Maandag 5 September li mn. h EinMsèraiag No. 103. 36e Jaargang. 1898. Ifj toe M Moert een Bijvoegsel. Gemeentebestuur. VËUILLfiT 0 N. Postkantoor. Binnen la n d. M ffe VT •Ja rdam. 's Hage onder schitterend mili oon hunne vaandels eigenhandig n van hunne jeugdige bemin ver ei ne. >g treffender is een ander oog' H. M. in het publiek optrad, e N ederlanders na zwaren strijd erigen Radjah van Lombok had slagen, clio verraderlijk hen had n en zulke zware verliezen had lit, hadden tal van militaire^ lie expeditie door hun kloeken ed onderscheiden. De jeugdige door de Regentes vergezeld, en dapperen eigenhandig, met der expeditie, generaal Vetter m, het eeremetaal op de wak- rsmansborst. Voorzeker voor al- ivergetelijk oogenblik, waarvan leren en landskinderen, tot in dagen zal worden gewaagd, e Koningin toch is nu er reeds d aller harten voor zich in te ne- tcn kan er zeker van zijn. dat ►aar Nederlander in tijd van venals zoo dikwijls in vroeger geschied is, niet aarzelen zou Iwapens te grijpen om pal te Ir den troon van de laatste af- ge van het veelgeliefd Oranje- timede Nederland in voor en is samengegroeid, en ter ver- ran zijn dierbaren geboorte- 3 hij met zweet en bloed enten en den buitenlandschen n voor duim heeft moeten ver- ii ïig klinke daarom op den dag 'ng de oprechte bede fzv? Koningin Wilhelmina. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bjj den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIENvan 1-4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfdo advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschuilt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Telephoonnummer ÏO Abonnements-Advertentidn op zeer voordeelige voorwaarden. Teneinde ook ons per soneel in de gelegenheid te stellen aan de festivi teiten op a.s. Dinsdag deol te nemen, zal het volgende nummer onzer courant a.s. WOENS DAG worden gedrukt. Bij dit nummer onzer courant wordt aan alle aioiinés het aangekondigde n li ii 1 <1 i jj i n g s n u in in e r gr a t is -verzonden. Medelezers kunnen het, zoover de beperkte voor raad strekt, a 3 cent per exempl. bij den uitgever beiomen. Burgemeester en Wethouders van Vliasingen, brengen ter algemeene kennis dat wegens de inhnldigingsfeesten de bureaux der Gcuieeute-Scerelarie en liet kantoor van den Gemeente ontvanger zullen gesloten zijn op Himiulag 5 September (van af 12 uur des middags) en Dinsdag O Sep- trinlirr e.k. (den gelieelen dag.) Vlissingen, 27 Augustus 1898. Burg. en Wetk. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, G. J. BISSCHOP. BEKEHQMAKfNG. De ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente Vlissingen, brengt ter algemeene kennis dat het kantoor van den Burger lijken Stand zal geopend zijn oh Maandag 5 Sept. des voormiddags van 9Hl/2 uur op Dinsdag O Sept. des voormiddags van 8—9l/2 uur tot het doen van aangifte van geboorte en overlijden. Vlissingen, 27 Augustus 1898. Re ambtenaar voornoemd, Th. VAN UIJE PIETERSE. OPENSTELLING OUDHEIDSKAMER. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen brengen ter openbare kennis dat de Oud heidskamer in den Gevangentoren aan 'hu Noordzeeboulevard op maandag 5, Hociindag7 ehVrljdag 9September a.s., telkens van des namiddags 1 tot 5 uur, voor 'le ingezetenen der gemeente zal te bezichtigen zijn tegen betaling van een entree van f «.10 de persoon. Te bezichtigen zullen zijn portretten U.) Trof hem hier een kogel, dau kon- tan maanden voorbijgaan voor slechts ftjn overblijfselen gevonden werden. Het bespiedde opmerkzaam den met struiken bezetten rand der rotsen, Baar niets verdachts bemerkten oog Bt oor. Dan schreed hij voorwaarts, voetsporen na. I Eenige honderden schreden had hij fcoo afgelegd, als de sporen aan een rotswand eindigden en Beppo achter "e struiken den donkeren ingang van ifB hol ontdekte. Weder loerde hij en brieven, betrekking hebbende op het Huis van Oranje. Vlissingen, 29 Augustus 1898. Burgemeester en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris G. J. BISSCHOP. