ESTER, JJNDEN, HET GEHEIM Vrijdag* 17 Juni. jSo. 69. 36e Jaargang. 1898 G "Hg Walslraat H 220 [EIJEJVS. IÏ$m1Ë¥T Qdermeisie RECHTER. Binnenland. .EN Stalen gesteld, |n aanl»evolen. iesvereeniglng akt Machtte Oost rest-Souburg LISSEN. >E PUTTE. YEELE. ;MSE. Vestkapelle s7o singsche Courant. t r a g e s. te Gordijnen, ynstoffen. ncaslers. n en Fr a n j es. enenz. m. uwe Spiegelruiten jpguaf en inlichtingen rekt worden bij VAN OIJEN, Glacisstraat 169. R A A G D. SCHELDE." EtAMDIENST N en MIDDELBUEG v.v Remise: vm 4 50 (alleen 55 Van Zeilmarktvm 45 nm 12 30 2 3 30 15 nm 1 15 2 45 4 15 5 55 naar Zeilmarkt Vlissin en op werkdagen) 6 23 m 1 20 2 50 4 20 6 nm 12 35 2 05 3 35 HAVENDIENST. vm. 5 50 6 30 6 50 9 40 10— 10 20 10 40 nm 1 10 1 30 2 220 10 4 4 20 5 10 5 30 8 20. lis vm 6 6 40 7 20 9 20 9 50 10 10 10 30 nm 12 10 1 20 1 40 i 3.30 3 50 4 10 4 30 7 30 8 8 30. 898. a)b) nm 3 25 en 6 20e) i;b) 3 55 6 50 nm 1 55b) en 4 50 2 15 b) 5 10 ib) 3 25 6 20c)g) ib) 3 45 6 40 g) 8 10 8 40 naar Breskens hoog ten. naar Borsaele en Ter [d. VLISSINfiSCUE COURANT. Prija per drie maanden 1. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever: F. VAN DE VELDE Ji., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels f 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfdo advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Teleplioonnummer ÏO Abonncments-Advcrtentiën op zeer voordeclige voorwaarden. -vséF8» Zij, die zicli «uet Wftfc liet volgend kwartaal. 0 aanvangende 1° Juli h.s.. »1» de „Vlisslugselie Courant" sbouneeren, ontvangen de van lieden tot genoemden datum ver- srliijuende nummers GRATIS. Politieke veroordeelden. Bij het onderzoek, door het tijd schrift „de Jonge Gids" ingesteld naar je werking van het Nederlar.dsche jjevaDgenisstelsel, zijn twee beoordee- lingen van beteekenis verkregen. Dr. E. Laurillard, secretaris van het .Genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen," vat zijn oordeel aldus samen «Mijne veeljarige ervaring heeft steeds bevestigd, dat wie bepaald boeven konden heeten, de gemeenschap wel weuschelijk vonden, maar dat de altijd toch nog fatsoenlijker en beter gezinde lieden niet gaarne de een zaamheid met de gemeenschap zouden hebben verwisseld." Prof. mr. G. A. van Hamel schreef ,Wat de celstraf in de eerste plaats aanbeveelt, is hare tegenstelling tot het andere stelsel: opsluiting in ge meenschap. Deze opsluiting, het sa menbrengen van zoovele moreel en sociaal schadelijke elementen, is een ramp voor zeer vele veroordeelden en een ramp voor de maatschappij. „Het gevaar van de celstraf is dit, dat zij voor den gestrafte nadeelige gevolgen kan hebben, die de grens der straf en van den straftijd over schrijden. Daartegen dient uiterst nauwlettend gewaakt, vooral door geneeskundig toezicht.» Afgescheiden van wat er verder uit moet geleerd worden, dunkt ons, zegt de Haagsche Cf., dit uit die verklarin gen te volgen de noodzakelijkheid van een anderen opsluitingsvoric (de vroegere pistole, vestingstraf of iets anders) voor politieke veroordeelden. Immers van de andere gevangenen kan worden gezegd, dat zij misdadi gers zijn, en al is de methode wreed, zij moeten als misdadigers worden behandeld. Maar de politieke veroordeelden, de mannen, die gevonnist werden voor een scherp woord in een artikel of iD een vergadering, zijn geen mis dadigers in den eigenlijken zin van liet woord. De maatschappij verdedigt zich tegen hen, door het verbreiden van hunne leer op die wijze te ver bieden, en de maatschappij heeft daar toe van haar standpunt het recht en zelfs den plicht. Maar daarom is de aanvaller nog