Gemengd Nieuws. hem konden wij wederom bewonderen den schoonen toon, die hij aan zijn prachtig instrument ontleent, zijne verbazende techniek, zijn mooi stao- cato, zijn t heer lij k slepend legato; in een woord bij zijn optreden is men steeds zeker hooge kunst te genieten. Wij roepen dit kunstenaarspaar dan ook gaarne wederom een tot weerziens in het volgende seizoen, toe. Wat den derden solist van gisteren betreft, kannen wij constateeten dat de heer Phlippeau reeds bij zijn eerste optreden stormenderhand het publiek voor zich innam. Hij heeft dan ook het geluk een zeer mooie, heider- klinkende engemakkelijk aansprekende tenorstem te bezitten. Daarbij heeft hij een zuivere en duidelijke uitspraak en een gevoelvolle voordracht. Geen wonder dan ook, dat na het Air uit Gounod's „La reine de Saba,» de zaal van de toejuichingen daverde. Na de pauze hoorden wij een vier tal liederen van hem, nl.: „Plaisir d'amour» van Martini, „EventaiU van Masséoet, „Bois epais» van Lully en «Au Jardiu des Rèves» van Paulin, Vooral in het eerste en'tiaatste lied klonk ons zijn mezzovoce heerlijk in de ooren. Wij hopen dan ook hem nog meermalen in Vlissingen te zien optreden. Een enkele vraag. Zou het bij deze concerten niet mogelijk zijn, dat de groote deur, gedurende de uitvoering vaneen nummer gesloten werd? Zij die achter in de zaal zitten, hebben veel last van gepraat en geloop in den corridor, terwijl ook zoo nu en dan menig rookwolkje de zaal binnenkomt. Naai' wij vernemen, heeft de com missie voor de versiering van de Bellamy- en Bierkade zooveel gelde lijke bijdragen tot dit doel ontvangen dat de uitvoering van het plan verze kerd is. In aansluiting met het bericht in ons vorig nummer kunnen wij melden dat thans ook door eenige bewoners van de Kleine- of Rithemsche Markt pogingen worden aangewend om met de Inhuldigingsfeesten eenige versie ring aan dit plein aan te brengen. Naar wij hooren zijn ook in de Pa lingstraat eenige bewoners van deze straat met dit doel werkzaam. Met de booten van den prov. stoom- bootdienst op de Westerschelde werden in 1897 vervoerd 101 OIO personen tegen 99 671 in 1896. Alhier is Dinsdag in het Gasthuis overleden de heer G. de Vos, sedert 1 Januari 1890 gepensioneerd klerk ter gemeentesecretarie. De overledene had den leeftijd van 86jaar bereikt.Hij was gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis. Dinsdag-en Woensdagmiddag 11. werd door de Scherpschutters-vereeniging „Vlissingen" alhier, in het Midden- reduit, de jaarlijksche huishoudelijke Beau mont-schiet wedstrijd gehouden. De zustervereenigingen op Walcheren waren tot deelname aan den wedstrijd op de vrije baan uitgenoodigd alleen de schietvereeniging „Medioburgum", van Middelbnrg, was op het terrein aanwezig. De uitslag was als volgt Personeel: G. Laernoes met 51 p., M. Visser met 48 p., A. Boskop met. 47 p. 1 s. 12, II. F. van Oijen met 47 p 1. s. 9, H. de Pagter met 46 p. 1. s. 10, J. H. W. Brouwer met 46 p. 1. s. 7, J de Munck met 46 p. 1. s. 6, O. Dommisse T.Uzn. met 44 p., J. C. Struijk met 42 p H. N. Rotteveel met 41 pL. Dert met 86 p., S. Polak met 33 p. en Iz. Andriessen met 29 punteD. Vrije baan, 3 schotenJ, C. Struijk 35 p., H. N. Rotteveel 38 p., s. 12, W. K. Hering 33 p. 1. s. 11 denken, het grijze haar viel over heur gezicht. Zij streek bet terug en hief het hoofd op. De oogen richtten zich omhoog en zacht, met welluidende stem begon zij eenige coupletten voor te dragen, waarin met levendige kleu ren de smart werd afgemaald van de jonge weduwe, wier