HET GEHEIM Vrijdag 22 Juli. RECHTER. jNo. 84. 36e Jaargang. 1898. VLISSINSSCDE COURANT. Prjja per drie maanden 1. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek. handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever: F. VAN DE VELDE Ji., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENÏIËNvan 1—4 regels f 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Telephoonnummer ÏO Abonnements-Advertentiën op zeer voordeclige voorwaarden. Binnenland. Een zwijgen gerechtvaardigd, Het „Weekblad v.h. Recht* heeft jn de volgende woorden verklaard waarom het gezwegen heeft over de zaak Hoogerhui.-: Wij zijn, we zouden haast zeggen met ieder verstandig mensch en bij name met jeder eerlijk rechter, die op eene eenigzina langdurige ervaring mag wijzen, ten volle overtuigd van de mogelijkheid van rech telijks dwalingen, ook en niet het minst in strafzaken. Wij hebben het dat ook altijd betreurd, dat de grenzen der ïevisie van in kracht van gewijsde gegane uit spraken van den strafrechter door ons Wetboek van Strafvordering zoo eng zijn getrokken.terwijl wij hopen en vertrouwen, dat de herziening van dat Wetboek, thans bij het Departement van Justitie aanhangig, onB eindelijk eene verruiming dezer gren zen zal brengen, een voorbeeld, dat dan Bpoedig in de wetgevingen van onze Oost en West-Indische Bezittingen en Koloniën moge worden gevolgd. „Deze overtuiging, die wij nooit onder stoelen of banken geschoven hebben, belet niet, dat wij in het algemeene maatschap pelijke belang den eerbied voor het ge rechtelijke gewijsde hoog houden en dat wij alzoo, zelf het bestaan van rechtelijke dwalingeo, waar zij niet open en bloot voor ons liggen, niet licht aannemende, ook aan anderen in ons blad het woord niet kannen geven voor op min of meer Imogen toon gestelde, maar niet op afdoen de wijze gestaafde beschuldigingen van dwalingen begaan in rechtelijke gewijsden, die ket*„schuldig" over onschuldigen zouden hebben uitgesproken. „Dit moge verklaren waarom wij tot nu toe het stilzwijgen hebben bewaard over de zaak der gebroeders Hogerhuis, eene zaak, waarover wij geen eigen meening hebben, noch kunnen hebben, omdat wij het dossier niet kennen en de debatten, in twee instanties gevoerd, niet hebben bijgewoond Als velen dit voorbeeld volgden, zou over deze zaak heel wat minder geredekaveld worden dan thans het Krankzinnigen inde gevangenissen. Door twee inspecteurs van het Staatstoezicht op krankzinnigen en krankzinnigengestichten, dr. Ruysch en dr. Van Andel, is gedurende een zeker aantal jaren den toestand der krankzinnigen in verschillende gestich ten nagegaan. Van de vruchten van liuu onderzoek deelden wij reeds het een en ander roede. Beide geleerden verzamelden echte,rnokgegevens omt rent de gevallen van krankzinnigheid in de gevangenissen, waaruit blijkt dat dit getal nu juist niet gering is, al. 109 gevallen, waarvan 26 in de gevangenis herstelden eu 137 naar een krankzinnigengesticht werden overgebracht en 0 in de gevangenis terugkeerden als te hebben gesimu leerd, d. i. wegens het veinzen van krankzinnigheid. Opmerkelijk groot was ook het aantal personen in verschillende ge vangenissen wegens insubordinatie veroordeeld, die verschijnselen van krankzinnigheid vertoonden, waarouder met vergiftigingswaanzin. I IJ I L L E T O X. VAN DEN 13.) //Neen, integendeel, in zijne tegen woordigheid wil ik mijne mededeelin- Ben doen. Hij zal hetgeen ik u te leggsn heb, kunnen aanvuilen." Ik wachtte tot de waard en de w«ardin zich teruggetrokken hadden, mij toen tot den adjnnct