GRAND AFSCHEID! Advertentiën. Openbare Verkooping a Contant. le Wiener Dan MAT WER] VMSS lek Polak, C. A. VA nevens een album in oranjezijde gebonden met een ealligraphie van het gezongen lied. "Wij kunnen den stoet niet verder volgen genoeg zij het dat hij overal, waar hij in de vaak rijk versierde straten zich vertoonde, met geestvervoering werd begroet. Nog geen twee uur na den intocht betraden Hare Majesteiten de Groote of St. Jacobskerk om daar de godsdienst oefening bij te wonen. De kerk was smaakvol versierd met bloemen en planten. De vorstinnen namen ditmaal geen plaats in de voor haar bestemde loge, maar op een breed rijkversierd podium, waarop ook plaats vonden de Groothertog van Saksen en zijne dochter de Hertogin van Mecklenburg, de Prins en de Prinses Von Wied met hunne kin deren, op zetels ter zijde van het podium. In de kerk waren talrijke hooge genoodigden. Koningin Wilhelmina was in zeegroen toilet, Hare Moeder in zeer licht lila kleeding. Toen beiden gezeten waren, sprak de hofprediker, dr. Van der Flier, een gebed uit, waarin hij God dankte voor het geschenk dat Hij gaf in deze Koningin, die wij uit Zijn trouwe hand aannemen. Daarna werd door de gemeente gezang 259 vers 1 en 6 ge zongen, waarna de prediker aanving met eene welkomsgroet aan Hare Majesteiten en aan de leden der Vorstelijke familie. Naar aanleiding van Ezra III vers II, „Al het volk juichte met groot gejuich' deed de Hofprediker er het licht op vallen dat thans ook reden is tot gejuich nu wederom een Oranje den troon heeft bestegen. Verder deed spreker de ver diensten uitkomen door de Oranje's aan Nederland bewezen, en dat het volk zijn liefde voor het Huis van Oranje op deze vorsten heeft overgedragen. Met een aandoenlijk woord, dat diepen indruk maakte, richtte zich de prediker tot koningin Emma. «Gij moogt," zeide hij, „afgetreden zijn als regentes, Gij treedt nooit af in de plaats die Gij in onze harten inneemt. Het volk gaat voort met U heil te bidden." Daarop vorvolgde dr. Van der Fliet zijne rede. De plechtigheid werd opgeluisterd door het zingen van een koor uit psalm 118 van Sweelinck en het lied uit den Ned. Gedenk Clanck van Adrianus Valerius, woorden van Nicolaas Beets. De ge meente zong tot slot staande met de Koninginnen vers 1 van den 118den psalm. Onder de tonen van het orgel, waarop door den heer A. N. Koopman het Halleluja van Handel gespeeld werd, verlieten Hare Majesteiten de kerk. "Weeskinderen bestrooiden het pad der Vorstinnen met rozenblaren tot aan den uitgang van het kerkgebouw. De illuminatie was op vele punten der stad schitteiend, waartoe het schoone weder veel bijbracht. Hare Majesteiten namen ze in oogenschouw, overal toege juicht en hier en daar bouqetten in ontvangst nemende Vermoeiend moet de dag wel voor haar geweest, want eerst te half elf keerden zij naar het Paleis terug. Bij den intocht van de Koningin te 's-Hage werd aan het einde van het Voorhout de orde een oogenblik ver stoord, doordien een persoon een ca- valeriepaard een ijzeren schroefpen in den buik stak. Een journalist pakte den nian bij den kraag, nam hem het voorwerp af en leverde hem over aan de politie. Door de felle hitte vielen sommige toeschouwers flauwdoor geneeskundige behandeling waren zij meestal spoedig hersteld. De versiering van het koninklijk paleis te 'sHage. Deze versiering was ontworpen door den heer A. van Delden, architect der