II IB11L Woensdag- 17 Augustus No. 95. 30e Jaargang. 1898. incieele Nieuws. Rentenier M Di VOOR MTLOTM, DAGMEID Binnenland. f E (J I L L ET O N. e.) s financleele Gidsen z^n Kleine Kapitalist e Jaargang 1898.) Maandag- Woensdag. Vrijdagavond. oopste Beurscourant g,onpartijdig, nauwkeurig aanden franco per post g sche Restantenlijst en Koloniën -f- extra porto Jaargang 1898.) dkoopste Financieele vermeldende alles wat een iechts een enkel stukje weten moet, tevens onpar. eurig. aanden franco per post 3, sche Restantenlijst p.p. 5, en Koloniën -j extra porto. Jaargang 1898.) den laatsten Zaterdag elke Maand. ipste Uitlotingscourant, ijdig, nauwkeurig. aanden franco per post 1. en Koloniën -j- extra porto. :enoemde bladen vermelden tingen van Gemeentelijke, en Kerkelijke Leeningen, ers zijn op aanvrage gratis en Abonnementen (welke van elke maand kun- vorden aangenomen bij de deze Courant en aan de bovenomschreven bladen it 258 AMSTERDAM. iureau der Vlissingsche last men zich met de an Advertentiën in alle en Advertentiebladen üooging van prijs. lie met de wasch kan juwstraat No. 231. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bU den Uitgever: F. VAN DE VELDE Ji., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1 4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Versckynt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Telephoonnummer ÏO Abonneinents-Advcrtentiën op zeer voordeellge voorwaarden. Een goede zaak Gelukkig dat er nog goede menscben de wereld zijn, anders zag het er bedroevend uit met de behoeftige ridders der Militaire Willemsorde en hunne nagelaten betrekkingen, want ]ioe dikwijls bij verschillende opvol gende regeeringen aangeklopt werd om het lot dezer oudstrijders die zoo veel voor het vaderland deden, maar die het vaderland laat gebrek lijden, op hun ouden dag te verlichten, allen bleven doof of paaiden met beloften die niet vervuld werden op een budget tan vele millioenen kon geen som «vonden worden om Nederland ie bevrijden van den smet dat bet zijn dapperen den avondstond huns levens „jet wist te verhelderen door bun een zorgenvrij bestaan te verschaffen. Deze taak die van nature op de regeering rust, overnemende, heeft de Vereeniging „Moed, Beleid en Trouw" zich hun lot aangetrokken en is menig maal in staat geweest krachtig te helpen. Haar werden giften en jaar- lijksche contributiën geschonken, maar toch was het haar niet mogelijk zooveel te doen als zij wel wenschte, en te minder zal zij in de groote behoefte kunnen voorzien, nu door den oorlog op Aljeh velen huiswaarts en in de maatschappij terugkeeren, onbe kwaam om te werken en niet in staat om door de toelage aan hun ridder kruis verbondeD, geheel in hun onder houd te voorzien. Zij heeft daarom een middel bedacht om haar kas te versterken. De schilders Bisschop, Israels, Maris en Mesdag hebben ieder een teeke- niug geschonken voor artistieke briefkaarten, voor binnen- en bui- tetdandsch gebruik, gedrukt op zwaarder carton, maar overigens met de gewone afmetingen en tmteu, voorzien van het oflicieeie rijkswapen en het Rijkszegel van 27s of 5 cent en die dus niet meer met een postzegel behoeven te worden beplakt. Ze zijn vervaardigd in de werkplaats van de firma Mouton Co. Ze kosten 121/» en 15 cent. Wij wenschen aan deze briefkaarten welke uitgegeven zullen worden bij de inhuldiging van H. M de Koningin- Grootmeesteres van de Militaire Wil lemsorde een ruim debiet toe, zulk een waardoor de goede bedoeling van de Vereeniging „Moed, Beleid en Trouw ten volle