HET GEHEIM Woensdag 20 Juli. 36e Jaargang. 1898. GEDENKPLAAT Uitsluitend voorde Abonné's van dit blad. RECHTER. jNo. 83. VLISSHVGStHE COURANT. Prijs per drie maanden 1. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek. handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever: F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENl'IËNvan 1 4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschuilt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Telephoonnummer ÏO Abonncinents-Advertcntiiin op zeer voordcelige voorwaarden. Met het oog op het aanstaand Kro ningsfeest, heeft de uitgever van dit blad het in het belang van zijn lezers wenschehjk geacht een voor zijn abonné's verkrijgbaar te stellen. Deze plaat is zoer mooi afgewerkt en beeft eene afmeting van 03 bij 78 c.M. In het midden der plaat bevindt zich liet zeer gelijkend Portret van H.M. de Koningin, met den Kroningsmantel om hangen en met de eene hand rustende op de Grondwet, terwijl daar naast de Kroon is neergelegd. Boven aan de plaat bevinden zich de Portretten van H.H. M.M. Koning Willem I en Willem II, van onderen de Portretten van H.H. M.M Koning Willem III en Koningin Emma. Tusschen beide laatste Portretten be vindt zich de Nieuwe Kerk van binnen gezien, waar H.M. gekroond wordt. Tegen afgifte van achterstaande Bon kan men igm ons Bureau deze Plaat voor den prijs van 0,20 bekomen. Voor buiten de stad is de prijs met het oog op de emballage en frankeer- kosten 0.35. Binnenland. Het zwaard in de scheede Een beroep op de vrouwen. Het woord is uitgegaan tot alle vrouwen in alle landen vereenig! u n deu strijd voor de Internationale Ontwapening. Nu richten wij ons speciaal tot onze zusteren in Nederland en zijn koloniën en roepeu haar toehelpt ons waar het geldt, de rechten der humaniteit te doen zegeviereu over die van ruw geweld. Gij allen, van welke politieke kleur of godsdienstige richting gij ook moogt wezen, Katholiek, Protestant of Israëliet, conservatief of liberaal, ultra feministe of opgaand in uwe huiselijke plichten, met banden des bloede, des harten en der beurs aan Iudië verknocht, of geen verderen horizon kennende dan een klein ge hucht, gij allen hebt éénzelfde belang, een belang van stoffelijken en moreelen aard beide. Allen zijt ge moeders of bruiden, zusters en dochters, opvoedsters van het jonge geslacht door woord en voorbeeld. Elk oogenblik staat ge aan het gevaar bloot, dat zij die gij lief- hebt, uwe echtgenooten en broeders, de zonen die ge gezoogd hebt, worden opgeroepen ten strijde, ter verdediging der grenzen, door den machtigen, hebzuchtigen nabuur bestookt. En al laat men ons met rust, wordeu wij zelf niet aangevallen, waar ook in de wereld de oorlogsdemon woedt, worden toch wij in onze stof felijke belangen getroffende prijs der eerste levensmiddelen stijgt, I i i l is e t o x. VAN DEN Hij weet wel is waar den arge- oozen ouden man om den tuin te leiden, hij weet hem zelfs te overtuigen *Jat Franz Schorn de moordenaar is, doch zoolang die professor leeft, be- slaat toch altijd het gevaar dat hij ontdekt zal worden. Hij weet den «uden man te nopen tot het bezoeken dsr gevaarlijkste rotsen, in de hoop dat bij daar in den afgrond zal stor- sommige vakken van industrie en handel kwijnen, een zekere malaise beerscht. Tot 187071 kende de vrouw in dagen vp n bloedvergieten geen hoo- gereD plicht dan pluksel te maken of op het slagveld eu ia de hospitalen de gekwetsten te verbinden Zij weende en zweeg. Maar sinds dien tijd is haar geweien ontwaakt, zij is tot bewust zijn gekomen, dat een hoogere taak de hare is. Zij wil niet langer weenen eD zwijgen, zij wil niet langer lijden, zij wil niet, dat men haar langer het liefste dat zij bezit, uit de armen scheurt om liet haar als verminkt, bloedbevlekt lijk terug te geven.Neen, duizendmaal neen, vrede moet er heerschen en vrede zal er heerschen. Zij baart zonen ten leven, niet ten doode. Zij wil niet langer, dat het kind van haar schoot geofferd worde aan deu moloch der eeuw. Zij wil vrede omdat God vrede wil, omkee- rend het woord „Ce que femme veut, Dien veut." Utopie! Utopie! hoor ik mij toe roepen, Ja, utopie voor het tegen woordige, maar