geen misdadiger. Straf bare aantasting van de grondslagen der maatschappij was 'tin Frankrijk Ie roepen: leve de keizer in 1814, leve de koning in 1815, leve de republiek in 1829 en 1847, leve da koning iu 1848, leve de kei zer in 1849, leve de republiek in 1869, leve de keizer in 1870, F I U I L L E O V VAN DEN 88.) Geloof mij, was ik niet vast en jnnig overtuigd van de verdenking legens Schorn, ik zou u niet om eene '"klaring lastig vallen. Om u te bewijzen hoe hoog ik u acht, hoezeer °p uw eer en stilzwijgendheid ver houw, wil ik u, misschien meer doende dan ik mag, mededeelen, het 'esultaat van mijn nasporingen in de een afwisseling waaruit blijkt, dat zulke strafbare uitiugeu daarom nog geeu misdaden zijn, zooals roof, moord, mishandeling enz., die onder elk re- geerstelsel als misdrijven zijn te be schouwen. Iemand, die een andere staatsinrich ting beter acht en daarvoor onvoor zichtig pleit met argumenten, die vat geven aan de justitie, te veroordeelen óf tot de schadelijke en zedelijk moor dende gemeenschap met boeven, óf een celstraf, die hem in andere op zichten intellectueel en physiek te gronde richt,dat is dus altijd streng af te keuren. Van daar dat op de uitspraken der heeren Laurillard en van Hamel in de eerste plaats deze conclusie past een ander aizonderingsstelsei voor po litieke veroordeelden. Treurige toestanden in ons land. Als men in een welvarende provin cie woont, waar armoede, waar ze niet geheel ontbreekt, slechts in be scheiden mate voorkomt, kan men zich niet verbeelden dat in ous vader land, het rijke Nederland, streken zijn, waar de bevolking zoo in alle op zichten misdeeld is, dat zij iu dit op zicht niet onderdoet voor de zooveel beklaagde bevolking op het platte - laud van Rusland. In eene circulaire met het doel om hulp voor die behoeftigen te vragen, leest men het volgende In het Oosten van Je province Friesland, op de heide die zich ten Noorden van Drachten uren ver naar den kant van Groningen uitstrekt, wonen, bier dichter opeen, daar Later verstrooid, honderden ge zinnen in ellendige hutten van zoden en aarde. Elke hut heeft éen, hoogstens twee kamers of holen, elk hol ben zeer klein venster; etroo en lompen dienen voor bed, de rook van het vuur vult de ruimte binnen de boesten, het varken of de geit deelen het verblijf met de menschen. De man trekt daar in lente, zomer en herfat naar de Venen en de kleistreken, en ver dient er een ellendig loon het stukje grond dat bij zijn hut behoort, ontgint hij zoo goed als het gaat, de slechte, niet voldoende bemeste grond brengt hem zeer, zeer weinig op. Hoe de toestand van vrouw en kinde ren, met die verdienste van altijd minder dan 200 gulden 's jaars, met die opbrengst van den grond moet zijn, hoeveel arm lastigen er zijn, hoe karig de bedeeling, hoe groot de kindersterfte, men kan het vermoeden. Toch is de bevolking er nog krachtig, ruwheid en onzedelijkheid heer- schen natuurlijk wel onder haar, maar éen blik op eene vergadering dier mannen en vrouwen zou u, lezer, duidelijk doen zien dat van dat ras nog alles te maken is. De mannen die deze circulaire teekenden, zeggen dat zij het niet wagen giften te vragen voor deze noodlijdenden, want al werden tien duizenden voor dat doel bijeengebracht, zou het die heidebewoners hoogstens door éen of twee winters heeuhelpen. Nu willen deze heeren als ze een 2000 of 2500 gulden bijeen kunnen brengen, op de Surhuisterveensterheide een gebouw stichten waar de heide bewoners kunnen vergaderen, ver- laatste weken, ge zult dan ook over tuigd worden dat ik verplicht ben uwe verklaring te vragen. Het valt mij zwaar