bereikt wordt. Een verzoek aan de Koningin. Dr. Frederik van Eeden vraagt, in een openbaar verzoekschrift, aan de Koningin te verklaren Zelve geen alkohol te willen ge- kruiken, wat haar, zooals den meesten heschaafden jongen vrouwen, maar een zeer geringe opoffering zijn zal, en verder niet gaarne te zien, dat er hij de tallooze feestmalen, waaraan zij moet deelnemen, alkohol geschon ken wordt. Hij hield hartstochtelijk veel van Eesare, diens ontijdige dood had hem zeer getroffen. Dat hij hem wreken moest, sprak van zelf een van heiden, den moordenaar onder de guillotine brengen, öf hem dooden Ook voor hem was de gebeurtenis in diepe duisternis gehuld. Fernando della fesca en Cesare, beiden eergierige jongelingen, waren elkaar van hun jeugd af niet genegen. Dat wist hij, maar ook, dat officieren van het leger, n"g; bovendien regimentmakkers, die schouder aan schouder in den slag Dan schrijft hij verricht ze, op de gemakkelijkste wijze, een on berekenbare weldaad voor haar volk. Dr. van Eeden wil eigenlijk dat onze Koningin aan feestmaaltijden het voorbeeld zal willen volgen van Paul Kruger die bij toosten be scheid doet met een glas melk. Wij twijfelen niet of dr. van Eden een vurig voorstander is van geheel onthouding, maar gelooven ook tevens dat zijn ijveren voor geheel-onthouding hem parten speelt en de Koningin misschien wel eens hartelijk zal lachen om zijn bede. Hoe de nieuwe geweren werken. Esq Amerikaansch officier, luitenant W. H. Warple, die in den oorlog door een Mauserkogel van Spaansche zijde werd getroffen, beschrijft aldus de werkiDg, die deze kogel op hem uit oefende „Ik stond juist door een veldglas te kijken, toen de kogel door de buiten zijde van de pink van mijn linkerhand sneed, in het onderste lid. Toen door de palm van mijn hand, juist onder den wijsvinger. Toen drong hij mijn wang binnen, een halve duim van de linkerzijde van mfju mond.Vervolgens, Da verscheidene tanden verbrijzeld te hebben, giDg hij omlaag in mijn bals en toen nog lager en in de richting van de ruggegraat, terwijl hij einde lijk mijn lichaam verliet halverwege mijn rug en vier duim van den rug gegraat. Geen been was gebroken. Nooit zal ik dat gevoel vergeten. Het scheen alsof ik van den grond werd opgetild en snel rondgedraaid. Ik gevoelde dat ik ging, maar ik scheen tevens te gevoelen dat alles over zou zijn, als ik aan dat gevoel toegaf. Ik verzette mij er dus tegeo, en na wat mij een eeuw van dit draaien toe scheen, sloeg ik tegen den grond. Toen scheen het mij toe dat niemand zou weten dat ik gewond was." Het is, merkt Prof. Dosker hierbij op, wel een bewijs voor de humaniteit der nieuwe geweren en van den zegen der antiseptische chirurgie, dat deze schrikkelijk gewonde man, na drie weken genezen uit het hospitaal ontslagen werd. Sergeant Kuyper. De „compagniescommandant van sergeant Kuyper" te Arnhem wijst op eene vergissing, welke in het ver weerschrift van dr. A. Kuyper betref fende zijn zoon Guillaume is geslopen. De reserve-sergeant Kuyper is wel degelijk „gezakt voor effectief ser geant", maar hij is geslaagd in zijn examen tot toelating op deD cursus. Op dit laatste heeft het schrijven van den heer Kuyper en natuurlijk ook dat van den regimentscommandant betrekking. Tot geruststelling van hen, die gaarne „booze conclusies trekken", schrijft de compagniescommandant, diene, dat nog eerst aan het examen voor effectief sergeant voldaan moet worden, alvorens de sergeant Kuyper definitief op den cursus kan worden toegelaten. Dissonant bij de feestviering. De