DE WRAAL Woensdag* 14 September No. 107. 36e Jaargang. 1898. ijzer es üDT UWE TALEN!11 Binnenland. LE DULC1" ware schat fbewaring. |ESTER en WETHOUDERS deze op, Sollicitanten |kking van (Hoofd de beer W. j Ieene jaarwedde van 500 noemde bij de infunctie. !1 jarigen leeftijd nog niet I en Ö50 indien zulks is. Iigen diensttijd wordt de gebleken dienstijver enz., rhoogd tot een maximum ,nco in te zenden vófir 20 aan den Burgemeester. ITS, Uitgever, Kerkrade. vussmseiïE cihjraht. Prijs per drie maanden 1. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek. handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bjj den Uitgever: F. VAN DE VELDE Ji., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cüché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Telephoonnummcr ÏO Abonneinents-Advcrtentiün op zeer voordccllge Toorwaarden Zij, die z.icli met 1 Oc. r* loiter op <le ,.VIis*iiigsolie Courant" abounecren, oiilvaugen do vau heden tot dien datum trrsehijueude nummers gratis. neert U op e met het aangename het Nederlandsch, Juitsch en Engelsch. 8 bladz. 4° in 2 ko- I'ijs voor Nederland p.p. jaar. I, die door jeugdige yer- i lijden, is het beroemde Dr. Retau's iche uitgave, met 17 afb. Hen. Ieder, die aan de an zulk kwaad lijdt, moet Duizenden Lebben hun aan te danken. Te ver- het Verlags-Magazin te eumarkt No. 84, franco mding van bet bedrag istzegela) en in eiken in Holland. ireau der Vlissingsche ist men zich met de i Advertentiën in alle en Advertentiebladen oging van prijs. Terugblik. Onder dit opschrift wijdt het Nieuws isq deu Dag eeuige algemeene be- icliouwiogen aan de feesten te Amsterdam,die met zooveel geestdrift door de ganscbe bevolking gevierd werden, en besluit met deze bebarti- gingswaardige woorden „Alles gaat weer zijn werk. De gewone verhoudingen doen zich weder gelden. Toch zou het jammer, duizendmaal jimmer zijn, wanneer de inhuldigings feesten voor die gewone verhoudingen niets hadden achtergelaten. Het wordt gezegd door ieder, die onbevangen de maatschappij bestudeert, dat de ver schillende kringen der samenleving lichter bij elkander moeten worden gebracht. En wat deze verstaDdigeu ea wijzen ons voorhouden, is daar eensklaps eenige dagen achter elkander werkelijkheid geworden. Amsterdam's straten en pleinen ziju herhaaldelijk omgetooverd in een balzaal, waar de kinderen des volks uit allen leeftijd, stand en rang met elkander jubelden en dansleD, alsof zij elkander jaren kenden, alsof zij broeders en zusters waren. Neen, van die feestdagen mag niet alles voorbijgaan. Zij moeten eeD knak hebben toegebracht aan dommen trots, aan gemariër eerde deftigheid, aan benepen principes voor goed weder een trap hooger hebben doen rijzen ons begrip van menschenwaarde. Indrukwekkend was de stemming vau het groote geheel in de nu geëin digde feestweek. Aan de hulde, ge bracht aan onze Koningin, werd deel genomen door laudgenooten van alle rangen en standen. Ook de armsten hadden hun penningske geofferd, met guirlandes, door henzelf gemaakt van gekleurd papier, hunne woninggevels versierd. O, ieder, die een goed hart in den boezem draagt, bidt voor ons dierbare vaderland, dat die stemming met van de menschen genomen worde dat het Nederlandsche volk meer en meer één worde dat de kloven, die burgers van burgers scheiden, mogen worden verengd dat in ieders hart bet besef post vatte van te moeten leven en werken voor allen en dat er van de kleinen iu den lande, die inderdaad niet de kleinsten zijn in hartelijkheid en iu diepte van gevoel, niet éeu moge worden geërgerd!" Een scheef