echtgenoot viel door het moordstaal van een sluip moordenaar. Na eene korte pauze be gon zij weder te zingen, doch nu hartstochtelijk wraak eischende voor het onschuldig vergoten bloed. Deze verzen, voorgedragen met de gebaren en op den harstochtelijken toon van een wraakgodin, werden onder diep zwijgen aangehoord. Zelfs de aanzienlijken onder de omstanders konden zich aan den invloed er van niet onttrekken. Ademloos, maar met flikkerende oogen luisterden de her ders, boeren en arbeiders, Eleonora's oogen blonken, terwijl Caveria sprak, van een onheilspellend vuur. Het ver magerde gelaat met zijn witte, scherpe A. Bnskop 33 p. 1. s. 10, C. RoodzaDt 32 p. 1. s. 12, M. Visser 32 p. 1. s. 11, C. Dommisse T.Czn. 32 p. 1. s. 10 en H. de Pagter met 32 p. 1. s. 9. Vrije baan, 5 schoten J. C. Struijk 55 p., A. Buskop 54 p., C. Roodzant 51 p H. N. Rotteveel 50 p., H. de Pagter 46 p. 1. s. 11, W. K. Hering 46 p. 1. s. 8, en C. Dommisse T.Czn. met 44 punten. Een extra-prijs was toegekend aan hem, die bij de in dit jaar gehouden oefeningen de 3 hoogste oflicieele series had geschotendeze prijs viel ten deel aan den heer M. Visser, die de series 51, 52 en 54 behaalde. De fraaie collectie prijzen werd gisterenavond in het lokaal van den heer Kotte, bij ontstentenis van den voorzitter door een der oudste be stuursleden, den heer Iz. Andriessen, met eene hartelijke toespraak aan de winners uitgereikt. Voorts werd door den heer An driessen een woord van lof gericht tot den heer J. C. Struijk, het jongste lid der vereeniging, die, ofschoon slechts enkele maanden met het ge weer vertrouwd, oudere schutters in dezen wedstrijd het veld heeft doen ruimen. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden ten postkantore alhier ter verzending ontvangeD, gedurende de le helft der maand Juli jl. Wed. Kooistra, Amsterdam, wed. Bevers, Rotterdam. Men schrijft ons uit Middelburg. De gemeenteraadszitting werd gister bijgewoond door 11 leden 5 leden zijn uit de stad, terwijl 1 vacature bestaat. Met 8 tegen 3 stemmen werd aan W. A. de Jager en A. Gabriëlse vergunning verleend om voor hunne koffiehuizen op de Groote Markt een houten vloer te leggen op de klin kerbestrating. De gemeenterekening over 1897 werd goedgekeurd. Zij bedraagt in ontvang 484.895,]/j en in uitgaaf 477.404.56 en sluit alzoo met een goed slot van 7490.84Yg Burg. en Weth. hebben tot volontair ter gemeentesecretarie alhier benoemd de heer M. Westfaalt Qua- dekker te Aruemuiden. Hetgemeentebestuur geeft een goed voorbeeld aan het verzoek der feest commissie om op de fee.-ten na 12 uur de zaken te sluiten, door te bepalen dat op 31 Augustus de secretarie van 9 10 uur en op 1 en 2 September van 9 12 uur zal geopeud zijn. Naar men ons uit Koudekerke meldt, zal het Inhuldigingsteest aldaar ge vierd worden op 30 Augustus a. s. De feestelijkheden zullen bestaat uit 9 uur, luiden der klok10 uur, optocht der schoolkinderen met mu ziek 11 uur, bedeeling der armen; V/s, uur, optocht, hoofdzakelijk be staande uit een zege- en 6 andere wagens, waarop aanschouwelijk zullen worden voorgesteld de verschillende ambachteneene eerewacht. Het muziek-en 'tzanggezelschap zullen den stoet begeleiden. Van 4 tot 5 uur, zanguitvoering van 6 tot 7 uur, muziekuitvoering. Daarna verlichting van het dorp en gemeentehuisvan 8 tot 9 uur, muziekuitvoering10 uur, vuurwerk. Maandagavond ontdekte de bleeker L K. te Goes dat van een koe die elk oogenblik kon kalveren, door onbe kende kwaadwilligen een gedeelte van een der spenen was afgesnedeu, terwijl