HET GEHEIM Maandag 4L Juli. RECHTER. No. 70. 36e Jaargang. 1898. fljjitóÖMt toehoort eea Bij?ü«el, abonneert I OP Gemeentebestuur F UILLËT O Binnenland. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1. Franco per post 1,15 Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek- handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Ji., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1-4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts Weemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Telephoonnummer ÏO Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. van de Vlissingsche Courant. Met 1 Juli is een nieuw kwartaal ingetreden. In dit. kwartaal zal een lioogst be langrijk feit plaats hebben in ons dierbaar vaderland. Onze geliefde prinses Wil liolmina zal tot Koningin worden gekroond. Het Geïllwlteerd Zondagsblad zal fcd van platen, gravuren en teekeningen I bevatten en een serie artikelen met betrekking tot dit feest. Een nummer zal in 't bijzonder daaraan worden ge wijd en tot titel voeren: „Inhuldi gingsnummer.* Het belooft zeer fraai te worden. Maatregelen worden getroffen dat speciale opnamen worden gemaakt van de belangrijkste gebeurtenissen, welke daarmede verband houden. Wie zich dus wil verzekeren in het bezit te komen van dit uitnemend geredigeerde en zeer fraaie Inhuldi- gingsnummer en de vele platen, welke ook daarna met betrekking tot de Inhuldiging zuilen opgenomen worden, abonneere zich met ingang van 1 Juli as. op liet Geïllustreerd Zondags blad van de Vlissingsche Courant, tegen den prijs van 0.30 per 3 maanden. De van heden af tot 1 Juli verschij nende nummers worden aan nieuwe intekenaars kosteloos verstrekt. Binnenkort wordt aanvang gemaakt met de opname van een zeer boeienden geillustreerden roman met vele vervolgen. SMEIISIIK. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de openbare lagere scholen. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen brengen ter kennis van belangheb- «ode ouders of voogden, die hunne kinderen of pupillen met lo September e. k. wenschen toegelaten te zien tot een der openbare lagere scholen in deze gemeente, dat van af Maandag den 11 Juli tot en met Zaterdag den 13 Augustus e. k. uitsluitend ter ge- »eente-secretarie(Bureau Bevolking) iede- ren werkdag van des voormiddags 10 tot 12 ure gelegenheid tot aangifte van nieuwe leerlingen voor die scholen gegeven wordt en dat toegelaten kunnen worden alle kinderen die in 1892 of vroeger ge- koren werden, dus zij die in den loop ran dit jaar zes jaren geworden zijn, nog worden, of wel reeds ouder zijn. Hissingen, den 30 Juni 1898. De Burg en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, G. J. BISSCHOP. VAN DEN 35.) 'k wist ten slotte niet meer wat '!a de zaak te denken. De pijnlijke w'jfel, die mij kwelde, werd nog ver vorderd door een bezoek, dat ik '"vonds van den rechter ontving. - rechter was op den dag meerma al doch altijd slechts enkele minuteD, '1 mij geweest, om deelnemend naar 'je toestand te vragen, hij had dan ,0°lt over ons avontuur gesprokeu, Iets over het ontstaan en de gevolgen van den tegen- woordigen oorlog. 2. (Slot) Vóór wij van eene beschouwing van hot ontstaan naar eene bespreking van de waarschijnlijke gevolgen van den oorlog overstappen, willen wij nog met een enkel woord wijzen op zekere bijzonder tegen de Amerikaansclie re geering ingebrachte beschuldigingen. Men geeft eenigszins toe, dat het zeldzaam wanbeheer, dat Cuba's ont wikkeling belemmerde en handel en verkeer tegenhield, door de groote ver houdingen die het aannam, niet moer de zaak was van Spanje alleen maar meent dat het dan toch niet de zaak was van een enkele mogendheid voor de algemeene belangen van den wereldhandel en de beschaving en ontwikkeling in het algemeen op te komen. Zou men er Amerika niet veeleer dankbaar voor moeten zijn, dat het door zijn optreden een herhaling voorkwam van het ellendig zoogenaamd samen werken der mogendheden in de zaak van Kreta? De mogendheden kunnen te samen eenvoudig niets. Met al hun macht en al hun vertoon hebben do mogend heden zich in het Oosten