HET GEHEIM of kleine Meid nke Dienstbode RECHTER. O LAK No. 87. 3(>e Jaargang. 1808. svleescL RLOREN NSTBODE 1IMEISJES Vrijdag- 29 Juli. GEDENKPLAAT Gemeentebestuur Een nieuw Volkslied. B i nnenland. Vlissingen A R. E U m. SMiOOELEN.il Leverworst. M TR A MDIENST Uitsluitend voorde Abonné's van dit blad. F li I I I l E T O 8,— per stuk, van w merk GODIN te Laeke„,| "TT* en Yleesch- in staat iederen dag sen. ip ik het vertrouwen ilIÏÏM. Lange Walstraat n Armband, gaande over I ird tot voorbij het Grand irlijke vinder wordt beleefd m togen belooning terug te r. Vliss. Courant. SINGEN en MIDDELBURG v.v gen Remisevra 4 50 (alleen 5 55 Vein Zeilmarkt.- vm II 45 nm 12 30 2 330 10 10 15 uia nm 1 15 2 45 4 15 5 55 Ilinrg naar Zeilmarkt Vlissin (alleen op werkdagen) fi 23 50 um 1 20 2 50 4 20 6 - 20 11 huis nm 12 35 2 05 3 35 SCHE HAVENDIENST. ngeu vm. 5 50 G 30 6 50 9 10 9 40 10— 1020 1040 nm 1 10 1 30 2 220 20 3 40 4 4 20 5 10 5 30 7 45 8 20. itensluia vm 6 6 40 7 20 9 20 9 50 10 10 10 30 1150 nm 12 10 1 20 140 3 10 3.30 3 50 4 10 4 30 fi 40 7 30 8— 8 80. L'OND EEN FLINKE dres Badhuisstraat N 30a. 1STOND EEN d. Adres: Mej. STAATS at. EN AUGUSTUS dres: Nieuwendijk H 82. KUNNEN NETTE en. Te bevragen bur. Vl-Ct. VLISSINGSCHE COURANT 0 prijs per drie maanden 1. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich hij alle Boek. handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever: F. VAN DE VELDE Ji., Kleine Markt, I. 187. Verschjjnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. ADVEKTENTIËNvan 1 4 regels 0.40. Voor eiken rogel meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Telephoonnnnsmer 10 Ahonnemcnts-Advertentiën op zeer vo.ordeelige voorwaarden. Met het oog op het aanstaand Kro ningsfeest, heeft de uitgever van dit blad het in het belang van zijn lezers wenschehjk geacht een voor zijn abonné's verkrijgbaar te stellen. Deze plaat is zeer mooi afgewerkt en heeft eene afmeting van 63 bij 78 c M. In het midden "der plaat bevindt zich het zeer gelijkend Portret van H.M. de Koningin, met den Kroningsmantel om hangen en met de eene hand rustende op de Grondwet, terwijl daar naast de Kroon is neergelegd. Boven aan de plaat bevinden zich de Portretten van D.H. M.M. Koning Willem I en Willem II, van onderen de Portretten van H.Il. M.M. Koning Willem III en Koningin Emma. Tuaschen beide laatste Portretten be vindt zich de Nieuwe Kerk van binnen gezien, waar H.M. gekroond wordt. Tegen afgifte van achterstaanden Bon kan men aan ons Bureau deze Plaat voor den prijs van 0,20 bekomen. Voor buiten de stad is de prijs met het oog op de emballage en frankoer- kosten 0.35. Verkoop van Gemeentegrond. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen gelet op art. 230 der gemeentewet brengen ter algemeene kennis dat het voornemen bij hen bestaat, om aan den Gemeenteraad een voorstel te doen om te verklaren, dat een ge deelte gemeentegrond, ter grootte van ongeveer pl. m. 6.50 M3., gelegen aan het einde van de Lange Walstraat nabij het Elisabeth Wolfsplein, niet meer voor den openbaren dienst zal bestemd wezen, ten einde dit in koop te kunnen afstaan. Zij, die bezwaren mochten hebben tegen die onttrekking van grond aan den openbaren dienst tot verkoop, kun nen deze aan Burgemeester en Wet houders schriftelijk kenbaar maken, vóór of uiterlijk op Dinsdag den 2 Augus tus 1898. Vlissingen, don 25 Juli 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, G. J. BISSCHOP. Dezer