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, maken bekend dat de marktdag van Dinsdag 6 September verzet is op D oemsdag 7 September e.k. Vlissingen, 27 Augustus 1898. Burgemeester en Weth. voorn. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, G. J. BISSCHOP. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter algemeene kennis dat op Dinsdag «i September e. k., des namiddags van 1 tot 1 unr het verkeer langs den weg, dien de optocht volgen zal, voor rij- en voertuigen gesloten is. Voorts noodigt hij het publiek uit om bij het passeeren van den optocht de noodige ruimte te laten en niet met den stoet mede te loopen. Vlissingen, 3 September 1898. De Burgemeester voornoemd VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op Dinsdag 6 September e.k., bet opsteken van vuurwerk, tenzij met schriftelijke vergunning van den Burgemeester, ten strengste verbo den is. Vlissingen, 3 September 1898. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. B E K EIV D M A li IIV G. Afgekeurd Vleesch. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen maken bekend.- dat in de maand Augustus j.l. door den keurmeester van het slachtvee en vleesch afgekeurd zijn als nadeelig voor de gezondheid, als ongeschikt voor de consumptie a. Een partij Rundvlessch. b. Kalfsvleesch. c. Varkensvleesch en Spek. d. Eenige kilo's Worst. e. Een aantal longen, levers en andore ingewanden. Voorts herinneren zij belanghebbenden voor zooveel noodig, aan het bepaalde bij artikel 207, 3e lid der Alg. Verord. van Politie, luidende «Wanneer het herhaaldelijk voorkomt, dat bij eenzelfden slager of vleeschverkooper voor de gezondheid nadeelig vleesch wordt aangetroffen, zonder dat daarvan aangifte is gedaan, zijn Burgemeester en Wet houders bevoegd, zulks met vermelding van de namen der belanghebbenden, ter openbaie kennis te brengen. Vlissingen, 3 Sept. 1898. Burg. en Weth. voorn. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE- De Secretaris, G. J. BISSCHOF. naar alle zijden, dan ging hij, de haan van zijn tweeloopsgeweer ge spannen, op het hol toe. Het geweer op schot gereed trad hij binnen en zijn oog overvloog het inwendige. Hij zag een ligplaats van droog gras, met eenige vellen bedekt, daarnaast een vuurplaats en in een wandspleet een kleinen voorraad brood en kaas er nevens lagen de overblijfselen van een voor kort geschoten reebok. Ver der naar achter ontwaarde hij een lederen reistasch van modernen vorm; waarvan de stalen beugels gaapten tot zijn verbazing vond hij daarnaast een handspiegel. Hij onderzocht de tasch. Zij bevatte een donkere, nieuwmodische kleeding, ook voelde hij een beurs met goud en een kleiu boek. Hij draalde met het uitpakken van den inhoud, want hij vreesde, daardoor den holbewoner te verraden,dat een vreemde hand in de tasch had omgewoeld. Na korte overlegging besloot hij De DIRECTEUR van het POSTKAN TOOR bericht, dat op Dinsdag O Sep tember a.s., het kantoor zal geopend zijn 7,30 tot 10,40 's morgens en van 4 tot 6 uur 's avonds (Spoortijd.) Alleen in de morgenuren zullen post wissels, quitantiën, pakketten en spaarbank zaken behandeld worden. De brievenbestelling zal plaats vinden te 7 en 10t/4 's morgens en J.!/s u. 's avonds de pakketbestelling te lOVc 's morgens en l'/j 's avonds (Spoortijd.) De verzending van de brieven- en pakket- post ondergaat geene beperking, evenmin de buslichting. Vlissingen, den 3 September 1898. De Directeur voornoemd, J. D. J. M. BEKAAR. 01' ANDER G E 151E D- JI (Slot.) Terwijl, zooals wij in ons vorig artikel opmerkten, volgens het tegen woordig Wetboek geen wettelijke band bestaat tusschen het buiten huwelijk geboren kind en zijno ouders, en die band allocn door uitdrukkelijke erken ning wordt aangeknoopt, is thans het voornemen een stelsel aan te nemen, waaruit volgt dat ook zonder die erken ning in vele gevallen aan het kind eene betere stelling dan tot (lus ver zal worden verzekerd. Vooreerst wordt door het ontwerp uitdrukkelijk beslist dat de moeder tot onderhoud en opvoeding van haar kind verplicht is. Verder wordt bepaald dat de moeder geacht wordt haar kind