Academie van Beeldende Kunsten. Het was een bloemenversiering, maar Als ze alleen waren, zei hijfIk wou je nog eenmaal vragen, of je meening ten opzichte van Fernando della Pesca niet veranderd is." „Neen", zei ze. „Het is goed, ik zal thans tot hem zeggen „Hoed je en God mag den kogel leiden." Deze waarschuwing: „Hoed je!" moest naar Corsicaansch gebruik be slist aan de voltrekking van de bloed wraak voorafgaan, zij kondigde den strijd aan. De aldus gewaarschuwde antwoordde „Ik hoed mij." En dan hadden geweer of dolk vrij spel tus- schen de tegenstanders. Sedert eenige dagen had Beppo zich niet bij Eleonora laten zien, verwon derd was zij dus, nu hij thans onaan gemeld en in levendige opgewonden heid in baar kamer kwam. „Wat is er?" vroeg ze, hem aan ziende. Met kwalijk bedwongen hartstocht zei hij„Luitenant Fernando della bloemen en planten hadden daarin slechts een bescheiden plaats. Hoofd doel was de grootsche figuren der Orapje's in herinnering te brengen en de Koningin in de omgeving daarvan te plaatsen. Op de penanten van de bel-etage zoowel als van de beide zijvleugels waren aangebracht door den kunstschilder George Sturm, meesterlijk geschilderde, uitstekend gelijkende portretten, op levensgrootte en ten voeten uit, van de vorsten uit het Huis van Oranje. Deze schilderijen waren zoo geplaatst dat H.M. bij het zich vertoonen op het balkon het middelpunt uitmaakte tus- schen den stamvader van het Huis van Oranje en van haar vader. Alle por tretten waren geschilderd met den blik naar de Koningin gericht. Deze vorstengalerij gaf tevens een overzicht van de costuums in de drie laatste eeuwen. Z(J gaven de personen te zien in de rpke en karakteristieke kleedeidrachten van die tijdenPrins Maurits en Frederik in harnas, de stad houder Willem IV daarentegen in het rijk geborduurde costuum van 1750. Nog een vijftal penanten prijkten met de wapenschilden der vijf grafelijke huizen Holland, Henegouwen, Beieren, Bourgondië en Oostenrijk. Het zou te veel plaats behoeven de overige versieringen in bijzonderheden te vermelden, maar van het geheel kan getuigd worden, dat zij zinrijk en schoon was. De Burgemeester van Amsterdam heeft van do Koningin Moeder het vol gend schrijven ontvangen. „Hoogedel Gestrenge Heer Ik ver oorloof Mij uwe bemiddeling in te roepen om allen, die door hunne bijdragen hebben deelgenomen aan het nationaal geschenk, Mij bij het nederleggen van het Regentschap aangeboden, daarvoor Mijn oprechten en diepgevoelden dank te betuigen. In het bijzonder ook dien dank te willen overbrengen aan de commissies en personen, die in deze hunne medewerking hebben verleend. Het geschenk is grooter dan ik Mij had mogen voorstellen. De deelneming is meer algemeen dan Ik had mogen verwachtenhet stemt Mij tot groote dankbaarheid en Ik gevoel behoefte u te verzoeken dit namens Mij openlijk uit te spreken. Moge de stichting, die Ik wensch in het leven te roepen, niet alleen velen ten zegen worden, maar een waardig gedenkteeken zijn van de liefde en trouw, waarmede het Neder landsche Volk Mij bij do vervulling Mijner taak omringde en steunde, een blijvend gedenkteeken tevens van Mijne oprechte en innige dankbaarheid. (get.) EMMA. Uit verschillende buitenlandsche bladen heeft de „N. R. Ct." een paar aard rijkskundige, geschiedkundige en andere bijzonderheden verzameld, die zeker de verdienste van nieuwheid bezitten „De Koningin houdt