terecht zegt Victor Hugo„Les Utopies sont les ber- ceaux.,, Indien niet. vau deu aanvang der tijden af de edelsten van het meuschengeslacht voor een utopie gestredeu haddeD, zoo wareu wij nog iu den toestand van barbaarschheid. Het ideaal van heden is de werkelijk heid van morgen. Wie zaait op den akker der eeuwen mag— in zeldzame gevallen de teedergroene spruitjes zien opkomen boven de zwarte aarde: den oogst zal hij in geen geval binnen halen. Maar voor zijn geestesoog doemen ze opde velden met de gouden aren, zich badend in het zonlicht van betere dagen. Het is dus tot he', bereiden van den bodem voor die betere dagen, tot het strooier, van het zaad des vredes, dat ik u oproep, alle gij vrouwen, geroepen omdat gij de vrouw zijt, de banier van het ideaal hoog te dragen, dat zij wappere boven de hoofden uit der mannen, die werken moeteu om de wereld op stoffelijk gebied vooruit te brengen. Zorgt dat zij nooit slap nederhangehet fier, vroolijk wappereu moet gehoord wor den door allen, zoodat zij, de oogen er heen richtend, hun werk met meer moed, met grooter vertrouwen ver richten. Nu moeten zij hun zuur verworven penningen vooi een groot deel ten offer brengen, opdat de arse nalen gevuld blijven, opdat nog meer en op grooter schaal moordende ver delgingsmiddelen aangeschaft kunnen worden. Zij arbeiden eu zwoegen en voor wat Hun werk representeert een kracht, die, zoo zij voor weten schappelijke doeleinden ware aange wend, ons een reuzenschrede had voorwaarts doen richten op den weg der algemeene ontwikkelingnu gaat bet voetje voor voetje. Voor kunst is geen geld. Waar een kunstenaar een grootsche conceptie heeft en een wandschilderij zou wenschen te maken, geestverheffend, ten, maar als dit niet gelukt, besluit hij door een tweeden moord den eerste te verbergen. De tocht in de grot, waar hij bij tegenwoordig zal zijn, biedt daartoe de geschiktste gelegen heid. De professor moet sterven, doch voor zijn dood moet hij het proces verbaal teekenen, dat de aanklacht tegen Franz Schorn zal bevatten. De moordaanslag mislukt, doch hij weet er toch het voordeel uit te trek ken om op Franz Schorn de verden king te werpen, dat deze het touw heeft doorgesneden en Franz Schorn wordt inderdaad gearresteerd. De moor denaar zegeviert! Daar wil het toeval dat de oude kast tijdens zijne afwe zigheid geopend wordt, en duidelijk liggen daar nu de bewijzen zijuer schuld voor de oogen van den man, dien hij als den eenige, die tegen hem zou kunnen getuigen, uit den weg heeft willen ruimen. Ik stond verbaasd voor de geopende kast. Alles was mij thans duidelijk. luide sprekend tot geheel het volk, moet hij die uu samenpersen tot de afmetingeu van een albumblaadje, dat een enkele iu zijn portefeuille wegbergt. Jaarlijks kost de gewapeude vrede aau Europa 4000 millioeu guldeus. Hoeveel zwoegens, hoeveel bloed eu tranen representeert die som niet! En wat is bet. doé!, waartoe zij aange wend wordt? Welk nut brengt zij der menschheid Geen enkel. Een Juggernaut wordt er van gemaakt, die steeds nog meer bloed en tranen afperst jaar in, jaar uit, altijd meer eu altijd meer. Het is dus legenden gewapenden vrede, dat spotbeeld vau vrede, dien onheilzwangeren wapen stilstand, dat wij den strijd aangorden. Wij moeten-' den manueu doen begrijpen daf, zoo zij waard wilien zijn onze gezellen op den levensweg te wezen, zij alles moeten doen om een einde aau dien toestaud te maken. Wij moeten onze kinderen eigene en toevertrouwde inprenten dat elk geschil, van welken aard ook, door arbitrage uit deu weg kan ge ruimd worden. Wij moeten hun leeren, dat dapperheid en moed niet bestaan in het met de vuist op huu kameraden inreutieu, maar in den strijd tegen het kwaad in eigen boezem en tegeu het kwaad in de maatschappij vooral. Geen soldatenpakjes meer voor onze jongens, geen pistolen en sabels. Honderderlei spelen staan hun ten dienste t;r staling hunner jonge krachten, ter oefening hunner oogen en spieren. Want wij t.wenschen geen slap geslacht op te voeden, integen deelhet werk des «.