;ea Omslag HET GEHEIM pi er Woensdag" 6 Juli. n i) i l l lü t o RECHTER. T>ërïchteïh li 4 1 05 per kilo. 20 Per 104 stuks. f te Umji N DE VELDE Jr. No. 77. 36e Jaargang. 1898. Binnenland. Gemeenteverslag over 1897. die inmenging nie( ,n 00. 5cke lal ■nerika zal. ■melding gemaakt van Manzamlla door 1)6 'riogschepen, die dj?' 'f batterijen veel S'J Spanjaarden antwoordt Jgen de Amerikanen jotem6" aehiP»ÏÏ gelegd, dat echter hierin li worden de plichten schenden. 1 dl!r in Spanje blijft zeer 0„,. moet, naar men zeet de bladen der oorlog tot het ».f onder daarbij te beden]8'6 Ug ook Spanje wet kan brengen. De hooge!' dlt PWt verdeeld ND. Wij wezen er reed. al democraten bij de laat «t or den Rijksdag op groot! ■in WlW)q officieefe cijfe^ |tn 1893 werden op hiiL Wht 1 786,000 steZZ dat getal geklomen toi winst dus van 300,000 'Jf jaar. Vooral in Oost- ir-Silezië hebben zij Veld ner propaganda is Voor»] 'en het kijven der agra et invoeren van bescL. et brood en het vleeseh lt er weer in 't verschiet lociaal-democraten verder» y de stembus onmogelijk Weidene teekenen duiden 'g werkelijk bestaat. Telegraaf. bericht uitPedirvan heden Ine moekims Gloempang, by Gloempang. Mimeu ^J'm Jang moesten haaldelijk tot den aanval veld een officier alsmede en drie Amboneeeche ai dien rang. Licht gewond ■militairen, allen minderen >n en vijftig dooden ach.' leratien worden voortgezet. ('berichten. pingen 1 Juli. Puli 12.11 Volle Maan. 1 21 2. 7 Springtij v.m 2 59 3 28 4. 4 4.40 5.18 L. kwartier. land van Vlisaingen. ftini tot 2 Juli. K. W. Torenvliet, jm. roevers, jd. 18 j. de Ridder, geb. de Grootjans, geb. van der J. van Heiningen, ld. A. van Wijk, geb. M. Vanlioucke, geb. von Stein, geb. de Bogaars, geb. Pluijnrers, ;eb. Scheijbeler, d. D. Ib. Meijer, d. A. Bras- ate, z. (levenloos.) E. L. Wisse, d. 2 m. wed. van L. Vrille, [lagen, z. 13 m. J. ,n D. M. van Outrijve, ibraken, vrouw van P- :t, 31 j. - L. Maas, [Jitgever dezer Courant In en verkrijgbaar lieenteraad vastgestelde AN DEN (NTE VLISSINGEN, 1898. 1 0.30. 187. SSIMSC MANT Prijs per drie maanden 1. Franco per post 1.15' Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek. handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Ji., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- cn Zaterdagavond. Telephoonnummer ÏO Abonnement»-Advertcntifin op zeer voordeeligc voorwaarden. I De Jijd" over eene bewering van „De Standaard». }j#ar aanleiding van het artikel in ja „Standaard", waarin opgekomen wordt tegen de beschuldiging der .Maasbode", dat de antirevolutionairen Jjj de herslemmingen zich niet aan jet contract hielden om de R. K. cindidaten te steunen, en be- jrd, dat de leiders der antir. partij jjeft altijd stipt aan de afspraak hebben gehouden, schrijft de „Tijd" het volgende ((Onzerzijds mesnen wij te moeten wij- Ijen op een tweevoudige grief tegen die leiding zelve. Vooreerst in zoo ver, naar onze mee- niag, de mannen van invloed van antire volutionairen huize nog steeds te kort ichieten in het tijdig weren van wat deu toch reeds zoo geprikkeiden hartstocht a roomsch-katholieke landgenooten in en van verkiezingen voedsel geven kan. Laat ons duidelijk ons gevoelen mogen leggen. Waar een antirevolutionair dag- of weekblad vrijheid vindt, jaar uit jaar in, lijn geestverwanten door meer dan onbe trouwbare schandaalbericbtjes, door zooge naamd historische beschouwingen van ver dacht allooi, tegen «Rome» in het harnas te jagen, daar kan men zich niet al te leer verwonderen, dat de door zulk een klad in de verkiezingsdagen geschreven aanbevelingen van den roomschen candidaat weinig ot niets te zijner gunste uitwerken. Zon willen wij hier vragen de lei ding van de antirevolutionaire partij zich op dit punt niet aan eenig verzuim hebben schuldig gemaakt En voorts bij menige gelegenheid moesten wij reeds