van het vrije leven, het buitenleven, de wijde vlakten, de hei, het strand, de zee. O, die zee, met al zijn genoegensbaden, varen, visschen. De reden van haar voorliefde is zeer eenvoudig. Het paleis Het Loo waar zij haar jeugd heeft gesleten, is vlak bij Scheveningen, de beroemde zeebadplaats van Holland. Een prachtige laan leidt er heen, een van de mooiste lanen van Europa. Hoe dikwijls hebben niet reizigers daar allerliefste tafereelen bijgewoond het Koninginnetje dat te paard aan kwam rijden, en zoodra zij afgestapt was, aan haar begeleiders vroeg waar haar lievelingshond Swell was „„Waar is Swell? Is Swell er al?" „De hond was achtergebleven, maar kwam nu aanrennen als een stormwind. En dat was een genot voor zijn meesteres! „„Dag Swell In zee, in zee!" „En Wilhelmina en Swell de zee in. Wie het beste zwom. En Swell won het niet altijd." De zee schijnt een merkwaardige Pesca wacht buiten en verzoekt, eig- nora Eleonora te mogen spreken." Als door een gloeiend ijzer aange raakt, sprong ze op en staarde hem met wijdgeopende oogec aan. Haar oor moest zich vergist hebben, dat was niet mogelijk. „Wie wacht buiten „Fernando della Pesca." Een siddering trok door haar lichaam en zij zelte zich neder. In haar oogen brandde een wereld van haat. De beide mannen zagen haar zwij gend en vragend aan. Voor een uur had Fernando della Pesca, slechts door een dienaar vergezeld, te paard het kasteel verlaten en was naar het dorp gereden. Herders en boeren, de geweren op den rug, liepen op hem toe: „Wat wil je, Fernando della Pesca?" riepen zij. »Ga niet verder, de bloedwreker wacht u onder weg Hij gebood hen, ruimte te maken en zei: „Rust'g, mannen. Ik rijd naar het kasteel Omano," aantrekkingskracht te bezitten. Want in een ander blad wordt gesproken van „Soestdijk op het zeestrand." Elders leest men „Toen het zeker geworden was dat de Koning verder geen nakomelingschap meer zou krijgen, liet hij de Salische erfopvolging door de Kamers veranderen.» En verder „hoe van Tromp op de ree van Londen verscheen en de Engel- sche haven verbrandde.* Dat niet alle buitenlandsche verslag gevers hun oogen goed open hadden bij de feesten te Amsterdam blijkt o. a. uit wat de berichtgever van de „Times'' aan zijn blad schreef, o.a. dat de journalisten te Amsterdam, door den „burgemeester van Berlijn" onthaald werden, en dat er in ons land geen heuvels zijn, maar alles zoo plat is als een pannekoek, voordat die opgerold ter tafel komt". En zoo'n man geniet onze gastvrjj heid en beantwoordt die met allerlei onzin over ons land uit te kramen. Onder de vele van waardeering ge tuigende verslagen van de buitenland sche bladen over de feestviering te Amsterdam citeeren wij uit de „N. R. Gt." wat door den verslaggever van het „Journal des Débats" in een vergelijking tusschen de feestvieringen te Amsterdam en Moskou gezegd werd „Dit is geen geestdrift meer, dit is geestvervoeringmen voelt dat die menigte slechts wachtte op de gelegen heid om haar langbedwongen liefde te doen losbarsten. Men voelt dat alle harten samenkloppen De ziel van Nederland trilt van vreugde en van verwachting. Altoos is zij bemind ge weest, de jonge Koningin. Met hoeveel liefde heeft Nederland nu achttien jaar lang de ontwikkeling gevolgd van de jonge loot van den ouden stam der Nassau's. Er is fierheid en er is de ont roering van groote teederheid in de eer biedige genegenheid van een volk