«des, de voor uitgang op het gebied van kunst, wetenschap eu industrie eischt gezon de hoofden, gezonde harten, sterke lichamen. O, alle gij vrouwen, mocht onze roepstem niet vergeefs weerklinken, mocht het niet zijn de stem des roepeudeu in de woestijn. Geeft ons gehoor, helpt ons met woord en daad. Iu eenheid ligt onze kracht. Wij zijn de eene helft van het menschelijk geslacht, de moeders van het geheele geslacht. Welk recht men ons ook betwisten moge, dit nooithet recht op het leven van wat het onze is. En waar wij één zijn, moet de andere helft zwichten. Strijdt met ons, opdat wij de zekerheid hebben, dat wanneer wij het hoofd nederleggeu, ons werk niet ijdel zij, maar dat onze kinds kinderen zich zullen verheugen in een toestand, waar wij nu slechts reikhal zend uaar uitzien, dat hun geworde waar wij naar streven met onze beste kracht, met de teusie van geheel ons wezen. Dit geve God 1 Mevrouw Waszklewicz VAN ScHILFGtAARDE. Vice-prcsidentc voor Nederland van den Vrouwenbond ter Internationale Ontwapening. De bewijzen voor de schuld van den moordenaar, die den dokter had willen zoeken, lagen thans voor mij, het toeval had ze mij in handen gespeeld, thans was het zaak er partij van te trekken. //Wij mogen deze zaken niet aan raken," zeide ik tot vrouw Franzka, die als haar man, sprakeloos van ver bazing de groote sommen gelds zag; zij had nooit zooveel geld gezien, ,/de rechter kon ons anders verdenken dat wij hem iets van zijn geld ontstolen hadden. Sluit die kast, vrouw Franzka, wij zullen den sleutel aan den adjunct geven, waarbij de dokter getuige moet zijn. Wij drieën, gij, uw man en ik, blijven hier, tot de dokter en de ad junct, die Mizka kan roepen, hier zullen zijo, wij kunnen dan bewij zen het geld niet te hebben aange raakt." „Zooveel geld 1 Hij is mij meer dan vijfhonderd gulden schuldig en Wat de regeering te doen staat in zake het wetsontwerp op den leerplicht De Arnh. Ct. geeft naar aanleiding van het voorloopig Kamerverslag over het wetsontwerp op den leerplicht, aan de regeering den raad nota te nemen van de bedenkingen tegen onderdeeleu door hen gemaakt, die wat de begin selen betreft, aan hare zijde staan, omdat alleen door hartelijke samen werking van alle fractiën der linker zijde de wet kan tot stand komen eu om daartoe t; komen het noodig zal zijn dat zooveel mogelijk de gevoelens en wenschen der verschillende groepen, waaruit de linkerzijde bestaa', in het ontwerp bevrediging vinden. Door mr. de Savoruiu Lehman's orgaan, de Nederlander, is de eisch gesteld het wetsvoorstel in te trekken eu door een geheel nieuw te vervan gen. Dit zou, zegt de Arnh. Cf., een politieke zelfmoord voor de regeering zijn eu daarom blijft haar niets over dan haar ingenomen standpunt te handha ven, maar daarbij rekening te houden met de eigenaardige partijverhoudin gen in ons land eu de grootste mild heid te betrachten bij de toepassing van het beginsel, maar ook beslist te volharden in haar voornemen om den voor de nationale ontwikkeling zoo dringend noodzakelijken en reeds te lang verzuimden wettelijken leerplicht tot stand te brengen. Vooral tegen twee onderdeelen blijken de voorstanders van het oüt- werp bezwaren te hebben lo. tegen de bepaling dat aan alle scholen ten minste tweemaal 'sjaars leerlingen moeten wordeu toegelaten, en 2o. tegen ds begrenzing van den duur van den leerplicht. Deze bedenkingen kan de regeering volgens het blad met behoud van het stelsel der wet, gemakkelijk oplossen. Maar voorts meent de Arnh. Ct. dat zeer stellig herzien moeten wor den de bepalingen omtrent de controle op de richtige naleving van den leer plicht een regeling, die de grootste moeilijkheid oplevert en de bepaling van den duur van den leerplicht. Het blad maakt, wat dit laatste betreft, uit het voorloopig verslag op, dat de grens van den 13jarigen leeftijd voor sommigen te eng, voor anderen te ruim is. Hoe in dezen de uiteenloopende gevoelens met elkaar te verzoenen, wagen wij niet te beslissen zegt de „Arnh. Ct." maar dit schijnt ons vrijwel vast te staan, dat bij vele voorstanders der wet wel steun te vinden zou wezen voor eene verlaging van den schoolplichtigen leeftijd tot het volbrachte twaalfde levensjaar, mits dan ook het volgen van daaraan aausluiteDd herhalings- of voortgezet onderwijs onmiddellijk bij dezelfde wet