dagen kwam mij een „Volks lied" in handen, waarvan de dichter is de heer H. J. Smit te Arnhem, en de uitgever de heer N. Veenstra te 's Gra- venhage. Het komt mij voor, dat dit uitmun- 46.) Het was opmerkelijk hoe in enkele Jagen de stemming' veranderd was. Jhjst de heeren Moric, Weber, Meyer, "önther en Dietrich, die vroeger de rjrbitterde tegenstanders van den "Duitscber" waren geweest, wilden 'hans alles doen om die vijandschap e doen vergelen. Zij konden geen goeds genoeg van Franz vertellen, oweerden zei fs in ernst nooit aan zijn tonde lied niet in den stroom der ge legenheidspoëzie mag worden verzwolgen. En waar reeds verscheidene invloedrijke bladen dit klein gedicht met groote in stemming overnamen, geef ik de Redactie van de Vlissingsche Courant" in overweging dit nieuwe lied ook in zijn geheel onder de oogen harer lezers te brengen. Niet, dat ik meen, dat dit lied nu juist het Nederiandsche volkslied zal worden (daarvoor hebben wjj genoeg aan het schoone „Wilhelmus van Nas sauen") maar met het „Vlaggelied" van Ileije kan het eene schoone parel worden in het snoer onzer volksliederen. Mij komt het voor dat het niet alleen in de aanstaande feestdagen, maar nog lang daarna, op vele plaatsen zal gezongen worden door dat overgroote deel van het Nederiandsche volk, voor wie het woord van Da Costa ,,'t Geheim van allen zegen Oranje en Neerland, hoor 't 1 ls in Gods vrees gelegen, Zijn gunst, Zijn dienst, Zijn Woord" nog geen ijdele klank is geworden. De woorden zijn zinrijk en krachtig, de melodie is algemeen bekend. Hier volgt het lied VOLKSLIED. Wijze Wien Neerlandseh Bloed. Al wien de borst van liefde brandt en Nederlandschen zin Hef aan ,het Lied van 't Vaderland en onze Koningin r Ons bindt éen God, éen Land, éen Taal met onverbreekbren band, Eén Leus, die oud en jong herhaal „Oranje en Nederland!" Weerklink, o God-geheiligd Lied, alom te land, ter zee 1 Bewaar, o God, ons vrijgebied tot de allerverste reê Waar ge ook uw vanen wappren doet, o dierbaar Vaderland, Daar blijft ons aller goed en bloed u eeuwig trouw verpand Behoud, o God, behoed en schoor den Troon der Koningin Dat aller hart haar toebehoor, vol vromen, vroeden zin Houd Gij den bloei van 't Vaderland weleer zoo schoon en groot, Goedgunstig, als van ouds, in stand in deze Oranje-Loot I Nog ligt ge, o Neerlands Leeuw, in rust bij 't wapenschild ter neer, Doch naakt de vijand onze kust, dan schudt ge uw manen weer Dan wekt ge in ons weer leeuwenmoed en 't dreunt van strand tot strand „U off'ren we allen goed en bloed Oranje en Nederland 1 Miljoenen, heinde en ver verbreidt, al waar men Neerlandseh spreekt, Oud Hollands roem en majesteit, door de eeuwen onverbleekt schuld te hebben geloofd. Het telegram kwam reeds vroeg in in den volgenden ochtend en meldde, dat de verwachte tegen den middag te Luttach zou aankomen. Ik zond het telegram aan den vice- burgemeester, die mij den avond te voren dringend verzocht had dit te doen, opdat de gemeentebode de blijde tijding in de geheele stad kon bekend maken. De tijd voor feestelijke voorbereiding was kort, maar hij werd gebruikt om eenige vrachten eikenloof uit het boschje aan de Rusina te halen, kran sen en guirlandes te maken, waarmee Schorn's huis en de Gouden Druif gesierd werden, want zoo luidde de afspraak Franz zou eerst naar de Druif gebracht worden in den tuin zou een vat beste wijn worden