B IJ O E G 8 EI. UHREN, van Maandag' 12 September 1898, No. 100. Vervolg Binnenland. Vlissingen, Gemeentebestuur. Gemengd Nieuws. BEHOORENDE BIJ DE per stuk, van rk GODIN te Laekcn. l'eleplioon No 542. Depots in alle groote sen van Nederland. qualiteiten. RIJKE DESSINS iLEUREN. p. el 130 ct. fen 100 ff 110 40 82 V„ rage omgaande franco. van den naam daardoor gegaran- zü'n. met veel relaties, ar tikelen willen ijk tot het Hoofd alt vn-Rijst, onder de aandacht is gebracht: omdat Jit'.a-RIjst KPiiH haar buileu^-nvoon re .lava-soorten. Verkrijgbaar lil 21/2 KG. a f 1.5» en 5 KG. kartons beschikbaar gesteld niet of moeilijk verkrijgbaar dres voor engroe: Zaandam. ar Peter te midden der mix. 1898. 5a)b) nra 3 25 en 6 20 5ajb) 3 55 6 5 20 nm 1 55b) en 4 50 iO 2 15 b)» 5 10 35b) 3 25 6 20c)g 15b) 3 45 6 40 g m 8 10 8 40 20 naar Breskena boog uten. naar Bora le en Ter- eg«I. 415 4 j 0 3 46 4 27 al* 40 0 3 46 5 10 54 6 37 7 40 7 50 8 9 8 22 8 29 8 39 8 44 3 55 4 9 12 9 25 9 34 9 48 7 14 8 4 6 5 7 30 6 46,* 8 5 6 24 r,7 i 7 .6 7 sa! 8 3d 9 10 7 39 7 81 *8 51 •9 56 9 25 9i2 io7: ♦KI 12 10 31; 10 41 10 57|ni Engeland over Vlis- eizigera voor België en UISSIHSI HE COIIRANT (Telephoonnummer 10 Ter lezing liggen en verkrijgbaarstel ling der gemeentebegrooting over het jaar 1899. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend dat ter voldoening aan de voorschrif ten van art. 203 der gemeentewet, de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor het jaar 1899 met de noodi- ge inlichting en bescheiden,op heden aan den raad is aangeboden en voor een ieder ter lezing is nedergelegd op de secretarie dezer gemeente, waar zij in afschrift tegen betaling der kosten, al gemeen verkrijgbaar is gesteld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 30 Aug. 1898. Burg. en Weth. voorn. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE De Secretaris, G. J. BISSCHOP. De de volgende week Donderdag te Goes te houden optocht bij gelegen heid van de vieriDg der Kroningsfeesten aldaar, bestaat uit 26 uommers, waarin de gecostumeerde historische voorstel ling vau den iutocht van prins Frede- rik Hendrik binnen 's Hertogenbosch in 1629 het voornaamste gedeelte zal zijn. 6 58 lJ 88 2 4 08 6 38 10 28 1 25 4 28 7 5011 40 ■4 10 5 40 8 32,12 22 8 50 6 25 8 48 12 38 4 13 6 40 9 5 112 56 4 30 6 57 c2s 7i7 82 80 >4 Men schrijft oos uit Zuid-Bevelaud: De inhuldigingsfeesteu worden ook in ZuidBeveland met otigewouen luister gevierd. Op sommige plaatsen is het feest achter den rug, op andere plaatsen moet het nog komen: Bij vroegere Oranjefeesten werden ook de kinderen getracteerd, de armen bedeeld en de vlaggen uitgestoken, doch daar bleef het gemeenlijk bij. Thans hebben echter overal kinder en volksspelen plaats, als mastklim- men, tobbetjesteken, zakloopen, wedstrijden in het steltloopen, touwtje epringen en hinken voor de jongere, ringrijden te paard en per fiets, ring- loopen, balgooien, varkens vangen en wat niet al voor ouderen. Overal hoort men van vuurwerk. Te Hein- kenszand was het zelfs heel mooi. Alom prijken eerebogen. Het kleine Nisse spande in dit opzicht de kroon. Er stonden daar twee groote en zeldzaam mooie bogen, die geen stadsstraat zouden ontsierd habben. Ook te 's Gravenpolder waren er mooie. Meestal worden de huizen min of meer met smaak versierd. Te Kapelle en Heinkenszand muntte men uit. De illuminatie was te Nisse en op het zeer kleine 's Heer Abtskerke met hunne fraaie beplante dorpspleinen mooi, te Heinkenszand echter rijker. In schier alle gemeenten luisterden muziek- of zanggezelschappen de feestelijkheden op en stonden muziek tenten of het zoo niets was. Enkele gemeenten hielden een optocht, o.a. Kruiningen, Kapelle, Kloetinge en Nisse. In deze laatste gemeente was de optocht eenvoudig, landelijk, doch juist daardoor pakte hij