waarnemen, dat alleen bij eerste stemming in deu rege! door ons de zege aan de stembus moet worden be- vochten. Herstemmingen zijn ons door gaans nootlottig. Onsd. w. z. den katholieken. Men ziet het wederom in Den Haag, in Gouda, in Leiden. Waarom dan toch wordt door zoo menige antirev. kiesvereeniging maar altijd door het eenige keil gezocht in eigen candidaten bij eerste stemming Voor Amsterdam bv. wijst het itemmencijfer in het eerste district het uit: de heeren Cuypers eu De Bont zouden allicht bij eerste stemming gekozen zijn geweest, indien de ongeveer 200 stemmen, door de antirevolutionairen in dat district ep de heeren Höweler en Hovy uitge bracht, en die dezen geen de minste kans op de overwinning konden geven, zich ge- voegd hadden bij de ongeveer 700 kie len, die op de katholieke candidaten •temdeD, Wij geven gaarne toe, dat het antire- Ivolutionair program te deze eenige moeilijk heid schept. Maar men vindt dan toch f en daar gelegenheid om met de toe- sing van een overigens niet impera tief artikel de hand te lichten, Waarom werd die epikeia niet ruimer toegepast Men had, naar onze overtuiging, zich reeds ui daardoor vrij gemakkelijk een over winning kunnen verzekeren, die later wellicht niet dan met de grootste inspan ning te halen valt.» Waarom de liberalen geslagen werden bij de jongste Staten verkiezingen. De „Prov. Gron. Ct.» schrijft de oorzaak van de nederlaag der li- beralen, behalve aan de gewone laksheid eu onverschilligheid, die onder ben heerscht, zoolang het water niet aan de lippen gekomen is, toe aan de ontevredenheid over be lastingdruk. De ontevredenheid daar over keert zich tegen de richting die aan het roer is, al zou men ook niet minder betalen als de Prov. Staten om waren. Naar belastingverlaging streven met den meest mogelijken ernstnaar het tot stand brengen der toegezegde sociale hervormingen met deu meest mogelijken spoed, dat zal de leering moeten zijn, die de liberale partij trekt uit de waarschuwing, de vingerwijzing, in de afgeloopen ver kiezingen voor de Prov. Staten.gelegen. Dat het blad met als voornaamste oorzaak van het verlies der liberalen bij de stembus ontevredenheid over den belastingdruk te noemen, den spijker op den kop slaat, is bij de verkiezingen bewezen door de antiministrieele partijen die van dit wapen ruim gebruik hebben gemaakt om bun doel te bereiken. De rechter van instructie was een Jardig gemoedelijk man, hij was zoo beleefd mij zelfs niet voor bet verhoor ■jaar de gerechtskamer te doen komen, "0ch nam mij dat in mijn eigen ka- toer af, tnaar bij al die vriendelijkheid de deelneming die hij bepaald voor Uanz Schorn gevoelde, was hij toch !eef uitgeslapen hij dwong mij hem Veel meer te zeggen, dan ik eigenlijk Aanwas bevolking groote steden. Dat deze steeds grooter proportiëu aanneemt en steeds meer krachten ten nadeele der plattelandsbevolking opslokt, blijkt o. a. hieruit, dat in de vorige eeuw ongeveer een vierde deel der meuschen in de steden woonden, terwijl thans o. a. in Duitschland de helft, in Engeland meer dan twee derde eu in Nederlaud ongeveer de helft in steden van meer dan 10,000 zielen wonen. Deze klimmende onevenredigheid tuskfcheu de bevolking van sleden en platteland heeft mr. Pb. Falkenbnrg in de „Telegraaf" de pen doen op vatten om er op te wijzen wat ten platfelande gedaan kan worden om de verhuizing naar de grootere centra van bevolking te voorkomen. Volgens zijn gevoelen kan daartoe het vol gende strekken »De gemeente kan en moet medewerken tot het herstel van een inniger gemeen schapsgevoel, dat in de geïsoleerde stad der middeleouwen zijn triomfen vierde. Dat wil niet zeggen, dat ik de gemeente gaarne een kleinzielig «esprit de clocher» zou zien binnenhalen. Terugkeer tot dorp- sche afgezonderdheid is niet mijn ideaal. Maar wat m.i. wèl op den weg der gemeen