schrijver der Amsterdamsche brieven in het Utr. Dhl. zegt „WanDeer de geruchten waar zijn, is er een zeer ernstige reden tot ont-temdheid bij de feestviering. „Ik deel het volgende onder alle voorbehoud mede, hoewel het mij van vertrouwbare zijde is verteld en zekere kenteekeuen liet gerucht voor mij hebben bevestigd. „(let gemeentebestuur van Amster dam heeft dit is in allen gevallen zeker geen uituoodiging gekregen tot bijwoning van de plechtigheid in de Nieuwe Kerk. Het is daarover zoo verstoord, dat het zijnerzijds de uit- noodigingen aan het hofpersoneel voor de galavoorstelling in den stads- schouwburg tot de striktst onvermij delijke wil beperken. De verhouding laat op 't oogenhlik heel wat te wenschen over". hadden gestaan, wel naar pistool of sabel, maar niet Daar den dolk zou den grijpen. Ook stond Fernando della Pesca als een achtenswaardig man bekend. Castrucci was schrander, ja, bezat een groote mate van sluwheid, maar de door Eleonora zoo hartstochtelijk geuite aanklacht wilde hem niet helder worden. Pesca was de man niet, om zulk een misdaad te begaan. Vreese- lijk had het Castrucci aangedaan, dat zijn naam misbruikt was, om Cesare naar het terrein van den moord te lokken, en dit vermeerderde nog zijn wraaklust. Klaar was het, dat hier iemand de de hand in het spel had gehad, die Cesare, hem, hun betrekking tot el kander en de plaatselijk gesteldheid nauwkeurig gekend had. Den anderen morgen verscheen de Corsicaan voor den inspecteur Wagner op diens bureau.Beppo Castrucci sprak I goed Fransch, nog beter Italiaansch De heer Van der Mijle d faire genomen. De heer Alfred de Beauliarnais zwaait in de Avondpost ironisch allen lof toe aan den heer Van der Mijle, arts te Zwolle, wegens de wijze, waar op deze bij den aanvang van het proces- Dreyfusals kampioen voor de verdrukte onschuld zich heeft opgeworpen. „Maar, zegt de heer Beauh&rnais, ik las eenigen tijd geleden, dat gij alle Nederlanders, ridders vau het Legioen van Eer, uitgeuoodigd hebt, om hun onderscheidingóleeken' terug te zendeu. Dat moet gij niet meer doen, mijn vriend. Want ik vrees, dat gij, met uwen grooten aanhaDg, het gedaan zult krijgen en dan o, onbere kenbare gevolgen I Duitschland, Engeland, Italië en audere landen zullen dat voorbeeld volgen, zoodat men in Parijs opgepropt zit met „les rubans rouges." Karrevrachten zullen moeten vervoerd worden en dat stoort de orde in mijn ongelukkig land." Bezoek der Koninginnen aan de Betuwe. De Koninginnen hebben Zaterdag volgens hare bij haar laatst bezoek te Arnhem afgelegde belofte aan de Betuwe een bezoek gebracht. Niemand had wel gedacht dat deze belofte zoo spoedig zou vervuld worden. Met een extra-trein kwamen zij te 1 uur 50 uit Baarn aan het slation te Eist aan, waar ze werden ontvaDgen, door het fanfare-gezelschap „La llarpe" en een toespraak van den burgemeester. De vor stinnen bezochten voorts verschillende inrichtingen en deden na haar vertrek uit Eist een boottochtje van Dodewaard naar Tiel. Bij het monument te Leeuwen werd eene eerbiedige ovatie aao H.I1. M.M. gebracht. Er was veel volk hij deze plechtig heden op de been en de Koningionen werden hartelijk toegejuicht. Te vijf uur kwamen de Koninginnen en kon zich door zijn lang verblijf in Duitschland en den omgang met zijn vrouw, ook vrij goed in 't Duitsch uit drukken. De inspecteur ging na, dat alle nasporingen tot nu toe vruchteloos waren geweest en beloofde zich van den bijstand van den Corsicaan, wiens karakter groote schranderheid verried en die bovendien nauwkeurig