buitengemeen. Bijna alle paarden vwn het dorp werden gebruikt. Vijftig ruiters vormden een eerewacht voor en achter het rijtuig van den burgemeester, die van Ove- zand afgehaald werd. Man en paard waren met Oranje getooid en de paarden liepen zoo netjes op de maat der blaasmuziek of van een paar trommen oude beestjes nog uit den tijd van den landstorm afkomstig °f ze hun beele leven niets anders gedaan hadden. Een aardig gezicht leverden ook de versierde wagens met Zuid-Bevelandsche meisjes, die zoo goed den slag hebben om smaakvol Oranje te dragen. Te Nisse en 's Heer Abtskerke wer den Wilhelminalinden geplant. In eerstgenoemde gemeente werd ook een telegram aan O.M. gezonden, waarop het gebruikelijke autwoord kwam. Zoo zouden wij door kunuen gaan. Het mooist is echter de echt blijde stemming, de waardige feestvreugde, het geliefde OraDje op ieders borst, de letterlijk algemeene deelueming, zoo dat men geen verschil van kerkge nootschappen of staatkundige gevoelens bespeurf.Te Nisse reden in den optocht Ned. Hervormden,Gereformeerden, oud- Gereformeerden en Katholieken, broe derlijk naast elkaar en een publiek uit gelijke bestanddeeleD, stoud het geestdriftig te aanschouwen. Omroerend was het in de kerken, een ieder met oranje getooid en in menig oog een traan, daar te zien nederzitten om deo zegen des Aller hoogste af te smeeken voor de teergeliefde. Te Nisse zag meu in de Ned. Herv. kerk vier kerkgenoot schappen bijeen. Wat ook niet moge vergeten worden is de stille drukte, de geheimzinnige toebereidselen vóór den gruoten dag. Naar waarheid kau getuigd wordeD, dat de inhuldigiugsfeesten in Zuid- Beveland op ongekende wijze worden gevierd. Het zijn onvergetelijke dagen. Donderdagmorgen tusschen half 8 en acht uren luidde weder de toren klok te Kapelle doch nu niet de feest- klok, de brandklok. Een kind had met lucifers gespeeld in den boomgaard van dhr. A. Nijssen en en een aldaar staanden hoop zaadstroo aan brand gestoken, deze is clan ook benevens een hoop rnusterd verbrand De brand weer was spoedig ter plaatse, wat noodig was om eene nabijstaaaue schaapskooi te vrijwaren. Nadat de brandende hoopen onder spuiten waren uiteengetrokken met haken en door de spuit met water wareu overgoten, was de brand zonder ongelukken af- geloopen. Met den oogst van den arbeider, den aardappeloogst, is in oostelijk Zuid-Beveland een begin gemaakt. De ffZeeuwsche blauwen", die daar wel het meest verbouwd worden, zijn dit jaar buitengewoon goed van qualiteit. De opbrengst schijnt nog al uiteenloopend, veroorzaakt door 't verschil in grootte van de knollen. Sommige akkers geven vrij groote, andere veel kleine aardappels van ziekte hoort men niets. Reeds nu worden wagenladingen per spoor ver zonden en besteden opkoopers f 2,50 en meer per H.L. De uien zijn over 't algemeen klein gebleven. 'Omtrent de bieten zou men dit jaar haast ge- looven, dat het niet om den wortel, maar bepaald om het zaad te doen is. Er is geen akker te wijzen, die niet vol zaadpeeën staat. De grillige zomer met zijn groot verschil in warmte en vochtigheid wordt als oorzaak van dit verschijnsel opgegeven. De Terneuzensche Courant meldt het volgende Eergisteren had de slager Verbist te Terneuzen een koe geslacht,toen hij het beest openhakte, bespeurde bij teekens die deden vermoeden dat het aan een kwaal had geleden. Hij requireerde den inspecteur van politie die ook de verschijnselen waarnam. Deze riep daarop èn de hulp van den gemeentelij ken keurmeester èn die van den prov. veearts uit Axel in, welke laatste constateerde dat het dier in hooge mate door tuberculose was aangetast, en het vleesch zeer gevaarlijk voorde consumptie was. Het werd door de politie in beslag genomeu eu vernietigd. Door medewerking van den slager zijn dus ongevallen voorkomen. Men schrijft ons uit Sluis Onze gemeente ontving