Woensdag- MARIE. 3 Augustus No. 89. 36e Jaargang. 1898. Gemeentebestu ur. Ti e k e rv i> m v i; i li. Binnenland. 11.1 11.1.1: t o v VLISSIN6SCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1. Franco per post f 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek. handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever: F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADYERTENTIËNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. VerschJJnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Teleplioonnu.mmer ÏO Abonnements-Advertentiiin op zeer voordcelige voorwaarden. Afgekeurd Vleesch Burgemeester en Wethouders van Vlis- singen maken bekend dat in de maand Juli j.l. door den keurmeester van het slachtvee en vleesch afgekeurd zijn als uadeelig voor de gezoudlicid 1 Rund. 1 Kalf. 1 Schaap. 2 ingewanden van runderen. 3 ingewanden van Varkens. 2 ingewanden van Kalveren. Voorts herinneren zij belanghebbenden voor zooveel noodig, aan het bepaalde bij artikel 207. 3e lid der Alg. Verord. van Politie, luidende jlVanneer het herhaaldelijk voorkomt, dat bij eenzelfden slager of vleesehverkooper voor de gezondheid nadeelig vleesch wordt aaogetroffen, zonder dat daarvan aangifte ja gedaan, zijn Burgemeester en Wet houders bevoegd, zulks met vermelding van de namen van den belanghebbende, ter openbare kennis te brengen. Vlissingen, 1 Aug. 1898. Burg. en Weth. voorn. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, G. J. BISSCHOP. Bestraffing van jeugdige personen. Het wetsontwerp door den minister ran justitie ingediend, houdende wij- Z'gingeu in de bepalingen betreffende de strafrechtspleging ten aanzien van jeugdige personen, gaat van en geheel ander beginsel dan de tegen woordige wet op het strafrecht uit. In plaats van den jeugdigen delin quent dadelijk voor de rechtbank te trekken en hem dus soms voor een kleine overtreding voor zijn leven te brandmerken, wordt hem eerst als de meert doelmatige straf eene berisping toegediend, die bestaat in eene ver manende toespraak tot den veroor deelde, in verband met bet gepleegde feit. In Engeland werkt dit stelsel uitstekend, en heeft menig jongmensch 'oor verdere afdwalingen behoed. Mist deze haar nitwerking, dan gaat de rechter over tot de voorwaardelijke veroordeeling tot plaatsing in eene tuchtschool, welke straf echter alleen dan wordt toegepast indien de berispte binnen zekeren tijd, op nieuw aan eenig strafbaar feit wordt schuldig verklaard, of wanneer de veroordeel de niet mocht hebben bekend en toch, gelijk bij eerste overtreding, geen andere straf kan worden opgelegd. Die tuchtschool zal in waarheid eene tuchtschool zijn, waarin de veroordeelden zullen leeren wat strenge gehoorzaamheid is en waarin alles hen zal herinneren dat zij daar in voor hunne straf geplaatst zijn. Dan is er nog een derde straf voor bijzondere gevallen eu tot een beperkt maximum, n.l. eene geldboete. Dat maximum bedraagt voor een persoon beneden 18 jaar 90. Te weinig litterair en muzikaal ge vormd om zich de eenzaamheid te bunnen verhelderen, zat zij uren lang ®et een handwerkje in de hand, dat maar niet af wou komen en zij was ,e zeer verwend om lust in huishou delijke bezigheden te vinden. De per senen, die gewoon waren Avondrood" 'e bezoeken, boden haar ook niet de (fewenschte afwisseling. Enkele oude j°nge juffrouwen, de beide predikan te, de notaris, allen even bejaard en saai. De lectuur der Dichten bepaalde ach tot werken van stichtelijken aard, ofschoon zij nog eene goede stem De duur van een verblijf in een tuchtschool is tenminste een week en ten hoogste eene maand, indien zij geldboete vervangt, eu overigens teu minste een maand en bij misdrijven en overtredingen, vermeld in de arlt. 424—426, 428-433, 439, 440, 447, 450, 451, 453 en 455 tenhoogste zes achtereenvolgende maanden voor een persoon, die vóór het begaan van het j feit den leeftijd van 14 jaar nog niet i heeft bereikt, en ten-hoogste een jaar voor een persooD, die op dat tijdstip dien leeftijd beeft bereikt. Bij andere overtredingen worden deze maxima met de helft verminderd. Om de mogelijkheid te openen om den schuldige aan een zeer ern- Btig misdrijf indien blijkt dat de opvoeding mocht hebben gefaald, hiet los te laten, heeft het ont werp eene soort van voorwaarde lijke veroordeeling te baat