voor dit kleine sprookjes-Koninginnetje, dat alles heeft wat indruk kan maken op de ziel van een volk bekoorijkheid en jeugd en hoop. Dit is Nederland's lente feest, het blijde feest van een nieuwe jeugd. Het wijze en rijke land plukt nu de vrucht van zijn vaderlandsliefde en van zijn oprechte gehechtheid aan de traditioneele monarchie Dit is het, wat aan het feest de werkelijke beteekenis geeft. Achttien maanden geleden heb ik den Tsaar zien kronen. Rusland juichte zijn jongen souverein toe. Het decor was grootscher dan hier wat we hier pas gezien hebben, kan niet vergeleken bij de schittering op het Kremlin. Maar welk een verschil in de houding van het volk Ginds was het van zijn sou verein gescheiden door een leger van vorsten, generaals, soldaten, gezanten en ambtenaren. Hier verdrongen alle klassen der bevolking zich, samenge vloeid in een zelfde liefde, met trotsche teederheid om het Koningskind. In den hoogsten en edelsten zin van het woord is dit geweest een familiefeest." Vlissinffen, ÏO Sept. Donderdagmorgen, 15 dezer, ver trekt het alhier in garnizoen liggend 4e bat. van het 3e reg. naar Arnhem en verder naar de Renkumsche heide tot bijwoning der revue Den 23sten dezer keeren de troepen terug. Bij de toelatingsexamens voor de Rijks Hoogere Burgerschool te Mid delburg, die dezer dagen gehouden werden, slaagden voor de eerste klasse o.a. A. H. I'olak en R. P. v. d. W, de Rooi;, beide leerlingen van school E alhier. Van deze inrichting zijn thans 7 leerlingen tot de lessen der H. B. S. voor den nieuwen cursus toegelaten en daarvan één tot de tweede klasse. Wij vergezellen je riepen ze. Maar bij wees ze streng terug en bedreigde i:der, die hem volgen wilde, met zijn toorn. Onwillig bleven de mannen achter, hem ongehoorzaam te zijn waagde niet een. Op het gebied der d'Orneno's werd Fernando met verbaasde en dreigende blikken ontvangen, maar onbekommerd reed hij op het slot toe. Eenige mannen liepen hem na en uit het huis traden eenige gewapenden, toen hij nader kwam. Met treurig, ernstig gelaat stond ook Beppo voor de deur en zag hem naderen. Toen Fernando bij hem was, zei hij „Jager Castrucci, wil je zoo vriendelijk zijn, den luitenant della Pesca bij uw meesteres aan te melden Beppo zag hem opmerkzaam aan, knikte dan en ging binnen. Zwijgend en met donkere blikken stonden de mannen om den ruiter, die onverschil lig in den zadel zat en in 't geheel niet op hen lette. Binnen stonden Ter deelname aan den cursus 1898/99 werden in de vorige maand als leer lingen der Burger-avondschool alhier ingeschreven 62 oud- en 64 nieuwe leerlingen, te zamen 126 leerlingen. Van de nieuw ingeschreven leerlin gen werden 40, na voldoend afgelegd examen, tot de lessen der school toe gelaten, zoodat de cursus op aanstaan den Maandag, den 12 September, zal aanvangen met 102 leerlingen. Bij beschikking van den minister van marine is met ingang van 1 October a,s. aan den zeeloods J. P. Baljé, wegens lichaamsgebrek eervol ontslag uit den loodsdienst verleend, tengevolge waarvan hij op pensioen zal worden gesteld. Van 3 tot en met 9 September zijn aan het straud alhier genomen 372 heeren- en 176 damesbaden, totaal 548 baden. Aan het Bureau van Politie zyn gevonden gedeponeerd een KüUki» met SOKJE, een KINDERSCHOEYrir en een ARMBANDJE. Men deelt ons mede Toen Donderdagavond 11 de buurt- commissie van de St. Jacobstraat aan hare bewoners rekening