een koppel kalvers losgesneden was en in de sloot gejaagd. De politie doet onderzoek. Bij de duisternis, die tusschen het felle lichten j 1. Maandagavond beerschte, geraakte een bierbrouwer te trekken, de uitdrukking der oogen, de saamgetrokken mond, alles sprak slechts van één gedachte wraak te nemen over het vergoten bloed. De zangster trok zich terug en de priester begon zijn werk. In zijn rede prees hij den doode, maande de treu rende gade aan tot geduld in het leed, tot buigen voor Gods wil en tot ver banning van alle onchiistelijke ge dachten aan wraak en vergelding „De wraak is mij, spreekt de Heer." Het maakte echter weinig indruk. Men zag het, de Corsicanen luisterden slechts met halve ooren. De woor den der zangster vervulden hunne harten. De bergarbeiders droegen toen de kist naar de nabijgelegen kapel,waar in sinds eeuwen de d'Ornano's rusten de priester sprak een laatste gebed, de kist zonk in de groeve en Cesare d'Ornano rustte bij zijn voorouders in eeuwigen slaap. Allen gingen naar huis terug, om Heinkenszand met kar en paard in botsing met het rijtuig van een land bouwer uit Nieuwdorp. Het rijtuig werd zoodanig gehavend dat bet niet meer voor de verdere reis geschikt was, de bierkar, die in een sloot was ge raakt, was minder beschadigd Hoewel de landbouwer nog anderhalf uur had af te leggen met zijn hevig ver schrokken paarden zonder rijtuig, is hij gelukkig thuis gekomen. Te 's Heereuhoek sloeg bij het laatste onweder de biiksem in de woning van den landbouwer Braamse, door den schoorsteen. Twee meisjes kregen vrij ernstige schrampen aan armen en beeueu; de knecht viel bewusteloos neer, maar B zelf bleef on gedeerd. De bliksem baande zich, na geringe schade aangericht te hebben, echter zonder brand te veroorzaken, een weg door den muur langs het raamkozijn naar buiten. Het duurde geruimen tijd voor dat de getroffenen tot bewustzijn kwamen. Onder Nieuw- en St. Jooslatid is de scharenslijper B. uit Middelburg in een sloot verdronken. Te Riliand-Bath waren Maandag middag eenige veldarbeiders wegens de buitengewone hitte genoodzaakt het werk te staken. Enkelen waren niet in staat te voet naar huis le gaan en moesten per rijtuig worden vervoerd. Te Neuzen zal a.s. Zondag een concert gegeven worden door een fanfaren-gezelschap dat geheel uit postbeambten en boden bestaat. In dezelfde gemeente had gisteren de aanbesteding plaats van 300 K.G. krentenbrood en 2650 krenteukoekjes ter gelegenheid van het Inhuldigings- feest die van wege de gemeente als versnapering zullen uitgereikt worden aan de armen en de schoolkinderen. Door den prov. veearts te Axel is besmettelijke vlekziekte onder de varkens geconstateerd op bet Zaam slagsche veer. Kerk- en Schoolnieuws. Gekef. Kekken. Beroepen te Oostkapelle dhr. M. F. Visser, cand. te Rijsoord idem te Zaamslag A ds. J. Meijer, te Langeslag. Mej. D. Posthumes, te Goes, slaagde te 's Gravenhage. voor de akte A. Midd. Önd. Engelsen. Het getal sollicitanten naar de be trekking van hoof! der openbare lagere school te Nisse bedraagt 29. Het „Schoolblad" schrijft Naar wij vernem»n, heelt de Regeering te-vergeefs beproefd, aan „de Kruisberg", het bekende opvoedingsgesticht voor jon- geDS te Deutichem, een onderwijzer te krijgen. Tot tweemaal toe is er een be noemd, die telkens weer bedankte, toen hij nader met de toestanden van het ge sticht was bekend gemaakt. Ten slotte heeft de Regeering eenige jongens naar de inrichting te Alkmaar overgeplaatst, waar door het onnoodig is geworden, aan „de Kruisberg" nog