opge legd, de vice-burgemeester zou er de vreugde der Luttacher bevolking in welgemeende Slavische taal uiten en een kranigen toast op den bevrijde Sluit vast u aan, vernieuwt den bond gesticht doof Hooger Hand Op d'ouden, hechten; heil'gen grond „Oranje en Njederland Toen ik voor het eerst in 1896 de,n voet op Paraguayschen bodem zette, trof het mij overal onze geliefde nationale driekleur te zien wapperen. Maar dat was niets vreemds de vlag van Paraguay is toch volkomen gelijk aan die van Nederland alleen vindt men nu en dan in het wit oen lauwerkroon. Zij onze lauwerkroon de liefde, die wij in het hart dragen voor onzen dierbaren geboortegrond cn voor het roemrijk stamhuis van Oranje, waarvan wij bij de troonsbestijging onzer geliefde Koningin door onze zangen en daden, meer dan ooit, getuigenis willen afleggen. Vl. A. de P. Catechisat ën en schoolverzuim. In verband met het adres van een aantal predikanten aan de Koningin Regentes ten gunste van een rege ling der lesuren bij lager en middel baar onderwijs, waardoor geschikte ochtenduren voor bet godsdienston derwijs beschikbaar zouden komen, verdient de aandacht, wat, geheel afgescheiden van deze beweging, de schoolopziener in hetfdistrict Arnhem, de heer J. N. Valkhof, in zijn jaar verslag geschreven hLeft „In art. 22 der wM is uitstekend gezorgd, dat de auq-vlkindereu gods dienstonderwijs kur.vea gemeten', op uitdrukkelijk in de regeling genoemde uren. „Maar dominee of pastoor verzet die uren. Meester, bevreesd met hem in conflict te komen, waarbij hij vaak het gemeentebestuur ook tegen zich heeft, verzwijgt de zaak, die eindelijk door een arrondissemeutschoolopzieDer ontdekt wordt. „Maar reeds maanden beeft die toestand geduurd,die het schoolverzuim krachtig heeft bevorderd. Want zet dominee ziin catechisatie- uur op 10 of 11 uur, dan zijn zoo'n paar uurtjes vóór tienen en na elven bij de ouders niet meer de moeite waard om de school te bezoeken en zoo wordt een geheele morgenschooltijd schandelijk verzuimd. Zulke gevallen z'ju mij voorgekomen. „Op een christelijke school was een groot aantal kinderen absent gedurende het beste gedeelte van den morgen schooltijd. Ik vernam de reden catechisatie Met den predikant besprak ik de zaak en het gevolg was: verandering en verbeteriug." Zou niet inderdaad bet middel tot voorkoming of oplossing van conflicten wezen vriendschappelijk overleg vraagt de „Arnhemscbe Ct." Moderne oorlogschepen. De rol welke door de vloten ge slaan. En zoo geschiedde het. Geheel Lut tach was reeds om tien uur op de been. Hoofd aan hoofd verdrong zich de menigte op den straatweg naar Adelberg, op het plein voor het ge rechtsgebouw en op de straat voor de Druif. Toen de rijtuigen, twee met een paard bespannen, eindelijk in het gezicht kwamen in het eerste zat Franz met den burgemeester, in het tweede de dokter met den kapitein werd bij met luid gejuich begroet, de menigte stroomde hem tegemoet, ieder wilde de eerste zijn om Franz welkom te heeten. Het was onmogelijk met het rijtuig verder door de menigte te komen, toen plotseling met donderende stem werd geroepen „Ruimte 1" De reusachtige Rassak riep dit. Met flinke hand spande hij het paard af en greep de boomen twee woest uitziende kerels sprongen hem bij en hielpen hem, dezelfde mannen, die een paar dagen te voren speeld is in deu oorlog tusschen Spanje en de Vereenigde Staten, heeft aan 't licht gebracht wslke waarde