oordeel wederlegd. Het Belgische blad »Le Matin" heeft over de Inhuldigingsfeesten te Amsterdam schrijvende, beweerd dat de meisjes die in lichte kostuums op de wagens in den optocht aldaar li I I I- I. E T O 17.) «Zoo zei ze op denzelfden loon als tevoren. „En Fernando della Pesca komt mij dat zeggen „Ik vervul daarmee een plicht jegens u, signora, en», voegde hij er veelbe- teekenend bij, „jegens mij zelf." Zij stond op, steeds de fonkelende oogen op hem gericht, en haar magere hand speelde met den dolk. „Je be klaagt zijn einde jij die hem baatte als de duisternis het licht haat jij beklaagt hem moordenaar?" M et hoogeu ernst, inet een waardig- stondeD, waren weesmeisjes uit het stadsweeshuis. Op verzoek dealt de „N. K. Cf." mede dat er in den optocht maar drie weesmeisjes hebben meegedaan. Zij reden op een van de wagens en stelden historische per.-onen voor. Verder hebben aan den optocht geen weezen deelgenomen. Een adres aan de Koningin. Door de presidente en de secretaresse der Vereeuiging voor Vrouwenkiesrecht is bij de audieniie op 7 September door 11.M. de Koningin verleend, aan deze een adres overhandigd, waarin o.a. de hoop en de blijde verwachting worden uitgesproken dat de wijze waarop de Koningin haar hooge plaats aan het hoofd der natie zal bskleedeo, het bewijs zal leveren van den veredelenden invloed, die uitgaan kan van de vrouw. Dit bewijs zal geleverd zijn als H. M. haar invloed gelieft aan te wenden om de aandacht van hare raadslieden te vestigen op de onder geschikte positie die de vrouw inneemt in den Nederlandschen Staa', en zich laat voorlichten omtrent de bezwaren die de vrouw heeft tegen de bestaande maatschappelijke orde en staatsinrich ting, welke bezwaren hun grond vinden in haar gemis aan politieken invloed. Vlootrevue. Blijkens het officieele program van het bezoek der Koningin op 15 Sept. aan de scheepsmacht op het Hol- landsch Diep, zal deze geankerd zijn in een linie achter elkander op het Hoilandsch Diep, onder bevel vau Schout-bij-nacht Engelbrecht,directeur en kommandant der marine te Wil lemsoord, die zijn kommandovlag zal voeren aan boord van het pantserdek- schip „Zeeland". De Koningin zal, vergezeld van hare moeder, om 1 uur aan het station Moerdijk aankomen, waar zij zal ver welkomd worden door schout-bij-nacht Quispel, directeur en kommandant der marine te Hellevoet- Na de revue te hebben gepasseerd, zal, nabij het oostelijkste schip der linie, het koninklijk jacht, vergezeld van torpedobooteu, de linie aan de zuidzijde op korten afstand langs varen, waarbij door alle schepen bij het passeeren van het koninklijk vaartuig zal worden geparadeerd en achtereenvolgens gejoeld. Nadat het jacht zal zijn ten anker gekomen, zal H.M. een bezoek bren gen aan boord van het admiraalschip. Bij aanboordkomst van H. M. zal door de equipage van hei admiraal- schip worden gejoeld, welk voorbeeld oumiddelliik door alle overige schepen der vloot zal worden gevolgd. Zoodra de Koningin, onder het joelen der equipages,het admiraalschip zal hebben verlaten, zal ztj met 35 schoten worden gesalueerd en zal de terugreis met het koninklijk jacht door H. M. worden aanvaard, beid, die niet naliet zelfs op Eleonora indruk te maken, zei hij „Ik heb diep medegevoel voor uw ongeluk, signora d'Ornano, want ik zie en hoor, hoe oneindig gij lijdt, maar ik wijs uw beschuldiging met verachting terug." Hij zweeg een oogenblik en voer dan voort „Ja, ik haatte Cesare van mijn jeugd af. Er bestonden slechts twee moge lijkheden, ik moest hem liefhebben of haten. Hoe het kwam, dat de