UISNIHM liE CÖIIRAWT. fiig HET GEHEIM GE. 1 Juli. 36e Jaargang*. 1898 immm WEI JENS. iM HECHTER. No. 75. INGEN rijnde endijk H 94. Walsiraat H «El. Vrijdag- IGemeentebestuur. ^WAPENDE DIENST. lid der Provincial zeerste aanbevolen erde Staten, s Kiesvcrecniging, ht maakt Machtte Oost. t West-Souburg ORNELISSEN. AN DE POTTE. AN DER "WEELE. MLLEMSE. big Westkapelle ra. I?., g Vitrages, paste r.ordijnen. iordgnsloffen. Lancasters, den en Franje ►reienenz. UTRAMDIENST SINGEN en MIDDELBURG v.y gen Remise.- vm 4 50 (alleen q) 5 55 Van Zeilmarlctvm 11 45 nm 1230 2 330 0 1015 lis nm 1 15 2 45 4 15 5 55 burg naar Zeilmarkt Vlissin- (alleen op werkdagen) 6 23 50 um 1 20 2 50 4 20 6 - !0 11 huis nm 12 35 2 05 3 35 SCIIE HAVENDIENST."" igen vm. 5 50 6 30 6 50 9 10 9 40 10— 1020 10 40 nm 1 10 1 30 2 220 0 3 40 4 4 20 5 10 5 30 7 45 8 20. tensluisvm 6 6 40 7 20 9 20 9 50 10 10 10 30 1 50 nm 12 10 1 20 1 40 0 3 10 3.30 3 50 410 430 6 40 7 30 8 8 30. 1898. IJD 1 55a)b) nm 3 25 en 6 20c I2 25ajb) 3 55 6 50 10 20 nm 1 55b) en 4 50 10 40 2 15 b) 5 10 1155b)» 3 25 6 20c)g) 12 15b)» 3 45 6 40 g) 3- vm 8 10 8 40 6,20 naar Breskens hoog- minuten. .gen naar Borssele en Tet prijs per drie maanden 1. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. t;*x ah ADVERTENTIËNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Teleplioonnummer ÏO Abonncnients-Advcrtentifin op zeer voordeelige voorwaarden (oliede ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst. De Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend dat de gewone jaarlij ksche collecte m behoeve van het fonds tot aanmoe diging en ondersteuning van den gewa- Lenden dienst in Nederland, zal gehouden worden Vrijdag 1 Juli e. k., en noodigen een ieder uit om door milde bijdragen mede te werken tot verzachting van het ongelukkige lot van zoovele nude en gebrekkige krijgslieden, die na hun leven te hebben gewijd en hunne [Lachten en gezondheid ten offer ge licht aan de verdediging des vaderlands, in kommervolle omstandigheden hunne loverigo levensdagen slijten. En is hiervan afkondiging geschied, [waar het behoort, den 28 Juni 1898. De Burg. en Weth. voorn., VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, G. J. BISSCHOP. ramiiiK. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de openbare lagere scholen. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen brengen ter kennis van belangheb bende ouders of voogden, die hunne inderen of pupillen met lo September e, k. wenschen toegelaten te zien tot en der openbare lagere scholen in deze gemeente, dat van af Maandag den 11 Juli tot en met Zaterdag den 13 Augustus e. k. uitsluitend ter ge meente-secretarie (Bureau Bevolking) iede- Ten werkdag van des voormiddags 10 tot 12 ure gelegenheid tot aangifte van nieuwe leerlingen voor die scholen gegeven wordt en dat toegelaten kunnen worden alle kinderen die in 1892 of vroeger ge boren werden, dus zij die in den loop m dit jaar zes jaren geworden zijn, nog worden, of wel reeds ouder zijn. Vlissingen, den 30 Juni 1898. De Burg en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, G. J. BISSCHOP. Binnenland. De „Standaard" contra de „Maasbode." Op het verwijt der „Maasbode" dat deel der antirevolutionairen bij de Statenverkiezingen in eerlijkheid en ?