belachelijk gemaakt en den Sultan in veel sterker stelling eelaten dan hij te voren innam Het zou Spanje misschien wel aan genaam zijn geweest, wanneer het onder bescherming der mogendheden den Cubaanschen opstand had kunnen dempen en in schijn de zaken op beteren voet vestigen, om ten slotte op dezelfde wijze als tot dusver voort te gaan, maar de belangen van handel en ont wikkeling zouden daarmee toch zeker slecht zijn gediend geweest. Men vei haalt, dat een groot deel van de leden der Eerste en Tweede Kamer te "Washington zijn omgekocht door middel van wissels op de schatkist der nog niet bestaande Cubaansche republiek, welke wissels tien jaren na de vestiging der republiek zouden vervallenHet verhaal klinkt wel zeer Amerikaansch, al zijn de Amerikanen niet gewoon op die manier zaken te doen, maar zij, die er zich op toeleggen Amerika's bedoe lingen in verdenking te brengen, zullen door zulke verhalen dat doel wel niet bevorderen. Ofschoon het Spaansche ministerie voor en na verklaart, dat van vredes onderhandelingen voor het tegenwoordige geen sprake is, eene verklaring aan welker juistheid wij trouwens niet twijfelen, doen toch in de bladen doch dien avond kwam hij langer. Hij vroeg mij verlof mij gezelschap te mogen houden en zijn wijn in plaats van in de gelagkamer in mijn kamer te mogen drinken. Hij richtte zich thans bij mij op zijn gemak in Mizka en vrouw Franzka beduidde hij, dat hij voor dien avond het recht mij te verplegen en mij dekoude compressen op te leggen voor zich nam. Ik wilde dit niet heb- beD, doch hij stoorde zich daar Diet aan, nam de verpleging op zich en vervulde die taak nauwgezet. Het was inderdaad roerend te zien hoe zorg vuldig bij zorgde mij bij het leggen van elk compres pijn te sparen, hoe hij op elk mijner bewegingen lette, al mijn wenschen voorkwam. ik moest hem wel dankbaar zijn voor zijne bemoeiingen, maar toch voelde ik mij Diet op mijn gemak in zijn gezelschap, want thans, nu wij niet meer door Mizka en vrouw Franzka gestoord werden, nam hij de berichten daaromtrent met zekere hard nekkigheid de ronde. 't Is dan ook begrijpelijk, dat men zich in Amerika wel eens beden kt omtrent de mogelijke gewlgon, die de oorlog kan hebben want hot is duidelijk genoeg, dat de zaken een'gzins anders geloopen zijn, dan men zich in den aan - vang voorstelde. Bijzonderheden daargelaten, kan ieder onpartijdige zicli verheugen in de alge meene gevolgen, die uit den nu gevoerden krijg noodwendig moeten voortvloeien. Cuba wordt niet ten onrechte de parel der Antillen genoemd, en heL eilandenrijk der Philippijnen kan op een dergelijken naam aanspraak maken. Wanneer op die beide groote deelen dor Spaansche monarchie orde en rust terugkeeren, de geregelde arbeid wordt hervat, alles in cultuur wordt gebiacht wat daarvoor vatbaar is, de noodige kapitalen in de nijverheidsondernemingen worden gesto ken, de bevolking niet meer wordt uitgezogen en overbelast, degelijke handelsbetrekkingen worden aangeknoopt; wanneer, bovenal, een krachtig maar rechtvaardig burgerlijk bestuur met flinke hand de teugels houdt en vooral de verstandelijke ontwikkeling van het dom me en bijgeloovige volk naar eisch bevordert, dan zal de geheele wereld zich met blijdschap den tijd herinneren, dat de forsche en door velen niet ge rechtvaardigd geachte greep, der Ameri kanen aan de bestaande onhoudbare toestanden een einde maakte. Dat de Cubanen en Philippijnen de lang gehoopte onafhankelijkheid zullen verwerven, wordt thans door niemand meer twijfelachtig geacht, en het feit, dat ze zich die onafhankelijkheid onder de vleugels van Amerika verwierven, doet van zelf een soort van band ontstaan, die verhinderen zal dat Amerika de jonge republieken aan hun lot zal over laten. Het groote doel zou daardoor toch weer grootendeels worden verijdeld. Het is nauwelijks twijfelachtig, dat Amerika voor zich zeiven, behalve geldelijke schadeloosstelling, eene scha deloosstelling in grondgebied van Spanje zal eischen en bekomen. Hoogstwaar schijnlijk zal dat het kleine eiland Portorico wel wezen, uit een handels oogpunt zeer belangrijk, maar