stilzwijgend te hebben erkend. Van zelf bestaat dus tusschen beiden een zekere band, zoodat b.v. het kind ook voor een deel in de nalatenschap dei- moeder opkomt. Het kind wordt echter niet als het wettig kind der moeder beschouwd, zooals volgens het nieuwe Duitsche burgerlijk Wetboek. Wij kunnen niet ontkennen, dat dit ons verbaasd heeft. Wat den vader betreft, moge het nooit met zekerheid uit te maken zijn, of het kind het zijne is, met betrekking tot de moeder is het toch anders. Het staat met on twijfelbare zekerheid vast, dat zij en geen ander aan het kind het levenslicht geschonken heeft. Waarom nu verschil te maken tusschen dit kind en andere kinderen, die uit een huwelijk gebot en zijn Men begaat toch tegenover het kind eene onrechtvaardigheid, waartoe geene enkele aanleiding bestaat. Wat den vader betreft, ook deze is verplicht bij te dragen in de kosten van opvoeding en onderhoud, terwijl hij intusschen toch, zich het boek toe te eigenen. Nauw greep hij daarnaar, als hij duidelijke voetstappen voor het hol vernamverrast zag hij naar een schuilhoek om en vond dien ver der naar den achtergrond in een uit- springenden rotswand, waarachter hij zich geheel verborg. Overigens vreesde hij, met den buks in zijn hand, niets van een enkelen man. Antonio trad in Beppo kon hem niet zieD, maar hoorde hem. Hafluid zeide de aangekomene tot zich zelf «Er blijft niet anders over; ik moet weg, ieder talmen kan mij noodlottig zijn. De kerel heeft mij zeker herkend. Ik wou, dat hij mij voor het geweer kwam." Hij stond dicht bij den luisteraar, maar keerde hem den rug toe. Beppo hield den adem in, want waar hij in een open ontmoeting den knaap niet vreesde, daar hield hij het voor ge raden, item vooreerst zijn eigen weg ook de kosten vergoeden moet, die uit het gebeurde voor de moeder voortvloeien. Natuurlijk zullen er steeds vele gevallen zijn, waarin de afstamming wat den vader betreft volstrekt niet te bewijzen is. Omgekeerd zijn er echter ook vele voorbeelden, dat hot feit, wie de vader van het kind is, om zoo te zeggen voor ieder vast staat en dit ook volstrekt niet verborgen wordt gehouden. Het ontwerp rekent er op, dat de vader in die gevallen zijn verplichtingen, als de wet die eenmaal heeft vastgesteld, wel vrijwillig zal vervullen. Is dit niet zoo, dan kan lip er altijd toe worden genood zaakt en dan kan hij natuurlijk trachten het bewijs te leveren, dat hij de vader van het kind niet is. Ook op dit punt kan hot ontwerp ons ook niet geheel bevredigen. Het blijft bij de verplichting om bij te dragon in do kosten van opvoeding, terwijl het kind bij hot overlijden des vaders recht heeft op levensonderhoud uit diens nalatenschap, wat toch eigenlijk niet veel moer dan een gift of aalmoes is een geldelijke uitkeering tot voorziening in nooddruft. Eon rechtsband bestaat tusschen vader en kind ook alleen dan, wanneer de vader uitdrukkelijk bij eene acte het kind als het zijne erkend heeft. Slechts in één geval wordt die erken ning geacht stilzwijgend to hebben plaats gehad, nameljjk wanneer de vader, met toestemming der moeder, het kind als het zijne bij den ambtenaar van den burgerlijken stand aangeeft. Maar bij dit ééne geval blijft het ook. Gesteld eens, dat de vader de ver plichting tot opvoeding en onderhoud vrijwillig op zich neemt, of dat hij in brieven of andere geschriften zich zelf als den vader van het kind aanduidt, enz. In zulke gevallen mag toch waarlijk wel als vaststaande worden aangenomen, dat de onderstelde betrekking tusschen beiden werkelijk bestaat en dus geene erkenning meer noodig is. Het is een noodelooze hardheid, dat een onecht kind niet opkomt in de nalatenschap van den vader, wanneer die vader zelf voor de wereld het bewijs heeft geleverd en er openlijk voor uitgekomen is, dat deze titel hem werkelijk toekomt. Hard is het niet minder, dat het van do erkenning door den vader afhangt of het kind zijn naam zal dragen. Het gebruik brengt mede, dat het buiten huwelijk geboren kind den naam der moeder draagt. Meer dan een ge bruik is dit niet. Thans evenwel wordt