verplicht gesteld worde." Tentoonstelling van vrouwen arbeid. De Nationale tentoonstelling van vrouwenarbeid te 's Hage verheugt heeft zooveel geld 1" riep vrouw F'ranzka, die haar oogen maar niet van de bankbiljetten kon afwenden, doch op mijn aandringen sloot zij de lade en riep Mizka, om haar te ge lasten naar den adjunct en den dokter te loopen en beiden te verzoeken zoo spoedig mogelijk bij den professor in de „Gouden Druif" te komen. Wij hadden niet lang te wachten de dokter kwam het eerst, Mizka was hem op straat tegen gekomen. Ik trok hem in een hoek der kamer eu deelde hem fluisterend mede, wat er in de bovenste lade der kast lag. Hij werd bijna gek van vreugde. „Wij hebben hem! Wij hebben hem!" jubelde hij, van pleizier springende. Eerst toeu hij bemerkte dat vrouw Frauzka en haar man hem verbaasd aankeken zij dachten bepaald dat hij gek was ge worden werd hij kalm en liet zich verteileD, dat ik ook een boodschap naar den adjunct gestuurd had. •Gij hebt juist gehandeld," zeide zich ook in de belangstelling van het buitenland. O.a.heeft de uituoodigiDgs- commissie logies bezorgd aan twee verslaggeefsters van Engelsche bladen, en in het eind van deze week wordt het bezoek verwacht van mrs. May Wright Sewalt, de vrouw, die met haar welsprekendheid en haar stel regel „verschil van opinie in eenig opzicht belet geeu samenwerking in zaken waarover men het eens ia", den grooten Nationalen Vrouwenraad der Vereenigde Staten heeft opgericht, dien zij thans presideert. Men zal trachten haar over te halen in de congreszaal een lezing te houden over de organisatie der vrouwen. Zondag, werden 5000 dagkaarten uitgegeven ook het aantal leden-bezoekers was bijzonder groot. Antidienstvervanging bond. Na bijna drie en twintig jaar ge streden te hebben om uit -onze wet geving het remplaijauten stelsel te doenverdwijnen,is thans deze Bond een eervollen dood gestorven. Dit feit zal op plechtige wijze herdacht worden door hulde te brengen aan den man, die den stoot tot de beweging gaf, maar het roemrijk eiode van den strijd niet mocht beleven, M. D. graaf vau Limburg Stirum, met het leggen van een palmtak op zijn graf. De gemeen schappelijke maaltijd zal bij den uit vaart ook niet ontbreken. Eene Nederlandsehe zangvereeni- ging bekroond. Op den internationalen zaogwed- oti'ijo, eergisteren ïe Gent gehouden, is aan Rotte's Mannenkoor „met al gemeene stemmen en toejuichingen" de tweede prijs toegekend. Atjeh. Aan de „N. R. Ct." werd gisteren uit Indië gemeld dat de troepenmacht van Willems van de VII Moekims teruggekeerd is over Djareutig Toeng- koeb, Teupiugrajee, en weinig tegen stand ondervond. Naar men verneemt, kan spoedig verwacht wordeu de nieuwe regeling der belooningen en vergoedingen voor de rijksontvangers. De percentsgewijze belooning wordt daarbij door vast tractement vervangen. De fouriers der infanterie, der niet bereden artillerie en der genie zullen inplaats van met het geweer of karabijn, met den revolver bewapend worden. Met ingang van 15 dezer zijn aan gesteld 50 kommiezen 4de klasse bij den actieven dieust van 's rijks be lastingen en geplaatst op de grens posten. Van de 105 jongelingen, die zich hadden aangemeld voor het adelborst examen, zijn er 33 bij het geneeskun dig onderzoek ongeschikt bevonden. hij, hem moeten wij thans alles ver tellen. Thans, nu zoo duidelijke be wijzen voor de schuld des rechters bestaan, kan en moet hij handelen. Het is een eerlijk en moedig man. Ik weet dat ik mij in hem niet vergis. Hij zal de belofte vervullen, die hij eens aan kleine Anna heeft gegeven Daar komt hij reeds, ik hoor hem komen De adjunct trad binnen. Hij scheen verbaasd in miju kamer nog den dok ter, den waard en de waardin te vin den. Vrouw Franzka ijlde hem tege moet. Zij had zoolang gezwegen, thans moest zij haar hart uitstorten. In de Slavische taal, waarvan ik geen letter verstond, wendde zij zich tot den ad junct, die opmerkzaam naar baar woorden luisterde. Ik wilde haar niet in de rede vallen, want uit haar ge baren begreep ik dat zij van den vondst in de oude kast vertelde. Terwijl vrouw Franzka vertelde, betrok het gelaat van den ad-

Vlissingse Courant | 1898 | | pagina 1