Z t Berichten. Vervol; Advsrlenliêt Ouiienl. Laatste berichten. Het Financieele Nieuws, De Rentenier Mijnt eiken Diddpimiililif, No. Dl elfbewaring. \IV\M)liL\ll VOOR UITMHl DE VROUWENWERELD DE KIKDERKLEEDIMG Een cnrienee bijzonderheid zegt het Handelsblad vernamen wij dezer dagen omtrent de ophanden zijnde feeaten. Eene firma hier ter stede brengt bekers in den handel waarop aan de eene zijde het por tret der Kouingin eu aan de andere Harer Majesteits initialen. Voor degenen echter die den Rnssischen kroningsbeker van 1896 hebben gezien, ia de gelijkenis in het oogloopend, en alt men het portret en de initialen benevens het cijfer 8 van het jaartal afkrabt, komt de Russische aap uit de rnouw Het is de Russische beker, op de karakteristieke plaateen beplakt. Van die Ruesieche bekers zijn hier in dertijd massa's ingevoerd, bestemd om tegen f 1 te worden verkocht. Zij werden echter benaderd en nu worden zij na hun hervorming voor 20 cent aan Jen man gebracht. In Amsterdam heerschfe Woensdag eene feestelijke stemming. In bijna alle kerken werden godsdienstoefeningen gehou den, door eene talrijke schare bijgewoond. Huis aan huis waaide de driekleur. De parade, aan de Ceintuurbaan gehouden, wae ongewoon luisterrijk en bijgewoond door eene ontzaglijk groote menigte 2000 schutters namen er aan deel. Op vele kan toren was het personeel des morgens vrij, waardoor bet den kerkdienst kon bijwonen. Te Rotterdam is het inhuldigings- feest, dat daar Woensdag gehoulen werd, over bel geheel goed geslaagd. De hevige wind had echter leelijk huisgehouden onder de etraatversieringen en vooral die schade berokkend, waarvan men gioote verwachting had, zooals die van de Een- dracht8weg. De historische optocht was bijzonder fraai, er kwamen schitterende wageua en rijke costumes in voor vooral die uit het huis van Oranje met hunne omgeving blonken uit. De illuminatie, begunstigd door volkomen wiudstilte, waB bijzonder schoon. Vooral de honderden verlichte schepen op de rivier verschaften een verrassenden aanblik. Het vuurwerk dat f 10.000 gekost heeft en waarvan men dus iets extra's op dat gebied verwaebtte, is niet bijzonder meege vallen. Dat schijnt bij groote vuurwerken wel eens meer bet geval. Te Amsterdam kostte het vuurwerk dat bij gelegenheid van de komst des Duitscben Keizers afge stoken werd, vele duizenden meer en toch bleef het verre beneden de hooggespannen verwachting. Te Dordrecht heeft een jacht vertoefd dat geheel door electriciteit wordt voort bewogen en in eigendom toebehoort aan den beer A. Volker. Goed ingeliclit. Aan een niet erg snugger jongmensch ten platte lande werd gevraagd wat de Koningin te Amsterdam dezer dagen ging doen. »Awwel, om d'r examen af te leijen 1» was het antwoord. (Historisch) Te Rotterdam is een bierhuishoudster gearresteerd die tot 70 dagen hechtenis is veroordeeld wegens het herhaaldelijk doen maken van muziek in hare inrichting zonder vergunning. Te Berchem-S&iut-Agathe, in België, heeft Zondag een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Terwijl drie mannen en een vrouw zaten te kaarten, sloeg een van hen onder het spel met zooveel kracht op tafel, dat de brandende petroleumlamp omviel en zich het vuur bijna onmiddellijk mede deelde aan de kleederen der spelers, zoodat deze weldra in de vlammen stonden. Zij verkeerden ten gevolge van de bekomen hevige brandwonden in zorgwekkenden toestand. Aan de snel toegeschoten hulp is het te danken, dat zij niet levend ver brand zijn. De crimineele kamer van het Hof van cassatie te Parijs heeft de voorziening verworpen van Picquart tegen het arrest van de Kamer