u die mededeelingen te doen, daar zij niet alleen tegen Fracz Schorn zijn gericht, maar ook jegens een wezen, dat eens mij na aan 't harte lag, ja voor wie ik nog thans tegen mijn wil en beter weten in, innige genegenheid gevoel, doch het moetGij zult alles vernemeD „Spreek 1 Van mijn stilzwijgen kunt ge zeker zijn 1" Ik wachtte in spanning op zijne mededeelingen een oogenblik keek hij zwijgend voor zich en begon toen te vertellen. Hij keek mij daarbij niet aan, doch hield strak de oogen naar den grond gericht. „Het is niet moeilijk u de verden king mede te deelen, die dadelijk na den moord op Franz Schorn viel. Gedeeltelijk kent ge diezijn ver bitterde vijandschap jegens den ouden man, wiens dood hij wenschen moest, eenigiDgen kunr.en voimen, en de jongeren onderwijs ontvangen in som mige nattige zaken. Wanneer dit alles kon tot stand komen, zouden de beibewoners, zegt de circulaire, aan zich zeiven en aan het leven hoogere eischen gaan stellen en allengs ook iets meer van het leven verkrijgen. Wij hopen dat het doel der circu laire bereikt zal worden, maar vreezen dat als werkelijk hun toestand zoo ellendig is, de heibewoners wel niet veel genoegen in vergaderingen zullen vinden. „Ventre aflfamé n'a pas d'oreilles» zegt het Fransche spreek woord. Burgerlijke pensioenen. De minister vaD financiën heeft ingevolge den wensch der Kamer eenige inlichtingen verschaft omtrent de pensioenwetgeving van 1890 en daarbij medegedeeld, dat in 1896 975,473 meer aaD burgerlijke pen sioenen ten laste van den staat is betaald dan in 1890, terwijl in 1896 werd ontvangen aan pensioenbijdragen enz. 865,944. Trekt men dit bedrag van de meerdere uitgaven af, dan komt men tot een cijfer van ongeveer 110,000. Vooralsnog wil de minister zich ten strengste onthouden van iedere verklaring omtrent de verdere bestemming, aan het bij de eerste balans geconstateerde over schot van het fonds te geven. Bij het nu ingediende ontwerp tot nadere regeling van de pensioenaanspraken der weduwen en weezen van burgelij ke ambtenaren, vóór of op 10 December 1888 overleden, gepensionneerd of op wachtgeld gesteld, wordt niets geprejudicieerd. Er wordt alieeu getracht, ten spoedige.o o»u eind te maken aan een toestand, die uitsluitend hiervan het gevolg was, dat men in 1890 geen kennis droeg van de exceptioneel gunstige sterftecijfers bij de burgelijke ambtenaren. Rijksmiddelen. In de maand Mei hebben de Rijks middelen opgebracht f 10,532,867, te gen f9,638,047 in Mei 1897. De op brengst der eerste vijf maanden van dit jaar is f47,006,891, tegen f 45,773,984 over hetzelfde tijdsverloop van 1897. Het daagt f50,793,908. Proviandeering te Amsterdam. De „Bakkerscourant" heeft uitgere kend dat de voorraad broodstoffen (tarwe, rogge en meel) te Amsterdam op een gegeven oogenblik voorhanden, juistgenoeg is om daarmede in oorlogs tijd de bevolking en het garnizoen gedurende 52 dagen te voeden. Uitslag stemmingen Prov. Staten. Amsterdam. District I. Her stemming tusschen de heeren ITubrecht (lib.), Mouthaan (lib.), De Bout (katb.) en Cuypers (kath.). District II. Gekozen de heer Meilink (ant.) en herstemming tusschen de heeren Groen van Waarder (lib.) en Waterschoot v. d. Gracht (kath.) District III. Gekozen de heeren Van Nierop en Serrurier, beiden liberaal. District daar alleen die zijn liefsten wensch zou kunnen vervullen zijn aanwe zigheid in de nabijheid van het afge legen huis dadelijk na den moord de door een mes ontstane verwonding aan zijne hand; de onvoldoende, bijna belachelijke verklaring, dat hij toe vallig in een tweesnijdend dolkmes had gegrepenzijn duister gezicht