ten ligt is, de steden zoo in te richten, dat zij een aangenaam en gezond verblijt bieden aan alle klassen der maatschappij, die binnen hare grenzen leven dat zij de levensvoorwaarden van allen, zooveel in haar vermogen is, verbeteren dat zij naast het noodige en nuttige de gelegenheid open stellen tot een ontspanning, waarin alle bewoners kunnen deelnemen. Zij behooren de baldadigheid der ieugd te keer te gaan, voor hygiëne der woningen een open oog te hebben, aan een oude stad dat aan trekkelijke te laten, 't welk met de eischen van een druk verkeer niet in strijd is, en vooral niet aan de manie mee te doen, rechts en links veel te breede verkeers wegen te scheppen, die de stad zulk een doodsch en eentonig aanzien geven en de grondprijzen tot zulk een hoogte opdrij ven, dat alleen hemelhooge, van voren en van achteren vierdubbel bewoonde huizen wilde. Ik had mij voorgenomen mij te be palen tot de reeds aan den districts- rechter afgelegde verklaring; alleen daarover konden volgens mijne mee- uing de vragen loopen, doch mijn voornemen bleek bij het verhoor niet uitvoerbaar. Toen de rechter mij vroeg, of Franz Schorn, met wien ik de laatste weken veel in aanraking was gekomen, er nooit met mij over ge sproken had, waarom hij mij in het bosch ontvlucht was, kon ik op die vraag geen ontkennend antwoord ge ven en, gedwongen het te bevestigeD, moest ik hem het onderhoud mede- deelen, dat ik met Franz en zijn meisje had gehad ik mocht niet verzwijgen, dat beiden verlangd hadden, dar. ik niets over die ontmoeting in het bosch zou zeggen. 't Is eigenaardig zulk een verhoor Men heeft het bewustzijn, dat men ieder woord, dat men zegt, beëedigen moet en weet tevens, dat elk gesproken in staat zijn, een voldoende rente te ver schaffen aan het voor dan bouw gebruikte kapitaal. Daarnaast hebber zij te waken, dat de groote inrichtingen van algemeen nut niet monopolie worder. van private maatschappijen, een monopolie dat steeds in het nadeel der burgers kan worden geëxploiteerd. De stad behoort niet langer alleen be schouwd te worden als de plaats waar men een meer of minder ruim inkomen verdient, maar als de plaats, waar men te midden van zijn vrienden en medebur gers levensvreugde genieten kan. Verhouding der partijen in eenige Prov. StateD na de jongste verkiezingen. In Zuid-Ilolland waren vóór de verkiezingen 59 liberaleD, tegenover 23 antir. en kath. Thans is het geworden 4(5 lib. tegeuover 36 antir. en kath. In Noord-Holland was het 06 lib., 10 antir. en kath. en 1 radicaal. Thans is het 60 lib14 antir. en 3 radicalen. In Gelderland stond het 34 antir. en kath tegenover 2 8 lib, Thans 30 tegenover 20. De Prov. Staten van Friesland telden 32 lib. tegenover 18 antir. en kath. Thans is de verhouding 29 tegenover 21. In Groningen was het 44 lib. en 1 antir. Thans zijn er 42 lib., 1 atitir. eu 2 sociaal-democraten. In Zeeland stond het 23 antir. en kath. tegenover 19 lib., eu nu is liet geworden 25 tegenover 17. De „Standaard" die deze cijfers mededeelt, schrijft er bij, dat van een zelfstandig optrede-.- der vooruit- strevenden nu zoo goed als niets gehoord werd. „Of ook", zegt het blad meer eigenaardig dan vleiend, „waar ze, gelijk te Amsterdam, even het hoofd opstaken, trokken zij dit, bij de herstemming aaustonds in de donzige nekveeren terug." In het geheel verloren de liberalen niet minder dan 27 zetels. In dat feit zal zeker voor hen genoegzame aanleiding zijn tot inspanning van alle krachten, niet alleen om te trach ten verdere verliez in te voorkomen, maar ook om nu reeds ijverig propa ganda te maken voor hunne beginse len, waarvan alleen de overwinning kan verwacht worden. Rijwielbelasting. Bij de behandeling van de Rijwiel belasting in de afdeelingen der Eerste Kamer vonden eenige leden 't onbil lijk, dat automobielen buiten dezen grondslag der