van Inbeschuldigingstelling betreffende de aanklacht tegen Esterhazy en Paye, maar daarentegen de voorziening toegestaan tegen het arrest waarbij Ber- tulue incompetent wordt verklaard ten aanzien van de Paty's zaak. Het Hof maakte uit dat er geen termen bestonden om de zaak naar een andere kamer te verwijzen, daar voor Esterhazy bet non- lieu is uitgesproken ten aanzien van de feiten, fn du Paty hierbij slechts van medeplichtigheid was beschuldigd. Eergisteren ochtend is er te Bristol een groote brand geweest. De schade worlt op 150,000 pond sterling geschat. Onder andere is uitgebrand Colston Hall, waarin deze week het congres van de vakver- eenigingen vergadert, en de volgende week de Britisch Association vergaderen zou. Vele papieren van het congres van vak- vereenigiDgen zijn verbrand. Het congres heeft nu besloten, in Jauuari een buiten gewoon congres te Manchester te houden om een plan te overwegen voor de fede ratie van alle ambachten. Ook besloot het afgevaardigden te zenden naar het Ameri- kaansch werkliedencongres. Toestanden in het Auicri- kaansehe leger. Niet alleen te Mon- tauk, ook te Chickamauga en in het Al- ger-kamp, moet de toestand heel erg zijn. Het Thomas-kamp zal verlaten worden het is er onhoudbaar geworden. Te Mon- tauk klagen generaal Wheeler en de chef van den geneeskundigen dienst Sternberg, dat op hun dringendste verzoeken in het belang van de troepen geen acht wordt geslagen. Gouverneur Black wil al zijn New-Yorkers naar huis laten brengen, voorloopig zouden ze op Fire Island, in de haven van New-York, kampeeren. Men zegt nu dat de President zelf naar Montauk zal gaan om te zien wat er van de zaak is. Het 71e regiment uit New-York marcheerde vier maanden geleden, door een ontzaglijke menigte toegejuicht, de stad door, 1200 man sterk. Enkeie dagen geleden zou het uit Moutauk-kamp terugkeeren, maar er was geen denken aan, want van de 1200 waren er geen 400 in staat, te loopen. In den oorlog heeft dat regiment toch nog geen twintig man verloren. Een van de gevallen die den diepsten indruk maken te New-York, is de dood van Wiliam Tiffany, luitenant bij Roosevelt's Rough Riders. Hij was in gezelschaps kringen te New-York zeer bemind. Te Santiago kreeg bij de koorts, en hij mocht niet met zijn regiment terugkeeren einde lijk werd hij naar Boston gezonden met c-en van de hospitaalschepen, waarvan er sommige den naam «drijvende hel" verdienden. Kort na zijn terugkeer in het vaderland overleed hij, volgens de verkla ring van den geneesheer aan uitputting, tengevolge van langdurig gebrek aan voedsel, voor een koortslijder geschikt. Een groote brand ia uitgebroken in het armenkwartier van Boyoukdére aan den Bosphorus. Drie honderd gebouwen zijn ia de aseh gelegd. WlelrydenDe «Ligue Vélocipé- aique Belgë heeft veroordeeld tot boeten van 80 tot 200 fr. Jaap Eden, Meyers, Ponteccbi. DeBchampa, Van Vugt, Pasini, Depage, Tomaselli, Stéphane en Millochau omdat zij bun verplichtingen niet zijn nagekomen jegens de banen van Bianken- berghe en Autwerpen. Worden deze boeten niet binnen acht dagen voldaan, dan volgt disqualificatie der rijders. Jioloucl Heiiry. Kolonel Henry was in het eerste proces-Zola met generaal de Pellieux' advokaat van den genera- len staf. Hij was het die de instructie- Dreyfus met een zeldzame scherpte ver dedigde, beginnende met deze woorden Men wil de waarheid I Vooruit dan maar! En hij somde in het kort de beschuldi ging tegen Dreyfus op. Kolonel Picquart, die tegenover hem verhoord werd, legde toeD de redenen uit van deze scherpte na de beleediging welke kolonel Henry hem in het verhoor