HET GEHEIM Vrijdag 8 Juli. IS'O. 78. 36e Jaargang. 1898. R i n n e n 1 a n cl. F li U I L L T O RECHTER. Atjeh. VLISSINGSCHE COURANT. Prija per drie maanden 1. Franco per post 1.15' Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek. handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Ji., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËN van 1-4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Telephoonnummer ÏO Abonnenients-Advertentiün op zeer voordeelige voorwaarden. Phdippijnen. Zonderlinge toestanden toch De Philippijuen liggen vlak naast ouze koloniën. Er ligt niets tusschen. |le Spaausche archipel sluit vlak aan den onzen aan. Nil is Manilla geblokkeerd. Er wordt op het eiland Lugon een ver woede krijg g -voerd. En alle mo gendheden, die er bij geïnteresseerd zijn, zenden er oorlogschepen heen. Engeland heeft er vier. Japan drie. Duitschland zelfs vijf. Ongerekend natuurlijk het Amerikaansche eskader onder Dewey. Nederland alleen schittert ook hier door afwezigheid. liet is, of zulk een oorlog vlak op ouze kusten ons niet aangaat. D dit nu alleen omdat orzs haodel op Manilla op zero staat? Men zou zeggen, dit feit op zich zelf is reeds bedroevend. België doet hier zelfs nog zaken. Nederland, dat er vlak hij ligt, zet er geen ton om. Maar ook afge zien hiervan, mag toch gevraagd, of our,e vlag dan derwijze gematerialiseerd is, dat waar geen handel te bescher men is, zelfs het /faire acie de préseuce" bij zulk een ernstigen stand van zaken vlak op onze grenzen, voor het Rijk der Nederlanden, als tweede koloniale mogendheid,overbodig wordt geacht? („Stand.") Opening Bakkerijtêntoonstelling. In een der zalen van het Kon. Zcöl. Bot. Genootschap te 's Hage, is Maandagmiddag de bakkerijtentoon- stelling geopend. In eene toespraak verklaarde de heer Eussen o.a. dat tentoonstellingen als deze. recht van bestaau hebben, waar zij het voor naamste voedsel van den mensch betreffen;-in Nederland toch wordt jaarlijks voor meer dan honderd millioen gulden aan brood besteed. Brood moet zoo voedzaam en smakelijk mogelijk wordeD, en om dat te bereiken achtte hij de bakkerijtentoonstellingen onmisbaar. De voorzitter van de jury richtte eenige waardeerende woorden tot den heer F.ussen en voegde er bij, dat er veel meer inrichiingen moesten worden geopend, waarin het volk goed en voedzaam kon eten inplaats van gelegenheden om te drinken. Over de tentoonstelling zelve schrijft men het volgende aan het Handels blad Zij, die Zaterdag een voorloopig kijkje kwamen nemen op de Bakkerij-tentoon stelling, vroegen zich met een bedenkelijk hoofdschudden af, of Maandag d. a. v., dag van de officieels opening, de lekker nijen-expositie zich zonder schaamtegevoel aan de kijkers zou kunnen vertoonen, zóo leeg was 't er nog. Dat pessimisme is echter op verschillende wijze door krachtige samenwerking van comité en inzenders beschaamd want, enkele uren vöor Je opening, was men, ja hier en daar nog wel bezig met een allerlaatst coquet VAN. DEN streekje hier, of een kleine verschikking daar, maar in hoofdzaak was men toch 37.) Met angst eti ongeduld wachtte ik 'erdere tijding. Het was om te ver twijfelen, hier doelloos op bed te lig- 8en en koude compressen om mijn ''een te doen Ik had er veel voor gegeven, als ik in staat was geweest 'ets, wat dan ook, te doen, en de be doeken, die den vorigen dag niet op hielden, en toen vrij lastig werden, ach herhaald hadden, doch thans Vermelding