belasting zulleu vallen en men vroeg of de opvatting van aDderen juist is, dat automobielen als meubilair zullen worden belast. Atjeh. Uit Batavia werd Zaterdag aan de „N. R. Gt." geseind dat partijgangers van Toekoe Oemar Edi bedreigen, en dat kolonel Moorrees met de helft van het 7e bataljon snel daarheen trekt. Bij gelegenheid van de inhuldiging der Koningin zal een groot gala-diner gegeven worden, waartoe o. a. de leden der Staten Generaal zullen wor den uitgeuoodigd. Naar de N. R. Ct. verneemt is de Staatscommissie voor het onderzoek naar de wenschelijkheid van verzeke ring van werklieden, enz. tegen inva liditeit en ouderdom met haar arbeid gereed gekomen en kan eerstdaags haar verslag te gemoet worden ge zien. Zij zal zich echter onthouden van een bepaald voorstel te doen in den vorm van een wetsontwerp bij het groote verschil van meening, dat omtrent de uitvoering van het begin sel, waarmede zij het eens is, in haar midden heerscht. Men mag hopen dat uit het verslag der commissie voor belanghebbenden veel te leeren zal zijn, anders kon zij even goed thuis gebleven zijn. liet ontwerp op den persoonlijken dienstplicht is jl. Zaterdag door H.M. de Koningin Regentes bekrachtigd. In het begin van Augustus zal een vergelijkend onderzoek worden ge houden voor de betrekking van tele fonist, uitsluitend voor vrouwelijke candidaten. Zie voor bijzonderheden de Staatscourant no. 154. woord beslissen kan over 't lot van een mensch. Bij dergelijke verant woordelijkheid moet alles wijken en moest ik dus ook den rechter mede- deelen, dat Anna en Franz als reden van hun wensch tot stilzwijgen had den medegedeeld, dat de districts- rechter uit haat tegen Franz van mijn mededeeling gebruik zou kunnen ma- om hem te verdenken. De rechter van instructie schudde be denkelijk het hoofd, hij geloofde dit blijkbaar niet. Of ik dan zelf geen verdenking bad gekoesterd, of het ook mij niet was opgevallen, dat Franz Schorn zich aan de hand had ge wond Ik kon niet ontkennen, dat verden king bij mij was opgekomen, doch ik kon met een goed geweten verklaren, dat die verdenking, toen ik Franz Schorn meer had ontmoet en had lee ren kennen, verdwenen was. Waarom ik dan niet dadelijk bij het rijzen eener verdenking den rech Vlissingen, S Juli. (Slot.) Uit het Statistiek Overzicht der scholen voor openbaar lager onder wijs ontleenen wij de volgende bij - zonderheden „Op al deze scholen waren de leermiddelen, schoolmeubeleD, eDZ. over't algemeen in voldoenden staat." Van het aantal leerlingen in de verschillende klassen wordt ook in dezen staat een overzicht gegeven, waaruit blijkt dat in vele dier klassen de beschikbare ruimte soms verre overtreden werdvan andere dat in sommige klassen overvloed van ruimte is. Het instituut van den heer Van Linschoten voor meer uitgebreid en middelbaar onderwijs werd door 37 joügens en 2 meisjes bezocht. Op de bijzondere scholen verkeerden de leermiddelen eu schoolmeubelen over 't algemeen evenzeer in vol doenden staat. Op de Christ, school in de Paling straat liep het schoolverzuim tusschen 10 en 4 per schooltijd, op de bijzon dere school in de Nieuwstraat gemid deld 5 pCt., op de R. K. school voor meisjes ongeveer 5 pCt., op de R. K. school voor jongens gemiddeld 4 pCt. Verslag toestand Burger-Avondschool. Als voorzitter der commissie voor het onderwijs van deze inrichting werd herkozen als voorzitter, de heer J. Verkuijl Quakkeiaar. Het onderwijs in de 2e helft van den cursus 1897/98 werd voortgezet met 96 leerlingen, van welke 50 tot de le en 46 tot de tweede klasse behoorden. Bij het einde van den cursus be droeg het aantal leerlingen der le klasse 48, dat der 2e klasse 40, alzoo samen 88 leerlingen. Van deze laat- sten namen 76 leerlingen deel aan het examen dat medio April in tegen woordigheid van de Commissie van Toezicht werd