schaal naar de donkere zijde oversloeg, weet ik zelf niet meer. Het was geen klein geestige haat, geen gewone nijd, maar hij overtrof mij in alles, hij was schooner, krachtiger, bemiuhjker en ook edeier dan ik. Allen beminden hem en ik, zoo geloofde ik, haatte hem slechts daarom, wijl hij mij niet hoven allen liefhad. Bij Worth, sig nora Eleonora, in het gewoel van den slag, iu een kogelregen, waaronder de onzen neervielen,redde hij mij hetleven." De feesten gaan door. Het gerucht dat de feesten tenge volge van den moord op de Keizerin van Oostenrijk, niet zouden doorgaan, blijkt onwaar te zijn. „Blijkbaar," lezen wij in de Avondpost, heeft H.M. niet het initiatief willen nemen tot eeue handeling, die wellicht met hare persoonlijke neiging en stemming zou overeen komen, maar waardoor zij honderden en duizenden in niet geringe mate zou hebben teleurgesteld." H. Ms. dank aan de Hoofdstad. De Koningin zond het volgende telegram aan den burgemeester van Amsterdam „Bij miju terugkomst in de residentie is het mij een behoefte, nog eens mijn gevoelens van innige dankbaarheid te uiten voor de zoo hartelijke en schitte rende ontvangst, mij in de hoofdstad te beurt gevallen. Ik ben diep getrof fen door de ontelbare bewijzen van liefde, gehechtheid en trouw, welke ik in Amsterdam ontving. Onvergete lijk zullen mij de dagen zijn, in uw midden doorgebracht. Ik verzoek u, mijn diepgevoelden dank over te brengen aan allen, die, bezield met gevoelens van verknochtheid en aan hankelijkheid, bijdroegen bij het zoo uitstekend slagen der schoone feesten welke mij aangenaam verrast hebben door de zoo prachtige versieriüg der stad en de schitterende illuminatie. Voor de voorbeeldige orde, welke ieder hielp handhaveD, ben ik zeer erkentelijk. Amsterdam heeft mijn moeder en mij heerlijke feestdagen die onze harten met groote blijdschap va-vullen gegeven." Sluiting zitting Staten-Generaal. De tegenwoordige zitting van de StatenGeueraal zal op a s. Zaterdag 17 September in naam van H. M. de Koningin door den minister van bin- npnlandsche zaken worden gesloten. Feesten te 's Hage, De galakunstavond te 's Hage aan Hare Majesteit door het hoofdcomité der Inhuldigingsfeesten iu de lokalen van den Dierentuin te 'sGravenhage aangeboden, is waardig gevierd. Tot de genoodigden behoorden nevens de ministers, de leden vau den Raad van State en het corps diplomatique met hnnne dames, vele burgerlijke en m'litaire autoriteiten, notabelen en pers. EeD tweeduizendtal dames en heeren waren tegen woordig, allen in groot toilet, een bonte mengeling van sahitterende ambtgewaden, uniformen en prachtvolle damestoiletten. Te 8.10 verschenen de Koninginnen met den groothertog van Saksen en zijne dochter, benevens de prins en prinses von Wied. Zij traden de concertzaal binnen door een kwistig versierde marquise. De ontvangstzaal was schitterend getooid en rijk verlicht. Zij begaven zich van daar naar de concertzaal. Bij haar intreden klonk Vreemd hoorde Beppo op, want daarvan had Cesare nooit gesproken. «Een Pruisische musketier", ver volgde Pesca, „die mij de bajonet in het lijf wou stooten, echoot hij met zijn revolver neder, knikte mij vrien delijk toe en zonk dan zelf, door twee kogels getroffen, ter aarde. „Cesare!" schreeuwde ik en wilde op hem toe snellen, maar reeds bekwam ik zelf een wonde en viel in handen der Pruisen. Dankbaarheid, schaamte, nijd, streden geweldig in miju ziel. Dikwijls nog later, wanneer hij mij met zijn vriendelijken iach, die aller harten voor hem innam, voorbij ging, werd ik als gedwongen hem te zeggen, hoe