verdienen vooral de kleine, maar niet onbelangrijke inzending van den Nederl. Brood-, Koek-, en Banket- bakkersbond. Het nuttige en leerzame van die inzending is de tentoonstelling van verschilleude monsters van vervalachte levensmiddelen, welwillend afgestaan door de redacteuren van de «Revue Internatio nale des Falsifications# en van het »Ne- derlandsche Maandblad tegen de Verval- 8chingen». Van de bnitenlandsche inzendingen, waarvan enkele dagen geleden weinig te bespeuren was, zijn er op het gebied van suikerwerken, keukengereedschappen, in strumenten tot microscopisch meelonder- zoek, grootere en kleine bakken, machines enz. Heerlijk, uitlokkend zien de tafeltjes welbereid op de bovenverdieping en in de benedenzaal er uit. Zij zijn keurig gedekt met het fijnste tafelzilver en kristal en prijken met de heerlijkste vruchten. De bakkerijen op het buitenterrein bak ten «proef» en gingen daarna aan 't bak ken om, na de opening, de hongerigen te spijzen. De militaire inzending in de zaal is ver sierd met de borstbeelden van Hare Majesteiten,te midden van vlaggen-tropeeën. Curiositeiten op 't gebied van gebak en «conditorei» vindt men ook, b.v. een mi niatuur Eifeltorentje; het portret van hare majesteit de Koningin, in een omlijsting van drop, jujubes en suikererwtjes. Tentoonstelling van Vrouwenar beid te 's Gravenhage. Aangaande deze tentoonstelling deelt men ons het volgende mede De Tentoonstelling is geopend van 9 .Ttili ('s middags) tot 22 September; werkdagen van 10 uur tot zonsonder gang. Zondags van lH/s uur tot zonsondergaug. Zij wordt gehouden op een terrein aan de Stadhouderslaan (Oude Scheveniugsche Weg) tegenover het Hotel de la Promenade. Men is donateur der Vereeniging wanneer men 50.en lid wanneer men 20.- betaalt, hiervoor heeft men vrijen toegang tot de Tentoonstelling en toegang tot de uitvoeringen tegen halven entréeprijs. Contribuanten betalen 10, hiervoor hebben zij dagelijks toegang tot de Tentoonstel ling, behalve Dinsdags en andere dagen van verhoogden eutréeprijs. Dagkaarten kosten van af 11 Juli: Zondags 25 cents, Dinsdags 1. overige dagen 50 cents (op den openingsdag is de entréeprijs 2.50 en Zondag 10 Juli ƒ1. Kinderen beneden 10 jaar betalen half geld. Onpersoonlijke couponboekjes van 10 coupons a 4.zijn aan den ingang verkrijgbaar. (Dinsdags betaalt men 2 coupons per persoon.) Leden van vrouwenvakvereenigingen kunnen op vertoon van haar bewijs van lidmaat schap de Tentoonstelling bezoeken tegen betaling van 5 cents per persoon. Gezehchapskaarten zullen verkrijg baar worden gesteld voor personen behoorende tot de arbeidersklasse, voor instellingen van liefdadigheid en voor schoolkinderen a tien cents per persoon.De voorwaarden tot verkrijging dezer kaarten zijn het gezelschap bleef ik alleen en aan mijn bed ge bonden. Er verliepen wel twee uur; daar hoor ik haastig iemand mijne kam;r naderen. Mizka kwam ademloo-, met hoogroode wangen en gloeiende oogen biuneu, om mij te vertellen wat op dit oogen blik geheel Luttach bezig hield. Franz Schom was de moordenaar van den ouden Pollenz De heeren uit Laibach hadden het ontdektZij hadden buiten de stad op de hoeve, die Schorn bewoonde, het geheele huis doorzocht en daarbij veel geld, bankpapier en aandeelen, staatsstuk ken en andere papieren van waarde, den geheelen rijkdom van den ver moorde, gevonden. Franz had echter ontkend en verklaarde onschuldig te zijn, doch dat baatte niets, hij was