wendende, zeide ik »U, mijnheer de adjunct, heeft op dta dag, toen de ongelukkige oude lp deze gevallen werd de cellulaire opsluiting als noodlottig voor den geest geacht en moesten de lijders naar eene gewone gevangenis verhuizen. Een bijzonder voorbeeld van het veinzen van krankzinnigheid leverde een 36 jarig man in de Groningsche gevangenis op, die wegens oplichting was veroordeeld en gaarne willende vrij komen, zich als krankzinnig aan stelde, maar dit zoo dom deed dat elkeen wel moest zien dat zijn geest vermogens normaal waren. Een zekere R ook een gevaDgene, overlegde het anders. Op zekeren avond viel hij twee bewaarders aan, die hij met een stuk ijzer en een mesje wonden toe bracht, terwijl hij zelf bij het vechten ook wonden kreeg. Nu zette hij zijn rol van krankzinnige verder voort door alle voedsel te weigeren en voor te geven dat hij zijn geheugen ver - loreu had. Het kwam echter ua een genees kundig onderzoek uit dat de man gesimuleerd had. Ook in do kolonie Veenhuizen komen vele personen aan, die zonder bepaald krankzinnig te zijn, toch geneeskundig toezicht vereiscben. Voor zulke menschen achtten de staats- iuspecteur» de oprichting van een afzonderlijk gebouw noodig. Duin cultuur. Van rijkswege is een aanvang ge nomen met de duinen onder Schoor] hij Alkmaar in cultuur te brengen om als 't ware de kale duinstreek aldaar tot een groenen gordel om te werken, (let is een kapitaal en in zijn gevol gen zegenrijk werk dat hier door den Staat ;V aangevangen, in 't N. v. d. D. wordt daarvan bet, volgende van een bezoek door deskundigen gemeld, „Vele hektaren duin zijn reeds be plant, en het is zichtbaar, dat men in die vier jaren hard gewerkt heeft. Men belegt de duinen met helm, heideplaggen en verschillend afval van hoornen enz., om verstuiving van zand en het indringen der zonnestra len te voorkomen. Dit is geen kleinig heid over zulk een uitgestrektheid,maar ongetwijfeld een uitstekend middel om te slagen. Niettegenstaande deu ster ken wind, hadden we niet deu min sten last van zand stuiven. Hoofdzakelijk werden «Pinus aus- triaca" aangeplant, en deze driejaren geleden geplante dennetjes schenen zich op dien ongunstigen stand nog al behaaglijk te schikken. Ook de „Pinus moutana" stond gunstig en wordt meest op de kruin en op de windzijde gezet. Verder worden proe ven met andere Pines-variëteiten en ook met „Picea aiba" genomen maar onze meening stemde overeen met die van den boschbaas, dat „Pinus aus- triaca" de beste resultaten zal geven. Loofhout schijnt zeer slecht te vol doen en wordt niet meer aangeplant. Op lagere gedeelten zagen wij nog boscbjes, dertig jaren geleden ge plant, alwaar ook de „P. austriaca" de „P. sylvestris" en andere ver over trof. Ook de berken tierden rondom deze boschjes uitstekend. man vermoord werd, zijn dochter de plicht opgelegd, deu moordenaar op te sporen en aan het gerecht over te leveren. Ik was getuige van de woor, den vol vertwijfeling, die het jonge meisje uitte en van de belofte, die gij, wel is waar niet in woorden, doch stilzwijgend aflegdet. Thans herinner ik u aan die belofte." ,,'k Zal mijn plicht doen. De schul dige, wie hij ook zijn moge, zal de straf niet ontgaan, als hem zijn schuld kan bewezen worden." „Ik zal u dat bewijs leveren, zoo duidelijk, zoo onwederlegb&ar, dat geen twijfel kan overblijven. Luis ter 1" Het was moeilijk in korte, doch duidelijke woorden den adjunct de feiten mede te deelen, die bewijzen tegen den moordenaar warenhoe hij mij bedrogen had, erdenkiDg jegens Franz Schorn, zelfs tegen de. schoone Anna