na de daad, eindelijk en vooral de omstandigheid, dat hij sedert den dag van den moord plotseling in het bezit van belangrijke sommen gelds gekomen wasdat hij uitgaven gedaan heeft, die bij met zijne eigen middelen on mogelijk had kunnen doen. Tegen over al die verdenkingen stond echter die van den dokter, dat de oude Pol- lenz zijn doodvijand Schorn onmoge lijk de deur kon hebben geopend en dat toch de moordenaar ontwijfelbaar zonder geweld te gebruiken, dus door de geopende deur, in huis was ge komen. Wat is er te zeggen legen die te- I V. Gekozen mr. G. A. van Hamel (lib.) en herstemming tusschen de heeren De Vries (lib.) en Zegers Veeckens (rad.) District V. Her stemming tusschen de heeren Sanders (rad.), Hazelhoff Roelfzema (rad), Van E°ghen (ant.) en Kuipers (ant) District VI. Herstemming tus schen de heeren Sassen (lib.), Roëll (lib.), Van Eeghen (ant.) en Water schoot v. d. Gracht (kath.). District VII. Herstemming tusschen de hee ren Hovy (ant.), Sutorius (kath.), Zur Muhlen (lib.) en Moltzer (lib.) District VIII. Gekozen de heer D. Schut (ant.), en herstemming tus schen de heeren Van Outersferp (kath.) en Van Leeuwen (lib.) District I X. Herstemming tusschen de heeren Kouveld (rad.), Roelvink (lib.), Bijleveld (ant.) en De Bont (kath.). Almeloc. Herstemming tusschen jhr. mr. L. E. F. J. von Böuninghausen (lib.), G. Salomouson (libE. A. Kingma (rad.) en mr. H. van der Vegte (ant.). Amerongen. Gekozen jhr. mr. L. H. J. M. van Asch Van Wijck (ant.), mr. W. H. J. baron van Heemstra (ant.) en G. C. D. d'Aumale baron van Hardenbroek van Hardenbroek (ant.) Amersfoort. Gekozen de heer Asch van Wijk, jhr. W. J. M. Bosch van Oud Amelisweerd, mr. F. I). graaf Schimmelpenninck en P. Hartman. Allen aftredende leden. Breukelen. Gekozen W. J. Doude van Troostwijk (lib.) en J. M. Schout Velthuis (ant.). Herstemming tusschen J. H. De Waal Malefijt (ant.) en dr. D. de Bruyn (lib.). Deventer. Gekozen mr. S. van Delden Pz. (lib.) en mr. A. J. Dijck- meester (lib.) Dalfsen. Gekozen A. baron van Dedem (ant.) en W. Nieboer (ant.) Edam. Gekozen W. Sligchter (lib (lib.), H. J. K. van den Steen (lib.), N. Sluis (ant.) en J. Buijs (kath.) Enschedé. Herstemming tusschen J. H. Wisselink (lib.), G. Elhorst (ant.), W. J. Blijdenstein (lib.), H. C. Bloemen (r.-k.), B. van Delden (lib.) en J. M. Martens (ant Enkhuizen.Herstemmiug J.Zijp,Kz. Franeker. Gekozen Klaasesz de Boer (lib.), mr. 11. Kiügsma (lib.), N. Simons? (lib.). Herstemming tusschen P. de Ruiter (aut.j, J, Cuperus (ant.) J. van Loon Jzn. (lib.) en K. Velstra (lib.) Haarlem. Gekozen jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden (lib.), mr. W. A. 't Hooft (lib.). Herstemming tusschen mr. H, Ph. de Kanter (lib.) en mr. W. S J. Waterschoot van der Gracht (r.-k.) Haarlemmermeer. Gekozen J. H. M. Evelein (lib.). Helder. Herstemming tusschen dr. P. P. C. Hoek (lib.), C. J. O. D. Dikkers (lib.), A. P. Staalman (ant.) en N. Oosterbaan (ant.). Hoorn. Gekozen A. Kool. Kampen. Gekozen T. Kok Az. (ant.). Markelo. Gekozen G. J. Jannink (liberaal). genspraak Helaas, dit is duidelijk genoeg! Juffrouw Anna Pollenz heeft zoowel bij haar gerechtelijk verhoor, als bij haar verklaringen jegens den kapitein en tegen den dokter een beeld van het leven in het huis haars vaders gegeven, dat de werkelijkheid in alles weerspreekt. Zij vertelt dat haar vader haar zeer lief had, dat hij steeds vriendelijk en goed jegens haar was geweest en dat daardoor zelfs haar verhouding tegenover den ge- haten Franz Schorn en hare weige ring mij hare band te geven, geene verandering kon maken 1 Anna's woor den