gearresteerd. De handen geboeid, werd hij door twee gendarmen naar Luttach geleid. Toen hij voorbij het huis van den moet uit minstens 25 personen bestaau, de kaart moet minstens 8 dagen voor den datum waarop zij gebruikt wordt, bij de penningmeesteres schriftelijk aangevraagd worden; deze beslist of de aanvrage op dien datum kan worden toegestaan. De kaarten kunnen voor iedereu dag der week aangevraagd worden, uitgezonderd Dinsdags. De schoolkinderen worden alleen onder geleide toegelaten, bestaande uit éen onderwijzer of onderwijzeres op 24 kinderen de geleider is verantwoor delijk voor het gedrag der kinderen. Een adres aan de Tweede Kamer van het hoofdbestuur der Zeeuw- sehe Maatschappij van Landbouw Het hoofdbestuur der Zeeuwsclie Maatschappij van Landbouw heeft een verzoekschrift gezonden aan de Tweede Kamer, waarin o.a. het volgende wordt opgemerkt naar aanleiding der bepaling in het wetsontwerp op deu leerplicht, die bevoegdheid veileent om aan de leerlingen boven 9jarigen leeftijd verlof te geven, gedurende zes weken, voor werkzaamheden in den landbouw enz. de school te ver zuimen „dat in eene vergadering van het hoofdbestuur der maatschappij, op welke vergadering de vertegenwoor digers van alle aideeltugen aanwezig wareD, deze bepaling is ter sprake gebracht en men algemeen van gevoelen was, dat zij uiterst nadedig zou werken op het ouderwijs ten plattelaude, waarvan nu reeds over het algemeen, de resultaten niet zoo schitterend zijn „dat toch, tengevolge van deze bepaling, gedurende den oogsttijd de werkzaamheden op het veld de meeste scholen ten plattelaude voor de helft zullen ontvolken, zoodat, wanneer met de overblijvende leerlingen het on derwijs geregeld wordt voortgezet, na den terugkeer vau hen, die de school verzuimden, alle klassikaal onderwijs voor dat jaar onmogelijk zal zijn gewordenterwijl, wanneer aan de overblijvende leerlingen zoodanig onderwijs gegeven wordt, dat zij met de terugkeerende leerlingen geschikt dezelfde klasse kunnen blijven vormen, het onderwijs gedurende die zes weken van terugwerkende kracht is geweest, omdat de resultaten gelijken tred gehouden hebben met die, welke ver kregen worden door kinderen geen onderwijs te doen genieten „dat om bovenstaande overweging de vergadering tot het besluit is gekomen, dat het zeer gewenscht zou zijn, de besproken bepaling te wijzigen en te vervangen door: „Op alle scho „leu ten plattelaude wordt aan de „leerlingen van de drie hoogste klassen „zes achtereenvolgende weken vacautie „gegeven het tijdstip der vacantie „wordt geregeld door den gemeen- »teraad in overleg met den districts schoolopziener;" „dat door de vergadering een ander bezwaar werd te berde gebracht tegen den leeftijd van 13 jaar, omdat de kinderen van 12 jaar op het platteland dokter was geleid, had juist zijn aan staande aan het raam gestaan, zij had hem gezien en was de straat opge sneld. Daar had zij hem voor aller oogen omhelsd, hem, den moordenaar baars vaders Met geweld hadden de gendarmen hem uit haar omarming moeten losrukken. Zij had niet ge weend, geen traan gelaten Met, vlam mende oogen had zij hem aangeke ken, toen de gendarmen hem weg voerden. «Vertwijfel niet, Franz had zij hem ten slotte toegeroepen „God kan niet dulden dat een onschuldige veroordeeld wordt!" Toen was zij kalm den dokter gevolgd, die haar in huis had geleid. Franz was, de oogeu naar den grond gericht, tusschen de gendarmen verder gegaan. Geen