en verant woording deed van de verlichting gedureude de laatste feesten, werd in diezelfde vergadering eene commissie gekozen, bestaande uit de h.h.L. ïlarnme, president, Iz. v. Brake), pen ningmeester, en Th. Kamermans Jr, secretaris, belast wekelijks een bepaald bedrag van de bewoners dier straat te innen, teneinde bjj een eventueel bezoek van flare Majesteit de Konin gin aan onze gemeente, voor eene fraaie versiering te zorgeo. Wanneer dit voorbeeld bij de ver schilleude buurtcommissiën navolging mocht vinden, zal op deze wijze heel wat geld bijeengebracht kunnen wor den, waardoor alsdan Vlissingen in een recht feestelijk gewaad gestoken kan worden. Onze stad is weder van een der onbevallige hoekjes, die de straten niet tot sieraad strekten, verlost. Door den heer A. Wolthers werd het onoogelijke gebouw op den hoek van het Groenewoud en Provooststraatje aangekocht en inplaats daarvan een huis gebouwd, waarvan de fraaie gevel een goeden indruk maakt. In dit gebouw werden door den eigenaar twee zaken geopend, respectievelijk in kruidenierswaren en in gedistilleerd, bieren en wijnen. In beide inrichtingen is rekening gehouden met de eischen des tijds en alles praktisch ingericht, zoodat daar alles gevonden wordt wat in dergelijke zaken moet voorhanden zijn. Van den wijn- en bierkelder kan 't zelfde gezegd worden, terwij! hij ruim voorzien is om de afnemers te gerieven. De beide winkels zijn bovendien keurig geschilderd en geëtaleerd. Door den kerkeraad der Ned. Ilerv. gemeente, alhier, zal binnen enkele dagen aan den gemeenteraad een adres worden gezonden, waarin op verschillende grouden op afschaffing der kermis wordt aangedrongen Men schrijft ons uit Middelburg Tot lid van den gemeenteraad in het tweede kiesdistrict in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer F. G. Sprenger, is zonder stem ining gekozen de heer jhr. C. J. J. A. van Teijlingen (lib.) Het in aanbouw zijnde Volks badhuis van de Maatschappij tot nut van 't Algemeen op de Turfkade, nadert zijn voltooiing. Men is thans zoo ver gevorderd, dat het gebouw uitwend;g zoo goed ais klaar is, ter wijl ook aan het inwendige met kracht wordt doorgewerkt, ten einde het ge bouw zoo spoedig mogelijk in gebruik te kunnen nemen. (Zie verder het Bijvoegsel. thans Thomaso en Beppo voor Eleonora en wachtten haar bevelen. »Wat zou jij doen, Beppo?" vroeg ziji „jij bent Cesare's broeder." „Ik zou Fernando hooren." «Laat hem dan komen Beppo ging en Eleonora trok een blinkenden dolk uit haar kleed en legde dien naast zich op tafel. Dan richtte zij baar koortsig glanzende oogen naar de deur. Deze ging open en met vasten tred kwam Fernando della Pesca binnen. Hij was van slechts middelmatige grootte, maar zijn gestalte was zeer evenredig en edel gevormd. Zijn gebruind gelaat was niet schoon, maar de flinke, nog jeugdige trekken droegen den onmis- kenbaren stempel van eerlijkheid en openhartigheid. Onder het breede voorhoofd blonken koene oogen, en de vormen van mond en kin teekenden hartstochtelijkheid en vastberadenheid. Binnentredend in de zekere houding van den voornamen man, kromp hij Heden werden wij verblijd met j geboorte van een Zoon. Vlissingen, 9 September 1898. J. E. BROUWER -Bultebm, JOH. W. H. BROUWER Heden den S«t« September 1898 overleed ons innig geliefd Zoontje JOHANNES MARINUS LEENDERD, in den aanvalligen leeftijd van 4 jaren en 8 maanden, ten gevolge van het ongeval op Maandag den 5 dezer. Allen, die hem hebben gekend zullen onze diepe droefheid bij dit verlies kunnen beseffen. Tevens betuigen wjj onzen har telijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling na het ongeval ondervonden. Zijne diepbedroefde ouders, broe- der en tante. P. A. LIEFBROER. W. B. LIEFBROER-SCHOT, C. J. W. P. LIEFBROER. E. B. SCHOT. Ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank aan allen, die hun blijken van deelneming hebben betoond by het smartelijk verlies van hunnen geliefden Zoon en Broeder. Vlissingen, 10 September 1898. D. JANSEN. J. JANSEN-But. en Kinderen. Hartelyk dank aan allen voor de vele belangstelling, hem zoowel van hier als van elders betoond bij gelegen heid van het ontvangen der Bronzen Eere-Medaille van de Orde van Oranje Nassau. A. VAN DE GRIJP, Ondergeteekende betuigt zijn dank aan de Eerste Ned. Verz. Maatsat. tegen Invaliditeit en Ongelukken ie 'sGravenhage, Hoofdagent te Vlissingen de Heer C. A. VAN DER E1JK, voor de royale wijze waarop mijn knecht Th. SWENNEis behandeld geworden, en kan deze Maatschappij als zeer soliede aanbevelen. H. J. GANDERHEIJDEN. Ieder die iets te VORDEREN heeft van- of VERSCHUL DIGD is aan Dr. A. KUIPERS, wordt verzocht daarvan opgave of betaling te doen ten kantore van den Notaris P. DE MARET TAK. Onder dankbetuig eer het geachte -varen en daan aan den Heer „are vroegere Clren Onder verwijzing publiek van V HARENT overge-, ingericht' Hij bev Buitenlandsch Steeds v (le FIRMA HULSTKl d P.S. Voor inet recht van ter Prijscourante Mede OrE waren, Commest Aanverwante A Mij vleiende een promptenet hoogachting, De Deurwaarder P. J. HENDRIKSE, zal op Vrijdag den 16 September, des morgens ten 10 uur, presenteeren te Verkoopen op de terreinen van het voonn. Station b/d. Keersluis te Vlissingen: DE BETIMMERING VAN DE WAGONS- LITS, bestaande uit Penantkasten, Tafels, Spiegels, Glasruiten, Ijskasten, Deuren met en zonder Spiegels, Tapijten, Loopers, Gordijnen, Koperen Pers- en Zuigpompen, Mahonie en Eiken Paneelen, Planken en Balken, Stalen Veeren, geschikt voor Vrachtwagens. Verder een partij Brand hout. Daags te voren te zien van 10 12 en van 2 4 uur. toch zichtbaar ineen, toen zijn blik op Eleonora's bleeke, verwrongen trekken viel. Haar oog was met de uitdrukking van doodelijken baat op hem gevestigd. Nadat hij zijn schrik over haar ver gramd uiterlijk overwonnen had, boog hij met de kalme hoffelijkheid van een man der wereld. Met zachte, maar doordringende stem vroeg zij „Wat wil Fernando della Pesca van de weduwe "an Cesare d'Ornano?' «Signora", zei hij met zijn diepe stem, in volkomen kalmte, „ik kom u mijn deelneming betuigen." «Werkelijk voegde ze hem toe, en onuitsprekelijke hoon lag in haar stem. „Ik was in Engeland en Schotland en heb eerst voor weinige dagen,na mijn terugkeer in Frankrijk, van den plotse- lingendood van Cesare d'Ornano kennis gekregen. Het uiteinde van d'Ornano heeft mij diep ontroerd." Wordt vervolgd.) f u VEROUU Speciali Daar bo waren do versch to leve Door eei mijner geacht 2jon.d.ag- var Directrice Friluleir Entree f 0,50. ZONDYI Entrée 0,25. Wj Vlissingen. -,-,3? IR, TT 13 Gevestigd. 1 Opgericht en 1865. Maatschappe met rui: Directeur Verzekert Spieg Wone Ruiten enz., breken, ontstaan kwaadwiUiglieid, lage premiën. De Hoofdagent Coosje Bi Terstond een benoodigd P 43,1

Vlissingse Courant | 1898 | | pagina 2