een onderwijzer te benoe men. Naar men verneemt, heeft het be stuur der Christelijke school te Goes van den Minister van biqnenlandsche zaken bericht ontvangen, dat Z.E. termen heeft gevonden om de rijkssubsidie, welke voor 1896 gedeeltelijk en voor 1897 geheel ge weigerd was, alsnog toe te kennen. Tot onderwijzers aan de dezen winter te Oostburg en te IJzendijke te houden cursussen in landbouwkunde zijn benoemd de heeren A. de Srnidt, te Nieuw- en St. Joosland en A. Kooiman, te Wol- phaartsdijk. Het ouweder heeft eergisteren weer op verschillende plaatsen noodlottige ge volgen gehad. Te Vleuten werd een koe in de weide gedood en een deel van den naar 's lands gebruik op spijs en drank onthaald te worden. Pesca was in zijn stoel bij den ingang achterge bleven. Als Eleonora in zijn nabijheid kwam, wilde bij haar met hartelijke woorden toespreken, doch zonder hem met een blik te verwaardigen, ging zij voorbij. Haar vader en Francesco trokken zich den grijsaard aan, die zijn oprechte deelneming betuigde aan het ongeluk, dat hen getroffen had, toen afscheid nam en zich weg liet dragen. Eleonora had zich naar haar kamer begeven. Spoedig daarop werd de oude geitenhoeder Tomasso aange meld. Zij liet hem komen, en de ge harde grijsbaard, het geweer op den rug, de pistolen in den gordel, naar den aard der eenzaamwonende kudde wachters, stond spoedig daarop voor zijn meesteres. Het kamermeisje bleef; maar de oude zei „Zend haar weg, meesteres, ik moet alleen spre ken 1" nok van een heerenhuis door den bliksem vernield. Te Middelbamis sloeg de bliksem in eene woniüg en vernielde vele dak pannen en een zolderbalk. Van een korenmolen te Willemstad werd een der wieken verbrijzeld. Te Spijkenisse sloeg de bliksem in drie woningen, echter zonder veel schade aan te richten. Een hooiberg te Haastrecht verbrandde door den bliksem. In de gemeente Heeteren richtte een onweerebui, vergezeld van hagelslag, veel schade aan de te velde staande tabaks planten. Ook was het onweer noodlottig voor enkele personen. Bij Geldrop werd een landbouwersvrouw doodelijk door den bliksem getroffen en nabij Herpen werd de brigadier van de marechauseee Tilstra met zijn paard door den bliksem getroffen en gedood. Te Monnikandam werden de toren van de Groote Kerk en de zoogenaamde speel- toren door den bliksem getroffen. Van laatstgenoemden toren werd een groot stuk afgeslagen. Te IJlst richtte de blik sem eenige schade aan in een houtschuur, te Rijp sloeg hij in een cementmolen, die daardoor afbrandde. Te Scheveningen is Maandagmiddag vóór het Ververschingakanaal in zee een 15jarige jongen bij het baden verdronken. „Welk weer zullen wij hebben gedu rende de aanstaande leestdagen Het Handelsblad heeft zich gewend tot den directeur van het Meteorologisch Instituut te Utrecht en hem gevraagd of hij eer antwoord op deze vraag kan geven. Zijn antwoord luidt als volgt „Met zekerheid kan niets gezegd woiden omtrent het weder van 31 Augustus tot 10 September a.s. Het weder, dat thans omgeslagen is, kan zich spoedig weder herstellen, het kan echter ook geruimen tijd zijn ongunstig karakter blijven behou den. Den tijd van het jaar in aanmerking nemende, is de kans op goed weder groo- ter, dan die op slecht. „Weervoorspellingen op zuiver weten- schappelijken grondslag worden gedaan voor een tijdperk van slechts 24 uur en dan zelfs is de uitslag nog niet gunstig te noemen". VYerpbloemen" worden in denhandel ge bracht oranjekleurige kunstbloemen met een klis aan ds achterzijde. Aardig is de vinding zeker, zegt het N. v. d. D. maar of dat werpen, waarvan de uitslag toch nooit zeker is, niet wel eens tot onaange naamheden zal leiden, zonden wij niet durven verzekeren. Eon Vorstelijk geschenk. De „J.