woord had hij geantwoord op de beleedi- gende woorden, hem van alle kanten naar het hoofd geworpen. „Moorde naar I Duitsche hond en dergelijke woorden werden hem, door de steeds grooter wordende menigte, die hem reeds vele loonende diensten kunnen bewijzen, die, bij de doorgaans geriuge verdiensten der ouders, niet uit het oog mogen worden verlorenwant daar, waar liet hoofd van een gezin slechts bij uitzondering een eenigzins voldoend loon verdienen kan, zijn bijverdiensten van een kind,al bedragen die slechts 1 per week, niet on verschillig, en deze som en meer kan door 12jarige kinderen worden verdiend door het inleggen van boonen en aardappelen, door wieden, aren lezen, aardappels rapen en vooral, en dat is een hoofdpunt, door op de jongere broeders en zusters te passen, omdat dau niet alleen de vader, maar ook de moeder, beide aan den arbeid kunnen zijn, waarom dau ook door de vergadering de wensch uitgesproken werd „dat de 13jarige leeftijd zou „vervangen worden door den 12jarigen „tenminste voor de scholen te „plat- „telande» „dat eindelijk als derde punt bespro ken wetd het herhalingsondei wijs, dat te plattelaude bijna overal zeer veel te wenscheu laat en waarvan het verplicht stellen van 1216 jarigen leeftijd en wel bv. gedurende de 4 wintermaanden iedere week 8 uren, der vergadering hoogst noodig voor kwam, omdat door een kind ge makkelijk wordt vergeten, wat het op 12jarigen leeftijd kent en niet wordt onderhouden, terwijl het nooit vergeten zal wat het van 1216 jarigen leeftijd herhaalt en bijleert, terwijl nog bovendien het verplicht herhalingsonderwijs met vreugde door de ouders zou worden begroet, omdat dezen niets lieve.' verlangen, dan dat hunne kinderen gedurende den winter geregeld onderwijs genieten, waar nu de tijd in de winteravonden door vele jongens gewoonlijk op den openbaren weg wordt doorgebracht." Samenstelling der Eerste Kamer naar de partijen. De stand der partijen is aldus Brabant en Limburg 9 R. Kath., Gelderland 3 antir. en 3 R.K Zeeland 2 antir., Utrecht 1 antir. en 1 R.K., Zuid-Holland 10 lib., Noord-Holland 9 lib., Friesland 4 lib., Overijsel 3 lib., Groningen 3 lib., Drenthe 2 lib. Totaal 31 liberalen, 13 R. IC. en 6 antir. Er is dus nog heel wat om te zetten. Een officieel bericht uit Pedir van gisteren en door ons op de gewone wijze bekend gemaakt, luidt „Bij de operatiën in de Moekims Moesa en Langien, Aroeë, Tjoemboek- Oost, Keinangan Oost en Gloempang- Pajong werd geringe tegenstand on dervonden. Dertig Juni is het civiel etablissement te Edi aangevallen. De vijand afgeslagen, zestig dooden ach terlatende. Twee compagniën uit Kota Radja daarheen gezonden, de vijand verdreven naar Edi-Tjoet. Gewond één officier en veertien militairen beneden dien rang. De vijand heeft een vijftig tal dooden achtergelaten. Kolonel van volgde, naar het hoofd geslingerd hij scheen ze niet te hoorenHet volk was zoo verbitterd jegens hem, dat de gendarmen de grootste moeite hadden den moordenaar voor mishan delingen te vrijwaren, en dit zou hun zelfs nietgelukt zijn,als de districts-rech- ter hem niet had beschermd tegen een paar woeste kerels, twee weggejaagde knechts van Schorn's boerderij, die zich gaarne over hun ontslag op hun vroegeren meester gewroken hadden. Door ernstige vermaningen en bedrei ging met strenge straf; door de ver zekering, dat de moordenaar zijn ge rechte straf zou krijgen, gelukte het den districts-rechter, de opgewonden menigte