dezer dagen toezegging van een vorstelijke gift. Mr. P. C. J. Hennequiu, lid der Tweede Kamer, verblijdde zijne ge boorteplaats met het bericht dat hij een volledig ameublement voor het stadhuis iu den stijl, zooals het ge bouw gerestaureerd wordt, na de restauratie aanbood. Met groote dankbaarheid werd dit aanbod door deu gemeenteraad aan vaard Men schrijft ons uit Zuiddorpe Donderdag 8 Sept. 11. vierde onze gemeente feest ter herdeükiDg van de iuhuldiging onzer geliefde Koningin. Reeds in den vroegen morgen waren alle inwoners druk bezig met hunne woningen te sieren. Toen rond éen uur 's middags de stoet door het dorp trok, waren dan ook alle wonin gen versier! Aan het gemeentehuis werd den Burgemeester een prachtig portret van H.M. Koningin Wilhel- miua aangeboden, waarna de school kinderen en de talrijke omstanders vol geestdrift het „Wien Neêrlandsch bloed" aanhieven, om te eindigen met een driewerf „Leve Koningin Wilhel- mina Toen de stoet ontbonden was begon men aan de vélo-wedstrijden en de volksspelen. In deu eierkoers per vélo, waaraan 46 wielrijders deel namen, werden vijf prijzen behaald. Bij den pijpenkoers per vélo, waaraan 53 sportmannen deelnamen en vijf prijzen behaald werden,kreeg iedereen met tabak gevulde laugeGoudschepijp, waarin hij met een lucifer of met een brandende sigaar den brand steken moest.Uij,die met een brandende onge broken,pijp op het uitgangspunt terug keerde,had aanspraak op een prijs.Voor den champious-prijs van 10 frank,moes ten de wielrijders met dezelfde lange pijp in den kortsten tijd een afstand van 15U0 meter afleggen, tiieraan werd door 70 liefhebbers deelgenomen. De prijs werd toegekend aan Alfr. Plas schaert, te Wachtebeke. Aan elk der prijswinners werd behalve hun prijs in klinkende munt een gedenkpenning uitgereikt. Met een lichtstoet en een Veneiiaansch vuurwerk werden de feestelijkheden besloten. Tot laat in den nacht hoorde men langs alle kanten van ons dorp oranjeliederen weergalmen. Allen en alles getuigden van een feestelijke stemming, die uiting gaf aan de liefde voor onze jeugdige Koningin. Ter vervanging van den heer Tille- kens, die 1 Oct. naar de H. B. School voor Handel en Nijverheid te Enschede vertrekt, is tot leeraar in de letter kundige vakken aan het Instituut uKolouade" te Velp benoemd onze vroegere stadgenoot, de heer A. de Priester, die voor eene benoeming aan het Min. v. Buitenl. Zaken te Asun cion (Paraguay) heeft bedankt. RECHTSZAKEN De 23en September a. zal voor de arr. rechtbank te Middelburg behandeld worden de zaak tegen den beruchten Leo Miloen, thans gedetineerd te Middelburg, ter zake lo. van den door hem in den nacht Van 8 en9 Januari 1896 te IJzendijke gepleeg- den diefstal van 85 kippen en 5 hanen, en 2o. dat hij op of omstreeks 12 Augustus j. 1. te Middelburg in een cel in het huis van bewaring opzettelijk en wederrechtelijk de deur dier cel en den post dier deur heelt beschadigd, door het hout van die deur en deurpost los te breken en daarin met een beitel, althans met een scherp voorwerp, te steken, en tevens op tijd en plaats als bovenvermeld, opzettelijk en wederrechtelijk een in die cel staande ijzeren krib heeft beschadigd, door een ijzeren stijl daaruit te breken. Voor dezelfde rechtbank zal den 27en dezer behandeld worden de zaak tegen J. O., onderwijzer te Waarde, en te Mid delburg gedetineerd, in welke zaak 11 getuigen zijn gedagvaard, terwijl op 30 dezer zal behandeld worden de zaak tegen J. W. v. D., ontslagen keurmeester te Vlissingen, in welke zaak 7 getuigen zijn gedagvaard. De Rechtbank ti Middelburg heeft M. J. d. P., 44 jaar, koopman te Amster dam, thans in hechtenis, wegens bedelarij veroordeeld tot 12 dagen hechtenis en 3 jaren opzending naar eene Rijks-werkinrich- ting. Kerk en Schoolnieuws. Geref. Kerken. Beroepen te Baarland (Zeeland) ds. G. J. Hekkert, te