-B." geeft de volgende beschrijving van het geschenk, dat de sultan van Koetei H. M. de Koningin bij hare inhuldiging wenscht aan te bieden. Het werk, schrijft het blad, verdient eene beschrijving, want hier is werkelijk onder moeielijko omstandigheden en met bescheiden krachten iets bijzonders afge leverd. De sultan wenechte nl.iets oor spronkelijks, vervaardigd uit producten van oigen bodem, dat duidelijk het stempel moest dragen van inlacdsche makelij te zijn. Hij stelde daarvoor eenige op Borneo gevonden en geslepen briljanten en op het eiland gedolven goud beschikbaar, waaruit na eenig beraad een diadeem zou worden gemaakt in boedhistischen stijl als voor beeld werd een Boeddhabeeld gebruikt, aangevuld door aanwijzingen, verkregen uit den schat van het Bataviaech Genoot schap van kunsten en wetenschappen. In twee maanden tijd was de arbeid onder toezicht van den heer Vau Arcken (van de firma Van Arcken Co.) door de Soendaneesche goudsmeden gereed en voor zoover dat mogelijk is, volmaakt te noemen. De diadeem is, om trouw te blij ven aan den boeddhistiechen stijl, met zijn oploopende étages wat zwaar en de op in- iandsohe wijze geslepen briljanten hebben een vorm, die niet altijd met den Euro- peeschen smaak zal overeenkomen, maar de firma heeft dit eenigszius getemperd door figuren Van kleinere, fijn geslepen briljantjes, afgewisseld door mat gouden zesbladige bloempjes als randversiering aan te brengen. Om de groote eteenen ook op andere wijze te kunnen gebruiken, zijn deze op losse schroefjes gezet, zoodat zij ook bevestigd kunnen worden op fijne, echt schildpadden kammen tusschen fijne bril jantjes in. Het geheele sieraad is gesloten in een net afgewerkt djatihouten kistje, van binnen met rood fluweel en oranje satijn bekleed, van buiten versierd met zilveren beslag. Eleonora liet de dienstbode gaan. Toen zij alleen waren richtte To masso zijn scherpe oogen op haar en vroeg „Kan je mij zeggen, meesteres, wie onzen Cesare versloeg «Ja," antwoordde zij op harden toon. „Zeg het mij „Fernando della Pesca." De vensterruiten rinkelden zacht van den schrillen toon, waarop die woorden werden uitgesproken. De oude zweeg en zag haar aan, toen zei hij bedachtzaam „Uw vader, uw broer en Beppo zeggen „Neen, hij is het niet." „Zij zijn dwazen," barstte zij harts tochtelijk los, „ik weet, dat hij het was, slechts hij. Zijn er geen mannen meer in de bergen, dan neem ik zelf den dolk. Hij moet sterveD." Na een poos hernam de oude „Het is goed Fernando della Pesca moet terugkeeren, ik zal iot hem Een.b estje, dat met zijn tijd Te Meteren heeft ile heer D. vit/rf1'' een oranjekleurigen mol gevangen naar »Artis" te Amsterdam is opeeL.,'' Wat al geen Oranje draagt De burgemeester van 's-Graveji. heeft de ingezetenen met aandrang zocht door deskundigen te doen ondei!:' ken ot de balkons aan de voors?.' hunner huizen voldoende draagkracht zitten voor buitengewone belasting de feesten. 