KONING WILLEM II. Het spreekt van zelf, dat Spanje in die dagen van slechte gemeenschap, als ver van huis, zich in eene niet voor- deelige positie bevond, doch mede dient erkend, dat de kamp door onze voorva deren met buitengewoon veel energie werd gevoerd. Hoeveel ondernemings geest men in dien tijd bezat, daarvan spreken nog in onze dagen onze Indi sche Koloniën. Ja, ja men durfde zich ook wel ver van huis wagen, getuige ook Heemskerks tocht naar 't „IJzig Noord." jJe vorsten van Oranje, die als stad houder over een of meer provinciën ons land bestuurd hebben zijn als volgt. Willem I van 15811584, Prins Maurits, Willems oudste zoon, zet van 1584 tot 1625 den strijd zeer gelukkig voort. Hij onderscheidde zich vooral door zijn gaven als veldheer. Maurits bleef ongetrouwd en werd opgevolgd door Frederik Hendrik, bijgenaamd den Ste dendwinger, die zich vooral bekend maakte door het nemen der steden, welke nog in Spaansch bezit waren ge- Het Koninklijk Paleis te Amsterdam. feitelijk den weg naar Pai'ijs opende. Hoe de tachtigjarige oorlog, de strijd om godsdienst, vrijheid en privele- giën ontstond en gevoerd werd, zullen we in dit beknopt bestek, als bekend veron derstellen. In dien tijd werd den band gevormd, den bijna onverbreekbaren band, die Ne derland en Oranje samenbindt. De prins volgde zijne drie broeders in den dood, doch meer en meer kreeg de strijd het karakter van een volksopstand. PRINS WILLEM V. bleven. De Letteren en kunsten traden mede in dezen tijd een tijdperk van on- gekenden bloei in. In 1547, een jaar voor den vrede, stierf Frederik Hendrik, die werd opge volgd, door zijn zoon Willem II, een .veelbelovend jongmensch, die echter reeds op 24 jarigen leeftijd stierf. Acht dagen na zijn dood werd zijn zoon ge boren en de Staten van Holland, die gaarne de macht in handen hielden, en daardoor reeds met Willem II in con flict waren gekomen, besloten het voor eerst zonder stadhouder te stellen, in den vredestijd. In dien tijd liggen de zeeoorlogen tegen Engeland, die vooral in den aan vang zeer gelukkig werden gevoerd. In 1672, toen ons land weder leelijk in liet nauw geraakte, aangevallen, door Frankrijk, Engeland, Munster en Keu len, ontstond de volksbeweging, die Wil lem III op den troon bracht. Deze vorst werd de groote tegenstander van den heer sch zuchtigen Lodewijk XIV, wat hij nadat hij tot koning van Engeland was rdtgeroepen, nog des te beter ver mocht. Toen Willem III in 1702 overleed, was daarmede de familietak van Willem Het Oude-Loo. den Zwijger uitgestorven. We hebben het eerst liet regeeringsregister van Ho. land nagegaan, omdat Holland de voor naamste en bloeiendste provincie was, die ook alleen financieel meer aan de kosten van leger en vloot bijdroeg, dan alle andere provinciën des lands te samen. In de Noordelijke provinciën regeer den Willem Lodewijk en Ernst Casimir, die mede sneuvelde, Hendrik Casimir en Willem Frederik, Hendrik Casimir II, Johan Willem Friso, en Willem Karei Hendrik Friso. Van 17021747 had men in alle provinciën behalve Friesland weder om een stadhouderloos tijdperk. In 1747 met Frankrijk in een oorlog gewikkeld over de Zuidelijke Nederlan den, zocht men wederom steun bij een der vorsten van het Oranjehuis eri be noemde den zoon van Johan Willem Friso, tot erfelijk stadhouder (Willem IVj over alle provinciën. Deze vorst re geerde slechts vier jaren, een vijfjarig zoontje nalatende, do latere Prins Wil lem V, die in 1766 aan het bestuur kwam en in het laatst dor 18de eeuw tengevolge van de in Frankrijk steeds veldwinnende revolutionaire begrippen, vrijwillig naar Engeland uitweek. Van den Franschen tijd en het her stel der Oranjes in 1813, toen de zoon van Willem V, als koning Willem I der Nederlanden een grondwet beëedigde, is een ieder lezer zeker ge noeg bekend. In 1830 had men den opstand der Belgen, die zich over bevoorrechting U der noordelijke boven de zuidelijke provinciën door het regeerende vorsten huis beklaagden, in wel ken strijd de latere Wil lem II, die tegen Napoleon wakk moegestreden in Spanje, bij W en Quatre-Bras, de noordelijke landers aanvoerde. In 1840 deed Willem I aLfcanc do regeering ten behoeve van zijn welke slechts 8 jaar regeerde en i woelige jaar 1848 ons land voor ken wist te behouden, door zelf grondwetsherziening te sch raken 1849 kwam Willem de III aan he WIJLEN PRINS FRED KRIK Oom van Koning Willem III stuur wiens 41-jarige regt ring zooals algemeen bekend is, kei door de werken des vredes, erke economisch en industrieel gebied, was de tijd van vooruitgang, r k; seeaing, drooglegging van polders, leg van spoorwegen, teleeraa Vorstelijk buitenverblijf Het Loo.

Vlissingse Courant | 1898 | | pagina 6