genomeD, die Da het einde der opvoeding kan worden ten uitvoer gelegd, indien de schuldige alsdan binnen zekeren tijd opnieuw voor eenig strafbaar feit onherroepelijk mocht worden veroor deeld. Ook bij ernstige misdraging vóór het einde der opvoeding van Rijkswege zal de voorwaardelijk op gelegde gevangenisstraf kunnen worden geëxecuteerd. Geen veranderingen zijn voorgesteld in de procesorde. Alleen is aan kinderen steeds de voorlichting en raad van ouders en voogden verzekerd, zoowel bij de behandeling der zaak als in de instructie en in het alge meen, waar tegenover het kind of in zijn belang eene rechtshandeling wordt ondernomen. Een uitzondering op dezen algemeeneu regel is mogelijk gemaakt in al die gevallen, waarin de rechter haar in het algemeen be lang onvermijdelijk acht Verder laat de wet steeds den rechtsgeleerden raadsman of deskundi ge vertegenwoordigers van de jeugdige delinquenten bij de rechtshandelingen toe, voor zoover althans het publiek belang zich daartegen niet verzet, en schrijft anderdeels een zoo volledig mogelijk onderzoek voor omtrent opvoeding en karakter, omgeving en antecedenten. Bij berechting van kinderen en jeugdige personen wordt de openbare behandeling uitgesloten. De minister heeft door een en ander getracht, een stelsel op te bouwen, waariD gerekend wordt zoowel op de macht der overheid als op de toewijding van particuliere personen en waarin ieders taak, zooveel mogelijk datgene wat van hem mag worden verwacht, is bepaald, aangewezen en begrensd, opdat gansch het volk den strijd ktmne aanvaarden tegen een kwaad, dat zoozeer de levensbelangen van geheel het volk raakt. Lichtvaardige conclusies. «Lichtvaardige conclusies,, noemt het Handelsblad de gevolgtrekkingen voor onze marine gemaakt door de Standaard uit de resultaten van de joDgste zeegevechten. hadden, zongen zij nooit anders, eiken morgen en avond bij de huiselijke godsdienstoefening, dan kerkelijke liederen. Soms dacht Marie er over in eene betrekking te gaaD, daar haar ver mogen niet groot genoeg was om op eenigszins weelderigen voet elders te gaan leven. Maar zij was voor eene be trekking als gouvernante noch in schikkelijk noch bekwaam genoeg zij was er niet voor opgeleid. Het onderwijs, dat zij had genoteD, was niet grondig genoeg geweest om er op voort te bouwen met het oog op eene betrekking als leerares. Zoo gingen een wiDter en een zomer, zon der zorg en leed, maar ook zonder vreugde voorbij. Zij wandelde als in den mist, en naarmate zij zich meer vrouw voelde worden, begreep zij, dat zij groot gevaar liep het waarlijk niet benijdenswaardige bestaan der nichten het hare te moeten noemen, en er kwamen oogenbiikken, dat zij Het blad waarschuwt er dan ook voor om ze zoo maar niet voetstoots aan te uemen. Voorloopig zal men wél doen, zegt het, door in afwachting van betrouwbare eu zaakkundige verslagen, niet te vergeten dat op de Spaanscbe schepen de inrichting (en waarschijnlijk ook de bediening) van het geschut zeet veel te wenschen liet (de stukkeu liepen o a. in zeer korten tijd warm), zoodat niet alleen de groote slagschepen, maar zelfs een simpel adviesjacht als de Glocester met succes tegen de Spaansche kruisers konden optreden. «Het verspreideu vau zulke onjuiste en voorbarige berichten wekt onze ergernis, omdat wij weltn dat de ijverige hckuibbelaars van oorlogsuit- gaveu er dadelijk munt. uit slaan voor hun laat-maar-waaien-theorie. „Wie te haastig, te voorbarig schiet onder militairen noemt men dat „vóórtrekkeu" heeft veel kans mis te schieten eu zijn kogel elders kwaad te zieD stichten." Een costuum quaestie. Er is zoo meldt het „Hbl.", „aan een lang gekoesterd voornemen uit voering gegeven." Dat „gekoesterde voornemen" is het voorschrijven van een hofcostuum, met steek, degen en belegsels, voor den directeur en de andere ambtenaren van het Rijksmuseum te Amsterdam. Daar 't van de Regeering uitgaat, is er de naam „ambtsuniform" aan ge geven maar de ambtenaren, die niet bijzonder gesteld mochten zijn op 't doen van de ui'gaaf voor zulk een pak luet goud of zilver; kunnen zich van"de aanschaffing onthouden, mits zij dan afzien van de eer om ten hove te moge verschijnen. Suiker als voedingsmiddel. Dit product wordt in een pas uitgeko- menDuitscbe brochure alsvoedinsrsmid- del terzeerste aanbevolen.Alsuottsvoed- sel