had toegeworpen. „Gij zult het begrijpen a!s gij weet dat de bewerkers van de voorgaande zaak, die innig met die van Esterhazy verbonden is, zij die naar ik geloof, naar hun geweten gehandeld hebben, meenende dat zij in de waarheid waren, Kolonel Henry en de archivaris Gribelin, adjudanten van kolonel du Paty de Clam, onder directie van generaal Ganse, van den betreurden kolonel Sandhern die op het oogenblik dat deze zaak aanhangig was, door de ziekte aangetast was, waarna hij bezweken was als bij een soort van uitersten wil op het oogenblik dat hij den dienst ver liet, verzocht werden tegen alle aan vallen deze zaak te verdedigen, die de eer was van het bureau en die het bureau in aller gemoede had behandeld om dat het meende dat het de waarheid voor stond. ))Ik, ik heb anders gedacht toen ik aan het hoofd van dezen dienst geplaatst was, en daar ik twijfel voedde, heb ik naar licht gezocht en gemeend dat er geen betere wijze van verdediging eener zaak was dan in een blind dikwijls weinig gerechtvaardigd goloof.« Kolonel Henry antwoordde: „Daarover is nooit quaestie geweest tusachen kolonel Sandherr en de officieren van het bureauieder werkte voor zijn eigen rekening, volgens ziju geWeteD, in 't belang des vaderlandse Het was weder kolonel Henry die betwistte dat kolonel Picquart in de door de agenten medegenomen papieren na de veroordeeling van Dreyfus, een klein blauw briefje gevonden had van denzelfden aard als de aan Drtyfus toegeschreven stukken. En de houding van kolonel Henry deed een etorm van toejuichingen ontstaan. Zal men nu Picquart die beschuldigd is van aan rar, Leblois een geheim doesier medegedeeld te hebben, en daarvoor eene gevangenisstraf van twee tot vijf jaar kan beloopen, nog in de gevangenis houden? Do geheelo beschuldiging berustte immers slechts op de verklaring van kolonel Henry die beweerde kolonel Picquart in zijn bu reau te hebben gezien het geheime dossier aan mr. Leblois ter hand stellende. Toen Picquart bij het verhoor dit loochende, antwoordde hij: „Je liegt. En het openbaar ministerie bewoog zich niet. Een Andalusisch spreekwoord zegi „Sukkelaars, kippen en vrouwen moeten thuis blijven." Dit oude spreekwoord wordt nog op den huidigen dag als het verhevenete woord der menscheiijke wijsheid in al de pro vinciën in het zuiden en oosten van Spanje heschouwd. Daar zon dus wat te doen zijn voor vrouwelijke emancipatoreu, De pbotograaf van het Pruisische hof heeft veertig clichés getrokken waarvan elk keizer Wilhelm verschillend kolo niaal tenue, in een bijzondere houding voorstelt Wilhelm II te voet, te paard, alleen, in gezelschap, in Engelsche uniform, op een muilezel gezeten enz. Aan overgroote bescheidenheid lijdt dus Duitschlands keizer niet. RUSLAND. Met schouderophalen be groet bij hare eerste verschijning, schijnt het toch of de vredesboodschap van den Czaar een beter onthaal bij de mogend heden gevonden heeft, dan verwacht werd. Men zegt dat zij weerklank heeft gevonden bij alle mogendheden, Frankrijk zelfs niet uitgezonderd, dat door zijn aansluiting nu wel de kans verliest om Elzas Lotharingen terug te krijgen, maar van een anderen kant ook niet gaarne den bondgenoot tegen zich in 't harnas jagen wil. Men zal dus een conferentie der mogendheden kunnen tegemoet zien, waarvan de resultaten als er genoegzame eenstemmigheid heerscht, bemoedigend zullen zijn voor de beschaving en het welzijn der wereld. Zal echter die eenstem migheid bereikt worden, waar enkele mo gendheden zeker niet van harte zullen medewerken om de vredeboodschap van den Czaar in eene gezegende vervulling te brengen? Men zegt dat ook de Paus en Zwit serland door den Czaar aangezocht zijn om zich op de vredesconferentie te St. Petersburg te doen vertegenwoordigen. FRANKRIJK. Wat zijn in enkele dagen de kansen dat in de Dreyfuszaak de waarheid aan 't licht zal komen, gerezen. 