°ede trouw zijn te kort geschoteD, e» he' blad dit weet aan de gebeele partij door to schrijven: „dat wilden de antirevolutionairen niet," antwoordt de Standaard" vooreerst dat de „Maas- lode" niet is het orgaan van de «oomsch-Katholieke Staatspartij. Ware KUILLETO mii 34.) rechter had zich dicht naast jj1®! eu greep, toen ook de kapitein Wd Ê>aD£ waa verdwenen, mijn •Professor," zeide hij fluisterend, o vreeselijke verdenking is bij mij jVgekotnen, toen ik hier alleen was. IV ',ee8^e u B'et terug te zullen zien. (ent 'let onÉ?e'uk, da' ti trof, door 'leval veroorzaakt? Was het touw dit zoo, zegt het blad, dan zou ons advies leiden, om tot nader order alle verdere samenwerking op politiek gebied met deze partij af te breken. Het blad wijst er ook op dat noch „de Tijd" noch het „Centrum", noch eenig ander blad er in de verste verte aan denken de antirevolutionairen zulk een grof verwijt naar het hoofd te slingeren. De klacht der «Maasbode" zelve noemt zij onwaar. Dat er onder de antirevolutionairen zijn die uit kortzichtigheid weigeren op een Rooinsch-Katholiek candidaat te stemmen, kan niet ontkend worden. Maar hierin steekt noch „oneerlijk - beid", noch „schending vau goede trouw', want deze autir. kiezers heb ben zich persoonlijk lot niets verbon den, cn geen enkel accoord op wat wijs ook, aangegaan. De „Maasbode",vervolgt het blad, zou recht hebben tot haar verwijt, indien zij kon bewijzen dat eeu of ander bestuur van een antirevolut. kiesvereeniging na afspraak to'. samenwerking, zich niet aan die afspraak gehouden heeft. Dwingende macht over zijn aanhangers heeft geen enkel bestuur, alleen zedelijke. De „Standaard" keert ten slotte het verwijt der autir. partij door de „Maa.-bode" voorde voeten geworpen, tot het blad zelf en zegt, dat. zij meer dan één district zou kunnen noemeu, waarin de R.K. propaganda meer te kort schoot dan de antirevolutionairen. In één Amsterdamsch ouderkiesdistrict bleven er van de 80 Roomsche kiezers 39, d.i. de helft op één ua, thuis. Wat eerlijkheid van samenwerking betreft, beeft de antir. partij, de ééue maal bij Saamwerking met de Room- schen en de andere maal bij saam wer king met de Vooruitstrevenden, steeds stipt en eerlijk, bij de stembus en in de Kamer, de, meest correcte houding aangenomen. Eu deze eer, zegt het blad, laat de antir. partij zich door geen beleedigend oordeel van de „Maasbode" rooven. Coöperatie op militair gebied. Een inzender in het R.K. blad „de Noordbrabanter" heeft er iets op be dacht om de afschaffing van de dienstvervangiug te ontduiken door coöperatie. Men stelle zich voor schrijft hij eens gemeente, waaruit jaarlijks een contingent van 5 miliciens moet worden gerecruteerd. Indien deze 5 als vrijwilligers kunnen worden ver kregen, bedoeld in het 2e Hoofdstuk der Militiewet, dan strekkeD dezen in mindering van het contingent (art. 14) en behoeven de overige ingeschrevenen niet te dienen. Onderstel nu, dat in die gemeeute tien ingeschrevenen aanwezig zijn, wier ouders, bestond de plaatsvervanging nog, genegen zouden zijn om voor hunne zonen ieder 600 op 700 op te offeren om een plaatsvervanger te stellen, dan zouden diezelfde lui ook wel genegen zijn, b.v, ieder 200 beschikbaar te stel len tot het uitloven van premiën voor hen, die zich als vrijwilligers willen sterk genoeg, om den zwaren Franz Schorn te dragon, hoe kon het dan breken onder het kleinere gewicht van uw lichaam? Zeg mij, professor, weet Franz Schorn dat ge mij hebt mede gedeeld dat ge hem op den dag van den moord in het bosch hebt ontmoet „Neen 1" „Dan is zeker waar wat ik vrees 1 Gij alleen hebt hem in de buurt van het afgelegen huis gezieD. De eenige getuige die tegen hem zou kuunen optreden, moest sterven 1 Hij heeft, terwijl hij daar beneden, zich van het touw