kalmer te stemmen: Hij ge leidde den gevangene tot het gerechts gebouw. Dank kreeg hij van den verstokten moordenaar niet voor zijn bescherming, geen woord sprak Franz tot hem. Op bevel van den districts rechter liet de heer Günther dadelijk inspan- Ideutsz heden met een bataljon naar Edi vertrokken ter verdere vervolging van den vijand. Volgens een bericht aan het Hdbl. verloor de vijand bij den aanval te Edi 110 man, en werden aan onze zijde de luitenant van Kroon en 40 suhalternen gewond. De vijand liet een vijftigtal dooden achter. Examen. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij de directie der marine te Amsterdam een vergelijkend onderzoek gehouden zal worden van hen die in aanmerking wenschen te komen om te worden aangesteld als klerk bij een van de directiën der mariue te Amsterdam, Willemsoord of Hellevoetsluis op een jaarwedde van 400. Dit vergelij kend onderzoek, waartoe uitsluitend worden toegelateu zij die op 1 Sept. a.s. den leeftijd van 18 jaar reeds hebben bereikt en dien van 23 jaar nog niet hebben overschreden, zal op een nader aan hen mede te deeleu datum eu plaats, in deze maand ge houden worden. Zie verder St.Ot. no. 156. Voorbereidend militair onderricht. De aanmelding van jongelieden tot deelneming aan het voorbereidend militair onderricht, kan voor dit jaar geschieden tot 1 Augustus, in gar nizoensplaatsen bij den commandeeren den officier der infanterie of vesting artillerie, in andere nlaatsen Lïj Kuige-'noesiitr. Blijkens de statistiek der geboorten en sterften in Februari, werden in die maand in het geheele Rijk geboren 13.255 eu overleden 74.71 personen het sterftecijfer bedroeg 19.46. Het hoogste sterftecijfer had 's Hertogenbosch met 26.20; het laagste Haarlem met 14.07. Vlissinffen, "7 Juli. De aftredende leden van Gedepu teerde Staten mr. Lucasse, graaf Van LijndeD, Van Waesberghe Janssen, Van Rompu en jhr. mr. De Casem- broot werden gisteren in de zitting der Prov. Staten herkozen eveneens het buitengewoon lid van Gedeputeer den Kakebeke. In deze zitting werd nog medegedeeld dat de bouw van een nieuwe stoom boot voor den dienst der Wester- ScheldedoorGedeputeerden onderbands is opgedragen aan de Mij. „De Maas* te Rotterdam, voor f118,080. Later kwam in behandeling het voorstel van Ged. staten betreffende de verpleging van arme krankzinnigen. Tengevolge van de opheffing van het gesticht te Dordrecht, waarmede de Provincie eene overeenkomst had aaangegaan, zijn Ged. Staten verplicht geweest, onderhandelingen met de be sturen van andere gestichten aan te knoopen. Burg. en Weth. van Delft nen, en door de beide gendarmen vergezeld, vertrok de geboeide ge vangene in 'a heeren Günter's rijtuig. De districts-rechter had gezegd, dat hij naar de gevangenis te Laibach werd gebracht en daar zou blijven tot hij als moordenaar zou zijn ver oordeeld en zeker gehangen zou worden. Dit alles vertelde mij Mizka in de grootste opgewondenheiduit haar woord en gelaat bleek, dat zij ver heugd was, dat eindelijk de moorde naar gevonden en gearresteerd was en het juist Franz Schorn was, de algemeen gehate, die thans aan het gerecht was overgeleverd. Geen woord van medelijden had dit anders zoo goedhartige meisje voor den ongeluk kige, geen oogenblik twijfelde zij of hij werkelijk schuldig was. Met een zegevierend lachje verliet zij mij, toen zij mij haar nieuws had ver teld. „De stem des volks is de stem

Vlissingse Courant | 1898 | | pagina 1