zegt de schrijver, is suiker zeer aanbevelenswaardig, en zij is tegen woordig betrekkelijk goedkoop,althans, naar verhouding van hare voedings waarde, veel goedkooper dan alcohol. Als staaltje van de verrassende eigenschappen van suiker, deelt de (ongenoemde) schrijver der brochure o.a. mede, dat volgens een Neder- landsch militair arts bi] eene expe ditie op Sumatra de soldaten gedurende den raarsch en in het gevecht zich déardoor alleen frisch en monter hadden gehouden, dat zij van tijd tot tijd tot tijd een handvol suiker aten. Indianen, gemsjagers, gidsen in bet. Zwitsersche hooggebergte, gebruiken op vermoeiende tochten steeds sui ker, ais het. beste middel om spoedig hunne krachten te herstellen. Bekend is het ook dit vinden wij in de brochure als voorbeeld aan gehaald dat verscheidene van onze beste beste roeiers bij het trainen grootendeels op suiker teren, en met uitnemend succes. Vooral heilzaam werkt suiker in geval van maaglijden. Ieder die suk kelt met de spijsvertering of aan ge brek aan eetlust lijdt, moet groenten en saladen nooit eten dan overvloedig met suiker bereid. In dat geval kun nen zelfs maaglijders ongekookte saladen goed verdragen. Algemeen verbreid is de meeniug, dat men door het gebruik van suiker de tanden bederft. Dat is eene dwaling, want de Eugelscben en de negers in de tropen, die van alle volken de meeste suiker eten, hebben naar be kend is, veelal de blankste en gaafste tandeD. Alleen zoetigheden die vrucht- zuren bevatten, hebben in dit opzicht eene schadelijke uitwerking; het zijn de vruchtzuren, niet de suiker, die tanden aantasten. De regeering beeft aan de spoor- wegbetturen in overweging gegeven, het daarheen te leiden, dat aan het personeel, bij een arbeidstijd van teD hoogste veertien uren daags, ten minste 52 vrije dagen per jaar, en daarvan 20 Zondagen, worden toege staan. Dit jaar kunnen weder vijf joDge lieden voor de opleiding tot adspiraut- administrateurs bij de zeemacht wor den geplaatst. De Staatscourant no. 170 bevat nadere bijzonderheden. De historische optochtte Amsterdam bij de inhuldigingsfeesten zal bestaan uit drie hoofdgroepen, waarvan de eerste een beeld geeft van het laatst der 16e, de tweede van het begin der 17e en de laatste vau het midden der 17e eeuw. Als voornaamste personen komen voor Willem de Zwijger met zijn vier broeders, waaromheen be kende staatslieden uit dien tijd, en Maurits met tien zijner generaals. De zee wordt vertegenwoordigd door een grooten zegewagen, waarop de meest bekende admiraals als De Ruy- ter, Tromp, Evertsen, Van Galen e.a. zich bevinden. De derde groep rangschikt zich om Frederik Hendrik, die met zijD pages gevolgd wordt door den stadhouder Willem III en den Grooten Keurvorst, en voorts door een 17e eeuwsche karos, waarin gezeten zijn Amalia van Solms, Louise Henriette en Marie Stuart. Voorts komen een groep van ingenieurs,beroemde mannenen kunste naars, bouwkundigen, klokkengieters en vestingbouwkundigen enz. Ten laatste komt de schuttersafdeeling in costuum. de dooden benijdde, die langs hare woning naar het kerkhof werden gedragen. Eens op een schoonen lentemorgen, waarop het heldere zonnelicht haar buitengewoon verkwikt had doen ont waken, kwam zij opgewekter dan ge woonlijk naar beneden, en luisterde met meer dan gewone attentie naar het stichtelijke woord, dat nicht Clara gewoon was 's morgens uit „De Dag des Heila" van Van Oosterzee voor te lezen, en trof haar het lied, dat zij anders gewoonlijk gedachteloos mede- zong, als een vriendelijke stem uit een ver verleden „Geloofd zij God met diep ontzag, Ilij overlaadt ons dag aan dag Met Zijne gunstbewijzen." Zij gevoelde op dit oogenblik de waarheid van die woorden. En toch, waarom was zij nu gelukkiger dan anders? Haar oog was open gegaan voor de poezie des levens. Tot dusver Het aantal ontbrekende officieren bij de verschillende korpsen van hit leger bedroeg op 1 Augustus 1898 92, nl. bij de infanterie 53, cavalerie 3, artillerie 21, genie 8 en mil. adm. 7. In het geheel zullen bij de feesten in Sept. 130 buitenlandsche bladen, illu straties, revues, enz. vertegenwoordigd zijn met 140 personeD, waarbij dan nog komen een 20tal dames, die in gezel had zij weinig gelezen. Zoolang zij nog in Indië verkeerde, wat Holland- sche, Fransche en Duitsche meisjes boeken, die