'tZijn nu niet meer de zoogenaamde intellectueleof enkele bladen die in deze zaak voor hunne opinie durven uitkomen en daarvoor ook lijden moesten; de Dreyfuszaak i» nu vandaar verhuisd en heeft haar intocht gehouden in het mini sterie, waar verschillende ministers als huu oordeel uitspraken dat de herziening van het Dreyfusproces onvermijdelijk is en bij Cavaignac aandrongen eenige hoofden van den generalen staf te ontslaan. Daartoe was deze echter niet alleen niet te bewegen, maar hij dreigde zelfs met ontslag indien men bleef aandringen. Het schijnt dus dat Cavaignac, die tegenover kolonel Henry zoo cordaat optrad, toch den moed niet bezit om in den Augiasstal verder den bezem op te nemen. Misschien zullen de omstandigheden hem wel hiertoe dwingsn, want waarlijk het geroep om herziening van het Drey fusproces beperkt zich niet meer tot enkelen, maar neemt steeds grooteren omvang. Zelfs het blad de Figaro, vroeger zoo bezorgd voor de eer des legers waaraan niemand raken mocht, is thans bekeerd en pleit voor herziening. Zelfs zegt men dat ook vele officieren niets anders verlangen. Toch kan men niet zeggen dat ook het volk bekeerd is dat klemt zich voor 't geheel nog aan de eerste opvatting vast en geeft die zoo gemakkelijk niet prijs. Het wordt daarin versterkt door de houding van Cavaignac, die zooals wij gezien hebben, van geen revisie wil hooren. Van hem is weder een feit uitgekomen dat liem in een zeer dubbelzinnig daglicht plaatst, nl. dat hij de bekende verval- sching den 15 Augustus ontdekte en eerst den 29en daaropvolgend bekend maakte. De Italiaansche regeering heeft weder door- haai-gezant aan de Fransche doen bekend maken,dat zij nooit in eenige betrekking metDreyfus gestaan lie'-ft.Daardoor vervalt van zelf het gerucht dat Panizzardi aan de regeering te Rome zou vragen hem te machtigen zijne correspondentie met Von Sehwarzkopfen openbaar te maken. Er werd verteld dat mevrouw Dreyfus toen zij hoorde dat kolonel Henry was gearresteerd als falsaris, in flauwte viel. Een wonder zou het niet geweest zijn dat de moedige vrouw die onder alle ongun stige omstandigheden zoo pal stond, voor de groote vreugde die deze tijding haar schenken zou, bezweken was. Meer dan een vertelsel is dit bericht echter niet. Integendeel moet zij de hoop uitgedrukt hebben dat als het tot herziening van het proces komt, niet al te hoogge plaatste personen in Frankrijk getroffen zullen worden en Frankrijk niet het schouwspel aan de wereld zal geven van te veel schande. Zulk een taal bij eene vrouw die zoo nameloos veel geleden heeft en nu de herstelling van dat onrecht ziet opdagen, pleit zeker wel voor haar zuivere vaderlandsliefde. Hoe het mogelijk was dat kolonel Henry zich zoo spoedig na zijn arrestatie het leven kon benemen, wordt hierdoor opgehelderd dat men hem alles wat hij bij zjch had ontnam, met uitzondering van een toiletdoos waarin zich scheermessen bevonden. Dat was dus een stilzwijgende invitatie om zich van kant te maken. Van hem is nog iets moois bekend geworden. Hij zou nl. naar de „Petite Républiqueverzekert.aan het»PetitJournal" de documenten verstrekt hebben waarin op de nagedachtenis van Zola's vader een smet geworpen wordt. Het moet ons dus niet verwonderen dat de minister van oorlog den last gaf dat de begrafenis van kolonel niet met militaire eerbewijzen zal geschieden. SPANJE. Er