bekend was met de Corsicaausche betrekkin gen van d'Ornano, nog al eenig re sultaat. Hij draalde derhalve niet, Castrucci van alle gebeurtenissen, getroffen maatregelen en den toenma- ligen stand "an het onderzoek op de hoogte te stellen. Lang beschouwde Beppo het briefje bij Cesare gevonden. „Kon dit voor uw handschrift gel den vroeg Wagner. „Bezwaarlijk voor hem, die het nauwkeurig kende, doch ik heb in mijn leven weinig de pen gevoerd, en signor Cesare zal wel lang verge- te Tiel aan, waar duizenden bij haar komst jnichtonen aanhieven. Na aan komst en verwelkoming deden zij een rijtoer door de rijk versierde straten, waarbij haar menig bouquet werd aangeboden. Van Tiel ging de tocbtnaar Buren, en vandaar naar Geldermalsen, in welke beide plaatsen het onthaal schitterend en vol geestdrift was. Te 6.55 vertrokken de vorstinnen, en daarmede was de tocht volbracht, die op de Koninginnen een goeden indruk moet gemaakt hebben van de ge negenheid der Betuwnaars voor ons vorstenhuis. Oranje Nassau-Tentoonstelling. De Orauje-Nassau-tentoonstslling zal geopend worden door H. M. de Koningin op Donderdag 8 September. De Koningin zal daarbij vergezeld zijn van de Koningin-Moeder, den Vorst en de Vorstin von Wied en den groothertog van Saksen Weimar en Eisenach met gevolg, waarbij zich zullen bevinden de Oostersche Vorsten, in groot ornaat. De eerewacht zal den stoet escor teeren. Legerrevue. Omtrent de revue over het leger op 21 September verneemt de N. R. Ct. dat deze zal plaats hebben op de Ren- kummer heide, des voormiddags te ll uren. Behalve de manoeuvreerende troe pen der Ie en 2e divisie infanterie en van de koloniale reserve, zal daaraan worden deelgenomen door de detache menten van de overige korpsen van het leger, ter sterkte van eene com pagnie van 100 man, een escadron of eene batterij van 4 stukkeD, van het reg. grenadiers en jagers echter zoowel eene compagnie grenadiers als eene compagnie jagers. Bij die compagoieëo en escadrons zullen de vaandels en standaarden zijn ingedeeld. De compagnieën der le divisie infan terie vormen daarbij een bataljon evenzoo de compagnieën van de 4 regimenten vesting-artillerie en die van het korps pantserfort artillerie en van de korpsen pontonniers en torpedisten. Al deze troepen staan onder bevel van den kolonel J. L. de Bock, com mandant van het regiment grenadiers en jagers. Ook zulien alle generaals met hunne adjudanten, zoomede de korpscomman danten, bij de revue tegenwoordig zijn en met de officieren der vreemde mogendheden in den staf van den luitenant-generaal Kool plaats nemen. Er zijn de noodige maatregelen voor een doelmatig spoorwegvervoer ge troffen. Hare Majesteit de Koningin zal te paard de troepen inspecteeren. Zucht naar opschik. De telegraaf bevat een schrijven van mr. Ph. Falkenburg waarin deze op het treurig verschijnsel wijst, dat de vrouw uit de volksklasse zich hoe teD zijn geweest, hoe mijn handschrift er uit zag. Ook verandert dat met de jarenmaar zijt ge ook te weten gekomen, wie hem dezen brief gebracht heeft „Helaas nog niet, trots openbare bekendmaking. In het hotel is geen geschrift, van welken aard ook, aan mijnheer d'Ornano afgegeven." Daarna bestudeerde de Corsicaan, met behulp van den inspecteur, de vreemdenlijsten van den dag des moords en noteerde eenige kleine logementen. Op zijn verzoek werd ook de poli- tiearts ontboden. Dezen legde hij de vraag voor, of de stoot van boven of van beneden was toegebracht. De arts verklaarde, dat de doode- Iijke stoot was toegebracht van bene