afgenomeD, en wel 46 van de le en 30 van de 2e klasse. Tengevolge van voldoend afgelegd examen konden 12 leerlingen van de le naar de 2e klasse worden overgeplaatst. De uitslag zoowel van het monde ling als schriftelijk afgenomen examen aan het einde van den cursus leverde de meest bevredigende resultaten op. Evenzoo leverden de afgewerkte teekeningen, zoowel van het hand- als rechtlijnig teekenen, het bewijs, dat goed eu degelijk in die vakken was gewerkt. Evenals in vorige jaren werden deze teekeningen, na aan het oordeel der Commissie onderworpen te zijn geweest, v or de leden van den Raad en de Commissie vau Toezicht op het het Lager Onderwijs en daarna voor belangstellenden in het teekenonder- wijs ter bezichtiging en beoordeeling gesteld. Van verschillende zijden werd daar over dan ook een zeer gunstig oor deel geveld. Aan de leerlingen, die zich iu een of meer vakken door gemaakte vorderingen onderscheiden hadden, werden door de Commissie van Toe zicht bij monde van haren Voorzitter getuigschriften en prijzen uitgereikt. Ingeschreven werden 66 oud- en 87 nieuwe leerlingen, te zamen alzoo 153 leerlingen, terwijl van de nieuw in geschreven leerlingen, na aflegging van het toelatings-examen 55 tot/de lessen der school werden toegelaten. Negen der ond-leerliDgen, die reeds een vijf- of viertal jaren en alzoo te lang op school geweest waren, werden niet toegelaten, zoodat de cursus 1897/98 een aanvang nam met 112 leerlingen. Verslag fonds Zeemans- en Vis- schersheurs Het Fonds bedroeg op 31 December 1897 263768,86, wat vergeleken met het voorgaande jaar eeue ver mindering van 845,215 aantoont, welke vermindering hoofdzakelijk is toe te schrijven aan den lageren koers der effecten. De gelegenheid tot deelneming gesloten zijnde, tralen geene meer dere deelnemers toe en had dierhalve ook geene verhoogiog van deelne ming plaats. Door acht en negentig deelnemers werd over 1897 bijgedragen 3198,36. Aan de gepensioneerden werd over 1897 uitbetaald 10193,795, over 1896 werd uitgekeerd 9304,35', ter de belangrijke mededeeling had gedaan, dat ik Franz Schorn in de buurt van het afgelegen huis had ontmoet? Waarom had ik daarmee tot twee dagen te voren gewacht Deze scherp gestelde vraag dwong mij tot een juist antwoord. Ik moest vertellen dat ik dadelijk na den moord, reeds bij mijn eerste verhoor, den dis- tricts-rechter da mededeeliDg had ge daan, dat deze mij gevraagd had, de mededeeling niet in zijn procesverbaal te moeten opnemen en 't gevolg daar van was weer, dat ik den rechter van instructie moest mededeelen, door welke redenen mij de districts rechter had bewogen hem eerst twee dagen geleden mijn ambtelijke verklaring te geven. „Eigenaardig, zeer eigenaardig zeide de rechter van instructie, meer tot zich zelf dan tot mij, „de districts- rechter Foligno heeft zijn gevoel, zijn persoonlijke beschouwingen, een niet te rechtvaardigen invloed doen hebben op zijn ambtelijke handelingen." Hij zat geruimeu tijd in gepeins, toen vroeg hij verder en met eene zekerheid, dat ik zijn vragen onmoge lijk kon ontwijken. Ik had niets over het gebeurde in de grot willen zeggen en toen het verhoor afgeloopen was, had ik alles wat ik zelf wist omtrent mijn val, mijn redding, over de be schuldigingen van Schorn en den rechter jegens elkander, verteld en de beide stukken touw overgegeven. Nadat het proces-verbaal voorgelezen en door mij geteekend was, gaf de rechter mij de hand. „Uwe verklaringen waren van het grootste gewicht, professor," zeide hij ernstig, „gij hebt de verdenking tegen Franz Schorn in zooverre bevestigd, dat de arrestatie des jongen mans on vermijdelijk is, ge hebt mij echter tevens bewezen, dat in dit treurige proces ook invloeden gelden, die ik nog verder dien na te vorschen. Hoe ook het zeldzaam voorval in de grot

Vlissingse Courant | 1898 | | pagina 1