het mij in hart en ziel op en neer ging niaar de booze demon, tot nu steeds de oorzaak onzer verwijdering, liet dit gevoel nooit tot uiting komen." Allen luisterden vol spanning, als Fernando thans een pauze maakte. Eleonora's trekken hadden haar hard- heid verloren, sd haar lippen trokken een fanfare in Wagnerstijl uit het orkest, de gordijnen van het podium waren weggeschoven, de dames en heeren van Cecilia, Enphonia Melosophia en de Haagsche afdee'ing van Toonkunst stonden gereed. Viotta wachtte met den dirigeerstok in de hand totdat H.H. M.M. hadden plaats geuomen. Na een korte begroeting door het hoofdcomité in de ont vangstzaal namen H.1I. M.M. Hare zetels in. Naast de Koningin naa de groothertog van Saksen plaats, naast hem de prinses Von Wied. Naast de Koningin-Moeder was de prins Von Wied gezeten, daarnaast de hertogin van Mecklenburg. De Koningin was gekleed in een wit satijnen robe, geschakeerd in een tint van crème met fraai opgelegd borduursel. De Koningin-Moeder droeg een parelgrijs kleed. Beide vorstinnen waren met diamanten sieraden ophjt hoofd en om den hals getooid en met het lint van het Grootkruis der Oranje Nassauorde versierd. De Duitsche vorsten droegen het liut van het Grootkruis van den Nederl. Leeuw. Toen het publiek, dat bij de komst der Koninginnen was opgestaan, de plaatsen weder had ingenomen, begon de uitvoering der huldigingscantate, woorden van tnr. J. E Banck, muziek van mr. Henri Viotta. Mevrouw Viotta, geb, Wilson, mej. Betsy Hol en de heer Arnold SpoeJ zongen de solide heer jhr. C. van Humalda van Eysenga verleende in een quartet zijD medewerking als tenor. De cantate duurde ruim een half uur. De.slotsstrophe, het laatste couplet van het „Wilhelmus", werd door de vorstelijke personen' en het publiek staande aangehoord. Daarop werden tableaux-vivants ontworpen door beroemde kunstschil ders, uitgevoerd. De eerste stelde voor de Lente, waar de Koningin in den vollen bloei eener heerlijke lente als vrouw en vorstin deze uiting van kunst mocht aanschouwen. Het tweede was een tableau-vivant voorstellende de toebereidselen voor den beroemden overtocht van Prins Willem van Oranje over de Maas. Dit tableau voldeed bij uitnemendheid. De groothertog van Saksen betuigde er zijn ingenomenheid mede. Het voorlaatste nummer van het programma was het Oranjevredelied van Richard Hol, op woorden gedicht door dr. Schaepman, met dezelfde medewerkenden als in de cantate. Ook vau deze compositie werd de laatste strophe, op de wijze van 't Wilhelmus, door de Vorstelijke per sonen en het publiek staande aange hoord. Met een tableau-vivant, voorstel lende het glorie-tijdperk der Neder- landsche kunst, ilïustreerende regelen uit Schaepmans gedicht waarin Vondel, Rembrandt en Sweelinck worden ge - noemd, eindigde de kunstavond. Het orkest speelde het Wien Neêrlandsch Bloed. Het publiek juichte Leve de Koniu- zich zenuwachtig samen. Op gedempten toon, wiens beven zijn innerlijke ontroering verried, ging Fernando voort: „Cesare had, gelijk hij overal de eerste was, ook den hoogsten prijs desleveDs voor mij weg gedragen u, signora. Het was mijn noodlot van de jeugd, in zijn schaduw te moeten staan. Hevig haatte ik hem, nog meer het grillige lot, en zocht in den vreemde ongeneeslijk leed te ver geten. Weifelde ik jaren lang tusschen haat en liefde sinds den dag, waarop ik zijn doodsbericht ontviug, wist ik, dat ik van kindsheid af, de innigste genegenheid voor hem gevoeld had, dat mijn haat slechts een andere vorm van liefde was geweest. Gelooft gij thans nog, signora Eleonora, dat