elementen die men alleen vindt in de oude monarchieën en bij de nieuwe dynastieën die deze trachten na te bootsen. Wij Engelschen vinden het natuurlijk, dat een kroningsplechtigheid vergezeld gaat van het antieke ceremonieel, dat zijn oorsprong vindt in den feodalen en katho lieken tijd. Het maakt deel uit van onze geschiedenis en tradities.Maar in Nederland komt bij de inhuldiging van den Souverein noch kroning, noch zalving, noch aartsbis schoppen, priesters, adellijk of militair vertoon te pas. De toewijding aan de jonge Vorstin die drie eeuwen van schit terende diensten, door hare voorouders aan den Staat bewezen, belichaamt, is zoo algemeen en hartelijk mogelijk. Maar het is de eerbied en de liefde van burgers van een gemeenebest voor ban groot verleden, en op ons maken die uitingen den indruk alsof daarmede een groote nationale schuld aan een held afbetaald wordt.» Loon. Wie werkt, moet etenmaar het eten en het overige stoffelijk onder houd, dat hij behoeft, is niet het loon voor den arbeid. Hoe zoudt ge de waarde van den arbeid in geld kunnen berekenen? De onderwijzer, die uw kind les geeft en het dus zijn kennis mede deelt, die tegelijk hem opvoedt, om dat hij in zijn onderwijs het beste neerlegt, wat er leeft in zijn hart, wordt door uw geld niet betaald voor zijn arbeid hoe zoudt ge de waarde van dat onderwijs in geld kunnen omzetten Welke geldswaarde heeft de arbeid van den geneesheer, die zich geeft aan zijn patiënten en peinst met hoofd en hart over de dingen, die verzachting of herstel kunnen teweeg brengen Hoeveel geld is de arbeid waard van den werkman, die zijn beste krachten geeft aan het hem toever trouwde, misschien eentonig werk, riep. Gelijk een jager, die een kost baar wild insluit, sloop Beppo om hem, wien er zeer veel aan gelegen was, in 't bezit te komen van den inhoud der reistasch, door hem in het hol gezien. Dat Antonio ze in zijn hut zou bewaren, kwam hem niet waarschijnlijk voor ook had hij daar niet kunnen binnen dringen, zonder zich schuldig te maken aan vergrijp tegen vreemden eigendom, en daarom onderzocht hij naarstig net hol, waarin Antonio had gehuisd. Tot nu intusschen steeds vergeefs. Tot verbazing der inwoners van Nuova Corte waren, geheel onver wachts, twaalf gendurmen in hun midden verschenen en hadden in het dorp hun vast kwartier opgeslagen. Dit was te meer verrassend, omdat zich noch bloedwrekers, noch misdadi gers in Tavignano bevonden. Deze lieden maakten dagelijks tochten in de bergen, maar niemand kon ont dekken, met welk doel. Toen Beppo, korten tijd na de aan

Vlissingse Courant | 1898 | | pagina 1