Appelscha. Verkoopingen en aanbestedingen De levering van de voor het garni zoen alhier benoodigde brandstoffen, gedurende het tijdvak 1 October 1898 30 September 1899, is door den Minister Van Oorlog toegewezen aan den heer J. G. H. Dommisse alhier steenkolen 1 0,89 de 100 H.G., lange turven 4 f 1,25, korte turven a f 0,85 en vuurmakers i 0,20 de 100 stuks, terwijl de voor de militaire bakkerij benoodigde takkebossen zullen geleverd worden door den heer P. van Koeckhoven te Woensdrecht, tegen den prijs van i 6,09 de 100 stuks. Gisteren kwam te Sliedrecht een geval van zonnesteek voor. Na brjna 4 uur in bewusteloozen toestand verkeerd te hebben is de patient thans weer in zoover her steld, dal alle gevaar is geweken. Te Rozendaal is gisteren ochtend de herberg vanJ.Rammens in„het Zand»totaal afgebrand. De bewoners hebben juist kun nen ontvluchten. Alles ligt in puin en niets is gered kunnen worden. Een wielrijder in de residentie, die Woensdagmiddag op den Noordwal reed, had het ongeluk te vallen. Dadelijk scho ten drie heeren toe, waarvan er twee hem op de heen hielpen en de derde zich be ijverde zijne zakken te rollen. Esn brug wachter maakte zich spoedig van twee der dieven meester, terwijl het den derde gelukte te ontsnappen. Het wareu Engel- schen, De zegewagen, te Enschede bij den hist, alleg. optocht gebruikt, i3 uit de weide van den heer H. H. Zeggelt, waar hij na gemaakt gebruik ter beschiking van den eigenaar was gesteld, ontvreemd. Wie schetst echter de verbaziug van den eige naar, toen hij dezer dagen den wagen terugzag in den optocht, te Oldenzaal ge houden 1 De man stelde de justitie met de zaak in kennis. De waterstand op de Waal ie thans weder zoo laag, dat de gierpont te Tiel niet langer varen kan. De communicatie metMaas-en-Waal heeft plaats met stoombootjes en halve pond. De burgemeester van Amsterdam bericht dat hem door H.M. de Koningin is ter hand gesteld, een som van f 10,000 voor de algemeene armen dezer gemeente. Als er een teekenaar eergisterenavond in de Warmoesstraat te Amsterdam hadde rondgeilaneerd, hij zou zijn crayon haastig hebben gegrepen en over het papier gedre ven om met wat schrapjes en krabbeltjes het portret uit te teekenen van O, het was zoo aardig! Ia de buurt van Kras, waar het grim melde van volk, was, gelijk het in een saamgepakte volksmassa soms onverhoeds gebeuren kan, een plekje der met asphalt bekleede straat vrijgekomen. En over dit plekje asphalt strompelde rustigjes, een oud, tanig, gerimpeld bestje. Maar er tin telde iets in haar oogen van oranjelevens- lust, welke zich af eu toe ook uitte in de rhythmieche dansbeweging van haar afge- leefl lichaam. Met de eene hand hield zij den tip van haar voorschoot op en in de andere hand droeg zij een wuivend pauweveertje. Blij streek zij het door de lucht en lachte zoo vergenoegd, het goede, oude grootje 1 Niemand, geloof ik, blijder dan zij, niemand gelukkiger, niemand vroolijker »En 't is Oranje, en 't blaif Oranje en 't is Oranje bove", neuriede zij. En aldoor wuifde zij met haar pauwe veertje Ach, dat geen teekenaar het bestje ontmoet heeft (Tijd.) Naar de «Asser Ct.» verneemt, zal de heer J. H. Schaper, lid van de Prov. Staten en van deu gemeenteraad te Gro ningen, de volgende week voor de recht bank te Assen terecht staan, gedagvaard dat hij in zijn blad »De Strijd» den goe den naam van een ingezetene, den heer Jakobs, timmerman, heeft aangerand. In een locaal Frieach blad stond dezer dagen de volgende advertentie .