had opgewekt, om ten slotte te vertellen van die oude kasri De twee aangelegde kweekerijen waren doelmatig ingericht en uetjes onderhouden. Millioeneu zaailingen dennen, in soorten van verschillenden leeftijd, worden daar voorbereid, om hunne ongunstige standplaats op de duinen te kunnen innemea. Met zekeren ernst stemden de ondergeteekenden overeen, dat zij wel niet beleven zou- deD dat millioenen dennetjes de Schoorlecbe duinen tot een groot boch zouden hebben omgetooverd. Wij wenschten onzen vriendelijkeu jeugdigen geleider toe, dat bij zulks beleven zou, wat ook mogelijk is maar niettegenstaande de goede be handeling zal bet jaren duren aleer het doel bereikt is. Na twee uren klimmen en wande len vertrokken wij, goed doorgewaaid, maar voidaau over hetgeen we hoor den eu zagen. Al zai de ervaring nog veel ieereo, wij zijn overtuigd, dat men onder deze leiding eu met de geheele uitvoering op den goeden weg is en het voorgestelde doel bereikt kan worden. Congresaen vau Vrouwenarbeid. Eargistereu zijn te 'n Hage de drie- daagscbe be/prekingeu begonnen over maatschappelijk werk. De heer F. M. Wibaut, uit Middelburg, voerde het woord over Toyubeewerk. Hij ging daarbij uit van de stellingen dat het Toyubeewerk, in Nederland, neutra liteit wil betrachten teu opzichte van den klassenstrijd en dus de arbei dersklasse niet kan steunen in haar strijd om een beter leven, en dat de leden der bezittende klassen die beseff.-n het goed rer.b, der strijdende arbeidersklasse, in Toyubeewerk, dat den klassenstrijd erkent, eene waar dige taak vinden. In zijue uiteenzetting deed spreker uitkomen, dat. bet Toyubeewerk ten onzent allervriendelijkst is bedoeld, maar met scherp gedacht. Werken voor volksontwikkeling is iets anders dan verbroedering; de onderrichtende voordrachten, de cursussen, de lessen brengeu daartoe niet. Dit alles is goed herhaliugsonderwijs op kleine schaal. Voor de eigenlijke Toynbeevrienden is dit niet het ware. Het leidt uiet tot omgang tusschen rijkeu en armen op gelijken voet. Van Toynbee's bedoelen eu dat zijner voorgangers gaf spreker een schets. Het verheffende en veredelende van persoonlijk verkeer met de armen, na zich in hunne buurten te hebben gevestigd, stond daarbij op den voor grond, het verbroederende werd uagestreefd. Naar sprekers oordeel is het intieme verkeer tusschen rijken en armeD, het vertrouwen, niet mogelijk zonder dat voor den arbeider in zijn econo- mischen strijd partij wordt gekozen. Het door spr. gewilde Toyübeewerk zal ook onderricht geven, evenals nu, maar 't zal niet smoren het streven naar gelijkheid in de voorwaarden van sociale ontwikkeling.Toynbeewerk moet revolutionair luide doen klinken den haat van al wat slecht is in de maatschappelijke verhoudingen. Ik besloot met de woorden „Dit is de reeks bewijzeD, die ik u geef, en thans eisch ik van u, dat ge krachtens uw ambt den waren moor denaar aan bet gerecht te Laibach zult overleveren, opdat de onschul dige geen uur langer dan noodig de smaadvolle boeieD zal dragen.