losmaakte, daarin eene insüijding gemaakt, het moest dus wel breken, toen wij u lieten dalen. Wij zullen straks het touw onderzoeken, bepaald moet er een spoor van insnijden in voor komen I" WonderlijkDezelfde beschuldiging, die Schorn tegen den rechter had in gebracht, verhief deze thans tegen hemSchorn echter had voor zijn aangeven. Met die 200Ü zouden dan 5 premiën van f 4-09 kunnen worden uitgeloofd voor hen die niet als remplagauteu, maar als vrijwilligers willen optreden. Ontslag van een onderwijzsr. De Boud van Ned. ouderwijzers heeft aan Gedeputeerde Staten van Gelderland een adres gezonden over het besluit van den raad der gemeente Duiven, waarbij aan den heer C. J. van Rijn, hoofd der openbare lagere school te Loo, ontslag uit die betrek - king is verleend. In dit adres zegt de Bond dat het hem voorkomt, dat niet tot outslag kan en mag leiden eeu grond als die, welke in het besluit wordt opgegeven dat toch als reden van ontslag staat vermeld verlies vau prestige door eeu tegeu Van Rijn voornoemd uitge brachte beschuldiging van onzedelijke handeling met kinderen eu dientenge volge afnemen van het schoolbezoek dat de laad de al- of ciet-juistheid der uitgebrachte beschuldiging als niet ter zake dienende heeft gemeend te kunnen in het midden laten dat, ware een grond, als wordt op gegeven iu het besluit, op zich zelf reeds zonder meer voldoende om tot ontslag te mogen leiden, elk onder wijzer ieder oogenhhk gevaar loopt zijn betrekking te verliezen, zoodra maar deze of gene persoon, om rede nett hem daartoe moveei-etide, laster lijke praatjes gaat verspreiden omtrent diens gedrag, waardoor allicht het vertrouwen van liet lichtijeloovig pu bliek vooral iu kleinere plaatsen aan worden geschokt, al is het. ook slechts voor korten tijd bij doelmatig optreden der bevoegde autoriteit dat adressant het onuoodig acht nader te wijzen op het gewicht der bedenking van zuiver zakelijken, prin- cipieelen aard, tegeu het bovenge noemd besluit aangevoerd. Om deze redenen verzoekt adressant de goedkeuring te onthouden aan een ontslag op een grond, als in het be sluit is aangegeven. Verkiezingsnieuws Bij de herstemmingen voor de Prov. Staten in de provincie Groningen zijn in de districten Bedum en Oude Pekela voor alle 7plaatsen daar liberale candidaten gekozen, De herstemmingen in ZuidHolland hebben dezen uitslag opgeleverd dat er van de 11 plaatsen 6 voor de liberalen behouden bleven en 5 door tegenstanders werden ingenomen. De partijverhouding in de Staten is nu thans 46 liberalen tegen 36 antilibe ralen. De liberale meerderheid is dus nog 10 stemmen. Tot dezen uitslag hebben vooral de kiezers te Dordrecht, Leiden en 's Hage medegewerkt. Te Dordrecht en te Leiden kregen de liberale can didaten meer stemmen dan bij de vorige verkiezingen en werden dezen gekozente 's Gravenhage bleven vermoeden geen schaduw van recht kunnen bijbrengen, terwijl de reden, die de rechter noemde, niet zonder beteekenis was. „Gij zult mij misschien tegenwer pen," vervolgde de rechter, „dat hij u het leven heeft gered, dat gij zon der zijn hulp in den afgrond zoudt zijn gestortals hij u had wil len vermoorden, zou hij de hand niet hebben uitgestrekt om u voor vallen te behoeden. Ook bij mij kwain die gedachte op, doch kalm nadenken heeft mij bewezen, dat mijne verden king door uw redding slechts beves tigd wordt. Misschien heeft Schorn onwillekeurig, in den drang des oogeu- bliks, den vallende opgevangen, mis schien is uwe redding een deel van zijn slim overlegd plan. Hij rekent er op, dat