ook uit een staatkundig oogpuntwant dat bezit geeft Amerika een militair evenwicht in de Antillen. Daardoor wordt Cuba tevens beveiligd. Een kleine eilandengroep tusschen de Sandwichs (met Amerika te vereenigen) en San Francisco, namelijk de Ladronen, zal wellicht denzelfden weg volgen maar onze overtuiging staat vast, dat Amerika zich geene gelegenheid te haat over ons avontuur en Franz Schorn te sprekeD. Hij deelde mij allereerst mede een telegram te hebben ontvangen, dat de rechter van instructie en de officier van justitie uit Laibach deD volgenden morgen naar Luttach zouden komen om persoonlijk een nader onderzoek in te stellen zeker zouden zij uit mijn eigen mond nog eens het ver haal mijner ontmoeting met Franz Schorn op den dag van den moord willen vernemen. Hij knoopte aan deze mededeeling den eisch, dat ik de beide heeren mijne verdenking zou mede- deeleD, dat Franz Schorn de oorzaak van mijn val was geweest. Toen ik weigerde dit te doen, zeg gende dat ik niet een dergelijke ver denking koesterde, dat ik overtuigd was dat slechts door een toeval het touw was gebroken, toonde hij zich zeer verbaasd over een dergelijke arge loosheid. „Ik begrijp u niet, professor," zeide rechten zal aanmatigen noch op Cuba, noch op de Philippijnen. Geen van beiden zal terstond op eigen beenen kunnen gaan staan, zonder een toonbeeld van verwarring en anarchie op to leveren,waardoor het geneesmiddel zou blijken erger dan de kwaal tc zijn, en dit geldt vooral voor de Philippijnen, waar niets op de gebeurtenis is voorbe reid. Amerika is aan zijn eigen doel en aan het welzijn van beide landen, ook aan den wereldvrede, verplicht een zeker protectoraat op zich te nemen of zekere opdracht te aanvaarden, die door het republikeinsch bestuur ongetwijfeld zal worden gedaan. Vooral wat de Philippij nen betreft, /.al Amerika daarbij zeker niet zonder overleg met de naast betrokken mogendheden handelen, en men mag hierbij niet over het hoofd zien dat de vermoedelijk aan Spanje op te leggen zware oorlogsschatting, waar van de betaling dat uitgeputte rijk zeer moeielijk zal vallen, een ongezochte gelegenheid aanbiedt tot tijdelijke be zetting dezer eilandengroep. Is zij var. niet al te tijdelijken aard, en het zal vermoedelijk anders wezen, dan zal de organisatie van het bestuur, met Ame- rikaansche hulp, betrekkelijk gemakkelijk zijn en zullen vanzelf duurzame betrekkin gen met de groote Unie geboren worden. Hoe men de zaak ook beschouwt, elke toestand zal beter zijn dan die dor lnntat» tijden, en een krach tiff doorzetten van den oorlog door Amerika, kan, uit dit oogpunt bezien, zelfs als een zedelijke plicht worden beschouwd. Samenwerking. Het verschijnsel dat al de katholieke candidaten bij de herstemmingen voor de Prov. Staten de nederlaag leden, wordt ook door de anti-liberale „Nederlander" besprokeo. Het blad begrijpt dat bij de katholieken over dit feit groote ontstemming moet heerechen. De ooizaak vindt het in de eerste plaats in den weerzin, dien vele Protestantsche kiezers steeds hebben om een RoomsGhe te stemmen, al wordt dit naar het iDzien van be voegde mannen door het algemeen belang geëischt. Maar misschien ligt de oorzaak ditmaal ook ten deele in het aanmatigend optreden van de „Maasbode". „Een artikel als dat blad gaf en dat ook door de „Stand." „beleedigend" wordt genoemd,kan,zegt de„Nederlacder»,niet anders dan ontstemmen en verbitteren. De liberale pers heeft wel gezorgd,dat het artikel niet tot de kolommen van de „Maasbode" beperkt bleef. En het valt dan ook weinig te verwonderen, dat hij, „van verdenking kan thans bijna geen sprake meer zijD, wij staan bij kans voor zekerheid i Juist door te groote voorzichtigheid heeft Schorn zich verraden Het is eene oude cri- minalistieche ervaring dat de misdadi gers meestal de middelen tot hunne ontdekking zeiven bieden, door al te slim te willen zijn. Ook Franz Schorn is tot dit euvel vervallen. Om aan het touw de plaats van insnijding te be dekken, heeft hij de beide einden er er af gesneden en ergens in het hol weggeworpen. Misschien zijn ze nog te vinden, maar al is zulks het