* „U legt mij een zware, vreeselijke verantwoording op," zeide de adjunct roet een diepen zucht, „doch ik zal mij daaraan niet onttrekken. Wat gij mij thans hebt medegedeeld, bevestigt een vreeselijk vermoeden, dat ik reeds van den dag van den moord met mij omdroeg. Ik heb nooit aan Schorn's schuld geloofd, steeds de verdenking tegen den rechter gekoesterd, doch ik mocht dit vermoeden niet uiten, daar ik daarvoor niet het minste bewijs heb. Ook thans nog draag ik eene vreeselijke verantwoording als ik op- treed tegen mijn chef, als ik hem laat arresteeren en naar Laibach bren gen, toch zal het gebeuren, zoodra hij Bij het debat verdedigde de beer 11. Snijders uit Middelburg het Toyn beewerk tegenover de meening van den inleider, medebestuurder van het Middelburgsche „Ons Huis», met wien hij het geheel oneens was. Het bestaan van een klassenstrijd erkende hij niet. Eene merkwaardigheid op de Tentoonstelling van Vrou wenarbeid te 's Hage. Op die tentoonstelling is een be koorlijk plekje, Insulinde, waar van Indische vrouwen proeven zijn te zien van hare kunstvaardigheid en eeuige Indische dames blijk geven van haar muzikaal talent. Over de uitvoerin gen van de gamelang, zooals zulk een Indisch muziekgezelschap ge noemd wordt die bier dagelijks gehou den worden, bestaat nog al groot verschilvooral oningewijden denken daar heel min over. In „'t Nieuws" drukt de Haagsche brievensckriiver zich daaromtrent op de volgende wijze uit Ik heb daar ietB gevoeld van de charme die in een Indische omgeving onder palmen en waringiDS, de gamelang moet uitoefenen, als hare tonen uit de verte klinken, en iets van het stille aesthetisehe genot, dat het voor elegantie gevoeliger oog van den bewoner van een tropisch land ondervindt bij 't aanschouwen van de gracieuse handbewegingen der rong- gengs, als zij hare dansen uitvoeren, die meer mimiek zijn dan wat wij onder dans verstaan en aan beweging langzamer dan de statigste menuet, 't Is mij volkomen begrijpelijk, dat een der beambten, die de gamelang den gansehen dag moet aanhoo- ren, verklaarde, dat monotone „toujours perdrix» onuitstaanbaar te achten. Maar onbegrijpelijk was 't mij, na eenige oogen- blikken door een paar dames, die 't voor het eerst hoorden en zagen, te hooren zeg gen, dat ze er «niets aan vonden» en niet begrepen, dat dat nu muziek moest voor stellen. Mij dunkt, men gevoelt heel het Indische volkekarakter in het droomerige, klagende, gracieuse van die gamelang en in de natuurlijke bevalligheid der hand bewegingen van die danseressen met hare strakke gezichtjes, waarop geen beweging is waar te nemen. Een Europeaan, opgevoed met philhar- monie en Westerschen zang, pirouetten en andere choregrafische beenmanoeuvres,moet de gameling niet vaak zien, dat is waar maai de Hollander, die deze proeve van Indischen „vrouwenarbeid" nu kan gaan zien en 't verzuimt, die heeft zich- zelven benadeeld- Maar hij kieze, om naar Insulinde te gaan, een warmen zonnedag uit, als 't kan. Want de kinderen van 't Oosten bij grauw regenweer zijn als een mar motje in den winter. Decoratiën. De president der Fransche republiek heeft dezer dagen een aantal aan zienlijke Nederlanders geridderd naar roeit zegt, is dit geschied als eene contra beleefdheid voor de decora tiën door de Regeutes bij gelegenheid van baar bezoek te Parijs aan Fransche onderdanen verleend. Koningin bij de inhuldigingsfeesten geen gebruik zal maken van de „goud :n koets," die men baar, niet- tegenstaaude twee stellige weigeringen, uit de opbrengst vaü een collecte in de Amsterdamsche achterbuurten blijft opdringen. De gouden kroningskoets. Er wordt nog eens gemeld, dat de hedenavond uit Görz terugkeert. Den dag zal ik gebruiken om alle bewij zen na te gaan, die ge mij hebt me degedeeld de getuigen, u zelf, juf frouw Anna Pollenz, den waard en de;waardin zal ik verhooren en alsdan de acten en de met bloed bevlekte kleedingstukken en bankbiljetten naar Laibach zenden. Dan moet de officier van justitie zijn plicht doen, ik ga met de arrestatie van mijn chef al buiten mijn ambt. Ik zal Hij brak op eens af. Een