den naar boven en diep in den hals gedrongen. «Het is Italiaansch bandietenwerk," meende hierop Castrucci. „Wanneer de Italianen en in 't bijzonder de Cor; langer zoo meer wil tooien met den zelfden tooi als de vrouwen, die over ruimer middelen beschikkeu en dat zij die haar daartoe in staat stellen zijn de vrouwen en kinderen der proletariërs Wanneer de arbeider van heden over uitzuigers spreekt, dan denkt hij maar al te weinig, in welke mate hij en de zijnen tot die uitzuigerij aan leiding geven. Nemen wij als voorbeeld alleen de kunstbloemen op de dameshoeden. De duurdere kunstbloemen laten het be talen van een hooger arbeidsloon toe. Maar het zijn de geringste bloe men, voor het vervaardigen waarvan ware hongerloonen betaald worden. De arbeidster, die deze bloemen maakt, behoeft niet, als de Fransche ver- vaardigster der duurdere soorten, eenige keuuis te hebben vau botanie. De vormen der bloem worden op het katoen gedrukt. De Engelsche arbeid ster kleurt daarna de stof met aniline, knipt de bloemblaadjes uit, hecht ze vast met de fabriekmatig vervaardigde stampers en meeldraden, en de ruwe bloem is gereed. Voorwaar, een kunstvak kan men dit bloemenmaken niet meer noemen. Vandaar dat ook in dit vak kinderen kunnen gebruikt worden. Een gezin, door den heer Hird beschreven, be staat uit moeder, grootmoeder en drie kinderen, van 9, 7 en 5 jaar. Dit heele gezin verdient met bloemenma ken ongeveer elf gulden per week. 's Morgens om 5 uur vangt het werk aan. De kinderen werken door tot 9 uur 's avonds, moeder en grootmoeder tot 11 uur. In dien tijd maken zij drie gros primulas, korenbloemen en rozen, of vier en-twintig gros viooltjes, Zij moeten zelf het noodige ijzerdraad en de guttapercha steelen aanschaffen. En dit materiaal kost hun geregeld 3ö cents per dag, welk bedrag van het verdiende loon moet worden af getrokken. Bij de aflevering van de gemaakte bloemen aan het magazijn gebeurt het niet zelden, dat bloemen worden afgekeurd en geweigerd, als te slecht gemaakt. De heer J. van Loenen Martinet deelt in de Hervormer mede, dat het adres om gratie voor de gebroeders Hogerhuis, waartoe door den heer P. L. Tak in de Kroniek het initiatief eenomen is, morgen zal worden ver zonden. Tot 12 Augustus hadden 138 personen, uit alle deelen des lands, betuigingen van instemming gezonden. De pantserdekschepen Holland en Zeeland, beneveos de pautserschepen Evertsen en Piet Hein vertrekken op het laatst dezer maand van Willems oord naar Amsterdam, om daar voor de illuminatie bij gelegenheid der inhuldigingsfeesten in gereedheid te worden gebracht. Voor eenige dagen werd gemeld, dat aan de brievengaarders een ver hooging van 100 salaris toegezegd sicanen den dolk hanteeren, stooten zij steeds van beneden naar boven. Geen Franschman of Spanjaard zal het mes op zoo'n wijze gebruiken, om van Duitschers en Engelschen maar niet te spreken." Een agent verscheen en meldde, dat er een vrouw met een klein meisje was, welke omtrent den aan d' Ornano gegeven brief inlichtingen konden geven. Oogenblikkelijk liet de inspecteur ze voor zich verschijnen. Een armoe dig gekleede vrouw kwam binnen, een ongeveer tienjarig meisje aan de hand met zich trekkend en begon, naar den aard van zulke menschen, zonder veel omhaal „Ach, lieve God, mijnheer de in specteur breng ods toch niet in on gelegenheid. Wij hebben het eerst gisteravond vernomen, anders waren we reeds eerder hier geweest." „Nu, wie zijt ge dan, beste vrouw, en wat hebt ge vernomen vroeg

Vlissingse Courant | 1898 | | pagina 1