hebben algemeen geloof gevonden 1 Wie zou ook twijfelen als zij zoo trouwhartig rondkijkt, als men haar zoo in het lieve gezicht kijkt Wie haar ziet, moet van haar houden. Zij verwint dadelijk aller harten. Ieder gelooft haar, ieder vertrouwt haar 1 En toch zijn haar mededeelingen in elk woord valsch Sedert jaren is het afgelegen huis het tooneel van wer- Leeuwarden. Gekozen mr. T. van llettinga Tromp, dr. N. Reeling Brouwer, J. N. Witteveen, J. Troelstra en S. B. Drijber Bz. (allen lib.). Herstemming tusschen S. B. Drijber (lib.) en D. Lautenbach (ant.) Oldenzaal. Gekozen mr. J. H. A. M. Essink, H. A. Plegt en G. H. J. Bloemen, (allen r.-k.). Ommen. Herstemming tusschen mr. W. J. baron van Dedem (lib.), K. van der Burg (ant.), B. Berends (ant.) en A. baron van Ittersum (lib.). Purmerend. Herstemming tusschen J. Koopman (lib.] S. Appel (lib.] J. Wildschut [lib.] en K.Kaaskooper [lib.] Raalte. Gekozen mr. G.Wicherlink en ti. A. J. van Sonsbeek. Steenwijk. Gekozen mr. P. J. G. van Diggelen (lib.) en G. Baron Sloet van Marxveld (lib.). Schagen. Gekozen Th. J. Waller [lib. Herstemming tusschen J. Zijp en J. Koomeu [protectionist.] Schoterland. Gekozen mr. H. Binnerts, P. Brons, mr. S. Sleeswijk, J.Faber en Y. Reitsma, allen liberalen. Sneek. Gekozen D. Gaastra [ant.] S. J. Gerbrandi [ant.], H. Luiking [ant B. W. Okma (chr. hist.] en J. F. H. Bekhuis [kath.] Utrecht. (District I.) Gekozen jhr. mr. J. E Huydecoper van Maars- seveen en Nigtevecht (lib) en mr. S. J. van Geuns (lib.). Herstemming tusschen mr. J. de Louter (lib.A en C. L. Zellerhoff (r.-k.). Velsen. Gekozen jhr. G. S. Boreel (liberaal.) Wcesp Herstemming tusschen W. Hovy [ant.] J. H. G. Jurritsma [kath.] mr. M. J. van Lennep [ant.] en D, J. van Houten [lib.] IJsselstein. Gekozen mr. B. J. Lin- telo baron de Geer van Jutphaas, E. G. Wentink, .jhr. H. P. C. Bont van Drakenstein, G. van Hazendonk, alle aftredende leden. Zwolle. Herstemming tusschen mr. C. baron de Vos van Steenwijk (lib.), mr. S. J. van Royen (lib.), D. de Herder (volkspartij) en mr. A. J. M. Vos de Wael (r.-k.; Breukelen. Nog in herstemming komt mr, H. J. Caspers [lib. Dokkum. Gekozen de heer L. W. de Vries [ant.] Herstemming tusschen éen christ. hist., 4 antirev. en 2 lib Groningen. Herstemming tusschen J. H. A. Schaper [soc. dein.], mr. H. Firma [lib.], mr. M. Rutgers van der Loef [lib.], H. Schilthuis [lib.], mr. R. Feith [lib.], mr. R. van Veen [ant.] en L. de Vries [ant.] Hoogezand. Herstemming tusschen J. H. A. Schaper [soc. dein.] en A.G. Mulder [lib.] Winschoten. Herkozen P. van Dijk (rad.], E. L. Dijkema [rad.], P. Dijkhuis [ant.] en J. Sijpkens [lib.] Zwartsluis. Gekozen H. Galen kamp, aftredend lid. kelijk treurige scènes tusschen vader en dochter geweest. De vader heeft het lieve kind op vreeselijke wijze mishandeld, daar zij aan ziju wil niet wilde voldoen. Ik ben, helaas, dikwerf de oorzaak der mishandelingen ge weest, ofschoon ik den ouden Pollenz meermalen verklaard heb, dat ik nooit Anna's hand zou aannemen, als die mij niet vrijwillig werd gegeven, als het mij niet gelukte de liefde van het jonge meisje te verwerven. De oude was eeu hardvochtige, ruwe, gewel dige man, laf tegenover sterkeren, brutaal tegenover zwakkeren. Hij heeft zijn dochter opgesloten, honger laten lijden, geslagen, zoodat zij dik werf bloedend voor hem moest vluchten. In geen jaren had hij een liefdevol woord tot haar gesproken. In mij stelde de oude een onbegrensd ver trouwen, mij klaagde hij dikwerf zijn nood, voor taij uitte hij dikwerf zijn woede tegen zijn dochter. Ik ben ge-

Vlissingse Courant | 1898 | | pagina 1