8 Deze opwekking zal rainchien ongelukken voorkomen, die te fr6(" zijn bij den onsolieden bouw van tegonwoordigen tijd. Te Terapelkanaal kwamen elf dochu. en zoons samen om een erfenis te dee^ De geheele nalatenschap bedroeg 10gnu Nu scheen men niet algemeen met dit drag tevreden te «ijn, zoodat 't niet 1* duurde, of er ontstond een vecht;,,? waarbij der vrouwen „sloffen" goede sten bewezen. Te midden van al deze druk kwam er ook nog een jonge dochter wereld. De weesinrichting te Neerboech ving een schrijven namens den Sultan Siak, waarin Z.H. zijne hoogste tevrej,. heid uitdrukte over de keurige uitvoer- van een album voor fotografietin, gej door de weesjongens op de binderij Jl vaardigd. Toegevoegd was een gift? i 50. In eene Geldersche gemeente dezer dagen afgekondigd dat zich lieff,, bers voor het bloemen-corsef konden u melden. Maandag is te Luik in de Oio een 17 jarige jongeling bij het baden rt. dronken, met zich in de diepte medeis pende den heer Hugon, een vader tt negen kinderen, die hem ter hulp was l komen. Als het regent lachen de paraplu koopman8,„Wie lacht er als het zoo wt is als deze dagen?" vraagt een blad en antwoordt: „De aaudeelhoiii van trammaatsohappijen. Van 's ochte: tot 's avonds zijn de trams voluiemt, wil meer loopeD; voor het kleinste toch, neemt men de tram.» Esterhazy verscheen gisteren r den raad van onderzoek in de Chltea d'eau.GeneraalFlorentin J Als getuigen werden gehoord een van het 74e regiment infanterie en g( raai de Peilieux. Het oordeel van raad werd medegedeeld aan generaal Z linden, die het overbracht aan Cavaign Deze zal heden of morgen uitspraak d Met enkele woorden hebben wijn ding gemaakt van den Franschen spoortre die in woeste vaart midden door boschbrand reed bij Biaritz.Een tooueei aangrijpend, als zelfs Zola voor zijn 8) wegroman Lr Béte humuine niet in weten te vinden Zondagmorgen was I brand begonnen en woedde spoedig ot de gronden van vier gemeenten in Landes, Luxey, Lipostey, Labouheyrü Ichoux. De sparbosschen waren een gemai kelijk veld voor het vuur, en aaD ij spoorweg gekomen, tastte het ook telegraalpalen aan. Tegen midden*] kwam een pleziertrein uit Bayonn» i Sint-Sebastiaan naar Bordeaux te It bouheyre kon hij niet verder. Twee en» half uur moest hij wachten. Toen dat men het vuur genoegzaam meester ter. om den trein te laten passeeren. De st talrijke reizigers de trein was stampt klommen weer in de coupés, vod ging het met den langen, zwaren trein toen men, na een poos, bemerkte dat loopplanken hadden vuur gevat. Het i een hachelijk oogenblik,te gevaarlijker dt de paniek ODder de toch ai zoo ongedi dige, ontruste reizigers. Een kloek besl kon alleen redding geven. Alle venst waren goed gesloten. De machinist Lo| en de stoker Dureté bestegeu de locomoti eu, op gevaar van levend te verbrand dreven ze den trein zoo snel mogelijk vuurzee in, als de bliksem ging de rem slang er door en was gered. Een gr» aantal vrouwen waren natuurlijk va» stokje gevallen, maar niemand had eroj; letsel gekregen, zelfs Lop-z en Dureté nk Ook in de sparrenbosschen van Marck prime, bij Berganton eu Pierreton, brand ontstaan over een lengte van: K.M.te Roubaix is een spoorwagent vuuraanmakers verbrand, en teChaent schip met petroleum een oogenblik te ben ook andere schepen daar in ge" gelegen. (N. R. Gt.) Eene 10-jarige levensmoed Dat iemand, in een oogenblik van die zeggen: »Hoed u!" eu hij zal ster'fjj Het is goed." Hij boog het hoofd en ging. Eiej uora zag hem na en herhaalde, sissel door de gesloteu tanden„Hij sterven." V. Eleonora bleef eenzaam op lietl» teel Ornano achter. Haar broei Francesco was naar Ajaccio terugg' keerd en de bede haars vaders, hem op Figardo te komen, had afgeslagen. Slechts Beppo vertoef» nog in haar nabijheid. De gedacht? van dezen man richten zich, even»" die van Eleonora, slechts op de o( dekking van Cesare's moordenaar. Wordl vervolgd-)

Vlissingse Courant | 1898 | | pagina 2