haar weinig interesseerden. Op de Europeesche reis bepaalde haar lectuur zich tot het nieuws in de dag bladen, waarvan zij gewoonlijk alleen de feuilletons las. Haar vader, wiens kunstzin uitsluitend op het zinnelijke gericht was, bracht haar liever naar de opera dan naar den schouwburg, naar het circus dan naar een classiek concert. Zoo was het gevoel voor het hoogere in litteratuur en kunst tot dusver in haar blijven sluimeren, er was niemand geweest om het te ont wikkelen. Nu zou een eenvoudig psalmvers de eerste aanleiding zijn, om licht te ontdekken waar zij vroe ger niets dan nevel vond. Stil, ais schaamde zij er zich over, ging zij, op haar kamer teruggekeerd, in het psalmboek nog eens dat lied over lezen- Veel was er in, dat zij niet be greep daar klonken tonen in van schap van vertegenwoordigende heeren komen, benevens een SOtal congressis ten en leden van het centraalbureau. Vlissingen, 3 A.ug. Verslag van de Kamer van Koop handel en Fabrieken over 1897. Werkzaamheden der Kamer. De Kamer bestond op 1 Januari 1897 uit de volgende leden de heeren J Verkuyl Quakkelaar, voorzitter, Jos. van Raalte, plaatsver vangend voorzitter, P. J. Stekers, J. Lagaaij, C. M. Dommisse, E. H J. Wibaut, J. Wilkeus, A. H. Polak, H. M. Kloppers, en T. C. Dommisse, Secretaris. Beide eerstgenoemden werden respec tievelijk als voorzitter en plaatsver vangend voorzitter herkozeD. Door het door den heer P. J. Siegers tegeu het eiud des jaars genomen ont slag verloor de Kamer tot haar innig leedwezen een lid, dat gedurende 29 jaren met den meest mogelijkeu ijver en met voortdurende toewijding zich wijdde aan de bavorderiug der be langen van handel en nijverheid en door zijne veelzijdige ervaring en zaakkundige voorlichting der Kamer tot een belangrijken steun was geweest. In de hierdoor ontstane vacature kou eerst in het volgende jaar worden voorzien. Ouder de zaken door de Kamer in 1897 behandeld, kwamen als de meest belangrijkste de volgende voor Door de Kamer te Deventer was aan de Regeering een adres gericht waarbij werd aangedrongen op eene vermindering van briefport voor open verzouden facturen enz. Aan dat adres werd adhaesie verleend. Even zoo werd een adres onder steund van de Middelburgsche Maat schappij van Stoomvaart, waarbij door haar werd aangedrongen op voorziening tegen het steeds ondieper worden van het vaarwater „de Zandkreek." Ook een adres waarbij de Neder- landsche Aannemersbond verzocht om wijziging der verschillende algemeeDe voorwaarden voor aanbestedingen door het Rijk, werd door de Kamer onder steund. Een adres van de Nederlandsche Vereenigiug vanMeelfabrikanten waar bij werd aangedrongen op een invoer recht van 1.per 100 K.G. voor tarwebloem, werd door de Kamer behandeld. Zij kon zich echter met de aangevoerde motieven niet vereenigen en moest dierhalve hare adhaesie daaraan onthouden. Aan het oordeel der Kamer werd onderworpen een geschil tusscheu de Electro-Tinfabriek en de Maatschappij tot exploitatie van StaatspoortvegeD, betreffende een belangrijk onderwicht op een aangevoerde partij blikafval. Een ernstig onderzoek leidde de Kamer tot de overtuiging, dat de fabriek door het niet inachtnemen van de noodige formaliteiten en het consta- teeren van onderwicht buiten de Maatschappij om, het recht dat ver moedelijk aan hare zijde was, onvoor- zichtiglijk had doen verloren gaan. krijgsrumoernatuurlijk, het is de triomfkreet van een terugkeerend leger. Maar doorlezende, kwamen er toch ook weer passages in voor, die haar wel dadig aandeden. Eu toen zij ook den volgenden psalm las, dat roerende klaaglied, was het haar, of zij er de stemming barer eigene ziel in vond, maar klonk het ook in haar hart als een profecy van betere tijden, van een nieuw leveu. Zij begon te be grijpen, dat er nog iets hoogers is dan voorbijgaande vreugde en srnart.Zonder datzij er nog met de nichten over sprak, toonde zij nu meer belangsstelling in de morgen- en avondlezingen, en me nig lied, des morgens gezongen, klonk den ganschen dag als een blijde bood schap door haar vredig gemoed. Zij begon ook eens te bladeren in de boeken, die tot dusver onaangeroerd np de étagère hadden gelegen. Ten Kate, Da Costa, Heije en De Gene- stet. Het proza, dat meest uit preeken bestond, had zij vroeger al wel eens

Vlissingse Courant | 1898 | | pagina 1