is altijd quaestie geweest wie Cervera het bevel gaf met zijn vloot de baai van Santiago te verlaten en de vernietiging zijner vloot in den mond te loopen. Thans is gebleken dat deze last niet uit Madrid kwam, maar gegeven werd door generaal Blanco, de opperbe velhebber der Spaansche troepen op Cuba. Uit het officieele bericht van Cervera is dit feit gebleken. Spanje krijgt wederom eenige duizenden kostgangers meer. Cervera en de bemanning van zijn vloot zijn door de Amerikaansche regeering op vrije voeten gesteld. Kerk- en Schoolnienws. Ned. Herv. Kerk. Bsioepeu te Seher- penisse ds. B. Moorees, te Babyloriiëubroek. Bedankt voor het beroep naar Cortgene door ds. J. J. v. d. Grient, te Giessen- Oudkerk. Geeef. Kerken. Beroepen te Arnemuiden ds. A. v. d. Linden, te Schoondijke. RECHTSZAKEN De rechtbank te Middelburg heeft gisteren naar de openbare rechtzitting verwezen J. van D. ontslagen gemeente keurmeester van hpt vleesch alhier, thans in hechtenis, verdacht van in genoemde betrekking gelden, aan de gemeente toe- hehoorende, verduisterd te hebben. De gemeenteraad van Tholen schijnt het niet noodig te achten, de onder wijzers die de hoofdakte hebben be haald, iets hooger te salariëeren dan hun andere collega's, die deze akte niet bezitten. Althans een ingediend verzoek van 2 deze eersten om verhoo ging van jaarwedde werd van de band gewezen. Toen gisterenavond ten 8 ure de stoomboot» Walcheren" van den provin cialen stoombootdieust op de Wesler- Schelde op de haven te Ter NeuzeD wilde komen, liep zij op den Westberm en bleef daar geruimeu tijd zitten, aangezien het afgaand water was. Passagiers, en dat waren er zeer velen, en post moesten met een sloep aan den wal gebracht worden. Om 11 ure des avonds kwam de „Walcheren" wederom iu vlot water. Meu schrijft ons uit Sluis Ouze feesten, die door een groot aantal Belgische zusters eu broeders io vroolijkheid en met geestdrift werden bijgewoond, zijn uitstekend geslaagd. Ons stedeke zag op 31 Augustus Wilbelmina Hermans geboren worden eu begroette de geboorte van Christina Bordui, die ook op dien dag het levens licht aanschouwde. Geen wanklank verstoorde onze feestvreugdealleen een brandje, waardoor in eene keurig verlichte en versierde kamer veel Bchade werd aan gericht, verstoorde eenigszins de feest vreugde. Burgerlijke Stand van Vlissingen Van 27 Aug. tot 3 Sept. ONDERTROUWDJ. J. van den Bergen, jm. 24 j. en J. S Visser, jd. '23 j. GETROUWD J. Wouterse, wedr. 49 j. en P. Aarnoutse, wed 38 j. BEVALLEN M. van der Hoek, geb. van de Velde, z. G van der Wal, geb. Schorsij, d. II. R Piet rs, geb. Hubrechsen, z. E. Laport, geb van der Hoofd, d. J. Abrahamse, geb. de Visser, z. ,T. M. E. Hakker, geb. Korff, d M. H. H. Hoefkens, geb.Dahmen, d. C. C. M. Velde, geb. van Belois, d. M. C. Leeuwenburg, geb. van de Voorde, d. M. J. Scheers,geb.Bukkens, d. C. S. van der Werf, geb. Adriaanse, d. OVERLEDEN W. F. M. Pietera, z. 2 w. J. C. Sebregts, ongeil, d. 36 j. J. de Puijsselaer, man van M. Looff, 67 j. E. Melker, z. 2 m. H. C. van den Bergen, z. 21 m. J. A. Caals, man van M. F. van Pottelberglie, 73 j. W. Jansen, z. 17 j, J. W. Dijker, wed. van A. Schipper, 94 j. W. E. C. Melker, z. 2 m. J. C. Jongman, z. 10 ra. A. fanse, z. 2 w ZEETIJDINGEN Morgen wordt alhier op de haven verwacht liet Duitschestoomschip„Maceio", van Hamburg tot het inschepen eener sleepboot met bestemming naar Brazilië. Marktberichte a Vlissingen 2 September. Boter 1.20 a f 1 25 per kilo Eieren f 4.4 f 4,20 per 104 "Dal Aan het bureau van Politie yi. j gevonden gedeponeerd een jL' armbandje met gouden slu iting uimstok