ge nooit besluiten zult een woord te zeggen ten nadeele van hem, die u het leven redde, hij weet niet dat dit reeds is gebeurd. Hij kon door u te redden zijn doel bereiken, zonder twee van de drie liberale plaatsen behouden, „Gelria" deelt mede dat te Velp verscheidene hoofden van werkplaatsen of fabrieken eene bekeuring hebben opgeloopen omdat zij op den dag der Statenverkiezingen geen lijst iu hunne werkplaats of fabriek hadden opge - hangen, waarop vermeld staan de uren die voor het personeel beschik baar worden gesteld om te gaan stemmen. Volgens het TJtr. Dagblad bestaat de mogelijktieid en is 't zelfs zeer waarschijnlijk dat voor het hoofd kiesdistrict te Breukelen eene nieuwe Statenverkiezing voor twee zetels zal moeten worden uitgeschrevenmet niettoelating der leden die bij her stemming zijn gekozen. Immers, door het hoofdstembureau is bij eerste stemming niet gekozen verklaard de heer inr. Schout Velthuijs, niettegenstaande deze de vostrekte meerderheid van stemmen verkregen had, zij het dan ook dat aan de stemming had deelgenomen een niet- kiezer. Wel had diens stem van invloed kunnen zijn op den uitslag, doch hieromtrent was het stembureau niet bevoegd eene beslissing te nemen. Eerst bij het onderzoek der geloofs brieven had deze zaak, die uil het procesverbaal alsdan was gebleken, een punt vau overweging moeten uitmaken. Nu deze loop van zakeu niet is gevolgd, zal de herkiezing der twee leden bij herstemming nietig dienen verklaard te worden Eerste Kamer. iu de zitting van gisteren is het wetsontwerp tot wijziging en verhoo ging van de Waterstaatsbegrooting (uitbreiding intercommunaal telefoon net) aangenomen. De minister van waterstaat deelde mede dat het in de bedoeling ligt, om uit het centrum des lands beginnende, gaandeweg de plaatsen die daaraan het meest behoefte hebben als Maastricht, Leeuwarden, Delfzijl en Middelburg, aan te sluiten. Aan de orde kwam het wetsontwerp tot wijziging van de wet, regelende de bevordering, het ontslag en het op pensioenstellen der militaire officieren bij de landmacht, dat na eenige discussie aangenomeu werd met 43 tegen 4 stemmen. Daarna hadden discussiën plaats betrekkelijk het wetsontwerp tot invoering van persoonlijkendienstplicht. Als bestrijders van dit ontwerp deden zich kennen de heeren Sassen, Van der Does de Wtllebois, Fennema, Reekers, Van Zinnicq Bergman en Van der Biesen als voorstanders de heeren Rahusen, Van Boneval Faure, Van Alphen, Schimmelpenninck, Van Asch van Wijck en Rutgers. Vriidag zal de minister van oorlog op de" verschillende door de sprekers tegen zijn onderwerp ingebrachte bedenkingen antwoorden. Atjeh. Gisteren werd het volgende aan de N. R. Ct. gemeld zich een tweeden moord op het ge weten te schuiven, ja hij kon zelfs, als er ooit verdenking ontstond, dat het touw niet toevallig gebroken was, die verdenking op een ander werpen en hij heeft dit reeds op de meest dwaze wijze gedaan. Waarom ver langde hij anders dat ik niet zou helpen u naar boven te hijschen Hij wilde in uwe ziel en die des kapiteins eene verdenking tegen mij opwekken, a's later bleek dat het touw doorge sneden was; hij heeft u het leven ge red en zal niet nalaten u te vertellen dat hij dit met gevaar van eigen leven deed 't Is een verbazende, door trapte schurkIk vrees dat het nog heel wat moeite zal kosten hem het bewijs zijner schuld te leveren en als moordenaar des ouden Pollenz te doen veroordeelen." De woorden des rechters maakten op mij diepen indruk. Was alles niot zoo gebeurd als hij zeide