een Pesca, dat ik, die hier sta, tegen Cesare d'Ornano, die mij het leven redde, den sluipmoordenaar kan hebben gezonden, laat dan den dolk en de kogels uwer aanhangers vrij spel F'ernando della Pesca vreest nieti, dan een smet gin en Leve de Koningin-Moeder, en Hare Majesteiten verlieten onder deze juichkreten de zaal met de bouquetteD in de hand haar bij het binnentreden aangeboden door Mevrouw Bisschop en door freule v. Bylandt. De Koningin heeft Zondag een rijtoer gedaan door Rijswijk en Voor burg. Ook hier getuigde de ontvangst als overal van groote geestdrift. Beide dorpen zagen er recht feestelijk uit. De verlichtiog van den ScheveDing- schen weg met electrisch licht schijnt evenmin als de lichtstoet te Amsterdam aau de hooggestemde verwachting te hebben voldaan. Te Scheveningen waar de Koningin met hare moeder allerhartelijkst ontvangen werden, heeft daarentegen het vuurwerk véor het Kurhaus ontstoken, wél aan de verwachting voldaao. liet publiek zong het Wilhelmus met ontblooieu hoofde mede. Gisterennamiddag had op het Malieveld te 's Hage een kinderfeest plaats, waaraan door 15000 kinderen van 35 openbare en bijzondere scholen werd deelgenomen. Alle leerlingen waren getooid met vlaggen en oranje wimpels. De Koninginnen woonden op een tribune deze feestelijkheid bij. Elk kind kreeg een zak met versna peringen. Bij het vertrek werd eik kind verblijd met een kroniDgsbeker en eeD stuk chocolade waarop de inhuldigingskoets met de Koningin was afgebeeld. Door dr. Kuyper is op 31 Augustus jl. aan de Koningin een in 't Engelsch gesteld telegram uit New-York ge zonden, waarin hij o. a. zijne trouw als haar huldigend onderdaan betuigt en zijn algeheele instemming met den eed, waarmede de Staten-Generaal zich welhaast aan Hare Majesteit zullen verbinden. Over den z.g. lichtstoet te Amster dam schrijft het H.bld. „Eerlijk gezegd, ik hoop dat de mee9ten van mijn buitenlandsche collega's gisterenavond te 's Graven- hage en niet te Amsterdam geweest zijn. En zijn ze hier geweest, dan hoop ik dat ze den lichtstoet niet zullen gezien hebbeD, want met den besten wil kunnen wij over het ge heel van dit slot der feesten niet veel goeds zeggen. Het „eind goed, alles goed" is hier niet van toepassing." Een deputatie van de antirevolutio naire propagandaclub Keuchenius heeft aan H.M. de Koningin tijdens haar verblijf te Amsterdam een adres overhandigd, waarin gratie voor de gebroeders Hogerhuis gevraagd wordt. De Schied. Courant zegt de volgende bijzonderheden uit „particuliere Haag sche bron' vernomen te hebben De proclamatie van 31 Augus- tus, waarmede de Koningin de regeering aanvaardde, is ontworpen door den minister Pierson. In het op zijn eer." Zachter en zachter was de uitdruk king van haar gelaat geworden, als hij zoo manlijk sprak, met een uit het hart komende welsprekendheid, als zij in zijn manlijk gelaat, zijn heldere oogen staarde. Toen hij geëin digd had, ging zij zitten, sloeg de handen voor het gezicht en weende zacht en hartbrekend. Had hij haar ook eenmaal verschrikt en gekwetst door een uitbarsting van gloeienden hartstocht, hier stond een ander voor haar, een man met een edel hart, met oprechtheid en ridderlijken moed, die vrijwillig zijn eigen gebreken bekende. Zij kon met zijn ziel meevoelen, zü begreep dat, wat men zijn haat tegen Cesare noemde. Geduldig wachtte Fernando. De blikken van Tomaso en Beppo rustten vriendelijk op hem. Eindelijk hielden Eleonora's tranen op te vloeien, zij liet de handen zinken en richtte haar blikken op Fernando^

Vlissingse Courant | 1898 | | pagina 1