en een stel spionnen. Betrouwbare financicele Gidsen dl. I Se Kleine Kapitalist 19e Jaargang 1898.) Verschijnt Maandag- Woensdi» en Vrijdagavond. De goedkoopste Beurscour^! tevens volledig,onpartijdig, nauwe I Prijs per 12 maanden franco per post J Met Wekelijksche Restantenlijst Voor Buiteni. en Koloniën -f- extra por, I (15de Jaargang 1898.) Het goedkoopste Financieel) I Weekblad, vermeldende all»s wat te; I ieder die slechts een enkol stukjJ Effecten bezit, weten moet, tevens <mm\ tijdig, nauwkeurig Prijs per 12 maanden franco per post 3 Met Wekelijksche Restantenlijst p.p.51 Voor Buiteni. en Koloniën -)• extra portel Dr. Retau's AfJ haJ F. I Verschijnt 1 (lste Jaargang 1898.) Verschijnt den laatsten Zaterdag van elke Maand. De goedkoopste Uitlotingseouraut tevens onpartijdig, nauwkeurig. Prijs per 12 maanden franco per post 1, Voor Buiteni. en Koloniën -f- extra potte. Beide eerstgenoemde bladen vermelden ook alle uitlotingen van Gemeentelijke, Waterschaps, en Kerkelijke Leeningen. Proefnummers zijn op aanvrage gratia I verkrijgbaar en Abonnementen (welke op den lsten van elke maand kun nen ingaan) worden aangenomen bij de Uitgevers van deze Courant en aan c Bureelen van bovenomschreven bladen: Keizersgracht 258 AMSTERDAM, Edi VV iii 43 Si'IiiXi' voor alleu, die door jeugdige ver keerdheden lijden, is het beroemde werk Hollandsche uitgave, met 87 afb. Prijs 2 Gulden. Ieder, die aan de gevolgen van zulk kwaad lijdt, moet het lezen Duizenden hebben hnn herstel er aan te dankoti. Te ver krijgen bij bet Verlags-Alagazin te Leipzig, Nenmarkt No. 24, franco tegen inzending van bet bedrag (ook in postzegels) eu in eiken boekbandel in HuilauiL Aan het bureau der Vlissingsche Courant belast men zich met de plaatsing van Advertentiën in alle Dag-, Week- en Advertentiebladen zonder verhooging van prijs. Voor alle Huisgezinnen zijn, zoo niet onmisbaar, toch hoogst nuttig en zeer belangrijk: welk tijdschrift de meest practische, de uitgebreidste, veelgezochte eu de goedkoopste Modegids is, die in Nederland wordt uitgegeven. Voor alle jaargetijden, en voor alle gelegenheden, vindt men Kostuums, met de daarbij behoorende knippatronen, evenals de uitvoerigste Hand werken, Borduurpatronen, Monogrammen, enz. enz. Iedere veertien dagen verschijnt een Nommer van 16 Bladzijden, dat gedeeltelijk ook Dames-Lectuur bevat, terwijl bij ieder Nommer gratis wordt uitgegeven één vel van een Premie-Roman der eerste auteurs. Dit alles te zaroen, 192 Bladzijden druks per kwartaal uitmakende, kost slechts Vijf en Zeventig Cents. ia een geïllustreerd jflaanriblad met Knippatronen, tot hot zelf-vervaardigcn van Kindérhlocdingslü leken, en tevens om de jeugd aangenaam en nuttig bezig ie houden. leder nommer bevat 100 Illustration voor Jurkjes, Jasjes. Muuen, Boezelaars, Schoentjes, enz. enz. Bovendien Verhalen, Yierr'jeo, Kaadt-.eis on allerhande voorschriften om, uit garenklosjes, 6igaren- I kisten, lucifersdoosjes en knoopen, velerlei Speelgoed te maken. Men abonneert zich voor drie maanden, tegen den prijs van Vijf en Veeitig Cents. Wanneer men zich deaa beide Tijdschriften aanschaffen, voTdert dit een uitgaaf van nog geen Tien Cents, iedere week. Abonnementen worden in alle Boekwinkel» aangenomen, evenals bü den Uitgever -.- H. A. M. liOELAKTS, Schiedam. e>-= rJ(S> VtY'-' Eéil Dooi'tj Van Enl Hei Wieg En tl Vel Gal "VV aail En Ze Eel Eer Neen| 't O Waad Gezel Rel Het is een onzen regeeri] gewichtigste renden invlod geregel den ld van den staa Ordeverbre zijn nauw één enkel pei lichaam als maar het evei tusschen de

Vlissingse Courant | 1898 | | pagina 6