te hechten is aan de moderne oorlogs bodems, en Je practijk heeft menige theorie dienaangaande beschaamd ge maakt. Wat op groDd van deze of gene theorie onfeilbaar gebeuren moest, is toch niet altijd gebeurd, zelfs is zooveel falikant uitgekomen, dat men in vele staten er ernstig aan begint te denken bij den aanbouw van nieuwe oorlogschepen met de ervaring bij den laatsten oorlog opgedaan, zijn voordeel te doen. De „Standaard" wijdt aan deze zaak een beschouwing. Het blad zegt dat ééu ding vooral op de minis ters van marine van kleine zeemogend heden een hoogst ouverkwikkelijken indruk maakte, n. 1. de groote slag schepen bleken onveranderlijke dood doeners voor alle kleinere vaartuigen te zijn, en bleven zeiven zoo goed als oDgedeerd. De torpedobootep, zelfs die van de nieuwste constructie als de „Terror", hebben feitelijk niets uitgericht; en niet alleen zijn de „Isla de Lugia" en andere verouderde schepen in minder dan geen tijd in den grond geschoten, maar ook uitstekende krui- sers als de „Cristobal Colon", de „Oquendo" enz., zijn één voor één naar den kelder gegaan En wat nog meer verbaasde was, dat de groote Amerikaansche slagschepen zeiven, ook in het laatste gevecht, zoo goed als geen letsel ontvingeD. Ook als ze getroffen werden, deerde het hun niet. Toch was Cervera een kundig «yimh-aalj zijn eskader bestond uit snelle kruisers van modeiue tie, zijn „bluejackets" waren dapper en onversaagd, en geen kolengeorek verlamde zijn optreden. Maar niets hielp. Schip na schip ging ook van zijn kant te looren de Amerikanen konden na afloop der bataille met al hun schepen victorie schieten. Terecht komt dan ook de „Stan daard" tot het besluit dat het voor eene mogendheid als de onze, die niet- anders dan kleine schepen bezit, om wanhopig te worden is, ofschoon er gelukkig tegenover staat dat de beste marine tegenover goed bewa pende landforten aan het kortste eiDd bleek te trekken, en dat goedgelegde mijnen zelfs met geen „Merrimac" zijn te neutraliseereD. Voor het blad staat dan ook als een paal boven water dat al de oude schepen hoe eer hoe beter voor oud roest moeten verkocht worden, want die zijn niet alleen geheel waardeloos, maar wat erger is, voor het personeel uiterst gevaarlijk. Men zou er ook bij kunnen voegen dat aangezien gebleken is dat de beste marine tegenover goed bewa pende landforten niet bestand is, het ook de plicht der kleine staten is hunne kusten zoo sterk mogelijk te maken tegen een aanval ter zee. Verzuimt men dien plicht en wordt het geld het liefst den „moordenaar," den „Duitschen hond» vermoord hadden. En zoo ging het voorwaarts tot de Gouden Druif! Een dozijn mannen grepen de raderen en duwden, ande ren trokken, gejubel klonk overal, Franz kon niet genoeg knikken. Voor het logement hield het rijtuig stil. Franz wilde uitstappen, doch stevige handen pakten hem beet en zetten hem op Rassak's schouders, die hem naar den tuin droeg. De dokter, de burgemeester en de kapitein volg den hem lachend. In den tuin liep de feestelijkheid volgons programma af, en 't bleef niet bij een rede van den vice-burgemees ter en dat ééne vat. Toen de bronnen der welsprekendheid eenmaal vloeiden, verdroogden zij niet meer. Ik had de schoonste gelegenheid gehad de Krain sche welsprekendheid te bewonderen als ik slechts een woord verstaan bad, maar alle speechen werden in 't Sla visch gehouden, ook die, waarin Franz hoofdzakelijk besteed aan schepen die bij het eerste bet beste gevecht in deu grond geschoten worden, dan verkrijgt men niets meer dan een schijn bare weerbaarheid en zal men lelaat tot groote schade ervaren tot welke nood lottige gevolgen de verwaarloozing van de lessen der ervaring kan leiden. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht 1 Verplichte examens voor stuur - liedeu ert machinisten. Uit het verslag der Tweede Kamer omtrent het wetsontwerp betreffende de toelating als schipper op koopvaar dijschepen en het aan boord daarvan in dienst hebben van stuurlieden en machinisten,blijkt dat slechts zeer enkelen tegen wettelijke regeling dezer zaak warei^ maar daarentegen algemeen de meeuiug was dat wette lijke regeling met liet oog op de vei ligheid van persoon en goederen niet mag wegblijven. Er waren er die verder wilden gaan dan de min ster, die zeide zich be zwaard te gevoelen voor de kleine vaart verplichte examen» aan te be velen, en ook voor schepen van 100 ton en minder verplichte examens wsnsch- ten, doch met lichtere eischen van bekwaamheid, Omtrent de vraag welke voorschrif ten voor die schepen behooreu te gelden, waren de meeuingen verdeeld. Sommigen wenschten dat het bestaand facultatieve examen voor de kleine vaart verplicht werd gesteld, anderen meenden dat met lager eischen kan worden volstaan, weer anderen wilden de cieehen beperken tot. do moest on misbare thgpre!i<che kennis. Nog Anderen we:Sschten alvorens tot het stellen van eischen over to gaan, afwachten welken invloed de thans voorgedragen regeling ten aanzien van de groote schepen zal hebben. Door sommigeD werd verlangd dal ook een eenvoudig examen van de gezagvoerders van visscbersvaartuigen, binnenschepen enz. eisch zou zijn. Staatsinmenging in deze zaak achtten anderen ongeoorloofd. Bij den eisch tot verplicht examen wilden weer anderen gevoegd hebben dat ook van staatswege een onderzoek zal gedaan worden naar lichamelijke geschiktheid, inzonderheid wat het gezichtsvermogen betreft Nog andere eischen waren dat de eisch van Nederlanderschap gesteld worde van den gezagvoerder, van alle of althans van een deel der officieren en een deel der overige bemanning aan boord van alle Nederiandsche koopvaardijschepen.Sommigen wensch- ten geen beperking bij de toelating van vreemdelingen. Betreurd werd dat de eisch der examen? niet is uitgestrekt tot alle stuurlieden en machinLten, en men wenschte het verbod om zonder diploma als stuurman of machinist aan boord op te treden. Dit werd door anderen als te belemmeroud geacht. voor de algemeene deelneming en hartelijke ontvangst bedankte, dus kon ik alleen uit het gejuich den voor- treffelijken inhoud der speechen op- makeD. Het was een stormachtig en in zijn soort prachtig feestgemoedelijk was het nietdes te gemoedelijker was het nafeest, dat wij 's avonds in den kleinen kring ten huize des dokters vierden. Ik mocht daar niet ontbreken, had mijn lieve vriendin, de kleine Anna, verklaard, en Rassak had mij op zijn breede schouders genomen, want te voet had ik zelf den korten weg nog niet kunnen afleggeD. Alleen de burgemeester, de kapitein, de adjunct en ik waren door deu dokter genoodigd om met het bruids paar den eersten avond de hereenigiog te vieren, getuigen te zijn van het geluk van het jonge paar. Schooner avond heb ik nooit be leefd het was voor mij, ouden man, iets heerlijks de beide liefhebbende

Vlissingse Courant | 1898 | | pagina 1