rijtuig ra telde door de nauwe straat en hield voor het huis stil. De dokter liep haastig naar het raam. De rechterriep bij, „hij is juist uitgestapt en het huis ingegaan De adjunct schrikte op en verblee- kend zeide bij „Hij komt te vroeg I Nog heb ik geen ambtelijk vastgestelde bewijzen tegen hem, nog geen recht hem te doen arresteeren." „Wilt ge hem dan den tijd latente Atjeh. Volgens het Hdbl. is de colonne Willems na een tocht van acht dagen teruggekeerd. Verschillende plaatsen werden bezocht, zelfs bivakkeerden onze troepen in Oemar's barakken, die zeker wel niet zullen gebouwd zijn met het doel om voor de Neder- landscbe troepen een rustoord aan te bieden. Aan de N. R. Ct. werd uit Indië bericht dat Van Heutsz het overschot der oproerige benden van Tapiang geslagen en noordwaarts van Edi ge dreven heeft, dat op 29 Juni luitenant Preusen licht werd gewond en in Dambesoi vijf vijanden werden gedood. Eergisterenavond ontving het „N. v. d. D." het volgende telegram Men heeft vernomen dat Toengkoe Tapa naar Tapijang Batoe is terug gekeerd met eeuige duizenden volge lingen. De colonne van Heutsz trok Zaterdag tegen den vijand op, die in den nacht naar de Noordkust vluchtte. In Edi is de rust hersteld. Voor Amboina. Voor de slachtoffers van de ramp op dit eiland is bij de centrale com missie te 's Hage f 32.000 naar Indië overgemaakt, De inzameling is thans gestaakt, zoodat wij mogen aannemen dat in de behoeften var. de noodlijdende bevolking is voorzien. m De Kroningsfeesten. Men schrijft ons uil Amsterdam De toebereidselen voor de Kronings feesten doen zich allerwege in de stad reeds duidelijk zien. Op verschilieude plaatsen in de stad worden reeds tri bunes opgeslagen, de eene al grooter dan de andere, en niet minder merkt men het een en ander op in de ver schillende winkelstraten, waar de eene winkel al mooier dan de andere is geëtaleerd met kromngs-artikelen ja in sommige uitstalkasten vindt men kleine tentoonstellingen. Op vele huizen treft men groote pakkaten aan „Plaatsen voor de Kroningsfeesten te huur," vooral in den omtrek van den Dam. Ik verneem dat reeds fabelach tige prijzen gevraagd en geboden zijn, en het laat zich wel begrijpen dat de prijzen nog wel zullen stijgen. Velen zullen uit deze feesten een fortuintje slaan. Mij verzekert iemand die een tribune laat maken waarvan de kosten f 2000 bedragen, dat hij minstens f 10.000 h f15 000 aan plaatsen geldj zal ontvangen, terwijl vooral op den Dam enorme prijzen zullen besteed worden. Zij die van plan zijn deze feesten te bezoeken, behoeven niet te denken bier vorstelijk logies te zulleD aantref fen; integendeel, kamers voor 1 of 2 ontvluchten 1" riep de dokter, „als hij in zijn slaapkamer komt en de kast mist, zal hij dadelijk begrijpen dat hij verraden is." „Gij hebt gelijk. Ik waag alles! Papier, pen en inkt, professorMaar vlugl op dit oogenblik ben ik nog de vertegenwoordiger van het gerecht te Luttach het verlof van den district- rechter is nog niet om, hij heeft zijn ambt nog niet op zich genomen." Vlug schreef hij eenige regels. „Dit bevel moet dadelijk aan den chef der gendarmerie worden gebracht. Wilt gij u daarmee belasten, dokter?" «Zeer gaarneBinnen vijf minuten ben ik met de gendarmen hier. De vogel zal ons niet ontsnappen 1" zeide de dokter. Hij rukte den adjunct het papier uit de hand en stormde er de kamer mede uit. Nog kon hij de huisdeur niet bereikt hebben, toen wij boven den rechter reeds hoorden roe pen „Mizka! Mizka!' Mizka riep van beneden eenige

Vlissingse Courant | 1898 | | pagina 1