- «Een net meisje gevraagd, leeftijd 27 jaren. Vereischten zijn een godsdienstig hart, vriendelijk en beleefd en vaderloos. De eerste zes weken dienstbaarheid ten mijnen huize worden door mij niet met of door loon vergoed». Godefroy t'uvaiguar. De man van den dag, door sommigen gelaakt, door anderen verdedigd. Hij is vijf eu veertig jaar oud en te Parijs geboren. Hij is de zoon van generaal Eugène Cavaignac, hoofd van het Uitvoe rend Bewind in 1848. Hij studeerde met. goeden uitslag te Charlemagne en Louis- le-Grand. In 1867 weigerde de jonge Cavaignac bij het algemeen coucours ge lauwerd, den prijs uit de handen van den keizerlijken prins te ontvangen. In Februari 1882 in de Kamer gekozen, bleef hij zich ophouden met staatkunde. Ver schillende malen ie hij minister geweest. Men zegt dat hij over een grootte werk kracht beschikt, zeer leergierig is, maar een middelmatig en daarbij vrij bekrompen verstand bezit. Een boerenarbeider uit Epe heeft bij Deventer een 8-jarig meisje laaghartig aangerand. Het kind werd ontzet en de kerel aan de justitie overgegeven. Men meldt uit Amsterdam Sir Vincent Howard, oud-hoofd van politie te Londen, thans parlementslid voor Sheffield en journalist, heelt in een schrijven aan den hoofd-commissaris Franken zijne bewondering uitgesproken over het beleid, waarmede deze in eene stad met zulke nauwe straten, zooveel grachten zonder afrastering, en met zooveel bruggen, op zoo voorbeeldige en bezadigde wijze het verkeer heeft weten te leiden van zulke volksmassa's als de laatste dagen op de been waren. Te Almelo gebeurde eergisteren het volgende Zekere Jacobus Veenstra ging in een woonwagen, staande op de kermis, en geraakte aan het stoeien met een in den wag9n vertoevend meisje, Marie Bitier. Een revolver ziende liggen, nam V. deze op en vroeg schetsenderwijze aan het meisje »Zal ik je eens doodschieten en toen zij antwoordde „Ja, schiet maar*, trof hij af. Het meisje werd door een kogel in de boret getrroffen, een paar vingerbreedten boven het hart. De gewonde is onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd, waar de kogel ver wijderd is. Volgens de verklaring van den geneeskundige is de wonde niet levensge vaarlijk. De dader is in voorloopig arrest genomen. Te New-York was liet den 7en dezer zoo heet dat dien dag 169 menschen over leden ten gevolge van den hoogen stand der temperatuur. Zeerampen. De rechter Dillon, van New-York, die een schip had uitge rust om de lijken van zijne vrouw eu zijne dochter op te sporen, die bij de ramp van de Bourgogne omkwamen, ia iu Ame rika teruggekomen. De tocht heeft bijna een maand geduurd. In de wateren vau Sable-Island heeft de heer Dillon talrijke lijken opgeviecht, maar die welke hij zocht, vond hij niet. De stoomboot ontmoette tal van lijken. De heer Dillou liet ze van de zwemgordels, die hen drijvende hield, ontdoen, eu nadat hij de aanwijzingen verzameld had die konden leiden tot eene latere herkenning, werden de lijken te wstor gelaten. Eene vreeselijke bijzonderheid is deze De geneesheeren die den heer Dillon ver gezelden, hebben na het onderzoek der lijken verklaard dat velen der slachtoffers nog vier dagen na de schipbreuk in 't leven waren gebleven, maar eiudelijk door koude en honger bezweken waren. Op zijn kruistocht heeft de heer Dillon insgelijks een vlot ontmoet, waarop zich da lijken bevonden van twaalf schipbreuke lingen der Bourgogne, die ook vau honger gestorven waren. Geen geld, geen Zwitserg. Vijf regimenten infanterie en twee regimenten cavalerie van het garnizoen van Constan- tinopel hebben gedreigd met dieuslstaking. Zij hebben verklaard geen deel te zullen ne men aan de revue, die plaats moet hebben te Constantinopel in tegenwoordigheid van keizer Wilhelm, als men hun de soldij, die reeds vier maanden achterstallig ia, niet betaalt. De Sultan heeft drie der schoonste sla- uinnen van zijn harem aangewezen om ze den Khedive ten geschenke aan te bieden. Kolonel Henry is den 4en dezer te Poigny burgerlijk begraven. De bisschop van Chalons had eene kerkelijke teraar debestelling geweigerd. Voor den lijkwagen werden talrijke kran-

Vlissingse Courant | 1898 | | pagina 5