het ook uitdrukkelijk in het ontwerp bepaald, en wanneer de erkenning dooi den vader volgt, wordt aan het kind te laten gaan. Antonio Crespi stak den spiegel, die Beppo opgevallen was, in de reistasch, sloot haar en ging, eenige voor den verborgene onverstaanbare woorden mompelend, heen, de tasch meenemend. Beppo bleef nog een poos luisteren en vertrok dan eveneens. Tot nu toe had Beppo steeds de gedachte ver van zich gezet, dat Fernando della Pesca op de een of andere wijze bij d'Ornano's dood be trokken kon zijn. Maar AntoDio was Fernando's vertrouwde dienaar, daar bij de zonderlinge reis van den eer sten naar Sardinië, eindigende in een geheim verblijfhouden in de bergen, en de gelijktijdige afwezigheid van den jongen della Pesca Zou Eleonora met het instinct der wraak toch gelijk hebben Het be rouwde hem thaDS, de reistasch met haar ganschen inhoud niet te hebben meegenomen. Hoe lang is Antonio afwezig geweest? Waar was hij? Op de naam van den vader gegeven. Dit is vooral hard, omdat die erkenning van zijn goedvinden afhangt, en hij dus kan geven of onthouden, al naar verkiezing, en omdat het dragen van den naam der moeder door een onwet tig kind, door de wereld als een soort van brandmerk wordt beschouwd, dat het geheele leven bijblijft. Ook hier kan men dezelfde opmer king maken, die wij boven maakten. Wanneer de vader het kind opleidt en onderhoudt of in de kosten daarvan vrijwillig bijdraagt, of wanneer hij op andere wijze, buiten de wettelijke vormen om, zelf voor de wereld het bewijs der verwantschap heeft geleverd, waarom dan het kind nog langer rechten te onthouden Waarom het derf naam niet te goven, waarop hem fei telijk recht en aanspraak geschonken is. Men kan zelfs wel een stap verder gaan. Ook wanneer de rechter beslist heeft dat de vader tot het onderhoud verplicht is en dit vonnis dus heeft uitgemaakt wie de vader is, zou men zeer goed burgerlijke betrekkingen tusschen vader eii kind kunnen aan nemen. Uit dit alles blijkt duidelijk, dat het ontwerp met groote voorzichtigheid is opgesteld. Het zal wel in vele gevallen aan het kind zijn natuurlijke verzorgers schenken en-moeder en kind voor ellende en allerlei kwaad bewaren, maar eene nauwere betrekking tusschen den vader en het buiten huwelijk geboren kind is er in het algemeen niet van te ver wachten. Het vereischte der uitdruk kelijke erkenning levert daartegen een struikelblok. Trouwens ook met die uitdrukkelijke erkenning wordt de stelling van het onechte kind niet beter dan thans. Het blijft bij de andere kinderen veel achter staan en erft slechts een deel in de nalatenschap der ouders van de portie der wettige kinderen. Is dit onderwerp dus nog voor menige verbetering en uitbreiding vatbaar; wij erkennen dankbaar het goede dat het ontwerp aanbiedt, waar het onge- lukkigen, die door de schuld van anderen boeten, althans voor een deel ontheft van het onrecht en de verongelijking, waaronder een verouderd stelsel hen doet gebukt gaan. Onderscheidingen. Het is een zeer lange lijst, de lijst van onderscbeidingen, welke door de regeeriDg bij gelegenheid van koningin Wilhelmina's troonsbestijging zijn toegekend, en van de groote bladen Corsika of waar anders Dat kon men te weten komen en daarbij moest de geheime politie helpen. «Het hol van den vos kénnen wij nu, en zijn huid willen we thans ook heb ben," mompelde Beppo, terwijl hij zijn weg naar het kasteel Ornano vervolgde. Daar hij zich, om niet de verden king te wekken, dat hij als verspieder kwam, niet te dikwijls op het gebied der Pesca's durfde toonen, liet hij twee dagen voorbijgaan, voor hij zich weer aan de grenzen er van liet zien. Den derden dag echter hield hij het niet langer uit en maakte zich gereed, om in de osteria van het dorp zoo mogelijk gewaar te worden, of Antonio zich vertoond had. Hij vermeed de straat en sloeg den weg door de wouden in, aldus Nuova Corte om gaande, om het van den anderen kant te betreden. Antonio hield voort durend zijn gedachten bezig. Terwijl hij op het smalle pad tus-

Vlissingse Courant | 1898 | | pagina 1