Eéu ding was zekerhet touw was aangesne- Eeo bataljon zoekt een emplacement voor een nieuwe versterking te Kroeng Kali in de XXVI Moekiuas aan den voet der heuvels, waarop de Goudberg zich verheft, ten oosten van Toeug- koep. Als deze versterking is opge richt, zuilen die vau Pohama, Lamjong, Roempit, Tjot-Iri en Tjot-Mautjong worden opgeheven. Vrijdag gaat overste Van der Dussen met een half bataljon naar Lohong tot verdrijving van de zich aldaar ophou dende volgelingen van Toekoe Oemar. Panglima Polirn is van plan naar Mekka te gaan. Blijkens van den gouverneurgeneraal van Ned. Indie ontvangen telegrafische berichton, zijn bij de jongste in Atjeli (Pedir)geleverde ge vechten gesneuveld: de sergeant A. Scholte, de ziekenop passer C. Mertens, de fuselier A. Abrahams, de cavalerist G. .T. R A. Lucas; gevaarlijk e vond: de fuselier B. Hassink eu hebgewond: de la luitenants der infanterie van het Ned. Indisch leger J. C. Lamster eu B. Tam mes. Voor scherpschutters. Onder de vele vereeuigingen die zich gereed maken de a.s. troonsbe stijging van Hare Majesteit Koningin Wnhelmina waardig te vieren, behoort ook de Vereenigiug van Nederlandsche Scherpschutters, waarvan H. M. de Koningin-Regentes de Hooge Be schermvrouwe is. Zij heeft daartoe den vorm gekozen van eenen buitengewonen algemeenen schietwedstrijd welke van 59 Juni a.s. te Loosduinen zal worden gehou den, Aan dezen wed.-trijd wordt een kamp verbonden, waarin de deelne mers kannen overnachten, terwijl er voor gezorgd is dat des avonds op gepaste wijze kan worden feestgevierd. De wedstrijden zijn verdeeld in die met geweer op 250 Meter, met revol ver en flobert. Eene schitterende collectie prijzen wordt bijeengebracht. Ook uit het buitenland komen be langstellende bijdragen in, zoo werd van de zustervereeniging te Lyon eeu fraaie gouden medaille ter waarde van frs. 159 ontvangen, enz. Het volledig programma voor den wedstrijd en de kampeering ligt ter inzage aan het bureau, terwijl het uitvoerend Comité, adres Plein 27 den Haag, tot het geven van alle inlich tingen bereid is. Als eerevoorzitter van den wedstrijd zal optreden Jhr. H. Laman Trip, Generaal Majoor, Commandant der lste divisie infanterie. Koffie. Uit Soerabaja schrijft men aan De Loo.„Het blijft met de koffie treurig. Geen enkele afdoening, en dat terwijl men nu overal bezig is met plukken, ondanks de aanhoudende regens, die wegens verschillende redenen op vele ondernemingen alles behalve welkom zijn. Het is om radeloos te worden, zegt menige koffieplanter, en het schijnt dat men voorziet, dat de toe standen zich in den eersten tijd niet den! Wie was daar de schuld van? De rechter? Voor hem kon het toch van geen belang zijn of ik leefde of in den afgrond stortte, waarom zou hij mij naar het leven staan Franz Schorn Met gevaar van eigen leven had hij het mijne gered. Al trachtte de rechter ook het gevaar, waaraan hij zich blootgesteld had, te verklei nen, ik wist wel beter. Ik had gevoeld hoe hij wankelde, toen hij zich ver over de rots boog en den vallende tot zich trok, alleen zijn groote kracht en behendigheid deden de koene daad gelukken, en hem was het slechts door een wonder gelukt zich op de rots terug te werpeu, niet mede in den afgrond te storten. Waar lag de waarheid Ik dacht er over na, doch kon tot geen besluit komen. Daar hoorde men stemmen in da gang, de kapitein Rassak, Rela en Franz Schorn kwamen. Franz knikte mij vriendelijk toe, den rechter keek hij niet aan, hij nam dadelijk weer

Vlissingse Courant | 1898 | | pagina 1