geval, dan bewijst dit feit reeds tegen hem. Welk ander doel dan het spoor van de insnijding in het touw te verhei melijken, kan hij bij afsnijden en wegwerpen van de einden gehad heb ben „Hij heeft ze niet weggeworpen. In mijn bijzijn heeft hij ze afgesneden en ze mij gegeven, hier zijn zij,» zeide ik uit mijn borstzak de beide het aan de anti-liberale zaak schade heeft gedaan. Kiezers, die gekom- mandeerd worden waar ze in de verste verte geen kornmaudo hebben af te wachten, worden „recalcitrant." Van liberale zijde begiet men ook in te zieu dat gebrek aau orgauisatie en aaneensluiting bij de verkiezingen eeo bron van groote rampen was, en zelfs door die bladen die medegewerkt hebben om de kracht der liberale partij te verzwakken door verdeeld heid te zaaien,wordt te kennen gegeven dat na zoo lange jaren in tweedracht geleefd te hebben, de tijd voor de liberale partij gekomen is om eindelijk eens de handen in een te slaan en te trachten verdere verliezen te voorkei - tneD. En dat dit beroep op eensge zindheid hard uoodig is, de „N. Arnh. Ct." toont het aan door te «ijzen op een veelzeggend artikel in de „Stand." van 17 Januari jl. en zegt dan «Wij mogen dus na September een al- gemeenen aanval tegemoet zien der bond- genooten op het Kabinet, «dat zwak staat». Op den steun der Katholieke staatspartij kan daarbij onvoorwaardelijk worden gerekend, ware het alleen ter voorkoming van de invoering van leer plicht. Zoolang de vrijzinnigen van allerlei schakeering het Kabinet blijven steunen, is er geen gevaar te duchten, maar de afval van enkelen is om de kana te keeren. Men zij duo op alles voorbereid. De vrij zinnigen moeten ieeren begrijpen, dat samenwerking en aansluiting plicht is en versnippering van krachten noodwendig moet leiden tot een nederlaag. Die samen werking ware te verkrijgen door oprichting van provinciale kiezersbonden, naar het voorbeeld van den Friesohen Liberalen Bond, welke, bovenal in 1894, zulk een kracht, heeft kunnen ontwikkelen. «Men ep'egeie asieu lueu aau tiet vuui- beeld van Duitechland, waar de versplin tering der vrijzinnige parij ten slotte ge leid heeft tot versterking van het katho lieke centrum en der aociaal-demratiacha partij». Afdoend. Hei zal zeker wel menigeen ver bazen dat aan de „Nederlander" in vollen ernst de vraag gedaan is of iemand die een christelijk ambt be kleedt, b v. dat van onderwijzer, mag meedoen aan de feesten der inhuldi ging, o m. aau de optochten. Het blad heeft aan deze bezwaarden van harte het volgeude niets aau duidelijkheid te wenschen overlatende antwoord gegeven Wij ergeren ons er terecht over zegt het dat tal van openbare ouderwijzere niet deelen in dit nationale feest, en wij verheugen er ons over dat geheel de Chris telijke onderwijzerswereld beseft wat een voorrecht het is, dat wij nog altijd een Oranje als onze koningin mogen huldigen een voorrecht waarvoor wij God danken. Zouden wij dan niet mogen feest vieren Of mogen wij niet loopen iu een op tocht Behooren optochten dan niet tot feest viering, of steekt in een optocht op zich zelf iets onchristelijks, iets verkeerds In den optocht loopen ook niet-christenen mee. Maar toch niet als zoodanig Willen wij ons nergens vertoonen waar einden touw te voorschijn halende. Ik had niet slim gehandeld en ge sproken, dat voelde ik dadelijk, toen ik de uitwerking zag, die mijn woor den en het toonen van die beide einden touw op den rechter maakten. De rechter sprong als door een electri- schen schok getroffen van zijn stoel op en greep de einden touw. „Hij heeft ze u gegeven riep hij, „met welk doel? Ha, nu begrijp ik alles I In zijn te groote slimheid heeft hij er u zelf op gewezen, dat het touw aangesneden was. Hij wist het zeker genoeg en vreesde dat het later ontdekt zou worden. „Dus was het zaak de verdenking op iemand anders te werpen, en voor dien andere heeft hij mij gekozen 1 Zeg mij eerlijk, professor ik heb reebt dit te eischen zeg mij, heeft hij geen moeite gedaan bij u de vei- denking op te wekken dat ik het touw heb doorgesneden Ik had erg dom gedaan en mij

Vlissingse Courant | 1898 | | pagina 1